En dit zijn de knallers van deze week: Ruim 200 mensen verliezen baan door reorganisatie Polychrome O HurK Reconstructie aansluiting uitgesteld 798 498 179 079 199 Woning mag in ruil voor stop varkenshouderij i Een van belangrijkste werkgevers valt weg Politie schrijft zich blauw 6027493 (^\AST VASTE BEZORGERS ÏERS^) 76e JAARGANG NO. 51 1-j WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1998 Kodak Polychrome Graphics Manufacturing stopt productie t: BESPAAR 36.000,= 3 Actueel 5 Actueel 7 Varia 9 Sport 11 Soesterberg HEMA vestigt zich toch in Soest 'Er mag ook niets meer in dit land' Geen 'komkommertijd' Bewoners Vondellaan en Birkstraat naar bestuursrechter nefkens ders SOEST Wie OPELO Magere hamlappen Gemarineerd satévlees Orvieto Classico 1997 Boerenwit Sperziebonen Griekse witte druiven VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest College wijkt af van ambtelijk advies Fietssturen in elkaar: valpartij Gevraagd in Soest voor de SOESmr COURANT Aanmelden: tel. 601 41 52 y Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152* Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,- Buiten Soest f 32,- Losse nummers 85 ct. Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Bij Kodak Polychrome Graphics Manufacturing bv in Soestduinen verdwijnen 202 arbeidsplaatsen. Het bedrijf wil de productie-afde ling aan de de Beaufortlaan zo snel mogelijk sluiten. Dat is het gevolg van een joint-venture tussen het moederbedrijf Sun Chemical Cor poration en Eastman Kodak Company. Beide leveren film- en plaatproducten. Sinds de joint-venture per 1 januari van dit jaar verkoopt Polychrome ook port folio-producten van Kodak en sindsdien is eens te meer gebleken dat de produc ten onder de merknaam Kodak beter verkoopbaar en dus winstgevender zijn. Daarom is besloten de productie in Soestduinen te beëindigen. In de kantine heerste maandagmiddag een terneergeslagen stemming, toen de directie de medewerkers op de hoogte bracht van dat voornemen. Sinds de joint-venture circuleerden weliswaar ge ruchten over een reorganisatie, maar volgens voorzitter Andries van Beek van de ondernemingsraad (or) is dit het meest verschrikkelijke scenario dat be dacht had kunnen worden. Een doekje voor het bloeden is dat de distributie activiteiten vanuit Soestduinen zullen blijven plaatsvinden. Directeur E. Rap pel heeft dat tot tweemaal toe bevestigd. Op deze afdelingen werken momenteel veertien mensen en is nog plaats voor elf personen. Volgens Rappel is het lo gisch dat voor de invulling van deze va catures eerst wordt geworven onder de productie-medewerkers. Verder wil hij niet op de onderhandelingen met de industriebonden FNV en CNV vooruit lopen. Hoeveel gedwongen ontslagen er uitein delijk zullen vallen, is niet te zeggen. Rappel wil zich de komende periode in samenwerking met de bonden vooral inspannen voor een maximale werkge legenheid. Consequenties De directie in Soestduinen heeft de laat ste maanden gevochten om te redden wat er te redden viel, maar zonder re sultaat. "Als directie in Soestduinen wordt je geacht de tent te runnen en probeer je de onderneming te continue ren. Maar bij een joint-venture is het logisch dat je voor één productie kiest en die keus heeft consequenties voor een van de onderdelen van het concern, in dit geval Soestduinen. Als blijkt dat voorzetting niet haalbaar is, sta je met Een medewerker van Kodak Polychro me Graphics Manufacturing op weg naar zijn werk, een dag nadat de direc tie het voornemen tot sluiting van de pro ductie-afdeling heeft meegedeeld. Foto: Goos van der Wilt lege handen en word je genoodzaakt een dergelijk drastisch besluit te ne men." In tweehonderd huishoudens heerst nu onzekerheid, omdat bij Polychrome geen toekomst meer is voor de produc tie-medewerkers. Rappel zegt zelf niet de leukste tijd achter de rug te hebben. "Je hebt er een persoonlijk gevoel bij, al is dat niet relevant nu ik officiële spreek buis ben. Je hebt ergens jaren aan ge bouwd en ziet dat het nu geen zin meer heeft. Ik heb alle ellende van de afslan king van Chemco meegemaakt en nu krijg je dit. Je kent de mensen, het is moeilijk. Het gaat er nu om met alle betrokken mensen klaarheid te krijgen." Wanneer de productie-afdeling wordt gesloten, is niet exact te zeggen. Het hangt af van de onderhandelingen met de vakbonden en de or en van de afne mers, aan wie nu openheid van zaken kan worden gegeven. Lees ook pagina 3 Sinds het einde van de jaren zestig is Kodak Polychrome Graphics Ma- nufacturingbvSoestduinen een van de belangrijkste werkgevers in Soest. Het bedrijf, ooit begonnen onder de naam Dalco werd toen overgenomen en zou uitgroeien tot een bedrijf van grote omvang. In de volksmond is het bedrijf nog steeds bekend als Chemco, zoals de Europese multinational jarenlang heet te. Eind jaren tachtig verdienden 430 mensen hun boterham bij Chemco dat zou worden overgenomen door Poly chrome, een dochter van Sun Chemical Corporation. Het aantal medewerkers zou snel terug lopen door een afslankings-operatie. In maart 1993 werkten nog maar 185 men sen in de onderneming aan de de Beau fortlaan. In de loop der jaren onstonden weer tientallen extra (tijdelijke) arbeids plaatsen. Volgens de ondernemingsraad gaat het nu om 202 productie-medewerkers en nog eens dertig tot vijftig uitzendkrach ten. Volgens directeur E. Rappel kun nen de mensen met bijvoorbeeld een jaarcontract onder de 202 medewerkers worden gerekend. Per 1 januari van dit jaar veranderde de organisatie-structuur opnieuw. Sun Che mical Corporation ging per die datum een joint-venture aan met Eastman Ko dak Company en ging verder onder de naam Kodak Polychrome Graphics. Per 30 april werd Horsell-Anitec, een voor malige divisie van International Paper, overgenomen. De Soestduinse vestiging, al zo vaak onderhavig aan naams veranderingen, heet sindsdien Kodak Polychrome Graphics Manufacturing bv. Kodak Polychrome Graphics, dat haar hoofdkantoor heeft in Norwalk, Con- necticut, USA, bedient klanten in de grafische industrie. Ze biedt een van de breedste productenpakketten in meer dan tachtig landen. Kodak Polychrome Graphics produceert een grote serie conventionele lithogra fische platen en thermische platen voor 'computer-to-plate' oplossingen en le vert grafische films en digitale proofing- producten onder de Kodak-merknaam aan de 'pre-pressing' industrie en druk kerijen. In Soestduinen worden films, papieren en chemicaliën vervaardigd. Deze pro ductie wordt stopgezet. Producten die op dit moment al in de portfolio worden geoffreerd zullen de in Soestduinen ge produceerde producten gaan vervangen. Na Foxboro en Howson valt wederom een grote werkgever uit Soest weg. Zie adv. op pag. 7 VVVAIN DENWT accountancy 4 belastingadvies Koningsweg 29, Soest Telefoon (35) 603 70 00 FNV: 'Nog een stevig robbertje vechten.' Massaal verzet tegen verbouwing watertoren. Nieuwbouw naast monu ment 'ontluisterend.' 'Woonlasten Soest worden steeds hoger.' Gildefeesten staan weer voor de deur. CD-roms bieb voor publiek toegankelijk. Vrije Teugel sluit zomerkampen af. Jeanett Arenas start opleiding voor mannequins. Toernooi Soestdijk in volle gang. SEC staat stil bij 60-jarig bestaan. Succes huttenbouwweek In Soest komt toch een HEMA-ves- tiging. De warenhuis-keten betrekt aan de Burgemeester Grothestraat (vóór Albert Heijn en naast Bob's Bloemen) een winkelruimte. De ves tiging zal medio november van dit jaar worden geopend. Vlak voor het ter perse gaan van deze krant heeft de Soester E. van den Hengel van Heipo bevestigd dat de HEMA het huurcontract heeft ondertekend. Van HEMA kon niet meer iemand worden bereikt voor een eerste reactie. De ruimte, waarin HEMA komt, be slaat vijfhonderd vierkante meter winkeloppervlakte. Dat is in verhou ding klein tot de meeste warenhui zen, maar HEMA heeft inmiddels ook een speciale formule voor klei ne winkels ontwikkeld, waarin de nieuwe vestiging in Soest uitstekend past. Van den Hengel is blij met het con tract. Sinds vorig jaar had hij al con tact met de warenhuis-keten. "We hebben nu de huurder die we willen hebben." Jongeren hebben zich er bij de poli tie over beklaagd dat er in dit land niets meer mag. Deze vorm van me ningsuiting geschiedde in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Lange Duinen. De politie was daar iets na middernacht een kijkje gaan nemen na een melding over een kampvuur bij de kiosk aan de Foekenlaan. Daar troffen de ordebewakers de warme restanten van een vuurtje aan. Ver derop in de duinen zagen ze nog een vuurtje wakkeren. Toen ze daarop af gingen, stoven zo'n tien jongeren alle kanten op. Het lukte de politie er twee in de kraag te grijpen. De jon geren werd gesommeerd de plastic zak, bierflesjes en glasscherven op te ruimen. Later sprak de politie nog enkele jongeren die allemaal zo'n vijftien, zestien jaar zijn. Een vuurtje stoken in het bos is ten strengste verboden en vormt zeker met de hitte en de droogte van de af gelopen dagen een grote bedreiging voor de natuur. De kranten zijn de laatste weken veel dunner dan gemiddeld. Ieder een heeft z'n gedachte bij de vakan tie of rust thuis lekker uit. Er is wei nig te doen, het is 'komkommertijd'. Niet voor de politie die zich nog steeds 'blauw' schrijft. Ook in deze vakantieperiode, waarin vrijwel overal parkeerplaatsen onbenut blijven, voert de politie een 'schrikbe wind' uit onder parkeerders. Wie in de blauwe zones de parkeerschijf niet ge bruikt of er langer dan een uur (of an derhalf uur) zijn auto heeft staan, heeft grote kans een bon onder zijn ruitenwis ser aan te treffen. In de afgelopen week deelde de politie om die reden 61 bekeuringen uit. Dat gebeurde in de Van Weedestraat, waar men maximaal een uur mag parkeren en op het Raadhuisplein (anderhalf uur). Tijdens twee controles op de A.P. Hil- horstweg noteerde de politie nog eens vijftien automobilisten die de 'gesloten verklaring' aan hun laars lapten. Een ander werd bekeurd, omdat hij een oranje in plaats van een gele nummer plaat op zijn auto had en ook werd een bestuurder van een prent voorzien, om dat hij geen geldig rijbewijs in zijn be zit had. Tussen de bedrijven door hield de poli tie vorige week dinsdagmiddag op de Birkstraat het gedrag van automobilis ten in de gaten. In een uur tijd werden 142 van de 615 voorbijgangers geno teerd, omdat ze te hard reden. Op de Stadhouderslaan werden maandagmid dag in een uur tijd 186 hardrijders be trapt. Een ander werd bekeurd, omdat hij vanaf de Ossendamweg de Eiken laan inreed. In een week tijd kwam het aantal bonnen in Soest daarmee op 390. De politie van het district Eemland- Noord heeft zich dit jaar voorgenomen in Soest, Baarn, Bunschoten en Eemnes in totaal 25.000 bekeuringen uit te schrijven. Dit onder het mom dat de politie weer de baas op straat moet wor den en het normbesef van de wegge bruikers verbetert. Een woordvoerster van de politie kon geen antwoord geven op de vraag hoe veel bekeuringen er in het eerste half jaar van 1998 zijn uitgeschreven. Het kwartaaloverzicht (tot en met juni) moet nog worden uitgewerkt. C-4S "ir, De reconstructie van de aansluiting Birkstraat-Vondellaan is uitgesteld. De gemeente wacht op de uitspraak van de bestuursrechter die door omwonenden van de T-splitsing is gevraagd de vergunning te schorsen. De zaak werd vorige week behandeld. In overleg met de bestuursrechter heeft de gemeente besloten de werkzaamhe den op te schorten. Aanvankelijk was het de bedoeling dat eergisteren zou zijn begonnen met de reconstructie van de splitsing. In het kader van de Koningswegroute (Biltsestraat-Birkstraat) wil Soest de weg verleggen, zodanig dat het verkeer uit Amersfoort in de richting van de Koningsweg wordt geleid, al komt er wel een afslag naar het verlengde van de Birkstraat in de richting van Soestdijk. De werkzaamheden zouden ongeveer zeven weken in beslag nemen, een pe riode waarin het verkeer moet worden omgeleid. Het uitstel wordt veroorzaakt door om wonenden van de kruising. Zij vrezen dat de Birkstraat-Vondellaan route een racebaan wordt en verwachten veel meer verkeer langs hun huizen dan nu met lawaai- en trillingshinder als gevolg. Voor de bewoners van de Vondellaan 30, 32 en 34 heeft de reconstructie ook nog het praktische probleem dat hun uitrit uitkomt op het hart van de T-split sing. Ook andere buurtbewoners maak ten bezwaar tegen de reconstructie plannen, maar die werden door de ge meente ongegrond verklaard. Omdat voor de reconstructie het be stemmingsplan moest worden aange past, had de gemeente de goedkeuring van de provincie nodig. Gedeputeerde staten gaven in juni van dit jaar een ver klaring van geen bezwaar af, waarna de gemeente dacht direct na de bouwvak te kunnen beginnen. De omwonenden, die vrezen dat hun woningen in de nieuwe situatie minder waard zijn, lieten het daar evenwel niet bij zitten en stapten naar de rechter. Die buigt zich nu over de materie en heeft De gemeente had eergisteren een begin willen maken met de reconstructie van de T-splitsing, maar heeft besloten te wach ten op de uitspraak van de bestuursrech ter. Op hem hebben de omwonenden hun hoop gevestigd. Foto: Goos van der Wilt vorige week beloofd binnen twee weken een uitspraak te doen. Met hem heeft de gemeente afgespro ken in ieder geval tot die tijd te wach ten met de werkzaamheden. Verkeers kundige Ad van Wanroij van de ge meente Soest: "De voornaamste taak van de bestuursrechter is te kijken of we alle procedures hebben gevolgd en dat hebben we gedaan. Op dit moment kunnen we niets anders doen dan af wachten." KLAREN Ook 's avonds en in 't weekend 88 automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 kilo van 15,98 voor 500 gram Volle droge witte wijn^ per fles 7.98 QQQQ per doos a 6 fl. \J W w heel 500 gram Viktoria, kilo Van B. en W. mag de heer G.A. Hil- horst een woning bouwen op het perceel Lange Brinkweg 89, in ruil voor het beëindigen van zijn var kenshouderij. Het College gaat daarmee neadrukkelijk in tegen het ambtelijk advies van stedenbouw kundige Ad van Dongen. De raadscommissie Ruimtelijke Orde ning had in maart al laten weten dat zij wel voelde voor de toestemming, maar dan ingekaderd in een nieuw te ontwik kelen beleid. Van Dongen voelt daar echter niets voor, omdat de discussie over de herstructurering van de varkens houderij nog lang niet afgelopen is. Hil- horst wil echter op korte termijn een in vesteringsbeslissing nemen: óf woning bouw, óf varkens. Als de nieuwe woning niet beschouwd wordt als een extra dienstwoning en ook geen precedent schept voor andere bouwlustigen in de polder, zijn er vol gens Van Dongen wel mogelijkheden. Maar als er beleid moet komen werkt dat volgens hem averechts, want op ba sis van nieuw beleid is het onwenselijk om een woning te propageren. "Het ver zoek kan beter niet ingewilligd worden," aldus de stedenbouwkundige van Soest. Wel akkoord Het College van B. en W. heeft echter besloten dat wél te doen. Het gaat "in beginsel akkoord met het verzoek, met inachtneming van de gebruikelijke pro cedure en de gebruikelijke voorwaaiden, o.a. verklaring betreffende planschade)". Wel wordt de kwestie nog even voorge legd aan de raadscommissie R.O. die sinds de verkiezingen van maart een andere samenstelling heeft gekregen. Als de commissie het eens is met het voorlopige standpunt van B. en W. krij gen Hilhorst en andere belanghebben den dat van de gemeente te horen. Twee jongens van veertien en vijftien jaar zijn vrijdagavond om half twaalf ten val gekomen op de Birkstraat. Dat kwam doordat de sturen van hun fietsen in elkaar raakten. Bij het ongeluk, dat ter hoogte van het benzinestation ge beurde, liep de oudste een pijnlijke arm op. Hij werd vervoerd naar het zieken huis in hun woonplaats Amersfoort. HET VLEESCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Schouderkarbonade kiio6.95 Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar

Soester Courant | 1998 | | pagina 1