20% 035-6028598 Van Breukelen Vastgoed biedt te koop aan Minder glas in watertoren Weiland mag in de veiling gedaan Artistiek conflict over kunstwerk 'Poorten van de Koningsweg' Zaterdag 26 september: open dag azc 7 ACTUEEL l NIJHOf - h Graffiti-heterdaad Gepikte snorfiets in de fik tste kans op melding voor eugentraining )ENSDAG 23 SEPTEMBER 1998 SENIOREN DANSSCHOOL Gerdie van Kooten te Soest Stijldanscursussen vanaf 55 jaar; u kunt ook zonder partner inschrijven! Discodansen vanaf 55 jaar voor dames en heren. Beat Ballet voor dames vanaf 35 jaar, ook 's ochtends. Aanvang oktober. Informatie: Nieuw plan; College verdaagt besluitvorming PAGINA 5 Erfgenamen mogelijk naar bodemrechter SOESTER COURANT Maker van 'De Zaag' wil sculpturen weg GESCHENKPAKKETTEN RELATIEGESCHENKEN DE TROMSLAGER 'Kennismaken door informatie en recreatie' Van Breukelen Vast-goed Assurantiën r Nieuwe brochures in gemeentehuis Gordelcontrole Jurk weg Service bij „Schoemaker korting op alle badkamer- accessoires van Carlton, Studio, Vigo-en Aresso korting op badlinnen en badtextiel BOUW WOON WARÉN MINERVAWEG 3, BAARN Vraagprijs 189.000,- Van Goyenlaan SOEST Op de 1e woonl. gel. goed onderh. mod. 3-kamerapp. (vh 4 kamers) m. balk. en berg. in de onderb. Inde ling: entree, toil., hal, m.k., geheel vernieuwde douchecel. Mod. keu ken m. inb.app. (1995). bijk. m. wasm./dr. aansl. Ruime woonk. m. houten vloer en toegang tot balk. Twee sl.k. waarv. 1 tevens m. hou ten vloer. Het app. is v.v. dubb. begl., CV d.m.v. blokverw. Keuk., hal en toil. zijn v.v. plavuizen. Serv.kst bedr. ca. 215,- p/m (incl. voor schot CV). Mog. jaarl. bijdr. ad, 1.000,-. kosten koper ijk". :ginnen om 19.30 uur. (hal gemeentehuis.) dering kunnen sprekers uit het n van vragen of het geven van ers uit het publiek de gelegen- r te maken. 'taal niet langer dan 30 minu- ld worden in eerst het >3 728). iad in zijn vergadering van 27 zoals vervat in de notitie vrij- Wet op de Ruimtelijke Orde- lhuisplein 1, Afdeling Wegen, [MELDINGEN ikhut 7-9-98 (kapel op het (kapel op het 7-9-98 (kapel op het 7-9-98 7-9-98 oonhuis 7-9-98 (kapel op het (kapel op het 7-9-98 9-9-98 iwen van een vel 7-9-98 7-9-98 'benden een gemotiveerd be- hrift worden gericht aan Bur- 'est. Het bezwaarschrift moet ;nd. Afdeling Planologie en Bou- ar. Deze korting is geldig t/m 30 september 1998. De politie heeft zaterdagavond bij een bedrijfsgebouw aan de Koningsweg twee inwoners van Soest, een jongeman van 17 en een meisje van 15, op heter daad betrapt bij het bekladden van de muren met graffiti. Ze werden meege nomen naar het bureau, waar hun ouders op de hoogte werden gesteld. De jongelui komen in aanmerking voor een alternatieve straf. De brandweer moest maandagochtend even na middernacht in actie komen op de Smitsweg. Daar stond bij het kruis- gebouw op de hoek van de Nieuweweg een snor- of bromfiets in brand. Het voertuig brandde geheel uit en ook een deel van de houten fietsenstalling raak te in vlammen. De brandweer bluste het vuur. Uit het verzekeringsplaatje bleek dat de snorfiets op 17 september gesto len was bij Molenschot. korting op alle douche- en badwanden Deze korting is geldig t/m 30 september 1998. uithouden: gewoon een :n is een heel normaal verw, I ereen heeft er wel eens las 'achtigheid ontstaat eerder en sleur dan door het oui vis-ww uwv.il ci wei eenslacf. tachtigheid ontstaat eerder?1 pn cl#»nr Hor» 1 "Oqj OU en hen voorgoed in d"e°SL tnn Iran urpl ^anni::i. ^31, Toch zijn ouderen bang dan' en hen vooroneH in _.r "tl ten kan wel degelijk zelf yrjl nen op het geheugen. Hoe 7 op een speelse manier in de?,8' aal meer uit uw geheugen" geboden cursus is bedoeld™, ;sers die de conditie van hun! willen verbeteren. 8 ;us bestaat uit tien bijeenkom.,, kwartier. Uonn-angt ee„ J t met daarin de informatie en! gen die tijdens de cursus aan .men. ormatiebijeenkomst heeft inmiH atsgevonden; de cursus zelfsta ndag 5 oktober. leiding zich aanmelden tot uiterliii ig 28 september 12.00 uur bï g Thuiszorg Eemland, tel 09(1(1 of bij de SWOS, tel. 6023681 bedragen f75,-. 1 I Centrale Voorlichting AV Soest 1998; '8; jaar 1998; idsbeleid; &A-projecten; rocedure voor Het bouwplan voor de watertoren aan de Oranjelaan is aangepast. Volgens de jongste versie worden aanzienlijk minder ramen in de achterzijde van het monument ge zet. Het plan gaat nu de gebruikelij ke procedure in. Dat betekent dat de welstandscommis sie en de monumentencommissie zich er over moeten buigen. In een eerder sta dium keurden beide adviesorganen het bouwplan van eigenaar T. Smink goed. Het College kon in principe evenmin een vergunning weigeren, omdat het voldeed aan de voorwaarden in het be stemmingsplan. Het wachten was totdat het plan ook voldeed aan de voorschrif ten van de brandweer. Bij de buurtbewoners stuitte Smink's eerste plan op veel verzet. De omwo nenden stelden dat ze hun privacy ver liezen wanneer de bewoners van de wa tertoren vanuit de hoogte inkijk hebben in hun woningen. Tijdens een vergade- De kortgedingrechter mag de naza ten van de Soester Johannes Brou wer opleggen het weiland aan de Soesterbergsestraat van vader in de veiling te doen. Maar als meerdere kinderen het dan voor het hoogste bod willen kopen, moeten zij naar de bodemrechter. Dit maakte vice-president van de Utrechtse rechtbank mr. W. de Koning duidelijk toen de Brouwers donderdag opnieuw tegenover elkaar zaten. Tot ongenoegen van beide partijen kan W. de Koning het erfenisdrama in de Soes ter familie Brouwer niet uit de wereld helpen. Hoe respectabel zij het ook vindt om rekening te houden met de wens van de overledene, zij mag doch ter Martha niet het eerste recht geven om het weiland te kopen. Alleen een bodemrechter kan op grond van getuigenverklaringen bepalen wel ke nazaten de beste argumenten hebben om voor het grasland geld neer te leg gen. Daarom moeten in dit stadium alle kinderen het recht krijgen op de eerste koop. Donderdag stemden beide par tijen daar morrend mee in. Wel houden zij verschil van mening over de bedenktijd. Martha wil dertig dagen kunnen overwegen of ze het weiland koopt voor het hoogste bod bij openba re inschrijving, Johannes junior vindt vier dagen genoeg. Ook zal de rechter uitspraak doen over uitbetaling van veertigduizend gulden die nog op een geblokkeerde rekening staat. Zoon Johannes gaf donderdag toe dat hij de verdeling van dat geld weigert, zolang zijn zuster en haar medestanders niet hebben ingestemd met de verkoop van het weiland. "Wij zijn niet zo voor dit soort stokken achter de deur", liet De Koning al weten. "Als mijn vonnis inhoudt dat die openbare inschrijving er zo snel mogelijk komt, dan moet ieder een zich daar toch wel aan houden." Ook zijn voorstel om belangstellende familieleden tegen elkaar te laten opbie den bij de notaris, wees De Koning van de hand. "Je brengt zo rivaliteit in de familie. Dat heeft niets meer te maken met de werkelijke waarde van het wei land. Het gaat er bij u om: "hoe krijg ik het bedrag zo hoog mogelijk?" De bodemrechter kan binnenkort wel sneller uitspraak doen dan voorheen. Voor deze nieuwe, verkorte, procedure heeft de Utrechtse rechtbank een specia le vice-president benoemd. De Koning adviseerde de familie om van deze pro cedure gebruik te maken als ze er na een veiling nog niet uitkomt. De uitspraak is op 29 september. UITNODIGING Kom rui al kijken naar onze Kerstetalage met een ruime keus aan ETC. Steenhoffstraat 58 - Soest 035 - 602 28 71 Tussen de "Poortendoor heeft men vanaf het kruispunt zicht op de "Zaag". Foto: Goos van der Wilt ling van de Poorten. "De commissie is van mening dat beide kunstuitingen plaats, relatie en betekenis hebben. Het één werkt niet in het nadeel van het ander." Het advies aan het College van B. en W. - met name aan WD-wethouder Neks Blommers van Kunstzaken - komt er dan ook op neer dat de Poorten aan de Koningsweg/Dalweg niet verwijderd worden. Het College heeft dat advies overgenomen. Als De Rooij een gesprek nog zinvol acht kan hij belet vragen bij mevrouw Blommers, maar de Poorten gaan niet meer weg. Koninginnelaan SOEST TE HUUR: Winkel/kantoorruimte met keuken en toilet, opp. ca. 175 m2. Deze ruimte is v.v. C.V. en eigen energie meters. ^huisvesting d. 2 september 1998; 17-19; numenten; ïgionale van telecom- plannen; ng, Larixlaan 16; taken, milieu vergaderingen l' en neningen ;svoor- 1999; zijn; ring in het gemeentehuis wezen ze bo vendien op het gevaar dat het monu ment door een ingrijpende verbouwing geweld zou worden aangedaan. brttfliM: HÏÏPy/WWVI.KHNill De fracties van de gemeenteraad zaten eveneens met het plan in hun maag en stelden de wethouder Bart Krol voor overleg te voeren met de eigenaar en de omwonenden van de watertoren. Inmid dels hebben twee gesprekken plaatsge had. De buurt heeft niet gezegd dat ze met het gewijzigde plan kan instemmen. Om het overleg niet te storen, heeft het College besloten de besluitvorming over het bouwplan te verdagen. Eigenlijk had het uiterlijk op 3 oktober een besluit moeten nemen. De vergunning zou dan moeten zijn afgegeven, omdat Smink's plan aan de eisen voldoet. Nu kan het College de besluitvorming uitstellen tot 30 december van dit jaar. In de informatiehoek in.de hal van het gemeentehuis ligt een drietal nieuwe brochures. Het zijn de brochures: "Alge mene Nabestaandenwet versoepeld", "Werktijdverkorting" en "Stand van Za ken van de sociale zekerheid". In de brochure "Algemene Nabestaan denwet versoepeld" wordt ingegaan op de gevolgen die kunnen ontstaan voor het inkomen van het huishouden bij het overlijden van een partner. In bepaalde gevallen kan men een uitkering krijgen op grond van de Algemene Nabestaan denwet. De brochure vertelt wanneer men recht heeft op welke uitkering en wat daarbij de voorwaarden zijn. De brochure "Werktijdverkorting" geeft informatie over wanneer een bedrijf voor het personeel tijdelijk verkorting van de werktijd kan aanvragen. De bro chure beschrijft welke voorwaarden en welke procedures gelden. Het halfjaarlijks overzicht "Stand van Zaken van de sociale zekerheid" geeft de informatie per juli 1998 van bijvoor beeld de Algemene Ouderdomsweg, de Algemene Kinderbijslagwet, Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering en de Werkloosheidswet. De politie hield maandagavond een controle op het dragen van de veilig heidsgordels. Dat gebeurde op de Vre dehofstraat, waar 150 automobilisten naar de kant werden gehaald. Van hen kregen er 17 een proces-verbaal. Een bewoonster van het Saenredamp- lantsoen meldde de politie maandag dat zij een jurk miste. Volgens haar zou het kledingstuk in de nacht van zaterdag op zondag van haar balkon gestolen zijn. Deze korting is geldig t/m 30 september 1998. (Geen) gesprek Hij heeft nog een poging ondernomen om met De Rooij een afspraak te ma ken voor een gesprek, maar daar zag De Rooij uiteindelijk ook weer vanaf, om dat hij geen behoefte had aan "achter grondinformatie en toelichting" op het Poorten-project. Voor de door hem ge wenste verwijdering van de Poorten was geen gesprek nodig, citeert hij. Van den Heuvel vindt dat De Rooij het gemeen tebestuur weliswaar- een verwijt maakt (over informatie vooraf) maar ander zijds geen gelegenheid geeft "om in een persoonlijk onderhoud alsnog (achteraf) de informatie naar voren te brengen waar hij (vooraf) zo'n behoefte heeft en/of had." De kunstcommissie is het helemaal met Van den Heuvel eens, zo meldt deze nog in het advies, en vindt dat er zorg vuldig is omgegaan met de plaatsbepa- Huurprijs 2.820,- per maand ken in het azc, de bewoners en hun ach tergronden. In het centrum, gevestigd in het voor malige onderkomen van Molenschot, wonen sinds ongeveer drie maanden 350 vluchtelingen die in afwachting zijn van de procedure die al dan niet zal lei den tot een verblijfsvergunning. Alle facetten van het asielzoekerscentrum en de bewoners worden op de een of an dere manier belicht tijdens de open dag. Ieder half uur wordt een rondleiding ge geven door het verbouwde gebouw. Op de begane grond is een zogenoem de infostraat ingericht, waar het Cen traal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA), de Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND), de Vereniging Vluchtelin genwerk Nederland (VVN) en de Vreemdelingendienst van de politie in zicht geven in hun werkzaamheden. Ook de medische opvang van het azc biedt een blik achter de schermen. Vanaf de zesde verdieping kunnen be zoekers bij helder weer in één oogopslag Amersfoort en Utrecht zien liggen. Veel Soesters hebben nooit eerder van dit uitzicht kunnen genieten. Op deze eta ge wordt zaterdag voorlichting gegeven over onderwijs en educatie die betrek king heeft op de bewoners van het azc. De basisschool de Klimop, die de cen trale opvang van de leerplichtige kinde ren verzorgt, is van de partij. Ook wordt een leuke quiz gehouden, waarbij de bezoekers kunnen kennismaken met de tientallen talen die in het centrum wor den gesproken. Culturele markt Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige L reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! güpprt @i Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 De Soester kunstenaar Egbert de Rooij is zich onlangs een hoedje ge schrokken, en dat is nog zacht uitge drukt. Na een verblijf in liet zieken huis en een revalidatiecentrum - hij heeft net een hartoperatie achter de rug - stond hij onlangs oog-in-oog met het nieuwe kunstwerk langs de Koningsweg, de zgn. "Poorten" van het kunstenaarsduo Samson en Al- gra. Er zijn al weinig Soesters die met enige waardering over deze laatste kunst-aan winst van de gemeente spreken, maar De Rooij heeft er geen goed woord voor over. Hij is de man die ooit - samen met Ton Paauw - de flatgevels aan de Haver- weerd, de Akkeren en de Dalweg van artistieke schilderingen voorzag, en die twee jaar geleden de eerder verloren gegane geschilderde "Zaag" in de toen nog bestaande knik van de Haverweerd- flat verving door een reuzen-exemplaar van cortenstaal in de vijver. Tot zijn "grote schrik" constateerde hij dat zijn Zaag nu een "min of meer waar deloze plaats heeft gekregen doordat er een reeks van sculpturen is geplaatst die de aandacht van de Zaag afleiden", al dus De Rooij in een verontwaardigde brief aan het gemeentebestuur. Hij vindt het onbegrijpelijk dat het College van B. en W. hem niet op de hoogte heeft ge bracht. "Als belanghebbende had ik daar toch zeker recht op." Hij vindt het "wonderlijk" dat de Zaag destijds niet op de plaats van de sculp turen mocht staan "omdat er leidingen, bedradingen en ik weet niet wat al meer in de bodem zouden zitten". De Zaag staat symbool voor het uit elkaar zagen van de flats, waarvan destijds nog spra ke was. Daarom heeft het beeld een waardevolle betekenis, ook volgens de woningbouwvereniging, zegt De Rooij. Ergernis Hij vindt het van zijn collega-kunste naars Samson en Algra "onbegrijpelijk" dat zij zomaar instemden met deze plek, zonder enig begrip voor het reeds be staande kunstwerk. "Ik ben zeer teleur gesteld over de totale aanpak en uitvoe ring van dit beleid en ik verzoek u dan ook vriendelijk de sculpturen te verwij deren, zodat er weer harmonie ontstaat in dezen en ik - en velen met mij - van deze ergernis verlost kan zijn. Het is tenslotte niet mijn zaak dat u met een teveel aan sculpturen ergens een plaats moest bedenken." Geen denken aan, luidt kort samenge vat de reactie van het gemeentebestuur, waarvoor de betrokken kunst-ambte naar Arie v.d. Heuvel overigens ander half dichtbetikt kantje nodig heeft. Er is om te beginnen heus wel begrip voor de Zaag, die echter wel een relatie heeft met de flats en de muurschilderingen, maar niet met de kruising Dalweg/Ko ningsweg. Daarom staat hij ook dichter bij de flats. De ondergrond van de "Poorten" heeft inderdaad hoofdbrekens gekost, aldus Van den Heuvel. "Dat de Zaag staat waar hij staat vind ik zodoen de niet wonderlijk, maar heel begrijpe lijk." Contrast Ook de kunstcommissie en Samson Algra hebben oog gehad voor de Zaag, schrijft hij in zijn advies aan B. en W. "De gezamenlijke conclusie is dat beide kunstprojecten elkaar niet bijten!" Ze hebben ook een verschillende kleur en zijn van ander materiaal en hebben bei de hun eigen waardevolle plaats en be tekenis. "De Poorten trekken aandacht; de Zaag trekt aandacht. Sterker: het is niet uitgesloten dat de Zaag juist door de het contrast met de Poorten nadruk kelijker in beeld komt..." Van een "teveel aan sculpturen" is geen sprake, reageert Van den Heuvel verder. Dat De Rooij niet van tevoren op de hoogte is gesteld vindt Van den Heuvel best begrijpelijk: het Poorten-project loopt al drie jaar en heeft regelmatig de krant gehaald, ook door de problemen met de ondergrond. "Opgelucht dat die problemen uiteindelijk overwonnen wa ren is verzuimd de heer De Rooij te in formeren." Achteraf vindt Van den Heuvel dat ook, wel spijtig, hoewel hij et tussen neus en lippen door op wijst dat De Rooij in het vooijaar toch moeilijk te bereiken zou zijn geweest. "Omgekeerd constateer ik dat de heer De Rooij in de achterliggende drie jaren blijkbaar geen reden heeft gezien om zelf eens aan de bel te trekken naar aan leiding van de krantenpubliciteit, maar het kan natuurlijk zijn dat hij die infor matie gemist heeft," aldus Van den Heu vel op zoete toon. Koninginnelaan 40 Soest Tel.: (035) 601 79 62 Fax. (035) 602 60 61 'Kennismaken door informatie en re creatie' is het motto van de open dag, waarbij alle inwoners van Soest welkom zijn. Directie, medewerkers en bewoners van het azc hebben hun uiterste best gedaan een gevarieerd programma te maken dat zowel volwassenen als kinde ren een beeld geeft van de gang van za- Deze korting is geldig t/m 30 september 1998. 4 Met kleding, hapjes, muziek en dans informeren de bewoners de bezoekers over de cultuur van hun land van her komst. Volksdansen en hennaschilderen zijn voorbeelden van demonstraties die te zien zijn. Op sportgebied is er een oasketbalwed- strijd tussen bewoners en leden van Red Stars. Vier voetbalteams doen mee aan een vijf-tegen-vijf toernooi en er wordt gevolleybald. Informatie over de landen van her komst, rondleidingen, cultuur, hap jes, een kinderprogramma, sport en nog veel meer. Dat zijn de ingre diënten van de open dag die het asielzoekerscentrum (azc) op zater dag 26 september houdt. Van 11.00 tot 16.00 Uur is de slagboom aan de Albert Cuyplaan omhoog en staan de deuren wagenwijd open. Kinderen Voor de kinderen is er ook van alles te doen. Op het speelterrein komt een tent te staan, waarin aan allerlei activiteiten kan worden meegedaan. Van 11.00 tot 13.00 uur is er een culturele doemarkt en van 13.30 tot 15.30 uur een kinder kennis. Leerlingen van de Desmond Tutuschool hebben een expositie ge maakt over verschillende landen, de kinderen gaan volksdansen en kunnen creatief bezig zijn. De kermis bestaat uit onder meer een luchtkussen, een schminkhoek en spelletjes. Pannenkoe ken worden gebakken en een clown treedt op. De kinderen kunnen ook nog meedoen aan een ballonnenwedstrijd. De ballon nen gaan om 11.30 uur de lucht in. Rond die tijd geven de directie van het azc en het gemeentebestuur het officiële startsein van de open dag.

Soester Courant | 1998 | | pagina 5