99.00 Hulleman optiek O M,ef (Tabak)gemakswinkel Bon op nieuwe stek met meer mogelijkheden Azielzoekers zijn zeer gemotiveerd om Nederlandse taal te leren Belg in rolstoel voert actie voor hulp aan Nederlandse gehandicapten Ode aan 'Molendael' aruóhoch i i ACTUEEL PAGINA 5 expert fi) klapstoel Sheila ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN PAGINA 4 ULLENHULP eiinzameling ipullenhulp truc WOENSDAG 29 JUL11998 SOESTER COURANT Zaak verhuisd naar de overkant 'Felice...Felice...' AZCzoekt vrijwilligers voor lessen Verkeerscontrole Service bij Schoemaker CENTRAAL VOORLICHTINGSBURO Sprits -> A50 nfimnroni SCHRIK NIET Slagroom stukje 7<?° FrambozenElsMJSlIi BROOD Grof volkoren 2i*® Wü hebben het plan in de toekomst een huis te kopen en willen nu alvast een voorsprong op de hypotheek nemen d.m.v. het FUNDAMENTPLAN. Na twee jaar geeft ons dat al een besparing van zo'n ƒ36.000,- Reiziger uit Soest-D krijgt logies Berichtje uit de samenleving: Kenteken graveren en ster-repareren bij postkantoor Auto gestolen SCHOEMAKER stof in de kleuren rood, oranje of groen, frame verchroomd Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum 'ATEREN Uw kind jarig: vier het bij Verkley ngloopcentrum Telefoon 6018730 De Schans 20, 3764 AX iel kan men tegenwoordig speciale textielcontainers oede (en schone) kleding en kan men - liefst in een - echter beter recht veren bij Spullenhulp aan gebruik wil maken van de wordt verzocht de textiel lastic zakken te doen, die jebonden zijn. Losse kle- immers gauw vochtig en ongeschikt voor her- i goed verloop van de in- et Spullenhulp op de zak- duidelijk vermeld of het nog bruikbare textiel gaat len. tel. 6018730. id gebleven man die slecht heeft vorige week met een j een fotozaak aan de Van. een aardig bedrag geïncas- an, ongeveer 35 jaar oud, ikel binnen om een filmrol- Hij betaalde met een bil- >ulden, maar toen de win ti het wisselgeld wilde over dacht hij zich plotseling en ts van het filmrolletje een 'oor het gedoe lukte het ït biljet van 250 gulden als d mee te nemen. itraie Voorlichting Soest het gemeentehuis een in streek, eerste herziening". de inspraakprocedure en e volgende redenen nood- >est met woningbouw voor een kleine 200 woningen •ningen, vooral in de twee- mmingsplan Boerenstreek Door middel van het in- :ren op de planherziening, rente binnen zijn. tus bij te wonen, dan kan neentelijk informatie-cen- gemeentehuis). Ook daar en 6 weken na verzending gemeester en wethouders aanvraag van Pearle B.V. betreft een aanvraag voor .ooistelsel van de gemeen- >nden ter bescherming van gaan of te voorkomen. betrekking hebbende stuk- :dag tijdens en buiten kan- 12.30 uur openingsuren KE BEDENKINGEN te- tuur (postbus 2000, 3760 10 AJ LEUSDEN). Wan- bersoonlijke gegevens niet ledenking bij het gemeen- DENKINGEN inbrengen iten wisseling. De vergun- deze gelegenheid gebruik ken. ■r en de adviseurs, slechts gen heeft ingebracht, tenzij ig) bedenkingen in te die- e Soest, afdeling groen aktewateren: Waterschap Loco-burgemeester Neks Blommers begroette Lodewijk Anciaux met zijn marathon-rolstoel in het gemeentehuis. alle steden waar de Belg inmiddels is geweest. Hij vertrok dinsdagmorgen naar Barneveid. Wie de actie van Lodewijk Anciaux wil steunen kan een bedrag overmaken op de speciale bankrekening 91.50.45.730, ten name van penningmeester gehandi- captenoverleg Kampen/Usselmuiden, onder vermelding van "actie Anciaux". Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Maandag 3 augustus Terwijl veel Nederlandse filmmakers hun blik op het leven voor hun deur richten, speelt "Felice...Felice..." van Peter Delpeut (40) zich af in het Japan van een eeuw geleden. De film is een drama over de tragische invloed van culturen op de liefde. Culturele verwar ring over de liefde vormt de kern van "Felice...Felice...". Delpeuts film speelt zich af in 1895 en is een lange flashback vol mijmeringen van de Nederlandse fotograaf Felice schitterend, gespeeld door Johan Ley- sen, die in Japan zijn grote liefde had gevonden. "Vanaf de dag dat ik O Kiku in mijn huis had, waaide er een vreem de, tomeloze wind in mijn hoofd", schrijft Felice in een brief aan zijn broer in Nederland. Hij zou gelukkig zijn ge bleven, als hij niet aan O Kiku's liefde voor hem was gaan twijfelen, waardoor de relatie stuk liep. De fotograaf keer de terug naar Nederland, maar zijn ver langen naar O Kiku dreef hem terug naar Japan. De film begint op dat punt. Of Felice de kans krijgt om zijn fout te herstellen, is de vraag, want O Kiku is spoorloos. De film volgt zijn zoektocht naar haar, waarin hij een aantal mensen uit O Kiku's omgeving ontmoet. Wat er in Felice omgaat, komen we te weten via zijn stem, die als voiceover fragmenten uit een brief aan zijn broer voorleest. Hoe zwaar hij onder zijn liefdesverdriet gebukt gaat, blijkt uit overpeinzingen. Senario en regie: Peter Delpeut. Met: Johan Leysen, Toshie Ogura, Rina Yasima, Noriko, Sasaki, Yoski Oida. Nederland, 1997, kleur, 100 minuten. Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,00. CJP/65+ f 7,00. Reserveren op maandag van 09.00 tot 12.00 uur telefoon 035-6019577. Filmagenda: ma. 10 aug. "La Seconda Volta"; ma. 17 aug. "Zero Keivin"; ma. 24 "Funny Games". Goed nieuws is geen nieuws? Wie weet denkt u daar na het lezen van dit korte 'medisch bulletin' een beetje over. De mens die nooit iets mankeert, staat er niet zo bij stil. Die heeft weinig aan dacht voor dokters, verplegers verpleeg sters, ambulances en het ziekenhuis. Het gezonde leven lijkt normaal. Maar in eens, maar het kan ook niet-ineens na tuurlijk, gebeurt er wat, krijg je ermee te maken en subiet komt die zo schijn baar rustig voortkabbelende mens tot bezinning. Het zo vanzelfsprekende 'ge wone' leven kan broos zijn en ligt plots klaps in handen van anderen. Je huisarts zorgt er meestal voor dat je in het zie kenhuis terecht komt. Het ligt voor de hand dat dat in onze regio MCM, het nieuwe 'Medisch Centrum Molendael', zal zijn, een pas geheel vernieuwd, niet te groot complex moderne gebouwen, verborgen ergens in het weelderige groen van de gemeente Baarn. Wie wat heeft volgt nerveus de pijltjes op de groen-witte bordjes: je gaat een onbe kend wereldje tegemoet... Vol apparaten en witte jassen en gelukkig behoorlijk veel bedden. We in één ervan terecht komt wordt vanaf het eerste moment met warme, deskundige zorg omringd. Al na een klein kwartier ben je verge ten dat je in een ziekenhuis belandde. En dat is op zich goed nieuws. Je ka- BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Register-optometristen - Contactlensspecialisten A.N.V.O. mergenoot vertelt meteen dat 'ze hier erg lief zijn'. Je wordt gezond nieuwsgie rig: wat zou dat dan wel mogen beteke nen? Véél, kan uw expatiënt-scribent u melden. Los van de zuiver medische as pecten van een opname in MCM, want de zaken regel je met de behandelende specialist en die kunnen natuurlijk best van geval tot geval verschillen, heeft Medisch Centrum Molendael zoveel vriendelijke kwaliteit in huis dat een ver blijf, lang of korter, geen enkele aanlei ding kent om daar tegenop te zien. Wie er ligt heeft tijd om na te denken, om veel te lezen, om te praten, radio te luis teren, T.V. te kijken, met anderen te pra ten en vooral om er zo goed mogelijk weer bovenop te komen. Je komt al doende tot een geruststellende conclu sie: de kwaliteit van de zorg rondom de patiënt in MCM is weldadig te noemen. De aandacht is groot, de attente manier van werken hartverwarmend. Dat leek mij goed nieuws. Goed nieuws voor an deren die op het punt staan richting Baarn te vertrekken of anderen die op termijn te maken zullen krijgen met al die witte jassen, die apparaten, die vriendelijke, welgemeende maniertjes die je zo goed doen als je daar, vaak af wachtend, alleen ligt. Het moet voor de hele mensheid in onze regio een gerust stellende gedachte zijn dat te weten. Vandaar deze ode aan Molendael. Voor als er eens wat met u moet gebeuren. BURG.GROTHESTRMT10-3761 CM SOESTDIJK-TEL.601 3859 's Maandags gesloten Op het Raadhuisplein en het Dalplein werden maandagmorgen zeven autobi- listen bekeurd wegens het parkeren zon der schijf in de blauwe zone. Ook op de A.P. Hilhorstweg vielen weer enige ver balen. Drie automobilisten sloegen geen acht op de gesloten-verklaring. zelfde die ze waren: elke dag openen Richard en Gonnie de ^eur van fialf acht tot zes uur (op zate'dag meestal vijf uur). De zaak is woe/isdagmiddag na 13.00 uur gesloten. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige k reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! eHReri Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN BELEGGINGEN Bel gratis onze infolijn: 0800 - 0227477 en vraag naar de brochure. KOEKJE v.d. week 2 ons Ibanketbakkerij donderdag 30 juli van uw BANKETBAKKER 1,35 4voor: 5?® Van Weedestraat 76 Tel. 601 28 23 "Veel mensen komen dagelijks vra gen of er al een klasje is. Ze zijn zeer gemotiveerd om de Nederlandse taal te leren." Dat zegt Henriëtte Sanders, een van de leden van het basisteam van het asielzoekerscen trum in Soest en coördinator basis educatie. Henriëtte heeft als "specialisme" o.a. de begeleiding van de bewoners van het asielzoekerscentrum (AZC) bij de Ne derlandse taallessen. Ook houdt ze zich bezig met de middelbare scholieren on der hen. Van de ca. 350 bewoners zijn er ca. 200 volwassenen, die voor een deel al een aardig mondje Nederlands spreken. "Dat zijn de mensen die van het Utrechtse AZC hiernaartoe geko men zijn," aldus Henriëtte. "Anderen komen rechtstreeks uit de opvangcentra en zijn dus nog maar een paar maanden in het land. Die spreken dus ook nau welijks Nederlands." De vrijwilligers dienen bij voorkeur te beschikken over enige ervaring, opge daan in het onderwijs of in het werken met groepen. Speciale diploma's zijn niet vereist, wel moeten ze minimaal zes uur per week overdag beschikbaar zijn. "We hebben hier alles in huis," aldus Henriëtte, die de vrijwilligers begeleiden zal. "We hebben lokalen, we hebben materiaal en een goede lesmethode ('IJsbreker'). En bovendien: het is niet alleen dankbaar, maar ook heel leuk werk." Vorige week is de bekende (tabak)gemakswinkel Bon - van Ri chard en Gonnie Bon - heropend op een nieuwe stek, dichtbij de oude. Van Laanstraat 46 naar Laanstraat 39 is hemelsbreed een meter of twaalf, maar de Bons beschikken op het nieuwe adres over meer moge lijkheden. De nieuwe zaak bevindt zich precies te genover de oude, aan de andere kant van de Laanstraat. Meer dan 15 jaar hebben Richard en Gonnie op de hoek van de Laanstraat en de Dorresteinweg "gedraaid", tot hun geluk overigens. En ze twijfelen er niet aan of dat is voor hen ook weggelegd in het unieke pand waarheen ze nu verhuisd zijn. Oudere Soesters kennen het pand nog als de kaaswinkel van Stalenhoef. De tabakszaak bestaat op zichzelf al meer dan 60 jaar. Hij was achtereenvol gens in eigendom van Rademaker en Van Tienen. Van de laatste namen Ri chard en Gonnie de zaak in 1983 over, nadat ze eerst nog in Utrecht enige tijd een winkel hadden gedeven. "Maar we kwamen allebei uit Soest, dus toen we hier aan de slag konden hebben we daarover niet lang hoeven denken." "(Tabak)gemakswinkel" is de term die Richard Bon gebruikt om zijn zaak aan te duiden. "Dat tabak moet maar even tussen haakjes, want het ziet ernaar uit dat we binnenkort het product tabak niet meer mogen aanprijzen, vanwege de verscherpte voorschriften voor de tabaksreclame." Toch vormt de verkoop van sigaretten en sigaren een van de be langrijkste inkomstenbronnen van Ri chard en Gonnie. Miskleur "We zijn ruim gesorteerd en bovendien heel sterk in miskleur, de tweede sorte ring van bekende sigarenmerken." Iets nieuws zijn o.a. de handgemaakte long- filler sigaren, die iets vochtiger dan de gewone Nederlandse sigaar worden ge rookt en afkomstig zijn uit diverse Zuid en Midden-Amerikaanse landen. Ze worden in een speciale kist bewaard en meestal per stuk verkocht. Daarnaast is de winkel een eldorado voor mensen die op de zeer ruime sor tering kranten en tijdschriften afkomen, op toto en lotto en de Staatsloterij (on langs is er onder de afnemers nog een prijs van 100.000 gulden gevallen); voetbalkaartjes worden er ook verkocht en wenskaarten en schrijfwaren vormen, met snoep en fotowerk, de andere kurk waarop de verkoop drijft. In het nieuwe pand hebben Richard en Gonnie iets meer de ruimte - zo'n vier vierkante meter - wat natuurlijk de over zichtelijkheid ten goede komt. Daar naast is de sortering nog enigszins uit gebreid. Vooral echter de woonruimte achter en boven de winkel vormt een welkome uitbreiding, evenals de grote re tuin, waarvan ze veel plezier hebben. Voor de nieuwe winkel aan de Laan straat 39 blijven de openingstijden de- Richard en Gonnie Bon voorde nieu we winkel aan de Laanstraat. "EEN VOORSPRONG OP UW HYPOTHEEK" Hijzelf is niet gehandicapt, maar hij weet intussen wel heel goed wat het betekent om aan een rolstoel ge kluisterd te zijn. Lodewijk Anciaux (58) deed maandagmiddag op doorreis naar zijn woonplaats Soest-Duitsland ook het Neder landse Soest aan. Even na vijf uur arriveerde hij met zijn speciale marathon-rolstoel (een soort sportuitvoering) op het Raadhuisplein. Hoewel het raadhuis rolstoelvriendelijk heet te zijn kostte het de voormalige officier van het Belgische leger nog de nodige moeite om met het vervoermid del via de lift op de eerste verdieping te geraken, waar hij werd opgewacht door loco-burgemeester Neks Blommers. Anciaux voert actie voor de gehandi capten. Hij begon op 1 juli in Bangor (Wales) en bezocht in totaal zestien Engelse steden om aandacht te vragen voor de actie. De oversteek naar Duin kerken volgde op 17 juli, waarna enke le Belgische steden op het programma stonden. Op 24 juli stak hij de grens met Nederland over. Het is de bedoeling dat hij op 11 augustus weer in Soest-Duits land aankomt. Philadelphia In elk land wijdt Anciaux zijn spectacu laire actie aan een specifiek doel. Voor Nederland is dat het natuur- en milieu educatiepark voor gehandicapten, dat de Stichting Philadelphia gaat aanleggen op het landgoed Spelderholt. Ook Hen- ny Huisman voert op RTL-4 actie voor dit doel. "Philadelphia Pare Spelderholt", zoals het park gaat heten, is een initiatief van de Stichting Philadelphia Natuur, Edu catie en Monumenten, voortgekomen uit de Stichting Philadelphia Zorg. Die biedt op 500 locaties in Nederland con crete steun en hulp aan 6000 mensen met een handicap. Spelderholt (bij Beekbergen) moet ruimte bieden aan gehandicapten en hun familie om aller lei activiteiten te ondernemen. In elke stad waar hij arriveerde kreeg Anciaux tot nu toe gratis logies van het gemeentebestuur aangeboden. Dat was ook in Soest het geval, waar de gemeen te het verblijf van één nacht in het Wit te Huis voor haar rekening nam. «Het hotel zou hem verder van eten en drin ken voorzien. Bewondering Bij haar begroeting op het raadhuis stak locoburgemeester Neks Blommers haar bewondering voor de actie van Anciaux niet onder stoelen of banken. Ze zette ook haar handtekening op een inmid dels meterslange rol met namen en wen sen van hoogwaardigheidsbekleders van Morgen, donderdag 30 juli, kan men in Soest van 9.00 tot 17.30 uur weer te recht bij de drive-in stand van Auto mark op de parkeerplaats naast het postkantoor aan de Steenhoffstraat. Automark graveert ruiten met het ken teken (een goed middel om autodieven af te schrikken) en verricht ook repara ties aan ruiten die door een "ster" be schadigd zijn. Voor WA-Plus en AU Risk is het repa reren van de voorruit kostenloos. Het graveren kost f 25,- per auto, inclusief twee waarschuwingstickers. Voor f 10,- extra wordt een speciale reflectielaag aangebracht. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen Veenbesstraat 128 Soest Tel./Fax: 035-601 60 11 Bij een garagebedrijf aan het Nieuwer- hoekplein is vorige week eèn auto van een particuliere eigenaar gestolen. De wagen stond op slot. Het betreft een blauwe Renault Clio met het kenteken JF-TD-82. De eigenaar, een 35-jarige Soester, deed aangifte bij de politie. Voor de asielzoekers, die een grote ver scheidenheid van talen spreken - het huidige aantal van 350 bewoners telt maar liefst 34 verschillende nationalitei ten! - is het uiteraard heel belangrijk om zich zo goed mogelijk in het Nederlands te kunnen redden, en liefst ook zo snel mogelijk. Het is daarom de bedoeling dat er binnenkort wordt gestart met de groepen, waarbij vrijwilligers uit Soest de lessen verzorgen, onder begeleiding van Henriëtte. De bewoners die mee doen aan de taallessen krijgen vier keer per week twee uur les, dus in totaal acht uur per week. Vaste groepen De lessen worden gegeven in groepen van ca. 15 mensen, tweemaal per week. "We maken er natuurlijk ook iets gezel ligs van," aldus Henriëtte, die zelf al zes jaar ervaring heeft met het werken met asielzoekers. "We vormen zoveel moge lijk vaste groepen, zodat je elkaar ook een beetje leert kennen." Ze hoopt dat zich veel mensen uit Soest als vrijwilli ger beschikbaar zullen stellen. Henriëtte Sanders van het AZC zoekt vrijwilligers voorde Nederlandse taalles sen. Het AZC kan op dit moment minstens 25 vrijwillig(st)ers gebruiken voor de begeleiding van de Nederlandse lessen. Wie belangstelling heeft kan zich voor meer informatie wenden tot Henriëtte Sanders, (tel. 035-6091554) of Roelof Duursema (tel. 035-6091511). Burg. Grothestraat 9, Soest Tel. 035 601 03 44 BAN G Pi ft FSEN CENTER De BeoVision MX 7000 met veel exclusieve techniek van Bang Olufsen. Dat ziet u en dat dat hoort u zodra u 'm aanzet. Maar daarvóór al hebt u geconsta teerd dat er maar één TV is die u mooi vindt als hij uit staat. 3 jaar garantie BANG 8. OLUFSEN Ook mooi zonder beeld

Soester Courant | 1998 | | pagina 5