ïurs TER Nat pak halen tijdens ringsteken ■"-i Visser f 035-6028598 Einde jumelage: 'Ook zonder contract kan vriendschap worden gekoesterd' 10," KORTING 'Leven wordt chaos als ik weg moet' Nieuw! iZonen BV ACTUEEL l~ Het blijft genieten! Helikoptervlucht scholieren AVANT-GARDE Tweede zonneboiler-actie SENIOREN DANSSCHOOL PAGINA 2 ieren? es voor uw met-, fondue-, ladeschotels! iendeliik! Volvo Dealer 033-4603000 300 BP A'foort WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1998 SOESTER COURANT APPIJ werkster ZONEN BV DEELEN srk(st)er J team is PAGINA 3 Weergoden zijn WPE nog steeds niet goed gezind De Widt en Van Tol terug uit Kozle fw\&' an Den Brink CDA-vrouwenberaad over begroting Ruim 150 bezwaren tegen bouwplan Rabobank Kerkplein Géén subsidie bij restauratie Prijswinnaars bij zonnebloem wedstrijd NU BIJ SALON 10% KORTING op: PERMANENT MAKE-UP Tweeduizend gulden voordeel bij aanschaf Gestolde stilte Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers Soest wil dat vrouw illegale woning verlaat Flitsende kleuren Extreem hoge scherpte Optimale huidtintweergave Nu 3e film gratis 3 films voor f 19,95 Ontdek een nieuwe kleurdimensie AGFA Ook voor service moet u bij ons zijn Gerdie van Kooten te Soest cx Stijldanscursussen vanaf 55 jaar; u kunt ook zonder partner inschrijven! 8.00 TOT 14.00 UUR. ;n Nijkerk ozoek naar een (Vindows incties een eidsvoorwaarden. itact op met: 4PPIJ on 035 - 601 82 67. 3 bemiddelaar in ver en bedrijven. i je jezelf in de ver- itraal aanspreekpunt tssierbeheer dentie zigingsverzoeken i aan de balie t bent ingesteld, laat lersteuning van ons arichte cursussen te je sturen naar: eelen, De ringsteekwedstrijd van de Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland (WPE) mag aan populari teit winnen, de weergoden hebben geen boodschap aan de folklore die de enthousiaste club elk jaar van stal haalt. Ze konden honderd of duizend para plu's laten aanslepen, de tientallen deel nemers haalden een nat pak tijdens de rondrit door Soest en de wedstrijd in de Kerkebuurt. Met 46 combinaties was de animo groter dan tijdens de voorgaan de edities. Dat gold ook nog toen tien deelnemers na de rit eieren voor hun geld kozen en zich afmelden voor 're- gendans' achter de Oude Kerk. Ook toeschouwers lieten zich door de weers omstandigheden wegjagen, maar de Wie wilde deelnemen aan of kijken naar het ringsteken, diende de regen te Foto: Aldo Allessie doorgewinterde paardenliefhebbers lie ten zich niet uit het veld slaan en reden hun rondjes. De Soester L. van Dijk werd het best beloond voor zijn doorzet tingsvermogen, want hij won het ring steken. Het gemeentebestuur van Kedzier- zyn-Kozle heeft alle begrip voor het feit dat Soest een punt achter de ju melage wil zetten. Met die bood schap zijn burgemeester Hans de Widt en sectordirecteur Joop van Tol vorige week teruggekomen van een laatste "officieel" bezoek aan de Poolse zusterstad. Ook nu de gemeenteraad van Soest eenzijdig besloten heeft na tien jaar de officiële banden te beëindigen blijft er alle ruimte voor particuliere initiatieven, al zijn die volgens De Widt en Van Tol in Soest inmiddels weggevallen, en daar mee ook de basis voor een overeen- komst. "Ondanks dat het particulier initiatief in j Kozle nog wel actief is, kon men begrip opbrengen voor dit standpunt," aldus het laatste reisverslag van Van Tol. "Door de vertegenwoordigers van beide gemeenten werd geconstateerd dat de vriendschapsbanden tussen beide ge meenten nog altijd hecht zijn. Vriend schap laat zich niet door een overeen komst afdwingen. Ook zonder contract kan een vriendschap worden gekoes terd." De vriendschapsband blijft bestaan. Ook in Soest blijft Kozle welkom, maar dan niet meer met grote bussen voor toeristische bezoeken, maar kleine dele gaties die kennis kunnen nemen van de ontwikkelingen in beide gemeenten, al dus Van Tol. "Dit is de toekomst van de stedenband tussen Soest en Kedzierzyn- Kozle." Overstromingen In het rapport wordt nog eens uitvoerig stil gestaan bij een aantal onderwerpen die in de jumelage een belangrijke rol hebben gespeeld, met name de gevolgen van de overstromingen in 1997, de ou tillage van het ziekenhuis, de rioolwater zuiveringsinstallatie, de noodwoningen, de basisschool enz. De Widt en Van Tol hadden bovendien nog een cadeautje bij zich voor twee instellingen - een peda gogisch instituut voor kinderen met leer- en opvoedingsproblemen (Publiczna Poradnia) en het in Soest bekende kinderverblijf voor meervoudig gehan dicapte kinderen (Charitas) - die elk met 500 gulden werden bedacht, ge schonken door de firma De Vries uit Soest. BAR, GRILL RESTAURANT (al onze gerechten ook om af te halen). STKNHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6818252 SCHIESSER 0RIGINAL FEINRIPP SP0RTSLIP EN SPORTHEMD SAMEN NORMAAL ,4£-rW NU TIJDELIJK 39.90 HERENMODE SOESTERBERGSESTRAAT 51SOEST; TEL. 035 - 6012400 "Wij zijn van oordeel dat er in het afge lopen jaar zeer hard is gewerkt om de ravage na de watersnoodramp te her stellen. Veel is er bereikt, veel moet nog gebeuren. Men was trots op wat er be reikt is; men was dankbaar voor onze belangstelling," aldus Van Tol. Commotie Ook over het geheel van tien jaar jume lage klinkt tevredenheid door in het rap port, al wordt in bedekte termen ook gerefereerd aan de problemen die er re zen toen er in Soest naast de officiële jumelagestichting ook een vereniging ontstond. "De indruk werd gewekt dat er een mate van competentie ontstond," schrijft Van Tol, waar hij vermoedelijk competitie bedoelt. Dat als gevolg van de commotie het particulier initiatief werd "opgeblazen", aldus van Tol, doet niets af van het feit dat er vele contac ten werden onderhouden, zowel tussen burgers als de gemeentebesturen. In die tien jaar heeft men vanuit Soest vele veranderingen in Kozle kunnen waarnemen: er is hard gewerkt aan de infrastructuur, er wordt beter Engels gesproken en de Polen weten zo langza merhand ook wat de woorden "op tijd" betekenen, zo blijkt uit het verslag van Van Tol. Kozle heeft Soest dan ook als voorbeeld gezien. Intussen is Kozle zelf het voorbeeld voor de "zustergemeente" Inovo in Litouwen. MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. YOOV 1A- T^T/ w Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koqp, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 EET-VILLA lestaurant "a la carte" Riant terras in het bos Lunch Diner Receptie deringen en arrangementen Bruiloften en Partijen High tea en brunch uime parkeergelegenheid Voor meer informatie: )han Ott en Sebastian Ott, Peter Spier uw gastheren Vrijdag, zaterdag, zondag kinderkamer geopend. oesterbergsestraat 122 3768 EL Soest lefoon 035 - 601 27 06 Telefax 035 - 601 97 18 Schaakschool Soest SCHAKEN VOOR KINDEREN leeftijd: 6-16 jaar 25 september starten er nieuwe groepen om 17.00 en 18.30 uur. Inl.: EHBO-gebouw, Parallelweg 7A. Kosten: f 25,- periode sept.-jan. Info/aanmelding: 035-6014694 Het nieuwe seizoen van het CDA-vrou wenberaad Soest wordt op woensdag morgen 23 september geopend met een ochtend over de gemeentebegroting. Mevrouw Besseline Gerritse geeft daar op een uitgebreide toelichting. De bij eenkomst vindt plaats in de Open Hof, Veenbesstraat 2. Aanvang 09.30 uur. Belangstellenden zijn welkom. Ongeveer 160 omwonenden van de Rabobank aan het Kerkplein hebben het gemeentebestuur van Soest offi cieel laten weten dat ze bezwaar heb ben tegen het bouwplan van de bank. Namens het Kerkpad Comité over handigde prof. dr. Anton Blok gister middag het officiële bezwaarschrift aan wethouder Bart Krol. Daarbij werden tevens ongeveer 160 brand brieven van buurtbewoners gevoegd. Het bouwplan past niet in het be stemmingsplan, omdat het beoogde gebouw te hoog en te omvangrijk zal zijn en bovendien niet de vereiste kapconstructie, maar een plat dak krijgt. Niettemin is een meerderheid van de gemeenteraad (CDA, WD en PvdA) in navolging van de wel standscommissie bereid een vrijstel lingsprocedure te starten, waarmee kan worden afgeweken van het be stemmingsplan. Opvallend bij de be handeling in de gemeenteraad was dat wethouder Krol het bouwplan met onverborgen enthousiasme aan prees. In ieder geval ruim 150 omwonenden hebben een andere mening over het plan en vormden een Comité. Een bezwaarschrift en een brandbrief, on dertekend door de buurtbewoners werden samengesteld. Na zijn loven de woorden over het bouwplan was wethouder Krol ook bereid de 'te genstanders' te ontvangen. Een dele gatie van het Comité reikte hem gis termiddag officieel het bezwaarschrift en de brandbrieven aan. Ten onrechte is in de Soester Courant van 8 juli j.I. gewag gemaakt van de res tauratie van het pand Kerkpad NZ 37 met een subsidie van de gemeentelijke overheid. Gemeld werd dat de gemeen te een bescheiden bijdrage had geleverd. Dat berust op een misverstand. De ei genaars van het pand stellen duidelijk dat er voor de restauratie geen beroep op de gemeente Soest is gedaan. Een dergelijke bijdrage is ook niet ontvan gen. Waarvan akte. Zes Soester basisscholieren maken zaterdag een tochtje met een heli kopter. Het is de prijs die ze gewon nen hebben bij de zonnebloemwed strijd die de gemeente als vervolg op de actie 'Zomerschoon' hield. De scholieren die aan die actie hadden meegedaan, konden deelnemen aan een zonnebloemwedstrijd. Die van Arie Jan Balfoort (Daniëlschool) bleek met 3.75 meter de hoogste te zijn. Met een cen timeter voorsprong op Caroline Gers- dorf (De Werveling) werd hij eerste. De overige prijswinnaars zijn Danny van Soeren (Wethouder de Haanschool, 3.26 meter), Wesley Beumer (De Lasenberg, 3.15), Walter Verhoef (Van der Huchtschool, 3.08), Coen Hallie (Da Costaschool, 3.07), Sandra Hallie (Da Costaschool, 3.05) en Sander van Arhem (Professor Waterinkschool, 4.50 - liggend). Alle deelnemers met een zonnebloem van meer dan drie meter vielen in de prijzen. Beumer en Verhoef kozen voor een fo toboek over natuur en milieu. De zes anderen stappen zaterdagmiddag in de helikopter die vanaf de Eng opstijgt en een vlucht over Soest, Baarn, Amers foort en Bunschoten zal maken. Bij slecht weer wordt de vlucht uitgesteld. s Tevens: manicure pedicure zonnebank afslanken Nachtegaalweg 7 - SOEST - 035 - 602 69 14 en alle gezichtsbehandelingen lichaamsmassage lymfedrainage heoling reading Bel nu voor een afspraak 035 - 602 69 14 Deze week gaat in Soest de "Actie Zonneboiler, warm water voor de halve prijs" van start. Tijdens deze actie (een herhaling van die van vo rig jaar) kunnen bewoners van bestaande woningen in de provincie Utrecht profiteren van tweeduizend gulden voordeel bij de aanschaf van een zonneboiler. Tot ongeveer dit bedrag kunnen de sub sidies van Rijk, nutsbedrijf REMU en de gemeente Soest oplopen bij aanschaf van dit milieuvriendelijke apparaat. Bij gecombineerde aanschaf met een nieu we HR-ketel lopen de subsidies nog aanmerkelijker op. De gemeentelijke subsidie van 500 gulden is beperkt tot de eerste 27 aanvragers, die kunnen aantonen dat de apparatuur voor 1 ja nuari 1999 in hun woning is geïnstal leerd. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Genoemde uiterste datum van installatie is een strikte voorwaarde die door alle subsidiegevers wordt gehan teerd. Het aantal van 27 is gerelateerd aan het voor de gemeentelijke subsidie vastgetelde quotum van 60. Hiervan zijn in 1997 33 toekenningen opgesoupeerd. Achtergrond voor de subsidiëring is dat overheid en nutsbedrijven de producen ten en installateurs van deze duurzame vorm van energieopwekking een duwtje in de rug willen geven. Maar de gebrui ker profiteert ook. Hij kan gemiddeld met een zonneboiler de helft op de kos ten van warm water besparen. Van deelname aan de zonneboiler-actie wordt niemand uitgesloten. Dat wil ech ter niet zeggen dat de actie voor ieder een interessant is. Er zijn enkele "harde" voorwaarden: het moet een bestaande woning in Soest betreffen met een vrij dakoppervlak (bij voorkeur hellend) van 2x2 meter. Dit dakvlak moet een gun stige zonligging (zonder schaduw) heb ben. Dit betekent dat het dakylak grof weg moet liggen tussen zuid-oost en zuid-west. Is dit niet het geval dan is de instraling van het zonlicht onvoldoende om het gewenste rendement te behalen. Bij hellende daken is ook de hoek van de helling van invloed op de instraling. Informatie Mensen die meer willen weten kunnen vanaf vandaag bellen naar de infolijn Zonneboiler-actie tel. 6093201. Op dit nummer kan men mondeling informa tie inwinnen of een informatiepakket aanvragen. Een informatiepakket aan vragen kan ook per Email dondf@soest.nl of per fax 6093689. De termijn voor het indienen van aan meldingen sluit officieel op 16 oktober 1998. Deze deadline is gekozen, omdat serieuze gegadigden met de leverancier van hun keuze moeten zorgen dat de apparatuur voor het einde van het jaar geplaatst is. De Soester kunstenaar Harry van der Wee viert zijn tachtigste verjaardag met een jubileumexpositie van recent werk in Galerie Marga Kramer, Utrechtse straat 69 in IJsselstein. Vorige week zaterdag werd deze ten toonstelling geopend in aanwezigheid van ruim honderd belangstellenden on der wie de burgemeester en cultuurwet houder van dit gezellige stadje. De be langstelling was zo groot, dat de ope ning plaatsvond in het 16e eeuwse Stad huis/restaurant waar de conservator van het Stadsmuseum, Leo Adriaanse, na een spontaan gezongen "Lang zal hij leven" een treffende toespraak hield. Met de kernwoorden "tachtig, prachtig, allemachtig" typeerde hij de 25 ab- stract-expressionistische doeken van Harry als "de gestolde stilte" van de na tuurverschijnselen die heni inspireren: een wolkenlucht, een vulkaanuitbars ting, een stormachtige golvenmassa, etc. Zijn gouaches en gemengde technieken tonen felkleurige figuurweefsels in rode, gele, blauwe en groene penseel streken. Impulsief en improviserend ontstaan zo zijn innerlijke landschap pen met een groot gevoel voor ruimte en helderheid. "Ik begin gewoon en zie wel waar ik te recht kom. Het is een kwestie van op bouwen en afnemen." Eind vorig jaar lagen zijn penselen twee maanden droog, zoals Van der Wee het uitdrukt, omdat de gedreven kunste naar zich niet zo goed voelde. Maar sinds januari heeft hij al weer 47 schil derijen, klein en groot, voltooid. Hij zal blijven creren tot hij echt niet meer kan. "Ik heb geen tijd om dood te gaan. Schilderen is zo boeiend. Dan ben ik zeer geconcentreerd bezig. De tijd die ik nog heb, wil ik goed doorbrengen." Volgens zijn vrouw Liesbeth is haar man een-perfectionist. Tijdens zo'n fa natieke werkperiode leeft hij als een kluizenaar. Hij wenst geen bezoek te ontvangen, neemt de telefoon niet op en komt de deur niet uit. Zijn mooiste tableau (100 bij 100) in IJsselstein hangt in de kleine etalage van Galerie Marga Kramer en alleen al daarvoor moet u even naar IJsselstein gaan, donderdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Al in 1983 exposeerde Harry van der Wee voor de eerste keer in Soest bij Ar- tishock en daarna nog in C-drie, de Oude Kerk en bij Galerie Wind. In 1992 schonk hij zijn doek "Vluchtelin gen" aan de sociale dienst in het nieuwe Gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Verder stelde hij tentoon in binnen- en buitenland. Hij is lid van Sint Lucas in Amsterdam en van De Ring in Amers foort. In november exposeert hij in de brandweerkazerne aan de Lange Brink- weg onder de titel "In vuur en vlam". "Mijn leven wordt een chaos als dit doorgaat". De Soestse V. Wildeboer maakte woensdag bij de Utrechtse bestuursrechter bezwaar tegen de eis van de gemeente Soest dat zij binnen zes weken haar huis aan de Wiekslóterweg ontruimt. De woning is een omgebouwde schuur achter een bestaand huis. Maar volgens het bestemmingsplan mag er niet in de schuur gewoond worden. Ambtenaar K. Hëgen erkende woensdag dat de ge meente eigenlijk wel wist dat er veel il legale bewoning was langs de Wiek slóterweg. Jarenlang was een oogje toegeknepen. Dat veranderde toen vorig jaar een nieuw bestemmingsplan in voorberei ding kwam. De gemeente maakte een inventarisatie van de bewoning van ille gale panden in die buurt. Volgens hem was toen gebleken dat Wildeboer in de schuur woonde. Eerder zou de gemeen te dat niet hebben geweten. Zuidpromenade 15-Soest-Tel. 035-601 2874 Maar de Soestse herinnerde zich dat de gemeente zich in de zomer van vorig jaar tot haar als bewoonster had ge wend, om een stuk grond van haar te kopen. Volgens haar wist de gemeente dus al langer dat zij in de schuur woon de. Zij gaf toe dat zij het huis als "niet- permanente-woning" had gekocht. In eerste instantie zat zij er voornamelijk om voor haar paarden te kunnen zorgen en had zij nog een andere woning. Maar dat was in de loop van de tijd veran derd. Inmiddels heeft zij de andere wo ning verhuurd, en woont ze permanent aan de Wiekslóterweg. Hagen vond dat de Soestse zichzelf daarmee in de problemen had gebracht. Volgens hem wist zij dat de bewoning illegaal was toen zij haar andere huis verhuurde. De vergelijking met een an der gezin aan de Wiekslóterweg ging naar zijn zeggen niet op. Die familie mag wel blijven, omdat de gemeente al in de jaren '70 had aange kondigd dat zij er op korte termijn uit zouden moeten. Daarna was nooit meer actie ondernomen. De gemeente had daarmee haar rechten verspeeld, aldus Hagen. Rechter mr. D. Slump wees erop dat het voor risico van Wildeboer kwam dat zij niet eerst bij de gemeente had geïnfor meerd alvorens zij de schuur kocht. Maar anderzijds vond hij de door de gemeente gestelde termijn van zes we ken wel heel kort. Een jaar leek hem re delijker. Maar Wildeboer had nog hoop. Zij had haar verhaal gedaan in een commissie vergadering van de gemeente. Een aan tal leden had haar toegezegd de zaak nog eens in hun fracties te bespreken. Het was dus mogelijk, voerde de Soestse aan, dat de gemeenteraad zou besluiten haar te steunen. Rechter Slump wilde best wachten op de uitslag van de raadsvergadering. Hij doet uitspraak op 8 oktober. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Discodansen vanaf 55 jaar voor dames en heren. Beat Ballet voor dames vanaf 35 jaar, ook 's ochtends. Aanvang oktober. Informatie:

Soester Courant | 1998 | | pagina 3