Visser 0 Wildschut Optiek Blommers rekent niet op 'minnelijke' onteigening voor doortrekking AH-weg AViiVrflfjr Bomenkap in Soestduinen wekt verontwaardiging van bewoners Soest vreest voor nadelen busplan ACTUEEL! Griftlanders op stap voor project in Derde Wereld Dé zaakvooral uw vlees- en vis- specialiteiten 'Brasserie J/ Ruiten troef in vele kleuren; warme flanel kwaliteit SOESTER COURANT C t. Actie: vrijdagmorgen 16 oktober Soesters opgepakt vóór dronkenschap Bijna dertig mille voor asiel en vogelopvang BRASSERIE MENU College wimpelt kritiek oppositie af Straatverbod voor verslaafde Soester Dienstwoning bij manege Eldorado vindt instemming Collecte voor de kankerbestrijding: ruim f 40.000 PAGINA 3 Specialist.k Ook voor service moet u bij ons zijn Van Fop tot Jop WOENSDAG 14 OKTOBER 1998 ZUIDPROMENADE 14 - 3768 EM SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (035) 602 22 12 Kaalslag in Van Lijndenlaan en Middenlaan Is er nu Kerstmarkt bi) 9 Vaarderhoogt Als gemeente rotonde aanlegt op kruising Oranjeboom Blf AANKOOP VAN EEN KOMPLETE KINDERBRIL VRAAG NAAR DE VOORWAARDEN Natuurlijk laanstraat 67 baarn 035 - 5415588 YOOV i/lr I/TV l\AAt/y Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speerikruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Komende vrijdag gaan leerlingen van het tweede leerjaar van het Griftland College weer op stap om met een "werkkapitaal" van één rijksdaalder geld bijeen te brengen voor een bijzonder project. Ditmaal gaat het om een onderwijsproject op Irian Jaya. In de lessen aardrijkskunde voor de tweedeklassers staat dit jaar Indonesië centraal. Door de "javanisering" van Irian Jaya (voorheen Nederlands Nieuw Guinea) komt de Papoea-cultuur onder druk te staan. De steun aan het onder wijsproject zorgt niet alleen voor ver bondenheid met de scholing daar, maar attendeert de Griftland-leerlingen ook op het omgaan met culturele minderhe den. Daadwerkelijke inzet voor de mede mens sluit aan bij de identiteit van het Griftland College. Het is bovendien een gezellige activiteit, die erg goed is voor de groepsvorming en de leerlingen een welkome onderbreking geeft van de da gelijkse schoolpraktijk. Op vrijdagmorgen gaan de tweedeklas sers de straat op tussen 09.00 en 13.00 uur. U zult ze vooral tegenkomen in de winkelstraten, als schoenenpoetsers, koffieverkopers, winkelkar-terugzetters (de gulden voor de actie) en nog veel meer. Als spelregels gelden: de leerlingen doen klusjes in een groepje; individue le activiteiten zijn niet toegestaan; naam en bedrag moeten op de klussenkaart worden ingevuld; collecteren is niet toe gestaan; als de leerlingen zich onver hoopt niet weten te gedragen s.v.p. de school waarschuwen. De politie heeft zondagnacht op de Baarnse Leestraat twee Soesters aange houden, die in gezelschap van twee an deren volgens getuigen paaltjes uit de grond rukten. De politie trof het viertal aan en constateerde dat ze nauwelijks aanspreekbaar waren. Twee namen er de benen, maar de anderen - twee kna pen van resp. 18 en 19 jaar - moesten mee naar het bureau, zeker toen ze ook nog recalcitrant gedrag vertoonden. Ze sliepen hun roes uit en konden zich de andere dag weinig meer van het gebeur de herinneren. Ze kregen beiden een proces-verbaal wegens openbare dron kenschap. De bevolking van Soest heeft vorige week 'bovengemiddeld' geld ge schonken aan dierentehuis 't Hart en Vogelopvang Soest, beide gevestigd aan de Eemweg. De collectanten van de Dierenbescherming haalden niet minder dan 29.264 gulden en tien cent op. De opbrengst is aanzienlijk hoger dan het bedrag dat in Soest en Soesterberg bij de meeste andere col lectes wordt ingezameld. Het geld komt ten goede aan zwerf dieren en vogels die (tijdelijk) wor den opgevangen in een van de twee tehuizen die de afdeling Soest en omstreken van de Dierenbescher ming in de polder heeft. Kom in onze "Brasserie" genieten van een gevarieerd menu tegen een aantrekkelijke prijs! ƒ34,50 WILD CRÈMESOEP KALFSRIBEYE met tomatenchutney GECARAMELISEERDE PEREN met witte chocolademouse Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035 - 603 60 10 7 dagen per week geopend! De ontsluitiiigsweg voor Albert Heijn (inmiddels deftig voorzien van de naam Beek en Daalselaan) blijft de politieke gemoederen in j Soest bezighouden. Maandagavond kwam de doortrekking naar de Stadhouderslaan weer uitgebreid ter sprake, hoewel de vergadering eigenlijk bedoeld was om de begro ting te bespreken. Dat dat gebeurde was te danken aan de schriftelijke vragen van Wim Roest (D66), die nog eens precies het naadje van de kous wilde weten over dë volgens hem veel te hoge aanlegkosten "in deze beroerde financiële situatie" voor een weg die volgens hem ook nog overbo dig is. De andere oppositiefracties (Ge meentebelangen, GroenLinks en GPV/ RPF/SGP) - die zoals bekend ook fa liekant tegen de doortrekking van dë weg gekant zijn (zoals ze al mordicus tegen het eerste stukje waren én tegen de bouw van de supermarkt) - vielen hem gretig bij. Omdat - zoals Roest het zei - "dit het laatste moment was om het roer nog te wenden". Roest had gesuggereerd dat het nieuwe stuk weg dichter bij de bebouwing zou komen te liggen, maar WD-wethouder Neks Blommers antwoordde dat hij pre cies daar komt waar de raadsmeerder- heid hem in het besluit van juli vorig jaar wilde hebben, zoals vastgesteld in het bestemmingsplan Soestdijk. Blommers gaf toe dat het College er niet op rekent dat de betrokken grond eigenaren hun eigendom "minnelijk" zullen afstaan, zodat er wel een ontei geningsprocedure zal moeten komen. Daar wordt ook rekening mee gehou den. De doorgetrokken weg zou volgens de wethouder ergens tussen eind 2000 en medio 2001 klaar moeten zijn. Bodembedrag Uiteraard was Roest niet tevreden met de beantwoording. Volgens hem was er sprake van een andere plek dan in de structuurvisie was afgesproken en hij wist zeker dat er nu ook enkele bedrij ven werden "doorgesneden". Wat de onteigening betreft wilde hij nog graag vernemen welk bodembedrag het Col lege in z'n achterhoofd had, maar dat kreeg hij in het openbaar niet te horen. Roest tamboerde verder vooral op het feit dat de financiële situatie van de ge meente inmiddels danig verslechterd was, zodat er opnieuw "afgewogen" moest worden. En bovendien, had hij becijferd, zou de verkeersintensiteit op de weg (nu nog 2000 auto's per etmaal) snel oplopen naar ca. 10.000 per et maal. Dat zou heel andere (hogere) kos ten met zich meebrengen voor de be strijding van de geluidsoverlast, bijvoor beeld bij Braamhage. Heroverwegen Al met al vond Roest dat het College het hele besluit nog maar eens moest heroverwegen en uiteraard waren de andere oppositiefracties dat helemaal met hem eens. Blommers hield er ech ter aan vast dat er in het Collegepro gramma is afgesproken dat de weg er zal komen. Zelfs Harry Witte (GGS) had bij de College-onderhandelingen dat feit al geslikt, zoals Kees Boerkoel (PvdA) deze nog eens onder de neus wreef. "Maar ja, tóen dacht u nog dat u in het College kon komen..." Boerkoel hoon de ook de tegenstem van Wiebe Meilof (GPV) weg, omdat die in z'n verkie zingsprogramma had gepleit voor een soortgelijke parallelweg voor de Van Weedestraat, maar dan over de Korte en de Lange Brink. "Dan zou u hiervoor moeten zijn, maar kennelijk wilt u uw eigen programma niet uitvoeren..." Politieke keuze Boerkoel wees er, evenals Teun Middel koop (CDA) en Bert Krijger (WD) op dat de doortrekking van de weg een bewuste politieke keuze was. Ze vonden ook dat er dit verband niet al te drama tisch over de gemeentelijke financiën moest worden gedaan. "Er zijn afspra ken gemaakt, die voeren we gewoon uit." De wethouders Bart Krol (CDA) en Pieter ten Hove (PvdA) mochten nog even uitleggen waarom de Beek en Daalselaan zo'n onmisbare schakel is in het Soester verkeersplan (verkeersveilig heid, verblijfsklünaat in de Van Weede straat, en zónder "belasting" van o.a. de Noorderweg). Dat overtuigde de tegen standers natuurlijk niet, maar die waren allang blij dat ze weer eens de kans ge kregen om de hun problemen met de weg breed uit te meten. BAR, GRILL ék RESTAURANT Een 29-jarige aan drugs verslaafde Soester die zijn moeder bedreigde en mishandelde, heeft dinsdag een straatverbod gekregen voor de wijken Smitsveen en Overhees in Soest. Ook mag hij zich een jaar lang niet laten zien op de aangrenzende stukken Dalweg en Koningsweg. Als hij daar toch verschijnt, kan zijn moeder de politie inschakelen. Vice-pre- sident van de Utrechtse rechtbank mr. W. de Koning bepaalde dat in een kort geding dat de Soesterse op 5 september aanspande. De vrouw deed dat op ad vies van de politie. Die kon namelijk alleen optreden als de man het huis van zijn moeder binnen drong en daar vernielingen aanrichtte. Maar als hij haar op straat lastig viel, was daar weinig tegen te doen. De man wilde steeds geld hebben van zijn moe der. Begin september brak hij bij haar in en rukte hij haar armband af. Voor dat misdrijf zit hij in voorlopige hechtenis. Het straatverbod gaat in als hij vrijkomt. Vanaf die tijd mag hij al leen nog in verboden gebied komen als zijn moeder hem uitnodigt. De Koning: "Het moet aan haar gelaten worden of ze persoonlijk contact met haar zoon wil." De eigenaren van manege Eldo rado mogen, wat het College be treft, een dienstwoning gaan bou wen op het terrein aan de Bos straat. Het schetsplan heeft al thans instemming gevonden op het Raadhuisplein. Als ook de commissie ruimtelijke or dening haar goedkeuring geeft aan het plan, kan de procedure worden gestart, die nodig is om van het be stemmingsplan af te wijken. Voor de realisatie van de dienstwoning moet namelijk enigszins worden afgeweken van het bebouwingsvlak. Voorwaar de is dat het huis tenminste negen meter van de weg verwijderd blijft. Het is de bedoeling dat zowel J. Kraay sr. als jr. er gaan wonen. De zoon gaat bij zijn ouders inwonen, zoat er geen sprake is van een dub bel woonhuis. De jaarlijkse collecte voor het Koningin Wilhelminafonds (de Nederlandse kan kerbestrijding) heeft in Soest f 40.953,10 opgebracht. Alle gevers en collectanten hartelijk dank. Wie meer wil weten over preventie, be handeling etc. kan gratis bellen met de Hulp- en Informatielijn van de Neder landse Kankerbestrijding/KWF: 0800- 0226622. Voor een persoonlijke gesprek kan men op werkdagen bellen tussen 10.00 en 12.30 en tussen 13.30 en 16.00 uur. Voor andere aangelegenheden is de lijn 24 uur bereikbaar via voice respon se of op www.kankerbestrijding.nl Informatie over de collecte of aanmel ding als collectant: Marion Bloemendal in Soest, 6024646. (al onze gerechten ook om af te holen). STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 SObSI Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Heeft u de begrotingskrant "Op 't Hoogt" (9e jaargang nr. 2), die zaterdag 10 oktober gratis bij u in de brievenbus viel en zes pagina's heilsteksten bevatte, helemaal gelezen? Alle raadsleden en wethouders lachen u op de foto's zelfverzekerd toe. Ik mis al leen de vijf portretten van GGS, wie het lachen blijkbaar vergaan is. En waar is de foto van de burgemeester gebleven? De mooiste opmerking staat op pagina zes en moet u uitknippen en bewaren: "Tot 2006 wordt er nog gebouwd in de Boerenstreek en op binnenstedelijke locaties, maar buiten de bebouwde kom zijn we uitgemarcheerd." (Krol) Soest blijft dus Soest en alle aandacht van de actiegroepen kan nu geconcen treerd worden op de Buitenbrink, waar van zelfs Kees Boerkoel zich begint af te vragen of hij die ooit wel zal meemaken. Kunt u zich nog herinneren dat dit jaar met veel geld en moeite het plateau voor de oude Albert Heijn, vlak na de recon structie van de Van Weedestraat, weer werd gladgestreken? Daarvoor in de plaats de strepen van de Voetgangers Oversteek Plaats, waarvan de VVD nu meldt: "De fractie verwacht van het col lege op korte termijn uitvoeringsvoor- stellen om de fop-vops te vervangen door zebrapaden". Kosten: 60.000 gul den. Niet leuk voor de wethouder van finan ciën en van de WD. De sociaal-democraten voorspellen in "Op 't Hoogt": "Soest in 1999 nog ro der". Iedereen maakt zich zorgen over de beperkte, financiële middelen van de gemeente Soest, maar lijst vier wil nog meer geld uitgeven voor o.m. het vegen van de straten en een nieuw tevreden- heidsonderzoek. Dat laatste gebeurt om de vier jaar, maar viel voor de PvdA erg tegen op 4 maart. Het CDA heeft weinig nieuws te melden en herhaalt in grote lijnen zijn verkie zingsprogramma van begin dit jaar. Het verhaal wordt gelardeerd met maar liefst acht bidprentjes en het internet adres van hun biechtstoel: http:// home.worldonline.nl/-bartkrol/ cda.htm. Wiebe GPV/RPF/SGP en Chris GPV/ RPF/SGP stellen met de andere frac ties nog eens de retorische vraag: "Is de betere integratie van de centrale voor lichter gelukt?" Nee dus. Het voor treffelijke rapport "Voorlichting gewo gen" van de Rekenkamer ligt nog steeds onaangeroerd in de onderste la van B W. De beide broeders van lijst zes grijpen zich vast aan de hangplek van JOP (Jon geren Ontmoetingsplek) om een discus sie uit te lokken over goed en kwaad. Vergeefse moeite, gezien de uitspraak van die andere Job (hoofdstuk 9 vers 22), die op zijn hangplek uitriep: "De onschuldige en de schuldige verdelgt Hij". GGS, D66 en GL/PS stellen tenslotte zaken aan de orde die het vermogen van het college en collegepartijen ver te bo ven gaan. Nog enkele opvallende "kop pen" uit de begrotingskrant: - "Politiek moet ergens over gaan" (leu ke dubbele betekenis); - "Help, de stoeptegel ligt los..." - "Als vader niet op tijd zal verven, heb ben de kinderen niets te erven." - "Soest, zo rijk als je zelf rekent" (kromtaal) - "In Soest op zoek naar locatie om bloed te geven". En wat vindt u van deze zin (pagina zes): "De mening over hoe een winkelgebied moet worden ingericht daar verschillen partijen in de gemeenteraad van me ning."? Hevig geschrokken zijn ze, de bewo ners van de Van Lijndenlaan en de Middenlaan in Soestduinen. Vorige week kregen ze een briefje van de gemeente, waarin werd aangekon digd dat de straatbomen - resp. Amerikaanse eiken en douglas- sparren - moeten verdwijnen. En snel ook: dit najaar al. Aan de Van Lijndenlaan gaat het vol gens de afdeling Groen nog om bomen die afstervingsverschijnselen vertonen en die uit een oogpunt van verkeersvei ligheid (dood hout) moeten wijken voor inlandse eiken. Maar aan de Midden laan sneuvelen als de plannen doorgaan maar liefst 19 bijna^ monumentale en zeker gezonde douglassparren om plaats te maken voor zo'n 40 beuken, maar dan van een totaal ander formaat. Dat laatste alléén omdat de afdeling Groen het idee heeft een "beukenlaan" te maken die de dorpskernen Soest en Soestduinen met elkaar verbindt. Daar mee wordt dan een oude "schapenrou te" (de Schapendrift) geaccentueerd, en dat schijnt een vurig verlangen van het bosbeheer te zijn. Morgenavond (donderdag) is er een in spraakavond in het gemeentehuis, waar de bewoners van Soestduinen meer in formatie krijgen en ook mogen zeggen wat ze van de plannen vinden. Het staat wel vast dat de afdeling Groen daar heel wat tegengas krijgt te verwerken, want de bewoners zijn buitengewoon veront waardigd over het voornemen. "De hele Middenlaan is honderd pro cent tegen," zegt mevrouw M.E. Claasen, die woordvoerster van de Mid denlaan-bewoners is. Voorzover ze weet zijn ook veel Van Lijndenlaan-bewoners fel tegen het plan. "Daar zeggen ze: ver vang de eiken dan geleidelijk en veroor zaak niet in één keer zo'n omvangrijke kaalslag." Onzin Soestduinen voelt zich door de brief van de afdeling Groen niet alleen overval len, maar bestempelt de argumenten van de gemeente ook als onzin. "Dat verhaal over een verbinding tussen Soest en Soestduinen raakt kant noch wal. Dan kun je net zo goed de duinen weghalen," aldus mevrouw Claasen. De bewoners maken zich ook ernstig ongerust over het feit dat de kapvergun- ning al is aangevraagd, zoals uit de krant viel op te maken. Mevrouw Claasen: "Dus al vóór de inspraakavond van 15 oktober. Het lijkt erop dat de inspraak alleen maar een formaliteit is en dat het besluit in feite al genomen is. Dat is geen manier van doen." Sfeer en karakter Ze vraagt zich ook af wat de gemeente eigenlijk bezielt om gezonde bomen, die nog minstens 50 jaar mee kunnen, te vervangen door jonge aanplant. "Met deze kaalslag gaan de sfeer en het ka rakter van Soestduinen totaal verloren," Nee gladiool, - natuurlijk niet. Het &aat er vol met herfst- en winterbloeiersü Herfst: een prachtige periode voor binnen en buiten. Laat u verrassen door ons groene buitenplein en de veelzijdige collectie in onze decorie. Dorresteinweg 72b Soest Tel. 035 - 601 28 83 verlies van het aantal reizigers (31 van de 60), wat de exploitatie nog eens met twintig mille zal benadelen. Door ne veneffecten zal het exploitatienadeel uit eindelijk oplopen tot 70.000 gulden, rekent de gemeente voor. In de brief wijst de gemeente op het feit dat het in tien jaar tijd één miljoen gul den bijdraagt aan het plaatselijke en re gionale busvervoer. Voor de noodzake lijke infrastructuur werd door het rijk veel geld geïnvesteerd. De inspanningen zijn niet voor niets geweest. Het aantal reizigers nam met 25 procent toe en de kostendekking van het Soester busplan ligt vlak bij de vijf tig procent. Daarmee scoort Soest ver boven het landelijk gemiddelde. De aanleg van de beoogde rotonde dreigt deze positieve ontwikkelingen tegen te werken. Verder vindt Soest het vreemd dat het niet betrokken is bij de planvorming. Dit druist tegen de afspraken in over de regionale aanpak van de N221. Boven dien stelt Soest in haar brief op, dat er in het plan geen rekening is gehouden met de eventuele aanleg van een by-pass bij de rotonde voor de busroutes. "Het liefst zien wij dat er geen vermin dering van de kwaliteit van de buslijnen van en naar Soest optreedt. In het ge val er toch een situatie ontstaat, waar bij nadelen in de exploitatie optreden, mag dit naar onze mening geen (verde re) aantasting van de kwaliteit van het busvervoer tot gevolg hebben. Dit kan verzekerd worden als de extra exploita tiekosten vanwege de nadelen van de rotonde uit andere middelen worden ge financierd dan de exploitatiebudgetten voor het streekvervoer," aldus de ge meente die nu de reactie van het provin ciebestuur afwacht. Aan de Middenlaan staan 19 douglas sparren op de nominatie óm te verdwij nen. aldus mevrouw Claasen. Er is inmiddels een brief namens de Middenlaan-bewo ners onderweg naar het gemeentebe stuur, waarin ze niet alleen protest aan tekenen tegen de ingrijpende plannen, maar ook formeel bezwaar maken tegen de aangevraagde kapvergunning. Vertragingen, minder reizigers en meer kosten. De voorgenomen aan leg van een rotonde op de Amster- damsestraatweg in Baarn zal nega tieve gevolgen hebben voor de dienstregeling van buslijn 70. Dat stelt de gemeente Soest in een brief aan de provincié. Mede dankzij een aanzienlijke bijdrage van het rijk werden begin jaren negen tig voorzieningen getroffen, waardoor buslijn 70 op de kruising de verkeers lichtinstallatie kan beïnvloeden en zo doende voorrang krijgt als hij onderweg is tussen Soest en Hilversum. Dit tijds- voordeel vervalt indien de rotonde wordt aangelegd. Soest heeft uitgerekend dat dit per dag honderd minuten extra kost, per jaar 500 uur, ofwel 30.000 gulden. Daar naast wordt rekening gehouden met een

Soester Courant | 1998 | | pagina 3