I Nog tien En dit zijn de knallers van deze week: V OZB-tarief moet 30 omhoog! Adam O 898 Afvalstoffenheffing en rioolrecht ook omhoog DAGEN LANG... Mevrouw Dievenbach: honderd-en-twee Ouderencontactmiddag Gildefeesten met Bram Biesterveld Soester Courant 7A9 lliil'K Soest scheldt steeds meer belastingen kwijt 6027493 VERSE MOSSELEN HEDEN INBRENG KUNST EN ANTIEK (76e JAARGANG NO. 49 WOENSDAG 29 JULI 1998 Soest kijkt tegen gat van 2,4 miljoen aan Puin niet meer naar de Schans Automobilisten onder invloed 10% extra korting op alle reeds afgeprijsde artikelen BBC World in plaats van EuroNews 3 Actueel 5 Actueel 7 Op Soest 9 Soesterberg Jeugd saboteert spoorbomen Vaker beroep op regeling Oudste inwoonster van Soest Voorverkoop toegangskaarten van start NEFKENS jers SOEST «vic ander opelO KLAREN 0 TROMP Ook 's avonds en in 't weekend 88 BESPAAR ƒ36.000, Gevraagd VASTE-, INVAL- EN VAKANTIE BEZORGERS in Soest voor de (op woensdagmiddag) Voor informatie: tel. 6014152 Berber Nieuwe aardappelen^p^ Schouderham Pinot Grigio uit Friuli 1995 Ribkarbonack Oerbrood Vizir wasmiddel VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Schijfcontrole op Raadhuis/Dalplein g^UUDSM^> visspecia^teiten^ A. van der Lee Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,- Buiten Soest f 32 Losse nummers 85 ct. Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152' Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Door de maatregelen van de rijksoverheid wordt de gemeente Soest in de komende jaren geconfronteerd met een jaarlijks toenemend tekort op de begroting. In 1999 dreigt daardoor al een gat te vallen van 2,4 miljoen gul den, oplopend tot zelfs 4,3 miljoen gulden in 2002. Het College van B. W. stelt de gemeenteraad voor om de OZB (onroerende-zaak-belasting) drastisch te verhogen. Ook wordt de reserve rentegebruik (17,3 miljoen gulden) langzaam afgebouwd. 17 Vi procent), waardoor het tarief in 1999 uiteindelijk met een forse stijging de hoogte bereikt van f 14,15 per 5000 gulden, ofwel 29 hoger dan 1998. Vooral de forse verhoging van de OZB (bijna dertig procent!) zal de Soester be volking zwaar op de maag liggen. Soest is volgens het College - lees: WD-wet- houder Neks Blommers van Financiën - echter altijd een gemeente met een re latief laag OZB-tarief geweest. "We hebben dat een behoorlijk aantal jaren vol kunnen houden. Door de helaas noodzakelijke verhogingen zullen we nu gaan doorschuiven naar een gemiddeld tarief in Nederland," klinkt het enigszins geruststellend. Het was al geen vetpot, maar de vette jaren zijn in Soest nu wel onherroepelijk voorbij, zo blijkt uit de nota van aanbie ding bij de begroting voor 1999 en ver dere jaren. De belangrijkste "boosdoe ner" is de herverdeling van de uitkerin gen uit het Gemeentefonds, waardoor Soest nog verder achteruitboert. Extra verhoging Na de ingrijpende ombuigingen als ge volg van de zgn. "kerntakendiscussie" moet de gemeente de broekriem dus nog weer aanzienlijk strakker aanhalen om het financiële hoofd boven water te houden. Er was al rekening gehouden met een beperkte verhoging van de OZB (elk jaar f 1,- extra voor elke 5000 gulden taxatiewaarde), wat neerkomt op tien procent op jaarbasis. Het tarief kwam daardoor uit op f 10,95 per 5000 gulden, waarop dan ook nog eens de trendmatige aanpassing van 2Vi wordt losgelaten. Dat stond al vast. Daarbovenop komt nu een extra verho ging van f 1,95 per 5000 gulden (ca. Hondenbelasting Overigens zal de trendmatige tariefstij ging van 2Va ook gelden voor de hondenbelasting, evenals voor andere gemeentelijke tarieven, echter met uit zondering van de grafrechten, de huis vestingsvergunningen en de kapvergun- ningen, waarvoor andere overwegingen gelden. Vanaf het jaar 2000 wil het College nog eens 250.000 gulden per jaar aan uitga ven verminderen, al staat het wel vast dat dat een hoop kopzorg met zich mee brengt omdat er op het gemeentelijke takenpakket bij o.a. de kerntakendiscus sie al zo'n beetje tot op het bot is be knibbeld. Het College heeft bij de tot standkoming van het Collegeprogram ma nu eenmaal beloofd dat er naar een structureel sluitende begroting zou wor den gestreefd, en moet dus nu uit ande re vaatjes zien te tappen. Reservepotje Naast de aanzienlijke stijging van het OZB-tarief meent het College een op lossing te hebben gevonden door de re serve rentegebruik - een van de gemeen telijke "potjes" - in de komende jaren op te souperen. Daar zit op dit moment nog 17,3 miljoen in. B. en W. willen daar volgend jaar f 750.000 uithalen en in 2000 nog eens f 500.000, en vervol gens elk jaar 25.000 gulden. Dat bete- Het College van B. en W. zal ook het tarief van de afvalstoffenheffing en het rioolrecht gaan verhogen. Hoe veel duurder deze "belastingen" zul len worden is nog niet bekend. Na de zomervakantie komt er een apart voorstel. Op de Nieuweweg hield de politie maandagavond een 30-jarige automobi list uit Soest aan, die door zijn rijgedrag de aandacht trok. De man had te veel op en kreeg een boete van 700 gulden opgelegd, omdat hij nu voor de tweede keer binnen een tijdsbestek van vijf jaar was betrapt op rijden onder invloed. Op de Noorderweg hield de politie een paar uur later om dezelfde reden een 24-jarige bestuurder staande. Hij had zelfs zoveel gedronken dat hij een pro ces-verbaal kreeg en t.z.t. voor de rech ter zal moeten verschijnen. Volgens de Nota van Aanbieding laat de Soester afvalstroom nog steeds een stij gende lijn zien. De hoeveelheid afval zal in 1999 naar berekening 5,4 groter zijn dan in 1998, en ca. f 580.000 duur der. Dat komt o.a. doordat er meer af val wordt aangeboden en ook de kosten van een nieuwe huisvuilwagen moeten worden doorberekend. Het tarief moet dus omhoog, maar het College wil de stijging beperken door vanaf volgend jaar geen bouw- en sloop afval meer te accepteren aan de Schans. Het uiteindelijke besluit hangt daarmee samen en wordt dus na de zomervakan tie in een voorstel gegoten. Het rioolrecht gaat volgend jaar met f 12,- omhoog; het tarief komt dan op f 126,-. Vanaf het jaar 2000 houdt het College alvast rekening met een verho ging van f 18,- per jaar, om de reserve- pot voor de riolering op peil te houden. De kosten van een "actualiseringsplan" voor de riolering moeten nog bekend worden. Het uiteindelijke tarief wordt dan ook nader vastgesteld. (t/m 8 augustus a.s.) HERENMODE Winkelcentrum Hartje-Zuid, Soesterbergsestraat 51„Soest kent dat deze "eeuwigdurende" reserve over 25 jaar zal zijn uitgeput. Volgens B. en W. is dat - gelet op de zorgelijke be grotingspositie - "een verantwoorde keuze". Op vrijdag 31 juli zal de televisiezen der EuroNews worden vervangen door BBC World. Reden hiervan is dat met de programma-aanbieder van EuroNews geen overeenstem ming kon worden bereikt over de voorwaarden waaronder deze zender via de kabel doorgegeven zou kun nen blijven. BBC World is een 24-uurs nieuws zender uit de BBC-keuken. Naast het wereldnieuws besteedt deze zen der ook aandacht aan Europese (nieuwsonderwerpen, meer nog dan CNN. Tevens worden ook veel docu mentaires en programma's over di verse wetenswaardige onderwerpen uitgezonden. Inspraakavond Bóeren- streek eerste herziening. Reconstructie T-aansluiting Vondellaan-Birkstraat. Brandweer trekt in nieuwe kazerne. Waterschapstarieven stijgen licht. Belg voert actie voor Nederlandse gehandicap ten. Asielzoekers zijn zeer gemotiveerd voor taalles. Artishock: 'Felice... Felice...' Ode aan Molendael. 'Volproppen elke vierkante meter grond moet stoppen'. Snelle ambulance blijft gegarandeerd. Vierdaagselopers gedecoreerd. Verjaardagsfeest in het museum. Motortoertocht gezegend op pad. De politie rukte zondagavond uit naar de Molenstraat, waar volgens omwonenden enkele jongelui bezig waren om troep te maken op de over weg. Ter plaatse bleek de elektrische bedrading van de spoorbomen te zijn vernield. De bomen bleven daardoor enige tijd dicht op de overwegen Molenstraat en Dalweg. De politie hield ze zo lang omhoog, totdat de technische dienst van de NS de zaak verhielp. Van de daders ontbrak ver der elk spoor. Het aantal kwijtscheldingen van ge meentelijke belastingen neemt de laatste jaren fors toe. In 1996 deden nog 184 burgers een beroep op de regeling, vorig jaar steeg dat getal naar 266. In bedragen blijkt volgens de Nota van Aanbieding de stijging nog aanzienlijk hoger: van f 74.000 (1996) naar f 148.000 (1997), hetgeen neerkomt op een verdubbeling. Volgens het College van B. en W. is de stijging voor een deel het gevolg van de actievere voorlich tingscampagne in het kader van het mi nimabeleid. B. en W. vinden het dan ook redelijk om een deel van de kosten (f 200.000) ten laste te brengen van het budget voor het minimabeleid. Voor de komende jaren wordt rekening gehouden met een ver dere stijging: van f 215.000 (1999) naar f275.000 (2002). Tijdens de jaarlijkse gildefeesten (dit jaar georganiseerd van maan dag 24 tot en met maandag 31 au gustus) mag de ouderencontactmid dag, bedoeld voor alle oudere inwo ners van Soest en Soesterberg, na tuurlijk niet ontbreken. Dit jaar al weer voor de zesde keer wordt deze middag op maandag 31 augustus georganiseerd door de samenwer kende ouderenbonden ANBO, KBO en PCOB uit Soest en Soester berg. Vele honderden maken van de uitnodiging gebruik en komen naar de gezellige feesttent. Bekende adressen Vanaf 1 augustus is het weer mogelijk toegangskaarten ad f 3,50 aan te schaf fen bij de volgende adressen: au tornobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT BirkStraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 lakelaara Burg. Grothestraat 54 mevr. J. van der Bijl-de Jong, Bunt- weg 13 3768 AV Soest, tel. 6010845; mevr. J. Lensink, Chr. Huygenslaan 129, 3769 XT Soesterberg, tel. 0346- 352205; mevr. G.J. Meijerink-Huisman, Chr. Huygenslaan 108, 3769 XZ Soester berg, tel. 0346-352041. mevr. J.R Nieuwdorp, Spinet 10, 3766 ZD Soest, tel. 6019587; mevr. G.E. Trippaers, Valeriaanstraat 125, 3765 EL Soest, tel. 6032577; dhr. A.H.M. Bosboom, van Hamel straat 14, 3762 JD Soest, tel. 6015350; dhr. F. van Brussel, Waldeck Pyr- montlaan 14, 3762 CM Soest, tel. 6018126; dhr. G. Dusschooten, Gen. Winkel manstraat 41, 3769 EB Soesterberg, tel. 0346-353338. Daarnaast beschikken ook de recepties van de verzorgingscentra Braamhage, Groot Engendaal, de Heyberg, Mariën- burg, Molenschot, het Dienstencentrum Zie adv. op pag. 5 "De Drie Eiken" in Soesterberg en de VW Soest over toegangskaartjes voor de ouderencontactmiddag. Bram Biesterveld Dit jaar biedt het gilde een sprankelen de show aan met Bram Biesterveld, bij sommigen beter bekend als Pommetje Horlepiep. Het programma is opge bouwd rondom gekke conferences, ko misch goochelwerk, diverse typetjes, parodieën en natuurlijk ontbreken de bekende liedjes niet in een heerlijke meezing-show. In 1990 was hij al eens eerder een maandagmiddag naar Soest gekomen voor de gildefeesten. Gezien het succes toen belooft het programma ook dit jaar weer goed aan te sluiten bij de wensen van de ouderen: een show middag waarbij veel te zien, te horen en ook te lachen valt. Het zal ongetwijfeld weer een gezellige middag worden, want ook voor andere gemakken als een zitplaats in de feest zaal, een kopje koffie met een koekje, een drankje met versnapering en ter af sluiting koffie met brood wordt gezorgd. De toegangsprijs is 3,50 per persoon. Dit hoeft voor niemand een drempel te betekenen om naar de feesttent te ko men, want ook voor vervoer naar de feesttent bestaat een regeling, waarvoor wordt verwezen naar het binnenkort te verschijnen programmaboekje van de gildefeesten. 5 kilo vers van 't mes 150 gram Fris fruitige witte wijn m mm per fles 4.98 per doos a 12 fl. vers gebakken T W pak 3 kilo 1199 "Lang zal ze leven in de gloria," klonk het maandagmiddag in de koffiekamer van Groot Engendaal. Daar vierde mevrouw W. Dieven- bach-Meyboom haar 102e verjaar dag. Met haar zeer hoge leeftijd is mevrouw Dievenbach de oudste inwoonster van Soest. Ze werd op 27 juli 1896 geboren in Rangkasbitoeng (Nederlands Indië). In 1920 trouwde ze met apotheker A.J. Dievenbach en werd later moeder van een zoon en twee dochters, van wie er helaas inmiddels een is overleden. Volgens kleindochter Jennie Kijf, die zoveel mogelijk als "tolk" optrad tijdens het verjaardagsfeestje - het gehoor en het gezichtsvermogen van mevrouw Dievenbach laten de laatste tijd wel wat te wensen over - is de 102-jarige nog altijd zeer goed bij de tijd en beschikt ze over veel gevoel voor humor. De verjaardag werd gevierd in de fami liekring. Namens het gemeentebestuur kwam loco-burgemeester Neks Blom mers de gelukwensen en een fraai bloemstuk aanbieden, waarbij ze vertel de dat burgemeester De Widt verhin derd was, omdat hij zelf op vakantie in Indonesië - ook zijn geboorteland - ver blijft. Namens de klachtencommissie van de Loco-burgemeester Neks Blommers feliciteert de oudste inwoonster van Soest met haar 102e verjaardag. samenwerkende SZS-verzorgingstehui- zen bracht ook mevrouw Ans Holleman een bloemetje voor de jarige mee. Op merkelijk overigens, want mevrouw Dievenbach, die sinds 1987 in Groot Engendaal woont, heeft nog nimmer geklaagd over de uitstekende verzor ging. Het bevalt haar dan ook heel goed. Het gezin Dievenbach keerde na de oor log - die ze gescheiden in verschillende Jappenkampen doorbrachten - in 1946 naar Nederland terug. Aanvankelijk was Apeldoorn hun woonplaats, die ze in 1973 verruilden voor Soest. Het echt paar Dievenbach woonde eerst aan de Veenbesstraat. In 1987 verhuisden ze naar Groot Engendaal, waar meneer Dievenbach in 1988 overleed. De politie deelde vorige week donder dag vijf bekeuringen uit aan automobi listen die op het Raadhuisplein en het Dalplein geen parkeerschijf gebruikten. ZE ZIJN ER WEER VULOH! 1e kwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgröenten Van Weedestraat 149 - Soest -tel. 035 -601 52 88 accountancy t belagtingadvies Koningsweg 29, Soest AA Telefoon (35) 603 70 00 u Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Tussen 10.00-12.00/13.00-17.00 uur kunt u uw antiquiteiten inbrengen voor één van onze veilingen. Is het een totale inboedel of zijn de goederen te groot om zelf te brengen, dan komen wij geheel vrijblijvend bij u aan huis voor een taxatie en het transport. 'êilinggebouw Van Zadelhoff Vaarlweg 109 1217 SM Hilversum Tel: 035-6247170

Soester Courant | 1998 | | pagina 1