n ANAF OKTOBER arn Erepenning voor Lambert Rademaker SOEST Hopman Masselmangroep helpt VOS een handje bij aanpak eenzaamheid arttöhocK lakelaardjib.v 1 CULTUUR WELZIJN! rir:;;™^;rletf-p<>ppentheaterDibbes [Nieuwe kindercursussen bij C-drie starten half november 50 Jaar Nederlands Motet en Madrigaalkoor Spaanse kunst in galerie Wind Leo van den Berg exposeert vijf weken in Galerie Volp -Ü^GINa -Q.A/OENSDAG 28 OKTOBER 1998 SOESTER COURANT Grootse hulde bij jubileum NMMK PAGINA 11 uisadviseur J - Gevallen vrouw Circus Gasleiding 'gekapt' 'Info voor 55-plussers in Soest' Pijnlijke nek Bloederige taferelen in Artishock Bluesnight met 'Butt Rockin' ederen, hypotheken ^surantiêfl M'DDENWqn^ Cultureel Centrum Willaertstraat 49, fel. 602 2188 tantrekkelijk gelegen voorheen drive-in woning) metTraa'i'. igde terrastuin (ZW| met tuinhuisje .„'ül "dêï'eXBïaVsiaPapkamer |V0(, Woensdag 4 november imer met open haard, laminaatvloer'^'Diet 'Abe Beer' ach.te.,. s'aa0pkamer. toilet, bert'Abe Beer moet slapen gaan. Dat kan hij et CV-opstelling. 2e verd.: totaal 3 u goed. Maar vandaag is het moeilijk, ers, badkamer met ligbad, toilet. Bouwiat wantzijn pop is weg. Mama Beer 169. Gedeeltelijk dubbel glas. 1 weet niet waar de pop is en Papa Beer Vraagprijs 372 500 ?6t 66,18 ^Toeken. Nu moet Abe j fc.uuu ,-kk. zonder pop naar bed. En zonder ma- ma en papa, want die gaan op visite. Er komt een nieuwe oppas. Mischka een kindvriendelijke wijk van Soest en een beet hij en hij komt uit Rusland. Misch- stige straat - waar het goed wonen is -1;0, ka wil wel graag Nederlands praten, ze fraaie MIDDENWONING waarvan heimaar bij kan het nog niet. Een deur uwjaar 1988 is. c noemt hij "dwer". Een boek noemt hij leling: entree, hal, meterkast, toilet, tv00n. 'Kn'g3- Een krukje noemt hij "taboeret- ner met parketvloer, trapkast en open ke. ka"' 1 voorzien van inbouwapp. (0.a. koel-vrj **et 's moeilÜk om U>1 te le8gen dat je nbinatie, vaatwasser, magnetron en kot pcip kwi^ bent aan 66n Beer die al" at), trap in een portiek in de woonka ^een maar Russisch Praat- Terwijl Misch- d.: 2 redelijke grote en 1 zeer grote *laü' ka zoekt valt, Abe in ?'^P' met nef, douchekamer met 2e toilet en 2 hoofd op 6 dr00mt' stafel. vaste trap naar zolder. Op de m 3*wly KuyPer is sinds 1977 de drijven- Jer CV-ketel en mechanische ventilatie J kracht achter Poppentheater_Dibbes. ptimaal geïsoleerd. Vraagprijs ƒ392.000,- en rustige woonwijk ligt dit karakteristie. /BIJSTAANDE WOONHUIS met 0ABA en SCHUUB, v.v. lokale gesverwarmin. onnige tuin geeft door haar aanleg een np- ile privacy. ling: entree, gang, meterkast, kelder, 2 fa t en seite, keuken, bijkeuken, doucheka- verd.: 1 grote en 2 kleinere slaapkamers ing. Vraagprijs 435.000,- kit Tel. 035 - 60113 04 nvm ij ving te koop aan sk van de rengweg. :rvlakte van circa unieke lokatie gelegen m2 exclusief omzet- 3e bouw van de R O.-procedure te ugte van het bod in aanmerking de fen in Soest; •innen deze categorie aanmerking; :ht van gunning voor; andag 26 oktober tot v'ndt plaats op vrij- uur in het gemeente- it het inschrijfformu- itukken, is vanaf 26 issen 08.30 en 16.30 de hal van het ge rekt door de heren 'ng wegen, grondza- r 217 en 219) en wel 035 - 609 36 54 en fggfis handpoppenspeelster. Zij heeft [ach deze techniek eigen gemaakt en Vérder ontwikkeld. Haar voorstellingen jam opgebouwd rond een duidelijk ver- 1. Vaak zijn het thema's die voor kin- in uit het leven van alledag herken- zijn. voorstelling is voor kinderen vanaf jaar. De toegang is 7,50 6,= ippenkaart) - 10,= (volwassenen), ivang: 14.00 uur. vonderdag 5 november larionettentheater iet 'Het Bed' :hilderijen van zeer uiteenlopende ilders als Vincent van Gogh, Pyke ch, Mare Chagall, Edward Hopper én Rene Magritte vormen de inspiratie bron voor Feike Boschma's nieuwe vorstelling, 'Het Bed'. Zittend in uw ïeaterstoel reizen er werelden aan u DorbijU behoeft geen stap te zetten, ijken is voldoende - Feike en zijn me- ewerkers brengen u op die andere lekken! De laatste halte is een café- ansant, dat u terugbrengt naar de tijd an de koffergrammofoon en de sche- lerlampen met franje. Wee dimensionale figuren worden drie- limensionaal. De slappe boa rond de tals blijkt echt te kunnen swingen. Cha- ;all's tekening blijkt tot leven gewekt te ;unnen worden. Die flamingo's blijken :cht te kunnen optreden. Het lukt Fei te Boschma, Eva van Heijningen en oene Wiersma in 'Het Bed'. De bezieling en het onvermoeibaar en thousiasme, waarmee Feike Boschma djn wondere kunst uitdraagt, leiden tot n bijzondere voorstelling. Te zien op donderdagavond 5 novem ber in Cultureel Centrum C-drie, Wil- laertstraat 49. De toegang is 20,= 17,50 (CJP/Pas65/VW-leden). Aan- 20.15 uur. Sinds afgelopen zaterdag is Lam bert Rademaker (80) een van de bezitters van de gemeentepenning van Soest. De gemeentelijke onder scheiding werd hem uitgereikt door loco-burgemeester Neks Blom- mers. Dat gebeurde tijdens een feestelijke ont vangst in partycentrum de Weegbree, waar het gehele Nederlands Motet en Madrigaalkoor - dat dit jaar z'n 50-ja- rig jubileum viert - hem op de dag van zijn 80e veij aardag een vorstelijke zang- hulde bracht. Onder leiding van dirigent Van Amstel zongen de NMMK-ers hun oprichter (samen met Everhard Smit en Harry Rademaker) en oud-bestuurslid enkele liederen toe, waarvan de toonzet ting rechtstreeks was ontleend aan "King Arthur" van Henry Purcell, dat op 7 november door het NMMK wordt uitgevoerd in de Baarnse Pauluskerk. De teksten waren uiteraard geheel op de persoon van Rademaker toegesneden. Locoburgemeester Neks Blommers stak Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 I Feike Boschma en Joene Wiersma Foto: Tet Lagemaat. ['Het cursusprogramma van Cultu reel Centrum C-drie is verspreid en de aanmeldingen komen al binnen. Wie een anti-reclamesticker op de brievenbus heeft ontving geen cur susprogramma. Even bellen naar de administratie van C-drie en men krijgt het alsnog toegestuurd, 035- 6022188, ma t/m vr. 9.00 - 17.00 Voor jongeren is er een aparte jongeren- folder waarin naast het nieuwe cursus aanbod ook het theateraanbod staat dat speciaal voor jongeren interessant is. Deze folder is, evenals het cursuspro gramma, te verkrijgen in de bibliotheek, gemeentehuis, VVV, jongerencentrum de Schoof, sportscholen en buurthuizen. De cursussen starten later dan gewoon lijk, namelijk in de week van 16 novem ber. Dit in verband met de verbouwing. Het centrum gaat samen met de biblio theek onder één dak. De meeste cursus sen zullen daarom op alternatieve loca ties aangeboden worden. Voor de kinderen zijn er de'volgende cursussen: Tekenen en schilderen voor verschil lende leeftijdsgroepen (6-9, 9-12 jaar). Locatie: de Schoof. Bouwen met klei (9-12). Locatie: de Schoof. Klei is een zacht materiaal dat je met handen en eenvoudig gereedschap kunt bewerken. De kinderen leren technieken om een beeld op te bouwen en te versieren. Uit eindelijk wordt het werk beschilderd en gebakken. Ruimtelijk vormen (7-10, 9-12 jaar). Locatie: de Schoof, MAVO Soest. De kinderen maken kennis met verschillen de ruimtelijke materialen en technieken, zoals klei, hout gutsen, kleien met was, papier maché en textiel. Als voorbeeld wordt werk van kunstenaars besproken. Toneellessen voor beginners (8-12 jaar). Locatie: de Schoof. Met hun eigen fantasie bedenken kinderen scènes. Ze leren korte rollen en werken met korte teksten. De cursus wordt afgesloten met een voorstelling naar aanleiding van een spannend boek. Kleuterdans (4 en 5 jaar). Locatie: Cultureel Centrum C-dne. Het bewe- gingsplezier staat voorop in deze cursus. De kinderen worden zich meer bewust van hun lichaam en leren hun natuurlij ke aanleg om te bewegen te ontwikke len. Uiteraard komt er een eindpresen tatie. Algemene dansvorming, (AVD) (5-6 jaar). Locatie: Cultureel Centrum C- drie. De kinderen leren de basisbeginse len van klassiek ballet, jazzdans, dans- expressie, moderne en volksdans. Er wordt aandacht besteedt aan o.a. lichaamshouding, souplesse, gevoel voor ritme en danstechniek. Klassiek ballet (7-9,10-12 jaar). Lo catie: Cultureel Centrum C-drie. Klas siek ballet is een kunstvorm met een lange traditie. Tijdens de lessen leren de kinderen spelenderwijs de vijf voetposi ties. Klassiek ballet is goed voor een betere lichaamshouding en om lenig te worden. Het is een uitstekende basis voor moderne dans, jazz of musical. Selectie klassiek en meer (12-16 jaar). Locatie: Cultureel Centrum C-drie. De cursisten krijgen met name les in klas sieke ballettechniek en moderne dans. De groep blijft klein omdat de begelei ding intensief is. De docent begeleidt en adviseert de cursisten over een eventue le toelating op de balletacademie. de gemeentelijke waardering voor de 80-jarige zanger niet onder stoelen of banken. Ze noemde hem een "heel bij zondere Soester", die zich op diverse gebieden had onderscheiden, zoals de bijenteelt en de orgelbouw. Mede dank zij zijn inspanningen was het NMMK volgens mevrouw Blommers een school voorbeeld van een hechte gemeenschap. Genot De gemeentepenning wordt aangebo den aan inwoners die zich inzetten voor het welzijn van de bevolking, onder streepte ze, en Lambert Rademaker ver diende hem voor alle tijd, liefde en aan dacht die hij aan de muziek in Soest had gegeven. "Het gaat niet om dingen die economisch hoog aangeschreven staan, maar om het genot waarvoor u zich al die jaren hebt ingezet." Lambert Rademaker zelf was zeer on der de indruk van de hulde, die hem Loco-burgemeester Neks Blommers kreeg drie dikke pakkerds van Lambert Rademaker na de uitreiking van de pen ning. Foto: Aido Allessie buitengewoon had verrast, al had hij zich wel enigszins verbijsterd afgevraagd waarom het koor vlak voor zo'n belang rijke uitvoering zomaar een repetitie durfde over te slaan... "Ze hebben me allemaal belazerd." NMMK-voorzitter Kees Boschhuizen bood de 80-jarige nog het eerste exem plaar aan van het gedenkboek "Een hal ve eeuw koorzang plus, 1948-1998", dat een kroniek bevat van alle gebeurlijkhe den in de vijftigjarige geschiedenis van "dit gekke koor" (aldus Boschhuizen), "met al z'n kuren, feesten en geneug ten". De "plus" in de titel stond volgens hem voor de geest van saamhorigheid en vriendschap die het NMMK de jaren door heeft gekenmerkt. Het 50-jarig bestaan van het Neder lands Motet en Madrigaalkoor mag dan wel niet de voorpagina van de landelijke pers hebben gehaald, voor de huidige, oud- en ereleden van het koor én - niet in het minst - voor de trouwe concertbezoekers was en is 1998 een memorabel jaar! Was, omdat het tiende lustrum aanlei ding was voor het geven van een jubi leumconcert in de - volkomen uitver kochte - Oude Kerk op 19 april van dit jaar en is, omdat het jaar nog niet voorbij is en het mooiste nog moet ko men, met de concertante uitvoering van Henry Purcell's semi-opera "King Art hur". Dit concert, dat de feestelijke afsluiting moet vormen van een jaar waarin kon worden teruggekeken op een lange pe riode van enthousiast musiceren op - zeker voor een amateurkoor - zeer ver dienstelijk niveau, zal plaatsvinden op 7 november a.s. in de Pauluskerk aan de Brink in Baarn. In "King Arthur" beschrijft Purcell de schermutselingen van de legendarische Arthur met de invallende Saksen onder Oswald en de uiteindelijke verzoening van de strijdende partijen. De vele uit eenlopende personages en karakters - sterfelijk en onsterfelijk - gaven Purcell de gelegenheid alle tegenstellingen mu zikaal uit te buiten en in te kleuren! Een plechtig Saksisch offerritueel wordt afgewisseld door het uitdagende "Come, if you dare...", een lyrische Cupido wekt een huiveringwekkende Genius tot le ven en het wekt met "See, we assem- ble..." een verkleumde indruk! Het Nederlands Motet en Madrigaal- De Soester Kring I Secretariaat: Albert Cuyplaan 136 Tel. 035-6017001 koor heeft voor deze unieke gelegenheid met Esther Putter (s), Pieternel van Amelsvoort (s), Christl Briels (a), Rens Bijma (t), Rob van Surksum (b) en Ro nald Aijtink (b) een aantal uitstekende solisten gecontracteerd en zich tevens verzekerd van de medewerking van het Amersfoortse Flehite Sinfoniëtta en David Jansen (clavec.). Het geheel staat onder de muzikale lei ding van Gerard van Amstel. De toegangsprijs voor dit éénmalige concert bedraagt f 22,50. Houders van kaart 65+ en CJP betalen f 20,- en kin deren t/m 12 jaar f 5,-. De aanvangstijd is 20.00 uur. Kaarten zijn (v.a. 19.30 uur) verkrijg baar aan de balie van de Pauluskerk en (v.a. 24 oktober) op de voorverkoop adressen, t.w. De Gouden Snaar en boekhandel Van de Ven te Soest. Tele fonisch bestellen is eveneens mogelijk: 035-6013631. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Veenbesstraat 128 Soest Tel./Fax: 035-601 60 11 Een 65-jarige inwoonster van Soest is zaterdagmiddag in het ziekenhuis Mo- lendael opgenomen, nadat ze op de Van Weedestraat onwel was geworden. De vrouw was gevallen en met haar hoofd op een stoeprand terecht gekomen. Ze liep daarbij ook een gebroken pols op. Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 Galerie Wind is dit seizoen begon nen met twee solo-exposities van kunstenaars uit Spanje. Na de schil derijen van José Manuel Ciria uit Madrid, is nu het werk te zien van de Catalaanse kunstenaar Pene Saii- nas. Hij schildert zowel op doek als op papier. Mevrouw Neks Blommers, Wethouder Cultuur van Soest, zal op zondag 1 no vember, rond de klok van drie uur de expositie openen. De kunstenaar komt voor deze gelegenheid naar Nederland, zodat bezoekers van de galerie hem per soonlijk kunnen ontmoeten. Salinas exposeerde reeds eerder in Spanje, Duitsland, Frankrijk en Israèl. Zijn werk is nu voor het eerst in Neder land te zien. Het werk van Salinas kenmerkt zich door ruimtelijkheid. Salinas tast de ruimte af en verbeeldt het onzichtbare op het doek. Hij brengt ons in een we reld, die onze herinnering en ons gevoel prikkelt. Onverbiddelijke verf-streken, soms ver rassend teder en aangrijpend, leiden ons trefzeker door deze nieuwe wereld. Ter wijl de artistieke taal van de kunstenaar absoluut persoonlijk blijft, geeft hij toch aanwijzingen voor de zoektocht in zijn "Sobre la piel del agua" van Pere Sali- schilderijen. Echo's van een vergeten taal, vol geheimen; een eeuwenoud raadsel, tijdloos, dat ons terugbrengt bij de essentie in onszelf. De expositie loopt van 29 oktober t/m 13 december in Galerie Wind, Steen hoffstraat 6. Open: donderdag t/m zon dag 13.00 tot 18.00 uur. Vernissage: zondag 1 november 15.00 uur. De Soester Leo van den Berg expo seert tot en met 12 december in Ga lerie Volp aan de Langegracht in Amersfoort. Oud-wethouder Jan Menne opent op zaterdag 7 novem ber de tentoonstelling 'Alle 14 op een rij'. Menne is voorzitter van de Stichting Kinderparadijs De Vrije Teugel, waar Van den Berg als directeur werkt. Vijf weken lang zijn veertien grote olie verfschilderijen te zien van de 47-jarige Soester die reeds op jonge leeftijd begon met schilderen. In de loop der jaren koos hij voor olieverf. Alle schilderijen bevatten verhalen die voor de schilder van belang zijn. Eveneens van belang zijn volgens Van den Berg de heldere kleuren dié de kijker meenemen in zijn fantasiewereld. De expositie in Galerie Volp, Lange gracht 14 in Amersfoort, zijn op de vol gende tijden te bezichtigen: donderdag van 18.00 tot 21.00 uur, vrijdag en za terdag van 12.00 tot 18.00 uur en zon dag van 13.00 tot 17.00 uur. Woensdag 4 november houdt Peter van der Weij een dialezing in de Soester Kring over 'Heeft het circus nog toe komst'? Van der Weij houdt zich deze morgen bezig met de toekomst. Is het publiek, verwend door de media, nog wel bereid naar het circus te gaan? Het circus heeft door de concurrentie van nieuwe theatervormen, problemen ge kend, maar nieuwe vormen van "circus maken" ontwikkeld. Het heeft wel dege lijk goede kans van slagen. Uit de altijd smaakvolle en prachtig kleurrijke dia's van Van der Weij zal dit zeker blijken. Een ieder is zonder verplichting welkom in de zaal van de N.P.B. Kerk, ingang op het parkeerplaats aan de Pieter de Hooghlaan. Zaal open 9.30 uur met koffie. Aanvang 10.00 uur, sluiting 11.30 uur. Entree 4,=. Voor meer in formatie: tel. 601 70 01. De brandweer werd vorige week ontbo den naar de Koninginnelaan, waar een bewoner bij het kappen van de wortels van een boom per ongeluk een gaslei ding had geraakt. Er ontsnapte wel een hoeveelheid gas, maar er ontstond geen brand. De brandweer hoefde verder niet in actie te komen en de Remu zorgde voor de reparatie. Een van de eerste concrete manie ren om de eenzaamheid onder ouderen in Soest aan te pakken is de bundeling van alle informatie over wat er voor ouderen in onze ge meente gebeurt. Het VOS-project (Vereenzaming Ouderen Soest) van de SWOS heeft dat goed begrepen. Bij een botsing op de Van Weedestraat is vorige week een 44-jarige automobi list uit Huizen licht gewond geraakt. Hij werd van achteren aangereden door een auto, bestuurd door een 26-jarige Amersfoortse. De man klaagde over pijn in de nek. In de "Informatiegids 55+ voor Soest en Soesterberg" staan zo'n beetje alles wat er op dat gebied plaatselijk te ontdek ken valt: een totaalbeeld van de meest uiteenlopende voorzieningen en een keur van organisaties. Het boekje is handzaam opgezet en be vat allerlei adressen op het gebied van wijkvoorzieningen, wonen, gezondheid, belangenbehartiging, juridische zaken, geldzaken, vervoer, maaltijdvoorziening, dienstverlening, sport, ontspanning, rei zen en vorming en ontwikkeling. Het is bij elkaar een gidsje dat in geen enkel "ouder" huishouden mag ontbreken. Nu het VOS-project nog altijd maar bescheiden steun van de gemeentelijke overheid ontvangt was de distributie van de boekjes - in totaal zo'n 7500 exem plaren - geen sinecure. Een groot aan- Margöt Bultink (VOS) en vijftal scouts van de HMG. Foto: Goos van der Wilt tal SWOS-vrijwilligers is de afgelopen weken bezig geweest met de versprei ding en afgelopen zaterdag bood een handvol scouts van de Hopman Massel mangroep ook - geheel pro deo - hun diensten aan. Ze bezorgden nog eens 800 boekjes. VOS-coördinator Margöt Bultink, ook de samenstelster van het gidsje, waar deerde het gebaar van de scouts bijzon der en bood ze een paar zakken drop aan, "voor onderweg". Er zijn overigens nog een paar honderd boekjes die op distributie wachten, dus wie zich geroe pen voelt... Margöt hoort het graag, via tel. 6023681. Vrijdag 30 oktober: Na het overleven van de horror-fiimma- rathon die twee weken geleden werd ge houden, hebben de bezoekers van Ar tishock nog éénmaal de kans hun adre naline te laten koken. Vrijdagavond 30 oktober zal de bezoeker aangenaam ver rast worden door een dubbeloptreden van de Nederlandse metal-bands "Bloodsessions" en "Mac-11". Het viertal van "Bloodsessions" speelt sinds 1995 onder deze naam. Ze hebben een rijke ervaring aan optredens in met name het Amsterdamse clubcircuit. Opmerkelijk is overigens, dat Bloodses sions zeer gewaardeerd wordt in het voormalige Tsjechoslowakije. In het toonaangevende rocktijdschrift "Aard schok" behaalde ze in 1996 de "Demo van de Maand". Inmiddels is hun eerste cd klaar onder de titel "Redemption Denied". In het verleden hebben ze o.a. samengespeeld met Orphanage, Silicon Head en niemand minder Obituary. Mac-11 speelt sinds '96 en kreeg vrijwel meteen een goede bespreking van hun eerste demo in Aardschok. Mac-11 tracht de vele stijlen binnen de "metal" samen te smeden tot een ultiem edelme taal. De naamdragers van het beruchte vuurwapen hebben inmiddels drie de mo's gemaakt en zullen samen met Bloodsessions de demonen de zaal uit spelen. In verband met de verwachte opkomst is het aan te raden op tijd te komen. De zaal gaat om 21.00 uur open en de en tree bedraagt f 10,-. Leden/CJP/65+ krijgen f 2,50 korting. Zaterdag 31 oktober Genoemd naar een album van The Fa- bulous Thunderbirds, laat het zich niet moeilijk raden wat het grote voorbeeld van deze band uit de regio Ede is. Vol gens enige recensies valt de band op doordat zij hun ziel en zaligheid bloot geven. Met name de zanger/mondhar monicaspeler Gerben van Ommeren doet met zijn zang menig blueshart bre ken. Het is vooral die inzet, tezamen met een jarenlange ervaring in diverse bands (o.a. The Clodhoppers), die deze West- Coast vertolkers een voorsprong geeft op vele collega's. Behalve de T-birds passeren ook namen als Duke Robillard, R.J. Mischo en James Harman de revue als we naar het pittige overwegend up- teropo repetoire van de band kijken! De band bestaat uit: Gerben van Om meren, zang/mondharmonica; Geoffrey Bons, gitaar; Ruud Swanink, drums; Wouter Veltman, bas. Aanvang 22.00 uur. Entree 12,50. Voorverkoop zaterdag 31 oktober 14.00 -15.00 uur. Maandag 2 november 'Die Salzmanner von Tibet' Acht jaar heeft de Zwitserse Ulrike Koch erover gedaan "Die Salzmanner von Tibet" te maken. Als sinologe en cultureel antropologe werkte ze 10 jaar in de filmindustrie in China en assis teerde zowel Bertolucci als Mikhalkov bij hun Chinafilms. In Tibet was het echter moeilijker om te filmen. Uitein delijk werkte ze met een kleine video camera en smokkelde de tapes naar het buitenland, omdat eerder materiaal door de Chinezen werd vernietigd. Al sinds jaar en dag wordt door de no madenstam de Dropka's in de bergen van Tibet zout gewonnen. Vier mannen worden elk jaar uitgezocht om deze zoutwinning uit te voeren, die streng aan allerlei rituelen gebonden is. Koch heeft deze reis als eerste en enige vrouw meegemaakt en moest op enige afstand van de zoutmeren haar regie voeren. Het beeld dat we van Tibet te zien krij gen is heel anders dan datgene wat ons wordt voorgeschoteld in de kassucces sen Seven years in Tibet en Kundun. "Die Salzmanner von Tibet" laat nage noeg zonder commentaar zien hoe vier mannen zich klaar maken voor de reis naar de zoutvlakten. Ze leggen hun ei gen namen af en worden voor de duur van de tocht Margen, de oude moeder die kookt, Pargen, de oude vader die verantwoordelijk is voor het uitvoeren van de rituelen, Zopon, de hoeder der dieren en Bopas, de zoon die voor het eerst meegaat. Als de vier een bepaal de rotspartij voorbij zijn, wordt alleen nog maar de 'zout-taal' gesproken. En passant wordt in de film de vooruitgang in beeld gebracht. China vindt dat de zoutwinning gemoderniseerd moet wor den, zonder rituelen maar met vracht wagens. De prijs van het zout zakt hier door, wat de nomaden bedreigt in hun bestaan. Zo wordt Koch's film een vast leggen van iets dat gaat verdwijnen. Het werk van de zoutmannen, zo ver weven met de boeddhistische religie, lijkt bijna meer op kunst dan op arbeid. Aanvang 20.30 uur. Entree 9,= le- den/CJP/65+ 7,=. Agenda november: Ma. 9 Ayzeh (De Spiegel); ma. 16 Al- Massir; ma. 23 Die Siebtelbauern; ma. 30 The Tango Lesson. Reserveren maandag t/m vrijdag 09.00 - 13.00 uur.

Soester Courant | 1998 | | pagina 11