WAARDEBOh ƒ1369.00 Spullenhulp brengt weer curiosa, 'kunst' en boeken onder de hamer GctatagB ƒ125.00 Kinderboekenweek op de Wegwijzer 'Sursum Corda' sluit veertigjarig jubileum af met groots concert ANKTS J ACTUEELr Geschiedenis voorouders komt in bibliotheek dichterbij Wonnink Uit onze Griftlanders verdienden 6000 gulden voor DWG-project eicperl (ft) schoemaker WOENSDAG 21 OKTOBER 1998 SOESTER COURANT Zondagmiddag veiling in Artishock PAGINA 7 Genealogische vereniging valt op Soest Faardenzadels blijven in trek I ROLLUIKEN Op vrijdag 30 oktober in de Open Hof Winkels bekeurd voor verboden zondag-opening Rodenrijs Traiteur Party en Catering Service Het theater dichtbij BANG OLUFSEN CENTER Monique en nu ook 4^ van der Wardt er afrijden, n geslaagd! ituurlijk bij tol Van Barneveld^e 35-602 12 58 igd BELEGGINGSPANDEN- Wilt u uw beleggingspand (woon huis en of winkel) verkopen? Wij zoeken voor diverse rela ties beleggingspanden in alle prijsklassen, (lopende huur contracten worden overgeno men, achterstallig onderhoud geen bezwaar). U kunt con tact opnemen met Van Breukelen, Vastgoed Assurantiën, Koninginnelaan 40, tel.6017962. Dik, dun, lang, smal,breed rond, schuin, groot, klein, en kel, dubbel, driedubbel, getint gecoat.. Van Ede Glas snijdt 't op maat waar u bij staat! VAN EDE GLAS, Koningsweg 20 -I Soest. Tel.: 035 - 6016055. Voor auto- tot reisverzekering van beleggen tot financieren' Onze assurantie-afdeling staat voor u klaar! Bel of kom langs, óók op zaterdag. VAN en BREUKELEN, Vastgoed Jb* Assurantiën, Koninginnelaan 40, tel.6017962. I Goede gebruikte FIETSEN j Fietsshop Soesterberg, Ra- demakerstraat 17, tel. 0346 - 35 15 64. in of- Uitgekeken op uw donker ei- 3 ken MEUBELEN? Wij maken ca- ze weer blank en als nieuw Happy Meubel, tel. 033 - 4722554. Voor diverse relaties zoeken wij WOONHUIZEN en/of winkelpanden. Wilt u uw wo ning en/of winkelpand verko pen? Neem dan contact op met Van Breukelen, Vastgoed Assurantiën, Koninginne- laan 40, tel.6017962. Thema-avond KLEUR GEBRUIK op donderdag 29/ 10 om 20.00 uur in het Dorps huis, S'berg. Tijdens deze thema-avond leert u optimaal gebruikmaken van kleur in uw make-up en kleding. Re serveer nu een entreekaart f 10,- verkrijgbaar bij schoonheidsspec. Eveliene Oudijk. Tel. 0346-353746. met 7 kamers e tuin. Perfect afgestemd rgruimte, een fraaie wand en een heerlijke zolder- cetvloer, keuken, toilet en mer en overloop. 2e verd.: 3 kamers, voorzolder en S751 en hooitas op isterrijke, lange oprijlaan n bij aan het imposante e. voon-/eetkeuken, bijkeu- grote hal. Verd.: 2 slaap- inhuis en deel circa la met garage, tuin. Een verrukkelijke Jls, vervoer en een fraai jndopp. 710 m2. Inhoud L-vormige woonkamer, 1 hal- 1e verdieping: 3 en overloop. 2e verdie- •vering: eerste helft van l! U BENT OOK i harte WELKOM 30 TOT 14.00 UUR Gezellige senioren BOWLINGCLUB (55+) zoekt voor de donderdagochtend van 10.00-12.00 uur enkele nieuwe leden, (f 6,- per och- tend) (C3). Inl. 6017913. Komende zondagmiddag (25 okto- ber) zijn liefhebbers van curiosa, "kunst" en oude boeken weer van harte welkom tijdens de (inmiddels jaarlijkse) veiling van Spullenhulp. De voorwerpen zijn in de afgelopen periode weer geselecteerd uit de oude inboedels die het kringloop centrum kreeg aangeboden. Opnieuw gaat het om een flinke hoe veelheid "kavels", waarvan de werkelij ke waarde soms enigszins duister is, maar die bij de liefhebbers meestal de nodige begeerte wakker roepen. Naast curiosa, kunst en oude boeken gaat het o.m. om porselein en glas, maar ook oud speelgoed. Spullenhulp doet traditiegetrouw weer een beroep op twee veilingmeesters: Raymond Thellier, zelfs deskundig op het gebied van curiosa en intussen ook gediplomeerd veilingmeester, en Peter Brinkers, in het dagelijks leven hoofd boekeninkoop van de Bijenkorf. Hij zal zich speciaal over de verkoop van de boeken ontfermen. Het "eenmaal, andermaal, laatste maal... verkocht!" zal zondagmiddag dan ook weer vele malen te horen zijn. Als de voortekenen niet bedriegen wordt het - zoals gebruikelijk - weer behoorlijk druk in de tentoonstellingszaal van Artishock, want de belangstelling is altijd groot. Dit jaar is het aanbod in kwantiteit overi gens een beetje teruggebracht, omdat het anders wel érg lang gaat duren... Mooi aanbod Wat er allemaal onder de hamer komt is volgens de Spullenhulp-medewerkers Marieke Ramselaar en Thea Prinsen te veel om op te noemen. Naast diverse etsen en schilderijen is er bijvoorbeeld ook een antiek snoeppottenrek, een fraaie art deco-lamp, een prachtig antiek leren damesjasje, een oude camera en een tinnen koffie- en theestel. Wat de boeken betreft: er is weer een mooi aan bod, variërend van bijvoorbeeld de Ca mera Obscura met tekeningen van Jo Spier en maar liefst twee Rembrandtbij- bels (waarvan een in de Statenvertaling) tot een editie van David Copperfield, Dik Trom, Pietje Bell, Afkes tiental etc. tot Anton Pieck - leven en werk, een van Dale uit 1874, Sprookjes van An- dersen, een bijbelse geschiedenis met illustraties van Isings. Wat het klapstuk-van-de-veiling wordt is moeilijk te voorspellen, maar Marie ke en Thea denken dat een grote zwar te teddybeer met het skai-neusje - echt een collector's item -hoge ogen-zal gooien. "Maar het is natuurlijk natte- vinger-werk..." Nieuwe vloer De opbrengst van de veiling is ditmaal bestemd voor Artishock, de culturele vereniging die de veiling ook dit jaar weer royaal onderdak biedt. Artishock is aan het sparen voor een grote op knapbeurt van de expositiezaal en kan een aanvulling van de kas daarvoor uit stekend gebmiken. Spullenhulp heeft beloofd dat een aanzienlijk deel van de opbrengst - met een limiet van 5000 gulden - wordt aangeboden voor een nieuwe vloer in de expositiezaal. Wat er overblijft gaat voorlopig in een potje en wordt voor het volgende "goede doel" gereserveerd. Soesters die onderzoek willen doen naar hun stamboom, moeten welis waar ver terug in de geschiedenis, maar kunnen voortaan dichtbij huis blijven. De Nederlandse Genealo gische Vereniging (NVG) heeft na melijk haar oog laten vallen op het bibliotheek-gebouw aan de Albert Cuyplaan. Het pand komt beschikbaar, zodra de bibliotheek volgend jaar naar Overhees verhuist. De NVG, een landelijke vere niging voor onderzoek naar onder meer voorouders, wil haar documentatie-cen- trum onderbrengen in Soest. Dat is nu nog gevestigd in een deel van de Pro- merskazerne in Naarden, maar de col lecties groeien zo gestaag, dat een rui mere huisvesting niet alleen gewenst is, maar ook noodzakelijk wordt. Het College van Soest heeft geen be zwaar tegen de komst van de NVG en is bereid medewerking verlenen. Het terrein, waarop de bibliotheek staat, is bestemd voor inrichtingen die zich be zighouden met educatie. Omdat de NVG informatie verschaft aan derden, voldoet ze aan deze voorschriften van het bestemmingsplan. Op haar beurt wil de vereniging van de gemeente weten wat het toegestane be bouwingspercentage en de toelaatbare goothoogte zijn. Dit voor het geval ze in de toekomst wil uitbreiden. Duizenden leden In Soest telt de NVG ongeveer zestig leden, in de afdeling Amersfoort wonen er vijfhonderd en landelijk staan 11.500 mensen bij de NVG ingeschreven, ver deeld over 31 regionale afdelingen. Zij kunnen in het documentatiecentrum te recht om bijvoorbeeld onderzoek te doen naar hun voorouders. De genealo gische collecties bestaan uit bibliothe ken, dossiers, familiedrukwerk en -ad vertenties, bidprentjes, microfiches, he raldiek en een centraal naamregister. Het centrum bestaat 37 jaar,'de vereni ging al 52 jaar. Tot nu toe heeft de ver eniging zich in stand kunnen houden zonder subsidies. Dat is mede mogelijk dankzij de inzet van onbezoldigde vrij willigers en de vereniging wil dat graag zo houden. Nog eventjes geduld moet de NVG uit oefenen, alvorens ze de spullen van het documentatiecentrum naar Soest kan brengen. De openbare bibliotheek ver huist in de loop van volgend jaar naar Overhees, waar momenteel het gebouw van C-drie wordt verbouwd. In de zo mer van 1999 zal het Willaert-gebouw, zoals het gaat heten, gereed zijn om door C-drie en de bibliotheek in ge bruik genomen te worden. Ook in de afgelopen week heeft een onbekende man -mogelijk dezelfde da der die de week daarvoor enkele paar- denzadels aan de Eemstraat buitmaak- te - toegeslagen aan de Bosstraat. Er verdwenen in een manege daar vermoe delijk vier zadels, waarvan twee eigena ressen uit Den Dolder en Soest a_angif- te deden bij de politie. Bij een andere manege aan de Bosstraat zou eveneens een poging zijn ondernomen om zadels te stelen, maar dat mislukte. Wel werd daar een onbekende auto - een wit busje - gesignaleerd, dat echter snel verdween. i Tegen inlevering van deze waardebon f ontvangt u 10% korting oP Voor het betere zonweringswerk Technisch Bureau Wonnink en co. b.v. Thea Prinsen (l.) en Marieke Ramse laar van Spullenhulp met een aantal 'ka vels" voor de veiling. Kijk-uur De veiling begint zondagmiddag om 13.00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. Het uur daaraan voorafgaande (dus van 12.00 tot 13.00 uur) is bestemd om de potentiële kopers alvast een blik te gunnen op de collectie, zodat ze weten waarop ze geacht worden een - liefst zo royaal mogelijk, uiteraard - bod uit te brengen. mM sofa Nova stof alcala blauw sluimerrol Nova leverbaar in diverse stoffen in meer dan 50 kleuren ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Op de katholieke basisschool De Wegwijzer zijn de kinderen al enke le weken druk bezig met een project over Annie M.G. Schmidt. Juist omdat deze schrijfster de laatste tijd zo in de belangstelling staat met haar boeken en de tv-serie Otje (naar het boek Otje) was dit voor de school het hoofdthema voor de boe kenweek. De kinderen hebben eerst alles verza meld wat met Annie M.G. Schmidt te maken heeft. In iedere groep is een tentoonstelling ingericht rond de werken van de schrijfster. Al eerder hadden de leerkrachten samen met het Steunpunt Kunst en Cultuur Eemland zich verdiept in de mogelijkheden van drama, waar- J 3765 GE Soest Tel. (035) 609 06 90 I Nieuweweg 66 Fax (035) 609 06 96 Hamseweg 89a 3828 AC Hoogland Tel. (033) 480 22 44 Fax (033) 480 25 20 Van veel liefhebbers van het geeste lijke lied zullen volgende week vrij dag (30 oktober) in Soest "de harten omhoog" gaan. Daarmee geven ze dan letterlijk gehoor aan de uitno diging die in de naam van de chris telijke koorvereniging "Sursum Corda" besloten ligt. Sursum Corda bestaat dit jaar veertig jaar. Daar werd bij eerdere gelegenhe den al uitvoerig bij stil gestaan, maar volgende week vrijdagavond is er het grootse jubileumconcert als hoofdscho tel van de jubileumviering. "Sursum Corda" wijkt voor die gelegenheid uit naar de Ópen Hof aan de Veenbes straat. De christelijke koorvereniging die in 1958 het licht zag ontstond uit het evan gelisatiezangkoor dat enkele jaren in de Heeskapel optrad. In 1958 nam L.J. Meijer, de bekende Soester dirigent, het initiatief om er een echt koor van te maken. Hij zou 36 jaar lang de leiding van Sursum Corda op zich nemen en werd bij zijn afscheid - vier jaar geleden - terecht benoemd tot erelid van het koor, waarin hij nog altijd als bas "zijn partijtje meeblaast". Sursum Corda telt inmiddels ca. 65 le den en staat sinds enkele jaren onder leiding van dirigent Wim ter Haar, die ook bekend is als onderwijzer op de Prof. Waterinkschool en als organist van de Emmakerk. Hij steekt zijn lof voor het koor niet onder stoelen of banken. "We zijn allemaal oprechte amateurs, maar we halen met elkaar een heel goed niveau. Er zijn een paar heel goede stemmen die de anderen meetrekken, en dat moet je hebben als koor." Kwaliteit "We letten wel degelijk op kwaliteit," beaamt Sursum Corda-voorzitter Errisje van VeenendaaJ. "Nieuwe leden doen altijd een stemtest en zingen eerst een jaar op proef mee. Sursum Corda is een koor dat er zijn mag," vat zij samen. Dat het koor over een aantal uitstekende stemmen beschikt mag verder blijken uit het feit dat sommige leden ook meezin gen bij de Gooise Operette. "En die zijn best streng," onderstreept de dirigent. Sursum Corda dankt zijn bekendheid vooral aan de optredens tijdens kerk diensten, waarvan er in de loop der ja ren vele tientallen moeten zijn geweest. Ook bij kerkelijke hoogtijdagen gaf het koor vaak acte de présence. Het reper toire bestaat dan ook voornamelijk uit geestelijke liederen, en dan met de na druk op Nederlandstalige liederen. Het koor gaat overigens ook geen "vreemde talen" uit de weg, wat bijvoorbeeld tij dens het jubileumconcert blijkt uit een flink aantal Engelse liederen, waarvan enkele ook wat minder "geestelijk" van aard zijn. Familiegebeuren Vanaf de oprichting is Sursum Corda een hechte groep geweest, weet voorzit ter Van Woudenberg. Ze spreekt in dat verband van een "familiegebeuren". "Het gaat de meesten ook niet om het zingen alléén, maar ook om de onder linge band en de gezelligheid." Sursum Corda organiseert dan ook met veel en thousiasme een jaarlijkse bingoavond, een boerenkoolmaaltijd, een nieuwjaars receptie en soms zelfs een dagje uit, dat gedeeltelijk wordt gefinancierd met de andere activiteiten. Jong bloed is overigens, zoals bij de meeste koren, heel welkom en vooral de mannenstemmen kunnen volgens de voorzitter wel wat versterking gebrui ken. Of Sursum Corda nóg eens veertig jaar meegaat hangt volgens haar ook af van de vraag of er voldpende jongeren komen meezingen. "We groeien best met de tijd mee. Het is bij ons echt niet ouderwets en bekrompen." Het jubi leumconcert is volgens voorzitter en di rigent een uitstekende gelegenheid om eens te komen horen "op welke vrolijke manier we uiting geven aan de dank baarheid voor veertig jaar zingen". Er zijn nog altijd enkele leden van het eerste uur, die tot op vandaag meezin gen. De actieve zangers/zangeressen - de dames Van Ginkel en Vendelo, de heren De Bruin en Meijer (de oud-di rigent zelf) - zijn onlangs nog gehuldigd voor hun inzet en betrokkenheid. Ze ontvingen een fraai tinnen herinnerings bord, evenals de heer Fonken, die om gezondheidsredenen eerder dit jaar moest afhaken. Bereidwilligheid Na het jubileumconcert wachten de Voorbereidingen voor de optredens met kerst, o.a. bij het Leger des Heils in Baarn en op Sterrenberg en Bartimeüs- hage. Jarenlang verzorgde Sursum Cor da ook de "Engelenzang" in Zonneglo ren (in Molendael Baarn is de akoestiek helaas volstrekt ongeschikt) en de "Paas- jubel". "Dan zijn ze er ook allemaal. Er is een ongelooflijk grote bereidwilligheid Sursum Corda repeteert 's maandags in de wijkzaal van de Emmakerk. om aan alles mee te doen," constateren dirigent en voorzitter. Bij het jubileumconcert van 30 oktober in de Open Hof zullen dan ook weinig of geen Sursum Corda-leden ontbreken. Ze krijgen assistentie van het Senioren orkest Utrecht onder leiding van Joop de Winter, de sopraan Olga Werner, de organisten Adrie Goor-Schipper en Jan Kruithof, de pianist Mark Ómvlee en natuurlijk staat het geheel onder leiding van Wim ter Haar. Het concert begint om 20.00 uur. Kaar ten a f 12,50 (de koffie in de pauze is gratis) zijn verkrijgbaar bij mevr. E. van Woudenberg, Prof. Lorentzlaan 93, Soesterberg (0346-352998), en mevr. J. van 't Land, Albert Cuyplaan 86, Soest (035-6024417) en - zolang de voorraad strekt - ook vrijdag 30 oktober bij de ingang van de Ópen Hof. De politie heeft afgelopen zondag op verzoek van de gemeente zeven maal proces-verbaal opgemaakt tegen winkels aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg, die zonder toestemming van het gemeentebestuur waren opengesteld voor (o.a. meubel-)ver- koop aan het publiek. Van de in to taal 21 medewerkers werd de naam genoteerd. Volgens een woordvoerster van de politie hadden de winkeliers afgelo pen zondag eenzijdig uitgeroepen tot koopzondag (nadat een 'eerder aan gewezen koopzondag op 24 mei, waarvoor wél toestemming was ver leend, niet was doorgegaan). Ze had den dat ook in advertenties op ruime schaal laten weten, echter zonder daarvoor vergunning aan te vragen bij de gemeente. Omdat de adverten ties al waren geplaatst voordat bleek dat de verkoop niet mocht doorgaan, namen de ondernemers bewust het risico dat ze op de bon geslingerd werden, aldus de politie. Wat de strafmaat is wordt door de economi sche rechter bepaald. bij de gedichtjes van Annie M.G. Schmidt het uitgangspunt waren. In de week voor de herfstvakantie vond de afsluiting van dit project plaats, met als hoogtepunt donderdag 15 oktober. De kinderen kwamen 's morgens op school en kregen een ontbijtje aangebo den, dat al 's morgens heel vroeg samen met ouders was voorbereid. Leerkrach ten hadden zich verkleed al Otje, me vrouw Helderder, Tos de kok en Aagje, figuren uit de boeken van Annie M.G. Schmidt. Tijdens het ontbijt kregen alle groepen bezoek van de kinderen uit groep 8. Zij namen de rol van leerkrach ten over en gingen de kinderen voorle zen uit de boeken van Annie M.G. Schmidt. Alle groepen hadden op het gebied van drama zelf veel voorbereid. Gedichtjes werden uitgebeeld en verhaaltjes uit de boeken nagespeeld. Zo gingen de groe pen bij elkaar op bezoek om te laten zien wat zij met de gedichten en de ver halen van Annie M.G. Schmidt hadden gedaan. Boekenbeurs Na de herfstvakantie zal, in het licht van de Kinderboekenweek, nog een Boe kenbeurs gehouden worden op woensdagmorgen. De kinderen kunnen dan boeken meenemen die zij gelezen hebben. Vaak zijn dit boeken, die in of op kasten zijn weggezet en waar nie mand meer in kijkt. Door middel van deze boekenbeurs ko men de kinderboeken opnieuw in rou latie. De kinderen kunnen gelezen boe ken op school ruilen of tegen symboli sche prijzen van een kwartje verkopen. Op deze manier wordt op een goedko pe manier het leesplezier verlengd en kunnen kinderen steeds weer aan een "nieuw boek" beginnen. In onze traiteur diverse kant-en-klaar maaltijden zoals: Hertengoulash Kalfskerry ragout Eendenboutje met zuurkool Hertènbiefstukje met rode koot NIEUW Een ruim assortiment in oliën, zouten en ediks om uw gerechten nog smaakvoller te maken. Laandwarsstraat 15,3743 BS Baarn 035-541 4013 (fipiW De leerlingen uit het tweede leer jaar van het Griftland College heb ben afgelopen vrijdag het vuur uit hun sloffen gelopen voor het onder wijsproject op Irian Jaya. Dat heeft 6000 gulden opgeleverd. Uitgaande van een startkapitaal van f 2,50 diende een royale bijdrage aan dit onderwijsproject verdiend te worden. Na een goede voorbereiding op school en in vele gevallen thuis gingen de leer lingen goed gemotiveerd, in groepjes, op stap. Het weer werkte mee en het resul taat mocht er dan ook zijn. Vindingrijk waren vele leerlingen in het geld verdie nen. Van culinaire hoogstandjes tot het wegbrengen van boodschappenkarretjes en statiegeldflessen. Maar ook van pin da's gevlochten kransen (help de vogels de winter door) tot penaltyschieten op aanstormend keeperstalent. Kortom, zeer gevarieerd en succesvol! Onder leiding van de mentoren en leden van de Derde Wereld Groep Soest werd 's middags het geld geteld en de enthou siaste verhalen aangehoord. Uiteindelijk kon aan het einde van de dag een be drag van f 6000,- worden genoteerd. Een geweldig resultaat! De organisatiecommissie hoopte op een succesvolle actie, die in een goede sfeer zou verlopen. Mede door het goede weer en het enthousiasme van de leer lingen is dat geheel uitgekomen. Ook de onbekende steun die ouders gegeven hebben aan het programma van hun kind(eren) mag wel even genoemd wor den. Een woord van dank aan de bevolking van Baarn, Soest en Bunschoten/Spa kenburg voor hun vrijgevigheid, en een woord van dank aan de leerlingen voor hun enthousiasme en inzet. Een groots geluid. Een groots beeld. Een groots concept. De BeoVision Avant brengt u heel dichtbij het theater in de huiskamer. Met een breedbeeld (16:9) beeldbuis, ingebouwde videorecorder, actieve stereo luidsprekers en een gemotoriseerde voet. 3 jaar garantie BANG &OLUFSEN Burg. Grothestraat 9, Soest. Tel. 035 601 03 44 OOIT KIEST U VOOR MOOIST

Soester Courant | 1998 | | pagina 8