39.50 EERDE EN Danscentrum Gerla Visser PW» FAGER >send! m Vuur bij Nomotta grijpt bliksemsnel om zich heen 'De kisten met aardappelen worden steeds zwaarder' ACTUEEL Het blijft genieten! iWWcf.W PAKKET 4 pers. IvimA' y 'FOTO 79 ct er 10x15 cm 95 69 ct 89 ct 24,95 14,95 les, groeps- 99 ct (GER Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. 035-6036000 Aangestoken brand laat aan Sterrenbergweg in Soesterberg grote ravage achter Corrie van Dasselaar sluit na bijna 41 jaar groente- enfruitzaak aan Van Weedestraat SOEST Wandelen Onze beroemde satéscHotels? Onze Bourgondische lamsschouder? Onze bekende mosselavonden? Kapot achterlicht snorfiets brengt veel aan het licht Krasse dame jaagt inbrekers huis uit Jarig? ^Specialist* Ook voor service moet u bij ons zijn Evert-Jan Wijers en ïsse Henriëtte Beijersberge FOTOGRAFEN ^WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1998 SOESTER COURANT RDAG 8.00 TOT 14.00 tokjes saté, drum- gerenommeerde fabrikant iertuigen. en produceren wij volledig roestvast) staal en alumini tertuigen voor vliegvelden generatoren. ouden wij graag in contact 1 of meer van de volgende werk an metalen jving en che besturingen enodigde apparatuur door euwe specificaties, en een interessante en af- i in een team van zo'n 25 beschikken over voldoen- riceren van complete spe- nodigen wij u van harte uit Wantenaar. itbus 3003 - 3760 DA Soest 31 Fax 035 - 601 73 67 PAGINA 3 <4- Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismakirig? Bet voor een vrijblijvende afspraak. V Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest I Tel 035 6037490 I Fax 035 6037491 tal dan de gele 5 2,50 duurder, aantal films onbeperkt). Ct SeafdrukGRATIS Ct Ü&OSED, 49 ct iliteits- SOEST Waarom naar De Hypotheker? i Voor een overzichtelijk hypo theekadvies op maat en het afsluiten van de juiste hypo theek door een persoonlijke adviseur die u kosteloos al het werk uit handen neemt. Steenhoffstraat 66. Soest Daarom naar De Hypotheker! Volledig objectieve en 100% onafhankelijke hypotheek bemiddeling Kosteloos advies op maat Keuze uit vele honderden hypotheekvarianten De meest gunstige voor waarden Alle fiscale aspecten tot op de gulden voorgerekend Begeleiding van A tot Z gedurende het hele aan kooptraject Ook na het afsluiten van de hypotheek volledige service Maak een afspraak met De Hypotheker bij u in de buurt: Soest, Steenhoffstraat 66, De Hypotheker Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. (Vervolg van voorpagina) Het verwrongen staal en de aange taste resten van het metselwerk zien er vrijdag uit als een slordig uit el kaar gehaald mislukt breiwerk. De grote brand bij Nomotta heeft zijn sporen nagelaten. Niets dan puin hoop is overgebleven van de opslag ruimte van 1.500 vierkante meter en de tonnen wol, handwerken en breigarens. Het vuur bij Nomotta heeft zijn sporen nagelaten. Donderdagavond, even voor negen uur. Kort nadat de brandstichter omwonen den heeft gewaarschuwd, alarmeert een van hen de brandweer. Op weg naar de haard, ontdekt de brandweer al zoveel rookontwikkeling, dat in vaktermen wordt gesproken van een middelgrote brand. Ter plekke wordt meteen een grote brand gemeld, de vlammen slaan dan al metershoog uit het dak. Watervoorziening De bluswatervoorziening is slecht. De leidingen op de Sterrenbergweg en de Postweg zijn te klein om aan meer dan één voertuig te leveren. Daarom moeten de slangen ook worden uitgerold naar de verder gelegen Veldmaarschalk Montgomeryweg. Met behulp van een bosbrandcontainer pompt de brandweer elders water uit de grond en even later wordt met succes ook een put op de Stemerdingweg gebruikt. De put is net nieuw. De waterwinning in Soesterberg is voor de brandweer nooit optimaal geweest. Daarom zijn onlangs vier nieuwe putten geslagen. Ze zijn toevallig twee maan den voor de brand bij Nomotta opgele verd. De put aan de Stemerdingweg kan twee blusvoertuigen voeden. Door deze 'omwegen' heeft de brand weer honderden meters slangen nodig. Het korps van Hoevelaken zorgt dat de vuurbestrijders niet te kort komen. De korpsen van Soesterberg, Soest, Zeist, Leusden, Amersfoort en de Koninklij ke Luchtmacht spannen zich in om het vuur te blussen. Wanneer de zon is opgekomen, is goed te zien welke ravage de brand heeft achtergelaten. Het verwrongen staal en de aan - getaste resten van het metselwerk zien er vrijdag uit als een slordig uit elkaar gehaald (mislukt) breiwerk. Niets dan puin hoop is overgebleven van de opslagruimte van 1.500 vierkan te meter Foto: Aldo Allessie Groot materieel wordt ingezet. Acht tankauto's, één autoladder, een bluswa- gen, een brandweercontainer en een crashtender (voor schuim) staan opge steld. Vier tankauto's zijn nodig voor de waterwinning, de vier andere richten zich op de brand. Met twintig stralen zijn zeventig brandweerlieden in de weer. Ondanks dit 'machtsvertoon' grijpt het vuur dusdanig snel om zich heen, dat de loodsen van Nomotta niet meer te red den zijn. Het is zaak dat de brandweer de brand onder controle krijgt en voor komt dat de vlammen overslaan. Dui zenden liters water worden gespoten op de muren van omliggende panden. Toch vat een houten zijgevel van Uyland, dat achter Nomotta ligt, vlam. Van binnen uit en vanaf het dak weet de brandweer dat vuur te blussen en te voorkomen dat nog een bedrijfsgebouw in de as wordt gelegd. Spannende minuten worden beleefd als het vuur zich een weg dreigt te banen naar het naastgelegen loods van Cart Centre. Achter de verhitte muur liggen binnen papier en hout opgeslagen. Met man en macht worden golf-karretjes weggereden. Voor Cart Centre loopt de brand af met een sisser. Ruiten van verschillende panden zijn niet bestand tegen de immense hitte en springen. Twee woningen, die vlakbij Nomotta staan, worden ontruimd. Een bewoner vertelt dat ze 's avonds een man heeft zien wegrennen bij Nomotta. Vrijwel direct daarna ontwaardde ze rook. Op dat moment dacht ze nog dat de firma Tammer spullen aan het ver branden was. Snel komt ze tot een an dere conclusie. Om half twaalf is het gevaar voor overslag geweken en mogen de bewoners hun huis weer in. Ruim daarvoor, om vijf voor tien, stort de hal van Nomotta in. Dan is allang duidelijk dat de 31-jarige Soester, die de brand uit wraak voor zijn ontslag bij Nomotta stichtte, grote schade heeft aangericht. In de wijde omgeving zijn de rookplui men te zien en is de brandlucht te rui1- ken. Inmiddels is ook burgemeester Hans de Widt, zojuist teruggekeerd van vakantie, gearriveerd. Gefascineerd door de vlammen volgen honderden nieuwsgierigen de ontwikkelingen. Twee van hen struikelen over slangen, een van hen loopt daarbij schaafwonden op. Het letsel stelt niets voor in verge lijking met de materiële schade die wordt geschat op drie miljoen gulden. De complete voorraad wol en handwer ken, die de komende weken naar de klanten zou worden gereden, is verdron ken in de vuurzee. Rond half elf wordt de zwarte rook steeds witter, hetgeen betekent dat de brandweer de brand meester is. Een aantal wegen in de omgeving, waaron der de Amersfoortsestraat, is dan nog afgesloten. Een half uur na middernacht laat de politie het verkeer op de provin ciale weg weer door. De brandweer is dan nog een uur in de weer, alvorens het verantwoord wordt geacht te gaan af bouwen. Anderhalf uur later, het is in middels drie uur 's nachts, zijn nog drie voertuigen over voor het nablussen. Vanwege de vakantie kost het de brand weer veel moeite een sloopbedrijf te vin den, die met een shovel een overgeble ven muur omduwd. Dit is nodig vanwe ge het instortingsgevaar. Een beveili gingsbedrijf komt ter plekke om te voor komen dat 'ramptoeristen' sporen uit wissen. Wanneer de zon opkomt, is goed te zien welke ravage de brand heeft achtergela ten. De brandweer blijft tot laat in de middag met een tankauto paraat om de smeulende resten te blussen. Een sloop bedrijf doet zijn werk en in de loop van de dag kan de technische recherche aan de slag. De verdachte - die heeft bekend - zit dan al geruime tijd vast in het politiebu- In Soest verdwijnt weer een zelf standige winkel en niet zomaar de eerste de beste. De groente- en fruit- zaak Van Dasselaar aan de Van Weedestraat is op woensdag 2 sep tember voor het laatst open. Alle potten en blikken gaan dan voor de helft van de prijs de deur uit. Dat de groente en het fruit blijven liggen, daar is ze niet bang voor. Veertig jaar en negen maanden nadat een onsje champignons nog 9,50 gulden kostte ("Daar koop je nu een kilo voor") houdt Corrie van Dasselaar het voor ge zien. Twee weken voor de sluiting praat ze over het 'moeilijke besluit' en blikt de 'versvrouw' terug en vooruit. "De sociale contacten zal ik het meest missen." Eigenlijk zou de speciaalzaak ai eerder sluiten. De marktkraam werd tien jaar geleden al niet meer bemand. Altijd had Corrie haar man Jan voorgehouden op zijn 65ste te stoppen. Nadat hij voor zijn pensionering plotseling was overleden, besloot de in het Westland geboren en getogen weduwe toch door te gaan. Nu is ze zelf 65 en geen van de zeven kin deren wil de zaak voortzetten. "Dan kan ik tot mijn 75ste doorgaan, maar wie gaat er dan sjouwen? De kist met aard- appelén wordt steeds zwaarder." Het afgelopen jaar kreeg ze hulp van een kleinzoon, maar die hervat volgen de maand zijn studie. Oma Van Dasse laar: "Dan krijg je iemand in de winkel die denkt dat hij het beter weet. Maar zelfs al hebben ze een papiertje, dan weten ze nog niet alles." Corrie van Dasselaar maakt allesbehal ve een versleten indruk. Op het oog zou ze nog jaren kunnen doorgaan, maar ze heeft het besluit nu eenmaal genomen en adviseert de laatste tijd veel klanten over naar welke groenteboer ze straks moeten gaan. De een verwijst ze door naar Baarn, omdat 'ie ook zo rijk ge schakeerd is, anderen vertelt ze over Eduard van de Hoef in Overhees. Voor sommigen regelt ze zelfs een groente boer die de spullen thuis komt brengen. Een trek-automaat met nummertjes kwam er bij Van Das selaar nooit in. "Sommige klanten moet je met kleine dingen opvoeden, als ze bijvoorbeeld voordringen. Maar die nummer tjes vind ik zo onpersoonlijk. Als het druk was, lieten we alle maal onze koffie staan en gingen we helpen, "aldus Corrie van Dasselaar. Maar naar de supermarkten zal ze nie mand sturen. "Daar mag iedereen eraan zitten." Voorloper Vers voerde bijna 41 jaar de boventoon bij Van Dasselaar. "Je bent altijd voor loper geweest van de supermarkten. Ze zien dat je verdient aan bijvoorbeeld ad- vocado's of gesneden groenten en dan doen de grote jongens het ook. En dan gaan ze onder jouw inkoopsprijs zitten. Daar kun je niet tegenop. Al is de kwa liteit van de groenten en het fruit in de Clubs voor: - Beginners - Gevorderden - Vergevorderden - Zeer vergevorderden - Wedstrijdtraining Uiteraard voor elk wat wils: 1 - jeugd - echtparen - jongeren 20 tot 35 jaar (partner niet nodig) - kinderclub op woensdag middag (8 tot 12 jaar) - (beginners - gevorderden) - country line-dance EEN COMPLETE CURSUS VOOR SLECHTS PER PERSOON! INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur Telefoon 035 - 602 28 11. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma-, wo.-en vrijdag vanaf ma. 24 aug. t/m wo. 23 sept. in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. supermarkt minder, ze verkopen het toch," zegt Corrie die ook klanten ver loor aan de grote ketens, maar geen en kele wrok koestert jegens de supermark ten en de ex-klanten. "Waarom zou ik." Een trek-automaat met nummertjes kwam er bij Van Dasselaar nooit in. "Sommige klanten moet je met kleine dingen opvoeden, als ze bijvoorbeeld voordringen. Maar die nummertjes vind ik zo onpersoonlijk. Als het druk was, lieten we allemaal onze koffie staan en gingen we helpen." Weekomzet: 75 gulden Voordat de winkel aan de Van Weede straat volstroomde, is er heel wat water door de Eem gestroomd. De klanten kwamen niet vanzelf, Jan en Corrie moesten er keihard voor werken. Toen ze op 13 december 1957 hun winkeltje openden, zat er aanvankelijk geen loop in. De eerste week bedroeg de omzet welgeteld 75 gulden. "We moesten de FotoAldo Allessie zaak helemaal opbouwen en aparte din gen inkopen, dat zat er al vanaf het be gin in. Het gekke was dat je iedere keer nieuwe klanten kreeg als het aardbeien- tijd was en die mensen bleven." De grote klapper kwam in 1974 toen het ondernemende echtpaar het naastgele gen pand kocht en een grote en moder ne winkel liet realiseren. De vaste gros sier - die in 1965 voor het eerst uit Amsterdam moest komen om een kist je Granny Smith te brengen - richtte de etalage in. "Toen gingen we er driehon derd procent op vooruit. Het was een voor die tijd luxe winkel en we hebben er nooit meer wat aan hoeven doen. De mensen zeggen nu nog dat we een mooie winkel hebben, zelf zie je dat 'ie versleten is." Nieuwbouw In januari gaat het pand plat om plaats te maken voor het nieuwe pand van Ho- moet. "Ik heb het met liefde aan mijn buurman verkocht. Ik heb altijd veel aan hem gehad. Als ik problemen heb, ga ik niet naar mijn kinderen, maar naar hem." Behalve Homoet zal ook Banketbakke rij Verkleij een nieuwe winkel laten bou wen. Corrie van Dasselaar hoopt daar na een van de nieuwe appartementen erboven te betrekken. Tot die tijd lo geert ze bij een van de kinderen. Van september tot januari heeft ze de tijd om af te bouwen en zal ze proberen de antieke spulletjes uit haar winkel te verkopen. Daarna zit ze met een zee aan vrije tijd, terwijl die altijd schaars is ge weest. "Mijn man en ik waren geen uitgaan ders, daar hadden we geen behoefte aan en tijd voor. Ach, ik hou van lezen, ben gek op geschiedenis, ik heb de kerk en kan straks bij de kinderen op bezoek, dat schoot er meestal in. Ik heb het idee van: nu ga ik eerst lekker fietsen. Er zal nog wel meer zijn, dat komt vanzelf op me af. Maar ik zal die mensen, van wie sommigen al dertig, 35 jaar trouwe klant zijn, op straat ook wel tegenkomen en misschien nodigen ze me wel uit voor een kopje koffie." Kaasbloemkooltjes Corrie van Dasselaar gaat afbouwen, maar zal in de keuken altijd met verse groenten blijven omgaan. Óc lust eigen lijk alles, het enige wat ik niet zal eten is stoofsla. Op mijn verjaardag in maart eet ik altijd Hollandse kaasbloemkool tjes. Heerlijk in het voorjaar, van jongsaf aan doe ik dat al. Ik eet het zonder saus je. De mensen doen er tegenwoordig van alles op, maar dat vind ik zonde van de groente." Volgens de etymologie is het woord "wandelen" een herhalende vorm van het werkwoord (zich) "wenden". Een herhaaldelijk zich wenden en koren in het landschap, niet een lopen waarbij men zo snel en recht mogelijk een be paalde afstand aflegt. Wandelen is ook nooit gehaast en ver schilt principieel van andere vormen van voortbewegen zoals hardlopen, slenteren, marcheren, joggen, enzo voorts. Voor sommige mensen is wan delen bijna een vorm van mediteren. De meest befaamde exponent hiervan in ons dorp was de Soester veldbioloog/ auteur Rinke Tolman (1891-1983), "de wandelaar in weer en wind". In het boek "Wandelerwijs" - Sporen in het landschap - wordt hij op bladzij 100 in één adem genoemd met bekende wandelaars als Van Eeden, Heimans en Thijsse. Generaties Nederlanders heb ben leren wandelen en kijken aan de hand van hun geschriften. Zij zijn op voeders geweest van het Nederlandse volk wat betreft de ontdekking en waar dering van het landschap en van de planten- en dierenwereld. Ook in poëticis wordt heel wat "afge wandeld" door dichters als Bernlef, H.H. ter Balkt, Willem van Toom, H.C. ten Berge, Huub Beurskens, Leo Vro- man, Jacques Hamelink en Lucebert. Vaak is er sprake van somberheid over de vaak desastreuze verarming van de natuur en het landschap. Zestig jaar ge leden schreef Rinke in "De Wandelaar" nog een artikel over "De schoonheid van Soest bedreigd". In het begin van de jaren dertig beklom hij de toren van de Oude Kerk, meldt Jan van Steendelaar in zijn AC-column "Tussen plaggen, polder en paleistuin" en beschreef Tolman met vooruitziende blik de teloorgang van de Eng en de Eempolders in het hoofdstuk "De schoonheid van Soest en omgeving van den toren" in de plaatselijke VW-gids. In 1973 schreef Rinke voor de laatste keer over de Soester natuur. In een breed betoog van 75 bladzijden overziet hij een periode van vijftig jaar. Het ma nuscript is volgens Peter Veen nooit in druk verschenen. De wandelaar/fietser Ad van de Herik (IVN) schreef in deze krant de laatste weken een aardige serie artikelen over de natuur rondom Soest. Je zou zijn be vindingen en notities eens moeten ver gelijken met de observaties van Tolman om te ervaren hoe het landschap veran dert en veranderd is. "Veranderend Landschap" is het thema van de driejaarlijkse Rinke Tolman- poëzieprijsvraag van de gemeente Soest. Deze prijs wordt in 1999 voor de derde keer uitgereikt op 16 april 1999 in de raadzaal van het gemeentehuis. Het reglement kan worden aangevraagd bij het secretariaat van de Stichting Li teraire Activiteiten Soest (SLAS): A.C. Post, Speenkruidstraat 5 (3765 AA), tel. 035-6021297. Laat de auto een keer in de file staan, wandel rond en schrijf een gedicht. Het woord gaat te voet. BAR, GRILL RESTAURANT (al onze gerechten ook om af te halen). STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 Een kapot achterlicht heeft de politie maandagmorgen vroeg een eind op weg geholpen. De snorfietsster werd gezien op de Eikenlaan en hoewel ze probeer de te vluchten, kon ze worden aange houden. Daarbij bleek dat het voertuig niet was verzekerd en een certificaat ontbrak. De achterdocht van de politie was daarmee compleet. Bij controle kwam de politie erachter dat het frame nummer niet klopte en dat de snorfiets in Eindhoven geboekt stond als gesto len. De 23-jarige berijdster verklaarde het voertuig via, via te hebben gekocht. Ze kreeg processen verbaal voor het kapotte achterlicht, het onverzekerd rij den, het ontbreken van een certificaat én voor heling. Doortastend optreden van een krasse dame van 76 jaar heeft zaterdag twee insluipers op de vlucht doen slaan. In haar woning draaide de vrouw zaterdag avond een wasje, toen ze gestommel in de woonkamer hoorde. Ze nam pools hoogte en trof twee vreemde mannen aan, die net bezig waren een radio/cd- speler naar buiten te dragen. 'Wat moet dat', riep de vrouw hen toe, waarna het tweetal de geluidsapparatuur vlug neer zetten en met lege handen de benen Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! 7 dagen per week geopend. 036-6012139 Soesterbergsestraat 188 - Soest SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1998 | | pagina 3