CAFÉ klinkhamer 20% van 20% Visser C< %s 'Azc heeft behoefte aan activiteiten' aruóhocK ACTUEEL Het blijft genieten! Keulen Familie Zenelli slaapt op de grond en de bank "Geld is niet belangrijk, maar een goed leven wel" pagina 9 prijs~7 WOENSDAG 22 JUL11998 SOESTER COURANT PAGINA 3 Onze beroemde mosselavonden? Onze ongeëvenaarde spare-ribs? Onze geweldige sate' schotels? mam snderhoud specialist e merken NIJHOf Jarig? ZKJ /O NIJHOf Weer braderie van Winkelkring Van Weedestraat Filmhuis: 'Broos' RAAGD >MP advies rhande- ■er naar isten Gevraagd Bezorgers voor de Soester Courant Vissers in de fout Dronken rijders Bestuurders in de fout op Ossendamweg Verkeerscontrole "Willen onze kinderen nog wel terug?" Olga Kikeleva en Pavel Prozorov: J Nog weinig te doen voor bewoners door zomervakantie IoaaaA' I NIJHOf ^Specialist* SOEST Ook voor service moet u bij ons zijn BAR, GRILL. RESTAURANT (Al onze gerechten ook om af te halen) STEENHOFFSTRMT 47 SOEST 035-6018252 ♦Acv i 035 - 601 29 98 korting op al het timmerhout BÓUW WOONWAREN MINERVAWEG 3, BAARN Deze korting is geldig t/m 31 juli 1998 Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! 7 dagen per week, geopend. 03S - 601 22 39 Soesterbergsestraat 188 - Soest korting op alle plaatmaterialen s Ouwehands ierenverzorgers renarts neemt iar vleermuizen 7 speciale entree- r ik weer een Reserveer wel >0. lê k BOUW WOONWAREN" MINERVAWEG 3. BAARN Deze korting is geldig t/m 31 juli 1998, Voor herhaling vatbaar. Dat moeten de leden van de Winkelkring Van Weedestraat hebben gedacht toen ze in december de braderie achter de rug hadden. De ondernemers in Soestdijk gaan dit jaar weer een winterbraderie houden en hebben de vergunning daarvoor inmid dels binnen. Op zaterdag 12 december zal er tussen 13.00 en 20.00 uur van al les te doen zijn in de Van Weedestraat en een gedeelte van de Burgemeester Grothestraat. De deelnemende winke liers mogen kramen plaatsen op het fietspad. De fietsers en bromfietsers kunnen dan gebruik maken van de rij baan. Met borden zal het overige weg verkeer daarop worden gewezen. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Maandag 27 juli Na "Krakende Welstand" ('89) en "Hartverscheurend" ('93) koos regisseu se Mijke de Jong voor haar derde lange speelfilm opnieuw een onderwerp dat haar na aan het hart lag. Zij verfilmde "Broos", een bestaand theaterstuk dat ontstond uit de persoonlijke verhalen van de vijf actrices en hun begeleider, George Groot. Na bewerking door De Jong en medes cenariste Laarman speelden de vijf ac trices uit het oorspronkelijke stuk hun rollen opnieuw. Hun ensemblespel werd in '97 in Utrecht op het Nederlands Film Festival zeer terecht bekroond met het Gouden Kalf voor de beste actrice. Hun spel was volgens de jury niet deel baar. Knellende familieband Vijf zussen, allen in de dertig, hebben een bijzondere bijeenkomst belegd. In een vakantiehuis aan zee maken zij plannen voor familievideo ter ere van het veertigjarig huwelijksfeest van hun ouders. Het draait al snel uit op een confrontatie tussen de zussen. Oude conflicten, onderlinge rivaliteit en jaloe zie komen boven, maar worden in inten siteit nog overschaduwd door Het Fami liegeheim, het geheim van Vader, die anderhalf jaar lang verdwenen was. Regie: Mijke de Jong. Scenario: Mijke de Jong en Jolein Laarman, naar de ge lijknamige toneelvoorstelling van Stich ting De Akteurs. Geluid: Ben Zijlstra en Joost Roskam. Met: Marnie Blok, Maartje Nevejan, Leonoor Pauw, Adel- heid RoOsen en Lieneke le Roux. Aanvang 20.30 uür. Entree f 9,-. CJP/ 65+f7,-. Reserveren: maandag 9.00-12.00 uur, tel. 6019577. Filmagenda augustus: ma.3 "Felice...Felice..."; ma.10 "La Seconda volta"; ma.17 "Zero Keivin"; ma.24 "Funny Games". i de hogere 3est, Baarn. ),- k.k. (elke woensdagmiddag) Voor informatie: tel. 6014152 korting op alle ladders en huishoudtrappen Deze korting Is geldig t/m 31 juli 1998. fff h De politie heeft in de nacht van zondag op maandag omstreeks half twaalf een zestal jongelui uit Soest aangehouden, die in de vijver bij de Vijverhof een aan tal hengels hadden uitgelegd. Ze bleken niet in het bezit van de vereiste vergun ning en kregen alle zes een proces-ver baal. De politie hield in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks half drie een 19- jarige Soester automobilist staande op de Beetzlaan. Hij had te veel drank op en kreeg een boete van 700 gulden. Een andere bestuurder, een 58-jarige Soester, werd in het weekend op de Bis- schopsweg tussen Baarn en Bunschoten aangehouden met duidelijk teveel alco hol in de aderen. Hij zal t.z.t. voor de rechter moeten verschijnen. De politie trad zaterdag vier keer op te gen automobilisten die vanaf de Ossen damweg de Eikenlaan of de Kastanje laan inreden. Dat is ook nu de Ossen damweg weer klaar is strikt verboden. Op de Soesterbergsestraat werden twee bestuurders bekeurd wegens het ontbre ken van de parkeerschijf. De politie bekeurde maandagmorgen opnieuw twee automobilisten die de ge slotenverklaring van de A.P. Hilhorst- weg negeerden. Een van hen, een 35- jarige Zaïrees, beschikte bovendien niet over een geldig rijbewijs. Dat leverde hem nóg een proces-verbaal op. tl Op woensdag 10 juni behoorden ze tot de eerste groep bewoners die in het asielzoekerscentrum in Soest arriveerden. Vermoeid en vertwij feld oogden ze. Ruim een maand later ziet de familie Zenelli uit Ko- sovo er uitgeruster uit, maar dat is schijn. Een tafel, een stoel, een bank, een bed, twee smalle kantoorkasten, een kleine koelkast, geluidsapparatuur, een televi sie en een videorecorder ("Gewonnen bij de bingo") vormen het interieur van de woonkamer die tevens dienst doet als slaapkamer. Moeder Fekrije slaapt in het bed, een van de drie kinderen ge bruikt de bank en vader Ilijas ligt 's nachts op de grond, de twee overige kinderen slapen in de andere kamer die nog kleiner is. Als ze al een oog dicht doen, want muziek, slaande deuren en pratende mede-bewoners houden hun vaak tot diep in de nacht uit hun slaap. Ilijas laat drie verschillende medicijnen zien, waarvan hij er elke dag een aantal moet innemen. Zonder tabletten slaapt hij helemaal niet. Dochter Adeline is vaak ziek. Moeder Fekrije ondervindt nog steeds de naweeën van een opera tie aan haar blindedarm, kort na aan komst in Nederland. Ondanks aanhou dende klachten wilden de artsen aan vankelijk niet ingrijpen. De noodzake lijke operatie duurde uiteindelijk veel langer dan normaal gesproken. Vijf maanden lang kon Fekrije niet lopen en moest ze worden behandeld aan de wond. Met z'n vijfen delen ze twee tweeper soonskamers. In Utrecht, waar ze bijna drie jaar woonden, hadden ze meer ruimte. "We hebben spullen moeten wegdoen," zegt Ilijas. Toch koos hij voor Soest, omdat het al ternatief een plek op de asielzoekers boot in Rotterdam was. "Dat was niet goed geweest voor de kinderen," luidt zijn uitleg. Om meer redenen waren ze het liefst in Utrecht gebleven. De oudste dochter dreigt het laatste jaar van haar opleiding tot verzorgster te moeten opgeven. Omdat er geen geld is voor vervoer naar en van de school in de domstad. "In Utrecht was er wel geld voor. De meeste van de 150 kinderen gaan straks in Soest naar school. Dat wordt nu geregeld. Maar voor de vier kinderen die in Utrecht een opleiding volgen, is geen geld voor vervoer en zelf kunnen we het niet betalen." Het gezin Zenelli moet rondkomen van 238 gulden per week. Ooit was dat 330 gulden, maar omdat asielzoekers geen huur hoeven te betalen voor hun woon ruimte en er een scheve verhouding was ontstaan ten opzichte van de uitkeringen van de Nederlandse minima, verlaagde de overheid de uitkeringen. Moeder Fekrije zegt dat het genoeg is om eten te kopen, maar er blijft niets over voor nieuwe kleren of andere dingen. Voor zoon Egson breekt even de zon door. Al weken heeft hij gezeurd over een fiets. Een bevriende statushouder uit het zuiden van het land komt juist binnen. Met een fiets. "Heb ik kunnen kopen voor honderd gulden. Voor mij is dat geen geld. Ik krijg vijfhonderd gul den, ben alleen en kan sparen," ver klaart de 'suikeroom' in zijn beste Ne derlands met een Duits accent. Zijn bezoek vormt een welkome afwis seling in de dagelijkse sleur vol onzeker heden. Want ongeacht waar ze ver blijven, de situatie van de Zenelli's is vooralsnog uitzichtloos. Al een jaar zijn ze verwikkeld in een juridische procedu re, nadat hun aanvraag voor een ver blijfsvergunning werd afgewezen. Het wachten is op de uitspraak van de rech ter. Gezien de omstandigheden in Kos- ovo hoeven ze niet bang te zijn dat ze worden teruggestuurd, maar de onze kerheid blijft. "Teruggaan is niet veilig. De situatie in ex-Joegoslavië is onmogelijk. De oorlog stopt daar niet. Europa en Amerika wil len misschien iets doen, maar Rusland zegt nee. Het gaat gewoon door. En stel dat de oorlog over een aantal jaren wordt beëindigd. Ik zou kunnen terug gaan, maar de huizen zijn afgebrand. En mijn kinderen, ze spreken perfect Ne derlands, willen die over drie of vier jaar nog terug?" Voor de kinderen is het van belang dat ze zo snel mogelijk van het azc naar een woning kunnen verhuizen. Zelfmoord pogingen, ruzies, Ilijas heeft het allemaal regelmatig van dichtbij gemaakt en hoopt maar dat zijn kinderen niet getui gen zullen zijn van dergelijke beelden. Toch is er ook iets positiefs te melden. "De lucht is hier veel beter dan in Utrecht. Soest is mooi." Als joden werden ze gediscrimi neerd in Kazachstan, waar overwe gend moslims wonen. Zij werd gere geld in elkaar geslagen, maar tel kens werd tevergeefs een beroep op de politie gedaan. "Jullie maken zelf problemen," kregen ze steevast te horen. Pavel Prozorov en Olga Kikeleva zijn Kazachstan, nog zo'n staat die geen raad weet met de zelfstandigheid na het uit eenvallen van de Sowjet-Unie, ont vlucht. "De joden durfden niet meer naar de synagogen uit angst voor bom aanslagen, de moslims pleegden graf schennis op onze kerkhoven, 's Avonds zaten we binnen. Het was voor ons ge vaarlijk op straat," laat het jonge echt paar in gebroken Engels en Nederlands en met behulp van een woordenboek Russisch-Nederland weten. Een half jaar geleden zagen ze op tele visie een programma over Armeniërs die in Nederland asiel aanvroegen. Bin nen een maand besloten ze hetzelfde te doen. De reis duurde negen dagen, het verblijf in het Opvangcentrum in Den Haag vier maanden en inmiddels wonen ze vier weken in het asielzoekerscen trum aan de Albert Cuyplaan. Verscheurd Olga is enig kind en sinds haar vader en moeder naar Siberië werden getranspor teerd heeft ze nooit meer iets van haar ouders gehoord. Het gezin Prozorov werd jaren geleden al verscheurd toen vader de benen nam. Met zijn moeder heeft Pavel al geruime tijd geen contact meer. Praten over toen, over Kazachstan doet pijn, de emoties beginnen een rol te spe len. Pavel en Olga willen niet terugblik ken, ze richten zich op de toekomst. Ze zijn nog jong (25) en vastbesloten een, (nieuw) leven op te bouwen, zonder voortdurend achterom te hoeven kijken. Olga: "Ik begrijp dat het moeilijk is voor Nederland met zoveel asielzoekers. Ik weet dat het heel lang kan duren, maar ik hoop dat we een verblijfsvergunning krijgen. In Kazachstan zaten we alleen thuis en hadden we geen geld. Hier heb ben we ook geen geld, maar wel een goed leven. De mensen lachen. Geld is niet het belangrijkste voor ons, een goed leven wel." De kamer die het echtpaar op de vier de etage toegewezen heeft gekregen, is klein, maar dat is geen probleem. "Het is goed, we hebben een televisie en de mensen zijn aardig," zegt Olga. Energie Ondanks de problemen in hun vader land, bruist het tweetal van de energie. Beiden staan te popelen om te begin nen. Ze verdienen al een beetje bij door het bedrijf, dat is ingehuurd om het azc schoon te maken, te helpen. "We willen niet stilzitten, maar actief zijn en hebben tijd genoeg." Tijdens het kortstondig verblijf in Den Haag speelde Olga hockey in Rijswijk ("We werden kampioen in de derde klasse"). Na de zomervakantie begint ze bij de dames van MHC Soest en wellicht kan ze bij die club ook (jeugd)teams onder haar hoede nemen. In het verre oosten studeerde ze af aan een sportin stituut met als hoofdvak hockey en een groot aantal andere sporten als bijvak ken. Ze was lerares lichamelijke opvoe ding en trainer/coach en wil dat in Ne derland ook worden. De interesse van Pavel wordt volledig opgeslokt door techniek en computers. "Ik kan een locomotief besturen en pro grammeren op de computer. Ik heb techniek aan de universiteit gestudeerd en kan een trein uit elkaar halen en weer in elkaar zetten. Ik hou van techniek," zegt Pavel die volgens zijn vrouw iede re dag aan de fietsen sleutelt. Zeker één keer per week gaan ze naar de bibliotheek om te 'Internetten'. Pavel hoopt dat het azc een of meer compu ters aanschaft. "Dan kan ik de bewoners er wegwijs op maken." Opgeluchter Onder de omstandigheden hebben ze het in Soest goed getroffen, vinden ze allebei. "Soest is mooi met veel groen. We houden van kleine, rustige plaatsen, hier heb je geen last van lawaai. Elke zondag fietsen we door het bos en dan komen we een stuk opgeluchter thuis. Dan voelen we ons altijd beter. In Den Haag volgden ze al vrijwillig taallessen, in Soest hopen ze bij ROC Amerlanden hun kennis van onze taal te verbreden. Ze willen Nederlands stude ren, met mensen omgaan, zien MHC Soest als een goede mogelijkheid om contacten op te doen en willen aanpak ken. Olga Kikeleva en Pavel Prozorov redden het wel. Als ze mogen blijven. Mm*. r Links op de foto: Ilijas en Fejkrije Ze- nelli-Ilijazi verblijven met hun drie kin deren al drie jaar in Nederland. Het ge zin heeft per week 238 gulden Rechts op de foto: Olga Kikeleva en Pavel Prozorov poseren voor de fotograaf, maar houden niet van stilzitten. "We wil len actief zijn en hebben tijd genoeg. (/ats-o farce/ j 0 makelaar/taxateur 0. G. YOOV i/v -WV m Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kehnismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Er is dringend behoefte aan activi teiten in het asielzoekerscentrum (azc) in Soest. Dat zegt Ilijas Zenel li, een van de 350 bewoners. In Utrecht, waar hij met zijn gezin bijna drie jaar woonde, was hij als vrijwilliger betrokken bij sporteve nementen, bingo's en allerlei fees ten. In Soest ontbreekt het volgens hem op dit moment aan een budget. "In Utrecht kreeg ik geld om prijzen te kopen voor de bingo. Er deden elke week wel 150 mensen mee, ook buurtbewoners kwa men naar het centrum. We hielden fees ten, waar soms wel vijfhonderd mensen op afkwamen, ook Nederlanders." Het contact met de bevolking van Soest is zeer belangrijk, vindt Zenelli. "Ik heb gemerkt dat de mensen in de flat hier tegenover en in de woningen hiernaast bang zijn voor asielzoekers. Ik weet niet waarom. Ze kijken van een afstandje wat hier gebeurt. Misschien is dat lo gisch en komt het allemaal goed als er straks wel contact is." Demonstraties Vermoedelijk in september houdt het azc een open dag voor de bevolking van Soest. Zenelli wil daarnaast een sport dag organiseren, waarop Soester clubs demonstraties geven en zich kunnen voorstellen aan de asielzoekers, zodat ze kunnen kiezen wat ze willen gaan doen. Van één asielzoekster is bekend dat ze gaat tennissen in Soesterberg, een ander heeft zich gemeld bij MHC Soest, drie bewoners gaan elke week naar een sportschool, maar verder zijn er nog geen contacten gelegd. Activiteiten-coördinator Ludo van Os zegt dat het komt doordat het centrum nog maar net open is en omdat het zo mervakantie is. "Het mooiste zou zijn wanneer we activiteiten met de buurt centra kunnen organiseren, maar die zijn allemaal dicht. In augustus gaan we daarover praten." Op het basketbalveld je dat binnen het hekwerk van het azc ligt, heeft Van Os al Nederlandse jonge ren gesignaleerd. "Volgens hen is het het beste veldje in Soest. Misschien dat zij straks contact leggen met leeftijdgeno ten van het azc." Het verenigingsleven in Soest ligt nog stil en het zal nog zeker een week of drie, vier duren voordat de clubs de draad oppakken en asielzoe kers er terecht kunnen. Normale mensen Zenelli wil niet zo lang wachten en is van plan om nog deze week folders te bezorgen bij de buurtbewoners van het azc. Om ze uit te nodigen voor een ac tiviteit. "Al komen er maar tien of twin tig. Dan zien ze dat we normale mensen zijn. Ze denken misschien dat we stelen. Nou, er zal best wel iemand van hier stelen. Maar er zijn ook Nederlanders die dat doen. Bij mij is de politie nog nooit geweest." Voor de bewoners zelf moeten ook op korte termijn activiteiten worden geor ganiseerd, meent Zenelli. "Als het warm is, gaat iedereen naar buiten. De één wil dit, de ander dat en dan krijg je ruzie. Tenzij je iets organiseert, want dan weet iedereen wat er wordt gedaan." Ongeveer de helft van de bewoners is afkomstig van een azc in Utrecht. Zij hebben, aldus Zenelli en zijn echtgenote Fekrije Ilijazi Zenelli, met elkaar leren omgaan en leven. "We weten hoe we met ze moeten praten, we kennen el- kaars cultuur. De mensen die van de opvangcentra naar een azc komen, ge ven misschien problemen. Die weten nog niet hoe het er hier aan toe gaat. Daarom is het belangrijk dat er activi teiten worden georganiseerd." "In Nederland heb ik voor het eerst ken nisgemaakt met jeu de boules. Laten we hier een baan aanleggen, dan leer ik het de bewoners wel. In Utrecht kreeg ik ook geld voor sportactiviteiten, hier is nog niets mogelijk. Ik begrijp dat het hier nieuw is en alles van de grond moet worden opgebouwd, maar je kan niet steeds straks, straks blijven zeggen. Je moet een keer beginnen." korting op alle schuifpuien BOUW WOONWAREN MINERVAWEG 3. BAARN Deze korting is geldig t/m 31 juli 1998. Het gaat niet goed met de Kunst bij ons op Soest. Eén van de laatste stuiptrek kingen vanuit de kunstpot is het beeld van de Amsterdamse kunstenaar Jan de Baat, dat staat op de hoek van de Kamp weg en de Banningstraat in Soesterberg. Deze "Vleugel" is mede tot stand geko men in samenwerking met het Comité Luchtvaart Herinnerings Monument Soesterberg. Het kunst- en vliegwerk werd feestelijk onthuld op 1 juli 1998, een zonnige dag waarop het vliegveld 88 jaar bestond (volgens Piet Taai het op één na oudste vliegveld ter wereld) en de Koninklijke Luchtmacht 85 jaar. Dit symbolische kunstwerk kostte de gemeente 160.000 gulden en de lucht macht 50.000 gulden. De onthulling geschiedde door "zijne excellentie" Luitenant-Generaal B.A.C. Droste. Sinds wanneer wordt een hoge soldaat aangesproken met ex cellentie? Den Uyl schafte destijds voor ambassadeurs deze titel af. Onbegrijpe lijk was ook dat burgemeester Hans de Widt verzuimde de naam te noemen van de constructeur, de heer C.A.M. van Hengstum, van het Soester me taalbedrijf, dat al eerder honderd van dergelijke prachtige beelden heeft gefa briceerd voor binnen- en buitenland. Ik moet eerlijk zeggen: het kunstwerk is een sterk, dynamisch en sierlijk plastic, waar de Soesterbergse bevolking trots op kan zijn. De Soesterbergers waren er kennelijk zo blij mee, dat ze de hele Rademakersstraat hadden versierd met oranje vlaggetjes... Nu maar hopen dat de hangplekjongeren er ook zo positief over denken, want anders wordt het een kunstjop. Ik ben over het resultaat temeer ver heugd, omdat het vorige ontwerp van Raoul Teulings niet door is gegaan. Zijn project "Reminiscene" bestond uit vijf tien billboards in de vorm van een vleu gel, waarin gebruiksvoorwerpen van burgers moesten worden verwerkt. Deze vijftien versieringen zouden dan op ver schillende blinde muren in Soesterberg moeten worden geplakt. Typische PvdA-kunst vóór en door het volk. De provincie vond het ook niks en weiger de mee te betalen. Het project werd in 1996 afgeblazen. Onkosten: 14.777 gulden. Een ander project, dat nog op stapel staat en na de zomervakantie wordt op geleverd, is het kunstwerk "Poorten voor de Koningsweg" van het duo Jan Samsom (beeldend kunstenaar) en Ton Algra (stedenbouwkundige). Het staat op een vijftal plaatsen langs de Ko ningsweg in de vorm van een halve poort op kubussen. Ik citeer: "Deze vorm heeft een sterke affiniteit met het thema relatie. De poort functio neert als verbindingselement en kop pelt beide zijden van de Koningsweg vi sueel met elkaar. Door middel van scha kelingen met de basisvorm ontstaan er diverse ruimtelijke objecten waarbij de verwijzing naar poort steeds weer cen traal staat." Ik geloof het direct. Ook voor deze kunstopdracht met als thema "Verbinding/scheiding: relatie" weigerde de provincie subsidie te verle nen. De gemeente besloot de 300.000 gulden zelf te betalen. Ik schort mijn oordeel nog even op, omdat op de poor ten nog blauwe lichtbanen moeten wor den aangebracht. Tot nu toe neig ik meer naar decoratie dan naar Kunst. Volgens Kees Fens moet bij de confron tatie met een kunstwerk een tik in je nek of een scheut in je middenrif een bewijs zijn van kwaliteit van het werk. Dat gevoel heb ik nog niet aan de Ko ningsweg. Ik had het wel in Soesterberg. Net als de heer en mevrouw Mok van het Chinese restaurant "Oriental Swan", die als de bliksem een pagode voor hun zaak plaatsten om (volgens hun Feng Shui-geloof) de geheime krachten van het vliegbeeld in goede banen te leiden. Dat bedoel ik. wordt vervolgd) Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1998 | | pagina 3