En dit zijn de knallers van deze week: Auto's in alle wijken 30 km/uur MET TE GELOVEN 498 249 198 Koninklijke hulde voor Wim Deelen GGS wil verhoging ozb voorkomen HurK EOWDAI FEIKEN VASTE BEZORGERS 6027493 'Verhoging niet nodig' «?000.- incl.BX''J Gevraagd in Soest voor de NEFKENS jprS SOEST V/ie <tn^ BESPAAR ƒ36.000, HET VLEESCENTRUM Bij de tijd, maar niet genoeg Schouder- karbonade Boeren- tarwebrood Crabsticks Paardenworst Delmonte bananen Gebraden fricandeau VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest WOENSDAG 7 OKTOBER 1998 77e JAARGANG NO. 7 Verkeersveiligheidsplan wordt komende drie jaar uitgevoerd 3 Actueel 5 Actueel 15 Op Soest 21 Sport 17 Soesterberg Aanbieding Centrale Verwarming Soester Onderlinge verlaagt brandpremies! Controles A. van der Lee Tel. 06 - 53 91 12 37 KLAREN El TROMP Veertig jaar organist Wilhelminakerk Aanmelden: tel. 601 41 52 Fractie lanceert aanpassingsvoorstellen voor begroting 035 601 14 56 DE KAPSALON BIJ U THUIS ettboawpokke automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 Zie adv. op pag. 5 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Varkenshaas kiloi Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar ARNHEMSEWEG 149, 3817 CD AMERSFOORT. TEL: 033-4621162. FAX: 033-4655423. Soest begint langzaam te wennen aan de aanhoudende parkeercontroles, al zijn er nog heel wat automobilisten die in de blauwe zone tegen de lamp lopen. Ook op de Smitshof moet de parkeerschijf gebruikt worden en op de juiste tijd ingesteld. De politie keek vorige week vrijdag verrast op toen ze in de blauwe zone daar een auto aantrof waarvan de be stuurder maar liefst negen par- keerschijven achter de voorruit had gelegd. Ze vermeldden allemaal een verschillend tijdstip van aankomst, kennelijk met de bedoeling dat de bestuurder er zo'n beetje de hele dag kon blijven staan, omdat er altijd wel een schijf zou kloppen. De politie trapte er niet in en bedacht de man met een proces-verbaal. Dan mag hij nog van geluk spreken dat het niet acht bekeuringen waren... kilo heel 100 gram J m /r heel ±500 gram 598 kilo 1 00 gram Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,- Buiten Soest f 32,- Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Drugsdealers horen twee jaar eisen. Zorgloket: voor alle leeftijden. Start van aanleg rotonde. Nader onderzoek in verkrachtingszaak. Hockeyers zijn vandalisme spuugzat. Eén bestuur voor Soester parochies. Meer verzoeken om woningsplitsing. Bijna groen licht voor ijsbaan Soest draagt 13 Rijksmonumenten voor. School voetbal nieuw leven ingeblazen. Heronthulling monument. Olthof ziet perspectief voor SoVoCo. Pure basketbalpromotie in Beukendal. Soest klopt ook andere promovendus. WOP speelt WZ'49 in de kaart. Complete-volwaardige-voordeel c.v.-installatie be staande uit een c.v.-ketel op zolder of een c.v.-haard in uw kamer (meerprijs 500,-) met 8 platte gelakte paneelradiatoren, radiatorkranen en alle onderdelen die u voor uw installatie nodig heeft. Voor doe-het-zelvers compleet met werktekeningen, montage-instructies en mondelinge voorlichting. U ontvangt uw c.v.-installaties op maat aangepast aan uw woning en uw wensen. Niet in de prijs begrepen zijn de materialen voor gas- en elektrische aansluiting. Heeft u een hoekwoning ilp.v. een middenwoning, dan komt er een radiator tegen een meerprijs van 500,- bij. Meerprijs warmwatervoorziening op c.v.-ketel 900,-. Profiteer nu dus van deze extra lage prijzen en bestel! Zie pagina 15 De politie schreef vorige week woens dag 50 bekeuringen uit. Daarvan waren er 16 bestemd voor automobilisten die 5 middags het inrijverbod op de Peter van den Breemerweg (vanuit Amers foort) negeerden, 's Morgens was er 42 maal proces-verbaal opgemaakt tegen automobilisten die op de Van Lenne- plaan reden zonder hun veiligheidsgor dels te gebruike^i. Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. Lubbersen Autoservice Voor reparatie en onderhoud van uw auto ook aan huis. Ook 's avonds en in 't weekend S Burg. Grothestraat 54 zie pagina 2 Sinds afgelopen zaterdag is Wim Deelen, de bekende Soester make laar, drager van een koninklijke on derscheiding. Hij kreeg het lintje voor zijn 40-jarig jubileum als orga nist van de Wilhelminakerk. Deelen en zijn vrouw buitelden zaterdag als het ware van de ene verrassing in de andere. In de eerste plaats het feestje dat de Samen-op-Weg-wijkgemeente van Soest-Zuid voor hen had georgani seerd, een dag nadat ze van een vakan tie in Florida op Soester bodem waren teruggekeerd. Het nietsvermoedende echtpaar werd op slinkse wijze naar de goedgevulde Wilhelminakerk gelokt, waar ze werden onthaald op een bijzon der feestprogramma, inclusief orgelspel (voor deze speciale gelegenheid vertolkt door Gert Muts, al dan niet in combi natie met oud-collega Cees van Winzum en trompettiste Diane Lenting). "Je houdt niet zo van de loftrompet, je speelt ook niet graag de eerste viool en je bent zeker geen flierefluiter," ken schetste ds. Jaap Huisman de jubilaris in een humoristische feestrede, na de ver welkoming door ceremoniemeester Eit Algra. Volgens Huisman had Deelen het orgel "veertig jaar laten jubelen voor God en de gemeente". Hij was geduren de bijna zoveel jaar ook de vaste bege leider geweest van het kerkkoor. Dee len, "organist met hart en ziel", was vol gens de predikant een evenwichtig, ge lijkmatig en welwillend mens, die naast de gewone zondagse kerkdiensten ook honderden doordeweekse rouw- en trouwdiensten muzikaal begeleidde. Nadat de collega-organisten Muts en Van Winzum' een speciale compositie over psalm 122 hadden uitgevoerd (met samenzang van het derde vers in zowel de oude als de nieuwe berijming) werd de tweede verrassing onthuld: de komst van burgemeester De Widt, die tot dat moment in de kerkenraadskamer gedul dig zijn beurt had afgewacht. Hij prees Deelen als "samenbindende factor in deze tijd van individualisme" en voor zijn actieve kerkelijke betrokkenheid in diverse functies (o.a. ook als orgeltech- nisch adviseur en raadgever in onroe- rend-goed-kwesties), en speldde hem vervolgens de koninklijke versierselen van de orde van Oranje-Nassau op. Wind van de duivel Cees Douma bood, met een toespraak waarin hij er o.a. aan herinnerde dat het orgelspel tot de 18e eeuw in protestantse kring nog beschouwd werd als "paapse afgoderij" en "het bedrieglijk en leugen achtig geluid door de wind van de dui vel gedreven", het gezamenlijke ge schenk aan: een comfortabele ligstoel, een globe en een aantal cd-bonnen. Namens de Kerkeraad Algemene Zaken (de "werkgever" van de organisten) Burgemeester Hans de Widt speldde Wim Deelen de koninklijke versierselen op de borst. sprak ook scriba Auke Dijkstra een woord van waardering. De officiële bijeenkomst werd afgesloten met een klein Bach-orgelconcert van Gert Muts en een gezongen "ode aan d'opfechte amateur", vertolkt door het Wilhelminakerkkoor, waarbij de ge meente op de wijs van psalm 136 het refrein voor haar rekening nam: "Looft Wim Deelen om zijn werk, voor de Wil helminakerk.' Nu al veertig jaren lang, leidt hij de gemeentezang." Daarna volgde nog een drukbezochte receptie in de Rank, waar velen Deelen persoonlijk kwamen feliciteren met zijn jubileum. In een poging te voorkomen dat de onroerend zaken belasting (ozb) met uiteindelijk dertig procent wordt verhoogd, heeft Gemeente belangen Groen Soest een aantal voorstellen ingediend. Volgens de fractie is het mogelijk de begroting zodanig aan te passen dat een forse lastenverzwaring voor de burgers achterwege kan blijven. Soest krijgt van het Rijk minder geldj rekent er zelfs op dat de bijdrage uit Den Haag straks nog minder wordt en wil dat voor een belangrijk deel opvan gen door de ozb drastisch te verhogen. Vanaf volgend jaar moet volgens het College een gat van 1,7 miljoen worden gedicht. Dat bedrag loopt op tot 3,5 miljoen in 2002. Een meerderheid van de gemeenteraad, die volgende week een besluit neemt, heeft aangegeven het College-voorstel te steunen. GGS is fel tegen, heeft in de begroting geploegd en alternatieve dek kingsmogelijkheden gevonden. Dat Paars II de gemeente met een extra korting op het gemeentefonds opzadelt, is volgens GGS een achterhaalde ge dachte. Het tegendeel is waar, meent de fractie. Dat scheelt volgend jaar 150.000 gulden en vanaf 2002 zelfs zes ton. De effecten op de hertaxatie van de WOZ kunnen vanaf 2001 ook 700.000 gulden voordeliger worden begroot. Personeelslasten Verder vindt GGS dat de Sociale Dienst Verlening formatieplaatsen moet inleve ren. "Het aantal cliënten is veel minder dan in 1997, maar er worden voor 1999 meer manuren opgeschreven." Volgens GGS kan op deze wijze 150.000 gulden tot uiteindelijk 600.000 gulden worden bespaard. Dat moet gefaseerd gebeuren, omdat volgens GGS niet meteen alle overtolige medewerkers ontslagen kun nen worden. Door het overig perso neelsbestand onder de loep te nemen, zou vanaf 2001 nog meer geld in de lo kale schatkist (300.000) kunnen blijven. Uit het feit dat van de Sociale Recher che iemand drie jaar lang zal worden gedetacheerd, leidt GGS af dat deze af deling het dus best met een man min der kan doen (besparing 150.000 gul den per jaar). Door bewuster en zuiniger in te kopen, bijvoorbeeld via collectieve inkoop, kan de gemeente ook nog eens geld bespa ren (uiteindelijk een half miljoen op jaarbasis). Daarnaast moet de raad, aldus GGS, nog eens gaan kijken op welke uitgaven hij kan besparen. Dat gaat dan ten kos te van verenigingen en instellingen die Volgens GGS is er helemaal geen reden de onroerend zaken belasting (ozb) te verhogen. Dat het College op deze wijze de begroting wil gladstrijken, is onaanvaardbaar voor de vier mans sterke fractie. "Ze hebben nu gekozen voor de gemak kelijkste oplossing. Ze zijn nu al aan het oplossen, terwijl het probleem nog niet duidelijk is," aldus Hans van Wuijc- khuijse, de financiële man van de frac tie. Hij vindt het vreemd dat het Colle ge nu ineens met de extra ozb-verho- ging (tot dertig procent) op de proppen komt. Vóór de verkiezingen was een aantal zaken al bekend, maar toen hiel den de WD, het CDA en de PvdA hun mond erover dicht, stelt GGS. subsidie van Soest ontvangen. Op deze manier wil GGS eerst 150.000, dan 300.000, vervolgens 450.000 en vanaf 2002 600.000 gulden uitsparen. Tot slot kan structureel geld worden bespaard als de ontsluitingsweg achter AH niet wordt doorgetrokken. Vanaf 2001 levert dat een ton op. Als de gemeenteraad deze aanpassings voorstellen aanneemt blijft er de komen de drie jaar nog een tekort over. GGS wil dit dekken uit de algemene reservé. Volgend jaar zou dan één miljoen nodig zijn, daarna 415.000 gulden en in 2001 nog 255.000 gulden. In de algemene reserve van de gemeente zit momenteel 5,6 miljoen gulden. Als de raad deze pot aanspreekt in plaats van de ozb te ver hogen, blijft er volgens de berekeningen van GGS in 2002 nog 4,7 miljoen aan reserve over. Volgens GGS gaat het er nu primair om of je wel of niet een verhoging van de ozb wilt. "Wil je dat niet, dan moet je in ieder geval een discussie op gang bren gen om te kijken naar alternatieven. Die hebben wij gevonden." Deze komen maandag ter sprake bij de begrotingsbehandeling door de raad. "Ze zullen er serieus op moeten reage ren, anders maken ze zich belachelijk." Op dit moment een verhoging van de ozb doorvoeren, is in de ogen van GGS niet nodig. "Als er onvoorzien iets ge beurt, moet je dat misschien alsnog doen. Misschien zegt het Rijk: Soest krijgt drie miljoen minder, omdat het verrekt de ozb te verhogen. Misschien, maar nu hoeven we dat in ieder geval nog niet te doen." HVAN DENW7- accountancy i belnslingadvieê - Top-haarstylisten - bezoeken u thuis - voor elke gewenste - Ook 's avonds en op zaterdag bel voor een vrijblijvende kennismaking. Ten behoeve van de verkeersveilig heid wordt in alle wijken van Soest en Soesterberg een 30 kilometerzo- ne ingericht. De uitvoering vindt de komende drie jaar gefaseerd plaats en kost naar schatting 1,2 miljoen gulden. Het Rijk betaalt ongeveer de helft. Nog niet bekend is welke wijk het eerst wordt aangepakt, de ambtenaren zijn bezig met de planning. Vast staat dat in 1999 zo snel mogelijk wordt begonnen. In 2001 moet de 'operatie' zijn afgerond. De Soester Courant berichtte een jaar geleden als eerste van de voornemens van Soest die een van de eerste gemeen ten is, die de woonwijken als 30 kilome terzone gaan inrichten. Dankzij nieuwe regelgeving van het rijk hoeft de ge meente hiervoor niet meer zo veel fysie ke maatregelen te treffen. Volstaan kan worden met een zogenoemde poortcon structie bij elke ingang van de wijken. Bij elke invalsweg komt in ieder geval een bord te staan, waarop dit staat aan gegeven, De borden worden onder steund door bijvoorbeeld een drempel of een wegversmalling. De gemeente streeft hierin zoveel mogelijk uniformi teit na om de herkenbaarheid te bevor deren. Omdat de plaatsing van borden en aan leg van bijvoorbeeld drempels niet in grijpend zijn, zal de gemeente geen in spraakprocedure starten. Het is de be doeling dat de politiesurveillanten gaan controleren of het gemotoriseerd ver keer in de wijken zich aan de snelheids limiet houdt. Binnen de bebouwde kom mag straks alleen op de hoofdwegen nog maximaal 50 kilometer per uur worden gereden. Het gaat om de routes Koningsweg- Birkstraat, Vredehofstraat-Birkstraat en Nieuweweg-Beckeringhstraat en de Dalweg en de Soesterbergsestraat. In Soesterberg geldt dit voor de Veldmaar schalk Montgomeryweg-Kampweg en de Banningstraat-Rademakerstraat. Uitzonderingen worden gemaakt in de winkelgebieden (Steenhoffstraat-Burge- meester Grothestraat, Soesterberg sestraat en Rademakerstraat) waar niet harder mag worden gereden dan 30 ki lometer. Fietsers Landelijk worden, wellicht reeds vol gend jaar, belangrijke wijzigingen in de verkeersregels doorgevoerd. In de 30 kilometerzones, ook wel verblijfsgebie- den genoemd, hebben fietsers die van rechts komen dan voorrang op snelver keer. Bromfietsers mogen dan niet meer gebruik maken van de fietspaden en moeten over de rijbaan rijden. Verder Koningsweg 29, Soest Telefoon (35) 603 70 00 Binnen de bebouwde kom mag straks, met uitzondering van de hoofdwegen, niet harder worden gereden dan 30 kilo meter per uur. Foto: Goos van der Wilt krijgt overal het verkeer op rotondes voorrang. Tenzij anders aangegeven, mag nu bui ten de bebouwde kom maximaal 80 ki lometer per uur worden gereden. Ook hierin komt verandering. De limiet wordt, waarschijnlijk in de loop van vol gend jaar, teruggebracht naar 60 kilo meter. Het wachten is op de landelijke regelgeving. Voor Soest heeft dit betrek king op de Biltseweg (die per 1 januari 1999 gedeeltelijk in eigendom komt van de gemeente Soest) en de Birkstraat. Dekking De uitvoering van het verkeersveilig heidsplan mag maximaal 1,2 miljoen gulden kosten. De helft hiervan wordt gefinancierd door het rijk. Voor het res tant heeft de gemeente reeds een dek king gevonden. Elk jaar haalt Soest één miljoen gulden uit de exploitatie van de Boerenstreek om te besteden aan de leefbaarheid van de woonwijken. Van dit fonds zal in de periode 1999-2001 jaarlijks 200.000 gulden worden ge bruikt voor de uitvoering van het ver keersveiligheidsplan.

Soester Courant | 1998 | | pagina 1