Ti/Ti N 1 >at zijn de krenten in de pap' loesterberg filmstad...? mm Brandweer varia 'Amersfoortsestraat verpaupert' en SIVM. Buijs Ballotlaan leeft Modelbouwmanifestatie in Mil. Luchtvaart Museum PAGINA 1 en gesloten Baarn .EE Brigitte van Bavel en Ria Ernst 25 jaar juf Carolusschool -mMm m Wm 3 'De Drie Eiken' ifo van De rie Eiken p> Politie bij KBO Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Kerkdiensten Medische dienst Griepvaccinatie huisartsen 'Burgerlijke stand' Hulpverlening EHBO-cursus in Soesterberg WOENSDAG 14 OKTOBER 1998 Reclame en riolering boosdoeners Goedhart''! Meningen I ^^^^vnnlezersl Officierscasino (1) Officiers Casino (2) Eindfeest op boerderij van Sterrenberg Agenda i. Relaxfauteuil, ch verstelbaar. bekleding. 2650.- ïens ontwerp. Relaxfauteuil n uitvoering. 3240.- m.. ril *RNE.O. .000 km .000 km ■000 km .000 km .000 km 800 km .000 km .000 km .000 km .000 km .000 km .000 km .000 km .000 km .000 km 000 km 000 km 000 km 000 km 000 km 000 km 000 km 000 km 000 km 000 km 000 km 000 km 000 km 000 km 000 km 000 km 7.950,- 9.500,- 14.950,- 18.950,- 20.950,- 21.950,- 14.500,- 16.950,- 13.500,- 19.500,- 14.950,- 29.950,- 27.500,- 38.950,- 38.950,- 28.950,- 14.950,- 24.950,- 21.950,- 12.950,- 4.500,- 8.950,- 13.500,- 11.950,- 16.950,- 11.950,- 9.750,- 17.950,- 11.500,- 8.950,- 24.950,- '1 25 00 UST OESTERBERGSE ituurlijk is er veel veranderd en jesten >ve in die afgelopen 25 jaar |l wat keren het één en ander bij- llen. Dan verlies je dingen, maar beet niet dat er ook veel ten goe- [is veranderd. En elke dag is een laging omdat je niet kinderen |ig bent en die zijn stuk voor stuk jek.' In vlaggen, slingers of ballonnen Jen ter ere van de jufs Brigitte en |in de school. 'Als we een feest hou- Idan doen we dat met de kinderen,' jis het tweetal. Morgen gaan ze met feilen naar de Vrije Teugel in Soest. I was januari 1973 toen juf Brigitte I Bavel voor het eerst door de deur I de Carolusschool liep, in augustus folgd door juf Ria Ernst. Beiden rea- In daarop aldus: 'Als jonge leer- Ihten met wel enige ervaring elders ]edaan, was dat voor ons zeker een stap. Het was ook de tijd dat je Ir een klas met 40 of meer leerlingen md. Dat kon, want de leerlingen wa- Jtoen over het algemeen rustige brave neren. Als leerkracht stond je meer fcen eiland, jij was juf van de bepaal- Jdas en jij deed zoals het lesrooster laangaf. Er was wel enig overleg met pverige collega's, maar niet zoals nu. Jschooltijd was het afgelopen en was wrij tot de volgende dag. In heel bij- Idere gevallen deed je 's avonds soms p wel eens correctiewerk of een voor leiding voor een les. Ook die tijd had voor- en nadelen.' I Dorpshuis Burgstede te Soesterberg Zaterdag 17 en zondag 18 oktober van 10.00 - 15.00 uur L Int. S 0346 - 35 19 75 Gratis toegang Regels Juf Brigitte woont sinds 1982 in Soester berg, terwijl juf Ria dagelijks van en naar Amersfoort pendelt. 'Het verschil met vroeger is dat we ons nu meer aan regels uit Den Haag moeten houden. Veel dingen moeten worden vastgelegd met veel onderling overleg, dus verga deringen. Dat is een goede zaak, maar het vraagt wel meer van je als leer kracht. Deze dingen zijn nu routinewerk geworden en horen bij je dagelijks werk. Buiten de lesuren wordt veel tijd besteed aan vesgaderingen en studiedagen, zo als het klassemanagement, het is inten sief, maar goed. De ouders volgden vroeger alles van op een afstand; nu zijn ze nauw bij alles betrokken, hebben veel meer inbreng.' Levendiger 'Ook de kinderen van nu zijn veel be weeglijker en levendiger. Ze zijn vroeg wijs vanwege de tv en andere zaken wat ze dagelijks meemaken. Ook zijn ze mondiger en wijzer en wijzen je gerust op je tekortkomingen. Weet je, we heb ben nu kinderen van wie de ouders voor ons gevoel nog maar enkele jaren gele den in dezelfde schoolbanken zaten. Je herkent het kind onmiddellijk aan haar vader en/of moeder en dat is soms heel grappig. Ook zijn er nu meer verschil len tussen de kinderen, de één is meer ontwikkeld dan de andere. Dat ligt vaak hoe ouders met hun kinderen omgaan. Heel belangrijk is dat het kind aandacht krijgt, dat ze betrokken worden in bij voorbeeld voorlezen enz. Je ziet het aan de kinderen als ouders hen maar laten lopen of hen betrekken in lezen, bibli otheek enz. Na 25 jaar hebben we nog steeds liefde voor ons werk. Weet je, het houd je elke dag bezig.' 'Kinderen zijn leuk en uniek en wat is er mooier om met zulk materiaal te wer ken. Vooral de kleintjes kunnen zo bij zonder spontaan zijn. Bijvoorbeeld loopt er één van hen achter je langs en geeft je ineens een kus in je nek met de opmerking 'wat ruik je lekker, juf'. Weet je, dat zijn nu de krenten uit de pap, dan kan de dag niet meer kapot. Maar ook 1 Juf Ria (links) en juf Brigitte voor het schoolgebouw, waar ze al 25 jaar wer ken. als ze problemen hebben, dan is het een uitdaging om dat zo goed mogelijk op te lossen. Laatst troffen we een ouder van een kind die 34 jaar was, maar heel goed wist hoe we hem toen hadden ge holpen en dat nu nog zeer op prijs stel de. We gaan ondanks die 25 jaar rustig verder werken, want het is leuk werk, vooral in het huidige team van leer krachten. De sfeer is uitstekend en in januari 1999 komt onze nieuwe direc teur Pontman uit Diemen. Het klikte direct en we zien met vreugde zijn komst op deze school tegemoet. Maar we willen duidelijk stellen dat onze hui dige interim-directeur Krassenburg het uitstekend doet en alles prachtig op rol letjes loopt', aldus de beide jubilarissen Brigitte en Ria. V Zondag 4 oktober was een gedeelte van de Rademakerstraat ïar de weekmarkt wordt gehouden afgesloten voor door band verkeer. Een tv-team maakte van 09.00 tot 17.00 uur fa men voor de VPRO-serie 'Begraven'. Op 13 december worden de Soesterbergse opnamen uitgezonden. Ze duren, volgens een insider, slechts drie minuten. Het is een komisch verhaal waarin twee concurrerende begrafenisondernemingen het elkaar moeilijk maken. Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Vrijdag 23 oktober is er vanaf 19.00 uur een bingo in de grote zaal van De Drie Eiken. De kaarten kosten zeven gulden, inclusief een kopje koffie. Euro IflfflEiaar bestaat de Rabobank 100 jaar. En wie jarig is laat dat blijken! Rabo bank Zeist doet dat onder andere door inEamenwerking met het Dienstencen trum De Drie Eiken en de Ouderenbon den, de senioren in het vliegdorp uit te nodigen voor een informatie-ochtend. Donderdag 29 oktober is men om 10.00 u® welkom in de grote zaal, waar de Rabobank uitleg geeft wat er allemaal in een bank omgaat. Het thema is 'de euro'. Men krijgt antwoord op vragen als bijvoorbeeld wat verandert er na de inypering van de euro; waar men met euro's kan betalen; hoe zit dat met het pensioen, AOW en verzekeringen enz. Tot ongeveer half twaalf duurt de info- ochtend, met uiteraard een kopje koffie of thee. De deelname is gratis en toe gankelijk voor alle 55-plussers uit Sdesterberg. Men hoeft geen lid te zijn van een ouderenbond of rekeninghou der bij de Rabobank. Er is plaats voor vijftig belangstellenden. Dinsdag 20 oktober vergadert de KBO afdeling Soesterberg in de grote zaal van De Drie Eiken, aanvang 14.00 uur. De wijkagent zal spreken over buurtpreven tie en beveiliging. Aansluitend wordt ;en bingo gehouden voor een rijksdaal- ler per persoon. De toegang is gratis 'oor KBO-leden, uiteraard zijn belang- tellenden van harte welkom. De koffie taat klaar. Caravanbrand Onlangs werden de leden van de Vere niging Vrijwillige Brandweer Soester berg verzocht een caravanbrand bij het Kamp Beukbergen te blussen. Samen met de collega's uit Zeist waren ze snel ter plaatse, maar konden niet voorko men dat 'de sleurhut' totaal uitbrandde. Op 6 oktober werd door hen op de au tosnelweg richting Amersfoort een au- tobrand geblust. Een herhaling daarvan vond plaats op vrijdag 9 oktober, maar nu richting Utrecht. Door snel ingrijpen van de brandweer kon erger worden voorkomen. Verder moesten ze een paar maal uitrukken voor een zogenaamd De Soestse collega's. 'technisch alarm' op terrein Sterrenberg en het militaire Kamp Soesterberg. Vaak is er sprake van loos alarm, niet de pret tigste meldingen maar ze horen er nu eenmaal bij. Collegialiteit De jubilerende Vereniging Vrijwillige Brandweer Soesterberg had onlangs in dit kader een zaterdag 'stappen in Giet hoorn'. De Soester collega's namen even waar en werden verzocht om in het sportpark een kat uit de boom te halen die er, volgens zeggen, al drie dagen in zat. Ter plaatse gekomen riepen ze de hulp van de ladderwagen in. Toen deze zijn lange ijzeren trap tot vlakbij de kat had gebracht, nam deze een ferme sprong naar beneden en verdween tus sen de struiken. Op de foto de Soester collega's die dit graag voor hun maten uit het vliegdorp hebben gedaan. Zondag 18 oktober ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger: pastor v.d. Zandt Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; ande re dagen 07.30; gebedsdiensten: dage lijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De ka pel is de hele dag open. HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelinanstraat 101 10.00 mr. A. Voerman, Utrecht STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra; koor- en muziek groep Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: W. Brandt (Den Dolder), Dolderseweg 57A, 030-2293100 Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Dr. Creutzberg: maandag 19 okt. van 14.00-16.00 in de praktijk, woensdag 21 okt. van 14.00-15.00 Drie Eiken, vrijdag 23 okt. van 17.00-18.00 in de praktijk. Dr. Galjart maandag 29 okt. van 15.00-16.00 Drie Eiken, maandag 2 nov. van 15.00-17.00 en van 18.30-19.30 in de praktijk, dinsdag 3 nov. van 15.00- 17.00 in de praktijk, woensdag 4 nov. van 15.00-17.00 in de praktijk. Dr. Prause maandag 2 nov van 16.00-17.00 in de praktijk, woensdag 4 nov. van 19.00-20.00 uur in de praktijk don derdag 5 nov. van 15.00-16.00 uur Drie Eiken, maandag 9 nov. van 16.00-17.00 in de praktijk. Opgave gemeente Soest GBA (gemeen telijke Basisadministratie Personen) OVERLEDEN 5 oktober: Ronald Leopald van Beers (75), Dorpsplein 26. Opgaven: tel. 351252. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stiditing Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351789, b.g.g. 351658 of 352626. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder 0900- 8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Grof vuil 035-6093666. Ongetwijfeld kent men de uitroep dat "iedere seconde telt". Helaas gebeurt het nog maar al te vaak dat op het moment van het ongeval, en de periode van het aanrijden van de hulpverlenende instan ties, geen hulp kan worden geboden door omstanders. Juist deze éérste vijf minuten zijn van essentieel belang voor een slachtoffer. Daarom nodigt de EHBO-Soesterberg belangstellenden uit om deel te nemen aan een cursus: Eer ste Hulp Bij Ongelukken, zodat men wel hulp kan verlenen indien dat nodig is. Bij deze basiscursus-EHBO behoort ook verbandleer en reanimatie. Voor de cursus die woensdag 21 okto ber begint zijn nog een aantal plaatsen vrij. De duur van de cursus is ongeveer 20 weken. Ze wordt gehouden op iedere woensdagavond van 20.00 tot 22.00 uur te Soesterberg. Geïnteresseerd...? Men kan zich inschrijven voor 19 okto ber, of voor meer informatie over kos ten e.d. contact opnemen met mw. Riek Boender, 0346-354049/354624, of fax 0346-354255, e-mailen: tabb@casema.net. COURANT Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 üamKtiti down «n stee Tt H sa- 538 SU Een bewoner van de Amersfoort sestraat heeft een klacht geuit over de kwaliteit van de Amersfoort sestraat. De gemeente Soest gaat bewoners schriftelijk informeren. Een bewoner van de Amersfoortsestraat heeft de gemeente Soest schriftelijk la ten weten dat hij zich in toenemende mate ergert aan de overlast van een on voldoende werkende riolering en het mastbos van reclameborden langs de weg. De eens zo statige Amersfoort sestraat wordt naar zijn mening een soort achterbuurt en daar kan de ge meente wel iets aan doen. De gemeen te heeft zijn brief gelezen en zal, voor zover zij dat kan, er iets aan doen. De riolering in deze straat dateert uit 1987 en heeft als beperking dat hemel water er niet op mag worden geloosd. Destijds zijn de bewoners in de gelegen heid gesteld zelf de aansluiting op het rioolnet te verzorgen. Bij regenbuien is Wiens belangen behartigt wethouder Krol nu eigenlijk en wat doen de Soes terbergse vertegenwoordigers in de ge meenteraad? In de Soester Courant van 7 oktober was te lezen dat de heer Krol, naar aanleiding van vragen over het Officierscasino gesteld door mevrouw Stekelenburg, antwoordde dat ondanks bezwaren van voornamelijk ouderen uit Soesterberg, dit gebouw toch op de voorgestelde lijst van Rijksmonumenten blijft staan. Nee, als het iets is wat de jeugd betreft dan strekken we wel even de rug, maar... ouderen? Geen argumenten, slechts dat het gebouw van architectoni sche waarde is. Waar gaat het om? Het Officierscasino op de Kampweg is aan het begin van de oorlog gebouwd als 'Wehrmachtsheim'. Musolini schonk nog het verwerkte mar mer. Tot jaren na de oorlog was deze naam in Soesterberg in zwang. Het ge bouw zit vol vreemde elementen uit het 'Derde Rijk', dus de opmerking dat het gebouw van architectonische waarde is en daarom op de Rijksmonumentenlijst moet komen, doet bij een gedeelte van de bevolking nogal pijn. De gemeente wil dit gebouw op de Rijksmonumen tenlijst geplaatst krijgen. Publicaties daarover hebben geleid tot een aantal protesten van Soesterbergse inwoners bij Soesterbergs Belang. Dit protest werd in de commissie Ruimtelijke Ordening door mevrouw Stekelenburg verwoord, wat zoals boven gesteld door wethouder Krol van tafel werd geveegd. Andere belangen?? Theo Sluis Wat een heisa over een gebouw dat meer dan vijftig jaren geleden hier werd gebouwd. Wel of niet op de Rijksmonu mentenlijst. Als geboren en getogen Soesterbergse heb ik en velen met mij de bouw van het casino meegemaakt. Inderdaad hebben we dat toen ver vloekt, maar het na de oorlog als een soort oorlogsbuit overgehouden. En wat is het nu? Inderdaad een architectonisch monument met grote zeldzaamheids- waarde en uniek in Nederland. Waarom? De symmetrische voorgevel heeft centraal een in travertijn omlijste dubbele ingangsdeur op een hardstenen bordes, geflankeerd door twee lan taarns. Hierboven vijf hoge vensters met roedenverdelingen, in travertijnen om lijstingen. Via een inpandige portiek bereikt men eerst een ontvangsthal met de oorspronkelijke marmeren vloer en een cassetteplafond. Hierachter komt men in de grote theaterzaal met de ori ginele parketvloer en kroonluchters. Moet je nog peultjes? Als kind heb ik dit direct na de oorlog op Koninginne dagen bewonderd en doe dat nog. Moet ik dan op meer dan vijftig jaren terugkijken wie dat heeft gebouwd? Dan lust ik er nog wel een paar. Breek dan ook het monument in Austerlitz af, want dat was van Napoleon. Laten we toch alstublieft wijzer zijn dan die enkele hitsige figuren die vaak nog maar kort in dit mooie dorp wonen. Dus, beste heer Krol, zet voor mij dat Rijksmonu mentenembleem maar op 'ons' Casino. m\v. H.W. Tammer waar te nemen dat er een aanzienlijk verhoogd aanbod is van water, wat leidt tot overlast. De oorzaak hiervan is dat er foutieve aansluitingen op het riool zijn gemaakt. De gemeente is voorne mens om bewoners die een onjuiste aansluiting hebben te dwingen deze in overeenstemming te brengen met de aansluitvoorwaarden. Alle bewoners worden hiervan schriftelijk in kennis gesteld. Reclameborden Doordat zich meer industrie aan deze straat heeft gevestigd zijn er ook meer reclameborden gekomen. Op een gege ven moment kan men spreken van een vervuiling door al die borden. De Amersfoortsestraat ligt echter buiten de bebouwde kom en is in beheer en on derhoud bij de provincie Utrecht. De gemeente Soest heeft in dit geheel slechts een adviserende stem via de wel standscommissie. De vervuiling door reclameborden valt onder de verorde ning Natuur en Landschap van de pro vincie. De briefschrijver zal zich tot deze instantie moeten wenden teneinde de door hem genoemde vervuiling te doen verminderen. 'Op verzoek van de zeven winkeliers van de Buijs Ballotlaan, organise ren wij op geregelde tijden bepaalde activiteiten. Deze keer haakten we in op de 'dierendag', een item dat ondanks het behoorlijk fris is bij de mensen aanslaat. Het winkelcen trum krijgt dan ineens meer sfeer'. Samen met Sylvia van de slager en Ger- da van de Cornershop steken Bert en Loes de Groot de hoofden regelmatig bij elkaar om een nieuwe activiteit voor het kleine maar gezellige winkelcentrum Buijs Ballotlaan te organiseren. Deze keer hadden ze ingehaakt op 'dieren dag', een item dat vooral bij kinderen enorme belangstelling kreeg. 'Met je huisdier op de foto' werd lopen- debandwerk. In een stand toonde Mi randa hoe je een hond moest trimmen met alle daarbij behorende zaken. Op de hoek van de straat waren stropakken in een cirkel geplaatst met daarin konijnen, kippen en een klein geitje. Peuters en kleuters konden deze dieren niet genoeg aaien. Zelfs ponyrijden behoorde tot de mogelijkheden dankzij de inbreng van Jans van het Schepershof. Het totaal gaf een ontspannen en sfeer volle indruk. Er was veel belangstelling en dat was dan ook de bedoeling. De winkels stonden over het algemeen vrij vol met klanten, iets wat het centrum wel eens anders heeft gekend. Ook on derling kunnen de winkeliers het goed met elkaar vinden en dat heeft zijn weerslag in het houden van activiteiten. Bert: 'We richten nu onze aandacht op de komst van Sint Nicolaas met daarna Kerst. Regelmatig brainstormen we hoe we dat zullen gaan organiseren, maar wees ervan overtuigd dat ook die beide zaken veel sfeer en gezelligheid op de Buijs Ballotlaan zullen brengen'. Voor de 16e keer wordt van 18 t/m 25 oktober de Nationale Model bouw Manifestatie in het Militaire Luchtvaart Museum georganiseerd. Vanwege de herfstvakantie worden weer duizenden bezoekers ver wacht. Evenals voorgaande jaren bestaat de manifestatie uit een grote show van ei- gengebouwde en uit bouwdozen ver vaardigde schaalmodellen in de catego rieën vaartuigen, vliegtuigen, voertui gen, diorama's enz. Bovendien vindt er een schaalmodelwedstrijd plaats. De in deling en de prijzen zijn vooral afhan kelijk van het aantal inzendingen. Ver der kan men demonstraties verwachten van varende scheepsmodellen, vliegen de helikopters, bouwsels van meccano, radiografisch bestuurde voertuigen enz. De Stichting Phantasy in Blue zal een show verzorgen met modellen schaal 1 De boerderij van Abrona op de locatie Sterrenberg houdt zondag 18 oktober van 13.00 tot 16.00 uur een einde-jaars feest. Daarmee wordt het zomerseizoen afgesloten en gaat men zich klaar maken voor de naderende winter. Als het weer mee zit kan dat een leuk feest worden met rommelmarkt, springkussen en de bekende heerlijke pannenkoeken. Op 23 september werd een kalfje geboren die men naast de vele andere dieren kan bewonderen. Alleen heeft het nog geen naam. Door middel van een prijsvraag kan men namen opgeven, waarvan de leukste met een prijsje wordt beloond. Alle medewerkers van de boerderij ho pen dat velen die dag zullen komen, 'want', zo reageerde een bewoner, 'het is zo gezellig als er veel mensen bij ons zijn'. 5 van vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht. Deelname staat open voor iedereen en de toegang is gratis. Men mag met meer modellen en in verschillende categorie ën aan de show deelnemen. Bezoekers mogen meedoen om de beste modellen uit te kiezen, waaraan publieksprijzen zijn verbonden. Soort prijzen Onder alle deelnemers aan zowel de show als de wedstrijd worden de volgen de prijzen uitgereikt: best of show, meest originele model, beste jeugdmo- del en de museumprijs. Deze laatste bestaat uit een vlucht in een klassiek vliegtuig. Deskundige luchtvaartjourna listen zullen de persprijs bekend maken. De uitreiking van deze prijzen zal op zondag 25 oktober plaatsvinden om 14.00 uur in de filmzaal van het mu seum en is alleen toegankelijk voor deelnemers met hun familie en kennis sen. Het Militaire Luchtvaart Museum is voor deze manifestatie geopend van maandag tot vrijdag van 10.00 tot 16.30 uur, zaterdag 24 oktober en de zonda gen van 12.00 tot 16.30 uur. Donderdag 15 oktober 09.45 themamorgen PCOB, Drie Eiken Vrijdag 16 oktober 19.00 skiboard demo, skibaan Zondag 18 oktober 12.00 modelbouw, museum 14.00 feest boerderij Sterrenberg Maandag 19 oktober 10.00 koffiemorgen, Vredekerk 11.00 rondje Soesterberg, Radio Soest Woensdag 21 oktober 19.00 politiek vragenhalfuur, biblio theek Opgaven voor de agenda: tel. 351252 (b.g.g. 06-53616331)

Soester Courant | 1998 | | pagina 13