I ie ters Q1TAK 549.' Danscentrum Gerla m 1 Visser VRESSE voor >alans wil actieve rol spelen in Meldpunt Klachten Woonomgeving Eerste hangplek binnenkort gereed 'Verkering' Balans en Vrije Teugel 1 ACTUEEL! Mavo Soest praat over fusie met AOC Midden Nederland Het blijft genieten! Reinigingsdienst Soest als eerste in NL gecertificeerd Inbreker moet lang zitten c WAND iEN g praten nribv 035-6013256 iet Europese subsidie langdurig werkzoekenden activeren Jongerenvoorzieningen in Soest-Zuid geven meeste problemen /erf Wand Samenwerking basisonderwijs en welzijnsstichting Vouwdeurkast Vicky ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN SOEST COnNTRY LÏIVE-ÖAIVOE d twviA' Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. 035-6036000 De Hypotheker wist u dat al onze alom beroemde 't Luykjegerechten ook afgehaald kunnen worden?! Zonder rijbewijs Soesterse rijdt na aanrijding door Computer weg Vernieling auto Mondriaan Brandje de Akkeren Welzijnsinstellingen gaan op proef samenwerken Dienstverlening minderjarige vrienden 'Specialist, Ook voor service moet u bij ons zijn PAGINA 2 j/OENSDAG 23 SEPTEMBER 1998 SOESTER COURANT 8.00 TOT 14.00 UUR. ieren? es voor uw met-, fondue-, ladeschotels! iendelijk! PAGINA 3 I leiding Iressbestendig kunnen indige functie, een goed aenwerking binnen een iste medewerkers. rzien van pasfoto e keiaars bv, 14, eis*. el ingestelde: w eze functies, t op met de 12 33 24 Suzuki ti biedt méér: 'rwaarden igheid rd Bosboom, ied gesprek! De Stichting Balans wil een actieve ,rol gaan spelen in het Meldpunt Klachten Woonomgeving. De ge- i dachten gaan uit naar een project om langdurig werkzoekenden te ac tiveren én om welzijnswerkers in te zetten voor de bemiddeling bij bij voorbeeld burenruzies en andere sociale kwesties. Van de ongeveer 170 zeer langdurig werkzoekenden in Soest zouden er vol gens directeur Piet Tromp van Balans in eerste instantie wellicht acht aan de slag kunnen gaan. De bedoeling is dat ze worden ingezet om klachten van burgers over hun woonomgeving te verhelpen, wiet liefst dezelfde dag nog, dan breng lp welzijn naar de voordeur." Jromp denkt voornamelijk aan fysieke verkzaamheden, waar de gemeente niet rieteen aan toekomt, zoals het onder- ïoud van groen en bestratingen. Ook Onderzoekt hij in hoeverre het leerbe drijf, zoals hij het noemt, iets zou kun nen betekenen voor ouderen als het gaat om bijvoorbeeld het maaien van gazons en snoeien van heggen. Door de langdurig werkzoekenden te activeren, zouden ze langzaam, maar zeker kunnen wennen aan een vast dag- bestedings-patroon en uiteindelijk mo gelijk een deel van de mensen (vrijwil ligerswerk kunnen krijgen. Tromp ont vouwde zijn plan onlangs aan de raads leden die zich bezighouden met onder meer welzijn. "Ze hebben er positief op gereageerd. Er is een brede basis voor overeenstemming," aldus Tromp. Voordelen Voor de gemeente kleven er volgens hem eigenlijk louter voordelen aan. "De kans van slagen is reëel. Het kost de gemeente geen extra geld. Er zijn sub sidies verkrijgbaar van de Europese Gemeenschap en je kunt de uitkerings- gelden van de werkzoekenden gebrui ken. Het heeft even voorbereiding no dig, maar de richting is gezet," zegt Tromp die denkt dat begin volgend jaar begonnen zou kunnen worden. Dat ook de medewerkers van Balans worden ingezet om klachten van inwo ners van Soest te verhelpen, vindt Tromp niet meer dan normaal. "Het uit gangspunt blijft de leefbaarheid in de buurt. Als iemand bij het Meldpunt komt, is het welzijn van die burger al verstoord geraakt. We kunnen bemidde len bij burenruzies, een welzijnsorgani satie in Zwolle doet dat al." Bij klachten op het sociale vlak kan en wil Balans een actieve rol gaan vervul len. De stichting heeft de gemeente daarom voorgesteld het Meldpunt Klachten Woonomgeving grotendeels over te nemen. Balans wordt nu af en toe al ingeschakeld door de gemeente, maar Tromp meent dat zijn stichting nog meer werk zou kunnen verrichten. De hangplek in Overhees (Vrij- heidsweg) wordt binnen twee weken ingericht, over de hangplek in Soesterberg (Kampweg) neemt het College volgende week dinsdag een besluit en over de hangplek in Soest-Zuid (Bosstraat) vindt nog overleg plaats met onder anderen de buurtbewoners en jongeren. Op de hoek van de Vrijheidsweg en de Clemensstraat is het wachten op de voorziening die komt te bestaan uit drie elementen die in cirkelvorm worden ge plaatst. Directeur Piet Tromp van de Stichting Balans denkt dat de oplevering tussen nu en volgende week plaatsvindt. In Soest-Zuid zal het langer duren, voordat de hangplek voor jongeren kan worden ingericht. Het plan van Balans behelst verplaatsing van de "ramp" in de richting van de Koningsweg en de aan leg van onder meer een inline hockey veld. Volgens Tromp is de realisatie van de hangplek in Soest-Zuid het meest ingewikkeld van de drie, ook al omdat het bestemmingsplan moet worden ge wijzigd en een inspraakprocedure moet worden gevolgd. Bezwaren De Hazelaar, dat op een steenworp af stand ligt, heeft reeds een bezwaarschrift ingediend. Buurtwerker Pieter Henke van Balans heeft geprobeerd contact te zoeken met de leiding van De Hazelaar, maar zegt te worden afgescheept met de opmerking dat De Hazelaar zijn stand punt niet zal herzien. Volgens Henke zijn het niet zozeer de jongeren van de hangplek, maar de bezoekers van hou separty's en soortgelijke feesten in Bos en Duin, die overlast veroorzaken. Hetzelfde geldt, aldus Henke, voor de hinder die de jeugdherberg aan de Bos straat ervaart. De Heidebloem heeft ook bezwaar tegen de hangplek, omdat de jongeren zich naar de herberg zouden begeven en daar hinderlijk aanwezig zijn. Volgens Henke zijn het eerder de jongeren die via HALT bij de jeugdher berg te werk worden gesteld, die ande re, ongewenste bezoekers aantrekken. Binnenkort hoopt Henke in ieder geval met omwonenden van de locatie tussen - de Nieuweweg, de Koningsweg, de Bos straat en de spoorlijn te praten. Ook bereidt hij een gesprek met de doel groep voor. Gezamenlijk overleg met omwonenden en jongeren ziet hij niet zitten. Volgens Tromp heeft het overleg tot dusver wel bijgedragen aan een oplos sing. "De mensen zijn weer 'on speaking terms'. De buurtbewoners geven toe dat het werkt, er zijn nog wat kleine dinge tjes die veranderd moeten worden, zo als het verplaatsen van een bank," aldus Tromp die denkt dat realisatie van het plan op z'n vroegst volgend voorjaar kan plaatsvinden. Soesterberg Het overleg met buurtbewoners van de hangplek in Soesterberg is afgerond, het plan ligt nu ter goedkeuring bij het Col lege van Burgemeester en Wethouders. Voor de zomervakantie heeft Balans contact gehad met de omwonenden. Die verzetten zich nadrukkelijk tegen de voorgenomen locatie aan de Bloemheu- vel. In samenspraak met de Soesterberg- se raadsleden hebben de betrokkenen hun oog laten vallen op het kermister rein langs de Kampweg. Dit alternatief heeft, aldus Tromp, de instemming van de buurtbewoners. Het is de bedoeling dat aan de zijde van de Banningstraat een rollerskatebaan wordt aangelegd. Als die nog voor de winter wordt geasfalteerd, kan de IJsver eniging die in de winter onder water la ten lopen, zodat bij vorst een ijsbaan ontstaat. Ook komt er een aparte 'krab- belbaan' voor de kleintjes. Een basket balveld en een JOP completeren het De inrichting van de hangplek in Soest-Zuid stuit nog op bezwaren bij on der meer De Hazelaar en de jeugd herberg. plan, waarover het College zich volgen de week zal buigen. J ongerenwerkers Van de twee vacatures voor een jonge renwerker bij Balans is er nog steeds maar één vervuld. Houssine Alaoui zal zich voornamelijk richten op de jonge ren in Overhees. Hij trekt met wijkagent Meuleman van de politie de wijk in om de doelgroep te leren kennen. Een geschikte collega voor Alaoui is nog niet gevonden. Tromp: "In de loop der jaren is er veel bezuinigd op jonge renwerk, is dit werk niet zo populair geworden en zijn er weinig van de school gekomen. Overal hoor je deze geluiden. We gaan nu proberen in sa menwerking met de Hoge School een jongerenwerker op te leiden." In Soest wordt onderzocht op welke wijze het openbaar basisonderwijs en Balans intensief kunnen gaan samen werken. Dat hebben de directeuren Ankie Moerkamp (OBS) en Piet Tromp van de welzijnsstichting afge sproken. In overleg met de ouders kan onder steuning worden gegeven aan op voedkundige activiteiten. Verder zal bekeken worden op welke wijze de buitenschoolse opvang kan worden ingevuld en gestructureerd. Daarbij gaat het vooral om sportieve en cul turele activiteiten. "Ouders weten dat ze hun kind 's morgens naar school kunnen brengen en dat ze tot zes of zeven uur 's avonds onderdak hebben," zegt Tromp die in juni al aangaf te willen samenwerken met basisscholen. An kie Moerkamp van de OBS reageer de meteen. Het is de bedoeling dat het model in hoofdlijnen wordt uitgewerkt. De start is gepland bij aanvang van het schooljaar 1999-2000. beuken/vanille front afm.201x180x59 cm kooflijst van vouw deurkast vicky 99,- Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum 10 LESSEN 85,-per persoon Voor beginners t/m vergevorderden. INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur Telefoon 035-602 28 11. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo.- en vrijdag van 19.00 tot 20.00 uur, t/m wo. 23 sept. in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. YCCV 1A, -W-v Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Steenhoffstraat 66, Soest Waarom naar De Hypotheker? Voor een overzichtelijk hypo theekadvies op maat en het afsluiten van de juiste hypo theek door een persoonlijke adviseur die u kosteloos al het werk uit handen neemt. Daarom naar De Hypotheker! Volledig objectieve en 100% onafhankelijke hypotheek bemiddeling Kosteloos advies op maat Keuze uit vele honderden hypotheekvarianten De meest gunstige voor waarden Alle fiscale aspecten tot op de gulden voorgerekend Begeleiding van A tot Z gedurende het hele aan kooptraject Ook na het afsluiten van de hypotheek volledige service Adviseur Evert-Jan Wijers en secretaresse Henriètte Beijersbergen Maak een afspraak met De Hypotheker bij u in de buurt: Soest, Steenhoffstraat 66, i Er is maar één Hypotheker. Dat is zéker. De Mavo Soest heeft overleg gehad niet AOC Midden-Nederland Prak tische Leergang over een mogelijke samenwerking. Volgens directeur C.S. Bakker van AOC zijn de be sprekingen nog veel te prematuur om iets over te zeggen. Directeur J. de Gruyl van de Mavo Soest vindt ze 'behoorlijk gevorderd'. Hij verwacht dat nog dit kalenderjaar duidelijk zal worden of beide onderwijs instellingen samen verder gaan. Meer kan hij er niet over zeggen. "Dat is zo afgesproken." Bakker stelt dat er weinig te melden valt. Hij beaamt dat de AOC is bena derd door de Mavo Soest en een ge sprek heeft plaatsgevonden. Een af spraak voor een volgend onderhoud is volgens hem niet gemaakt. "Er is nog geen enkel besluit gevallen, er zijn te weinig gegevens om er iets over te kun nen zeggen." De AOC Midden-Nederland Praktische Leergang is met een Vrije School geves tigd in het voormalige LTS-gebouw aan de Soester Engweg. Het gebouw wordt gehuurd van Smeeing Beheer bv. Bak ker ontkent dat de school het pand zou moeten verlaten, omdat Smeeing er plannen mee heeft. "Hij heeft wel eens een advertentie geplaatst om te kijken of mensen het willen kopen, maar wij heb ben een huurcontract dat gewoon door loopt. Er is absoluut geen noodzaak om te verhuizen." Volgens onbevestigde berichten zou de Vrije School bij een eventuele fusie on derdak krijgen in het gebouw van de Mavo Soest aan de Valeriaanstraat. Bakker noch De Gruyl wil daarop in gaan. "We zijn in gesprek," is het enige dat De Gruyl kwijt wil. "Het is allemaal nog zeer prematuur," herhaalt Bakker die zegt niet te weten hoe de zaak zich verder zal ontwikkelen. "U heeft nog niets om over te schrijven." BAR, GRILL RESTAURANT (al onze gerechten ook om af te halen). STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-B018252 Soest pretendeert de eerste gemeen te van Nederland - en wellicht van Europa - te zijn, waarvan de reini gingsdienst het ISO 9002 certifi caat toegekend heeft gekregen. Op donderdag 1 oktober wordt het cer tificaat officieel uitgereikt. Burgemeester Hans de Widt en M. As- schert, een van de chauffeuren van de afdeling reiniging en vervoer, ontvangen het document 's middags uit handen van milieu-gedeputeerde R.C. Robbertsen van de provincie Utrecht. Om gecertificeerd te worden moet de dienst voldoen aan strenge eisen voor alle werkzaamheden. Daartoe behoren onder meer de inzameling van alle afval, containerverplaatsing, overslag en trans port, verlening van assistentie bij huis uitzetting, reiniging van straten en rio len, gladheidbestrijding en bestrijding van dierplagen en ophalen van kada vers. De reinigingsdienst van de gemeente heeft 28 mensen in de buiten- en zes medewerkers in de binnendienst. Ze bedienen 18.000 aansluitingen in Soest en Soesterberg. Inmiddels wordt vol daan aan de eisen die zijn gesteld in de NEN-EN-ISO 9002. Certificering van het zorgsysteem is echter niet het eind doel, maar dient als basis om verder te bouwen aan het bereiken van een steeds hoger kwaliteitsniveau. Op de Molenstraat hield de politie vo rige week een 37-jarige automobilist staande, omdat hij vreemd rijgedrag ver toonde. Bij onderzoek bleek de bestuur der slechts in het bezit van een rijbewijs uit Namibië, dat hier niet geldig is. Hij kreeg een proces-verbaal. De politie heeft vrijdagavond een 25- jarige Soesterse aangehouden, die even daarvoor onder invloed van alcohol een aanrijding had veroorzaakt op de Mo lenstraat. Ze ging er vandoor, maar haar "tegenpartij" - een 35-jarige Soester - zette de achtervolging in en wist haar te volgen tot haar huisadres. Daar werd ze door de inmiddels gewaarschuwde po litie achterhaald. Haar rijbewijs werd ingenomen en ze kreeg een proces-ver baal voor zowel het gebruik van alcohol in het verkeer als het doorrijden na een aanrijding. De botsing had overigenms alleen blikschade tot gevolg. Bij een inbraak in een bedrijf aan de Belvedèreweg is vorige week een perso- nal computer weggenomen. De toegang tot het kantoor was opengebroken. Een 67-jarige bewoonster van de Johan- nes Poststraat meldde de politie vorige week dat van haar auto opnieuw de rui tenwissers waren afgebroken. Enige da gen daarvoor was dat ook al gebeurd. Schaakschool Soest SCHAKEN VOOR KINDEREN leeftijd: 6-16 jaar 25 september starten er nieuwe groepen om 17.00 en 18.30 uur. Inl.: EHBO-gebouw, Parallelweg 7A. Kosten: f 25,- periode sept.-jan. Info/aanmelding: 035-6014694 Als kunstliefhebber en bestuurslid van het Mondriaanhuis in Amersfoort ver heugt het mij zeer, dat het laatste ruit vormige werk van Piet Mondriaan (1872-1944) naar Nederland is geko men. Definitief. Het was een keer eerder in ons land voor een grote herdenkingstentoonstel ling van P.M. in 1946 in het Stedelijk Museum te Amsterdam. "Victory Boo gie Woogie" (1.79 hoog) is één van de vijf schilderijen die Mondriaan in New York maakte, voordat hij in 1944 stierf. Het is "een ode aan de vrijheid" en werd door een Rotterdamse museum-direc teur "de Nachtwacht van de twintigste eeuw" genoemd. Er bestaan verschillen de interpretaties over de voorstelling, die variëren van het New Yorkse stra tenplan tot en met het dansritme van de boogie woogie, waar hij verzot op was. In één van zijn schrifturen stelt hij: "Het denken om ons klein menselijk leven (ik bedoel niet, dat we dit moeten ver waarlozen) staat ons in de weg om het eigenlijke leven te zien." En op een an dere plek schrijft hij: "Alles wat ik doe is een noodzaak voor me. Ik geloof, dat dit zo moet: dat in 't leven alles wat men doet noodzaak moet zijn. Want dan al leen is het echt. In kunst is het evenzo: als het geen noodzaak (innerlijke) is, dan is het geen echte kunst." Bij de Amerikaanse eigenaar, de New Yorkse tijdschriftenmagnaat S.I. New- house, hing het kwetsbare doek in zijn slaapkamer. Ik zou wel eens willen we ten wat hij in zijn woonkamer heeft han gen. Voor het Japanse bedrag van 80 mil joen gulden moest, dankzij "een onder onsje van een aantal kunstminnaars, museumdirecteuren en politici" (een qualificatie van Marcel van Dam), een staatsgreep worden gedaan in de reser ves van de Nederlandsche Bank. Het was een kwestie van nu of nooit. Ik ver moed dat deze regentenaankoop koren is op de molen van de Soester advocaat Bob van der Goen, die in 1994 zijn schotschrift "Nooit meer Mondriaan" publiceerde, waarin hij poogt Mond riaan van zijn voetstuk te stoten. Knarse tandend zal hij de laatste weken de hele affaire gevolgd hebben in de media. Inmiddels heeft hij een nieuw boek ge schreven, waarover ik u binnenkort uit voerig zal berichten. Wilt u meer weten over Mondriaan en zijn werk, bezoekt u dan eens het Mondriaanhuis aan de Kortegracht in Amersfoort waar de wereldberoemde schilder geboren is. U kunt daar onder meer een maquette bewonderen van zijn New Yorkse ap partement en een virtuele wandeling maken door zijn atelier. Aan het einde staat zijn "Victory Boo gie Woogie" op een ezel. Dit olieverfta bleau is niet af, zoals u weet, maar door middel van een computer-animatie kunt u zelf op een scherm het doek aan de top voltooien naar uw eigen fantasie. Het gebeurt vaker in de kunstwereld, dat een schilderij niet helemaal af is. Zoals "De Stad van Morgen" van de Soester kunstenaar Otto Prinsen. Het is het mooiste en kostbaarste schilderij, dat Soest bezit en hangt in het Gemeen tehuis boven bij de B W-kamer. Ik was er destijds in Utrecht bij toen Otto het surrealistische doek inzond voor een prijsvraag over de stad van morgen. Het was niet op tijd klaar en dat was aan de onderkant duidelijk te zien. Maar het juryrapport interpreteer de de potloodlijnen als "de tekentafel waar de stad van morgen als het ware uit oprees..." Prinsen won de eerste prijs. Read my lips: Over 50 jaar kopen de Japanners dit zeldzame werk van de ge meente Soest voor pakweg (wat de gek er voor geeft) vijfentwintig miljoen gul den. Politie en brandweer rukten zondag nacht omstreeks 01.00 uur naar een flat aan De Akkeren. Daar zou een garage box in brand staan, maar bij nader in zien bleek het te gaan om een daarach ter gelegen kelderbox. Daar had een hoeveelheid onbekend materiaal door eveneens onbekende oorzaak vlam ge vat. De brandweer bluste het vuur. Zowel Piet Tromp van Balans als Leo van den Berg van de Vrije Teu gel zijn positief gestemd over een sa menwerkingsverband. De directeu ren gaan volgende maand met el kaar om de tafel zitten om afspra ken te maken. De bedoeling is dat de twee welzij nsin stellingen, met behoud van eigen iden titeit en zelfstandigheid, de handen in een slaan bij een aantal projecten op het gebied van kinderwerk. Na een half jaar wordt dan bekeken of de samenwerking kan worden voortgezet en in welke vorm die kan worden gegoten. Dat is vorige week afgesproken tijdens overleg, waarbij ook de besturen van de instel lingen aanwezig waren. Dat overleg vloeide voort uit de fusie van vier instellingen die nu verder gaan onder de noemer Balans. Het gaat om de voormalige Stichting Welzijnswerk Soest, de Stichting Jeugdzorg Soester berg, de Vrijwilligers Vacaturebank en het Internationaal Vrouwencentrum. De gemeente had graag gezien dat ook de Vrije Teugel aan de fusie had meege daan, maar het kinderparadijs had te weinig vertrouwen in de toekomst van de nieuwe stichting. Het stelde begin dit jaar dat het wel berèid is tot samenwer ken. Van den Berg zegt nu vertrouwen te hebben in de mensen met wie hij, bij wijze van proef, moet gaan samenwer ken. "Zolang je kunt samenwerken om je doelgroepen te bedienen, is dat een zaak. We zien het wel zitten. Zie het maar als een verloving." Ook Tromp is enthousiast. Hij spreekt van 'verkering'. "Dit biedt mooie kan sen, zonder dat je de organisaties dwingt of forceert. We gaan eerst onderzoeken hoe we de samenwerking zo praktisch mogelijk kunnen invullen en dan een half jaar aan de slag. Daarna kun je be kijken of je eventueel kiest voor een fu sie of een joint-venture-achtig iets of dat je misschien wel helemaal niet met el kaar verder gaat. Het is goed om op deze manier met elkaar om te gaan. Het gesprek van vorige week is in goede sfeer verlopen." Een 27-jarige Soesfer is vrijdag voor dertien inbraken en pogingen daartoe veroordeeld tot twintig maanden celstraf waarvan vijf voor waardelijk. Daarnaast legde de Utrechtse rechtbank hem vijf weken celstraf op omdat hij tijdens een eerder opgelegde proeftijd weer probeerde in te breken. De man heeft een lang strafblad. Tegen over de rechtbank heeft de Soester vrij wel alle diefstallen bekend. Zo brak hij op 23 maart in bij zijn buurman. Uit diens woning nam hij een horloge en een aantal staatsloten we. Half februari drong hij samen met drie jongere maten binnen bij een huisartsenpraktijk aan de Prins Hendriklaan in Soest. Daar ver dwenen een laptop, printer, artsenstem- pel en Hb-meter. Ook de drie Soester vrienden (16 tot 18 jaar) zijn verantwoordelijk voor een reeks inbraken in Soest. Zij werden vrij dag veroordeeld tot maximaal tweehon derd uur dienstverlening en een half jaar voorwaardelijke celstraf. Omdat zij min derjarig zijn, werden hun zaken behan deld achter gesloten deuren. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1998 | | pagina 3