)ep ïweg aan Meerjarenbegroting 1999-2002 en belastingvoorstellen 1999 in hoofdlijnen BEGROTE INKOMSTEN 1999 ~P^JT^WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1998~ OP 'T HOOGT PAGINA 3 I Nettolasten per hoofdfunctie in 1999 De belangrijkste (voorgestelde) tarieven in 1999 iet MOBILITEIT oest. 'Duurzaam' ter en leefbaarder voor ons naae- srtegenwoordigers Deringen en instel- ngen, milieu-orga- aties, organisaties afgelopen voorjaar groep Duurzaam (tweede) Soester de 600 regenton- 3, werden er nog 'aan de Soester' am Soest wil de de slag met het u"Zij wil dat doen shoek en zonder i te beginnen alle en Soesterberg op (wandel)schoenen, auto, de (trein)taxi trein, nog versterking en zin om mee te r informatie? Bel ften, afd. Groen De complete meerjarenbegroting 1999-2002, inclusief bijlagen ligt ter .nzage ,n het Infocentrum in de hal van het gemeentehui® De gemeentelijke uitgaven en in- komsten Het gemeentelijk budget bedraagt voor 1999 in totaal ruim 109 mil joen. Dit budget is in de begroting (bedragen x 1.000.000) verdeeld over een tiental hoofdstuk ken, ofwel hoofdfuncties. In de volgende tabel zijn de tien hoofdfuncties weergegeven. Telkens zijn de uitgaven, inkomsten en het saldo van de uitgaven en inkomsten vermeld. Het laatste bedrag, het sal do tussen uitgaven en inkomsten, geeft het nettobeslag aan op de al gemene middelen van de gemeente. Tot de algemene middelen worden gerekend de belastingen (OZB, hondenbelasting) en de algemene (rijks)uitkering uit het Gemeente fonds. De geraamde bedragen zijn opgenomen onder hoofdfunctie 9. De hoofdfuncties zijn gerangschikt naar omvang van de saldi. Hoofd-Omschrijving functie Uitgaven Inkomsten Saldo Sociale voorzieningen/maatschappelijke dienstverlening (o.a. bijstand, werkgelegen heid, zorg) Cultuur en recreatie (o.a. sport, openbaar groen, bibliotheek, muziekschool) Onderwijs Verkeer, vervoer en waterstaat Algemeen bestuur (o.a. verkiezingen, publieks- zaken, gemeentebestuur) Volksgezondheid en milieu (o.a. reiniging en riolering) Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting (o.a. bouwgrondexploitatie) Openbare orde en veiligheid Economische zaken Subtotaal Financiering en algemene dekkingsmiddelen (belastingopbrengsten, algemene uitkeringen, renteopbrengsten e.d.) Totaal 34,5 17,2 17,3 15,3 1,6 13,7 7,2 0,9 6,3 7,2 1.1 6,1 6,2 1,1 5,1 18,2 13,7 4,5 12,7 9,7 3,0 3,0 0,0 3,0 0,7 0,6 0,1 105,0 45,9 59,1 4,1 63,2 -59,1 109,1 109,1 0,0 De bedragen zijn in de onderstaan de diagram ook grafisch weergege ven. uur wordt in het informatie-avond een zogenoemde Selanghebbenden uitgenodigd. irmde de verkeersaf- de verkeersveiligheid spunt. inpak uweweg - Beukenlaan d aan belangen te on- le bewoners en bedrij- oute, de bewoners van nde wijken, het open- etc. Met het oog op die in het gebied spe- :ollege van burgemees- ouders besloten een >ep samen te stellen. Jrdgroep dient 'een af zijn van alle mogelijke gedachte gaat uit naar n ongeveer 12 perso- in bereid te zijn om de 8 september tot en met actief deel te nemen 1 klankbordgroepavon- Jden zullen worden in huis te Soest. Tijdens i zullen de problema- J ieuweweg-Beukenlaan de route gelegen tus- ting Koningsweg en de 3e Dalweg) en de mo eringen centraal staan. ieenkomst zal worden t het opstellen van een leidsaanbeveling waar- teursalternatief wordt let college van burge- j ethouders zal iedereen j eid bieden om de bur- Isaanbeveling te beoor- :guliere inspraakperio- klankbordgroepavond l op dinsdag 29 sep- om 19.30 uur. De den zullen in overleg XDrdgroepleden worden nstructie van de Nieu- enlaan en eventuele yerkeersvoorzieningen J jna negenhonderddui- beschikbaar. natie-avond Nieuwe- laan op dinsdag 22 998 nformatie-avond is om lijk informatie te ver- de mogelijke proble- ïven in het gebied ten le Nieuweweg-Beuken- ast is het doel van deze komen tot de samen- een klankbordgroep genoemde periode be- een aantal sessies een leidsaanbeveling op te riding van de klank- ieeft het college een aten opstellen. Deze gt ter inzage op het ge- (•xcf. hoofdfunctie 9) Hoofdfunctie De inkomsten van de gemeenten kunnen ook op andere manier wor den onderscheiden. We kunnen bij voorbeeld een verdeling maken naar inkomstenbronnen. Dit zijn (in volgorde van omvang): 1. Algemene uitkering (algemene vergoeding van het Rijk uit het Gemeentefonds). 2. Specifieke uitkeringen (uitkeringen van met name het Rijk, die aan een specifiek doel moeten worden besteed. De in omvang belangrijkste betreft de rijksvergoeding van 90% van de uitkerings lasten). 3. Belastingen (onroerendezaakbelastingen (OZB) en hondenbelas ting). 4. Leges/rechten (heffingen voor een specifieke, gemeentelijke prestatie of dienstverlening, zoals leges, marktgelden, rioolrech ten en afvalstoffenheffing). 5. Bijdrage uit reserves (sommige uitgaven van de gemeente worden betaald uit opgebouwde reserves). 6. Inkomsten bouwgrondexploitatie (verkoop van gronden e.d.). 7. Overige inkomsten (opbrengsten verhuur, dividenden, rente-in komsten, etc.). In de onderstaande afbeelding is de verdeling van de inkomsten grafisch weergegeven. Spec. uitkeringen (15%) Belastingen (13%) Algemene uitkering (41 Overige (5%) Bouwgr.exploitatie (6%) Reserves (9%) Leges/rechten (11%) - schoolzwemmen 260.000 (vanaf 2001) - onderhoud wegen 400.000 - sport 200.000 - geen nieuw beleid 1998 400.000 - beperken prijscompensatie 200.000 - kritische afweging gemeentelijk onroerend goed 100.000 Daarnaast is besloten tot inkom stenverhogingen: - gefaseerd kostendekkend maken van de gemeentelijke dienstverle ning (leges en rechten); - jaarlijkse verhoging OZB met 1 per 5.000 waarde (1998-2001). De begrotingspositie: opnieuw verslechterd De begrotrngspositie van de gemeen te is verder verslechterd. Belangrij ke oorzaken hiervoor zijn: - tegenvallende inkomsten algeme ne uitkering Gemeentefonds; - sterk stijgende uitgaven Wet Voorziening Gehandicapten. Daarbij komt dat de inkomsten, die begrepen zijn in de algemene uitkering Gemeentefonds, vanaf 1999 zijn verlaagd als gevolg van een landelijke herverdeling van de beschikbare middelen; - stijgende lasten (en gelijkblijven de rijksinkomsten) voor de opvang van asielzoekers; - kosten voor de komende algehele hertaxatie onroerende zaken (Wet WOZ). Door deze ontwikkelingen gaf de begroting 1999-2002 in eerste in stantie de volgende tekorten te zien: in 1999 2,4 miljoen, oplopend tot 4,3 miljoen in 2002. Weer naar een sluitende meerjarenbegroting Reeds genomen maatregelen In de afgelopen jaren is zeer regel matig bekeken of het uitgavenni veau (verder) omlaag gebracht kan worden. Zo is in 1995/1996 een kerntakendiscussie gevoerd, waarbij het gemeentelijk takenpakket is her overwogen. Uit deze discussie zijn een aantal ingrijpende bezuinigingen voortgevloeid. Een nieuwe bezuinigingsronde volg de in 1997, omdat de begrotingspo sitie inmiddels opnieuw was ver slechterd. De belangrijkste bezuinigingen wil len we nog eens vermelden: -taakstelling personeel 1.000.000, (vanaf 2000 jaarlijk oplopend met 150.000 tot 1.450.000 in 2002); - muziekschool 110.000 - bibliotheek/C-Drie 300.000 Wat betaalt een gemiddeld huishouden in Soest volgend jaar aan gemeentelijke belastingen? 1999 1998 Onroerendezaakbelastingen: (waarde woning 200.000, prijspeil 1.1.93!!) 314,00' - eigenaarsdeei 243,00 - gebruikersdeel 251,00 194,00 Rioolrecht 126,00 114,00 Afvalstoffenheffing 388,80 372,00 Af: Zalmsnip 100,00- 100,00- Totaal 979,80 823,00 Door de noodzakelijke, forse tariefstijgingen stijgen de gemeentelijke lasten naar een - landelijk gezien - gemiddeld niveau. Nieuwe maatregelen Zoals al aangegeven is het begro tingsbeeld inmiddels weer zodanig verslechterd, dat opnieuw maatre gelen nodig zijn om de begroting sluitend te krijgen. We moeten vaststellen dat de moge lijkheden tot nog verdere uitgaven beperkingen uiterst beperkt zijn. Toch stellen we in de begroting voor om vanaf 2000 jaarlijks nog eens 250.000 te bezuinigen op de uit gaven. Concrete voorstellen hier voor kunnen in april 1999 tegemoet worden gezien. Daarnaast wordt voorgesteld om de zogeheten reserve rentegebruik ge durende een periode van 25 jaar aan te wenden als jaarlijks dekkingsmid del. In 1999 zal een bedrag van 750.000 worden onttrokken, in 2000 500.000 en in de jaren daar na telkens 25.000 minder. Overigens werd de rente die deze reserve jaarlijks opbrengt al gebruikt als jaarlijks dekkingsmiddel. De dan nog resterende tekorten zul len noodgedwongen moeten worden opgevangen door extra belastingver hogingen. Voor 1999 wordt een extra verhoging van de OZB voor gesteld van 17,5%. Samen met de al eerder besloten stijging van 1 per 5.000 waarde en de trendmatige stijging van 2,25% komen de tarieven voor 1999 uit op: 7,86 per 5.000 waarde voor het eigenaarsgedeelte; 6,29 per 5.000 waarde voor het gebruikersgedeelte. De plannen van de gemeente Verbetering communicatie De gemeente streeft naar een duide lijke en open communicatie met burgers, bedrijven en instellingen. Onderdeel hiervan vormt een goe de en tijdige vorm van informatie voorziening. In toenemende mate zullen hierbij de mogelijkheden van Internet worden benut. Zo kunnen inmiddels (openbare) raadsvoorstel len en -besluiten en de verslagen van raadsvergaderingen via Internet wor den geraadpleegd. Een andere vorm om tot verbetering van de communicatie te komen is ons voorstel regelmatig opinieonder zoeken te (laten) verrichten over de gemeentelijke dienstverlening. In de begroting is hiervoor eens per twee jaar een budget vrijgemaakt van 25.000. Kwaliteitszorg De zorg voor kwaliteit van de door de gemeente aangeboden diensten en producten staat hoog in het vaan del. Een instrument hierbij is de zo geheten ISO-certificering. Een ISO- certificaat waarborgt een bepaald kwaliteitsniveau van producten en diensten. Vorig jaar is gestart met de afdeling Reiniging en Vervoer. Met gepaste trots mogen we constateren dat dit project met een uitstekend resultaat is afgestoten: het certificaat zal de zer dagen worden uitgereikt. Op dit moment zijn de afdelingen Planologie en Bouwen en Sociale Dienstverlening met het traject aan de slag. Verkeer en verkeersveiligheid Als uitwerking van het verkeersveic ligheidsplan zal dit najaar een werk plan worden gepresenteerd. In dit plan zal worden ingegaan op infra structurele voorzieningen (o.a. 30 km-zones), maar ook zal aandacht worden besteed aan acties gericht op voorlichting en gedragsverandering. Voor de treintaxi naar Soestduinen en Soesterberg zijn in de begroting structureel middelen geraamd. Als verdere uitwerkipg van de hoofdwegenstructuur zullen de Nieuweweg-route en het verkeer in de omgeving Den Blieklaan worden bezien. - Bovendien ligt het in onze bedoeling te starten met de voorbereiding van een reconstructie bij de aansluiting Beckeringhstraat/Biltseweg (in 1 overleg met de provincie). Doelstel ling is de capaciteit van dit kruis punt te vergroten. Economische zaken: nieuwe bedrijventerreinen, herinrichting winkelgebieden Een aantal nieuwe locaties voor een bedrijventerrein zijn nadrukkelijk in beeld: -Koningsweg (hockeyvelden). Kernwoord is hierbij 'werkgele genheid'. Bij de uitgifte van terrei nen zal dit aspect nadrukkelijk worden betrokken. - Richelleweg: ontwikkeling van dit terrein zal gericht zijn op de vesti ging van transportbedrijven die nu elders in de gemeente zijn gehuis vest. -het Kamp van Zeist. In samenwerking met het bedrijfsle ven wordt bekeken of we kunnen komen tot een versterking (revitali sering) van het bestaande bedrijven terrein tussen de Koningsweg en de Laanstraat. Na de herinrichting van de winkelge bieden Van Weedestraat en Soest- Zuid, staat voor volgend jaar de her inrichting van de Rademakerstraat gepland. Onderwijs: schaalvergroting en besturen op afstand Per 1 augustus 1997 zijn de vijf openbare scholen in Soest samenge voegd tot één basisschool, met be houd van de afzonderlijke locaties. De dagelijkse leiding is komen te liggen bij een bovenschoolse direc teur. Per 1 januari 1999 zal het bestuur (bevoegd gezag) van het openbaar onderwijs komen te liggen bij de Stichting Openbaar Onderwijs Soest. Hiermee wordt bereikt dat het openbaar onderwijs in bestuurlijke zin op een gelijkwaardige positie komt als het bijzonder onderwijs. De gemeentelijke taak beperkt zich in deze situatie tot hoedster van het al gemeen lokale onderwijsbelang. Onderwijs: lokaal onderwijsbeleid en achterstandenbeleid Van groot belang achten wij het ver der werken aan het voorkomen dan wel wegwerken van achterstanden in het onderwijs. Voor de periode tot en met 2002 zal uitvoering wor den gegeven aan het vastgestelde 'lo kaal onderwijsachterstandenplan'. Aan scholen worden hiervoor - vol gens bepaalde normen - extra mid delen ter beschikking gesteld. Sport In 1999 zal de ingeslagen weg ten aanzien van sportstimulering worden voortgezet. Te denken valt aan het sportstimuleringsproject voor het basisonderwijs. Ook het voortgezet onderwijs zal de nodige aandacht krijgen. In 1999 zal de clustering van de sportaccommodaties tot een afron ding moeten komen. Jeugdbeleid Een belangrijkiaandachtspunt bin nen het welzijnsbeleid betreft het lokaal jeugdbeleid. Hierbij staan de betrokkenheid van de jongeren zelf en het medeverantwoordelijk zijn voor de te ontwikkelen activiteiten voorop. In de begroting wordt 75.000 extra budget gereserveerd voor het lokaal jeugdbeleid. Werkgelegenheid In aansluiting op het landelijke be leid wordt op gemeentelijk niveau gestalte gegeven aan de bevordering van de werkgelegenheid. Zo is met ingang van 1 januari 1998 de Wet Inschakeling Werkzoeken den (WIW) in werking getreden. Deze wet beoogt de bestaande vor men van gesubsidieerde arbeid (Jeugdwerkgarantieplan (JWG) en Banenpool, te bundelen, structure ren en versterken. Per 1 juli 1998 is vervolgens de Wet (Re)integratie Arbeidsgehandicap ten ingevoerd. De gemeente krijgt hiermee instrumenten om de kansen op werk voor arbeidsgehandicapten met een gemeentelijke uitkering (Abw, IOAW, IOAZ) en voor hen die zijn geplaatst in een WTW-be- trekking te vergroten. Armoede- en minimabeleid, schuldhulpverlening Veel aandacht krijgt de zorg voor de minima. Zowel de overheid als het maatschappelijk middenveld houden zich met de financiële problematiek van deze groep intensief bezig. De gemeentelijke aandacht zal ove rigens niet uitsluitend gericht zijn op de 'minima', maar zich ook uitstrek ken tot andere inwoners met een be perkt inkomen. In dit kader zal specifieke aandacht worden geschonken aan de zogehe ten integrale schuldhulpverlening. De integrale benadering houdt in dat instanties die zich bezighouden met schuldhulpverlening meer gaan samenwerken en dat er naast1 zorg voor het oplossen van de proble men, ook aandacht is voor het voor komen van problematische schuld situaties. Via het Maatschappelijk Werk in Soest en de gemeente zal nog uitge breide voorlichting worden gegeven over de nieuwe aanpak. Milieu Kernwoorden bij het milieubeleid voor de komende jaren zijn duur zaamheid en leefbaarheid. Het'gaat daarbij om een evenwichtige afwe ging van de aspecten economie, eco logie en samenleving. Voor de komende vier jaar zal een gemeentelijk duurzaamheidsplan worden ontwikkeld, waarbij op de praktijk gerichte uitvoeringsmaatre gelen zullen worden opgenomen. Daarbij zal een indicatie worden gegeven van het te verwachten mi lieurendement, zodanig dat een re gelmatige meting kan plaatsvinden van de effecten. Riolering Recent is het gemeentelijk riole ringsplan 1998-2003 in ontwerp ge reedgekomen. Dit plan staat gea gendeerd voor de vergadering van de gemeenteraad op 24 september a.s. In het plan is beschreven wat de gewenste situatie is voor de riolering (doelen), hoe de huidige riolering functioneert en wat er in de komen de jaren gedaan moet worden om de gewenste situatie te bereiken. De maatregelen die worden voorge steld hebben in grote lijnen betrek king op: - aansluiten vijf niet aangesloten percelen (dit zijn de percelen die in verband met een grenscorrectie van Baarn naar Soest overgaan); - in nieuwbouwgebieden: aanleg riolering volgens het zogeheten verbeterd gescheiden stelsel; - actualiseren en aanvullen geauto matiseerde meet- en registratiepro- gramma's; - urgente reiniging van een aantal sterk vervuilde riolen; - aanpak hardnekkige wortelingroei (totale kosten 1,5 miljoen); - investeringsprogramma van ca. 15,5 miljoen, onder meer be staande uit: vervanging/verbetering van ca. 4 km riool (onder andere in de Koninginnelaan, Hartweg, Tal- malaan, Schaepmanstraat en Troelstrastraat); bouwen bergbezinkstation in Soesterveen. De voorgestelde maatregelen leiden tot een behoorlijke kostenstijging. Het al eerder ingezette beleid om het jaarlijkse rioolrecht te verhogen (tot en met 1999 met 12 en vanaf 2000 met 18) zal dan ook moeten worden doorgezet. Afvalstoffenbeleid De kosten van inzameling en ver werking van de afvalstoffen nemen nog steeds toe. Bij ongewijzigd be leid zou de afvalstoffenheffing moe ten stijgen van 372 naar 402. Om deze stijging te matigen zijn wij voornemens het aanbod van bouw en sloopafval bij De Schans te be perken. Deze maatregel levert een zodanige besparing op dat het tarief voor huishoudens kan worden vast gesteld op 388,80. Deze maatregel past binnen ons be leid om te komen tot een systeem van belastingheffing dat is afge stemd op het feitelijk gebruik van de dienstverlening. Beeldkwaliteit Gewerkt gaat worden aan de opstel ling van een beeldkwaliteitsplan. Voor een nader aantal aan te wijzen gebiedsdelen zal worden bepaald dat bij de toetsing van bouwplannen re kening moet worden gehouden met de richtlijnen uit het op te stellen plan. Algehele hertaxatie onroerende zaken De komende twee jaar vindt een al gehele hertaxatie plaats van alle on roerende zaken in Soest. Alle waar den worden opnieuw vastgesteld naar de peildatum 1 januari 1999. De nieuwe waarden worden met ingang van 2001 gebruikt voor de aanslagen OZB, maar ook voor het huurwaardeforfait in de inkomsten belasting en de omslagheffing be bouwd van het waterschap. BELASTINGEN EN TARIEVEN IN 1999 Ter vergelijking zijn tevens de tarieven 1998 tussen haakjes vermeld. Onroerendezaakbelastingen, per 5.000 waarde: - voor de eigenarenbelasting 7,86 - voor de gebruikersbelasting 6,29 (6,08) (4,87) Afvalstoffenheffing, per perceel 388,80 (372,00) Rioolrecht, per 500 m3 of gedeelte daarvan 126,00 (114,00) Hondenbelasting a. tarief eerste hond b. tarief voor elke volgende hond 110,40 163,80 (108,00) (160,20) Bouwvergunningen a. een vastrechtbedrag van b. vermeerderd met: per 1.000 bouwkosten 220,00 17,50 (220,00) (15,60) Paspoorten 87,00 (91,00) Rijbewijzen 51,50 (49,00) Uittreksel uit het bevolkingsregister 14,50 (14,00) Huisvestingsvergunning 89,75 (87,75) Pas-65 14,50 (14,00)

Soester Courant | 1998 | | pagina 31