wg UW HUIS SUCCESVOL IN DE VERKOOP? a 'Greenteam' promoot ecologische fruit in Soest groenten en Tarieven waterschap stijgen nauwelijks in 1999 35,- 99,- 49,- 99,- 1 ACTUEEL T Duurzaam en leefbaar (2) I Kwaliteitssprong in openbaar vervoer rondom Amersfoort OKTOBER WOONMAAND Met onze GRATIS kleurenbrocfiures scoort u optimaal! Makelaardjj 6016251 Holiday Inn: 'gratis brunchen voor het goede doel' expert schoemaker PAGINA 6 leuke, jonge en al. 601 09 21 n. WOENSDAG 14 OKTOBER 1998 SOESTER COURANT PAGINA 7 Beste lezer, Y voor wonen in de groene zone Actie bij Hoogvliet supermarkt Tamme kraai voert aanvallen uit op mensen Diabetes informatiemarkt in Jaarbeurs Controles Winkeldiefstal Vechtpartij loopt uit op bloedbad 'Give Kids the World' Bijna 3,5 miljoen voor nieuw beleid Plezier voor zes. BANG OLUFSEN CENTER arage en Is in prak- t breuksteen, met bal- aardoor op de verdie- rketvloer, luxe keuken mers, badkamer, was- der met 2 kamers en openbaar vervoer en in is deze comfortabele wo- ooru. ■dige dakisolatie en I uit 1991. In 1997 zijnde ide en zeer exclusieve wijze er en auto is zeer goed. VoJ- i van het huis. Bjr. 1975, per keuken, hal en toilet. Verdie tst, CV/bergkast, badkamer 3 toilet. Belangrijk is natuurlijk het ant woord op de vraag, waarom u mee zou doen aan de dialoog van het Duurzaamheidsplan. De eerste re den heeft misschien nog meer met de gemeente te maken dan met u. De gemeente is zich namelijk be wust dat plannen maken op zich niet "de kunst" is. Nee, plannen maken die daarna ook worden uitgevoerd, dat is "de kunst"! Gemeentebesturen - ook dat van Soest - ontdekken steeds meer dat "uitvoerba re plannen" plannen zijn, waarover de genen die ze moeten uitvoeren ('de doelgroepen' in stadhuistaal) vanaf het eerste begin hebben meegedacht en meegepraat. Twee voorbeelden: de plannen van de gemeente voor omvorming van groenst roken in Overhees werden vorig jaar eerst aan de hand van foto's in het mi lieucentrum toegelicht. Toen later de schop in de grond ging waren er nauwe lijks op- of aanmerkingen. Nog een voorbeeld van heel recente datum. Al langer heeft de gemeente plannen voor een park en speelgebied in het hart van Soesterberg. Daar komt ineens aan de Banningstraat flink schot in door dat de gemeente inspeelt op het enthousiasme van een groep bewoners, die een ijsbaan willen realiseren. Toegegeven, het gaat ook wel eens ver keerd, maar u begrijpt dat de gemeente er helemaal op uit is de succes-stories op te voeren. Een belangrijke reden om mee te pra ten is natuurlijk, dat u later in het klein of in het groot het effect van de gemeentelijke plannen ervaart. Hierbij is niet onbelangrijk dat u als burger vaak - beter dan wie ook - weet waarmee de leefbaarheid van uw omgeving is ge diend. U - bij voorbeeld - als onderne mer of winkelier weet waarschijnlijk veel over duurzame productiemethoden of duurzame verpakkingen. Kortom, de gemeente zou wel gek zijn om u niet uit te nodigen voor het meedenken en mee praten over het Duurzaamheidsplan. Soms zijn gemeentebestuurders wel eens huiverig om burgers vroegtijdig over be leidsplannen mee te laten praten. Ze zijn dan bang om te veel verwachtingen te wekken die later niet waargemaakt kunnen worden. Alsof u en wij niet be grijpen dat niet alles wat we zouden wil len (tegelijk) gerealiseerd kan vvorden. Er zijn altijd grenzen, hetzij omdat er niet meer geld of personeel is, hetzij om andere redenen. Maar dat gaat ook op in ieder huishouden. Er moeten altijd prioriteiten gesteld worden. Wij gaan ervan uit dat de inwoners van Soest en Soesterberg best begrijpen dat de bomen niet tot in de hemel groeien. Ook niet bij het opstellen van het Duur zaamheidsplan. Een vraag tot slot: denkt u er eens over na of het iets voor u is om mee te doen aan de Soester duurzaamheidsdialoog (Gemeente Soest) Als wethouder van milieu van deze gemeente geef ik leiding aan de voor bereiding van het Duurzaamheids plan, dat de gemeenteraad volgend jaar juni vaststelt. In dat plan wordt uitgewerkt hoe we in onze mooie gemeente op een duurzame manier kunnen blijven werken, wonen en van onze vrije tijd genieten. Met an dere woorden: hoe we Soest en Soesterberg leefbaar houden. Duur zaam betekent dat we niet alleen naar nu kijken, maar dat we ook oog hebben voor een leefbare gemeente voor onze kinderen en kleinkinderen. De gemeente wil hierover een open dialoog aangaan met zoveel mogelijk inwoners. Met u dus. Geef u op voor de ronde-tafel-gesprekken van de Soester Duurzaamheidsdialoog in november aanstaande. Meer weten? Bel dan naar Joop van Haaften (6093512) of Sien Overduin (6093674) van de afdeling Groen Milieu. Niet uitstellen, maar doen! Pieter ten Hove De provincie Utrecht, de gemeen ten van het gewest Eemland en de Gelderse gemeenten Hoevelaken en Nijkerk gaan het openbaar ver voer in de Amersfoortse regio sterk verbeteren. De bussen moeten snel ler en soms ook vaker gaan rijden. De kwaliteit van het openbaar vervoer moet zodanig vooruitgaan, dat uiteinde lijk gesproken kan worden van Hoog waardig Openbaar Vervoer (HOV) in de regio. De realisatie van het HOV-net- werk zal meerdere jaren gaan duren. In 2010 moet het netwerk goeddeels klaar zijn. De provincie en de gemeenten hebben deze uitspraken gedaan na het gereed komen van de studie "HOV in de Amersfoortse regio". De studie, uitge voerd door verkeersadviesbureau Goud appel Coffeng, verkent de kansen van een netwerk van HOV rondom Amers foort. Het openbaar vervoer is volgens de studie hoogwaardig als de bus gega randeerd snel kan doorrijden, dus zo min mogelijk hinder ondervindt van het overige verkeer. In het stedelijk gebied moet de gemiddelde snelheid minimaal 30 km/uur bedragen, buiten het stede lijk gebied minstens 45 km/uur. De fre quentie in het stedelijk gebied is 4 keer per uur, daarbuiten 2 keer per uur. De haltes en de bussen moeten een werven de uitstraling hebben. Volgens de studie neemt door de intro ductie van HOV het aantal reizigers met het openbaar vervoer fors toe, veel meer dan wanneer geen HOV wordt aange legd (2,5% per jaar tegenover 1%, si tuatie 2010). De verhouding tussen de kosten van het openbaar vervoer en de opbrengsten uit kaartverkoop (de kostendekkingsgraad) wordt met HOV gunstiger dan zonder HOV: 46% tegen over 37%. Dat betekent dat er relatief minder subsidie nodig is voor het open baar vervoer. Om de HOV-bussen vlot te kunnen la ten rijden, moeten op sommige wegvak- ken vrije busbanen worden aangelegd. Bij kruispunten moeten de verkeerslich ten worden aangepast, zodat de bus voorrang krijgt. De onlangs aangelegde vrije busbanen op de Amersfoortse Stadsring zijn al een onderdeel van de HOV-structuur. De totaal benodigde investeringen voor deze aanpassing aan de infrastructuur worden in de studie op f 30 miljoen ge raamd. De realisatie wordt stap voor stap ter hand genomen. Komende tijd buigen de betrokkenen zich over welke maatregelen het eerst moeten worden genomen. De studieresultaten waren voor de be stuurders van de provincie en de ge meenten aanleiding om uit te spreken dat zij met elkaar het HOV-netwerk in de komende jaren ontwikkelen. In hun ogen is de ontwikkeling van het HOV- netwerk in combinatie met de realisatie van Randstadspoor van groot belang voor de bereikbaarheid van de regio. EXCLUSIEVE Peters Makelaardij biedt nu een unieke en EXTRA service voor de verkoop van uw huis. Van elk huis dat bij ons in de verkoop komt, maken wij een uitgebreide kleurenbrochure. Komt u gerust eens langs op ons kantoor om —p———- uzelf te overtuigen ppTp||\ Birkstraat 87, 3768 HD Soest. Tel. 035 - 601 62 51. Fax 035 - 602 11 54 Nu met een fantastische picknickmand gratis, wanneer wij uw huis in de verkoop nemen! Het Greenteam Soest bij de super markt aan de Wiardi Beckmanstraat. Sinds anderhalfjaar heeft ook Soest zijn "Greenteam" - een groepje jeugdleden van Greenpeace die zich inzetten voor het milieu en de natuur. Het Greenteam liet zich za terdag zien bij de Hoogvliet-super markt aan de Wiardi Beckman straat. De politie heeft vorige week de eige naar van een tamme kraai opge spoord en hem laten beloven dat hij de vogel voortaan in z'n hok zal hou den. Dat gebeurde nadat het beestje in de dagen daaraan voorafgaande al enkele aanvallen had uitgevoerd op kinderen van de school de Wegwijzer aan de Willaertstraat en daarbij zelfs fietssleuteltjes en brood uit hun han den roofde. Hij liet zijn buit meestal op het dak van de school vallen. De zaak liep uit de hand toen de vo gel vorige week een fietsende moe der aanviel en in haar hoofd begon te pikken. De vrouw schrok en liet haar fiets los, waardoor haar achter op zittende peuter ook ter aarde viel. Ze liepen daarbij gelukkig geen let sel op. De directie van de school wist onge veer wel waar de vogel vandaan- kwam. De politie ging op onderzoek uit en gaf de eigenaar het dringende advies het beest overdag voortaan in z'n hok te houden. Dat zou hij doen. Op zaterdag 24 oktober is in de Utrechtse Jaarbeurs een grote informa tiemarkt over diabetes (suikerziekte). De toegang is gratis en de markt is in teressant voor oud én jong. De informatiemarkt wordt een van de grootste die ooit is gehouden op het ge bied van diabetes. In Nederland zijn naar schatting 500.000 mensen met dia betes, velen van hen moeten insuline spuiten. De informatiemarkt biedt meer dan zestig stands van bedrijven en in stellingen, videofilms en activiteiten voor jongeren. Niet alleen de industrie is aanwezig (fa brikanten van insuline, moderne injec tiesystemen, bloedglucosemeters, insu- linepompjes e.d.), maar ook de diabe tespatiëntenvereniging (DVN), instellin gen op het gebied van voedingsvoorlich ting en gezondsheidszorg, vcrplecgkun- digenorganisaties en vele andere. Het Diabetes Fonds Nederland kreeg uit een nalatenschap een groot aantal mo derne schilderijen en wil die graag op de informatiemarkt verkopen. Wie een schilderij koopt, steunt daarmee het DFN en... verfraait zijn eigen huis. Op de Nationale Diabetesdag is ook een symposium, waar wordt verteld wat de resultaten zijn van twintig jaar diabetesonderzoek. Dit symposium is inmiddels volgeboekt! Wie de gratis toegankelijke informatie markt wil bezoeken, hoeft zich van te voren niet aan te melden. Iedereen is op zaterdag 24 oktober tussen 10.00 en 16.30 uur welkom in het Beatrixgebouw van de Jaarbeurs, Croeselaan in Utrecht (direct naast het centraal NS-station). Inlichtingen: Diabetes Fonds Neder land, telefoon (033) 4622055. Eerder trok het Greenteam al eens de aandacht met een grote opruimingsac tie langs de Vrijheidsweg en de Ko ningsweg. Ook werd er "controle" ge houden bij dierenspeciaalzaken. De le den van het Greenteam Soest gaven za terdag acte de présence bij de Hoog vliet-supermarkt, omdat ze daar de meeste "ecologische" groenten en fruit - geteeld zonder chemische bestrijding smiddelen en kunstmest - hadden aan getroffen na een vergelijkend onderzoek met andere supermarkten. De bezoekers kregen zaterdagmiddag Ook vrijdag en zaterdag voerde de po litie diverse controles op. Op de Eem- weg werden vier bekeuringen gegeven wegens overtreding van het parkeerver bod. Op de Van Weedestraat was het 6 x raak en op de Smits'weg 8 x (blauwe zone). Op de Birkstraat werden zes au tomobilisten bekeurd die linksaf de Bar- tolottilaan inreden. De politie heeft na staandehouding door het personeel twee winkeldieven bij een supermarkt aan de Parallelweg aange houden. Het tweetal - een 29-jarige Soester en een 31-jarige man uit Drie bergen - had voor 250 gulden aan scheermesjes ontvreemd. Ze deden vrij willig afstand van de buit, maar ont snapten toch niet aan een verbaal. een actiefoldertje aangereikt van Caro line Schneider, Niki Lijftogt, Femke Koopmans en Irene Nuver. De vier 12- jarige vriendinnen (resp. leerlingen van het Baarnsch Lyceum, het Griftland College en de Waldheim-mavo) gingen met AGF-chef André van Tiggelen van Hoogvliet graag even op de foto. Als er in Soest nog meer kinderen zijn die belangstelling hebben voor het Greenteam kunnen ze contact opnemen via tel. 6022731. De politie rukte in de nacht van zater dag op zondag massaal uit naar een ho recagelegenheid aan de Burgemeester Grothestraat, waar gevochten zou wor den. Ter plaatse bleek een 30-jarige man uit Baarn zo ver boven zijn thee water te zijn dat hij andere bezoekers lastig viel en klappen uitdeelde. Toen de politie arriveerde stond de man buiten en hij baadde als het ware in het bloed. Dat was veroorzaakt door dat er enke le ruiten gesneuveld waren. Een ande re bezoeker, een 24-jarige Soester, was ook gewond en moest zich aan zijn hand laten behandelen in Molendael. Hij be hoorde overigens niet tot de verdachten. De aanstichter - de man uit Baarn - was zo zwaar beschonken dat hij pas de vol gende dag gehoord kon worden. Hij kreeg o.a. een proces-verbaal wegens bedreiging. Op 25 oktober viert Holiday Inn Soestduinen Royal Pare haar eer ste verjaardag. Directie en mede werkers kijken terug op een bij zonder geslaagd openingsjaar, waarin het vorstelijke viersterren- hotel vorm kreeg en een eigen plek vond in de harten van de re gionale bevolking. Stonden alle schijnwerpers tijdens de feestelijke opening nog gericht op het nieuwe hotel; dit jaar wü Holiday Inn Soestduinen Royal Pare de aandacht graag vestigen op een liefdadigheid sinstelling die iedereen na aan het hart ligt. Met veel gevoel voor sym boliek wil de éénjarige iets betekenen voor kinderen waarvan de toekomst er veel minder rooskleurig uitziet. Give Kids the World is een orga nisatie zonder winstoogmerk, die zorgt voor een onvergetelijke vakan tie in Centraal-Florida voor termin aal zieke kinderen en hun naaste fa milie. Zij geeft deze kinderen de. kans om als laatste wens Mickey Mouse te zien en het Walt Disney World park en andere attractieparken te bezoe ken. Ver weg van de wereld van dok ters, ziekenhuizen en medische be handelingen is het speciale kinder dorp een heerlijk vakantieverblijf voor de doodzieke kinderen en een uitstekend medicijn om de proble men van alledag even te vergeten en weer gewoon kind te zijn. Tal van bedrijven over de gehele wereld, zo als Coca Cola, IBM, General Elec tric Company en natuurlijk Bass Hotels Resorts (waartoe Holiday Inn hotels behoort) hebben zich so lidair verklaard en steunen dit initia tief met veel enthousiasme. Speciaal daarom wil het hotel zijn eerste verjaardagsfeest in het teken laten staan van het Give Kids the World programma. Het Holiday Inn Soestduinen Royal Pare opent zijn deuren voor inwoners van Soest en nabije omgeving en trakteert op een gratis brunch tussen 12.30 en 15.00 uur voor maximaal 450 perso nen. Men zal onbeperkt en geheel kosteloos kunnen genieten van de di verse koude en warme specialiteiten die op prachtige showbuffetten zul len worden opgesteld, in een ambi ance die aan een echt kinderfeestje doet denken! Als genodigden op sympathisanten het éénjarige hotel een ver jaardagsattentie willen geven, dan graag in de vorm van een donatie voor het goede.doel. Speciaal daar voor zullen in de lobby van het Soestduiner hotel twee grote collec tebussen worden geplaatst. Het aldus ingezamelde geld zal worden ge bruikt om een (of meerder) families met een terminaal ziek kind een on vergetelijke week te bezorgen in Centraal Florida. Reserveren voor bovenstaande brunch kan op 15 oktober vanaf 18.00 uur op telefoonnummer 035- 6038383. Dan zit er een speciaal te lefoonpanel klaar om de reservering aan te nemen, de voorwaarden nader uit te leggen en eventuele vragen te beantwoorden. Het bankrekening nummer van Give Kids the World is 44.62.82.634 ABN/AMRO bank te Soest. De tarieven voor de waterschapsbe lastingen in 1999 van Waterschap Vallei Eem stijgen nauwelijks en vallen lager uit dan in juli was voor zien. Bovendien heeft het water schap bijna 3,5 miljoen gulden uit getrokken voor nieuw beleid. Dat staat in de ontwerpbegroting voor 1999 die Dijkgraaf en Heemraden, het dagelijks bestuur van Waterschap Vallei Eem, op 15 oktober zal voorleggen aan het Algemeen Bestuur. Deze begro ting bevat het beleid voor 1999 en geeft een overzicht van de belastingtarieven die nodig zijn om dat beleid te financie ren. De tarieven zijn lager dan het waterschap in juli verwachtte, toen de Meeijarenbeleidsbegroting 1999-2003 werd vastgesteld. Het tarief voor de zuiveringsheffing zal komend jaar maar met 1% stijgen. Met de opbrengst van de zuiveringsheffing financiert het waterschap maatregelen om de waterkwaliteit te verbeteren zo als de zuivering van afvalwater. Voor de waterschapsbelastingen (ingezetenen- omslag, waterschapsomslag gebouwd en waterschapsomslag ongebouwd) geldt dat de ingezetenenomslag de grootste stijging maakt. De waterschapsomslag gebouwd blijft gelijk en de omslag on gebouwd stijgt heel licht. Het water schap betaalt met de opbrengst van de waterschapsomslagen onder andere het onderhoud van dijken en watergangen en het beheer van waterstanden. Alle tarieven, behalve de ingezetenenomslag, blijven beneden de verwachte gemiddel de loon- en prijsstijging van 2,5 procent. De waterschapstarieven stijgen nauwe lijks omdat de kosten in 1999 4,1 mil joen gulden lager zullen uitvallen dan in de Meeijarenbeleidsbegroting was ge raamd. Dat komt onder andere door een grote mate van efficiency en door dat de kosten voor slibverwerking en de rentelasten aanzienlijk lager uitvallen dat het waterschap in juli verwachtte. Op 15 oktober stelt het Algemeen Be stuur de begroting voor 1999 en de waterschapstarieven vast. Zuiveringsheffing Het tarief zuiveringsheffing voor 1999 bedraagt 94,68 gulden per vervuilings eenheid (v.e.). Dat is een stijging van 1% ten opzichte van dit jaar. In juli ver wachtte het waterschap nog een stijging van 5%. Een v.e. is de hoeveelheid af valwater die een persoon gemiddeld in een jaar produceert. Een huishouden van twee of meer personen betaalt voor 3 v.e. per jaar. Waterschapsomslagen De ingezetenenomslag voor 1999 be draagt 20 gulden per huishouden. Dat is een stijging van 7,5% ten opzichte van dit jaar. In juli verwachtte het wa terschap een stijging van 11%. De wa terschapsomslag voor eigenaren van ge bouwen ('gebouwd') voor 1999 is 0,86 gulden per 5000 gulden economische waarde van een gebouw. Dat bedrag is gelijk aan dat van vorig jaar. De water schapsomslag voor eigenaren van gron den ('ongebouwd') voor 1999 is 62,11 gulden per hectare. Dat is een stijging van 0,75% ten opzichte van vorig jaar. In juli verwachtte het waterschap voor gebouwd en ongebouwd een stijging van 6%. Bij de waterschapsomslag 'ge bouwd' en 'ongebouwd' gaat het om gemiddelde bedragen. In laaggelegen gebieden betaalt men meer dan in ho ger gelegen gebieden. Kwijtschelding Het tarief van de ingezetenenomslag stijgt volgend jaar met 7,5 procent. De oorzaak van die stijging is het ruimere kwijtscheldingsbeleid dat het waterschap vanaf 1999 gaat hanteren. Bij de beoor deling of iemand in aanmerking komt voor kwijtschelding bepaalt het water schap de betalingscapaciteit van een huishouden. Het waterschap bepaalt de betalingscapaciteit door de inkomsten van een huishouden te verminderen met een zogeheten "normbedrag". Dat normbedrag was in 1998 95 procent van de bijstandsnorm. Het waterschap gaat dat normbedrag in 1999 verhogen naar 100 procent van de bijstandsnorm. Daardoor komen meer huishoudens in aanmerking voor kwijtschelding. Het waterschap verwacht daardoor ruim 1,5 miljoen gulden minder te kunnen innen. Nieuw beleid Naast het ruimere kwijtscheldingsbeleid gaat het waterschap nog andere nieuwe zaken oppakken: Het waterschap gaat maatregelen sti muleren om regenwater van verharde oppervlakken zoals straten en daken niet via het riool af te voeren, maar in de bodem te laten zakken. Zo wordt het riool ontlast en zullen riooloverstorten minder vaak in werking zijn. Bovendien gaat men op die manier verdroging van natuurgebieden tegen, doordat de grondwatervoorraad wordt aangevuld (100.000 gulden). Het waterschap gaat de zogeheten diffuse bronnen aanpakken. Diffuse bronnen zijn lozingen die niet via een aanwijsbaar punt verlopen. Bijvoorbeeld olie van wegen, zink van dakgoten, of vervuiling van bedrijfsterreinen (200.000 gulden). Het waterschap gaat bij de vergun ningverlening en de controle op de wa terkwaliteit extra aandacht besteden aan de landbouw. Het waterschap gaat vanaf volgend jaar het Lozingenbesluit over de open teelt uitvoeren. Open teelt is landbouw die niet in kassen plaatsvindt (60.000 gulden). Het waterschap gaat de dijken langs de Eem en de. randmeren aanpakken zodat deze sterk en breed genoeg zijn om hoogwatersituaties te trotseren en in overeenstemming zijn met de Keur. De Keur is de waterschapverordening waar in onder andere het onderhoud van de dijken geregeld is (112.000 gulden). Neem uw zes meest geliefde CD's. Of de zes nieuwste. Of zes waar voor u in de stemming bent. Speel ze achter elkaar of spring van track naar track. En tussendoor kunt u altijd nog schakelen naar de ingebouwde radio. Geniet zo als u wilt. Daarvoor is de BeoSound 9000 bedoeld. Komt u eens langs om het zelf mee te maken. 3 jaar garantie f BANG 6, OLUFSEN Burg. Grothestraat 9, Soest. Tel. 035 601 03 44 OOIT KIEST U VOOR MOOIST Kerkstraat 5 3764 CR Soest Tel.: 035 - 6030303 Fax: 035 - 6029995

Soester Courant | 1998 | | pagina 7