i CUROTOP OP HARTJE ZUID Y Tarieven Soest gaan fors omhoog 1.000 Mensen in rij voor 283 huizen Kodak wijst concessie bonden af HurK VASTE BEZORGERS 6027493 50% c Politie deelt dit jaar meer bekeuringen |uit HEDEN INBRENG KUNST EN ANTIEK WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1998 77e JAARGANG NO. 3 MmM m Trouwen en paspoort worden goedkoper Zaterdag 12 september informatiedag over Boerenstreek II Automobilist met snee in de neus Brutale beroving op de Varenstraat Gevraagd in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 BESPAAR 36.000,= HET VLEESCENTRUM 10? 3 Actueel 4 Varia 11 Cultuur 17 Sport 5 Actueel 15 Soesterberg 'Botsautootje' met politiewagen Tasjesroof op flatgalerij Inbrekers dumpen buit in Zuid NEFKENS AorS SOEST wie'nderS OPEL "0- CHIROPRACTIE Onderhandelingen lopen weer vast; tweede stakingsactie 'wzzffi KLAREN ffl TROMP Ook 's avonds en in 't weekend §2 AA Hartje Zuid staat op zijn kop. Dat daarmee niet alleen de opbrekingen en nieuwbouw worden bedoeld, leest u volgende week in deze krant. Hartje Zuid komt van 16 september tot 31 oktober met een spetterende actie! HARTJE ZUID KORTING S Prognose tot eind 1998:10.000 Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,- Buiten Soest f 32,- Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De belastingtarieven die de ge meente Soest vanaf volgend jaar voor de diverse diensten aan de bur gers in rekening brengt gaan in het algemeen fors omhoog. Met name de OZB wordt een stuk duurder, zo als al eerder was aangekondigd, evenals de afvalstoffenheffing, het reinigingsrecht, het rioolrecht. Ge kochte graven worden ook weer duurder. Toch zijn er ook enkele tarieven die ver laagd kunnen worden, zo blijkt uit het voorstel van het College van B. en W. aan de gemeenteraad. De belangrijkste daarvan zijn de leges voor huwelijksvol trekkingen en voor paspoorten. Dat komt doordat de opbrengsten van de huwelijken zich in "positieve zin" ont wikkelen, aldus het College van B. en W., en omdat er sinds enige tijd een duidelijke stijging is waar te nemen van het aantal afgegeven paspoorten. In 1997 werden er in Soest 107 huwe lijken voltrokken op een doordeweekse dag. Het aantal zaterdag-huwelijken (8) neemt ook toe. Het doordeweekse tarief kan daardoor verlaagd (van f 394,- naar f 377,25); het zaterdagse tarief gaat van f 1182,- naar f 1131,-. Het paspoortta rief kan van f 91,- naar f 78,- zakken, omdat B. en W. daarvan volgend jaar 5200 exemplaren verwacht af te geven. In 1997 waren dat er 6072, het jaar daarvoor 4645. Voor de meeste andere tarieven geldt op z'n minst een trendmatige verhoging van 21/» procent (de inflatie-correctie), gelijk aan de te verwachten stijging van de consumentenprijzen in 1998. Voor de OZB - de belangrijkste inkomstenbron van het gemeentebestuur - komt daar sowieso de verhoging met één gulden bij die vorig jaar al werd afgesproken, nu vermeerderd met een percentage van 17 V2 procent om de meerjarenbegroting sluitend te maken. De tarieven komen daarmee op f 7,86 (per waarde van 5000 gulden) voor eigenaren en f 6,29 voor gebruikers. Puin: halve kuub Ook de afvalstoffenheffing gaat om hoog: van f 372,- naar f 388,80, even als het reinigingsrecht (voor bedrijven), dat fors stijgt van f 437,10 naar f 472,35. Dat het allemaal niet nog veel duurder uitvalt is te danken aan de maatregel die het College voor het inleveren van puin (bouw- en sloopafval) aan de Schans gaat nemen. Daarvan mag volgend jaar - net als in Baarn - nog maar een halve kuub worden afgegeven. Het College noemt dat "een kofferbakhoeveelheid". Voor grotere partijen moeten de burgers naar particuliere verwerkingsbedrijven in de regio. Dat scheelt aan kosten f 240.000 voor de gemeente, zodat de afvalstoffenheffing per gezin nog f 13,- lager kan uitvallen. Het rioolrecht stijgt met f 12,- naar f 126,-. De hondenbelasting gaat met 21/» procent omhoog: van f 108,- naar f 110,40 voor de eerste hond; van f 160,20 naar f 163,80 voor de tweede hond. Begraven De begraafplaatsrechten pakken vol gend jaar ook weer duurder uit. Het College spreekt in dit verband van "steeds toenemende prestatieaantallen", waardoor het tarief de afgelopen jaren al aardig kostendekkend is geworden. De personeelskosten vallen in 1998 ech ter wat hoger uit. Daarom komt het College tot een tamelijk genuanceerde benadering: de onderhoudsrechten blij ven gelijk, evenals de rechten voor be graven/bijzetten, vergunningen voor grafbedekkingen en het inschrijvings- recht, maar de tarieven voor de uitgifte van graven gaan met de gebruikelijke 2'A procent omhoog. Leges Wat de verschillende leges betreft gaan de bouwleges voorop met een gelijkblij vend vastrecht (f 220,-), maar een ver hoogd promillagetarief, van f 15,60 naar f 17,50. B. en W. rekenen volgend jaar op 650 bouwvergunningen, die geza menlijk een dikke half miljoen gulden in het laatje zullen brengen. Overigens wil het College voortaan een "limiet" gaan hanteren voor de tijd waarin een ver leende bouwvergunning tot uitvoering moet worden gebracht. Hoe lang die termijn wordt staat er niet bij. De leges voor standplaatsvergunningen blijven gehandhaafd op f 90,-; ruiter- kaarten worden echter duurder: van f 84,75 maar f 89,75. Identiteitskaarten gaan omhoog van f 35,- naar f 36,50 en rijbewijzen gaan volgend jaar f 51,50 kosten in plaats van f 49,-. 1 Kapstoktarief1 Een huisvestingsvergunning gaat naar f 89,76; de diverse APV-tarieven van f 28,- naar f 29,-; het algemene balie tarief van de afdeling Publiekszaken gaat van f 14,- naar f 14,50 en in het verlengde daarvan stijgt het "algemene kapstoktarief" - wat dat dan ook wezen mag - van f 28,- naar f 29,-. De marktgeldtarieven moeten ook om hoog, o.a. door stijgende kosten en toe nemende werkzaamheden. Het College gaat de bestaande tarieven met 5,9 pro cent verhogen. De tarieven voor stand plaatsen gaan met 2,8 procent omhoog. Woonwagenstandplaatsen worden ook 2,8 procent duurder. Voor de aansluitng op het gemeentelijk riool blijft het tarief gelijk (f 350,-). De passe-partoutregeling voor het sporten de deel van de Soester bevolking stijgt met 2'A procent, van f 51,15 naar f52,30. Schamele f 8.870 De verlaging van sommige tarieven be tekent dat er in totaliteit maar heel wei nig extra geld in de gemeentekas vloeit, zo blijkt uit het raadsvoorstel. Als alle onderdelen door de raad worden over genomen komt er volgend jaar slechts een schamele f 8.870,- méér binnen. Of de voorstellen gehonoreerd worden zal blijken tijdens het begrotingsonderzoek in de diverse raadscommissies, op 14 en 15 september a.s., en in de begrotings vergadering van de voltallige gemeente raad op 12 en 14 oktober. Tot nu toe hebben ongeveer dui zend mensen zich laten registreren als belangstellende voor een van de 283 woningen die tijdens de tweede fase van de Boerenstreek worden gebouwd. Ze zijn allemaal uitgeno digd zaterdag 12 september naar de informatieruimte op de bouwplaats te komen. Achtgoed Wonen en Bouwen, G.W. van de Grift Onroerend Goed bv, Van Rou wendaal Makelaardij bv en twee archi tectenbureaus zetten dan mankracht in om geïnteresseerden van informatie over de woningen te voorzien. Ook is een algemene folder beschikbaar..An dere belangstellenden zijn eveneens welkom op de bijeenkomst die wordt gehouden van 12.00 tot 15.00 uur. Ter plekke kan men zich inschrijven voor de woningen. De toewijzingen vinden in een later stadium plaats. Start verkoop Eind september start Van de Grift in samenwerking met Van Rouwendaal Makelaardij de verkoop van 31 wonin gen (750.000 tot 850.000 gulden) die volgens de prognose in 1999 worden opgeleverd. Een maand later komen 33 woningen (650.000-700.000 gulden) op de markt die eveneens in 1999 gereed moeten zijn. In november volgend jaar volgt de start van de verkoop van 48 patiowoningen (550.000 gulden), waar van de kopers een jaar later de sleutel krijgen. Als eerste project zet Van de Grift vijftig afbouwwoningen neer, waarvan de toewijzing door een initia tiefgroep wordt geregeld. Achtgoed Wonen en Bouwen laat 41 huurwoningen (850 gulden) bouwen. Eind volgend jaar worden die toegewe zen, de oplevering is gepland in 2001. Daarnaast laat Achtgoed vijftien socia le koopwoningen (191.000 gulden) en nog eens 58 van 250.000 gulden reali seren. Hiervan begint de verkoop eind 1999 en is de oplevering in 2001. Als de kopers hun sociale koopwoning willen verkopen, zijn ze de eerste vijftien jaar verplicht deze terug te verkopen aan Achtgoed. De woningbouwvereniging zorgt hiermee dat de huizen beschikbaar blijven voor de doelgroep. Doorverko- pen met grote winst is daardoor onmo gelijk geworden. Bij de woningen van de tweede fase wordt, evenals bij die van de eerste fase, veel zorg besteed aan de veiligheids- en milieuaspecten. Bouwbord Burgemeester Hans de Widt néémt vrij dag 11 september reeds poolshöogte op de bouwplaats. Hij onthult om 15.30 uur een bouwbord met nieuw logo voor de ontwikkeling van de tweede fase. De Widt geeft hiermee het startsein voor de bouw van 283 woningen tot 20Ó1. In de vier jaar daarna bouwt Van de Grift nog eens ongeveer 270 woningen, j De politie werd zondagochtend om streeks half vijf gealarmeerd wegens een ongeval met een bromfiets op de Peter van den Breemerweg, ter hoogte van de Spiekerweg. Ter plaatse bleek het ech ter te gaan om een auto, die tegen een boom was gereden. De wagen was be smeurd met bloed. De bestuurder, een 22-jarige inwoner van Zwartebroek, bleek bij de botsing een forse bloedneus te hebben opgelopen. Hij werd voor onderzoek overgebracht naar de Lich tenberg in Amersfoort. De auto werd met forse schade weggetakeld. Volgens de politie was er drank in het spel. Een 17-jarige jongeman uit Soest meld de de politie dat hij in de nacht van za terdag op zondag qmstreeks tien minu ten na middernacht was beroofd van zijn boodschappentas. Dat gebeurde nadat hij op de Varenstraat was klemgereden door drie mannen op even zoveel snor fietsen. Hij kreeg klappen in zijn gezicht en moest de' tas daardoor prijsgeven. De inhoud bestond uit een aantal cd's, een fles sterke drank en een pak sinaasap pelsap. De jongeman hield aan dé con frontatie een gekneusde kaak over. Van de drie rovers ontbreekt verder elk spoor. Zie adv. op pag. 13 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Sukadelappen kilo 95 Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Politiek en politici op één lijn. Naar school in het buitenland. Inbreker hoort 20 maanden cel eisen. Man gewond bij laswerk aan kabel. Soest 50 jaar geleden. Kerkpad in verzet tegen plan Rabobank. Wijzigingen reconstructie T-splitsing. Muzikanten van 50 jaar en ouder. Veel activiteiten bij Balans. GGS blijft ageren tegen verkoop plantsoen. Debutant Soest heeft zeven levens. In één klap zelf vertrouwen voor SEC. Bittere pil voor WZ'49. Bas Dreef spitst oren als telefoon gaat. De politie heeft zaterdagmorgen een 26-jarige automobilist uit Soest aan gehouden, die omstreeks zes uur die ochtend op de Hilversumsestraatweg onder invloed tegen een politieauto aanreed en de wagen daarbij fors be schadigde. De botsing vond plaats ter hoogte van kasteel de Hooge Vuur- sche toen de Soester de (duidelijk als zodanig herkenbare) politieauto wil de inhalen maar zich tijdens die ma noeuvre plotseling bedacht, kennelijk geschrokken van het feit dat hij uit gerekend een politiewagen passeer de. Hij voegde zich weer achter de wa gen, die bestuurd werd door een 24- jarige agente uit het district Eem- land-Zuid, maar knalde daarbij tegen de achterkant op. De bestuurster liep daarbij rugletsel op en werd naar het Elisabeth-ziekenhuis in Amersfoort gebracht. De brandweer moest eerst het dak van de politieauto zagen om haar eruit te krijgen. Volgens de po litie had de Soester behoorlijk wat drank op. Een tot dusver onbekende man heeft donderdagnacht rond 01.00 uur een overval gepleegd op een Soester vrouw van 76 jaar. Zij werd door haar schoon zoon afgeleverd bij haar flatwoning aan de Weegbreestraat, toen er opeens een man langskwam en haar tas van de schouder rukte. De man verdween di rect in het nachtelijk duister. Volgens het signalement ging het om een keurig geklede man van omstreeks 30 jaar met een Mediterraans uiterlijk. De politie werd zondagmorgen om streeks acht uur gewaarschuwd door voorbijgangers, die aan de achterkant van de Zuidpromenade enkele goederen hadden aangetroffen die vermoedelijk afkomstig waren van diefstal. Even la ter bleek dat de winkelruit zowel bij de hakkenbar als bij de groentewinkel op de Zuidpromenadé was ingegooid. De goederen bestonden uit een rugzak met veters en riemen, duidelijk afkomstig van de hakkenbar. Verder lag er een lege geldlade die van de groentewinkel afkomstig was. Van de daders was ver der geen spoor te vinden. Of er uit de winkels nog meer wordt vermist kon de politie maandagmorgen nog niet zegen. automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 woensdag 16 september vanaf 18.30 uur Mevr. Rubinstein-de Koekoek houdt een lezing over voor rug- en nekklachten van 19.30 tot 21.00 uur. Voor informatie FYSIO - VITA Elsa v. d. Geer Middelwijkstraat 29 Tel. 035 - 602 58 60 J Ait- De productie-medewerkers van Ko dak Polychrome Graphics Manu- facturing bv hebben gistermorgen wederom het werk neergelegd. De FNV en het CNV zijn maandag nacht, na een dag onderhandelen, niet tot een akkoord gekomen met de directie over een sociaal plan. De besprekingen werden maandagmor gen hervat, maar ruim twaalf uur later gaapte tussen het aanbod van directie en de eis van de bedrijvenbonden nog steeds een grote kloof. Ondanks conces sies van de FNV en het CNV. Zij zijn afgestapt van hun eis om én een financiële genoegdoening én bemidde ling bij het vinden van ander werk. In een poging tot een compromis te ko men, deden de bonden een nieuw voor stel. Dat komt erop neer dat de werkne mers afhankelijk van het aantal dienst jaren en de leeftijd per individu een be paald bedrag krijgen uitgekeerd. De eventuele kosten van bemiddeling voor ander werk zouden daarvan kunnen worden afgetrokken. Volgens CNV-vakgroepsbestuurder Jan Kampherbeek wil de directie van Kodak Polychrome nog niet tot de helft gaan. Gistermorgen sprak hij dan ook zijn grote twijfels uit over de mogelijkheid dat de twee partijen elkaar nog vinden en overeenstemming bereiken over een goed sociaal plan voor de 202 medewer kers die hun baan zullen kwijtraken, omdat Kodak de productie-afdeling aan de Beaufortlaan gaat sluiten. "We heb ben een concessie gedaan. Verder kon den we niet gaan, meer mandaat hebben we niet van onze leden gekregen," aldus Kampherbeek. De leden van de FNV en het CNV kwa men gistermiddag om drie uur bijeen in het actiecentrum dat is ingericht in res taurant de Soester Duinen aan de Soes- terbergsestraat. Daar zou besproken worden wat de volgende stappen zullen zijn die de werknemers ondernemen om Voor de tweede keer legden de produc tie-medewerkers van Kodak Polychrome het werk neer. De gisteren begonnen ac tie duurt tot morgenochtend. Foto: Aldo Attëssié de directie onder druk te zetten. Toen de vergadering werd beëindigd, was de deadline van deze krant verstreken. Vast stond dat de tweede stakingsactie zal duren tot mórgen de ochtendploeg moet beginnen. Evenals vorige week duurt de werkonderbreking tweemaal 24 uur. nakalairi Burg. Grothestraat 54 TVVAN DFJVW7- accountancy t belastingadvies Koningsweg 29, Soest Telefoon (35) 603 70 00 <UE ZUlo ■f ABN AMR0 o De politie van het district Eem- land-Noord (Soest, Baarn, Bun schoten, Eemnes) schrijft dit jaar heel wat meer bekeuringen uit dan in de voorafgaande jaren. Het streefgetal van 25.000 "bon nen" wordt weliswaar nog lang niet gehaald, maar dit jaar komt het totaal waarschijnlijk wel in de buurt van de 10.000. Daarmee levert de politie een be langrijke bijdrage aan de realisering van haar doelstelling om de veilig heid en de leefbaarheid te vergroten. Het betekent o.m. dat de politie ac tief zal werken aan "gedragsbeïnvloe ding" en de vergroting van het norm besef bij de burger, aldus een politie woordvoerder. De meeste contacten tussen politie en burgers vinden plaats op de open bare weg. Het ligt dan ook voor de hand dat de politie vooral kijkt naar onbehoorlijk verkeersgedrag. Tot speerpunten van het beleid worden gerekend: overtreding van de maxi mum-snelheid; het rijden door rood licht; het niet-drage,n van autogor dels; en het niet-dragen van een helm (bij bromfietsers). De politie surveillanten hebben voornamelijk controles uitgevoerd op parkeerver boden in de omgeving van de win kelcentra. Cijfers Dat het beleid de afgelopen jaren duidelijk is verscherpt blijkt uit de vergelijkende cijfers. In 1995 werden er 2990 bekeuringen uitgedeeld (1897 staandehoudingen en 1093 op kenteken). In 1996 waren dat er 4720 (resp. 3226 en 1500). In 1997 waren het er al 7246 (5387 en 1859). Na het eerste halfjaar van 1998 staat de teller al op 5418 (resp. 2998 en 2420), zodat de voorspelling van 10.000 op 31 december zeker niet uit de lucht gegrepen is. Ondanks het streefgetal van 25.000 bekeuringen, dat de politie dit voor jaar bekendmaakte, spreekt de poli tiewoordvoerder van een "succesvolle vergroting van de grip op de wegge bruiker". Tussen 10.00-12.00/13.00-17.00 uur kunt u uw antiquiteiten inbrengen voor één van onze veilingen. Is het een totale inboedel of zijn de goederen te groot om zelf te brengen, dan komen wij geheel vrijblijvend bij u aan huis voor een taxatie en het transport. ■"eilinggebouw Van Zadelhoff Vaartweg 109 1217 SM Hilversum Tel: 033 -6247170

Soester Courant | 1998 | | pagina 1