i M/ef VAN Wfti AP VAN RIJM TOT RAP Lees en lach! Van de Ven Kinderboekenweek 1998: dat wordt lachen én luisteren! kinderboekenweek! Poppenmuziektheater ZielZus KAVE vi met jubil Versjes, liedjes, gedichten 9: Artiesten zingen kindergedichten op Kinderboekenweek-cd Derde Wereldgroep vraagt om gedichten Dichtwedstrijd bij Van de Ven 'Het groot Soester Dictee der Nederlandse taal' Lees en lach: Toon Teilegen schreef het kinderboekenweekgeschenk Prentenboekje met gedichtjes voor de allerkleinsten VERSJES, LIEDJES, GEDICHTEN Toon Tellegen Mijn avonturen door V. Swchwrm Afval-kun* veiling voo NU WOENSDAG 7 OKTQRFR 1998 SOESTER COURANT PAGINA 12 WOENSDAG 7 O Op 8 en 14 oktober: 4.50 #1111% SCHRIK NIET Roomboter- amandelstaaf 6?S Hazelnoot gebakje l®5 BROOD Fijn volkoren 2.' Kinderboekenweek bij Van de Ven T.g.v. vijftienjarig bestaan 1. i SLAS organiseert weer spellingwedstrijd 1 :JL KINDERBOEKENWEEK 7 t/m 17 oktober 1998 Onze aanraders: 19?° 23?° 29?° 29?° 34?° 2gpo 95 B K H Keukencentrw Toon Tellegen Mijn avonturen door V. Swchwrm Van rijm tot rap: Actie bij Retoure (Wee Psychologisch Perfe Dé ontdekking van de Kinderboeken week: aan poezte valt heel veel plezier te beleven! Ik voel me ozo heppie Ik voel me ozo heppie zo heppie deze dag, en als je vraagt: wat heppie als ik eens vragen mag, dan zeg ik: hoe wat heppie, wat heppik aan die vraag, heppie nooit dat heppieje dat ik heb vandaag? Joke van Leeuwen Heerlijk toch? Joke van Leeuwen be wijst met haar "Ik voel me ozo heppie" dat poëzie ontzettend leuk kan zijn, en dat je er - als je goed leest - ook heel veel van jezelf in kan herkennen. Veel dichters hebben speciaal voor kinderen geschreven. Annie M.G. Schmidt en Willem Wilmink bijvoorbeeld. Maar ook Leendert Witvliet en Theo Olthuis. Hun dichtbundels en die van tientallen anderen staan tijdens de Kinderboeken week in het middelpunt. Vandaar dat gekozen is voor het thema: Van rijm tot rap - versjes, liedjes, ge- fCoiYiJe- 6e-n opj> dichten. Kom tijdens de Kinderboeken week (van 7 t/m 17 oktober) gerust eens proeven van het werk van al die dichters. Er zitten vast versjes bij die je raken. Oja, bladeren in het Kinderboe kenweekgeschenk mag ook. Al heeft Toon Tellegen niets laten rijmen... Op donderdag 8 oktober treedt in de bibliotheek Soesterberg (in het Dorps huis) het PoppenmuZiektheater ZielZus op met drie voorstellingen ge titeld A B ZEE. Op woensdag 14 ok tober gebeurt dat ook in de jeugdbibli otheek in Soest, Albert Cuyplaan 202. In iedere voorstelling staan een aantal gedichten centraal. De voorstellingen worden uitgevoerd met poppen (70-150 cm), een Ierse harp en kleine decors. Behalve een mooie muziektheatervoor stelling met een verhaal, is A B ZEE ook een eerste leerschool voor alle le zers en dichters. Elke voorstelling leert iets over poëzie. Het thema is A B ZEE, alle voorstellin gen gaan over de zee. Kleuterprogramma Voor kleuters heet het programma "Het Ding de Zee". Deze voorstelling is o.a. gebaseerd op gorgelrijmen van C. Buddingh'. Tijdens een vakantie aan zee zitten Eef- je en haar moeder te tekenen aan het strand. Ze tekenen gekke zeemonsters. Telkens als Eefje een tekening klaar heeft, rijst het dier op uit de zee, en ver telt dan een gedicht: een 'Gorgelrijm'. Eefjes moeder gelooft hier eigenlijk niet in, maar als ook zij een dier gezien heeft, maken ze samen nog een groot dier: de Popokatepee. Samen reizen ze dan naar de zee. Ik ben de blauwbilgorgel, Mijn vader was een porgel, Mijn moeder was een porulan, Daar komen vreemde kinderen van. Raban! Raban! Raban! Femke en Machteld den Teuling van ZielZus. Femke studeert literatuurwetenschap aan de universiteit in Groningen. Daar naast speelt zij al jaren harp, en studeer de aan het conservatorium. Het doel van ZielZus is theatermaken op een nieuwe manier, door uit te gaan van de eigen vakgebieden: vormgeving, literatuur en muziek. KOEKJE v.d. week Juffertje 2 ons Ibanketbakkerij donderdag 8 oktober Van Weedestraat 76 Tel. 601 28 23 VAN UW BANKETBAKKER 25 Iedere zaterdag: oliebollen Sinds jaar en dag coördineert de SLAS (Stichting Literaire Activiteiten Soest) de literaire kalender in Soest. In de stichting werken o.m. de Openbare Bi bliotheek en het cultureel centrum C-drie mee. Het vrijwillig samenwerkings verband dateert al van 1988 en werd in het voorjaar van 1998 omgezet in een stichting. Het doel van de SLAS is het op elkaar afstemmen van de verschillende ac tiviteiten op literair gebied in Soest. Er worden ook bijzondere evenemen ten georganiseerd, zoals de driejaarlijkse Rinke Tolman-poëzieprijs van de gemeente Soest, het jaarlijkse Groot Soester Dictee der Nederlandse Taal, de Boekenweek, de Kinderboekenweek en de poëzieconcerten in de raad- Zaal. Wie het werk van de SLAS financieel wil steunen kan zich opgeven als do nateur door een bedrag te storten op postgiro 269124 t.n.v. de SLAS te Soest. Het Kinderboekenweekthema" Van rijm tot rap" was voor de CPNB aanleiding om een keur van Neder landse artiesten te vragen een dier baar kindergedicht op muziek te zetten en te vertolken. Of een ge dicht voor volwassenen dat, een maal op muziek gezet, ook kinde ren aanspreekt. Resultaat is de cd "Van rijm tot rap" die tijdens de Kinderboekenweek (7 t/m 17 oktober) exclusief in de Nederlandse boekhandel te krijgen is. Voor de uiterst vriendelijke prijs van f 14,95 verwerft de (Uit: De Blauwbilgorgel, C. Buddingh') 7 tot en met 9 jaar Voor kinderen van 7 tot en met 9 jaar brengt ZielZus het programma "Piet Hein en de Zee". De Spaanse Zilvervloot werd in 1628 door Piet Hein veroverd, toen hij in dienst stond van de West-Indische Compagnie. De Zilvervloot bevatte on der anderen 177.000 pond zilver, en veel goud en juwelen. Niemand weet dat er ook nog een vreemde kist bij de schat zat, met daarin een aantal zakken met rijmwoorden, en een rijmend Vers- jesVarken... 10 tot en met 12 jaar Voor de bovenbouw is er een voorstel ling rond de gedichten "Melopee" van Paul van Ostayen en "Visser van Ma Yuan" van Lucebert. Deze twee gedich ten vormen de basis van "Op Zoek naar de Zee", over eën man met een kano, en een visser. Op hun Zoektocht vinden Zij in brokken hun eigen (beeld)gedicht. ZielZus presenteert: de Zoektocht naar Zee van een man in een kano en een man die visser is. Op onZe Zoektocht vinden we een maan, een rivier, vogels en vissen. Met woorden. We vinden allerlei woorden en Zinnen. Die 'dingen' met woorden Zijn stukken van gedichten, en delen van het uiteindelijke doel: de Zee. Als onZe Zoektocht voorbij is, hebben we twee dikke vrienden, en een decor met twee gedichten erin. Het decor en de gedichten vormen sa men een beeldgedicht. ZielZus? PoppenmuZiektheater ZielZus wordt gevormd door de twee zussen Femke en Machteld den Teuling. Machteld heeft zich aan de Kunstacademie in Ensche de gespecialiseerd in theatervormgeving. De voorstelling in Soesterberg (donder dag 8 oktober) begint voor kleuterss om 15.30 uur, voor kinderen van 7 t/m 9 jaar om 16.15 uur en voor 10 t/m 12 jaar om 17.00 uur. De voorstelling in Soest (woensdag 14 oktober) begint voor kleuters om 13.00 uur, voor kinderen van 7 tot en met 9 jaar om 13.30 en voor 10 t/m 12 jaar om 14.00 uur. Iedere voorstelling duurt twintig minuten en wordt gespeeld op de jeugdafdeling van de Openbare Bi bliotheek, Albert Cuyplaan 202 in Soest. Kaartjes De plaatsen voor deze drie voorstellin gen zijn beperkt. Om een kaartje te be machtigen zijn door de bibliotheek de volgende activiteiten bedacht: de kleuters kunnen door het maken en inleveren van een kleurplaat mee doen; kinderen van 7 tot en met 9 jaar krij gen een gedicht op papier, waar ze- dan een tekening bij kunnen maken; kinderen van 10 tot 12 jaar krijgen de eerste twee regels van een gedichten moeten dit gedicht afmaken; De kleurplaat, de eerste twee regels van een gedicht en een gedicht zijn allemaal verkrijgbaar in de jeugdbibliotheek. Voor iedere groep geldt: de eerste veer tig die hun opdracht inleveren aan de balie van de bibliotheek krijgen een toe gangskaartje voor PoppenmuZiekthea ter ZielZus. Uit iedere groep wordt een winnaar gekozen die een T-shirt krijgt, bedrukt met zijn eigen werkstuk. Wie kent de boeken van R.L. Stine niet? Zijn beroemde serie "Kippen vel" bezorgt menige lezer spannen de uren. Dit jaar werd een van zijn boeken uit deze beruchte serie be kroond met de Venz-kinderboeken- prijs voor het best verkochte kinder boek van 1997. Voor de kinderboekenweek 1998, van 7 t/m 17 oktober, is er bij Van de Ven aan de Zuidpromenade een speciale Kip penvel-verhalenbundel te koop. De ver halenbundel bevat acht korte griezelver halen, speciaal voor griezelfanaten angstkonijnem Voor de prijs van f 9,95 is dit boek alleen bij de Libris-boekhan- del te koop. Om in de griezelsfeer te blijven zijn er ook nog gratis Kippenvel boekenleggers. Gedichten vissen Van 11 tot en met 17 oktober kunnen kinderen ook gedichten vissen in onze boekhandel. Al spelende kunnen kinde ren dan gedichten lezen van bekende schrijvers. Het spel werd door Jet Man- rho van Autoped ontwikkeld. Het ont werp is gemaakt door de kunstenaar Hans Wap. In de vissenkom waar de kinderen in moeten vissen zitten dertien vissen en een koffiepot. Op sommige vissen staat een gedicht, dat speciaal voor dit spel werd geschreven. De ge dichten zijn o.a. van Karei Eykman, Mensje van Keulen, Edward van de Vendel en Leendert Witvliet. Wie zo'n vis met een gedicht erop vangt heeft geluk en krijgt het poëtische spel "Ge dichten Vissen" cadeau. Dit jaar is het 15 jaar geleden dat de Derde Wereldgroep Soest werd opgericht. Dit feit zal feeste lijk worden gevierd tijdens de jaarlijkse informatieavond in het Griftland College op 30 oktober aanstaande. Tijdens deze avond die, als gezegd, een feestelijk karakter zal hebben, zullen naast muziek en cabaret ook enkele gedichten worden voorgedra gen rond het thema "De Derde We reld en wij, de kloof gedicht". Iedere Soester, maar ook daarbuiten, wordt van harte uitgenodigd om één of meer door hem of haar gemaakte gedichten rond dit thema, die nog niet gepubliceerd zijn, hiervoor in te zenden voor 10 oktober a.s. De D.W.G. hoopt voldoende inzen dingen te ontvangen om hiervan een bundeltje te kunnen samenstellen, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan een van de projecten in de derde wereld. Ook in het jaarver slag 1998 van de D.W.G. zal hier voor een plaats worden ingeruimd. Om u alvast enige suggesties te geven van mogelijke onderwerpen: - Problemen in de derde wereld op gebied van (schoon) water, voedsel, gezondheid, handel, oorlog, maar ook positieve punten zoals creativi teit, inventiviteit, gastvrijheid, opti misme, cultuur e.d. Ook reacties die een en ander bij u oproepen kunt u verwerken. Aarzelt u niet om mee te doen. Ook uw bij drage groot of klein, al of niet kri tisch, is waardevol voor ons. U kunt, voor 10 oktober, uw gedicht(en) zenden of afgeven aan het secretariaat van de Derde We reldgroep Soest, t.n.v. mevr. M. Pol man Tuin-Vermeer, Dr. Schoonen- beeklaan 12, 3761 XW Soest. Voor informatie, mevr. E. Hoksber- gen-Evers, tel. 6018069, mevr. M. Polman Tuin-Vermeer, tel. 6010166, J. Uit den Bogaard, tel. 6017692. In de kinderboekenweek wordt in het hele land extra veel aandacht gegeven aan gedichten. Bij het woord "dichter" denken veel mensen meteen aan een romantische fi guur, die op zijn of haar zolderkamertje moeilijke stukjes zit te schrijven (liefst nog met zo'n ouderwetse pen) of die eenzaam loopt te dwalen op zoek naar inspiratie. Gelukkig klopt dat beeld allang niet meer. Tegenwoordig weten we dat de liedteksten ook gedichten zijn, dat rap- teksten er dus ook bij horen en dat zelfs een reklame-tekst als: "Vraag niet hoe het kan, maar profiteer ervan" een versje is. Kortom, we horen en zien de hele dag gedichten om ons heen. En in Nederland maakt bijna iedereen in de decembertijd rijmpjes, dus zijn we ook allemaal dichters! Om eens te zien hoe goed de kinderen in Soest en omgeving kunnen dichten houdt Van de Ven's boekhandel een dichtwedstrijd waaraan alle kinderen op de basisschool kunnen meedoen. De winnaar van de eerste prijs mag voor f 100,- aan boeken uitzoeken, de win naar van de tweede prijs voor f 50,-. En als je met de hele klas meedoet kun je nog een extra prijs winnen van f 50,-. Spelregels maak een gedicht van ten hoogste 24 regels; het onderwerp mag je zelf verzinnen, de titel ook; zet op de achterkant je naam, adres, leeftijd en telefoonnummer; als je op school meedoet ook nog de naam van de school en je groep lever je gedicht in vóór woensdag 14 oktober bij Van de Ven, Zuidprome nade 1. De prijsuitreiking is op zaterdag 17 ok tober om 11.00 uur. De Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) organiseert op don derdagavond 26 november in de raadzaal van het Soester gemeente huis voor de derde achtereenvolgen de keer "Het Groot Soester Dictee der Nederlandse Taal". Opnieuw zal gestreden worden om de wisseltrofee (ontwerp Ali van den Berg), die in 1996 werd gewonnen door de gemeenteambtenaar Bob Boerma en in 1997 door Bert Jansen. De tekst van het dictee wordt opnieuw geschreven door de Soester spellingdeskundige Ton Majoor. In de, Soester Courant van 21 oktober verschijnt een multiple choice-spelling- prijsvraag, waaruit de beste dertig Soes ter inzenders geselecteerd worden die mee mogen doen aan de wedstrijd op 26 november. Daarnaast zullen nog tien schooldirec teuren, werkzaam in het Soester basis- en middelbaar onderwijs, uitgenodigd worden om aan de wedstrijd deel te ne men. Alle scholen krijgen hierover bin nenkort bericht van de SLAS. Winnaar in de jury Het bestuur van deze literaire stichting heeft vorige week unaniem besloten het reglement aan te passen, zodanig dat de winnaar/winnares van het Soester Die- De wisseltrofee voor het Groot Soester tee het volgend jaar wordt uitgesloten Dictee. van deelname en gevraagd wordt zitting te nemen in de jury. Nadere informatie: tel. (035)6014283. koper een doosje muzikaal allerhande in de beste zin van het woord. Variatie in poëzie Van klassiekers als Hiëronymus van Alphen.en De Schoolmeester, via mees ters van het lichte vers als C. Buddingh' en Drs. P, naar nog volop actieve dich- ters-voor-kinderen als Leendert Witvliet en Ted van Lieshout. Variatie in muziek Een aantal deelnemers koos voor een bekende muziekstijl van bewezen kwa liteit: dat deed Joke van Leeuwen met cool-jazz, Frank Groothof met een strijkkwartet en Jenny Arean met een gezing-zegde vertolking. Helemaal van nu zijn de digitale a capella van Mezzo Macho, de grotestads-raps van Osdorp Posse-voorman Def P en zijn maat Seda en de manier waarop Ronald Snijders een versje uit een Surinaams school boekje omtovert tot een strakke maar vederlichte funkrap. Variatie in stem Het licht-Rotterdamse accent van Mar jolein Meijers, totnogtoe bekend als Annie Berini, V.O.F. de Kunst op zijn Brabants, de Turkse meidengroep Kar delen, ook uit Brabant, die voor het eerst in het Nederlands zingt, de pani sche ketelmuziek van De Raggende Manne, het intrigerende onderwaterge luid van Peter Zegveld, de griezelklan ken van Raymond van het Groenewoud en de geruststellende good-time music van Joost Belinfante. Sommige grote mensen kennen Toon Tellegen als schrijver van gedichten voor grote mensen. Maar jij kent hem natuur lijk in de eerste plaats van zijn kinder boeken. "Toen niemand iets te doen had" en "Bijna iedereen kon omvallen heb je misschien gelezen; ze sleepten elk een Gouden Griffel in de wacht. Toon Tellegen schrijft veel verhalen over die ren. In het Kinderboekenweekgeschenk 1998: "Mijn avonturen door V. Swchwrm" spelen mensen de hoofdrol, vaak heel grappige mensen. Een frag mentje: Ik gaf mijn vader een kameel voor zijn verjaardag. Hij stond raar te kijken toen hij hem had uitgepakt. "Hoe kom je daaraan?" vroeg hij. Ik wou dat niet zeggen, want het was een cadeau. Maar mijn vader drong aan. "Het was een aanbieding", zei ik. "O", zei mijn vader. Ik zei dat hij nu nooit meer met zijn auto naar zijn werk hoefde te gaan. "Dat is wöar," zei hij. "Je bespaart dus benzine." - n "Mijn avonturen door V. Swchwrm krijg je cadeau als je tijdens de Kinder boekenweek voor ten minste f 19,50 aan kinderboeken koopt. Haast je. De boek- VAN Liefde voor Poëzie stimuleren én uitbouwen - daar draait het om tij dens de Kinderboekenweek van 7 tot en met 17 oktober! In elk kind, zelf het kleinste, schuilt een dichter of tenminste een liefhebber van gedichten. Het begint al in de luier: kraaiend van plezier luistert het naar de liedjes die uit de mond van mamma of pappa komen. Eenmaal in de peuter- en kleuterjaren krijgt het maar geen genoeg van al die versjes en rijmpjes uit de oude en nieuwe doos. En later, als de puber teit in zicht is, dan zoekt het kind naar andere woorden die vorm geven aan zijn gevoelens. "Rap" is het helemaal. Poëzie lees je, maar naar poëzie kun je ook luisteren. Er is ter gelegenheid van Uj C*PfC> Ook als ze nog heel erg jong zijn, zelfs als ze nog niet kunnen lezen, valt er voor kinderen op het gebied van poëzie al veel te genieten. "Twee oren om te horen, twee ogen om te zien" bewijst het. Het is een uniek prenten- en voor leesboekje vol anonieme versjes en ge dichten van bekende kinderauteurs zo als Han G. Hoekstra. Bekroond mees- ter-illustrator Piet Klaasse maakte er de prachtigste tekeningen bij. "Twee orën om te horen, twee ogen om te zien" wordt uitgegeven ter gelegenheid van de Kinderboekenweek 1998, en kost maar f 4,95. Een meevaller die geen pappa, mamma, opa of oma zich zal laten ont- ïwse oreri om te hpirm Twee Qgeri J om te I Voor de kleinsten: Dick Bruna: Ruben en de Ark van Noach 29?° Marcus Pfister: De mooiste vis van de zee 29?° Marianne Busser en Wim Schröder: Het grote versjesboek 39? 90 Toon Tellegen schreef Kinderboekenweek geschenk 1998. Cadeau bij aankoop van ten minste ƒ19,50 aan kinderboeken, zolang de voorraad strekt. Zelf lezen: Carry Slee: Meester Paardenpoep Hanna Kraan: Toveren met de boze heks Vanaf 11 jaar: Thea Beekman: Vrijgevochten Jan Terlouw: Eigen rechter Klassiekers voor alle leeftijden: Annie M.G. Schmidt: Abeitje en de A van Abe/tje Roald Dahl: DeOVR Alleen bij ons verkrijgbaar: 8 x kippenvel met gloednieuwe griezelverhalen voor maar Winkelcentrum Hartje-Zuid Soest 035-6012419 (ohm-se handelaar heeft geen onbeperkte voor raden in huis. deze Kinderboekenweek een CD uitge bracht met daarop veertien gedichten voor kinderen van vier tot elf jaar: oude rijmpjes, nieuwe versjes, grootsteedse rap, volwassen poëzie die ook voor kin deren leuk is om te horen. De gedichten zijn op muziek gezet door toonaangevende componisten als Harry Bannink en Joost Belinfante. En ver tolkt door bekende artiesten, van Ray mond van het Groenewoud tot Osdorp Posse. CD met gedichten De CD heet "Van rijm tot rap" en is een perfecte introductie tot de kinderpoëzie. Tijdens de Kinderboekenweek te koop in de boekhandel voor veertiengulden- vijfennegentig. Deze maand viert KAVE kende keukencentrum anti markt en sanitair-showroo Veldweg, zijn dertigjarig Dat gebeurt met een jubih van donderdag 8 t/m zat oktober, met daarin als ho het "open huis" van komen dag (10 oktober). Voor liefhebbers en belangstc er op velerlei gebied het nod en te beleven. Tijdens het "op van 11.00 tot 16.00 uur - is beeld een demonstratie van i Bosch-inbouwmagnetron en name ook het inductiekoken net zo snel als op gas) veel Zowel in het keukencentrurr sanitair-showroom zullen de hun ogen uitkijken naar al modellen en voorbeelden. KAVE begon dertig jaar g< doe-het-zelf-zaak. Daaruit g gauw de bouwmarkt, die voll zien is van allerlei bouwmatei der het veelzeggende motto Alle kinderen van Soest meedoen aan een "Frans wedstrijd", waarbij ze van a flessen, kurken, etiketten, I kels etc.) een kunstwerk ma moeten ze vóór donderd; vember inleveren bij de R< aan de Smitsweg. Een dag later, op vrijdag 6 r worden de kunstwerken geveil bod verkocht) en de opbrengs is bestemd voor de Paarden! rusthuis voor paarden aan de in Soest. Een deskundige ju deelt de binnengekomen kur en looft voor de drie mooiste prijs uit. Cursussen astrologie Individuele adviesge: gezondheid, kinderer BEL VOOR I

Soester Courant | 1998 | | pagina 12