Hulleman opfiek Stichting Rommelmarkt Soest blijkt weldoener voor diverse projecten ƒ169.00 Strijd tegen eenzaamheid krijgt steeds meer 'handen en voeten' Bedrijfsverzamelgebouw op DuPont-terrein bereikt hoogste punt Schrijfster Elle Eggels signeert bij Van de Ven Wij en de wijkagent (1) ACTUEELÏ Auto Hilhorst nog steeds aan de Grote Melmweg 'Nee bedankt' en direct leverbaar! PAGINA 4 WOENSDAG 14 OKTOBER 1998 SOESTER COURANT ielinzameling; kt. t/m 2 nov. PAGINA 5 De Praatpaal krijgt videocamera liure zorgloket >veral juist VOS-huiskamerproject deze week van start Raadsverslag over begroting volgende week Krol schiet met kruisboog op champagne GESCHENKPAKKETTEN RELATIEGESCHENKEN Zadels gestolen Service bij .Schoemaker iKEVEKNJ ieente wordt in de periode 26 oktober tot en met 2 november weer een gr0- inzaraeling gehouden. Al]e ïns krijgen deze week van nte een brief waarin gewe- t op de inzameling. Bij de m kunststofzak waarin men e kleding, gordijnen, bed- ander textiel en schoeisel mers van de "laagbouw" e gevulde zak vanaf maan- :tober tot en met vrijdag 30 tam de weg zetten, en wel minicontainer (groen of ,ie dan in de wijk aan de >m geledigd te worden, dag 2 november kunnen de 5 van de "hoogbouw" de ge- cken bij de verzamelcontai- tsen. dt verzocht de zakken pas 's uiterlijk 7.30 uur, bij de rs te zetten. Indien men het ge textiel niet allemaal in de rde kunststofzak kan krij- l men vanzelfsprekend ook akken gebruiken. :zamelde textiel wordt door ente naar het Soester Kring- trum Spullenhulp aan De ;ebracht, waar het gesorteerd >or hergebruik dan wel voor ing. eek is huis-aan-huis in de ge- e brochure "Het zorgloket, een minder" bezorgd. In die bro- >rdt beschreven wat men moet aneer men "zorg" nodig heeft, lein aantal inwoners is de bro- zorgd met het telefoonnummer zorgloket in Bunschoten. De i de folder is hetzelfde. Het te- immer van het zorgloket Soest 035-6090004. len de brochure wil hebben met e nummer, dan kan men een ar afhalen bij de SWOS, Dal- m bij de gemeente, Raadhuis- De Stichting Rommelmarkt Soest (SRS) laat zich steeds meer kennen als grote weldoener voor diverse projecten in Soest en daarbuiten. Het evenement - dit jaar voor het eerst bij de Praatpaal - leverde in juni j.1. ruim 6000 gulden op. De SRS - ooit begonnen als een soort "filiaal" van de Stichting Jeugdzorg (la- ter SWS) - zet de traditie voort van de grote rommelmarkten die vroeger bij de l Vangrail en de Schoof werden gehou- den. De nieuwe locatie aan de Smitsweg is de organisatoren heel goed bevallen, f al was het resultaat - mede door het slechte weer - toch wat minder dan in vorige jaren. De bruto-opbrengst was f 6.310,-, waar mee de SRS weer een aantal "leuke din gen" kon doen. Eén van die doelen was het teken- en schilderproject in de ver zorgingstehuizen Molenschot, de Hey- bergh en Groot Engendaal. Deze acti viteit werd "bedacht" met een bedrag van 1000 gulden. Een ander deel was bestemd voor het diaconale jaarproject van de hervormde en gereformeerde diaconieën in Soest, de Regenboog in Amsterdam, waar drugsverslaafden worden opgevangen. Buurthuis De Praatpaal - sinds kort dus het "onderdak" van de rommelmarkten - kreeg een videocamera aangeboden, die bij de verschillende activiteiten goed van pas kan komen. Buurtwerker Pieter Henke mocht het apparaat in ontvangst nemen uit handen van SRS-bestuurslid Nicolette van der Heide. Operatie De stichting heeft (uit andere inkom sten) in januari van dit jaar al een be drag van 8000 gulden geschonken aan Vluchtelingenwerk Soest, in verband met de actie om geld in te zamelen voor de operatie van Harise Vrbanjac uit Se- rajevo. Die logeerde bij zijn oom en tan- Nicolette van der Heide overhandigt de videocamera aan Pieter Henke. te, die als vluchtelingen in Soest verblij ven, om in het Rotterdamse Dijkzigt- ziekenhuis geholpen te worden aan een hersentumor. De operatie slaagde uit stekend. mm matras New York polyether SG 40 dubbelzijdig dacron doorgestikt anti allergisch 90 x 200 cm ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Centrale Voorlichting AV Soest NGEDIEND akkapel op het akkapel op woonhuis arport ntree van een praktijkruimte woonhuis lokhut ainhuisje 'inkel met 'inkel met INGEDIEND 2-10-98 29-9-98 2-10-98 1-10-98 1-10-98 2-10-98 2-10-98 1-10-98 1-10-98 2-10-98 2-10-98 30-9-98 •lokhut rijfsverzamelgebouwen tiing) 28-9-98 splein 1, afdeling planologie en 2.30 uur. BER 1998 Gemar voor het gebruik van )nd voor de aanleg van tsen een vergoeding laten f 1.500,00 p.j. en dit bedrag togen. daring van geen bezwaar bij ncie aan te vragen; te gaan met de weerlegging edenkingen; e verklaring van geen is afgegeven de vergunning ngegrond verklaren. Tevens scheiding Hofstedering 21 aan- verwijdering erfscheiding. rift gedeeltelijk gegrond legale situatie gedogen tijkheid is verkregen of sch experiment ter plaatsen al rdt voortgezet (t.t.v. van en nieuwe bestemmingsplan ïdaal). Unieke collectie oud- en nieuw geloogd grenen meubelen. 6.000 m2 - Z etages vol. Praktisch alles uit voorraad leverbaar. Gratis bezorging door heel Nederland en 3 jaar garantie. Bezoek onze showroom of bel voor 'n folder (055) 656 40 02. ROMANTIEK IN PUUR NATUUR Cannenburgerweg 14,1243 JE 's-Graveland fölf/ Tel (035) 656 40 02 Fax. (035) 656 40 01 OOK TEAKHOUTEN TUINMEUBELEN "Ik word dagelijks gebeld door mensen die echt behoefte hebben aan contact en soms vragen of ik eens op huisbezoek kan komen. Dat doe ik ook graag, inmiddels wel zo'n drie keer per week. Dan bekij ken we wat de mogelijkheden zijn." Margöt Bultink, sinds het afgelopen voorjaar coördinator van het VOS-pro- ject (VOS Vereenzaming Ouderen Soest) onder de koepel van de SWOS, is enthousiast over de positieve reacties die ze in de afgelopen maanden heeft gekregen, vooral van de doelgroep- óiïderen zélf. Ze heeft inmiddels heel wat huisbezoekjes afgestoken en een aanzienlijk deel van haar tijd besteed aan de voorbereiding van de projecten die op z'n minst een stukje moeten bij dragen aan de bestrijding van de een zaamheid onder veel Soester ouderen. Het hele project richt zich op de 25 van de Soester(bergse) bevolking die ouder is dan 55 jaar. Dat zijn in totaal bijna 11.000 mensen Soest is daar mee overigens "grijzer" dan de rest van het land (23 boven de 55 jaar) en volgens ingewijden zal het percentage ouderen in de komende jaren nog eens met 21 toenemen. Soest is, zo heeft Margöt ontdekt, trouwens al vijf jaar eerder aan die 25 toegekomen dan eerder werd verwacht. Eigenlijk zou het aantal van 11.000 ouderen pas in 2003 bereikt moeten worden. De doelgroep bestaat vooral uit alleenstaande vrou wen (77 waarschrift van mw. I. Leeuwis- ngegrond te verklaren; uit van B. en W. d.d. 8 juni d. P&B/1998/4099, tot >g van de door mw. I. ;-Poons aangevraagde rgunning voor het bouwen van jruimte op het perceel instraat 2, onder aanvulling 'een ten aanzien van het schrift is overwogen, in houden. werking verlenen. Garage kan aar voren worden gebouwd. "Zoals je ziet, ik zit hier nog steeds," zegt Kees Hilhorst van Auto Hilhorst, het bekende Soes ter autobedrijf aan de Grote Melmweg 2. Hij reageert daar mee op berichten dat het bedrijf opgeheven of verplaatst zou zijn. Het tegendeel is het geval, al geeft Kees Hilhorst wel aan dat hij zeer geïnteresseerd is in een plekje op het toekomstige nieuwe industrieterein van Soest, dat t.z.t. op de hockeyvel den bij de Koningsweg wordt aange legd. Met de gemeente voert hij al langer onderhandelingen over een nieuwe locatie, ómdat de grond aan de Grote Melmweg gesaneerd moet worden. Hilhorst startte met zijn (een mansbedrijf in 1981, nadat hij eerst ervaring had opgedaan als monteur bij een Opel-dealer. Aanvankelijk was het bedrijf aan de Nieuwe weg gevestigd, vervolgens enige tijd aan de Lange Brinkweg (bij het slacht huis) en sinds enkele jaren is het te vinden aan de Grote Melmweg, net voorbij de spoortunnel op de Lange Brinkweg. Hilhorst houdt zich uitsluitend bezig met de in- en verkoop van occasions, in principe van alle merken, al heeft hij vooral veel Opeis in voorraad. Alle wagens worden voor de levering APK-gekeurd en gepoetst. De auto's komen zowel van dealers als van par ticulieren; wie een auto inruilt krijgt uiteraard het RDW-vrijwaringsbe- wijs. Zeven dagen open Het bedrijf aan de Grote Melmweg 2 is zeven dagen per week geopend van 10.30 uur tot zonsondergang. Elke zaterdag is er een autoshow van 10.30 tot 16.00 uur. Kees Hilhorst is dan altijd aanwezig. De voorraad bedraagt gemiddeld zo'n 40 a 50 au to's, uit diverse bouwjaren en in alle prijsklassen, en iedereen kan vrijblij vend een kijkje komen nemen. Kees Hilhorst doet niet aan repara ties of de verkoop van nieuwe auto's. Hij heeft wel een uitstekende ver standhouding met de officiële dealers en andere garagebedrijven in Soest. Op doordeweekse dagen is hij regel matig zelf aanwezig en anders altijd bereikbaar via telefoon 06- 53154478. Aanpak nieuw Dat die eenzaamheid dus bestaat en groeit, ook in Soest, is geen verrassing - Margöt wordt er dagelijks mee gecon fronteerd - maar de manier waarop het probleem wordt aangepakt is voor Soest wel nieuw. De strijd tegen de eenzaam heid krijgt steeds meer "handen en voe ten". Onlangs verscheen bijvoorbeeld de "sociale kaart", een gidsje met allerlei adressen en informatie over de (talrijke) activiteiten die in Soest plaatsvinden en die heel geschikt zijn om ouderen uit hun eenzaamheid te halen. Maigót heeft daar heel wat tijd aan besteed, maar het boekje geeft dan ook een compleet beeld. Ook in andere opzichten begint het VOS-project concrete vruchten af te werpen. Deze week start bijvoorbeeld het eerste "huiskamerproject", waarbij een aantal ouderen onder leiding van een vrijwillig(st)er eenmaal per vier a vijf weken om beurten bij een van de deelnemers thuis komen, op een och tend of een middag. "Ik hoop dat ze ook daarnaast leuke contacten opbouwen, zodat ze bijvoorbeeld elke week over en weer koffie drinken bij elkaar of samen naar de markt gaan," aldus Margöt. 'Sociaal netwerk' De bedoeling van het huiskamerproject is het opbouwen van een "sociaal net werk", legt ze uit. Het ontbreken daar van is een van de belangrijkste oorzaken van eenzaamheid, net als het plotseling wegvallen van de levenspartner, echt scheiding, teruggang in de financiële si tuatie, vermindering van de mobiliteit en andere factoren waarmee mensen op latere leeftijd geconfronteerd worden. Ook een verhuizing leidt vaak tot een zaamheid. Margöt: "Soms verhuizen oudere mensen bijvoorbeeld naar de plaats waar hun kinderen wonen, maar daar kennen ze vaak heg noch steg; ze missen de gewone buurtcontacten van vroeger en zijn ook hun vertrouwde omgeving kwijt." Voor ouderen is het volgens haar dan ook niet aan te raden om "achter de kinderen aan te gaan". "Voor een echtpaar valt het meestal nog wel mee, maar als je in je eentje over blijft ben je op die manier zo in de aap gelogeerd..." Eenzaamheid kan ook het gevolg zijn van de financiële situatie. "Oudere men sen zijn vaak plotseling aangewezen op een klein pensioen of alleen de AOW, of ze hebben hun spaarcentjes besteed aan de inrichting van een nieuwe woning. Dat is vaak een flinke financiële tegen valler en wat dan het eerst geschrapt wordt is meestal de krant of het kopje koffie in het dienstencentrum, want dat wordt dan algauw te duur." Margöt Bultink. Activerend huisbezoek Binnenkort hoopt Margöt ook te starten met thema-bijeenkomsten voor oude ren, waar bijvoorbeeld mensen interes sante dingen komen vertellen uit hun werk en beroepsleven. Ook wordt er gewerkt aan het uitbouwen van de "res- taurantfunctie" van de verzorgingstehui zen. Verder hoopt ze op korte termijn een begin te maken met het zgn. "acti verend huisbezoek" door vrijwilligers, die de ouderen bijvoorbeeld voor het eerst meenemen naar een cursus of een activiteit, zodat de "drempel" al over wonnen is en het een volgende' keer makkelijker is om aansluiting te vinden en op die manier het isolement te door breken. Vrijwillig(st)ers voor de diverse onder delen van het VOS-project zijn nog al tijd hartelijk welkom. Ze kunnen zich voor meer informatie telefonisch met Margöt Bultink in verbinding stellen via nummer 6023681 van de SWOS. Door het gevorderde tijdstip en on verwachte technische problemen is het verslag van de begrotingsbehan deling in de gemeenteraad (van maandagavond) in het ongerede ge raakt. Een haastige poging om er als nog een verhaal van te maken voor deze editie zou zeker geen recht doen aan het hoge kwaliteitsgehalte van de discussies in de Soester raad. In de editie van 21 oktober hopen we de lezer alsnog te informeren over de uitkomsten van de beraadslagingen. Redactie BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Register-optometristen - Contactlensspecialisten A.N.V.O. BURG.GROTHESTRAAT 10-3761 CM SOESTDIJK-TEL601 3859 's Maandags gesloten Foto: Goos van der Wilt Donderdag jl. is het hoogste punt gevierd van de bouw van fase I, II en III van bedrijfsunits aan het Wete ringpad. De officiële handeling werd verricht door wethouder Bart Krol van Ruimtelijke Ordening. Hij schoot met een kruisboog van het Gilde een fles champagne aan scherven. Het betreft hier een ont wikkeling van Janssen de Jong Plancoördinatie B.Y. uit Son en Breugel. De verkoop is verzorgd door Van Haselen Makelaars uit Amersfoort. Het plan betreft diverse bedrijfsverza melgebouwen, verdeeld over 5 fasen, en wordt gerealiseerd op het voormalige DuPont terrein. In eerste instantie richt te de ontwikkeling zich op fase 1 t/m 3 en omvat 28 zelfstandige bedrijfsunits van ca. 75 m2 en 120 m2. De bouw is op dit moment volop in gang. Inmiddels zijn er 23 bedrijfsunits ver kocht aan diverse ondernemers, zoals een meubelmakerij, een staalconstruc tiebedrijf, lichtmastreclame, timmer werkplaats, thermodynamische syste men en componenten en een productie bedrijf voor displays en relatiegeschen ken. Er kan dan ook gezegd worden dat het concept in Soest aangeslagen is en voorziet in de behoefte van vele onder nemers uit Soest en de regio. De units worden casco opgeleverd met elektrisch bedienbare overheaddeur, een vrije hoogte van 6.40 ml en een maximale vloerbelasting van 1.500 kg/m2. Parke ren is ruim voorzien op eigen terrein. Het resterende terrein was tot voor kort nog niet ingevuld. Inmiddels is fase 4 verder uitgewerkt en zijn er schetsont werpen bekend. Deze fase zal gaan om vatten 8 bedrijfsgebouwen met kantoor ruimte. De bedrijfsruimte varieert hier van 235 m2 tot 270 m2 met ca. 100 m2 kantoorruimte verdeeld over twee lagen. De architect is op dit moment bezig om deze ontwikkeling uit te werken met de bedoeling óm er een representatief pand van te maken. Voorts is Janssen de Jong Plancoördina tie in gesprek met een kandidaat voor een zelfstandig kantoorgebouw met een hoogwaardige uitstraling aan de Ko ningsweg. Indien dit verder uitgewerkt kan worden in overleg met en met toe stemming van de Gemeente zal dit fase 5 worden. Voor het totale terrein is het de bedoe ling dat er gezien vanaf de Koningsweg een zonering ontstaat van een hoog waardig kantoorgebouw via bedrijfsunits Geassisteerd door twee Gildebroeders schiet wethouder Bart Krol de pijl recht in de roos (en een fles champagne). met kantoorruimte naar de nu in aan bouw zijnde bedrijfsverzamelgebouwen. Symbojisch cadeau Als dank voor de prettige samenwerking met de gemeente Soest kreeg wethouder Krol van drs. G. Verkerk, algemeen di recteur van Janssen de Jong Plancoör dinatie B.V. een cheque van f 1000,- aangeboden. In overleg is besloten deze cheque te schenken aan Stichting de Paanienkamp, als bijdrage in de uitbrei ding van de opvangcapaciteit. Mede dankzij deze bijdrage zullen in de toe komst meer paarden van hun oude dag kunnen genieten. Krol gaf de cheque dan ook direct door aan Paardenkamp voorzitter Dick Keetbaas. Op vrijdagavond 16 oktober van 19.30 tot 20.30 uur, zal Elle Eggels uit Soest haar boek "Het huis van de zeven zusters" signeren bij Van de Ven's boekhandel aan de Zuid- promenade. Dit debuut heeft in de media al veel goede besprekingen gekregen, de rechten zijn inmiddels verkocht naar de Verenigde Staten en Duitsland. Sinds enige tijd is ook in Soest(erberg) de wijkagent weer "terug van weggeweest". De gemeente is daarvoor opgedeeld in zes wijken. Elke wijk heeft zijn eigen wijkagent, die als aanspreekpunt fungeert, toezicht houdt en contact onderhoudt met bewoners, scholen, buurthuizen, organisaties, de gemeente en andere instellingen in de wijk. In deze rubriek, die op gezette tijden in de Soester Courant wordt opgenomen, maakt de lezer kennis met de politiemannen die in de wijkzorg een centrale rol spelen. Zij be lichten telkens een aspect van hun werk. Deze week: Hans Meuleman, wijkagent van Overhees/Boerenstreek/Klein Engendaal. "Je krijgt de tijd om in zo'n wijk iets op te bouwen, en dat houdt heel wat meer in dan alleen maar 'brandjes blussen'," zegt Hans Meuleman. Eén na de be langrijkste aspecten van zijn werk in Overhees is de jeugdproblematiek. In het voorjaar presenteerde Hans - zelf vader van een dochter van 6 en een zoon van 9 - op de Van der Huchtschool (Libel) het proefproject "Nee bedankt": vijf lessen over kleine criminaliteit en vandalisme, maar ook over verslaving en kindermishandeling en over wat de politie doet. Het project was zo'n succes dat het dit jaar op zeven andere basis scholen wordt herhaald. In het project wordt de schooljeugd ge wezen op het "groepsgedrag", dat dik wijls tot ongewenste toestanden leidt. Hans Meuleman: "In zo'n groepje heb je koplopers en meelopers. Meestal ont staat uit verveling het idee om wat te vernielen, en iemand die niet sterk is leent zich daar gemakkelijker voor dan iemand die nee durft te zeggen. Maar dat moet je Ieren." Goos van der Wilt Weerbaar maken Waar het in het project vooral om gaat is de kinderen weerbaar te maken. Ze oefenen dat in een rollenspel. "Je kunt op verschillende manieren weigeren om mee te doen; nee zeggen, of weglopen, of het gewoon negeren. Volgens de leer krachten en de scholieren was het heel interessant. Ze kennen me nu, en ze spreken me sindsdien op straat ook makkelijker aan, ook de ouders. 'Hee Hans,' hoor je dan. Omgekeerd weet ik nu ook wie ik kan aanspreken. Dat is allemaal heel positief. Als je wilt com municeren moet je ook de taal van de jeugd spreken, geen afstand houden." Hans Meuleman houdt eenmaal in de veertien dagen op maandag, van 14.00 tot 16.00 uur, spreekuur in de Vijverhof. Het eerstvolgende spreekuur is maan dag 19 oktober. Vragen of opmerkingen? Bel 5487411. De servicemedewerker van de politie noteert alle berichten en geeft ze zo no dig door aan de wijkagent. De aandacht in de recensies gaan behal ve naar het boek uit naar de persoon van de schrijfster. Zij had de moed om vlak voor haar vijftigste verjaardag haar baan en huis op te geven om haar droom waar te maken: een grote reis maken naar Mexico, en maar zien wat er zou gebeuren. Het resulteerde in "Het huis van de zeven zusters", dat zich af speelt in een klein plaatsje waarin we het Zuid-Limburgse Swalmen, waar Eggels opgroeide, kunnen herkennen. Het verhaal wordt in feite kernachtig samengevat door de titel, de sfeer die heel bepalend is voor het boek, laat zich wat moeilijker omschrijven. Zuid-Ame rikaanse elementen zijn duidelijk terug te vinden in sfeertekening èn woordge bruik, en een vergelijking met Laura Esquivel is zeker niet misplaatst. Kort om een boek waar veel lezers ongetwij feld veel plezier aan zullen beleven. Van de Ven's boekhandel biedt graag de gelegenheid om (nader) kennis te ma ken met plaatsgenote Elle Eggels. UITNODIGING Kom nü al kijken naar onze Kerstetalage met een ruime keus aan ETC. DETROMSLAGER Steenhoffstraat 58 - Soest 035-602 28 71 Een 35-jarige bewoonster van de Eem- straat deed deze week bij de politie aan gifte van de diefstal van twee paarden- zadels en dito hoofdstellen, ter waarde van enkele duizenden guldens. Ze had bij thuiskomst een vreemde auto op het erf van de paardenstal bij haar huis zien staan en had daaruit een opvallende lange, blonde man zien komen, die in de auto stapte en wegreed. De verbouwe reerde vrouw ontdekte vervolgens dat de zadels en hoofdstellen verdwenen waren en waarschuwde de politie. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs i verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! eMnert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035-601 03 44

Soester Courant | 1998 | | pagina 5