Fotozaak Loek van Walsem nu '1 uur Fotoservice Soestdijk' ■se sn in :et bij >est PCOB Beleggen en de euro, kansen en risico's mooi w Rabobank Soest-Baarn RIN IWELZIJNI Ouderen bezoeken elkaar bij huiskamer-project 0 PAGINAR I I JKI g WOENSDAG 16 SEPTEMBFR 1998 SOESTER COURANT PAGINA 25 Samenwerkende Bonden van Ouderen UNIE KBO fa Kennismaken met de computer Veel medewerking aan enquête GGD Nieuw initiatief van VOS Een tekenbeet Adressen om te onthouden 50+ Beurs en festival Krea-doe Gewijzigde aanvang Tekenen/Schilderen SWOS Uitnodiging lezing 1 z i sepiemuer i yyo 9:30 uur, de Speeldoos, Baarn Spi ekers: Bart van der Feen de Liffe (Rabo Securities) Mascha van Straten Reserveer nu uw plaats en bel: (035)60963 99 uw euro-adviesbank Oversteekplaats of zebra? Cliëntenraad SWOS nf>fïr\ S3 9 OVggHEPgNl $.NO&MBBR NOfaBBLB/VBtfPU&IVBK. Informatiegids 55+ "Haal meer uit uw geheugen" Een initiatief van SWOS en STE Zo maar enkele krantenkoppen APS óók in een uur Bruidsreportages Portretfotografie (Familiefoto's tot 12 personen) Pasfoto's Digitale fotobewerking Foto copy service Van Weedestraat 147 - Soestdijk - Tel. 035 - 602 59 42 Kodak uur fotoservice Soestdijk Kodak Express, de mooiste foto's in 1 uur EKEN 1NK O O vaat wordt stukcomfor- in het druk- vandaag de i nu de voor dvoor u heb- voor slechts kelen!!! ïm ïkt een mooie en t/olle parketvloer. U biezen uit vele soorten gstructuren. Dan u bij Schipper Soest dt het er allemaal. Jer zeker vind, is een O advies over spe- e eigenschappen van Jt. Daarom wanneer u 't wilt kopen moet u bij Schipper in Soest eweest. ïet leggen kunnen wij u verzorgen. *15$ INDUSTRIEWEG E ONINGSWEG Stichting Welzijn Ouderen Soest Dalplein 6 - Tel. 035-6023681 - 3762 bp Soest SENIOREN S 'NIEUWS 9e JAARGANG NR.6 De Stichting Welzijn Ouderen Soest start in september 1998 opnieuw een cursus "kennismaken met computers voor senioren". Het doel is om in acht wekelijkse lessen de eerste be ginselen van het werken met de computer onder de knie te krijgen. De kennismakingscursus bestaat uit acht lessen van 1,5 uur op woensdag middag en begint op 23 september a.s. Bij voldoende belangstelling wordt een dubbele cursus gegeven: om 13.30 uur eerste cursus en om 15.15 uur tweede cursus. In elke groep is er plaats voor tien cursisten. De lessen worden gegeven in dien stencentrum Honsbergen. De kosten van de cursus bedragen f 150,- voor 55-65-jarigen en f 125,- voor de groep 65+ en indien gewenst kan voor f 15,- een handleiding wor den aangeschaft. Naast de beginnerscursussen zijn er ook vervolgcursussen; hierin zijn mogelijkheden voor: Combinatiecursus WINDOWS 95 en WORD Tekstverwerken met WORDPER FECT 5.1 Combinatiecursus WINDOWS 95 en INTERNET. De kosten voor vervolgcursussen zijn hoger door investeringen in modern ste apparatuur en software en omdat voor deze cursussen extra onder houd aan de programmatuur beno digd is. 55-65-jarigen: f 175,- en 65+: f150,-. Deze cursussen starten bij voldoen de belangstelling in januari 1999. Voor alle cursussen geldt dat er twee cursisten op één computer werken. In de praktijk blijkt dat na melijk stimulerend te werken. Te vens komt het de gezelligheid ten Aanmelden bij: Stichting Welzijn Ouderen Soest, Dalplein 6, 3762 BP Soest, tel. 6023681. De door de GGD uitgevoerde en quête heeft ruime medewerking ge kregen van de aangeschreven zelf standig wonende ouderen van 65 jaar en ouder. In het voorjaar verzond de GGD aan bijna zevenduizend gezin nen een enquête-formulier met vra gen over wonen en behoefte aan zorg. De opzet van de enquête is in zicht te krijgen in de zorgbehoefte van zelfstandig wonende ouderen. Het aantal ingevulde en terugont vangen formulieren bedroeg ruim 80%. Het zal nog geruime tijd vergen aleer uit de- ontvangen gegevens conclusies kunnen worden getrok ken. Men verwacht pas eind dit jaar/begin volgend jaar met de ge gevens een duidelijk beeld te hebben voor een toekomstig ouderenbeleid. Voor ouderen bestaat binnenkort de mogelijkheid nieuwe contacten op te doen door elkaar te bezoe ken. Dat is de gedachte achter het huiskamer-project van Vereenza ming Ouderen Soest (VOS), Werk groep van de SWOS. Het is de bedoeling dat de ouderen vanaf 55 jaar elkaar eens in de vier, vijf weken per toerbeurt thuis opzoe- ken.Op die manier kunnen ze el kaar volgens de VOS op een onge dwongen wijze leren kennen en kun nen waardevolle vriendschappen ontstaan, waardoor hun leven meer fleur krijgt. Omdat de ontmoetingen plaatsvin den in huiskamers, wordt gedacht aan groepjes van vier, vijf personen. Alle 55-plussers uit Soest en Soester- berg mogen meedoen, ongeacht of ze in een huis, een aanleunwoning of een verzorgingshuis wonen. De VOS heeft het project bedacht om mensen uit een sociaal isole ment te halen of te voorkomen dat ze vereenzamen. Het huiskamer-pro ject is daarom speciaal bestemd voor ouderen die weinig of geen contact hebben met leeftijdsgenoten of bijvoorbeeld door een handicap aan huis zijn gebonden. Vrijwilligers De VOS zal het project begeleiden en heeft daarvoor uiteraard vrijwil ligers nodig. Gezocht worden men sen die op verschillende manieren willen helpen. Omdat ouderen soms niet gewend zijn veel visite te krij gen of niet in staat zijn alles te rege len, helpen de vrijwilligers bij prak tische zaken als het zetten, inschen ken en serveren van koffie of thee, maar ook bij het lopen als dat alleen niet gemakkelijk gaat. De VOS re gelt het vervoer voor de ouderen. Wie wil deelnemen aan het huiska mer-project of zich er als vrijwilliger voor wil inzetten, kan contact opne men met projectleider Margöt Bul- tink, tel. 6023681. Gevaarlijker dan u denkt Op een mooie zomerdag heerlijk wandelen in bos of heide. Heerlijk onbezorgd genieten van de mooie natuur. Niets op tegen natuurlijk. Als men er zich maar wel van be wust is, dat er ook gevaren aan kle ven. Wie een hond heeft en veel door bos en heide loopt, kent het. De teek ligt op de loer om zich op een voorbij komend levend wezen te storten en zich vol te zuigen. Bij een beet hecht de teek zich vast in het vel en is moeilijk te verwijderen. Een teek die niet op korte termijn afdoende wordt verwijderd, kan de Lyme- ziekte veroorzaken. De huis-, tuin-en-keukenmiddeltjes zijn niet afdoende, waardoor de bac terie kan voortwoekeren, in het ern stigste geval met fatale gevolgen. Ga altijd naar een arts als u een teken- beet hebt opgelopen. Een tekenbeet is goed te behandelen. Wilt u meer hierover weten neem dan contact op met de Stichting SAAG, Postbus 160,1540 AD Koog aan de Zaan. Telefoon 075- 6125598; fax 075-6703476. Christelijke Blindenbibliotheek, Postbus 131, 3850 AC Ermelo, tel. 0341-551014; Gehandicaptenraad, Postbus 169, 3500 AD Utrecht, tel. 030- 2313454; Alzheimer Stichting (voor info over dementie), Postbus 100, 3980 CC Bunnik, tel. 030-6596285. Een bruisende dag voor actieve plussers. Veei informatie over wonen, recrea tie, hobby, mode, voeding, compu ters e.d. Van vrijdag 25 t/m zondag 27 september a.s, in de Jaarbeurs te Utrecht van 10.00-18.00 uur. Kaar ten aan de kassa tijdens beursdagen a f 15,-. Informatie: tel. 26-3779734. Beurs voor creatieve hobby's Iedere hobbyist vindt er wel iets van zijn/haar gading. De beurs is dan ook zeer in trek, want men is er be slist niet alleen. Van 3 t/m 8 november 1998 in de Jaarbeurs te Utrecht, dagelijks van 10.00-17.00 uur. Entree f 12,50; 65+ f 9,00; kinderen onder 8 jaar onder geleide gratis. Informatie: ExpoCare bv. Tel. 030-2850020. De cursus Tekenen/Schilderen van de SWOS start op woensdag 23 sep tember 1998 in het dienstencentrum "De Vijverhof', Klarinet 39, Over- hees en niet in november, zoals in het cursusboekje vermeld. De aan vangstijden zijn ongewijzigd geble ven. Deze wijziging houdt verband met de verbouwing van C-drie. Info: tel. 6023681. ,JL- W JL, A k x L AAÖ (Amsterdam Exchanges,AEX) In onze gemeente in de Van Weede- straat zijn oversteekplaatsen aange legd, die u niet moet verwarren met zebra's. Zebra's zijn volgens regle ment verkeersregels bedoeld als volgt: "alle bestuurders, ook fietsers, moeten voetgangers die op een ze brapad oversteken of op het punt staan over te steken, voor laten gaan". Bij een oversteekplaats als aange legd in de Van Weedestraat gelden deze regels NIET. De voetgangers vereniging is kennelijk niet door de gemeente Soest om advies gevraagd, want zij vindt dat zulk soort over steekplaatsen niet moeten worden toegepast, omdat zij zowel de voet ganger als de bestuurder in verwar ring brengt over rechten en plichten van beide. Vele ouderen onder ons menen dat zij op die oversteekplaatsen zoals op de Van Weedestraat onbekommerd kunnen oversteken, nou doe dat maar niet, want de praktijk wijst uit dat u dan zo van de sokken wordt gereden. Maakt u wel gebruik van dat soort oversteekplaatsen, doe dat dan uiterst voorzichtig en geef het heel duidelijk aan door b.v. uw arm uit te steken, goed links en rechts te kijken. Het allerbeste is natuurlijk even door te lopen naar de hoek van de Van Weedestraat bij de ABN-bank, daar bevindt zich een echte ZE BRA, die ook nog beveiligd is met stoplichten. Jamaar hoor ik u zeg gen... dat is voor mij te ver. Dan maar het risico van een andere niet wettelijk beveiligde oversteekplaats nemen en uiterst voorzichtig te zijn. Wilt u een duidelijke folder hierover bel of schrijf naar: Voetgangersver- eniging, Emmapark 9, 2595 ES Den Haag of tel. 070-3471501, prijs f 0,65. Eind januari 1998 heeft de SWOS een cliëntenraad ingesteld. De SWOS heeft hiermee de wet ver volgd. Op 1 juni 1996 is de Wet Medezeggenschap Cliënten Zorgin stellingen (WMCZ) in werking ge treden. Deze wet legt vast dat de cliënten van instellingen in de oude ren-, gezondheids- en welzijnszorg inspraak hebben door middel van een cliëntenraad. Wat doet een cliëntenraad? De voornaamste taak van de cliën tenraad is het behartigen van de be langen van cliënten. De raad denkt mee over onderwerpen die voor cliënten van belang zijn en overlegt hierover met de directie van de SWOS. De SWOS stelt de cliën- ntenraad in ieder geval tijdig in de gelegenheid advies uit te brengen over elk voorgenomen besluit dat de instelling betreft over elk voorgeno men besluit dat de instelling betreft over onder andere de volgende on derwerpen: voedingsaangelegenheden war me maaltijd) diensten aan cüënten senioren bus, personenalarmering) vaststelling of regeling van klach tenbehandeling van cliënten De raad kan adviezen uitbrengen over o.a. wijzigingen van de doel stellingen van de SWOS, verhuizing of verbouwing, wijzigingen in de dienstverlening aan cliënten enz. De cliëntenraad is bevoegd de SWOS ook ongevraagd advies te geven over onderwerpen die voor de cliënten van belang zijn. Wie zijn de leden van de cliënten raad? Momenteel bestaat de cliëntenraad uit 4 personen: Mevr. A.A. Nagtegaal-Bijlsma uit Soest. Zij is vertegenwoordigd na mens de seniorenbus, omdat zij hier zelf gebruik van maakt. Mevr. Na- gtegaal heeft tijdelijk het voorzitter schap op zich genomen van de cliëntenraad. Haar telefoonnummer is: 035-6013202. Mevr. A.D. Slob-van Gils uit Soesterberg. Zij is vertegenwoordigd namens de PCOB. Mevr. Slob heeft het secretariaat onder haar hoede. Haar telefoonnummer is: 0346- 351789. Mevr. E. Graffner neemt namens de KBO deel aan de cliëntenraad. De ANBO heeft mevr. H. Banki- Brogtrop afgevaardigd als lid van de cliëntenraad. Er moet nog 1 lid worden gezocht door het bestuur van de SWOS, namelijk één vertegen woordiger die gebruik maakt van de warme maaltijd. Wat zijn de plannen voor de ko mende tijd? Informatie verzamelen De komende tijd willen we eerst informatie verzamelen over de war me maaltijdsvoorziening, de senio renbus en de personenalarmering. Daarbij hebben wij ook informatie nodig van u als gebruikers. Bent u tevreden over de maaltijden, het vervoer of de personenalarmering of heeft u ideeën of wensen over hoe het anders zou moeten, geeft u dan dat aan ons door! 4 4 4 4 4 4 4* Op 31 augustus 1998 is het eerste exemplaar van de Informatiegids 55+ Soest officieel aangeboden aan de wethouder, de heer P. ten Hove door een afvaardiging van het be stuur van de SWOS en de project groep Vereenzaming Ouderen Soest. Deze gids is een initiatief van de projectgroep Vereenzaming Ouderen Soest van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. De gids geeft een totaalbeeld van de vele voorzieningen die er voor 55- plussers in onze gemeente zijn: o.a. een overzicht van de activiteiten van organisaties op het gebied van ge zondheid, belangenbehartiging, dienstverlening, wonen, juridische zaken en de diverse ontspanning smogelijkheden welke aanwezig zijn in de gemeente. De projectgroep verwacht dat door deze informatieverstrekking ouderen makkelijker de voor hen wenselijke voorziening of organisatie zullen be naderen, dit zal zeker ook ten goe de komen aan de zelfredzaamheid van de 55-plussers. Bovendien kan de kennisname van het bestaan van bepaalde (recreatieve en educatieve) activiteiten de deelname er aan be vorderen, zodat het sociale isole ment verkleind kan worden. De gids, die geheel gratis is, zal thuisbezorgd worden in de maand september bij alle 55-plussers in Soest en Soesterberg. Ook zal de gids verzonden worden naar diverse organisaties en te ver krijgen zijn bij het gemeentehuis en de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Beter onthouden: gewoon een kwestie van doen! Vergeten is een heel normaal ver schijnsel. Iedereen heeft er wel eens last van. Vergeetachtigheid ontstaat eerder door routine en sleur dan door het ouder worden. Toch zijn oude ren bang dat het geheugen hen voor goed in de steek laat. Maar men kan wel degelijk zelf in vloed uitoefenen op het geheugen. Hoe, dat leert u op een speelse ma nier in de cursus: "Haal meer uit uw geheugen". De aangeboden cursus is bedoeld voor 55-plussers die de conditie van hun geheugen willen verbeteren. In de cursus leert u technieken die u in staat stellen zaken beter te onthou den. De cursus bestaat uit tien bijeen komsten van vijf kwartier. U ont vangt een cursusboek met daarin de informatie en de oefeningen die tij dens de cursus aan de orde komen. Er vindt een informatiebijeenkomst plaats op maandag 21 september a.s. in het dienstencentrum Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat 475 van 10.00 tot 11.15 uur. De cursus zelf start op maandag 5 oktober. Aanmelding: U kunt zich aanmelden bij Stichting Thuiszorg Eemland, tel. nr. 0900- 8344 of op de informatiebijeen komst. Kosten bedragen f 75,-. Hoe moeten wij dit gat gaan dich ten? Algemeen Dagblad 24 juli: Gemeentelasten gedaald. Zonder Zalmsnip een stijging van plm. 4%. Soester Courant 29 juli: OZB-tarief moet 30% omhoog; Soest kijkt tegen een gat van 2,4 miljoen aan: Waterschapstarieven stijgen licht; Zuiveringsheffing lager er water schapsomslag hoger dan verwacht; Reformatorisch Dagblad: 13 juli: Modaal profiteert bijna niet van belastingplan; 21 aug.: Energierekening flink om hoog door milieuheffing; Verder nog: Uitleen bibliotheek duurder; wo- ninghuren blijven stijgen. Alle kranten zwijgen er over, of en hoe de ouderen en economisch zwakkeren deze verhogingen gecom penseerd krijgen. De Zalmsnip was eenmalig en bestemd ter dekking van reeds eerder doorgevoerde ver hogingen en is dus versnoept. Als een gemeente of overheidsbedrijf tegen een gat aan kijkt, worden ge woon de lasten op de burgers ver haald. Nu kijken wij ouderen structureel tegen een gat aan, maar niemand rept er over hoe wij dit gat kunnen dichten. De volgende editie verschijnt op 18 november a.s. Kopy graag vóór 2 november inleveren bij de werkgroep "Seniorennieuws", p/a. SWOS, Dalplein 6,3762 SP Soest. ..r

Soester Courant | 1998 | | pagina 25