ƒ649.00 ƒ249.00 EfflATB Gecertificeerde reinigingsdienst i »w ISO 9002 1 Airmiles' voor de Derde Wereldgroep worden goed gebruikt f\ REINIGING &VERVOE Lourdes-gangers (77) kijken terug op een zeer geslaagde pelgrimsreis Abonnement zijdebloemen bij Lizzyli Decoraties Morgen voor slechts f 5,- op Zonnestudio-zonnebank eicpert schoemaker Duurzaam en Leefbaar 1 HAREN ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Beste lezer, Rodenrijs Traiteur Party en Catering Service Workshop over herfststukken PAGINA 7 Soester 2x betrapt op drankgebruik Actie bij vijfjarig bestaan Gemeente Soest landelijke voorloper op milieugebied SOESTER COURANT 7 ACTUEEL I PIJPEN B.V. BANG OLUFSEN CENTER Hollandse snoepjes voor ds. John B. Ngamelubun Wat doet een CD bovenop een televisie? PAGINA 6 WOENSDAG 7 OKTOBER 1998 OS««£6KJ' fauteuil Touch vanaf hoeker Touch vanaf Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Vooruit regeling van begrafenis/crematie Deposito (voor ouderen) Voor thuis opbaren koeling beschikbaar aan de 3762 EC Soest 8 32 Hiebedrijf sinds 1938 tten (3e generatie) n eervolle verzorging leheel naar uw wensen. Iders verzekerden. acht bereikbaar: - 3 5 1 2 2 3 aat 142. 3769 EH Soesterberg ank te Utrecht d.d. 30 ILLISSEMENT nop 30 augustus 1960 te 'eenbesstraat 690, voorheen ostraat 40, choonhoven. ;tbus3136,3760 DC Soest, dijnatelier te Soest vraagt je vrouwelijke MEDE- RKSTERS v.a. 15 jaar. r opl. wordt gezorgd. Inl. i-6011917. Groentensoep, Pasteitje tong/zalm of Paté. Varkensoesters roquefortsaus, Forel witte wijnsaus of Pepersteak. Coupe "Hawaï", Cassata of Koffie. 3 Gangen ^Wjv Keuze Menu^jJJr Iemand heeft het eens heel kern achtig gezegd: "We hebben de aarde niet geërfd van onze ouders, maar geleend van onze kinderen". Die zelfde gedachte zit achter de tegen woordig veel gebruikte begrippen 'duurzaam', 'duurzaamheid' en 'duurzame ontwikkeling'. Duurzame ontwikkeling komt erop neer dat wij nu op zo'n manier werken, wo nen, reizen en ontspanning zoeken, dat onze (klein)kinderen dat straks ook nog op een fatsoenlijke manier kunnen. Wist u dat er al ruim twee jaar regelma tig in de Soester Courant/Op 't Hoogt een rubriek "Duurzaam Soest" ver schijnt? Wist u dat diezelfde rubriek "Duurzaam Soest" ook op internet te vinden is on der www.soest.nl-Milieu en Reiniging- Milieuvoorlichting? Wist u dat er een ambtenaar van de af deling Planologie en Bouwen van de ge meente driekwart van zijn tijd besteedt aan "Duurzaam Bouwen"? Wist u dat begint dit jaar de Werkgroep Duurzaam Soest is opgericht, waarin di verse lokale organisaties van bewoners, bedrijven en verenigingen deelnemen. Wist u dat deze werkgroep dit voorjaar met succes de (tweede) regentonnenac- tie heeft georganiseerd en dit najaar met "mobiliteit en milieu" aan de slag gaat? We willen maar zeggen: duurzaamheid komt in Soest niet uit de lucht vallen. De nieuwe gemeenteraad heeft in zijn programma opgenomen dat er een nieuw Gemeentelijk Milieubeleidsplan moet komen. Burgemeester en Wethou ders hebben besloten om dat plan om te dopen tot Duurzaamheidsplan. Het col lege vindt die naam beter, ómdat "duur zaamheid" beter weergeeft dat het gaat om een evenwicht tussen nu en straks, tussen "economie", "ecologie" en "samenleving". Een ander kernwoord uit het Duur zaamheidsplan is "leefbaarheid". Bij leefbaarheid ligt het accent op het hier en nu. Een voorbeeld: het aantal auto's dat per dag door een woonstraat rijdt, bepaalt in hoge mate de leefbaarheid van de buurt. Het beschermen en verbe teren van de leefkwaliteit van stad en platteland is dan ook het vertrekpunt voor een duurzame ontwikkeling. An ders gezegd: duurzame ontwikkeling is het naar de toekomst garanderen van leefbaarheid. Als wethouder van milieu van,deze gemeente geef ik leiding aan de voor bereiding van het Duurzaamheids plan, dat de gemeenteraad volgend jaar juni vaststelt. In dat plan wordt uitgewerkt hoe we in onze mooie gemeente op een duurzame manier kunnen blijven werken, wonen en van onze vrije tijd genieten. Met an dere woorden: hoe we Soest en Soesterberg leefbaar houden. Duur zaam betekent dat we niet alleen naar nu kijken, maar dat we ook oog hebben voor een leefbare gemeente' voor onze kinderen en kleinkinderen. De gemeente wil hierover een open dialoog aangaan met zoveel mogelijk inwoners. Met u dus. Geef u op voor de ronde-tafelrgesprekken van de Soester Duurzaamheidsdialoog in november aanstaande. Meer weten? Bel dan naar Joop van Haaften (6093512) of Sien Overduin (6093674) van de afdeling Groen Milieu. Niet uitstellen, maar doen! Pieter ten Hove Dinerbonnen verkrijg' baar vanaf 25,0Ó,_ I tevens accepteren wij I VVVdinercheques. Zandvoortweg 132 (achteringang) BAARN 015-5430044 of 5414614, In onze traiteur diverse kant-en-klaar maaltijden X)itiaJr zoals: Hertengoulash Kalfskerry ragout- Eendenboutje met zuurkool Hertenbiefstukje met rode kool NIEUW Een ruim assortiment In oliën, zouten en ediks om uw gerechten nog smaakvoller te maken. Laandwarsstraat 15,3743 BS Baarn 035-5414013 Wie wel van bloemen houdt, maar er liefst zo weinig mogelijk "omkijken" naar wil hebben, moet beslist een kijkje nemen bij Lizzyli Decoraties van Lizzy Ma- schewski aan de Beukenlaan. Daar zijn zijdebloemdecoraties in alle soorten en maten te huur. De zijdebloemen van Lizzyli zijn niet van echte bloemen te onderscheiden, maar wel een stuk gemakkelijker te onderhouden. Vooral voor bedrijven is dat een uitkomst. Er is trouwens ook een uitgebreide sortering kunst bomen en -planten en verder allerlei materiaal om zelf boeketten te men gen en bloemstukken samen te stel len. Groot of klein: bij Lizzyli kan men terecht voor een zijdebloemen-abon- nement van vier, acht of twaalf we ken, en altijd op de gewenste maat. De huur is omgerekend heel wat voordeliger dan elke week verse Lizzy Maschewski en haar mede werksters Diana de Jong (l.) en An neke Beemer. bloemen. Ter kennismaking kan men een proef-abonnement voor vier we ken afsluiten, waarin de bloemen desgewenst ook nog eenS "ververst" worden. Workshop Voor belangstellenden organiseert Lizzyli binnenkort een workshop over het maken van herfststukken met zijdebloemen. De exacte datum wordt in overleg met de deelnemers vastgesteld, maar die moeten zich dan wel vóór 15 oktober opgeven bij Lizzyli Decoraties, Beukenlaan 15, tel. 6027108. De zaak is op werkdagen geopend van 09.00 tot 17.00 uur; op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Op bedevaart naar Lourdes, dat is voor sommigen een wensdroom, voor een anderen een bijna jaarlijks terugkerend ritueel. Voor de mo derne pelgrims bestaan er georgani seerde reizen per trein of per vlieg tuig. Maar vanuit Soest gingen van donderdag 24 september tot en met donderdag 1 oktober twee bussen op pad. De organisatie was in handen van het Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aech- ten Schuttersgilde van Soest, vertegenwoordigd door ouderenman (voorzitter) René van Hal, de Katholie ke Bond van Ouderen Soest (KBO), vertegenwoordigd door mevrouw R. de Korte en het Katholiek Vrouwengilde afdeling Soest. Mevr. Tonny Hoebe ging mee als verpleegkundig begeleidster. De 8-daagse reis voerde na een over nachting in de buurt van Auxerre naar Nevers. In deze centraal in Frankrijk gelegen stad bracht de kloosternon Ber- nadette Soubirous (1844-1879) de laat ste 15 jaar van haar leven door. In de St. Gildard-kerk, waar ze ligt opgebaard in een glazen relekwiekast, gingen de Soester pastoor H. Goddijn en een Franse collega de pelgrims voor in een speciale mis. Ja, want deze molenaars dochter uit Bartrès bij Lourdes had in de grot van Massabiele in de periode 11 februari tot 16 juli 1858 maar liefst 18 verschijningen. Het is nooit helemaal duidelijk geworden wie er aan Berna- dette is verschenen, maar de woorden "Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis", •gaf de geestelijkheid het houvast voor Maria-verschijningen. Haar verhaal lijkt overigens als twee druppels water op verschijningen aan het begin van deze eeuw in Knock (Ierland) en later in Medjugorje (voormalig Joegoslavië). Aanvankelijk stond de kerk sceptisch tegenover de ervaringen "van een een voudige leek", maar onder druk van de plaatselijke bevolking ging de clerus ten slotte toch overstag en erkende de ver schijningen van Bemadette. Uiteindelijk wordt ze op 18 april 1925 na een derde opgraving van haar lichaam, dat nog geheel intact bleek, door paus Pius XI zalig verklaard. Voor de groep uit Soest was Nevers slechts een (belangrijk) tussenstation, op weg naar Lourdes, dat via een overnach ting in Limoges op zaterdagmiddag 26 september werd bereikt. Zondag 27 september was er in de grote onder grondse Pius X-basiliek een grote inter nationale rtiis. Toen en bij de lichtpro cessie van de vorige avond bleek hoe populair Lourdes bij de bede vaartgangers is. Uit alle uithoeken van Enkele deelnemers aan de bedevaart reis uit Soest bij het graf van Bernadette. Foto: René van Hal. Europa waren pelgrims naar deze Zuid- Franse stad, met z'n meer dan 400 ho tels, gekomen. Ze kwamen voor de plaats "waar Bernadette het allemaal zag", tapten water uit de bron, kochten souvenirs, maakten dagtrips in de vlak bij gelegen Pyreneeën en aten en dron ken net als alle andere wereldburgers. Natuurlijk zie je veel leed in Lourdes, rolstoelen voortgeduwd door branca- diers of persoonlijke helpers. Maar het meest blijft me het beeld bij van een misvormd en gerimpeld oud vrouwtje, dat, geheel gehuld in een regencape, naar de lichtprocessie keek. Af en toe werd ze, vanwege haar uiterlijk, open lijk door psëudo-bedevaartgangers be spot, maar onderwijl vroegen passeren de pelgrims bij haar om licht voor hun niet-brandende kaarsjes. Een bijbels tafereel in Lourdes anno 1998. Natuurlijk deden ook de pelgrims uit Soest mee aan de verschillende riten. Zo had het hoogbejaarde echtpaar v.d. Breemer deel in de bad-onderdompe- lingsceremonie, zij deed het reeds meer dan 10 keer, hij ging voor de negende keer in Lourdes in bad. Op maandag 29 september werd een gezamenlijk uit stapje naar het Pyreneeen-dorp Gavar- nie, vlak boven de Frans/Spaanse grens, gemaakt. De terugreis verliep, vanwege het ont breken van de omweg via NeVers, iets sneller dan de heenreis. In Orléans (de stad van Jeanne d'Arc) werd overnacht. De afscheidslunch was in Péronne en het afscheidsdiner in Lage Zwaluwe. Daar namen de twee chauffeurs, Wim Boon en Nico Arts (die voor de 36ste keer naar Lourdes reed) afscheid. Don derdagavond om half tien waren de be devaartgangers weer thuis. JochemGreven De politie heeft vrijdagavond op de Vre dehofstraat een 53-jarige Soester aange houden, die eerder in Huizen was be trapt op het onder invloed van alcohol deelnemen aan het verkeer. Daarbij was ook zijn rijbewijs ingevorderd. De agen ten in Huizen vermoedden echter dat hij opnieuw zou gaan rijden en die verden king werd bevestigd door de collega's die hem even later op de Amsterdam sestraatweg zagen rijden. De man moest opnieuw blazen en kreeg opnieuw een proces-verbaal, o.a. wegens het rijden tijdens een rijverbod. OOIT KIEST U VOOR MOOIST De reinigingsdienst van de gemeente Soest is uniek in Ne derland. Als eerste kreeg deze afdeling het ISO 9002 certifi caat uitgereikt. Burgemeester Hans de Widt en chauffeur M. Asschert van de afdeling reiniging en vervoer namen donder dagmiddag vol trots de bijbehorende oorkonde in ontvangst uit handen van gedeputeerde R. C. Robbertsen van de provincie Utrecht. Het certificaat geeft aan dat de reinigingsdienst voldoet aan de strenge eisen op het gebied van onder meer inzameling van chemisch) afval, de reiniging van riolen, straten en kolken, de overslag, plaatsing en transport van containers en de bestrij ding van gladheid, maar ook dierplaag. Verder houdt de af deling zich bezig met assistentie bij huisuitzettingen en natuur lijk het beheer van het afvalstoffenpark de Schans. De reinigingsdienst bestaat uit 28 vaste medewerkers in de bui ten- en zes mensen in de binnendienst. Zij bedienen 44.000 Soesters op 18.000 adressen. Foto: Goos van der Wilt atieavonden bij tTVERZORGING >ber en dinsdag Tl oktober ang 20.00 uur denken bij het regelen van een atie na Konings gespecialiseerd in mu ileiding vertelt en zingt Je Nieuwe Algemene Begraafplaats Dver zijn werk (12 oktober) an het crematorium "Den en Rust v vragen (27 oktober). ;lkom op deze informatieavonden aartcentrum "De Ark", straat 17 te Baarn 1 44 33 541 46 35 De BeoCenter AV5 is heel wat meer dan een televisie. Het is ook een volwassen muzieksysteem. Compleet met CD- speler, FM radio met RDS, actieve luidsprekers en een machtige ingebouwde subwoofer. Komt u gauw eens kijken en vooral luisteren. 3 jaar garantie f CK BANG 6» OLUFSEN Burg. Grothestraat 9, Soest. Tel. 035 601 03 44 Morgen - donderdag 8 oktober - kunnen liefhebbers van een ge zond "tintje" voor slechts vijf gul den gebruik maken van een van de zonnebanken bij Zonne- studio Soest aan de Kerkstraat. De studio aan de Kerkstraat be staat dan vijf jaar. Vijf jaar geleden startten Netty van den Hengel en haar zoon Remco met de Zonnestudio in het voormalige pand van Mikimo, in de schaduw van de Oude Kerk. Sindsdien is er een groot klantenbestand opgebouwd, waarvan de meesten tot de categorie "trouwe bezoekers" gerekend kunnen worden, zowel uit Soest als daarbui ten. De Zonnestudio staat bekend als een plaats waar het in Soest heel goed en gezellig toeven is. Ter gelegenheid van het eerste lustrum werden bij lo ting een zestal klanten bedacht met een tegoedbon van 110 gulden, goed voor maar liefst tien beurten op de zonnebank. Het waren Frans Bartko- wiak, Norma Hirschmann, Ton Jan sen, Tamar Berends, Adri van Log- tenstein en Silvia Groen. Zij kregen de bon vorige week uitgereikt, mét een boeket. Ook andere "zon-aanbidders" kun nen hun voordeel doen met het jubi leum van de Zonnestudio. Morgen kunnen ze, op een gezonde, verant woorde én voordelige manier, voor vijf gulden (mits contant afgerekend) op een van de zonnebanken terecht. Bovendien is er een gratis hapje en drankje. Zo'n vijftig Soester gezinnen sparen hun "airmiles" niet voor zichzelf, maar voor een speciaal doel: de Derde Wereldgroep. Die gebruikt de airmiles op een heel goede ma nier, zoals vorige week eens te meer bleek. Ds. John B. Ngamelubun uit Irian Jaya (vroeger Nieuw Guinea) was in Neder land en bezocht daarbij ook de Soester Derde Wfereldgroep. Hij is enkele weken in ons land als vertegenwoordiger van de Sunrise Feather Foundation, die in Ayawasi een Training Centre of Growth (TCG) voor de inheemse papoea-bevol- king heeft opgericht, dat door de DWG wordt gesteund. Het gaat o.a, om onder dak voor schoolkinderen en docenten en om ruimte voor het opleiden van tim mermannen, elektriciëns, naaisters, kip- penfokkers etc. Aan het centrum is ook een klein ziekenhuisje verbonden, waar zusters worden opgeleid voor o.a. de zuigelingenzorg in het bijna ontoegan kelijke binnenland. Al eerder heeft de DWG actie gevoer de voor het project en 10.000 gulden overgemaakt voor de realisering v&n het hoofdgebouw. De fundamenten zijn in middels gelegd en naar verwachting kan het gebouw in december a.s. in gebruik genomen worden. Voor de bijgebouwen is overigens nog eens ca. 7000 gulden nódig. Netty en Remco van den Hengel met de zes bon-winnaars. BANK TE UTRECHT NTEN Spullenhulp Hij keek verder zijn ogen uit naar de luxe in Nederland en vond de entree voor bezienswaardigheden veel te duur. De Soesters namen hem ook 'nog even mee naar het kringloopcentrum Spul lenhulp, dat onlangs een speciale mode show voor de Derde Wereldgroep orga niseerde. De opbrengst daarvan komt ook ten goede aan het project in Aya wasi. Ds. Ngamelubun verliet Spullen- hulp met een aantal lampen (spotjes) onder zijn arm voor het centrum en een hoeveelheid kleding. Meer kon hij niet meenemen in verband met overgewicht in het vliegtuig. Ds. Ngamelubun is in ons land om te overleggen met de Nederlandse tak van de Sunrise Feather Foundation en om te' zien hoe hier het geld bij elkaar wordt gebracht. Daarnaast bezoekt hij o.a. landbouwbedrijven. Dankzij de "airmi les" van de Derde Wereldgroep kon hij de vliegreis van Irian Jaya naar Neder land maken, anders was daar geen geld voor geweest. Vrijdagmiddag was hij even te gast bij het bestuur van de Derde Wereldgroep, ten huize van DWG-voorzitter Ciska Smit. Daar werd hij Hartelijk onthaald en kreeg hij Hollandse snoepjes - Haag se Hopjes en Zeeuwse Babbelaars.- aangeboden voor de kinderen in Aya wasi. Ds. John Ngamelubun, geflankeerd door Erica Hoksbergen en Ciska Smit, krijgt Hollandse snoepjes aangeboden. Wie het project van de Derde Wereld groep wil steunen kan een gift overma ken op Rabobank 37.99.29.813, t.n.v. penningmeester DWG, o.v.v. "trainings centrum Ayawasi".

Soester Courant | 1998 | | pagina 7