osman Neem geen risiconeem ook dit jaar de griepprik! Vliegbasis transportcentrum Defensie Klaverjasclub twintig jaar 1SOESTERBERG f PAGINA 13 Voor alle vier krijgsmachtonderdelen Info Vliegbasis Eigen baas Zaterdag 3 oktober Sazzclub en Expositie STAAND 3NHUIS OEST snlaan 11 Symbolen en tekens VRIJWILLIGERSHULP NODIG? J Max Havelaar Keunnerii. Hoe meer je koopt, Hoe meer ie helpt Herfstvlooienmarkt in dorpshuis op 17 en 18 oktober De griepprik voorkomt ernstige complicaties Maandag 5 oktober 'Ponette' leder jaar opnieuw de griepprik De griepprik: Ook voor u? tgekiende hadden we fdget voor rchitect.' "Na mijn dood" De Gezondheids telefoon helpt u op de goede weg Misverstanden over de griepprik Meer informatie ZiekenfondsR-ddó SE BREEDTE UIT- a. 180 m2 grond ge- '.v. 1 m. balkon, bad- bergruimte. RAAGPRIJS: n.o.t.k. ke hist. lok., gunstig gr. fraai aangeleg- chiktvoor klein ge- (euk, bijkeuk., verd.; bad, ap. douche en IJS:/905.000,- k.k. een grote afgesloten parkeerplaats, waar men nu diverse voertuigtypen kan aan treffen, van personenauto's tot de zwaarst denkbare trekker/oplegger combinatie. De meeste medewerkers van de voor malige Motor Transport Groep van de Koninklijke Luchtmacht (MTGKLu), die tot voor kort op het Kamp van Zeist gevestigd was, hebben hier een nieuwe werkkring gevonden. Naast deze trans porteenheid zijn er soortgelijke in Den Haag, Den Helder, Oegstgeest en op het Jesserunkamp in Soestduinen. Het in dit kamp gevestigde Centraal Lande- Sinds vrijdag 4 september 1998 is de Vliegbasis Soesterberg uitge breid met twee werkeenheden van het Defensie Verkeers- en Vervoers Centrum West (DWC-West). De uitbreiding vloeit voort uit het bun delen van de vervoerscapaciteit van Marine, Landmacht, Luchtmacht en Marechaussee, met als doel meer doelmatigheid bij Defensie. DWC-West maakt deel uit van de De fensie Verkeers- en Vervoers Organisa tie (DWO), waarvan de staf vorig jaar een onderkomen op het voormalig Camp New Amsterdam heeft gekregen. De vervoerseenheden, met een totale sterkte van ca. 140 medewerkers, heb ben hun intrek genomen in twee gebou wen die destijds in gebruik waren bij de Amerikanen. Om deze gebouwen ligt Toen de basis de thuishaven werd van de Cougar- en Chinook-helikopters en Gilze-Rijen die van de Apaches, werd het commando over het geheel op de Brabantse basis gevormd. De comman dant van de Soesterbergse basis werd plaatsvervangend, dus tweede man. Dat is gewijzigd met dien verstande dat Soesterberg weer baas in eigen huis is en zelf het commando over de helikopters voert. Tevens blijkt de bakermat bijzon der in trek te zijn want met de regelmaat van de klok komen er meer of minder nationale en internationale autoriteiten. Een gegeven dat de basis niet aan de grote klok hangt om 'geen wespen naar de stroop te lokken'. Oefenweek Soms hoort men in het vliegdorp de bekende staccato-geluiden van de basis sirene, het teken van een interne oefe ning. Dat wordt in de 47e week - van 16 t/m 20 november - wel anders. Dan is de basis betrokken bij een vrij omvang rijke oefening en zullen regelmatig F-16 straaljagers boven of op het veld zicht baar zijn. Voor hen die daar moeite mee hebben is het of een weekje op vakan tie of oordoppen aanschaffen. Basis Informatie Centrum Omdat vooral de burgerbevolking haar ontevredenheid blijft uiten over het ver dwijnen naar de vliegbasis van het Ba sis Informatie gebouw, is de leiding van het vliegveld voornemens om het Ge nie-gebouw aan de Paltzerweg hiervoor te gebruiken. Dit gebouw ligt aan de Paltzerweg en tussen de hoofdingang en het vroegere gebouwtje van het BIC. Voor beide partijen, militair en burger, zou dit een aanmerkelijke verbetering zijn, al zit het personeel van het BIC niet te springen om weer een grote ver huizing mee te maken. lijk Overslag Centrum zal te zijner tijd ook op de vliegbasis worden geplaatst. Hetzelfde geldt voor de staf van DWC- West, dat nu nog op Kamp Soesterberg aan het Zeisterspoor is gevestigd. Van uit het bedrijfsbureau van deze eenheid worden alle transporten geregeld voor de eenheid die nu op de vliegbasis haar onderdak heeft gekregen. De Vliegbasis Soesterberg is een onderdeel geworden waarin naast de Marine, Landmacht en Luchtmacht ook het onlangs benoemde vierde krijgsmachtdeel, de Koninklijke Marechaussee, een onderdeel heeft ge plaatst. ■yilhelniina van den Braber (GRUZe- gmenten): "Ik toon fragmenten dage lijks leven, beelden van zin en onzin, [van waarheid en leugen, van schrik en Berleiding. Iedere dag word ik over spoeld door een vloedgolf van indruk ten; uiterlijke en innerlijke boodschap pen. Je zou er gek van worden, als het piet een bepaalde schoonheid had. Om Rrde en samenhang te scheppen in mijn wereld, ben ik steeds meer gaan werken wanuit een middelpunt, in vierkante ka- Hers. Daarin probeer ik talloze gelaagd heden met elkaar te verbinden tot een Rarmonieus geheel. Fragmenten uit aan getaste muren waarin ik figuratieve ele menten, teksten en symbolen verstop, jpraag gebruik ik stukjes spiegelglas (het >xiu), zodat de beschouwer deel uitmaakt |van het werk, evenals de directe omge- Ring. Telkens een nieuwe kijk op jezelf en de ruimte, als een weerspiegeling van Rerandering. Via woord en beeld vloeien werleden, hpden en toekomst samen. Rtfijn materiaalgebruik (mixed media) Resulteert vaak in een doorleefd geheel, fcliets zal verloren gaan!" Rlarion Arler: "Ik schilder met name monumentale stukken, groot, maar nog Rvel te hangen in een gewoon huis; al- Rhans dat vind ik zelf, al blijkt er wel lef woor nodig te zijn. Ik schilder de dingen mie ik tegen kom in mijn leven en die mij pirect aanspreken. Ik schilder realistisch nnaar niet exact. De penseelstreken ko- Inen op afstand tot leven. Ik hou van Bieldere kleuren en taferelen die warm- f'te uitstralen. Wat de onderwerpen be- ttreft ben ik op zoek naar een stukje oor spronkelijkheid, vrijheid en rust. Dat wind ik in de visser die zijn netten boet, [de vrouwen die brood bakken, maar look in eeuwenoude dorpjes en vissers- Hiavens. Misschien heb ik deze gevoelens [wel het meest gevonden bij het volk van ide Masai, waarover mijn meest recente [schilderijen gaan. Een volk dat zich niet [alleen omgeeft met diepe en helderro de kleuren maar ook leeft vanuit een «heel oude traditie. De toeschouwer kan gewoon kijken [naar mijn schilderijen en het in zich op nemen of zich erin verplaatsen, zonder [zelf aan het werk te worden gezet. Maar er kunnen wel emoties opgeroepen wor- Iden en soms herinneringen; het oer-ge- voel en het verleden zit in iedereen. Naast het werk dat ik voor mijzelf maak, f schilder ik ook in opdracht. Het gaat dan om plekjes waar mensen in hun va kantie of op een andere manier zijn ge weest en die ze prachtig hebben gevon den. Ik werk dan vanaf een foto. Als ik me ook in het tafereel, de kleuren en de sfeer kan vinden, dan neem ik de op dracht aan." Muzikaal omlijst door Perron 5B. Deze 1 keer wordt Perron 5B versterkt met een (nog onbekende) gastmuzikant. De tentoonstelling is t/m 18 oktober te bezichtigen op de openingstijden van Museum Oud Soest (via deze ingang) in het weekend van 14.00-17.00 uur. Ver der na telefonische afspraak: 035- 6019577. Aanvang 21.00 uur. Toegang i gratis. In India is de lettergreep 'OHM' heilig. De mensen laten in tempels de klank van deze lettergreep vaak klinken. De klank'is lang, diep en gelijkmatig en duurt zolang als je adem hebt. Volgens Indiase yogi heeft de klank een gunstig effect op lichaam en geest. De letter greep 'OHM' is op een katoenen sjaal uit Indonesië uitgebeeld. In Tibet is een ketting met een DZI-te- ken heel waardevol. Maar dan moet er geen sprake zijn van namaak. Het gaat om sigaarvormige agaatsteen met 'ogen' en daar langs moeten dubbele lijnen zijn. Van India tot Afghanistan worden deze zwart-witte stenen gevonden en niemand lijkt precies te weten hoe ze daar terecht gekomen zijn en hoe oud ze zijn. DZI-stenen met negen of drie ogen zijn het meest waardevol. In alle verha len over deze stenen gaat het er om dat het de drager beschermt tegen ziekte en onrecht. Een plunjetas met dit symbool uit de Wereldwinkel is dus echt wel heel erg in. En dan een SHOU-rugzakje voor een lang leven. In onze mythen en sprook jes is onsterfelijkheid een bekend thema. In de oosterse filosofie wordt onsterfe lijkheid vaak met symbolen aangeduid. Dit karakter komt in vele varianten voor. Soms is het bij Chinees keramiek te herkennen. Als men twee SHOU- karakters op een bruiloftsgeschenk zet, dan wenst men het paar veel gelukkige huwelijksjaren toe. Dit alles te koop in de Wereldwinkel. Openingstijden: maandag van 13.00- 17.00 uur; dinsdag t/m zaterdag van 09.30-17.00 uur. jis, bouwjaar 1987, met 'ote uitbouw, ruime tuin 9 in spouw. Indeling: en- amer met parketvloer en ?deelte met aansluitend met diverse apparatuur, adkamer voorzien van ïl, nu in gebruik als was- achine- en drogeraan- let en CV-kast. Kleine itoorruimte. Verdieping: ers met bergruimte. 2e stafel, douche en 2e toi- aorzien van isolatieglas, orzien van bestrating! 780 m2. Groot: 780 m2. In de kaart gekeken! 'Het is een heerlijke besteding van je vrije tijd en soms kan het zelfs tot verslaving leiden. Als je één keer een maandagavond in deze club hebt meegemaakt, dan zit je er aan vast en blijf je komen. Niet alleen vanwege het spel maar in het bijzon der voor de gezelligheid'. Zo tussen klaver-boer en ruiten-tien wilde een van de bijna tachtig kaartspe lers wel even haar mening verkondigen over de Soesterbergse Kaartclub. On langs vierde die het twintigjarig bestaan en werden de Soesterbergse Kaartkam- pioenschappen gehouden. In een volle zaal zaten de dames en heren vrij rustig aan hun tafeltjes. Soms schoot iemand even uit als vijftig of meer roem werd gegooid of een pit werd gedraaid. He lemaal achteraan zaten de 'jokeraars' elkaar te betwisten wie met de eerste prijs naar huis zou gaan. Geschiedenis Twintig jaar geleden waren het Jaap Weijers, Evert van Leijenhorst en me vrouw De Lange die de Soesterbergse Kaartclub oprichtten. Uit de boeken blijkt dat de club nooit moeite heeft ge had om leden te krijgen en toen al was de maandagavond de kaartavond. Ook de grote zaal van de Drie Eiken was en is nog de plaats waar de kaarten met veel plezier over de tafel gaan. In de loop der jaren is het bestuur nogal ge wijzigd. In 1984 kwam Anneke Pley binnen de [garantie! makelaars! gelederen. Op grond van haar bijzonder organisatorisch vermogen werd zij wel dra belast met de centrale leiding, een functie die ze nu nog met veel verve verricht. Jo Gaikhorst en de heren Bar- telds en de Groot sr. hielpen de club verder op weg. Momenteel wordt de club geleid door Anneke Pley, Bets de Vlaming en Jan Steert. Zij zorgden vo rige week voor een feestelijke kaartpartij werd. De uitslag werd: 1. mevrouw Groenesteijn uit Soest, 2. D. van Dillen, 3. de heren Hoogstraten en Kaspers (ex equo). In de Jokerafdeling werd me vrouw A. Mocking eerste, mevrouw J. de Ruijter tweede en mevrouw A. Vos derde. Geïnteresseerden voor de kaartclub kunnen zich opgeven, maar moeten er rekening mee houden dat ze op een wachtlijst worden geplaatst. fiel en Veenendaal Chocolade met het Max llavelaar jij 7 7I V. rr Keurmerk is net zo lekker als alle andere W ^7 chocolade. Met één verschil. VA „JLoVt De bonen komen rechtstreeks van kleine cacaoboeren, tegen een eerlijke prijs. HAx In vele merken verkrijgbaar. BI) vrijwel elite supermarkt. Voor Informatici 030 - 334602. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Op zaterdag 17 en zondag 18 oktober wordt in dorpshuis Burgstede een herfstvlooienmarkt gehouden. Tussen 10.00 en 15.00 uur kunnen belangstel lenden gratis naar binnen. De huur van een kraam kost 37,50 gulden. Ook wordt 10 gulden borg geheven. Voor informatie of aanmelding, tel. 351975. Elke winter wordt gemiddeld 5 tot 10% van de Nederlandse bevolking geveld door griep (influenza). Voor jonge, gezonde mensen betekent dit een weekje onder de wol met in het begin hoge koorts, spierpijn, hoofdpijn en soms een droge hoest. Voor andere mensen kan griep wél ernstige gevolgen hebben. Wist u dat er gemiddeld per winter 20.000 mensen in het ziekenhuis worden opgenomen en 2.000 men sen overlijden aan de gevolgen van griep? Gelukkig kan griep voor komen worden met een griepprik. Bijna alle slachtoffers van griep beho- kunnen zijn. Deze virussen worden dan ren tot één van de groepen voor wie de in het vaccin voor de griepprik verwerkt, griepprik is aanbevolen. Dit zijn alle mensen ouder dan 65 jaar en iedereen met een hart- of longziekte of diabetes. Ook voor nierpatiënten, waarbij de nie ren onvoldoende capaciteit hebben, is de griepprik aanbevolen. Voor alle genoemde risicogroepen kan griep ernstige gevolgen hebben, zoals een longontsteking, een blijvende ach teruitgang van de conditie of ëen ont regeling van de diabetes. Griepvirussen veranderen regelmatig, waardoor u ieder jaar opnieuw griep kunt krijgen. Daarom is elk jaar een nieuwe griepprik nodig. Toch kan het gebeuren dat er tijdens het griepsei- zoen onverwacht een ander griepvirus voorkomt. Dit virus is dan niet in de griepprik verwerkt waardoor de griep prik minder goed werkt. Tijdens de af gelopen griepperiode (1997-1998) is dit in Nederland voorgekomen. De griep prik werkte toen minder goed, maar hielp in veel gevallen wèl om ernstige com|5icaties als gevolg van griep te voor komen. Wanneer u de griepprik neemt en onverhoopt toch griep krijgt, dan zorgt de griepprik er voor dat de griep minder ernstig verloopt. De griepprik blijft dus een veilig en effectief middel om het risico op griep en de compli caties van griep te beperken. Ah u 6S-plusser bent, CÜÜ3 of u heeft een hartof longziekte of diabetes, dan komt a in aanmerking voor een gratis griepprik. Uw halsarts zorgt ervoor. f Ponette is nog maar vier jaar wanneer haar moeder om het leven komt bij een auto-ongeluk. Zelf komt ze er met een gebroken arm vanaf. Ponette's vader windt er geen doekjes om. Zodra hij zijn dochter opzoekt in het ziekenhuis zegt hij dat de dokter denkt dat haar moe der doodgaat. De dood gaat Ponette's bevattingsvermogen te boven. Dat haar moeder voorgoed weg is kan er bij haar I niet in. Haar vader wordt verteerd door verdriet maar het leven gaat door en hij moet op zakenreis. Ponette gaat logeren bij een tante die op het platteland woont en die omringd is door een zwerm kinderen. Als reactie trekt ze zich terug in een isolement. Wanneer de religieuze tante Ponette probeert te troosten met een verhaal over de wederopstanding van Jezus, concludeert Ponette dat haar moeder dan ook wel zal terugkomen. Maar haar neefje weet wel beter en wijst erop dat opa ook niet terugkwam, "om dat niemand op hem wachtte". Maar Ponette weigert zich neer te leggen bij de plotselinge dood van haar moeder. Ze praat nog steeds met haar en blijft stug wachten. Alleen een hereniging met haar moeder zal de uitkomst kun nen bieden... Wie een film maakt vanuit het perspec tief van kinderen, begeeft zich op ge vaarlijk terrein. Jacques Doillon weet in "Ponette" echter de kinderwereld op merkelijk overtuigend te verbeelden. Doillon staat bekend als een maker van relatiefilms. Het gezinsleven en vooral de relatie tussen man en vrouw is de thematiek die in bijna al zijn films aan bod komt. Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,-; Le- den/CJP/65+ f 7,-. Reserveren: maandag 9.00-12.00 uur, tel. 6019577. Agenda: ma. 12: "De Poolse bruid"; ma. 19: "Round Midnight": ma. 26: "De Verstekeling". De griepprik vormt dus géén risico voor "tffa gezondheid. Gelukkig is griep een ziekte waartegen men zich kan wapenen. Wereldwijd wordt namelijk bijgehouden welke griep virussen waar in de wereld voorkomen. Dit gebeurt in zogenaamde 'uitkijkpos ten' waar plaatselijk voorkomende griep virussen worden onderzocht. Zo voorspelt men welke virussen er de komende winter in Nederland aanwezig In oktober en november is het weer tijd voor de jaarlijkse griepprik. De meeste mensen die tot de risicogroepen beho ren, zullen van hun huisarts een oproep krijgen voor het halen van deze prik. Volgens gegevens van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) nam vorig jaar 8 van 10 mensen, voor wie de griepprik is aanbevolen, de griepprik. Dus, behoort u tot de groep mensen voor wie de griepprik is aanbevolen: Geef dan gehoor aan de oproep van uw huisarts of neem zelf het initiatief en vraag om een griepprik. Voor 65-plus- sers en andere risicogroepen is de griepprik gratis. De griepprik werkt aan uw gezondheid! Leidraad voor nabestaanden "Na mijn dood" is een handzame leidraad direct na uw overlijden. Als de gegevens door u volledig zijn in gevuld, kan dit boekje een goede hulp zijn voor uw nabestaanden. Zij kunnen zien hoe u diverse zaken, w.o. de uitvaart bij voorkeur zou willen laten verlopen. Alles staat overzichtelijk bij elkaar en zij hoe ven geen speurtocht te maken door uw persoonlijke papieren. De inhoud: Diverse hoofdstukken handelen over personalia, wat te doen bij overlijden, uitvaart, begra fenis of crematie, testament en co-! dicils, geldzaken, standaardbrieven voor af- en opzeggingen, adressen, erfgenamen e.d. De brochure is aan te vragen bij de Unie KBO, Oranje Nassaulaan Ij 5211 AR, 's Hertogenbosch, tele-} foon nr. 073-6123475 of fax 073-i 6891015. De brochure is ook te bestellen door overmaking van f 6,00 inclusief ver zendkosten op girorekening nr 76233 van de Unie KBO onder ver melding van "Na mijn dood" of code A13. "Senioren nieuws1' De gezondheidszorg in Nederland kan nog zo goed geregeld zijn, maar je moet wel weten waar je terecht kunt met die ene specifieke vraag. Of het nu de ziektekostenverzeke ring betreft, de gezondheidszorg of pure medische aangelegenheden, de Gezondheidstelefoon helpt u vetder. De Gezondheidstelefoon bestaat nu 3 jaar en is bij vele ouderen reeds een begrip. De "bemanning" van de Gezond heidstelefoon bestaat uit senioren die, dankzij training en bijscholing, optimaal Op de hoogte zijn van alle mogelijkheden van en in de gezond heidszorg. Daarbij komt dat het te lefoonteam gevestigd is te 's- Hertogenbosch in het kantoor van de Unie KBO. Dit heeft als voordeel dat de vrijwilligers steeds over de meest actuele informatie beschik ken. Heeft u vragen? Bel 0900-8212183, 22 cent per minuut. U kunt bellen op alle werkdagen van 9.30-12.30 uur. 1 met zorg bij een nieu- inkomen, een nieuwe weten wat voor u de rm dan eens praten met 'j zijn onafhankelijk en actief advies en nuttige nden wij de financiering tor uw andere wensen, van een tuinarchitect. Wie zich niet lekker voelt, noemt het al gauw een griepje. De griepprik werkt echter alleen tegen de echte griep (influenza). Verkoudheid en buikgriep bijvoorbeeld worden door andere virus sen veroorzaakt. Hier helpt de griepprik NIET tegen. Bij echte griep (influenza) voelt men zich binnen een paar uur erg ziek worden met bonzende hoofdpijn, spierpijn over het hele lichaam en hoge koorts (rond 39°C). Ook wordt wel eens gedacht dat je van de griepprik griep zou kunnen krijgen. Dit is onjuist. De griepprik bevat namelijk geen levend virus en kan dus geen griep veroor zaken. De enige duidelijke bijwerking van de griepprik kan een gevoelige plek op de plaats van de injectie zijn. Dit treedt bij 1 op de 5 mensen op en ver dwijnt weer na 1 tot 2 dagen. Wilt u meer informatie over de griep of de griepprik? De Ziekenfondsraad geeft een gratis folder uit met de naam: 'De O is weer in de maand: tijd voor de griepprik!'. Deze folder ligt voor u klaar bij de bibliotheek. Uw huisarts geeft u ook graag meer informatie. in Hypotheekadviseur tty potheken Iwijkstraat S4, Soest 00n 035 - 60 36 290 www.schoeman.nl

Soester Courant | 1998 | | pagina 13