Bas Dreef spitst oren als telefoon gaat debutant Soest heeft zeven levens In één klap zelfvertrouwen voor SEC Laatste minuut goud waard voor Hees Bittere pil voor debuterend WZ'49 Voetbal zondag j VOETBAL zaterdag See you bij Toontje. Ook voor ai uw feesten en partijen. VOETBAL VOETBAL zaterdag SEC wisselt goede en slechte helft af en wint met 6-4 Na 12 oktober 1997 eindelijk weer officiële zege VOETBAL zondag VOETBAL zaterdag <t\ Gevraagd VASTE WlBEZORGERS in Soest voor de SOESTEBiCOURANT Aanmelden: tel. 601 41 52 PAGINA 17 Na Ajax, Espagnol en Leverkussen misschien terug bij Soest IDAG 9 SEPTEMBER 1998 SOESTER COURANT Moriet AFC mist koelbloedigheid en vermogen tot omschakelen 'Bekerverrassing' minder overtuigend in competitie: 4-3-zege h Verwachtingen na succesvolle voorbereiding komen niet uit Wim Welleman legt voorzittershamer bij SEC neer financieringen igen, de trainer jkampioen. Bij het debuut in de tweede klasse heeft WZ'49 een bittere pil moe ten slikken. Na de succesvolle voor bereiding, waarin alleen Spaken burg te sterk was, werd rekening ge houden met een goed resultaat te gen FC Horst. De rekensom viel an ders uit, want WZ'49 verloor met 2-1. Revanche voor het seizoen 1989-'90, toen Horst met minimaal verschil de ti tel voor de neus van de groenwitten wegkaapte, zat er niet in. De nieuwe trainer Henri Kalk had de pech dat zijn topscorer Marcel van Essen (griep) en de spelbepalende middenvelder Ruben de Goede (geblesseerd) niet fit waren en op de bank begonnen. Wel van de par tij waren libero Ronald de Rooij en doelman Daniël Hilhorst die kunnen terugzien op een geslaagd competitiede buut bij WZ'49. De ploeg begon zenuwachtig aan het avontuur in de tweede klasse en kreeg daarvoor in de derde minuut de reke ning gepresenteerd. De bal werd niet vastberaden uitverdedigd en lag even later achter Hilhorst. Het antwoord kwam razendsnel na een een-tweetje tussen Barry van den Berg en Gerard Becker die Jordi Brouwer in staat stel de te scoren. Een goed kwartier van WZ'49 volgde. De Soesters drukten en FC Horst schuwde het fysieke contact niet. Met name Ton Wolfsen en Hidde Reitsma moesten hun balletkunsten aanspreken om de ledematen heel te houden. Voet ballend deed WZ'49 het beter, maar Gijs Schaap en Becker vertaalden dat niet bij de kansen die zij kregen. FC Horst scoorde wel, vlak voor rust. In de tweede helft was WZ'49 initia tiefrijker. Kalk had in de rust zijn elftal helemaal omgegooid. Rechtsback Gert van de Munt en rechtshalf Van den Berg bleven in de kleedkamer achter en De Goede (veredeld linksback) en Van Es sen (middenveld) kwamen voor hen te rug. Reitsma verhuisde naar de rechter kant. Bas van Doorn en Wobbe Jan Reitsma werden de mandekkers in de nieuwe opzet. Het ontbrak WZ'49 eraan dat de ver diende gelijkmaker binnenviel. De bes te mogelijkheid dat te realiseren kreeg Roy Huisman. Hij dribbelde op de doel- Dagschotels woensdagChili con carne, aardappel- schijfjes. donderdagZigeunerschnitzel, pommes parisiennes, snijbonen, weekend: Geb. kabeljauw, puree, worteltjes, maandagWarme fricandeau, friet, boontjes, dinsdagAndijvie stamppot, bal gehakt. Birkstraat 7 - Tel. 601 33 37 Alsof de zaterdagvoetballers van SEC openlijk dongen naar een inte gratie met de korfballers van Eem- vogels. In de stand probeerden de voetballers in ieder geval toenade ring te zoeken. Het werd 6-4 voor SEC In de wedstrijd tegen Radio- stad. Het was mooier geweest, want na 45 minuten voetbal stond er 5-0 op het denkbeeldige scorebord op de Bos straat-West. Mohammed Touhami, Mike van de Linden, Michel Besseling, Mare van Doorn en Mare van Brumme- len zorgden voor een jubelstemming bij de Soester club. Minder overheersend was SEC in de tweede helft en dat was voornamelijk te wijten aan gemakszucht. Radiostad stip te de zwakke plek aan en scoorde twee maal voor en tweemaal nadat Remi van der Pol de bal in de touwen joeg: 6-4. Het zelfvertrouwen is in één klap te ruggekeerd bij SEC. In elk geval hebben de groenwitten de basis ge legd voor een hoopvol seizoen door in Amersfoort met 0-3 te winnen van HVC. "Dit moet positieve ener gie geven om ook op het technische vlak vooruitgang te boeken," aldus René Versteeg. De Utrechter is de nieuwe trainer op de Bosstraat-West en hamert tot dusver voornamelijk op de organisatie. Die kon SEC tot aan de wedstrijd tegen HVC hooguit één helft op orde houden. Pas tegen Hilversum (0-3) was er vooruit gang te bespeuren en het was niet ge heel toevallig dat Luits Houkes toen weer een helft voetbalde. Niet zomaar werd de libero zondag door Versteeg in de basis gezet. Versteeg doet dat normaliter niet met spelers die - in het geval van Huikes vanwege een bles sure - een groot deel van de oefencam pagne hebben gemist. Maar voor Hou kes week hij van zijn principes af, ove rigens niet nadat hij zijn beslissing had uitgelegd aan de spelersgroep die de zet van hem begreep. Verschil HVC mocht optisch een overwicht heb ben, meer dan één kans (en een afge keurd doelpunt) schiepen de Amers- foorters niet. Het verschil tussen beide ploegen was, in de ogen van Versteeg, dat SEC over twee, drie spelers beschikt die een bal kunnen plaatsen en scorend vermogen hebben. Bij HVC ontbrak dat type voetballer. "En ze hebben, nie mand uitgezonderd, van de eerste tot de laatste minuut voor tweehonderd pro cent gewerkt. Dat is de basis van de ze gen," aldus de ex-voetballer die jaren lang voor Elinkwijk uitkwam. Gelet op de zeven uitgespeelde kansen van zijn ploeg vond Versteeg de over winning dikverdiend. In de eerste helft had SEC het pleit reeds kunnen slech ten als Eric Looijsen niet tot driemaal toe een kans had verprutst. De treffer van voorstopper Mark Boetekees, in de 24ste minuut, was niet geheel ontbloot van toeval. Vanaf 25 meter zond hij de bal naar de bovenhoek. Peter van den Berg besliste in de 76ste minuut de wedstrijd. Hij werd daarbij geassisteerd door Cees van Dorrestein die vijf minuten voor het verstrijken van de officiële speeltijd werd vervangen door Maarten Smedema. In die fase voorkwam doelman Edward Dikker dat HVC nog hoop op de aansluiting zou krijgen. De uit de junioren overgekomen Sme dema toonde zich in blessuretijd koel- bloediger dan HVC. Na een steekpass van Jeroen van Dorresteijn maakte hij er 3-0 van. Daarmee kreeg de eerste com petitiezege sinds 12 oktober 1997 nog meer kleur. Doelpunten vielen er genoeg aan de Oude Utrechtseweg, de laatste was de belangrijkste. Die viel in de laat ste minuut en maakte Nico van Veen de 'matchwinner' namens Hees: 4-3. De eerste orde heette Bunnik'73. Die werd met niet zoveel flair genomen als de manier waarop Hees de eerste bekerronde overleefde. De ploeg is daarmee de enige Soester vertegen woordiger in de volgende ronde. Voor de rust werd zaterdag niet ge scoord, daarna vielen de doelpunten als rijpe appelen van de boom. Bunnik'73 zette kort na rust de toon, Marko Ha gelen (op aangeven van Van Veen) volgde het voorbeeld, maar de gelijkma ker was snel overtroffen door een nieu we voorsprong van de gasten. In de persoon van Tommy de Ligt zet te Hees een extra (jonge) aanvaller in. Dat zette zoden aan de dijk. Ron Dase laar zag zijn elftal druk maken en Peter de Jong van ver raakschieten (2-2). Dat Richard Rademaker er 3-2 van maakte, was minder verbazingwekkend dan dat Hagelen en De Ligt in het laatste kwar tier verzuimden de overwinning binnen te loodsen. Tot overmaat van ramp kwam Bun nik'73 enkele minuten voor het einde op 3-3, maar Van Veen had het laatste woord. Hees trekt ten aanval. Kort voor het eindsignaal stelde het de zege veilig. Foto: Aldo Allessie Profs konden zich tot 15 juli laten over- •schrijven naar de amateurs, maar omdat Espagnol toen speelde, vulde Dreef de overschrijvingsformulieren niet in. En als de KNVB medewerking verleent? "Dan zal ik mijn leven toch anders moe- ten gaan indelen en dan voetbal ik met mijn vrienden. Ja, dan draag ik een blauw shirt." rentie en met Jan Wouters liep het niet soepel, er was geen communicatie," ver klaart hij zelf. Contractverlenging bleef uit, Dreef ging voor zichzelf trainen totdat zijn zaak waarnemer Sjaak Swart belde. Espagnol had belangstelling. Op 27 juli zat Dreef in het vliegtuig, alles was goed geregeld. Dreef, aangetrokken voor het tweede elftal van de tweede club van Barcelo- na, werd ondergebracht in een internaat, maar werd een appartement in het voor uitzicht gesteld, zodra het contract zou worden ondertekend en deed ondertus sen nieuwe ervaringen op. 's Avonds om elf uur spelen vanwege de warmte, over dag in 40 graden Celsius voetballen, in gympies de skilift in om in de Pyrenee ën op 3.000 meter hoogte te trainen. "Ik speelde zes wedstrijden mee en ze waren heel positief. De kranten schreven lovend. Ik was gehaald als opkomende rechtsback, maar na één wedstrijd stond ik mid-mid en ben er niet meer uitge weest. Het zag er veelbelovend uit," kijkt Dreef terug. De aandacht van trainer Bielsa was ge trokken. De Argentijn, die onder ande ren Milosovich had weggestuurd, wilde de voormalige Ajacied aan de A-selec- tie toevoegen. Een clausule in het con tract van de man die zo gecharmeerd was van Dreef, gooide roet in het eten. Als Bielsa bondscoach van Argentinië kon worden, zou hij mogen vertrekken. Pech voor Dreef: de Argentijnse bond belde Bielsa twee maanden na diens aantreden bij Espagnol. Op 16 augustus zette Dreef koers rich ting Schiphol. Een dag eerder had Es pagnol nog laten weten met hem verder te willen gaan, maar dat het eerst wilde wachten op een nieuwe trainer. Sinds dien hoorde hij niets meer van de club. En dus ging Dreef weer voor zichzelf trainen totdat Swart op een donderdag avond aan de lijn hing: Bayer Leverkus sen had belangstelling. Op vrijdagmor gen meldde Dreef zich bij de Bundesli- ga-club die in hem de vervanger zag van de geblesseerd geraakte libero van het tweede. "Ik ben op zich geen libero, maar ben er toch heengegaan, heb vier keer getraind en een wedstrijd gespeeld tegen Club Brugge voor de beloftecom petitie onder 23 jaar. We wonnen met 6-1, ik speelde goed. In de kranten stond dat ik indruk had gemaakt, tegen Swart waren ze lovend over me. Het zag er goed uit, zeiden ze." Dreef keerde naar huis terug in afwach ting van het verlossende telefoontje van Leverkussen en om bij Soest zijn condi tie op peil te houden. Zondag, de dag waarop Soest in de eerste klasse debu teerde met een 3-2-zege op AFC, rin kelde de telefoon in huize Dreef: De trainer van Leverkussen had besloten om toch maar met dezelfde groep ver der gaan. En dus pakte Bas Dreef zelf de telefoon. Om Visee te bellen. De 1 7\ club heeft de deuren wagenwijd open gezet voor Dreef en probeert de papie ren procedures zo snel mogelijk te door lopen. Dreef is de club dankbaar dat hij steeds mocht meetrainen, maar heeft één ding wel duidelijk gemaakt: zodra zich een betaalde club meldt, is hij ver trokken. "M'n zaakwaarnemer gaat verder zoe ken, maar ik besef wel dat het nu moei lijk wordt. Van Espagnol verwacht ik niets meer te horen. Het was een dom per voor me dat de trainer weggaat, an ders speelde ik nu met jongens als Es- schneider. Ik baal ervan. Toch wil ik in het betaalde voetbal verder. Als die trai ner van Espagnol het in me ziet zitten, moet ik toch zeker bij een middenmo tor kunnen meedoen? Achteraf was het beter geweest als ik na de Al bij Ajax was weggegaan. Toen speelde ik iedere wedstrijd en was ik aanvoerder. Nu ik in het tweede weinig heb gespeeld, raak je in de vergetelheid. Dat ik in het UEFA- elftal onder achttien jaar heb gespeeld, telt kennelijk niet meer mee. De voet balwereld heb ik wel leren kennen, die zit heel scheef in elkaar." Bas Dreef zal z'n oren voorlopig nog wel spitsen als de telefoon rinkelt. Of zijn profcarrière als voetballer een vervolg krijgt, is onzeker. Als hij amateur blijft, staat z'n keuze vast. Dreef heeft dan dis pensatie nodig van de voetbalbond. Soest heeft de deuren voor Bas Dreef wagenwijd opengezet, nu de ex-jeugdinternational en oud-Ajacied geen contract bij een profclub heeft. Een rentree bij de amateurs uit de eerste klasse zou mogelijk zondag al realiteit kunnen zijn. Maar als er belangstelling uit het betaald voetbal komt, is de negentien jarige Soester weer vertrokken. p0f0; Aldo Allessie Als spotten met de wetten der logi ca een misdrijf was, had Peter Visee zijn spelersgroep nu in de gevange nis kunnen bezoeken. Soest kreeg in de eerste helft van AFC een ver plichte excursie over de Bosstraat- Oost, maar toonde zich daarna met slim spel en een ijzersterke conditie baas in eigen huis: 3-2. AFC, de 24 voorgaande jaren hoofd klasser, is dit seizoen een van de ge doodverfde kampioenen in de eerste klasse. Dat de Koninklijken voor de rust slechts eenmaal scoorden was een won der. Soest werd van het veld gespeeld, maar de vernedering bleef de debutant bespaard, omdat hij over zeven levens beschikte. Reeds in de tweede minuut strafte de ex-prof Aschwin de Bruin slecht uitver dedigen af (0-1) en een strafexpeditie volgde. Michael van Ee voorkwam twee treffers, Van der Grift en René de Bree doken ballen op de doellijn weg, de lat hing goed, de paal stond juist. Soest werd overvleugeld door het flitsende spel dat AFC in hoog tempo uitvoerde. Het wachten was op de genadeklap die niet kwam, omdat Van Ee op slag van rust de strafschop van Roy Tular keer de. Soest dat drie grote kansen had ge kregen via Aijan Grapendaal, André Hufman en Martij n Stalenhoef verdronk zowat in het geluk, Visee had zijn strijd plan inmiddels klaar. Heijkamp Hij deed een meesterzet door midden velder Dennis Heijkamp op de rechter flank te koppelen aan de voor rust uit blinkende Uli Landvreugd (ex-Ajax). De lol was er gauw af bij de Amster dammer die Henri Hagendoorn had gedegradeerd tot een vage schim. Heij kamp nam een uurtje later glimlachend Van dichtbij mikt Martijn Stalenhoef de bal op het doel van A FC, maar een ver dediger zal op tijd bij de lijn zijn. Aan de overzijde waren dit soort situaties in de eerste helft schering en inslag. Foto: Aldo Allessie de felicitaties in ontvangst. "Man van het veld," zei Visee in het voorbijgaan. Heijkamp, die in zijn hele leven één helft als rechtsback had gespeeld, werd de held van de middag, omdat hij de angel uit het spel van AFC haalde. "Ik ambieer die plek niet, maar als het no dig is, doe ik het gewoon. Ja, ik ben een bijtertje en kan in principe een man uit schakelen, het maakt me niet uit waar," zei de nieuwkomer (de enige in de ba sis van de ploeg die vorig seizoen kam pioen werd) die zich bijzonder thuisvoelt aan de Bosstraat. "De club is ideaal, dit is echt een vereniging met elf vrienden in het veld die voor elkaar door het vuur gaan. Bij Helmond Sport en Hilversum heb ik dat niet meegemaakt. Ik heb nu veel meer zelfvertrouwen." Vleugellam Heijkamp speelde zondagmiddag een sleutelrol, maar het succes had meer oorzaken. Paul Hilhorst had na rust rechter spits Laurens Bianchi wel in de greep. AFC was daardoor vleugellam geworden en dat was volgens Visee het allerbelangrijkste. Aschwin de Bruin, anderhalve kop groter dan Van der Grift, kreeg nauwelijks nog een bal, ook al omdat Van der Grift voor zich steun kreeg van De Bree die daarmee zijn matige optreden in de eerste helft goed maakte. Voor De Bruin had het geen zin de bal te gaan halen in het overbevolk te centrum, waar Soest een massief blok vormde en Stalenhoef sjouwde, sjorde en stuurde en zag dat iedereen de mou wen tot over de schouders opstroopte. Visee: "We hoefden niet meer aan te sluiten. Ik heb tegen de jongens gezegd: geef maar de lange bal naar de spitsen." Wat dat betreft was de komst van Hil- mi Michi (voor de geslachtofferde Ha gendoorn) een uitkomst en Soest werd enigszins in het zadel geholpen, omdat de bal in de tweede minuut na de her vatting min of meer toevallig bij Grap endaal arriveerde, die met een fraaie lob de gelijkmaker inkleurde. Counteren Het immer aanvallend ingestelde Soest was in de eerste helft nauwelijks tot aan vallen toe gekomen en besefte dat AFC met de reeds genoemde spelers en ver der onder anderen Robert Gehring (ook al ex-Ajax) een surplus aan techniek en snelheid in huis had. Soest kon omscha kelen en ging counteren tegen de drie- mans verdediging, de zwakste linie van trainer Rob Bianchi. Met succes. In de diepte verscheen Grapendaal, Hufman en Michi. De laatste deed na 69 minu ten voetbal wat de eerste twee kort daar voor en hem in de eerste helft niet luk te: het duel met doelman Edwin Meilink winnen: 2-1. Toen bleek eens te meer dat AFC niet bij machte was om te schakelen en bo vendien te aangeslagen en moe was om het slotoffensief kracht bij te zetten. Op conditie bleef Soest overeind. In de blessuretijd verscheurde Michi alle twijfels (3-1) en deerde het de spelers niet eens dat Tular nog gebruik maakte van de juichstemming in de ploeg. "AFC wordt gezien als de beste ploeg. Ik hoop dat dat zo is, want als je de ko mende 21 wedstrijden ook zoveel moet geven, is dat niet vol te houden," zei Visee die drommels goed wist dat de zege te danken was aan de tegenstander. De kans bestaat dat Bas Dreef bin nen afzienbare termijn het shirt van Soest over zijn schouders trekt. Als de KNVB hem dispensatie wil ver lenen (de overschrijvingstermijnen zijn reeds verstreken) zet de negen tienjarige ex-jeugdinternational zijn loopbaan vermoedelijk voort op het oude amateurnest, waar hij verenigd wordt met zijn beste vriend Jeroen van Dorresteijn. In ieder ge val tot een club een contract onder zijn neus duwt. Op 1 juli liep zijn B-contract af bij Ajax, de club die hem als D-pupil scoutte en haalde. In de tussentijd verbleef hij bij Espagnol en Bayer Leverkussen, inmid dels traint hij op de Bosstraat-Oost. Niet onder Jan Wouters of de (nieuwe) ntijnse bondscoach Bielsa, maar Visee, ook geen verkeerde overi- voetballer Wouters mag in Neder- nog steeds op handen worden ge- de 'kroonprins' van Ajax hoeft niet op veel sympathie van te rekenen. In zijn eerste en tot enige profjaar kwam de Soester tot spelen in het tweede van "Er was veel concur- X man af, die hem vloerde. Vlug klauter de Huisman op om zich met bal en al naar het doel te spoeden, ware het niet dat de scheidsrechter verzuimde de voordeelregel toe te passen. Hij floot, stuurde de Veluwse doelwachter het veld af en gaf WZ'49 het gevoel dat het tekort was gedaan. De vrije trap le verde niets op. Daarna kon de debutant in de tweede klasse tegen tien man niet een doelpunt forceren. Aan de Eemweg kan WZ'49 zaterdag proberen de eerste punten binnen te halen. Tegenstander is het Edese Blauw Geel dat op de openingsdag van de competitie een gevoelige tik kreeg uit gedeeld door Jonathan: 2-7. Wim Welleman stopt als voorzit ter van SEC. De voetbalpreses legt zijn functie neer tijdens de ledenvergadering op 14 oktober. Nog niet bekend is wie zijn op volger wordt. Welleman nam de voorzittershamer aan in het vooijaar van 1997, kort nadat de ledenvergadering de inte gratie met WZ'49 en Soest had ver worpen en het toenmalige bestuur opstapte. Volgens Welleman is toen afgesproken dat hij hooguit anderhalf jaar voorzitter zou zijn. In het clubblad De Groen Witte schrijft Welleman: "Gezien de pro blematiek die er lag is het niet de ge makkelijkste anderhalfjaar geweest, maar ik heb het met plezier gedaan, mede door de geweldige ondersteu ning en inzet van de overige be stuursleden." Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - - beleggingen, Veenbesstraat 128 Soest Tel./Fax: 035-601 60 11

Soester Courant | 1998 | | pagina 17