Willem van Oosten zorgt voor uitmuntende foto's 1IJIJ11 tIJIJK O tg p CD-Roms toegankelijk voor publiek Vrije Teugel sluit zomerkampen af Het Jeanett Arenas start mannequin opleiding 'Style' in Soest Dokter, Jazz Co in Cabrio-theater fVARiA) expert 60311 19 In memoriam meester Bakker BEVEILIGEN IS HET WERK VAN SPECIALISTEN -5^2!^ WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1998 SOESTER COURANT PAGINA 7 Willem Van Oosten U een goede Vakantie! DE NIEUWSTE APPARATUUR VOOR KLEURRIJKERE/SCHERPERE KLEURENFOTO'S IN 1 UUR OOK VOOR APS hét adres voor de beste fotoafwerking in Soest: Soesterbergsestraat 57 Soest Zuid em van cjosren fotoservice Willem Van Oosten fotoservice Eerste activiteiten beginnen alweer volgende week CENTRAAL VOORLICHTINGSBURO jER^pH/lNKEL Kinderarbeid SCHOEMAKER VRIJWILLIGERSHULP NODIG? Informatieavond op 27 augustus JE^PWnKEL Noten Zondagmiddag 16 augustus: eraar MAITREYA, verwachte, pleit voor ;che rechtvaardigheid ng voorde problemen i de mensheid. )20 - 694 62 62 Heeft u oude DING? Schenk het*da"/ Stichting Kledinginzam, Depot Soest, Molenst, 3 rela- tussen 19.00 in alle 602i 19-30 uur geno- Begeleiding bij het^ in de bibliotheek rhoud ™er!< en schoolprobïï con" e( Tramei, 035-60i70flo In de centrale bibliotheek aan de Van KUNSTGEBITTEN en rep Albert Cuyplaan in Soest staat op elaan de bl!lie,een multimediacomputer, tens, Cantonlaan 9a waarin de volgende cd-roms gein- IPA in Tel. 035 - 541 41 36. italleerd zijn: 5 bur. Wilt u beter en zekareï ïet parsnn'n:^ 3 u w aandacht, dan gaat u vot lboer uw verzekeringen naari I r. 286 i$99 ,,y,ER?lKER|hG irden Beukenlaan 70, Soest 6016122. 5t' auwd INFO PLUS computeTta VER- 2 V00r a' uw com r otaal 'erJ Pnnter- en fax benoa Kelly, heden' 211. ieken 3n/of i/ wo- erko- ct op I goed jinne Dillenburglaan 2a Soest o 6032224. •eed, i, en- etint, lijdt 't VAN 20-I, 5. nng, 3ren. ding kom VAN d laan Kip-kerrysoep, Garnalencocktaill of Lasagne. Varkensmedaillon! champignons roomsaus, Kip 'Cordon Bleu' of Pepersteak. Chipolata bavarois! Cassata of Koffie. 3Ganaen Keuze Menu Dinerbonnen verkrijg-1 baar vanaf 25,Oo, I tevens accepteren wij I V.V.V. dinercheques. I Zandvoortweg 13i (achteringang) baart .035-5430044 of 54146ll n we graag, band groeit automa- contact, een persoon- continu terugkoppe- kooptraject zien onze ij de zaken oppakken, lan ook ons handels- >p 1 e verdieping met s in parkeergarage. Heerlijk estaurants, winkels, musea, latuurgebieden die deze ka- inciestad omgeven. Bijzon- ig, uitzicht op en toegang tot ijde, hoog kwaliteitsniveau, ïrvicekosten. Dui naar terras, luxe keuken 7,2 slaapkamers, badkamer, tuin en riante ga- m2. Grondopp. circa 340 m2. iek en landelijk gebied met veilanden en het groen van eiken vitrinekasten en lam- en hal. 1e verd.: 4 slaapka- trap naar zolder met werk- ;ende staat van onderhoud. -WÜ wintiger jaren met in het centrum van Soest, •ouwstijl aan de buitenkant itijdse kleurspel dat u bin- het sierlijke trappenhuis, irote living, de riante woon steen uken in kersenhout uitvoe- lizen, kelder, toilet en hal. badkamer met ligbad en )lle hal. 2e verd.: grote zol- toilet en bergruimte. U BENT OOK AN HARTE WELKOM 0.00 TOT 14.00 UUR Encarta 98 Encyclopedie Scriptie Tipper Algemene Databank wet- en re gelgeving (wetboeken) City Disc Nederland (routeplan ner) FictieRom; romans op onder werp Het publiek kan deze cd-roms raadplegen, zonder dat daar kosten aan verbonden zijn. 'e cd-rom "Algemene databank wet- ■n regelgeving (ADW)" bevat de com plete teksten van de thans geldende wet- |en regelgeving op rijksniveau en de reeds gepubliceerde nieuwe regelgeving. (Aan de teksten is extra informatie toe gevoegd, o.a. Staatsbladnummer, Ka merstuknummer en datum inwerking treding. Deze wetboeken waren eerst in te zien in de leeszaal. r Opgenomen in de ADW zijn o.a. ver dragen, rijkswetten, algemene maatrege len van bestuur (Koninklijke Besluiten) 1 en Ministeriële regelingen. Iedere wet of regeling bestaat uit verschillende docu menten o.a. een inhoudsopgave, een Schutblad met daarin alle wijzigingen met Staatsbladnummers en Kamerstuk nummers en Artikelen: ieder artikel is een apart document. Bij de multimediacomputer ligt een in structie voor het gebruik van de ADW. Het is bijvoorbeeld handig om dat wat je wilt weten te vertalen in een juridische term. En om je onderwerp heel precies te definiëren. Deze cd-rom is interessant voor iedereen die iets wil weten over erfrecht, geregistreerd partnerschap, Schiphol, Welzijnsbeleid, abortuswet, waterschapsbelastingen, douaneregelin gen of nog duizend andere onderwer pen. Uit nieuwsgierigheid of om te we ten wat uw recht is. Romans Op de multimediacomputer is ook de cd-rom "FictieRom; Romans op onder werp" geïnstalleerd. Deze cd-rom is heel mooi vormgegeven, makkelijk in het gebruik en erg uitgebreid. De gebruiker kan zoeken op: schrijver, onderwerp, delen schrijversnaam, titel, woorden uit de titel, genre, recensie en isbn-nummer. Alle onderwerpen zijn mogelijk: Indo nesië, aardbevingen, eenzaamheid, Amsterdam, reizen, ontwikkelingslan den, homoseksualiteit en nog veel meer. Ideaal om eens te kijken welke boeken er geschreven zijn over een bepaald on derwerp, of om te weten te komen wat het totale oeuvre van een schrijver is of hoe een roman ontvangen is door de kritiek. Wil de gebruiker een bepaald boek be kijken, dan klikt hij op de titel. Op het scherm verschijnt dan de naam van de schrijver, titel, het isbn-nummer, korte inhoud bestaande uit één regel, onder werp (bijvoorbeeld Tweede Wereldoor log), het genre (bijvoorbeeld oorlogsro mans) en een recensie. Voor scholieren is deze cd-rom aantrek kelijk omdat er een uitgebreid "Uittrek sels en auteurs-informatie" bestand op te vinden is. Meer dan 200 uittreksels van belangrijke Nederlandse romans zijn beschikbaar, en 120 uitgebreide portret ten van Nederlandse en buitenlandse auteurs, waaronder 30 auteurs van jeugdboeken. Het is mogelijk om een bladzijde te printen. De kosten zijn een kwartje per vel. Alle cd-roms zijn tijdens de openings tijden van de bibliotheek te bekijken. In de schoolvakantie open iedere middag van 14.30 tot 17.30 uur en dinsdag- en vrijdagavond van 18.30 tot 21.00 uur. Vanaf 17 augsutus zijn de openingstij den weer normaal, dus naast boven staande tijdens ook woensdag- tot en met zaterdagochtend van 10.00 tot 12.30 uur en de leeszaal ook op maan dag- dinsdagochtend. Nog enkele dagen hebben de scho lieren vrijaf voordat ze in de klaslo kalen worden verwacht. De zomer vakantie zit er bijna op. De meeste scholen gooien maandag de deuren weer wagenwijd open. Ook De Vrije Teugel maakt dan lang zaam een 'herstart' met de activiteiten, al is het kinderparadijs nauwelijks dicht geweest. Vorige week nog namen onge veer vijftig kinderen deel aan het twee de zomerkamp. Van maandag tot en met zaterdagmor gen was er voor hen van alles te doen. Vanwege de warmte werd tweemaal in Aqua Indoor gezwommen. Verder was er onder meer een bosspel en vrijdag bereidden de kinderen zich voor op de 'bonte avond', waarmee de zomerkam pen traditioneel worden afgesloten. Foto: Goos van der Wilt Voor ruim honderd ouders en andere familieleden voerden de kampdeelne mers sketches en toneelstukjes op, waar bij een aantal medewerkers zich even min onbetuigd liet. De volgende morgen werden de tientallen tenten afgebroken en keerden de kinderen huiswaarts. Deze week zijn er geen activiteiten in De Vrije Teugel, maar desalniettemin is het terrein aan het Vedelaarpad openge steld voor bezoekers die naar de dieren willen kijken, gebruik willen maken van de speeltoestellen of met hun picknick mand willen neerstrijken. Vanaf maan dag komen de activiteiten weer op gang. Het eerste verjaardagsfeestje staat op het programma, Titia Tabak begint weer met de educatieve lessen voor basis scholieren en dinsdag is de eerste peu ter/ ouderochtend van dit seizoen. "EEN VOORSPRONG OP UW HYPOTHEEK" Wij hebben het plan in de toekomst een huis te kopen en willen nu alvast een voorsprong op de hypotheek nemen d.m.v. het FUNDAMENTPLAN. Na twee jaar geeft ons dat al een besparing van zo'n 36.000,- VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN BELEGGINGEN Bel gratis onze infolijn: 0800 - 0227477 en vraag naar de brochure. ^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 Er zijn heel wat handelaren die van de armoede gebruik maken om de kosten te drukken. Voor de producenten, die vaak alle middelen moeten inzetten om aan een minimum inkomen te komen, geeft dit grote problemen. Zelfs hun kinderen moeten dan bij de arbeid inge schakeld worden. Verhalen over uitbui ting van kinderen zijn er voldoende. Graag gunt men deze kinderen een be tere toekomst. Men kan zich afvragen waarom deze kinderen zulke slavernij accepteren. Het eenvoudige antwoord is dat hun ouders zo weinig krijgen betaald (of werkloos zijn), dat ze niet in staat zijn hun kinde ren te voeden. Verdedigers van kinderslavernij zoeken de oorzaak in de armoede, de cultuur of de traditie. Een goedkopere smoes is er niet. Veel meer is het te wijten aan de hebzucht van de werkgevers en het gedoogbeleid van de overheden die niet willen zien wat er aan de hand is. Ook de zelfge noegzaamheid van al die mensen die producten kopen zonder er acht op te slaan hoe ze gemaakt zijn. Sommigen verdedigen kinderarbeid door te zeggen dat er toch geen behoorlijk schoolsys teem in dat land is. En dat al die kin deren daardoor beter af zijn. Ook dat is een doorzichtige smoes om de kinderen te misbruiken. Kinderarbeid is een kwaad, dat moet worden bestreden. Er is geen excuus voor. We moeten er alles aan doen om kinderslavernij in allerlei vormen uit te bannen. Heel jonge kinderen mogen in geen geval werken; oudere kinderen al leen in combinatie met onderwijs en beroepsonderwijs om hen voor te berei den op hun toekomst. Laten we eraan denken: "Wat er om een land ook speelt, laten het in ieder geval de kinde ren zijn!" Openingstijden Wereldwinkel: maandag 13.00-17.00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09.30-17.00 uur. Het theater dichtbij. Een groots geluid. Een groots beeld. Een groots concept. De BeoVision Avant brengt u heel dicht bij het theater in de huiskamer. Met een breedbeeld (16:9) beeld buis, ingebouwde videorecorder, actieve stereo luidsprekers en een gemotoriseerde voet. 3 jaar garantie BANG 6. OLUFSEN W& BANG OLUFSEN CENTER Burg. Grothestraat 9, Soest Tel. 035 601 03 44 Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg "Nee, je hoeft niet mooi te zijn om een goede mannequin te zijn. Liefst wel slank en ook een beetje lang," zegt Jeanett Arenas. Ze start in sep tember met de mannequin-oplei ding "Style" in Soest. Jeanett is geboren in Peru en getrouwd met een Nederlander. Ze woont hier sinds drieëneenhalf jaar en spreekt uit stekend Nederlands. Zelf is ze jarenlang mannequin geweest; ze kent het vak dus op haar duimpje en weet wat er bij komt kijken om een goede mannequin te zijn. Dat ze met haar opleiding in Soest be gint is geen toeval. Zelf woont ze op dit moment in Hilversum, maar de ruimte die ze in Soest vond was precies wat ze zocht: het EHBO-gebouw aan de Paral lelweg. Daar gaat vanaf 10 september de mannequin-opleiding van start, tien donderdagavonden lang. De cursisten leren in tien weken de belangrijkste kneepjes van het mannequin zijn: lopen en bewegen op de "catwalk", ook even tueel verbetering van de houding en make-up, speciaal met het oog op de fo- tosessié waarmee de cursus wordt afge sloten. Ook mannen welkom De mannequins - ook mannen zijn na drukkelijk welkom! - krijgen de foto's mee en kunnen die gebruiken als ze zich eventueel willen inschrijven bij een mo dellenbureau. Aan het slot van de cur sus wordt er een speciale modeshow gehouden, waarop de cursisten het ge leerde in praktijk kunnen brengen. Dan krijgen ze ook een certificaat van Jea nett, om te bewijzen dat ze de cursus met goed gevolg hebben afgelegd. Wie de cursus volgt hoeft niet persé van plan te zijn een carrière als fotomodel of mannequin op te bouwen. De lessen zijn ook een uitkomst voor mensen die hun "presentatie" willen verbeteren en hun zelfvertrouwen versterken. De leeftijd van de deelnemers is minimaal 14 jaar, maar een bovengrens is er eigenlijk niet. 'Netjes' Speciale kleding is voor de cursus niet vereist. Wel wordt er op de afsluitings avond van de deelnemers verwacht dat ze zich "netjes" kleden, bijvoorbeeld in avondkleding of in de gebruikelijke kle ding waarmee ze naar een feestje gaan. Tijdens de cursusavonden is sportieve kleding voldoende. Tijdens zijn laatste wandeling in zijn woonplaats Baarn is vorige week dinsdag de heer C.M.A. Bakker (72) op de stoep vóór het postkantoor on verwachts overleden na een hart aanval. Drieëndertig jaar lang was hij schoolhoofd, waarvan zeventien jaar in Soest (1969-1982) op de r.k. ba sisschool De Wiekslag in Smitsveen. Binnen een straal van honderd me ter werden daar destijds drie nieuwe scholen gebouwd voor de verschil lende "zuilen" met één gezamenlijk gymnastieklokaal. De Rinke Tolman- school was openbaar en de Prof. Waterinkschool protestants-christe lijk. In een interview ("Bij ons op Soest"- nr. 100), dat ik in 1986 met de heer Bakker had voor deze krant t.g.v. zijn afscheid uit het onderwijs zei hij: "Ik kon drie dingen doen a) net doen of ze niet bestonden, b) een felle con currentiestrijd voeren, c) als vrienden met elkaar omgaan." Hij koos voor het laatste en werd door zijn liberale houding ook voorzitter van het hoof- denconvent. De heer C.M.A. Bakker werd in 1926 in Gouda geboren. Hij kwalifi ceerde zichzelf als een dromer en een moeilijk kind. Hij had een bloedhe kel aan school, wilde aanvankelijk journalist worden, maar volgde een kweekschoolopleiding in Den Haag. Hij werd in 1953 al jong schoolhoofd van een katholieke meisjesschool in Rotterdam-zuid in de Wielewaal. In Rotterdam ontmoette hij ook zijn vrouw en richtte hij de eerste ouder vereniging op in Nederland. "Onder mijnen die ouders het bestuur niet", wierpen vele sceptici hem voor de voeten. "Nou, laat die besturen maar worden ondermijnd. Wat heb ik met die regentenpolitiek te maken." Ze noemden hem een linkse rakker, maar hij zag dat als een eretitel. Hij vond dat school, gezin en maatschap pij bij elkaar horen. In 1959 ging hij naar Baarn om daar een tweede katholieke school op te zetten: de Josephschool - later Eem- dalschool. Voor alle drie de scholen waar hij heeft gewerkt, bepaalde hij zelf het schoolteam. In 1965 ontwikkelde hij een nieuwe methode "Nu - Toen - Straks" voor geschiedenis, zijn grote passie. Hij las een boekenkast vol. Daarnaast was hij ook nog vijfentwintig jaar lang redactielid van het maandblad "Jeugd in School en Wereld", zat hij in diverse landelijke commissies, was een veel gevraagd spreker, werkte samen met ds. Bavinck mee aan tv- opnamen voor de KRO-schooltelevi- sie en presenteerde een radiopro gramma over "de nieuwe school". Voor meester Bakker was ieder kind uniek. "De grootste etters zijn soms de meest briljante leerlingen. Ze zijn alleen in een dwangbuis gestopt door de school." Tegen zijn jongste zoon zei hij: "Als je niet wilt leren, prima, dan gaan je maar schrijven." De laatste keer dat ik mijnheer Bak ker zag was tijdens het grote theatrale spektakel "De Eemsaga" in het Openluchttheater vorig jaar. Voor de geschiedkundige achtergronden van dit muziekspel van de auteur/com ponist Remco Bakker ("Stormvogel") was zijn vader de belangrijkste inspi rator. Die invloed geldt voor al zijn vier kinderen, die in hem een fantas tische vader hebben verloren. Bakker was een religieus mens, een regelmatig kerkganger, maar met een eigenzinnige visie op het geloof en het rijke-roomse-leven, waarvan hij alles afwist. "Voor mij is de aarde de hemel, heel dichtbij dus. En het kind is het laatste restje paradijs." Maandag is CMA, zoals hij wordt genoemd, begraven na een drukbe zochte eucharistieviering in de Baarnse Nicolaaskerk. Pastoor J.A. Kolkman hield een clichématige preek en de naaste familieleden spra ken zeer betrokken teksten uit. Zo als dit gedicht van Remco: Zo trots dat je wandelde op een aarde zonder vragen zonneklaar, mooie man meester, mensenvriend, geweldenaar eigen gang, wandelgang wandeltocht vol vrede dat je niet meer vocht zo dankbaar dat jou geen lijdensweg was bereid zo overtuigd dat je doorgelopen bent waar je levende lijve stil bleef staan Teding van Berkhoutstraat In gedachten zo dichtbij zo overtuigd Vader jij stil bestaat De bovenmeester is dood. Maar hij blijft leven in de herinnering van vele volwassenen. Ik wens mevrouw Bak ker en de kinderen veel sterkte toe in hun rouwproces. Hij ruste in vrede. J.V. De kosten van de cursus bedragen voor tien lesavonden in totaal f 450,-. Wie belangstelling heeft is welkom op de in formatieavond die Jeanett op donder dag 27 augustus organiseert, aanvang 20.00 uur, in het EHBO-gebouw, Paral- Jeanett Arenas van de mannequin opleiding 'Style'. lelweg 7A. De cursus zelf begint op 10 september. Wie de informatieavond niet kan bijwonen kan telefonisch inlichtin gen vragen via tel. 035 - 6213183. yStichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 De rubberproducenten uit het Bolivi aanse Amazonegebied moesten door daling van de rubberprijzen andere bronnen van inkomsten zoeken. Die vonden zij in het verzamelen en verwer ken van paranoten. De paranoot groeit alleen in het Amazonewoud van Boli via, Brazilië en Peru. Een boom levert ongeveer 60 kilo paranoten. Voor het voortbestaan van de paranotenboom mogen bepaalde dieren en bloemen niet verdwijnen. Voor de bestuiving is de paranotenboom afhankelijk van een bij ensoort. In de periode dat de parano tenboom niet bloeit, leven deze bijen van een orchideënsoort die op bomen in het regenwoud groeit. Bovendien is voor het ontkiemen van de noten de hulp nodig an de agouti, een kleine knaagdier dat in staat is de bolster van de noten te breken. Door dit ecosysteem kan een nieuwe generatie paranoten groeien. De noten gaan in een stoombad; dan laat de noot los van de dop. Ze worden met de hand gepeld, daarna gaan ze dertig uur bij 50°C in een oven om tenslotte vacuüm verpakt te worden. De cashewnoot is de meest verspreide noot in de tropen. Pas de laatste jaren is deze noot populair; dat komt omdat het zo moeilijk was de pit uit de dop te krijgen. In de dop zit een bijtende vloei stof, die niet aan je handen, maar ook niet aan de noot mag komen. Nu heeft men machine's die dit werk doen en nu is de cashewnoot een belangrijke bron van inkomsten geworden voor de klei ne boer. Oorspronkelijk komt de noot uit Zuid-Amerika (N.O./Brazilië). Ei genlijk ging het vroeger niet om de cas hewnoot, maar om de schijnvrucht die er boven groeit. Deze schijnvrucht is veel groter, sappig en gezond. Pecannoten groeien in het wild, maar tegenwoordig ook in boomgaarden. Rond 1500 aten de Indianen ze al vol op. Ze hadden er geen naam voor. La ter kwamen de Spanjaarden die er de naam van een soort Walnoot aan gaven. Gepeld lijken de noten ook op een bij zonder fijne walnoot. De Fransen maak ten er "pecuniaire" van. Nog niet zolang geleden kwam de naam "pecan". De oogst van de noten is van october tot maart. De dop heeft een doffe, grauwe kleur. De noten zijn in fraaie verpakking in de Wereldwinkel te koop. De winkel is maandag 13.00-17.00 uur en dinsdag t/m zaterdag 13.00-17.00 uur geopend. Op zondagmiddag 16 augustus kan Soest en omgeving genieten van het optreden van Dokter, Jazz Co in het Cabrio-openluchttheater aan de Soesterbergsestraat. Dokter, Jazz Co is een stijlvol orkest met verrassende, eigen arrangementen en composities. Mede daardoor heeft het orkest zijn eigen stijl ontwikkeld, de "Happy Dokter Sound". Het orkest is opgericht in 1976 en heeft een vrolijke uitstraling omdat het spel- plezier prevaleert. Zij spelen Dixieland, Swing en Hot-Dance-muziek. Dat zij graag geziene gasten zijn moge blijken uit de zeer vele optredens in binnen- en buitenland. De Happy Dokter Sound is een begrip in heel Nederland en het concert is dan ook toegankelijk voor een zeer breed publiek. "Have a good time with the happy Dokter sound!" Aanvang: 14.30 uur. Entree: f 10,-. Het volgende concert is op zondag 23 augustus; Kamerorkest Driebergen. Een inbraak brengt meer teweeg dan alleen schade en verlies. Een specialist kan u adviseren over inbraakpreventie. Want een gecertificeerd beveiligingsbedrijf weet precies wat er nodig Is om een pand optimaal tegen inbraak te beveiligen. inbraakbeveiliging brandmeldsystemen camerabeveiliging alarminstallaties toegangscontrole terreinbeveiliging GECERTIFICEERD BEVEILIGINGSBEDRIJF JENSMA INSTALLATIE TECHNIEK BECKERINGHSTRAAT 29 - SOEST Tel.: 035 60 17 317 - Fax: 035 60 26 216

Soester Courant | 1998 | | pagina 7