\V O OlTIAlKi Woonpassage Soest P Het Drukke open dag asielzoekerscentrum Zondag 4 oktober Meubeldag van 11-17 uur Van Breukelen Vastgoed biedt te koop aan Politiek wil dikkere vinger in de gemeentelijke automatiseringspap i ACTUEEL F Politiek stelt nog hogere eisen aan politietoezicht Vróuw wil straatverbod zoon 4 ÖTAIK Politiek praat 'stiekem' met welstandscommissie Zorgloket Soest één loket voor alle aanvragen PAGINA l/QENSDAG 30 SEPTEMBER 1998 SOESTER COURANT PAGINA 5 NVOB lld Wü hebben het plan in de toekomst een huis te kopen en willen nu alvast een voorsprong op de hypotheek nemen d.m.v. het FUNDAMENTPLAN. Na twee jaar geeft ons dat al een besparing van zo'n 36.000,- CENTRAAL VOORLICHTINGSBURO Over surveillanten niets dan lof Hoogwerker vernield Man gewond bij val Verslaafde valt moeder lastig Honderden Soesters tonen belangstelling Middelman Wie vergelijkt leest de Soester Courant voor verkoopinformatie Van Breukelen Vast-goed Assurantiën Pers vraagt vergeefs openheid GESCHENKPAKKETTEN RELATIEGESCHENKEN Vanaf 1 oktober a.s. Commissie ABZ moppert over budgetverschuivingen Service bij Schoemaker IkTnVOB MEER DAN 3S JAAR EEN BEGRIP IN DEBOUvJ *1 OVATIE ONDERHOUD 601 50 73 - FAX (035) 601 74 g6 "EEN VOORSPI I HYPOTHEEK lers. Verdere informatie, re»|e n en inzendingen voor 1 decem s. bij: J, Vriesema, RönteenJa» 51 XP Vlijmen, tel. 073-511678; or al uw verzekeringen - nsioenen - hypotheken - icieringen - beleggingen. Veenbesstraat 128 Soest Tel./Fax: 035-601 60 11 Centrale Voorlichting 2 AV Soest 5 ïsloten over te gaan tot het actu van: tember 1998) VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN BELEGGINGEN Bel gratis onze infolijn: 0800 - 0227477 en vraag naar de brochure. .982 verleende vergunning, i melkrundvee en mestvarkens 61 te Soest, tember 1998) 12 november 1996 'an diverse apparaten van 5 te Soest, den ter bescherming van het mi- :en liggen ter inzage van 30 sep- 12.30 uur ontwerp-beschikking; et geven van de bracht; niet in staat e brengen. rsrechtspraak van de Raad van ffen van een VOORLOPIGE nde termijn worden gericht aan d van State. Voor het instellen en verschuldigd. lijn, tenzij voor die datum een De beschikking treedt dan niet e Soester politiek is best in haar iopjes met de (door de gemeente etaalde) surveillanten, die de ge- one politie een heleboel ondank- iaar werk uit handen nemen. Niets lan lof dus voor de "hulpagenten", 'aar wensen blijven er altijd, at de surveillanten ook in het afgelo- ien halfjaar slechts 20 van hun tijd chter een bureau hebben doorgebracht wat altijd de vurige begeerte van de ;emeenteraad is geweest ("meer blauw »p straat") - betekent niet dat Soest nu :en oord is geworden waar de burgers ich allemaal netjes aan de regels hou- len. Er valt dus nog best wat te verbe uren in het politietoezicht. ")at vond in elk geval Teun Middelkoop, Ie fractievoorzitter van het CDA, die :ich o.a. grote zorgen maakte om het ;roen in Soest-Zuid. "Wandel daar maar :ens over de trottoirs, vooral als het ink geregend heeft. Duizenden meters ipenbaar terrein zijn dan onbruikbaar loor het overhangend groen." Educatieve waarde Middelkoop zou verder graag zien dat de politie wat minder (verkeers)bekeu- ringen "op kenteken" zou uitdelen, en wat meer na staandehouding. Volgens lem had dat een grotere "educatieve waarde" omdat er dan op z'n minst een ;esprekje plaatsvond tussen overtreder :n verbalisant. Wim Roest (D66) had ook nog een dringende wens. Hij vond dat de poli tie nu maar eens strenger moest optre den tegen vrachtwagenchauffeurs die hun auto nog steeds midden op de rij baan van de Van Weedestraat parkeren, ook nu er speciale laad- en loshavens zijn en een "parkeervenster" van 9.00 tot 11.00 uur. De hele commissie wilde wel eens ho ren of de surveillanten niet wat langer en later konden worden ingezet, met name 's avonds en in het weekeinde. Nu stoppen ze doordeweeks met hun werk om 22.00 uur en op zaterdag om 17.00 uur (op zondag komen ze helemaal ;nooit in actie). Burgemeester De Widt kon daarover nog geen mededelingen 5-6093593 en eventuele vergunning kun- Imaking kenbaar maken bij de 5760 CA Soest, telefoonnum- doen. "Het is in behandeling bij de po litieregio." De meeste commissieleden vroegen ook waarom met name de ambtenaren die zich met het jeugdbeleid bezighouden niet vertegenwoordigd zijn in de bege leidingsgroep voor de surveillanten, het geen als "zeer wenselijk" wordt gevoeld. Volgens burgemeester De Widt is dat jammer, al wil het niet zeggen dat het onderwerp nooit ter sprake komt. Hij beloofde het nog eens "mee te nemen". Volle aandacht Volgens inspecteur R. Meinema mocht Middelkoop niet van de politie verlan gen "dat elke agent precies weet wan neer je het overhangend groen zonder schade mag snoeien". Daar moest de afdeling Groen haar licht maar over la ten schijnen, meende hij. Over de vrachtwagens in de Van Weedestraat antwoordde hij dat dit probleem de vol le aandacht van de politie had. "Het is al veel, maar als u meer wilt kan dat ook," beloofde hij. Meinema gaf verder aan dat de politie zelf ook liever na staandehouding ver baliseert dan op kenteken, "maar we hebben maar twee handjes en je kunt ze nu eenmaal niet allemaal staande hou den." De politie treedt volgens Meine ma bij voorkeur op op verkeersgevaar- lijke plekken, zoals eertijds de Ossen- damweg en nu de Bartolottilaan. Op de Dillenburg hebben vandalen vo rige week vernielingen aangericht aan een hoogwerker. Die is eigendom van een verhuurbedrijf uit Ede. Een man uit Utrecht meldde de politie dat het slot was verwijderd en de alarminstallatie kapot was gemaakt. Met verwondingen aan zijn hand en neus liet een 89-jarige Soester zich woensdag in Medisch Centrum Molen- dael behandelen. Hij had de verwondin gen opgelopen op de Irenelaan, toen hij van het trottoir stapte en ten val kwam. "Die man moet gewoon de leefwe reld van zijn moeder respecteren", zei vice-president van de Utrechtse rechtbank mr. W. de Koning vrijdag. Een inwoonster van Soest eist via haar advocate een straatverbod voor haar 29-jarige aan drugs ver slaafde zoon. Wat de vrouw betreft mag haar zoon zich voor onbepaalde tijd niet meer ver tonen in de wijken Overhees, Smitsveen en een aangrenzend deel van de Dal- weg. Op die manier hoopt ze eindelijk rust te krijgen. De man valt haar keer op keer lastig om geld van haar los te peu teren. Naar schatting tegen de duizend in woners van Soest hebben afgelopen zaterdag een kijkje genomen in het asielzoekerscentrum (AZC Soest), dat sinds enige tijd gevestigd is in het voormalige Molenschot aan de Albert Cuyplaan. De open dag was daardoor een groot succes. De talrijke bezoekers kregen een uitste kende indruk van de manier waarop het AZC in Soest draait. Ze mochten in de kamers kijken en in de leslokalen op de bovenste verdieping. Verder konden ze terecht bij een complete info-straat, waar diverse instellingen die op een óf andere manier te maken hebben met asielzoekers en vluchtelingen informatie aanboden. Veel belangstelling was er natuurlijk ook voor de verschillende exotische hapjes uit de landen waaruit de asielzoekers afkomstig zijn, en er werd volop geno ten van muziek en dans in allerlei vor men in de grote zaal, waarmee een aan tal bewoners ook een "cultureel visite kaartje" afgaf. Een flink deel van de ac tiviteiten speelde zich buiten af; vooral de,kinderen konden zich in de tuin uit leven bij o.a. de suikerspin en de speel tuin. Het weer werkte dan ook gran dioos mee. Burgemeester Hans de Widt benadrukte in zijn openingswoord dat de asielzoe kers zeer welkom zijn te midden van de Hij dringt haar huis overdag en 's nachts binnen. Begin september nog drukte hij een raam uit de sponning. Eenmaal bin nen rukte hij haar een gouden armband van het lijf. In die gevallen kon de po litie hem nog het huis uit zetten. Maar als hij haar op straat afperst, is het las tig om op te treden. Voor de diefstal van de armband zit de Soester nu in voorlopige hechtenis. Hij verzet zich tegen de eis van zijn moeder, omdat zij zijn enige toeverlaat is. Vol gens de rechter kan ze dat ook blijven, als hij haar maar niet lastig valt. Hij zou haar altijd nog kunnen bellen en op be zoek komen als zij hem uitnodigt. De uitspraak is op 6 oktober. Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum 7 0 0 0 m 2 COMPLEET WOONPLEZIER 'innen 6 weken na verzending burgemeester en wethouders WONEN Birkstraat 99 te Soest. Telefoon 035 - 60110 04. Vrijdag koopavond. MEENEEMMEUBELEN Birkstraat 101 te Soest. Teïefoon035 - 601 34 03, Vrijdag koopavond. Soester bevolking. De gemeente staat positief tegenover hun komst. Ook di recteur Paul van den Heuvel onder- Volop muziek en dans in het AZC. Hier voeren bewoners een Afghaanse volksdans uit. streepte in zijn welkomstwoord dat het AZC een "open" centrum is, dat een belangrijke plaats in Soest inneemt. Volgend jaar weer Volgens open dag-coördinator Ludo van Os, die in het AZC de sportieve recreatie regelt, is het evenement - dat overigens geen unicum voor Soest is, want ook in andere asielzoekerscentra worden regelmatig open dagen georga niseerd - zeer geslaagd te noemen. Hij verwacht dan ook dat er volgend jaar zeker weer zo'n feestelijke dag wordt gehouden, mogelijk met een iets ander karakter. De suikerspin vond gretig aftrek bij de jeugd. Vraagprijs 445.000,- kosten koper Vraagprijs 189.000,- J.H. Isingserf SOEST Zeer rustig gelegen hoekwoning met grote tuin (ruim 300 m2) en blijvend vrij uitzicht. Ruime berging (7 m. x 2.5 m.). Indeling: hal toilet, m.k., uit gebouwde woonkamer met plavui- zenvloer (ca. 45 m2), open luxe keu ken met inb.app. Verdieping: 3 rui me sl.k. en badk. m. douche en 2e toilet. Zolder, vaste trap en grote 4e sl.k. m. dakkapel. De woning ver keert in goede staan van onderhoud en is o.a. voorzien van dubb. glas, spachtelputz en vloerverwarming. Van Goyenlaan SOEST Op de 1e woonl. gel. goed onderh. mod. 3-kamerapp. (vh 4 kamers) m. balk. en berg. in de onderb. Inde ling: entree, toil,, hal, m.k., geheel vernieuwde douchecel. Mod, keu ken m. inb.app. (1995), bijk. m, wasm./dr. aansl. Ruime woonk. m. houten vloer en toegang tot balk. Twee sl.k. waarv. 1 tevens m. houten vloer. Hetapp. is v.v. dubb. begl., CV d.m.v. bfokverw. Keuk., hal en toil. zijn v.v. plavuizen. Serv.kst bedr. ca. 215,- p/m (ind. voor schot CV). Mog. jaarl. bijdr. ad. 1.000,-. kósten koper Koninginnelaan 40 Soest Tel,; (035) 601 79 62 Fax. (035) 602 60 61 1^1 vbo! Vanavond gaan raadscommissie de politiek (de R.O.), de wel- UITNODIGING Kom nü al kijken naar onze Kerstetalage met KW een ruime keus aan ETC. DE TROMSLAGER Steenhoffstraat 58 - Soest 035 - 602 28 71 Wie om wat voor reden ook zorg nodig heeft, heeft veel mogelijkhe den. Ons land kent een uitgebreid en kwalitatief net van zorgvoorzienin gen. Toch is er ook een minder pret tige kant: er zijn zo véél mogelijkhe den en daarom is het soms moeilijk om de weg te vinden in de doolhof van instanties. Dat probleem behoort in de gemeente Soest tot het verle den. Vanaf 1 oktober kan men voor alle zorgvragen namelijk op één adres in Soest terecht. Dat adres is het Zorg loket Soest. Men kan zich bij het lo ket melden voor de volgende zorg vragen: 1. informatie en advies; 2. thuiszorg; 3. kruiswerk; 4. opname of behandeling in ver zorgingshuis of verpleeghuis; 5. woningaanpassing; 6. rolstoel; 7. vervoersvoorziening; 8. invalidenparkeerkaart en invali denparkeerplaats; 9. maaltijdvoorziening; 10. personenalarmering. Aanvragen in het kader van de WVG (Wet Voorzieningen Gehandi capten) dienen dus vanaf 1 oktober ook via het zorgloket aangevraagd te worden. Het zorgloket is ondergebracht bij de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS), Dalplein 6 (in het gebouw van. Molenschot). Het zorgloket is iedere werkdag telefonisch bereik baar van 13.00 tot 16.00 uur. Het te lefoonnummer is 035-6090004. Voor spoedeisende zaken wordt men buiten de werkuren doorgeschakeld naar het RIO (Regionaal Indicatie Orgaan). Binnenkort zal huis-aan huis een folder verspreid worden over het Zorgloket Soest. In deze folder vindt men nog eens uitgebreid alle noodzakelijke informatie op het gebied van aanvragen van zorg. Mag de politiek zich bemoeien met de details van het gemeentelijk au tomatiseringsbeleid, of moet ze zich beperken tot de hoofdlijnen en de rest aan het "apparaat" overlaten? Die vraag stond maandagavond centraal in de discussie over de zgn. I A-nota, waarin de ontwikkelin gen op dit gebied (zeg maar: het "computergebeuren" bij de ge meente) op een rijtje zijn gezet. Er komt nogal wat geld kijken bij de automatisering van het gemeentelijke apparaat. Er moeten steeds weer nieu we computers en computersystemen worden aangeschaft om de ontwikkelin gen bij te houden, want ook de gemeen te wordt aanhoudend geconfronteerd met steeds weer "nieuw en beter". Nor maliter stelt de gemeenteraad voor dat soort projecten een totaal-budget vast, en daar moeten de ambtenaren het dan mee zien te rooien. Nu heeft het "I A-beraad" (wat neer komt op de ambtelijke top) nogal wat geschoven in dat budget, waardoor som mige projecten wel tweemaal zo duur zijn geworden en/of uitgesteld, maar andere weer heel wat goedkoper uitval len. Op het totaal maakt het niet zo veel uit, maar al xlat eigenmachtig geschuif met geld - soms honderdduizenden gul dens - was de raadscommissie ABZ toch een doorn in het oog. "Wie beslist er nu eigenlijk?" vroeg Hans van Wuijckhuijse (GGS) zich af. h En Kees Boèrkoel (PvdA) wilde wel eens weten wat er gebeurde als zou blij ken dat de gemeente daardoor straks - na 2000 - weer geld tekortkwam. Ook Teun Middelkoop (CDA) vond dat er "over een paar ton" best in de commis sie gesproken mocht worden. "Het mag niet meer gebeuren dat we, als we er gens geld overhouden, dat voor iets an- .ders gebruiken als dat weer ten koste gaat van andere projecten." Daar was Ans Mann (GL-PS) het hartgrondig mee eens. Wim Roest (D66) vond het vooral een politieke kwestie - al meen de Bert Krijger (WD) dat de commis sie de zaak moest overlaten aan de men sen die er echt verstand van hebben, "en dat zijn de mensen die ermee werken". Geen voortrekkersrol Volgens mevrouw V.d. Drift - hoofd I A - was het vooral een kwestie van prio riteiten. "Sommige systemen vallen ook duurder uit omdat het een hele klus is om de gegevens in te voeren. Over schrijdingen zijn zo goed als onont koombaar." En burgemeester De Widt onderstreepte nog eens dat de gemeente Soest op automatiseringsgebied allang geen voortrekkersrol meer speelt (waar de politiek niets van moet hebben, want dat kóst alleen maar geld). Gemeentesecretaris Wim de Kam - baas aller ambtenaren - mengde zich enigs zins verstoord ook in de discussie. Hij verweet de commissie in feite een stap terug te willen doen naar het begin van de jaren negentig, toen de politiek zich nog met alle details bemoeide. "Toen ging het alleen om de introductie van Windows, en daarom gaven we alle raadsleden ook een computer thuis, om ze een beetje mild te stemmen. Voor de restx moesten we van de raad vooral creatief met het geld omgaan..." Hij wees in dat verband ook op de per sonele aspecten - de ambtelijke werkge legenheid en de afspraken daarover - en vond .dat het College maar moest zeg gen of de ambtenaren weer voor elk onderdeel toestemming van de raad moesten vragen. "Ik zou dat jammer vinden, maar ja - u bent de baas," aldus De Kam tegen de commissie. Ook bur gemeester De Widt waarschuwde de commissie om niet zomaar in het bud get te gaan snijden. "We hebben tot nu toe nooit signalen gehad dat het fout was..." Ivoren torentje Van Wuijckhuijse wierp nog tegen dat de politiek zich niet mengde in de be drijfsvoering van de gemeente - "daar hebben we de gemeentesecretaris voor ingehuurd" - al vond hij wel dat de amb tenaren uit hun "ivoren torentje" móes ten komen, maar Middelkoop toonde tenslotte enige bereidheid tot inkeer: "Laten we niet te veel zeuren over ver anderingen binnen het budget, niet te rugkomen van gemaakte afspraken en elkaar ook geen verwijten maken." Waarmee het stormpje-in-het-glas-wa- ter van de automatisering weer tot zwij gen was gebracht. standscommissie en de monumen- tencommissie van Soest met elkaar om de tafel zitten om een aantal kwesties glad te strijken. Er is we derzijds nogal wat irritatie ontstaan, o.a. over de verbouwing van de wa tertoren. Het gesprek vindt achter gesloten deuren plaats. Voor de gezamenlijke lokale pers is dat aanleiding geweest om bij het College van B. en W. te protesteren tegen de af gesproken beslotenheid. De journalisten hebben B. en W. dringend gevraagd om toestemming om de vergadering bij te wonen en er verslag van te doen. "Zo niet, dan willen we graag horen welke gemeentebelangen schade wordt aange daan en wat precies uw motieven zijn om deze achterkamertjespolitiek te be drijven," aldus de pers. De tegenstellingen kwamen onlangs aan het licht toen de welstands- en monu mentencommissie beide een positief advies gaven over de omstreden verbou wingsplannen voor de watertoren aan de Oranjelaan, terwijl de raadscommis sie daar niets voor voelde. Ook over de recente nieuwbouwplannen van de Ra bobank schijnen er tegenstrijdige opvat tingen te bestaan. Goed gebruik Volgens R.O.-wethouder Bart Krol (CDA) is er niets aan de hand, zoals hij de pers bijna per omgaande heeft geant woord. Hij houdt het erop dat de poli tici alleen gevraagd hebben om een "toelichting" van de beide adviescom missies en hij vindt het "goed gebruik" dat commissies bij verschil van mening eerst in het beslotene vergaderen en hun standpunten uitwisselen, "en in alle vrij heid kunnen spreken zonder dat daar derden bij aanwezig zijn". Er is volgens Krol ook geen sprake van een formele vergadering, maar van in formeel overleg. Dan gelden de bepalin gen over openbaarheid, zoals vastgelegd in de gemeentelijke verordeningen, niet. Hij laat tenslotte weten dat hij er per soonlijk geen bezwaar tegen heeft als de vergadering toch nog openbaar wordt, als de deelnemers dat te kennen geven. Dat viel voor het ter perse gaan van deze krant niet vast te stellen. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid i en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035-601 03 44

Soester Courant | 1998 | | pagina 5