j Boek Tjitorumpleinkamp gepresenteerd arttóhocK Caroluskerk in parkachtige omgeving 'Vierdaagse? Fluitje van een cent' NIEUW! PRIMEUR Danscentrum Dellum PAGINa m WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1998 Weerzien gevangenen van Jappenkamp in Proefkelder [Önsfen^n^J Albert van de Pol Twee honden los, bazin bekeurd Ruiten vernield van vrachtwagens ijl STIJLDANSEN voor (echt)paren AERONETICS Rademakerstraat 24 - Soesterberg - tel. 0346 - 352213/352590 Kerkdiensten Medische dienst ^Bu^^l^kestand^l Hulpverlening^j Agenda Dankzij vrijwilligerswerk van trouwe parochianen Kilometervreters uit Soesterberg lopen in en rond Nijmegen Voor-inschrijving Kunstbus kan tot zaterdag 29 augustus Bingoavond in De Drie Eiken SOESTERBERGSEmCOURANT Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Nieuw.' ysteem afgestemd van AUPING. 'Dit is uniek. Van de circa dertigdui zend gevangenen van toen zijn wij hier met slechts een paar mensen overgebleven om na zovele jaren weer even bij elkaar te zijn. Samen beleven we die tijd van toen om daar een goede streep onder te zetten. We hebben afgerekend met veel dis criminatie en misopvattingen'. Het gebeurde onlangs op een warme middag in de Proefkelder aan de Ste- •feerdingweg. Nick van Ee (73) zag de bekroning van zijn jarenlang zoeken, in het aanbieden van het eerste exemplaar zijn boek 'Het Tjilorumpleinkamp'. inder de gasten S.P. Hille (73) uit Lmersfoort, één van de kampbewoners Be de brute overheersing van de Jappen in voormalig Nederlandsch-Indië had ïeegemaakt. 'Weet je, het is net of we iet dit boek alles hebben gezegd wat fe nog wilden zeggen. Het is het begin ian de geschiedenis die, toen we weer ïrug kwamen in Nederland, niet verteld ïocht worden. Dus we hebben onze ïond gehouden want men had hier on- Ser de Duitsers nog veel meer ellende jehad, zei men. ris 17-jarige jongens van toen hebben vij dat kampleven letterlijk en figuurlijk ieleefd. We zijn na de bevrijding naar lederland gegaan en hebben hier ge- /erkt. We zeurden niet over toen. Ster- eer nog, ondanks of mogelijk dankzij iet kampleven van enkele jaren zijn we laaruit gemotiveerd naar voren geko- nen. Wij hadden en hebben geen psy- :hiatrische hulp nodig en wij hebben [geen last gehad van nare syndromen. [Verder zijn we door de bank genomen [allemaal geslaagd in het leven,' aldus Hille. I Het aangeboden boek van Van Ee geeft een duidelijk beeld van de tijd van de cember 1942 tot oktober 1943. In zijn inleiding noemde de schrijver dat hij er niet op uit was te melden hoe slecht het toen was, maar meer over het leven in zo'n kamp. Aan vele medewerkers van het boek mocht Van Ee vorige week een exem plaar aanbieden. Als een postuum eer bewijs werd aan de kinderen van een overleden kampvriend ook een boek overhandigd. Ontroerende momenten waren er die middag dat men elkaar al leen in de ogen keek en zweeg. Want wie is in staat om al die beelden, ge dachten, belevenissen en pijn van toen in een paar woorden om te zetten. Tus sen de woorden door hoorde men soms het intense verdriet van lang geleden. Als jongen van vijftien jaar je ouders zien vermoord worden, met daarna zelf de volle zwaarte van het kampleven ja renlang te moeten dragen. Deze middag zat hij zwijgend tussen zijn vrienden van toen en nu. Een man, groot en kaars recht en dankbaar knikkend dat ook hij het boek kreeg om voor eens en altijd af te rekenen met het verleden. 'Ik ben er niet slechter van geworden ondanks wat ik toen en ook daarna hier in Nederland om m'n oren kreeg.' In 1951 geboren in Soest en een jaar later verhuisd naar Soester berg, waar hij tot op de dag van van daag woont. We hebben het dan over Albert van de Pol(47), die we regelmatig zien in zijn mechanische rolstoel, voorzien van pet en zonne bril. Tot zijn diensttijd werkte hij bij V «fe D en was toen al de trotse bezitter van het 'groot rijbewijs'. Hij had zowel zijn BE- als CD-rijvaardigheid behaald bij des tijds Autorijschool Van Groningen. Van de Pol: 'Aangezien Van Groningen zelf militair was, verzocht ik hem mij aan te bevelen bij de Aan- en Afvoer Troepen, gelegerd in Tilburg. Dit gebeurde en zo kwam ik daar bij het zwaar vervoer en werd chauffeur op een zogenaamde DAF 616, een 10-tonner. Na mijn diensttijd weer terug naar V «fe D als verkoper in de supermarkt. Maar ik was het vrije leven als chauffeur gewend en solliciteerde met succes naar de Neder landse Buurtvervoer Maatschappij, wat nu MidNed is. Na proefrijden en drie maanden opleiding werd ik in 1973 bus chauffeur op de 'lange ritten', zoals het traject Utrecht-Arnhem w werd ge noemd. Uiteraard reed ik tussendoor ook de regioroutes en ik heb heel wat' kaartjes van Soesterbergers geknipt en later afgestempeld'. Belevenissen 'Op de rit Utrecht-Arnhem reed regel- I matig een echtpaar mee, waarvan de l man voorin ging zitten en de vrouw on geveer in het midden. Ze kregen dan een gesprek met de passagier die naast hen ging zitten en dat werd 's avonds thuis weer aan elkaar verteld. Ineens kwam ze alleen en ik vroeg waar haar man was. Ze vertelde dat hij kort daar voor was overleden en dat zij de tradi- tie wilde voortzetten, want juist in de bus voelde ze het gemis niet zo groot. Ik Een inwoonster van Soesterberg is be keurd, omdat ze haar twee honden on- aangelijnd uitliet. Surveillerende politie betrapte haar vorige week dinsdag op de Fokkerstraat. Aan drie vrachtwagens van een bedrijf zijn vorige week donderdagnacht ver nielingen aangericht. Onbekenden gooi den en/of trapten ruiten en lampen in. De 44-jarige Baamaar die bij de politie aangifte deed, schat de schade op vier duizend gulden. heb haar daarna nog vele keren als pas sagier in mijn bus gehad. Natuurlijk gebeurden er ook vervelen de dingen en vooral op de nachtritten. Jongelui die een biertje op hadden trei terden je dan totdat het te ver ging en ik ze uit de bus moest zetten. Dat ge beurde als ze andere passagiers lastig vielen, meestal meisjes. Als buschauf feur heb je via de spiegels een goed zicht op wat er achter je gebeurt en na een paar waarschuwingen wordt zo'n klant uit de bus gezet. Dat gebeurde ook met iemand die verder wilde dan hij zich had laten afstempelen. Ik stelde hem voor de keus, of een stempel erbij of eruit. Het werd een stempel erbij, met als gevolg dat ik een hele tijd later als fietser bijna door hem met zijn auto omver werd ge reden. Buiten dit werk was ik tien jaar actief als secretaris van Veilig Verkeer Nederland afdeling Soest/Soesterberg. Daarvan waren de jaarlijkse caravancontroles belangrijk en ver buiten de regio be kend'. Rampjaar 'In 1989 werd ik bij herhaling gecon fronteerd met ziekte, waarop mijn chef mij ter verantwoording riep met de. vraag wat er aan de hand was. Ik zei toen: 'Zeg maar dat dit een rampjaar is'. Op medisch advies moest ik nogal wat medicijnen slikken en in 1990 ontdek te ik dat ik dingen soms dubbel zag. Via de huisarts kwam ik bij de oogspecialist die mij naar het ziekenhuis verwees. Daar ontdekten ze dat ik de ziekte MS had. Ik was toen 39 jaar oud, op groeiende kinderen, een eigen woning, kortom dat viel knap zwaar. Ik heb het dan ook behoorlijk moeilijk gehad en ik erken dat ik voor mijn vrouw en kinde ren soms een etterbak was. Vanaf die tijd is het steeds een stapje terug doen, vooral omdat daar ook nog een vorm van epilepsie bijkwam. Om die reden kan ik moeilijk lopen en verplaats ik mij in een elektrische rolstoel'. Ferrari Teder mens heeft uiteraard bepaalde wensen. Mijn leven lang heb ik een be wondering voor mooie auto's gehad, maar vooral een Ferrari. Meer dan eens uitte ik de wens om nog een keer in een Ferrari te mogen rijden. Ineens stond op een avond een bloedrode Ferrari voor de deur met aan het stuur Ton Voskui len van 't Zwarte Wegje. Hij had de wagen voor zijn automatiseringsbedrijf gehuurd en had gehoord dat ik graag een ritje in zo'n prachtige auto wilde maken. Weetje, het gaat mij niet om het hard rijden, maar hoe het zit en voelt. Ik moet je zeggen, het was een belevenis. Het was net of je op een raspaard reed, enorm wat een kracht en soepelheid. Een belevenis waarvoor ik hem heel erg dankbaar ben. Het is wel heel wat anders dan in mijn elektrische rolstoel. En als het heel goed met me gaat, dan pak ik nog wel eens de fiets. Zo hoop ik nog een hele tijd mee te kunnen gaan. Soms vraag je je wel eens af, waarom moest mij dit nu overkomen. Nooit gerookt of gedronken en altijd zo gezond als een vis. Maar dat wordt je niet gevraagd en ik heb er nu mee leren leven, al is de ene dag beter dan de andere', aldus Albert van de Pol. Zoekt u voor het komende winterseizoen 1998-1999 gezelligheid en- gezonde beweging met persoonlijke aandacht, schrijft u dan nu bij ons in voor een cursus: Persoonlijk langskomen voor info of inschrijving kan op ma-, wo- en vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur of bellen voor info: dagelijks van 12.00 tot 21.00 uur Zondag 23 augustus ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger: aalmoezenier F. Duiven voorde Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; ande re dagen 07.30; gebedsdiensten: dage lijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De ka pel is de hele dag open. HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Generaal Winkelmanstraat 99-101 De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. M. v.d. Ham, Amersfoort STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P.L. Galjart Prof. Lorentzlaan 21, tel. 351200 Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H. J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. t OVERLEDEN: 5 augustus: Geertruida Louise van Doornupi (87), Mercury 147; 10 augustus: Johannes Theodorus Pas (75), Gen. Winkelmanstraat 95; 13 augustus: Maaike Johanna Bruns- Andeweg (85), Gen. Winkelmanstraat 131 GEBOREN: 21 juli: Victor, zoon van Linda, Pascal Bouma en Jordi, Mercury 57; 9 augus tus: Sanne, dochter van Wiljo en Janet Vreeman, ApoIIo 63. Opgave: tel. 351252. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351789, b.g.g. 351658 of 352626. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder 0900- 8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Donderdag 20 augustus 09.00+15.00 info Soesterberg, Radio Soest Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Maandag 24 augustus Funny Games Shockerend als "Clockwork Orange", controversieel als "Natural Born Kil lers". Een thriller met zwartgallige hu mor. Een psychologisch drama en een nachtmerrie. Twee goed opgeleide jonge mannen, die zich onder andere Paul en Peter noe men, ontmoeten een familie die op va kantie is. Al snel wordt de familie ge vangen gezet in haar eigen huis en ge marteld, iets wat de bezoeker van dicht bij mag meemaken. Het lijkt op een soort spel met de levens van man, vrouw, kind en hond. Waarom doet men het? Een uiterst duistere en consequente thriller uit Oostenrijk. Wat een burger lijke idylle zou moeten worden, ver wordt tot een nachtmerrie van jewelste. Waarom doen zij wat zij doen? Zij zelf antwoorden op deze vragen van Georg slechts "Waarom ook niet?", zij genieten ervan om deze vakantiegangers te folte ren en hen met hun spelletjes te kwel len. De film leeft van de tegenstelling; de rustige beelden, deels ziet men minu tenlange instellingen, zij zijn een con trast tot de brutaliteit, waarmee Peter en Paul te werk gaan. Ook de vriendelijk heid die de beide heren tonen staan in tegenspraak tot de agressiviteit waarmee zij de familie behandelen, zodra zij weerstand bieden aan hun bevelen. Aanvang: 20.30 uur; Entree: 9,00 gul den, cjp/65+ 7,00 gulden. Elke dinsdag en zaterdag kan men een aantal mannen rondom de RK Caroluskerk aan de Rademaker straat vinden. Ze komen handen te kort om het grote terrein met inbe grip van het kerkhof netjes te ma ken, maar vooral te houden. En dat het mooi is geworden mogen ze tot hun genoegdoening van velen ho ren. Op initiatief van wijlen Pastor Jules Ypma werden enkele mannen benaderd en bereid gevonden om op basis van vrijwilligheid kleine klusjes in en om de Caroluskerk te verrichten. Vooral het verzorgen van de tuin op het terrein, van in totaal anderhalf hectare, was drin gend noodzakelijk. Eén van de eerste vrijwilligers was Jan Jasperse waarna hij steun kreeg van Joop Poort, Bert de Groot jr, Piet Weer- desteyn, Kees Majoor en Piet Groot. Jasperse en Groot zijn de voortrekkers die bepalen wat of waar iets moet wor den gedaan. Direct achter de kerk ligt een bos met de zogenaamde 'brevierpa- den'. Dit is helemaal in handen van Piet Weerdesteyn. Het daar achter gelegen kerkhof, waar Theo Vergeer de beheer der is, wordt gezamenlijk Vrijwilligerswerk Groot: 'Met een enkele uitzondering zijn we allemaal gepensioneerden die positief op de destijds gedane oproep hebben gereageerd. Een dermate groot terrein moet je goed onderhouden, an ders wordt het een chaos. De laatste paar jaren begint er structuur in te ko men, zoals het plaatsen van een hek werk en aanleg van goede paden en planten. Dit vrijwilligerswerk doen we met plezier. Vergeet niet dat de kerk ons gezamenlijk huis is, waar we als parochi anen samenkomen om te vieren, maar ook om te gedenken. Het doet je goed als dat huis en de directe omgeving schoon en mooi is; het geeft als eerste aanzicht een positief beeld. Elke dins dag zijn we hier van negen tot vier uur en elke zaterdag van negen tot twaalf uur. Het is vrijwilligerswerk dus niet verplicht en je wordt er ook niet voor betaald. Toch komen we altijd trouw en dat geeft een goede onderlinge band en verstandhouding. Als we iets nodig heb ben dan is er altijd wel een lid van de parochie die bijvoorbeeld tegels over heeft of we mogen gebruik maken van bepaald apparatuur. Het kost nagenoeg niets'. De echo's van de bedelende clochards klinken nog in de oren, die destijds geld vroegen voor een renovatie van de pas torie. Dat is gebeurd en daarna volgde de aanpak van het omliggende terrein. Het vooraanzicht van de Caroluskerk veranderde door de aanleg van een bloemenperk met zonnewijzer. Het ge heel kreeg een nieuw hekwerk en ver wilderde bosschages werden omgezet in een parkachtig geheel. 'En dat is nog maar het begin', aldus Bert de Groot. 'Moet je het eens zien als het allemaal klaar is. Tot onze werkzaamheden be hoort ook het plaatsen van de kerst boom aan het eind van het jaar. We zien dat als ons jaarlijks uitje. We halen de boom van het Kontakt der Kontinenten en vervoeren die naar de kerk. Dan gaat het in een groot zeil en wordt het naar z'n plaats gebracht. Vervolgens wordt de Elke dinsdag en zaterdag onderhou den de vrijwilligers het terrein rond de kerk. meters hoge boom omhoog gezet en goed getuit'. Wandelend over het terrein krijgt men pas een goede indruk van het vele werk wat is en steeds moet worden gedaan. De destijds verwaarloosde achtertuin is dankzij Weerdesteyn in een prachtig geheel veranderd. De zogenaamde bre- vierpaden, waar vroeger de pastoor da gelijks biddend wandelde, zijn weer ruim en breed voorzien van scherp af gezette kanten. Dan spreken we nog niet eens over het kerkhof wat een vol gende keer de aandacht zal krijgen. Na de bijzondere vierdaagse (open rondom Nijmegen was het even uit blazen. Maar ineens zaten ze weer bij elkaar, de sportieve plaatselijke wandelaars met elk hun verhaal. 'Weet je dat de kijkers die aan de kant zaten meer blaren van het zit ten hadden, dan wij met het lopen?' Het is één bonk plezier in de gezellige huiskamer van de familie Hoekstra aan de Mercury, als negen van de voor zo ver bekende twaalf Soesterbergerse Vierdaagse-lopers binnen druppelen. De ronde begint bij de Bert Vermeer (50) die deze keer het achtste kruisje in ontvangst mocht nemen. Voor hem is Nijmegen altijd feest, vooral 's avonds met collega's van de Utrechtse Politie. Ondergebracht in een voormalig kloos ter werd het best een gezellige week. Met z'n zessen liepen ze de 40 kilome ter route. Hij vond het deze keer aan de kanten rustiger dan anders, met uitzon dering van uiteraard de laatste dag. Het echtpaar Peter en Hanny Esseveld had de beroemde tocht voor het eerst gelopen en het was voor hen dan ook een belevenis. 'Maar je moet er wel iets voor doen', voegt Hanny er met een bedenkelijk gezicht aan toe. Vooral de derde dag was zwaar met die zeven heu vels in de route. 'Denk je dat je er 's avonds al bent, dan moet je nog een heel eind tippelen en dat is zwaar,' rea geren beiden lachend. Ze keken onder weg hun ogen uit naar mensen die bij voorbeeld 's morgens om zeven uur hun hele stereo-installatie buiten hebben staan. En dan het applaus, de stimulans voor velen. Hun training was goed ge weest, al vond Hanny dat ze een vol gend jaar enkele meerdaagse trainings- tochten op het programma moeten zet ten. Dus volgend jaar weer? 'Natuurlijk!' Astrid van de Meer was met haar vader het begeleidend duo voor het echtpaar Esseveld. Astrid haalde haar vierde kruisje met glans. 'Het gaat per jaar ge makkelijker. Alleen had mijn vader last van de nieuwe, schoenen. Dus dat moet een volgende keer niet meer gebeuren. Het was leuk om onderweg dorpsgeno ten te zien lopen of aan de kant te zien zitten. Ja, het liep voor mij allemaal ge smeerd dus ik ben het volgend jaar weer van de partij,' aldus Astrid. Carla Baars slaagde voor het derde kruisje en liep de tocht der tochten met twee collega's. Zij was bij vrienden in Nijmegen onderge bracht, dus had ze het wel wat gemak kelijker dan de anderen die dagelijks heen en weer moesten reizen. Deze keer ging het beter als de beide vorige keren. 'Als je in een dip zit moet je gaan zin gen, dan doen de mensen aan de kant ook mee. Het is een goede zaak dan even aan een militaire colonne te kop pelen om het ritme weer terug te krij gen. Hans Stevens liep voor de 25e keer mee. 'En dat heb ik geweten. Elke dag moest ik een ander shirt dragen die mijn familie voor mij had weggelegd. De wildste kreten stonden daarop. De der de dag kreeg ik last van een blaar aan mijn rechtervoet. Die is 's avonds vak kundig behandeld en kon ik de vierde dag getaped de tocht uitlopen. Ik ben de laatste dag vermomd als Julias Caesar Nijmegen binnengelopen. Loop ik langs de hoofdtribune, zien de dure generaals mij niet eens. Ik zeg 'hé joh, kun je niet groeten?, waarop ze netjes in de hou ding sprongen met de hand aan de pet,' aldus Stevens met gevolg dat de rest plat lag van het lachen. Sandra Miltenburg ging en slaagde voor de vijfde keer. Met collega's in de me dische sector sliepen zij luxe in een ho tel in Beek. 'Vooral de medische verzor ging van artsen en therapeuten is dan zeer geslaagd. Deze keer geen enkele blaar, zonder de sokken binnenste bui ten te dragen. De afstanden worden vol- Tot uiterlijk 29 augustus kunnen lief hebbers van theater zich nog aanmelden voor de kunstbus. Het gaat daarbij om voorstellingen in het eerste half jaar van 1999. De agenda van de kunstbus ziet er als volgt uit. 19 januari: 'Ja, Ja, de Liefde (komedie met o.a. Peter Faber); 24 fe bruari: 'Annie' (musical met o.a. Nelly Frijda); 30 maart: 'Drie keer twee is zes teveel' (klucht onder regie van John Lanting); 15 april: 'Dansend langs de Zijderoute' door Internationaal Dans theater; 16 mei: 'Das Land des Lachelns (operette); 9 juni: 'Anatevka', musical met Henk Poort in de hoofdrol. Opgeven kan bij de dames G. Meije- rink, tel. 352041 en M. Dusschooten, tel. 353338. gens mij steeds korter al had ik de twee de dag wel last van brandende voeten. Het volgend jaar? Zeker weten!', aldus Sandra. En dan tot slot 'de meisjes met rode haren', Jenny Kurvers en EUy Hoekstra. Een paar apart zoals zij die vier dagen hebben gelopen, nee zelfs gedanst. 'Eer lijk, we hebben vier keer 40 kilometer fluitend gedaan. Het ging allemaal pri ma en dat voor de eerste keer voor Jen ny. De verzorging onderweg van onze beide echtgenoten was uitstekend. Of we nu uitgepraat zijn? Ben jij mal. We hebben onderweg genoten en vooral van de verrassingen die je zag met de lekke re hapjes die je overal werden aangebo den.' Toch heeft Jenny nog bedenkingen voor een volgende keer. 'Dat kost mij zoveel aan training en dan die vier da gen nog, dat mijn baas dat mogelijk niet goed zal vinden', aldus Jenny. Niet aanwezig waren Maas Jan Planta- gie, Peter Warning en Jan Prins die ook allen slaagden en het zoveelste kruisje in ontvangst konden nemen. De groep bleef nog even napraten en ging uit el kaar met de groet: 'Tot volgend jaar!' Op vrijdag 21 augustus wordt er in het Dienstencentrum "De Drie Eiken" een bingo gehouden. De kaarten kosten zes gulden incl. een kopje koffie. Er zijn mooie prijzen te winnen. De zaal is ge opend vanaf 19.00 uur, de bingo begint om 20.00 uur. Vanaf heden is er een nieuw Eiken blaadje met daarin alle activiteiten tot en met oktober. Het is de moeite waard om zich van deze activiteiten op de hoogte te stellen zodat men er aan deel kan nemen. Het Eikenblaadje ligt klaar in Dienstencentrum "De Drie Eiken". I I

Soester Courant | 1998 | | pagina 11