Gildefeesten: de kop is er af En dit zijn de knallers van deze week: Clubs en scholen wellicht dupe van geschil Aqua Indoor en gemeente C> Eenmalige 200 gulden voor minima komt toch bovenop declaratiefonds HurK 1098 298 798 500 179 D66 wil onderzoek kosten onteigening ontsluitingsweg 6027493 VASTE BEZORGERS SOESm&OURANT WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1998 RH 77e JAARGANG NO. 1 Directie: 'Noodrooster als gemeente niet over de brug komt' Vernieling auto's BESPAAR 36.000,= HET VLEESCENTRUM Hollandse kipfilet 10? Koelwaterspoor helpt politie Diefstal uit auto's NEFKENS AMS SOEST Wie«nder$ OPEL# 3 Actueel 3 Actueel 5 Actueel 7 Actueel 13 Soesterberg Bonden praten vandaag verder met Polychrome Steenhoffstraat even afgesloten na aanrijding Postagentschap Soest-Zuid vanaf dinsdag open Fietstochten helpen 250 mensen in het zadel KLAREN Ook 's avonds en in 't weekend SB Raadsfracties krijgen hun zin van College Sanjovese di Puglia Gepaneerde varkens filet schnitzel Gerookte zalm Verse Zeeuwse mosselen Delmonte bananen Boeren tarwe brood VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Gevraagd in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152* Telefax 035-6024904 Postbank 126156 SOESTE 3COURM11 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,- Buiten Soest f 32,- I Losse nummers 85 CL Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG L--& Sportclubs en scholen die gebruik maken van de sporthal of het zwembad van Aqua Indoor, worden wellicht de dupe van een financieel geschil tus sen de directie van het sportcomplex en de gemeente Soest. Als geen op lossing wordt gevonden, stelt Aqua Indoor een noodrooster in. De direc tie wacht het kort geding af, dat ze tegen de gemeente heeft aangespannen en op vrijdag 4 september dient. Via de rechter hoopt Aqua Indoor het geld los te krijgen, dat de gemeente vol gens de directie achterhoudt. Stelt de rechter de gemeente in het gelijk of komt hij er op korte termijn niet uit, dan neemt de directie van het sport en re creatiecentrum zelf maatregelen in de vorm van een noodrooster. Voor de trainingen en wedstrijden in de sporthal en het zwembad en het school zwemmen, gaat Aqua Indoor dan alleen nog maar open voor het aantal uren, waarvoor de gemeente volgens de direc tie heeft betaalt. Hoe sneu de directeu ren Anja van Raam en Geurt Vermeu len dat ook voor de clubs en de scholen vinden. "Dit is dan onze enige manier om uitgaven voor personeel en dergelij ke uit te sparen. Zonder noodrooster is het financieel niet vol te houden," aldus de directeuren die maandag- en dins dagavond de clubs en scholen hebben ingelicht. Aqua Indoor zegt nog ongeveer 125.000 gulden te goed te hebben van de gemeente. Op zijn beurt stelt het College van Soest dat het de huurach-, terstand van Aqua Indoor heeft verre kend bij de laatste betaling. Volgens Aqua Indoor is er geen sprake van huur achterstand, maar heeft ze het gemeen telijke deel van de onderhoudskosten in de huur verrekend. 'Helemaal fraai' Wie er gelijk heeft, zal Leo Verver van Stam/SoVoCo een biet zijn. "Als we maar kunnen trainen en spelen," zegt de voorzitter van de grootverbruiker van de hal. "Het zou helemaal fraai worden. Bij een noodrooster zou het geschil over de rug van de clubs worden uitgevochten. Daar heb ik grote problemen mee." Verver is toch al niet tevreden, omdat de vervanging van de vloer in Aqua Indoor nu al twee weken vertraging heeft en waarschijnlijk pas volgende week gereed komt. Daarom zijn slechts twee van de vier volleybalvelden beschikbaar en moeten veel teams uitwijken naar aller lei kleine zaaltjes die volgens Verver niet geschikt zijn voor volleybal. Vanwege de dreigende situatie neemt Verver nog deze week contact op met de Vereniging Sportraad Soest (VSS). Voor de (aange sloten) clubs is de VSS de spreekbuis naar het gemeentebestuur. De voornaamste 'afnemer', in georgani seerd verband, van het wedstrijdbad is de Duinkikkers. De zwem- en waterpo- lovereniging heeft kort voor de zomer vakantie urenlang moeten soebatten met de gemeente over het aantal uren, waarbij de Duinkikkers al water bij de wijn heeft gedaan door een trainings avond in te leveren. Voorzitter Wim Kuijer vreest dat een noodrooster desas treus voor de club zal zijn. "Een avond minder hebben we nog kunnen opvan gen, maar als dit doorgaat, wordt het absoluut een probleem. Als je de leden niet kunt laten zwemmen, kun je ze ook geen contributie laten betalen. Andere verenigingen die gedupeerd zouden worden door een noodrooster in Aqua Indoor zijn onder meer de Eem- vogels, het Bentinck Fonds, de Schieter, MHC Soest en Smeeing/BDC. Ook het schoolzwemmen dreigt in het geding te komen. (Lees ook pagina 3). Foto: Aldo Allessie Het eerste damesteam van Stam/So Vo- Co warmt zich op. De ploeg traint drie maal in de week in Aqua Indoor. Dat dreigt in het geding te komen als Aqua Indoor het kort geding tegen de gemeente verliest. D66 wil van het College weten hoe veel geld de doortrekking van de ontsluitingsweg achter Albert Heijn gaat kosten, inclusief de onteige ning van grond die nodig is voordat met het asfalteren kan worden be gonnen. Volgens de eenmansfractie van Wim Roest is het verstandiger dat de ge meente de Beek en Daalselaan, zoals de ontsluitingsweg heet, niet doortrekt naar de Stadhouderslaan. Los van de plano logische bezwaren is het verstandiger, aldus Roest, te wachten met deze vol gens hem niet-urgente weg, omdat de financiële positie van de gemeente alles behalve rooskleurig is. Het gereserveerde geld kan beter wor- den benut om de tekorten op de begro ting weg te poetsen. Evenals D66 zijn GGS, GL/PS en GPV/RPF/SGP altijd tegen de ontslui tingsweg geweest. Maar WD, CDA en PvdA gebruikten hun meerderheid in de gemeenteraad om de weg erdoor te drukken en hebben inmiddels ook: de goedkeuring van het provinciaal bestuur op zak om af te wijken van het bestem mingsplan. Vanwege dat laatste accep teert GPV/RPF/SGP nu 'onder pro test' de aanleg, maar de christelijke frac tie wenst eerst een onderzoek naar de kosten van onteigening. Volgens PvdA-fractievoorzitter Kees Boerkoel heeft alleen D66 nog recht van spreken als het gaat om bezwaren tegen de ontsluitingsweg. In het College-pro gramma is dat immers zo afgesproken en dat programma is door alle fracties, met uitzondering van D66, onderte kend. De PvdA was duidelijk over de doortrekking van de Beek en Daalse laan. "Voor ons is die het begin van de buitenbrink," aldus Boerkoel. Vandalen hebben zich zaterdagavond beziggehouden met drie auto's. Die stonden geparkeerd aan de Birkstraat. Van de wagens werd een aantal ruiten vernield. Zie adv. op pag. 11 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 kilo 95 Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Een 29-jarige Soester heeft zondagmor gen om kwart voor vier bezoek gekre gen van de politie. Het duurde even voordat de man, die in diepe slaap ver keerde, dat doorhad en vervolgens nog moest blazen ook. Niet lang daarvoor was hij met zijn auto op de Dalweg tegen een lantaarnpaal gereden, die daardoor geheel ontzet raakte. De Soester was doorgereden, maar de politie kon hem simpel achter halen dankzij het koelwater dat een spoor had achtergelaten. Dat spoor leid de tot de auto van de man, die stond geparkeerd op de Burgemeester Gro- thestraat. Op de parkeerplaats aan de Sparrenlaan zijn in het weekeinde twee auto's open gebroken. Uit de wagen van een in woonster van Tongeren verdween de handtas. Een inwoner van Broek in Waterland meldde de schade, maar mist niets. automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 Pyriiiontlaan krijgt 'rising-step'. Aqua Indoor heeft buikvol van gemeente. D66 wil onderzoek kosten onteigening. Planschade voor rekening aanvrager bouwplan. Illegaal duivenhok blijft toch staan. Reconstructie T-splitsing gestart. Nieuw rondje praten over watertoren. Nieuwe dimensie voor Soest-Soest. Firma Tammer achter BP-benzinestation. Districtsbestuurders van de industrie bonden FNV en CNV praten van daag verder met de directie van Ko dak Polychrome Graphics Manufac- turing bv te Soestduinen. Tijdens deze onderhandelingen het 'tegen bod' van de directie aan de orde voor het sociaal plan voor de 202 mede werkers die hun baan kwijtraken vanwege de sluiting van de produc tie-afdeling. Tot gisteren lagen het aanbod van de directie en de eisen van de bonden nog ver uiteen. Het jongste voorstel van de directie zou in de loop van gisteren naar de vakbonden worden verzonden. FNV- bestuurder Aad Haubrich kon daar om gistermorgen nog geen medede lingen doen over de inhoud van het voorstel. "We zitten nu in een tussen fase van het gesprek over het sociaal plan," aldus Haubrich. De ondernemingsraad van Polychro me hoopt volgende week meer te kunnen zeggen over het eventuele onderzoek dat externe deskundigen zouden moeten gaan doen naar mo gelijke alternatieven voor de sluiting van de productie-afdeling van de onderneming. De Steenhoffstraat is vrijdagmorgen een poosje afgesloten geweest van wege een aanrijding. Hulpverleners hadden enige tijd nodig om een vrouw uit haar auto te helpen. Ver moedelijk door een knelling in de zenuwbaan waren haar benen onge voelig geworden. De brandweer zaagde het dak van de wagen om de vrouw uit haar positie te bevrijden. De Leusder vrouw stond te wachten voor de verkeerslichten op de krui sing met de Dalweg, toen ze van ach teren werd aangereden door een 81- jarige automobilist uit Soest. On danks dat de vrouw hem vroeg de politie in te schakelen, reed hij door. Er was immers geen materiële scha de. De politie bezocht hem later in zijn woning. Vanaf dinsdag 1 september kan men weer terecht in het Postagentschap aan de Soesterbergsestraat. De ves tiging was tijdelijk dicht, nadat de evangelische boekwinkel van In de Ruimte dicht ging in verband met het faillissement van deze stichting. Piet en Hetty Roos openen in het pand in Soest-Zuid komende dins dagmorgen om negen uur hun nieu we evangelische boekwinkel De Fon tein. Dan gaat ook het Postagent schap weer open. De kop is er af. Niet van de vogel, waar de gildeleden zondagmiddag op gaan schieten, maar van het pro gramma van de Gildefeesten. Tradi tioneel waren het de fietsliefheb- bers die het openingsnummer op hun naam schreven. Vanaf de Schaapskooi aan de Ferdinand Huycklaan vertrokken maandagavond 250 deelnemers voor een tocht over ongeveer 25 kilometer door de omge ving van Soest. Vorig jaar trapten 230 mensen op de pedalen, het aantal deel nemers bij de tocht van Tempo Toer is ai jaren redelijk stabiel. Dopingcontro les bleven achterwege en naar verluidt was het maandagavond na afloop nog gezellig in de grote tent die het Groot Gaesbeeker Gilde op de Blaak heeft la ten neerzetten. In de Schaapskooi, tegenover de Blaak,, zaten gisteravond leden van het Wan delcomité Jacob van Gaesbeek. Zij be manden het startbureau, vanwaar re creatieve tochten van 5 en 10 kilometer gemaakt konden worden. Vanavond bewegen de voeten ongetwij feld sneller tijdens de Gildeloop van AV Pijnenburg. Vanaf 18.00 uur kan men zich inschrijven (volwassenen 6,00 gul den, jeugd 3,00 gulden) voor één, twee, drie, vier of vijf rondjes van twee kilo- Maandagavond meldden zich 250 mensen bij de Schaapskooi voor de 'af trap' van de Gildefeesten. Foto: Aldo Allessie meter. Het startschot klinkt om zeven uur. De activiteiten verplaatsen zich morgen avond naar het gildeterrein. Dan vindt meteen een van de hoogtepunten plaats, want om half tien verschijnt een van 's lands beste bands op het podium: 'The one and only Golden Earring'. Meer over de Gildefeesten op pagina 5. Burg. Grothestraat 54 zie pagina 2 lijkheden. 'Zo hebben we het niet afge sproken, de twee ton is als extraatje be doeld, niet als sigaar uit eigen doos,' stelden de fracties vlak voor de zomer vakantie. Het College heeft de raadsfracties nu toch hun zin gegeven, maar eigenlijk al leen maar, omdat de totale uitgaven niet boven het budget uitkomen. Soest had 90.000 gulden begroot voor het decla ratiefonds. Met de twee ton 'extra komt het totale budget op 290.000 gulden. Dat bedrag zal niet worden overschre den, verwacht het College. Tot 1 juli werd dit jaar 85.000 gulden uitgekeerd volgens de 200 gulden-rege ling en nog eens 160.000 gulden via het declaratiefonds. Het College verwacht niet dat deze cijfers (totaal 245.000 gul den) bij ongewijzigd beleid nog fors zul len toenemen. De raadsfracties toonden zich in de commissie financiën tevreden dat het College 'overstag' is gegaan. Niettemin vond Wim Roest (D66) het niet hele maal juist dat het College met de frac ties is meegegaan, omdat het budget 'niet wordt overschreden. Dat zou er op duiden dat het College niet akkoord was gegaan, indien de totale uitgaven boven de 290.000 gulden waren uitgekomen. Netter was het volgens hem geweest wanneer het College die passage achter wege had gelaten en zich had geconfir meerd aan de 'en-en' intentie van de fracties. In november evalueert het gemeentebe stuur de regeling voor de extra 200 gul den en het declaratiefonds. Het is niet zeker of het Rijk volgend jaar wederom vijf ton extra overmaakt. Huishoudens die al tenminste drie jaar moeten rondkomen van een minimum-inkomen, kunnen naast de (vooralsnog eenmalige) extra bij drage van 200 gulden op de gebrui kelijke wijze gebruik blijven maken van het declaratiefonds. Normaal gesproken kunnen minima uit gaven op onder meer sociaal en cultu reel gebied declareren tot een maximum van 150 gulden per lid van het huishou den. Ze moeten daarvoor wel bonnetjes bij de sociale dienstverlening inleveren. Het Rijk kwam dit jaar over de brug met een extraatje. De gemeente Soest accountancy t belaatingaflvie» Koningsweg 29, Soest Telefoon (35) 603 70 00 TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS Telefoon 033 - 4729097 Volle rode wijn per fles 6.98 per doos a 6 fl. Vr^T 100 gram EXTRA, 2 kilo 2 kilo heel kreeg eenmalig 500.000 gulden die ten gunste moet komen van de minima. Soest roomde daar twee ton vanaf vooi extra formatieplaatsen op de onderbe zette sociale dienstverlening en reser veerde één ton voor een aantal zaken, waaronder voorlichting aan minima. En dus bleef er tweehonderdduizend gulden over. Het College bedacht aller lei regelingen voor de minima, maar omdat er reeds zoveel regelingen be staan en een toename ervan alleen maar zou leiden tot een nog onoverzichtelij kere situatie, werd - mede op verzoek van het Comité Vrouwen in de Bijstand - iets anders bedacht. Alle minima zou den zich bij de gemeente kunnen aan melden en, indien ze aan de voorwaar den voldoen, ineens 200 gulden krijgen overgemaakt. Daarnaast zouden ze ge woon van het declaratiefonds gebruik kunnen blijven maken. De gemeente hoopte hiermee tevens meer minima te kunnen lokaliseren. Bij de sociale dienstverlening zijn ongeveer 700 mini ma bekend, terwijl er waarschijnlijk wel duizend huishoudens zijn in Soest die van een bijstandsuitkering of soortgelijk inkomen moeten rondkomen. Dat hoop van de gemeente werd, mede dankzij een voorlichtingscampagne, werkelijkheid. In 1997 kreeg de ge meente 536 aanvragen voor het decla ratiefonds. Dit jaar klopten, tot 1 juli, al 716 mensen aan voor het declaratiefo nds en de 200 gulden-regeling. De verbazing van de raadsfracties was niet te schetsen toen bleek dat de ge meente de uitkering van 200 gulden wilde aftrekken van de declaratie-moge- jj

Soester Courant | 1998 | | pagina 1