wrg «/v (32 U/WK) ?r van! Danscentrum Gerla Constanze 'Hier is geen cultuur om te staken' Start van verkoop Boerenstreek II Draaibomen verrijken Monnikenbos Mavo Soest nog steeds in gesprek e Vis§er 7 ACTUEEL Kinderen van azc vandaag voor 't eerst naar school "DE LAMSWOLKRAAM' Werk aan de weg in Soest i Het blijft genieten! A 2 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1998 SOESTER COURANT PAGINA 3 Actiebereidheid toch groot onder boze medewerkers Polychrome f (fulltime) ^maker atieve DTP'er<m/v> TROMP ig advies srhandelin- eer naar ensten! JAAf^ W '^STUt Polychrome mist aantal computers Psychologisch Astrologisch Adviesbureau Perfect Fit Tweede fase: 41 huur- en 242 koopwoningen TRADITIE: ZATERDAG 5 SEPTEMBER 8 nieuwe warme herfstkleuren Speciale aanbieding: colpull 1 voor 59,95 2 voor 100,- polo 1 voor 75,00 2 voor 130,- ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 6024314 SOEST COUNTRY LI3VE-ÖAJVCEI Automobilisten negeren op grote schaal inrijverbod Voor einde van kalenderjaar geen nieuws over mogelijke fusie Inbraak in winkel Beugel Molenweg deze week terug Onze unieke spies van 1 meter? Onze geweldige T-bone steaks m650 gram? (al onze gerechten ook om af te halen). Soesters aangehouden voor diefstal radio Amsterdams café uit de jaren '50. 40 jaar? tester V* 7 dagen per week geopend! 035 - 601 27 39 Debat Dronken Soester is even weg kwijt Ook voor service moet u bij ons zijn Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 jm e baan? i wij een en mei een capaciteit van at de volgende werkzaam* mtrale; ibus; dienst. czoekende; pecfvol om te kunnen gaan r het doorgeven van klach- ide functie kunt u uw schrif- mevrouw H.M. Lamé, dir. at 80, 3761 CN Soest, itoor-uren onder telefoon- is een voordeel, an en onze klanten (ving. I. 035-601 03 44 Herman Bade is op zoek naar een erkervaring. De computer Xpress/Photoshop/lllustrator) r |'ou een vanzelfsprekend nent. Andere kernwoorden zijn: irig, ambitieus, flexibel en creatief. nnen bieden: •sant, creatief en veelzijdig werk, zelfstandige collega's, deelname n open organisatie waar ruimte te leren. geïnteresseerd in deze functie, lan zo spoedig mogelijk een kort (inclusief CV) met je motivatie T(e v°or deze functie in 'king wilt komen. i De 202 medewerkers van de productie-afdeling van Kodak Polychrome Graphics Manufacturing bv werken gemiddeld 17,5 jaar bij het bedrijf in Soes/duinen. Een half uur eerder dan normaal houdt de nachtploeg het voor ge zien. Buiten staan gevulde thermos flessen van de FNV en het CNV. Ook de parkeerplaats stroomt lang zaam vol. Oranje hesjes, spandoe ken en pamfletten. Het is - ook bij Kodak Polychrome Graphics Ma nufacturing bv - dinsdagmorgen, half zeven. De staking is begonnen. Afwisselend zijn de gelaatsuitdrukkin gen. De plooien zoeken de balans tus sen de invloed van de lachspieren na weer een mop ('Wall Street is vanmor gen meteen ingeklapt' of 'Hé, je bent te laat') en de ernstige realiteit. Somber heid wint toch de slag om de stemming aan de Beaufortlaan. Terwijl fotografen hun filmrolletjes volschieten, krijgt Ko dak de wind van voren. "Hier bestaat helemaal geen cultuur om te staken, maar de laatste week is de actiebereidheid alleen maar groter ge worden," zegt een man die 22 jaar lang zijn krachten aan het voormalige Chem- co heeft gegeven. Hij betwijfelt of de staking een sterk wapen is in de strijd voor een goed sociaal plan voor hem en zijn 201 aanstaande ex-collega's. "Maar je moet wat doen. Als je niets doet, den ken andere bedrijven straks misschien wel dat ze hetzelfde kunnen doen." Genoegdoening Voor de productie-medewerkers van Polychrome is het te laat, wat rest is de strijd om een acceptabele financiële re geling. "Je hebt hier al zo lang gedraaid, dan wil je genoegdoening. Dit is een sluiting om een economische reden, die alleen maar goed is voor Kodak. Nu kunnen ze onze producten en kennis gebruiken en de prijzen bepalen." Iemand die nog langer in dienst is "We maken hier een heel goed product, be ter dan Kodak. En we kunnen veel snel ler leveren. In al die jaren hebben we nooit op de planning achter gelopen. Kodak kan het niet zoals wij, is daar te groot voor." Gemiddeld 17,5 jaar werken de mensen bij Polychrome, Ze doorstonden de re organisaties die in de afgelopen jaren honderden banen kostten en dachten dat hun toekomst bij het bedrijf gebei teld zat. Tot de joint-venture tussen het nieuwe moederbedrijf Sun Chemical Corporation en Eastman Kodak Com- pany. Vaak is de laatste weken gezegd en geschreven dat Kodak die is aange gaan om alle kennis en producten in huis te halen. De mooie verhalen dat andere bedrijven in de rij zouden staan om de ontslagen medewerkers in dienst te nemen, zijn nauwelijks actueel en geenszins een schrale troost. Uniek "Je komt niet zomaar elders aan de bak. Alleen de jonge mensen van de research met een opleiding maken een kans. De productie-medewerkers hebben alleen maar interne opleidingen gehad en wat hier staat, is uniek. Dit werk vind je ner gens anders." Nu weggaan, is niet slim, omdat ze dan geen aanspraak meer kunnen maken op de regelingen van het sociaal plan. En al zouden ze straks een nieuwe baan aangeboden krijgen, inleveren moeten ze sowieso, stellen ze. "Onze salarissen zijn hier heel goed. Als mensen hier ver trokken, kregen ze bij hun nieuwe werk gever altijd te horen: wat je bij Chem- co kreeg, kunnen wij niet betalen." Vakgroepbestuurder Jan Kampherbeek van de bedrijvenbond CNV schildert de toekomst voor de medewerkers niet rooskleuriger af. "Als men al aan het werk komt, krijgt men een jaarcontract, minder salaris en men raakt de dienst jaren kwijt. Je krijgt nooit iedereen aan het werk." Ontgoocheld De mensen zijn ontgoocheld, omdat de directie haar belöftè nog niet is nageko men. Na de onheilstijding werd een goed sociaal plan toegezegd. Sindsdien heeft de directie in Amerika niet meer geboden dan een tijdelijke, schamele aanvulling op de uitkering of begelei ding bij het zoeken naar een andere baan. "Dat maakt de mensen kwaad," aldus Kampherbeek. Om negen uur 's morgens wordt in het nabijgelegen restaurant de Soester Dui nen een actiecentrum ingericht, dat die dag tot elf uur 's avonds zal zijn be mand. De ochtend- en de middaggroep melden zich daar in de loop van de dag om zich in te schrijven, de avondploeg blijft, zoals aangekondigd, thuis. Contact met de directie is er niet, al Somberheid won de slag om de stem ming onder de stakers aan de Beaufort laan. 'Ze zijn straks toch niet meer nodig', hebben de daders wellicht gedacht. In ieder geval drongen ze in het weekeinde het bedrijfspand van Ko dak Polychrome binnen. Uit het ge bouw aan de Beaufortlaan werd een aantal computers meegenomen. Daarvan werd maandagmorgen aan gifte gedaan bij de politie. dringen de bonden er bij de directie wel op aan de veiligheid te waarborgen voor degenen die eventueel wél willen wer ken. Dat laatste is niet het geval. Vanmorgen zouden de mensen van de FNV en het CNV zich weer om zeven uur in het actiecentrum melden. Als de directie van Kodak Polychrome tussen tijds niet reageert, duurt de stakingsac tie tot morgenochtend zes uur. Een werknemer: "Vroeger kon je heel goed met iedereen praten. Sinds Kodak erbij is gekomen, is het snel anders ge worden." 1AKELAAR/TAXATEUR 0. G. YOOt/ v\/ d/yv Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 De kinderen tot en met twaalf, dertien jaar van het asielzoekers centrum zijn vandaag voor het eerst naar school gegaan in Soest. Het gaat om 45 leerlingen die in speciale opvangklassen terecht komen. Van hen worden er 33 ondergebracht in de locatie de Klimop (Weegbree straat) van de Openbare Basisschool Soest (OBS). Zij zitten nog in de on derbouw. De overige twaalf kinderen hebben de leeftijd van de bovenbouw bereikt en krijgen - wegens ruimtege brek in de Klimop - voorlopig een stoel en tafel op de locatie Overhees (Willaertstraat). Gistermorgen - ruim twee weken na dat hun leeftijdgenoten uit Neder land hun vakantie hadden afgesloten - werden vrijwel alle kinderen om half negen ontvangen bij de Klimop. Onder begeleiding van leerkrachten van de OBS gingen de kinderen uit de bovenbouw vervolgens te voet naar Overhees. Vanaf morgen kun nen ze daar direct heen. De basisscholieren van het asielzoe kerscentrum blijven voorlopig in de opvangklassen om de Nederlandse taal te leren. Zodra ze kunnen inte greren in de reguliere groepen, mo gen de ouders kiezen of ze hun kind naar een openbare, een bijzondere of een (bijzonder) neutrale basisschool sturen. start per 12 september in Soest Leergang zelfkennis d.m.v. horoscoopanalyse (36x). Introduktie cursus horosccopanalyse (12x). Individuele adviesgesprekken. BEL VOOR INFORMATIE TEL. 06 - 51075023 Eind deze maand wordt begonnen met de verkoop van de eerste wo ningen voor de tweede fase van de Boerenstreek. In eerste instantie gaat het om zeven koopwoningen van 850.000 gulden en 24 huizen van 750.000 gulden. In totaal wor den de komende drie jaar 283 wo ningen gebouwd. Daarvan wordt ruim de helft op de markt gebracht door bouwbedrijf G.W. van de Grift, de overige huur- en koopwoningen komen van Achtgoed Wonen en Bouwen In oktober start Van de Grift de ver koop van dertien woningen van 700.000 gulden en twintig van 650.000 gulden. Al deze koopwoningen worden, volgens de prognose, in 1999 opgeleverd. Daarvoor nog komen vijftig afbouwwo- ningen gereed, die bestemd zijn voor Deze aanbiedingen zijn alleen geldig op 5 sept. a.s. TEVENS EEN GROOT REK MET KLEINE PRIJSJES!!! Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode^ Leder-accessoires, Schoenen. 10 LESSEN 85,- per persoon Voor beginners t/m vergevorderden. INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur Telefoon 035-602 28 11. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma-, wo.- en vrijdag van 19.00 tot 20.00 uur, t/m wo. 23 sept. in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. een initiatiefgroep. De leden daarvan regelen zelf de toewijzing en de indeling van de woningen. Van de Grift gaat ook nog eens 48 pa tiowoningen van 550.000 gulden neer zetten. De start van de verkoop is in november '99, de oplevering in 2000. Achtgoed laat 41 eengezinswoningen realiseren met een aanvangshuur van ongeveer 850 gulden. Het is de bedoe ling dat deze in 2001 betrokken kunnen worden. De start van de verhuur is eind volgend jaar. Ook de vijftien koopwo ningen van 191.000 gulden en de 58 van 250.000 gulden worden in 2001 opge leverd. De verkoop start eveneens eind 1999. Terugverkoopregeling De 73 koopwoningen worden door Achtgoed met een terugverkoopregeling op de markt gebracht. De koper is, als hij de woning weer wil verlaten, de eer ste vijftien jaar verplicht het huis terug te verkopen aan Achtgoed. Hiermee wil de woningbouwcorporatie voorkomen dat de woningen met grote winst wor den doorverkocht. Bovendien blijven de huizen op deze manier beschikbaar voor de doelgroep. Bij de toewijzing van de koopwoningen worden nadere regels gesteld voor wat betreft het inkomen en het achterlaten van een (goedkope) huur- of koopwo ning. Tot nu toe is de belangstelling voor de huizen van de tweede fase bijzonder groot. Honderden mensen hebben de afgelopen maanden inlichtingen aange vraagd. Op zaterdag 12 september hou den Van de Grift en Achtgoed een in formatiedag. In de Boerenstreek staan al ruim 260 woningen, in de tweede fase komen er daar 283 bij en in de periode 2002- 2005 nog eens ongeveer 270. De Veldweg wordt op 9 september de gehele dag afgesloten voor verkeer i.v.m. aanbrengen A.H.O.B. De Gallenkamp Pelsweg zal van 2 tot en met 11 september geheel/gedeelte- Het Monnikenbos, tussen Soestdui- nen en Amersfoort, wordt verrijkt met draaibomen. Dat heeft niets te maken met een herplantingsproject van de gemeente, maar met het sluipverkeer dat de geslotenverkla ring op grote schaal verbiedt. Om het gemotoriseerd verkeer uit de buitengebieden te weren, werden in 1993 een aantal wegvakken gesloten verklaard. Het traject Monnikenbos- weg-Zandlaan is er één van. De twee wegen zijn slechts bedoeld als ontslui- tingsweg voor enkele woningen, twee campings en een aangrenzend bosge bied. De geslotenverklaring geldt niet voor tien vergunninghouders, voornamelijk gemeentelijke diensten, de PTT, de NS, de Remu en Waterleidingbedrijf Mid den-Nederland (WMN). Uit tellingen is evenwel gebleken dat per dag gemid deld 75 motorvoertuigen gebruik maken van de Monnikenbosweg. Vrijwel alle bestuurders lappen het inrijverbod aan hun laars. Dat mag gewoon niet en is bovendien gevaarlijk voor fietsers, meent de ge meente. Voor de vergunninghouders is weliswaar een asfaltstrook aangelegd, maar die is niet breed genoeg om een auto en een fietser elkaar te laten pas seren. Stropers Verder zijn in het aangrenzende gebied van het wegvak stropers gesignaleerd en gebeurt het regelmatig dat particulieren De Mavo Soest is nog steeds in ge sprek met een mogelijke fusiepart ner. Voor het einde van het kalen derjaar wordt geen concreet nieuws verwacht, maar volgens directeur J. de Gruyl ziet de toekomst van de school aan de Valeriaanstraat er positief uit. Over met wie het schoolbestuur in ge sprek is en de inhoud van de onderhan delingen wil hij geen mededelingen doen. Voor de hand liggend is dat de Mavo Soest in elk geval met vbo-school (voorbereidend beroeps onderwijs) om de tafel is gaan zitten om samenwerking te bespreken. Het zou niet meer om de zelfde kandidaat gaan als vóór de zo mervakantie. Dat heeft alles te maken met de her schikkingsoperatie. Op landelijk niveau wordt overleg gepleegd over de invoe ring van een theoretische en een prak tische leerweg en een gemengde leer weg. Dat zal waarschijnlijk tot gevolg hebben dat in Nederland de mavo als school verdwijnt. De mogelijkheden van samenwerking tussen mavo's (theoreti sche leerweg) en vbo's (praktische leer weg) is daarom bijzonder actueel. Bij de herschikkingsoperatie zijn niet alleen scholen, maar ook de gemeente, de provincie en speciaal aangestelde begeleiders betrokken, waardoor het proces over verschillende schijven loopt en niet bepaald snel in ontwikkeling is. In juni stelde bestuurslid Hans Moer man nog dat op zijn vroegst in septem ber duidelijkheid zou ontstaan. Dat ligt nu anders. "Voor het einde van het ka lenderjaar verwachten we meer te kun nen zeggen, maar honderd procent ze ker zeggen kan ik dat niet," aldus direc teur De Gruyl. Volgens hem is het goed voor het voortbestaan van de thuiswerk- vrije mavo dat de onderhandelingen zo lang duren. Hij verwacht nog steeds een positief besluit, zodat de school niet ver loren gaat voor Soest. In 1997 werd de school geconfronteerd met een lagere instroom van brugklas sers. Daardoor daalde het aantal leerlin gen onder de norm die het rijk stelt. Gevolgen voor de toekomst heeft dat vooralsnog niet. Gesprekken over een fusie of een andere vorm van samenwer king zijn echter gaande. Overigens heeft de Mavo Soest geen middelbare scholieren van het asielzoe kerscentrum in de schoolbanken zitten. Aanvankelijk was een aantal potentiële leerlingen aangemeld, maar zij zitten in Amersfoort op school. In een winkel aan het Nieuwerhoekplein is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. De daders namen autora dio's en -accessoires mee. het bos inrijden om houtopslag te stelen. Het huidige inrijverbod is daarnaast niet voldoende om te voorkomen dat auto mobilisten stiekem het bos inrijden om vuil te storten of hun voertuig ergens il legaal te parkeren. Daarop heeft de gemeente bedacht het inrijverbod fysiek te ondersteunen door afsluitbare draaibomen. Deze worden geplaatst op de Monnikenbosweg en de Oude Leusderweg. Alleen vergunning houders kunnen er dan nog door. Deze week wordt op de Molenweg op nieuw een beugel geplaatst, die het ge motoriseerd verkeer moet weren. Sinds de vorige is weggehaald, zijn veel auto mobilisten weer gebruik gaan maken van de Molenweg, volgens omwonen den zelfs met hoge snelheden. BAR, GRILL «fc RESTAURANT STEENHQFFSTRAAT 47 SOEST 035 6018252 lijk worden afgesloten i.v.m. herbestra- tingswerkzaamheden. De Binnentuin zal op 3 september worden afgesloten eveneens i.v.m. herbestratingswerk- zaamheden. De omwonenden zullen hier nog schriftelijk over worden geïn formeerd. Er is gestart met het bouwrijp maken van Boerenstreek fase II. Hierdoor zal men op de Dorresteinweg enige hinder kunnen ondervinden van het werkver keer. Overwegen Voor het vernieuwen van de bielzen en de rails zijn de volgende spoorwegover gangen op de daarbij vermelde nachten tussen 0.30 en 6.00 uur gesloten voor alle verkeer. Overweg Veldweg: dinsdag 15 op woensdag 16 september. Overweg "de Gouden Ploeg": dinsdag 15 op woensdag 16 september. SCHOONHEIDSSALON v. Weedestraat 211A (achter Valkenberg) Soest Tel: 6G 10 717 Op de Wieksloterweg heeft de politie drie Soesters van 16, 21 en 26 jaar aan gehouden. Ze worden verdacht van diefstal van een radio uit een auto. Ze voldeden aan het signalement dat een vrouw uit Hilversum had gegeven. Zij was op een bospad in Lage Vuursche vast komen te zitten met haar auto. Na dat ze hulp had gehaald en bij de auto terugkeerde, overliep ze het drietal dat de benen nam. Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. Soesterbergsestraat 188 - Soest Er wordt wat afgekletst op Soest, maar echt praten met en luisteren naar elkaar komt zelden voor. Een debat over een bepaald politiek of maatschappelijk onderwerp is taboe. Het speelt zich soms eventjes voorzich tig af in een verkiezingscampagne mid dels een forumbijeenkomst of par tijvergadering, maar daarna heerst weer vier jaar radiostilte. Alleen als er iets in het dorp aan de knikker is, lees je wat ingezonden brie ven, het verslag van een hoorzitting, de notulen van een gestructureerde com missievergadering, waar alles al voorge kookt was, of een rapportage over een incidentele met voorwaarden-vooraf omklede klankbordgroep o.l.v. een "onafhankelijk" voorzitter, omdat de betrokken bewindslieden zelf hun lip pen niet willen branden. Soms krijgt iemand-met-een-mening de kans in een interview zijn/haar idee ën te spuien, zoals op 10 juni in dit voortreffelijke blad met de nieuwe di recteur van de Stichting Balans en met de nieuwe directeur van de Openbare Basisschool Soest. Mevrouw Ankie Moerkamp stelde daarin vast: "Ik hoor zelden een verhit te discussie over de rol van de gemeen te in het onderwijs." Die uitspraak geldt mijns inziens ook voor het ouderen beleid, de jeugdproblematiek, cultuur en kunst, groen en milieu, sport, plano logie en bouwen, sociale dienstverle ning en vult u maar aan. De vorige week heeft een busvol Soester raadsleden een vriendschapsbezoek gebracht aan het Duitse Soest (49.000 inwoners). Een Westfaalse plaats met een gezellig centrum, bezienswaar digheden, een gekozen burgemeester, ervaring met het fenomeen referendum en informele inspraakmogelijkheden. Daar hield o.a. het WD-raadslid Van Geet in voortreffelijk Duits een inlei ding. Geen idee waarover. Hier in ons eigen dorp heb ik de goede man ("van Annie") nog nooit horen debatteren. Kan burgemeester de Widt niet een keer een excursie organiseren in ons ei gen Soest? Kees Boerkoel past onder tussen wel op de gemeente. Bijvoor beeld met inleidingen van Werner Paans over Kunst, van Ir. Douma over Monumentenzorg, van Piet Klander- mans over het Groen, van Walther Schutzmann over criminaliteitsbestrij ding, van Bob van der Goen over het drugsbeleid en ik heb nog meer ideeën. Niet op één avond natuurlijk, maar pak weg één keer in de maand in de (gratis) raadzaal onder leiding van een vakman zoals onze plaatsgenoot Koos Postema of René Eybersen. Morgenavond houdt directeur Piet Tromp van Balans een inleiding voor een select gezelschap in de Schoof over zijn toekomstplannen met de jeugd. Zou u die besloten bijeenkomst ook zo graag hebben willen bijwonen? Maar ja, een hele avond in debat... Dan mis je toch wel "De Stoel", "Derrick" of SBS6 en u moet toch op tijd thuis zijn voor NOVA en Veronica. Soest doet er liever het zwijgen toe en soest. Een 32-jarige Soester heeft zondagmor gen een proces-verbaal gekregen wegens openbare dronkenschap. De politie trof hem om acht uur aan op het Cimbaal. Aanvankelijk wist de man niet waar hij woont en wanneer hij geboren was, maar na verloop van tijd begon hem toch weer allemaal te dagen. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis.

Soester Courant | 1998 | | pagina 3