Hulleman optiek X Visser 'Nog een stevig robbertje vechten' Massaal verzet tegen verbouwing van watertoren aan Oranjelaan Uitverkoop zomerkollektie ~iACTUEEL! 'Nieuwbouw naast monument Buitenplaats ontluisterend' Vakantie-vreugde voorbij? Bij'tLuykje blijft het genieten! Consumentenbond: woonlasten Soest worden steeds hoger 'Watertoren moet bescheiden en introvert blijven' Buitenlandse ouders kunnen geen Nederlands leren Lady Sprifipfield The Outpost Hil-ton herenmode WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1998 SOESTER COURANT FNV vindt concept-sociaal plan veel te laag ingezet PAGINA 3 'Woonkarakter van de wijk wordt aangetast' V OOR O O G Z O R G d Uw totaalinstallateur RA. van den DIJSSEL bv KWALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035-601 24 72 Fax:035-601 11 87 50 jaar getrouwd? Bewoners Acht Zaligheden: Gemiddeld nu f857per gezin Watou '98 Wie vergelijkt leest de Soester Courant Architect steunt buurtbewoners Auto opengebroken Politie vindt man op straat Geen opvang voor babies en kleuters Van Weedestraat 4/8 Telefoon: 035 - 602 33 24 Fietsster valt na uitwijkmanoeuvre Specialist^ Ook voor service moet u bij ons zijn Na eerste bestudering is FNV-be- stuurder Aad Haubrich allerminst te spreken over het concept-sociaal plan dat de Amerikaanse leiding van Kodak Polychrome Graphics Manufacturing bv op tafel heeft ge legd voor de ruim tweehonderd pro- ductiemedewerkers voor wie straks geen werk meer is. "Voor Nederlandse maatstaven is er veel te laag ingezet, ik verwacht hier meer van," aldus Haubrich die maandagmor gen per koerier het concept-plan kreeg toegestuurd en 's middags in Soestdui- nen aanwezig was toen de directie de medewerkers de onheilstijding bracht over de voorgenomen sluiting van de productie-afdeling. Volgens Haubrich kan het personeel kiezen tussen bemiddeling in nieuw werk of een (tijdelijke) aanvulling van tien procent op de uitkering. Bij dat laatste zal worden gekeken naar de leef tijd en de duur van het dienstverband. Als medewerkers via bemiddeling van Polychrome een nieuwe werkkring vin den, kunnen ze niet meer rekenen op fi nanciële compensatie van het bedrijf aan de Beaufortlaan in Soestduinen. Haubrich: "Er zal nog een stevig robber tje moeten worden gevochten. Hoe lang de onderhandelingen gaan duren, is niet te zeggen." Werkgelegenheid Directeur E. Rappel van Kodak Poly chrome Graphics Manufacturing bv wil niet vooruitlopen op de onderhandelin gen met de vakbonden en evenmin commentaar leveren op wat ze zeggen. Het is niet de bedoeling via de pers tot een akkoord te komen." Wel wil Rappel kwijt dat hij de nadruk zal leggen op de werkgelegenheid voor de mensen die hun baan kwijtraken. "Het is relatief ge makkelijk de mensen met een zak geld op straat te zetten, maar beter is het om nieuw werk voor hen te vinden. Dat is de kem van onze inspanning en wij heb ben de ingrediënten ervoor om daar met de bonden aan te werken. Ik kan na tuurlijk onmogelijk zeggen hoeveel imensen we op deze manier aan een Voorzitter Andries van Beek van de ondernemingsraad: "Dit is wel het meest ver schrikkelijke scenario wat je had kunnen bedenken. Foto: Goos van der Wilt nieuwe werkkring kunnen helpen, maar het aantal gedwongen onstlagen zal niet 202 bedragen," aldus Rappel die nog niet weet welke consequenties de reor ganisatie voor hem zelf heeft. Overleg Komende maandag staat het eerste overleg tussen hem en de onderne mingsraad (or) gepland. Pas daarna zal Haubrich om de tafel gaan zitten met de directie. De agenda's boden geen ruimte voor eerder overleg. Or-voorzitter Andries van Beek heeft gistermorgen al contact gehad met een externe deskun dige die in opdracht van de or onder zoek zal doen naar de noodzaak van de reorganisatie bij Polychrome en de mo gelijkheid van eventuele alternatieven. De uitkomst daarvan zal worden ver werkt in het advies van de or aan de di rectie. Pas als de directie het advies van de or heeft ontvangen, kan ze bij het Regio naal Bureau voor de Arbeidsvoorzie ning (RBA) collectief ontslag aanvragen voor de 202 medewerkers. Het RBA is maandag meteen ingelicht over het voorgenomen besluit. Gebruikelijk is dat directie, or en bonden vervolgens een maand de tijd krijgen om afspraken te maken, maar nu de or externe des kundigen heeft ingehuurd, zal deze pro cedure vermoedelijk langer gaan duren. Daarnaast is het de vraag wanneer de directie en de vakbonden overeenstem ming bereiken over het sociaal plan voor de mensen die zonder werk komen te zitten. Begin jaren negentig namen de onderhandelingen bij Foxboro, waar een soortgelijk aantal mensen werd ontsla gen, lange tijd in beslag. Haubrich's eerste indruk van de situatie bij Polychrome is niet bepaald gunstig. Ook Van Beek ziet het somber in voor de werkgelegenheid. Maar hij weigert het bijltje erbij neer te gooien. "De wed strijd is pas afgelopen na het laatste fluitsignaal en tijdens het afgelopen WK is er vaak in blessuretijd gescoord." Bewoners van de Oranjelaan, de Christinalaan en de Anna Pïiulow- nalaan hebben in groten getale het bezwaarschrift ondertekend tegen de vergunning voor de verbouwing van de watertoren aan de Oranje- aan 36. Zij vinden het verbou- ngsplan een aanslag op het woon- a rak ter van de wijk. ijna honderd handtekeningen staan er nder de "zienswijze" die vorige week bij het gemeentebestuur op tafel is ge legd. Daarin wordt overigens aangete kend dat de briefschrijvers niet goed weten hoe de voortgang van de proce dure is, zodat ze voor alle zekerheid de bezwaren nog maar eens uitvoerig op papier hebben gezet en tegelijk om ver lenging hebben gevraagd van de perio de om bezwaar aan te tekenen, o.a. omdat veel bewoners met vakantie zijn en omdat de ondertekenaars zich beter in de kwestie willen verdiepen. Die ver lenging schijnt echter onmogelijk te zijn. De buurtbewoners zijn van mening dat de bouwaanvraag "met geen mogelijk heid" in de bestemming past zoals die is vastgelegd in het bestemmingsplan Soestdijk. Het plan staat niets anders voor dan het verbouwen van de water toren - een gemeentelijk monument - tot een kantoor met gestapelde woning, reden waarom ze vinden dat het ge meentebestuur eerst een anticipatiepro cedure zou moeten starten. Volgens de bezwaarden is het niet een voudig om uit te maken of de waterto ren eigenlijk wel een echte woning is in de zin die het bestemmingsplan eraan geeft. Ze vrezen dan ook oeverloze dis cussies over dat punt, maar wijzen erop dat de intentie van de wet wel mogelijk heden geeft om een aanvaardbaar oor deel te vellen over de vraag of het bouwplan voldoet aan de voorwaarden. De bezwaren richten zich met name te gen twee onderdelen van het bouwplan: de vergroting van het vloeroppervlak door 3/8e deel van de gevel - aan de achterzijde - naar de buitenkant van de steunpilaren te verplaatsen ("waardoor de woon- en werkruimten buiten de dia meter van de toren komen en trappen huis, toilet, pantry en bergruimte een waardige plaats binnen de toren kunnen krijgen", zoals het bouwplan aangeeft) en vergroting van het glasoppervlak door het aanbrengen van glasvliesgevels. Geen kantoortoren Volgens het bezwaarschrift blijkt daar wel uit dat het niet gaat om een woning met praktijk-aan-huis, maar om een heus kantoor. "Daarmee is zowel het woonkarakter van de wijk als het karak ter van de woning in het geding", al ligt dat wat de watertoren zélf betreft wat moeilijk. "De toren heeft niet het karak ter van een woning en zal dat ook nooit krijgen. Dat hoeft echter niet te beteke nen dat het gebouw het karakter van een kantoortoren moet aannemen, com pleet met moderne vliesgevel, waardoor het eigen karakter geweld wordt aange daan." Verder wijzen de ondertekenaars nog op de beperking die het bestemmingsplan oplegt aan de eventuele bedrijfsruimte per woning, en in verband daarmee de beperking van het aantal medewerkers, alsmede de vergroting van de verkeers- en parkeerdruk. "Als de gemeente van de eigenaar eist dat die zijn parkeer plaatsen maar in zijn tuin moét aanleg gen, wordt het woonkarakter van de De monumentale watertoren aan de Oranjelaan mag van de omwonenden niet worden "omgebouwd" tot kantoorto- BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Register-optometristen - Contactlensspecialisten A.N.V.O. BURG.GROTHESTRAAT10-3761 CM SOESTDIJK-TEL.601 3859 's Maandags gesloten straat nog verder aangetast." Ze vrezen in dat verband ook de mogelijke ver dwijning van het karakteristieke hek en een deel van de groenvoorziening. Adders onder het gras Daarnaast is het volgens de onderteken aars van de brief onduidelijk wie er nu precies wil gaan wonen/werken: de ei genaar of zijn zoon. "Wij willen niet zeu ren, maar slechts aangeven dat er adders onder het gras verscholen zitten." Heel belangrijk vinden ze ook het dreigende verlies aan "privacy", omdat er vanuit de toren straks door meer "glas" (tot 14,60 meter boven het maaiveld) naar buiten gekeken zal kunnen worden. "Juist in een land waar wij dicht op elkaar moe ten wonen moet al het mogelijke wor den gedaan om privacy te beschermen. Tenslotte wijzen ze ook op de mogelij ke waardevermindering van de huizen in de omgeving, met als gevolg een plan schadevergoeding. Verder komen in een bijlage nog enke le punten aan de orde. Zo vragen de buurtbewoners zich af hoe de brand weer in geval van nood iemand op een brancard van de bovenste etages van de watertoren zou moeten transporteren en ze vrezen dan ook dat er een "ontsieren de brandtrap buitenom" wordt ge bouwd. Ze zijn ook verbaasd over het standpunt van de welstandscommissie, die het naar buiten brengen van drie "traveeën" heeft afgewezen, maar wel akkoord is gegaan met een vliesgevel van kunststof. En is een lift niet ver plicht boven de vierde etage? En ten slotte: de Oranjelaan is altijd een speel straat voor kinderen geweest. "Wij moe ten dit koesteren," aldus de onderteken aars van het bezwaarschrift. i 'ayvob'Vtxe/ MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. YOOV t/V t^v Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Tevens Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! dagen per week geopend. 035-601 27 39 Soesterbergsestraat 188 - Soest Ook de bewoners van de Acht Za ligheden - het rijtje huizen aan de Burgemeester Grothestraat 48 t/m 62 - protesteren tegen nieuwbouw naast De Buitenplaats. Ze hebben dat onlangs in een brief aan B. en W. en de raad laten weten. Eerder luidde de voorgenomen verle ning van de bouwvergunning vooral tot protest van de "achterbewoners" - met name de familie Jaarsveld - in het voor malige koetshuis aan de Burgemeester Grothestraat. De bewoners van de Acht Zaligheden wonen precies tegenover de Buitenplaats en dus ook tegenover de plek waar het nieuwe gebouw moet gaan verrijzen. "Als echte inwoners van Soest zijn wij met recht bezorgd over het beleid van onze mooie gemeente. Bestemmings plan of niet, het is toch niet de bedoe ling de nu nog mooie entree en daarmee de gehele weg door Soest nog verder te ontluisteren?" De "overburen" vinden het monument Burgemeester Grothestraat 53 juist iets om zuinig en trots op te zijn en vragen zich af waarom Soest dit zou willen opofferen voor een "voor niet-Soesters winstgevend object". "Wij weten dat we vooruitstrevend moeten zijn, maar moe ten we ook niet een beetje zuinig zijn op ons eigen 'Zoys', ons historisch en cul tureel erfgoed? Jammer genoeg hebben hier al enkele zeer mooie objecten het veld moeten ruimen." Ze vragen het gemeentebestuur alsnog eens te komen kijken, en dan liever niet met de auto omdat het ter plekke on mogelijk zou zijn om die ergens te par keren. "En dan toch maar wat kantoren en woongelegenheden erbij...? Ook dit nieuwe gebouw zal, buiten zijn bewo ners, bezoekers met auto's aantrekken," aldus de overburen. Ze wijzen op fouten die al in het be stemmingsplan gemaakt zouden zijn, zoals te weinig parkeerruimte, een af stand van slechts 15 meter van de bouw- grens in plaats van 20 meter en het to taal verloren gaan van het aanzien van De Buitenplaats. Ze vragen het ge meentebestuur dan ook een "verstandig" besluit te nemen en de bouwvergunning niet te verlenen. BAR, GRILL RESTAURANT STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 Uit een jaarlijks terugkerend Con sumentenbond-onderzoek naar de woonlasten in de diverse gemeenten blijkt dat Soest weer iets "duurder" is geworden. De gemiddelde woon lasten-tarieven bedragen in Soest nu f 857,- per gezin per jaar. Soest schuift steeds meer op naar de middenmoot van de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, stelt het College naar aanleiding van het onder zoek vast. De lastendruk is weliswaar 4 minder dan vorig jaar, maar er zijn nu 25 gemeenten die goedkoper zijn dan Soest. Dat waren er vorig jaar nog maar 7. De goedkoopste gemeente is Putten (f 698,-). In de provincie zijn Houten, Nieuwegein en Veenendaal goedkoper dan Soest (resp. f 788, f 763 en f 698), maar in de regio zijn Amersfoort (f 1124), Baarn (f 904) en Leusden (f 901) allemaal duurder dan Soest. Utrecht-stad zit op f 1021 en is daarmee de op één na duurste van de vier grote steden. Den Haag is het duurst (f 1226), maar Amsterdam en Rotterdam zijn goedkoper (resp. f 920 en f 953). In de berekening is uitgegaan van o.a. de gemiddelde WOZ-waarde van de woningen, de OZB (zowel eigenaren als gebruikers), de rioolbelasting, de huis- vuilheffing en de Zalmsnip. Het kan nog tot 6 september, elke dag van twee tot zeven uur. Hoe een dorp van 1200 inwoners Kunst ervaart en er mee omgaat: de poëziezomer van Wa tou, voor de negende keer georgani seerd in een Vlaams grensdorp in het zuidwesten van België, even onder Po- peringe. Een interactie tussen heden daagse beeldende kunst en moderne poëzie, vorm gegeven door bi bliothecaris Gwy Mandelinck zoals al tijd, maar deze keer in samenwerking met de flamboyante Gentse museumdi recteur Jan Hoet. Watou '98 laat in dit uithoekdorp ge dichten horen en zien van 43 dichters tussen Achterberg en Zuiderent en toont werk van 43 beeldende kunste naars tussen Joseph Beuys en Gilberto Zorio. De gedichten zijn aangebracht op daken, straatstenen en fraaie pla quettes of te horen uit luidsprekertjes in bomen, tussen de struiken en achter ha nenbalken. De kunstwerken zijn geïn stalleerd in stallen en schuren, in wei landen, in het water of in stoffige ver trekken. Het thema dit jaar is een dicht regel van Rutger Kopland: "Voor het verdwijnt en daarna". Hafid Bouzazza noemt in de Volkskrant Watou '98 "een bacchanaal van verbeel ding". Het bestaat uit vijf lokaties op loopafstand. De meest interessante plekken zijn m.i. lokatie 4 (Douviehoe- ve) en lokatie 5 (Blauwhuys). Nieuw dit jaar is lokatie 2, de fraaie Sint-Bavo- kerk, wat zelfs de lokale priester net als de plaatselijke bakker, melkboer en ca fébaas tot de Kunst en de Poëzie heeft bekeerd. Het theatrale overheerst dit jaar. De mooiste installatie in Watou vond ik het werkstuk "Zonder titel" (1991) van Ma- riusz Kruk. Het bestaat uit twee ele menten: een feesttafel en een immens kruisbeeld. De feesttafel, met er om heen twaalf stoelen, is zwaar toegeta keld. Hier is een familieruzie als een tornado voorbijgetrokken. Borden, gla zen en flessen liggen aan scherven. Er ligt zelfs een zwaard op het witte tafel kleed. Het kruisbeeld is gevormd uit twee dikke eiken balken, van het type dat in oude boerderijen het plafond on dersteunt. Ze zijn met houten nagels aan elkaar vastgemaakt. De lange balk is onder de dwarsbalk geknakt. Als een reusachtig accent circonflex rust het ge knakte kruis met z'n bovenste en onder ste punt aan weerszijden van de feestta fel op de aangestampte vloer van de schuur, en vormt zo als het ware een dak boven de getormenteerde dis, waarop het zijn schaduw werpt. Een uit de hand gelopen Laatste Avondmaal? Een reli gie in verval? Als u een dag of twee vakantie over hebt, ga dan nog naar Watou en maak een pelgrimstocht voor de zintuigen. Het dorpsplein in Watou heeft een zon nig terras bij 't Hommelhof. Verder kun je lekker gebakken paling eten in Pope- ringe bij "De Vette Ós" en eventuuel sla pen in het piepkleine hotelletje d'Hommelbelle, Watouseweg 5 in Pope- ringe. Een dagje Watou is een moment van avontuur en bezinning. Net als Kunst en Religie. schriften ten aanzien van bouwen en verbouwen? Ik denk van niet." Lof De buurtbewoners zijn achteraf nog vol lof over de vorige bewoner, die destijds (begin jaren tachtig) hun zorgen begreep en - na bezwaren van de omwonenden - slechts die ramen "heropende" die hij voor de bewoning nodig had, waarbij de gehele achterkant dicht bleef. "Hij toon de zich bescheiden, nam minder dan hem werd toegestaan," aldus de brief van de bezwaarden. "Hoeveel anders is het nu...!" ESPRIT X O M E X X De bezwaarden tegen de verbou wing van de watertoren zijn niet te gen bewoning van de toren als zoda nig, maar wel als dat ten koste gaat van hun woonkwaliteit. Ze krijgen steun van de plaatselijke architect H. Lubeek, die vindt dat het bouw plan niet voldoet aan het "respect" en de "zorgvuldigheid" die vereist zijn bij de aanpassing van een raora- nument of karakteristiek gebouw. De architect meent dat het voorstel "een onaanvaardbare uitstraling naar de be lendende woningen aan de noord-oost zijde" heeft. "Het oorspronkelijk be scheiden en introverte karakter wordt gewijzigd in een gebouw met een duide lijke aanwezigheid, zowel overdag als in de nacht door lichtuitstraling. "Ik kan mij niet voorstellen dat dit plan de monumenten- en welstandscommis sie passeert met een positief advies aan B. en W. Als dat wel gebeurt zal het motief wel zijn: "het is maar een achter kant'." Lubeek noemt zo'n argument bij voorbaat onvoorstelbaar en werpt de vraag op of het bouwplan wel aan "re delijke eisen van welstand" voldoet. "Het gaat mij niet aan, maar past dit plan wel binnen de gebruikelijke voor- Op de Middelwijkstraat is vorige week een auto opengebroken. De dader nam een mobiele telefoon en een laptop mee. De gedupeerde is een inwoner van Woudenberg die zijn wagen enkele mi nuten daarvoor had verlaten om een kantoor te bezoeken. De politie heeft in de nacht van maan dag op dinsdag tegen half drie bij het busstation aan de Koninginnelaan een man aangetroffen die op straat lag. Hij werd aangesproken en klaagde over pijn in zijn hart, borst en benen. Volgens de man, een 62-jarige Soester, was hij om middernacht de deur uitgegaan en had hij dus ruim twee uur op straat gelegen. Hij kon verder geen verklaring geven voor zijn aanwezigheid. De bemanning van de inmiddels gealarmeerde ambu lance onderzocht hem, maar vond geen bijzonderheden. Voor alle zekerheid werd de man toch maar naar Molendael in Baarn gebracht. Alle buitenlanders (vluchtelingen en anderen), die net in Soest wonen en geen of onvoldoende Neder lands spreken, zijn verplicht een zo genaamd Inburgeringsprogramma te volgen dat,bestaat uit 600 uur taalles en maatschappijleer. De Wet Inburgering, waarin dit geregeld wordt, is onlangs door de Tweede Kamer verscherpt en vastgesteld. Voorwaarde om aan dit programma mee te doen is echter dat er voldoende kin deropvang is. De Stichting Kindercentra Soest kan hieraan niet voldoen, ener- JACKPOT BIANCA A'RTICLES CARTOON RIVER WOODS E.V.A. zijds door wachtlijsten, anderzijds om dat de tijden van de kinderopvang niet afgestemd zijn op de steeds wisselende schooltijden. De wet stelt vast dat de verantwoordelijkheid voor voldoende kinderopvang bij de gemeenten ligt. Op een vergadering in mei j.1. op Vluch telingenwerk, met de betrokken scholen en de gemeente, werd vastgesteld dat de beste oplossing zou zijn om de huidige crèche van ROC de Amerlanden (voor- heen Trema) uit te breiden met voldoen de plaatsen en aanvullende tijden. Hier toe werd een aanvraag voor aanvullen de subsidie ingediend door Vluchtelin genwerk en ROC de Amerlanden sa men. Tot nu toe is er van de gemeente nog geen antwoord ontvangen. Niettemin hopen de instellingen op positief bericht vóór 31 augustus, als alle scholen weer beginnen. De moeders willen dolgraag allemaal naar school. Schaafwonden aan knie en schouder zijn de pijnlijke herinneringen van een vrouw aan een valpartij op de Zuidpro menade. Ze fietste daar vrijdagmiddag, toen ze moest uitwijken voor een rode personenauto die achteruit reed. Bij die manoeuvre kwam de 22-jarige vrouw ten val. De automobilist reed door. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1998 | | pagina 3