098 099 249 000 Wereldkampioen gelooft niet in doping [Dames Stam/SoVoCo komen tot bloei INAAS- Publiek brengt BDC van de wijs Uitschakeling voor beker geen ramp Duivenmelker Henk de Bree krijgt bekroning met zijn '401 WZ'49 heeft in zes weken lichtinstallatie al rond Linden Volley halsters werpen juk van onzekerheid van zich af AAN HUIS VANAF VOLGENDE WEEK: SPARERIBS s.v. WZ'49 - Zwart-Wif '63 UVARINE CHIPS of INGEN EKKEN PAGINA 17 Handballers verzuimen routine aan te spreken in slotfase HANDBAL DUIVENSPORT PAKT WZ'49 PERIODETITEL? Alle duizend loten reeds verkocht WOENSDAG 28 OKTOBER 1998 SOESTER COURANT 27.95 17.95 Hees legt het in leuke Wedstrijd aftegen OSM'75 BEKERVOETBAL ATLETIEK Slecht weer gooit roet in eten van Erik Tolboom WANDELSPORT Eerste van drie winterwandelingen van Olympia VOLLEYBAL Pisang Ambon 0,7 L. Henkes Jonge Jenever ALMEHE SP I HUIZEN BUSSU» fnoBST BWW VSOEST UITHOORN NEDEP^ Pisang Ambon 0,7 L. Henkes Jonge Jenever NBURG Een mannetje of vijftig was zater dagavond van de partij toen Smeeing/BDC aan de uitwedstrijd tegen Dalfsen begon. Ze zagen dat het goed ging met de Soesters. Tot dat de tribune ineens werd bevolkt door 500 fanatieke supporters. In afwachting van de plaatselijke dames, die in de eredivisie uitkomen, doodden zij de tijd door zich luidkeels met het he renduel te bemoeien. Het werd heet in sporthal De Trefkoele, in ieder geval lie ten de scheidsrechters en de handballers van Smeeing/BDC zich enigszins van de wijs brengen. En de vier punten voorsprong verdween als sneeuw voor de zon: 22-22. Het zag er allemaal zo goed uit, negen minuten voor tijd. Smeeing/BDC was op weg naar de tweede zege van het sei zoen: 16-20. En toen ging het toege stroomde publiek zich met de verrichtin gen op het veld bemoeien en gebeurde er vreemde dingen. De scheidsrechters wekten de indruk af en toe de kluts kwijt te zijn door deze volumineuze bijdrage. Bijvoorbeeld vlak voor tijd, toen Smeeing/BDC met 21- 22 leidde en balbezit had. Op appèl van de aanhang van de thuisclub besloot het koppel voor tijdspel te fluiten. Dalfsen kreeg daardoor een herexamen om de gelijkmaker te scoren en slaagde cum laude. Koppie verloren Toch ging het coach Henk van Platerin gen te ver de schuld in de schoenen van de scheidsrechters te schuiven. "Met de routine die wij hebben, hadden we het tot een goed einde moeten brengen, maar te veel spelers verloren ineens het koppie." Dat besef leefde na afloop ook wel in de spelersgroep, merkte Van Plat eringen op. "Normaal gesproken ben je blij als je in die oorden een gelijkspel behaalt, maar is het zuur dat we een punt hebben ver speeld," zei de Utrechtse trainer die zijn spelers lange tijd goed handbal zag spe len. "Ze hebben zelf bewezen dat ze het goed kunnen." Vanaf de elfde minuut van de wedstrijd ging het Smeeing/BDC voor de wind. De voorsprong van twee doelpunten werd tot de rust geconsolideerd en direct daarna uitgebouwd tot vier treffers. Het spel was alleszins acceptabel en Dennis de Rijk stond als een beer te keepen. Kortom, er was geen vuiltje aan de lucht. Tot een minuut of vijf voor tijd. Ineens was de nauwkeurigheid verdwe nen en werd de bal te vaak en onnodig verspeeld. Korte tijd daarna lag de bal aan de andere kant achter De Rijk die geen antwoord had op de snelle break- outs. Gedurende twee minuten speelde Smeeing/BDC ook nog met een man minder, omdat Guus Tourné werd ge straft. De Soesters kregen slechts drie tijdstraffen, Dalfsen acht. Maar de thuis club mocht negenmaal vanaf zeven me ter aanleggen, terwijl Smeeing/BDC niet meer dan twee strafworpen kreeg toegewezen. Volgens Van Plateringen kloppen die verhoudingen niet hele maal. "Maar nogmaals, aan de scheids rechters lag het niet." De handballers hebben komend week einde geen competitie verplichtingen. Zijn prijzenkasten puilen uit, op de planken eromheen is geen plaats voor stof, tal van trofeeën zijn, door ruimtegebrek, opgeborgen in do zen. Lokaal, regionaal en (internationaal sleepte hij de ene na de andere bokaal, medaille, vaan of onderscheiding binnen. Maar wereldkampioen, dat was Henk de Bree nog nooit. Tot vorige week, want vrijdag kreeg de Soester dui venmelker het verlossende bericht over wat de bekroning op zijn liefde volle inspanningen voor zijn sport is. Een mondiale huldiging wacht hem in het weekeinde van 21 en 22 november in België, want de '401van De Bree is de snelste duif gebleken in de grote fondvluchten, de koninginneritten van de Tour de France voor postduiven. Bergerac (956 kilometer), Dax (1.054 kilometer en St. Vincent (1.070 kilo meter) waren de etappes waarin zijn kopman zich liet gelden. "Je moet ook gewoon geluk hebben," zegt De Bree. Zijn geheim? "Ik ben een grote amateur, maar speel als een prof." In doping gelooft de kersverse wereld kampioen niet, al is er volgens hem best wel een aantal collega's dat naar omstre den middelen grijpt. De Bree's duiven zijn echter nog nooit door de Franse gendarmerie gearresteerd, wel eens ver ongelukt, geklauwd door roofvogels of neergehaald door Franse boeren die er een sport van maken de 'snelheidsdui vels' vol te pompen met lood. Het zijn de risico's van de duivensport. Nee, De Bree zweert bij een goede be geleiding. Veertien dagen voor een fondvlucht, laat hij een dierenarts de mest van zijn kilometervreter onderzoe ken, voor schone luchtwegen zijn er gangbare medicijnen en in topvoer zit ten extra vitaminen verwerkt die een topduif net zo min kan ontberen als een topsporter. En verder zijn er thuis in de til nog wel tactische zetten denkbaar die de duif kan motiveren. En: "Ik ben vroeger zelf wielrenner geweest. Ik weet dat duiven een goede conditie, maar ook hun rust moeten hebben." Goed nest De '401' (ringnummer 95-164641) komt uit een goed nest. Ooit schafte De Bree zich een kleinkind aan van een wereld kampioen uit de jaren zestig. De 401 is er een afstammeling van. Het staat bijna vast dat de volgende generaties, mits gezond, ook zullen vlammen. "Ik zal de duif duur kunnen verkopen. Er zijn al mensen die me na vrijdag meteen bel den. Als de uitslag straks wordt gepubli ceerd, zal de belangstelling nog groter zijn," zegt De Bree die met enige regel maat door kooplustige Japanners, En gelsen en Amerikanen wordt benaderd. "Ik verkoop niet te veel aan ze, is me allemaal veel te moeilijk met de papie ren die je moet invullen. Mijn Engels is niet zo best." De Bree, lid van De Zwaluw in Soest, is bijna wereldberoemd. Meer mensen kennen hem dan hij mensen kent. "M'n zus heeft net gebeld uit Turkije. Daar zit ze tussen nogal wat duivenmelkers uit heel Nederland, die allemaal wat over me te vertellen hadden. Ik ken er geen één van." De wereldtitel die de '401' hem bracht, levert de Soester in elk geval ruim vijf duizend gulden aan prijzengeld op. "Daar zijn geen geheimen over, het is een commerciële competitie, georgani seerd door de grote voerleveranciers." De Bree laat het allemaal wel op hem afkomen en geniet vooral van zijn hob by. Al zo'n dertig jaar is de gepensio neerde Soester aan de gang met duiven. De Bree staat er mee op en gaat ermee naar bed. Zijn vrouw moet zijn liefde en passie delen, maar voelt zich niet over vleugeld. Zij is getrouwd met een we reldkampioen. Foto: Goos van der Wilt Wereldkampioen Henk de Bree: "Ik ben vroeger zelf wielrenner geweest. Ik weet dat duiven een goede conditie, maar ook \hun rust moeten hebben. I A.s. zaterdag aan de Eemweg Op het veld gaat het goed met VVZ'49, maar daarbuiten ook. In amper zes weken werden alle dui zend loten a 100 gulden aan de man gebracht. Dat dit zo snel zou luk ken, werd van te voren voor onmo gelijk geacht. De lotenactie heeft alles te maken met de vijftigste verjaardag die WZ'49 vol gend jaar viert. Van de netto-opbrengst schaft de jubileumcommissie voor de sportvereniging een lichtinstallatie aan, die rond het hoofdveld aan de Eemweg kan worden geplaatst. Begin september verkochten leden van de jubileumcommissie de eerste loten aan het gemeentebestuur van Soest. Vele afnemers volgden en de vraag naar loten was zo groot, dat er uiteindelijk zelfs 'nee' moest worden verkocht. De beste verkoper was jeugdtrainer Baltus Burgman die in zijn eentje honderd lo ten te gelde maakte. Hij is inmiddels gehuldigd en mag op zaterdag 31 oktober het laatste lot sym bolisch verkopen. Dat gebeurt om 17.00 in de kantine van de club, na de wed strijd van de hoofdmacht tegen DTS'35 (aanvang 14.30 uur). Het feest kan dan compleet zijn, omdat de groenwitten de eerste periodetitel kunnen bemachtigen. Feest wordt het sowieso, want zaterdag treedt Blue Bossa op in het clubhuis van WZ'49. De eerste trekking van de loterij is in januari. Ook in februari, maart en april verricht de notaris trekkingen. Johnnie Walker Bootz Rum Red Label Wit of Bruin °'7L- 0,7 L. ilijterij-Wijnhandel el.: 035-6012490 -ST ZUID"P AANVANG 14.30 UUR. Wedstrijdbal geschonken door: Comag bv Hoofdsponsor WZ'49: Procar Subsponsor: Bosman Loodgieters BV De selectie wordt ook ondersteund door: d'Oude Enghe/Vini's Bar - G. van de Munt Automaterialen BV - Van't Net Verhuizingen - ASBO Groep - Broodje van Toontje - Hooyer Bouw en Techniek - Bouwbedrijf E.A. van den Hengel - Harrie Toonen Assurantiën - Linden Bedrijfskleding - Bakker Bedrijfswagengroep - Wasiel Steitner - Autobedrijf Bosboom - Café Bar "De Kuil" Boutique des Fleurs - Café Brasserie De Faam - Van Hengstum Apparatenbouw - W.W. Deelen b.v. - V.d. Meer Dakbedekkingen - Wilhelm, Hop en partners Het was misschien een miniscuul traantje dat werd weggepikt, maar dat was dan ook niet meer dan de gebruikelijke teleurstelling van het moment. Lang stilstaan bij de uit schakeling in het bekertoernooi doen ze niet bij Hees dat als enige Soester vertegenwoordiger de twee de ronde had gehaald. OSM'75, een zondag vijfdeklasser, ver sperde de zaterdag zesdeklasser de weg naar de loting. "Er had meer ingezeten, maar dan moet je ook een beetje geluk hebben. We hebben in ieder geval een leuke wedstrijd gezien," zei trainer Ron Daselaar. Hees kwam na veertien minuten op voorsprong via Robert Schadee die een mooie aanval over wel acht schijven af rondde. In minder dan vijf minuten had OSM'75, na een spelhervatting, de stand alweer in evenwicht. Met de smaak van de thee nog in de mond, moest Hees nog een keer slikken. Niet opletten werd in de 49ste minuut afgestraft door de gasten uit Maarssen- broek die tien minuten later in vermeen de buitenspelsituatie zelfs 1-3 maakten. Daselaar wierp meteen een extra aan valler in de strijd en leek daarmee suc ces te gaan boeken. Na 72 minuten werd Jeftrey Dorrestein gevloerd in het straf schopgebied, waarna Michel van Drie vrij kon aanleggen: 2-3. Het water steeg OSM'75 in de resterende fase tot aan de lippen, maar het was vreemd genoeg Hees dat iedere keer het lek dichtte voor de tegenstanders. Dorrestein (twee maal), Bram de Vries en invaller Cjef- ko Puik verknalden prima kansen. "Anders waren we in de volgende ron de wel uitgeschakeld, het is leuk dat we zover zijn gekomen," klonk het nuchte re commentaar van Daselaar. De trainer vindt de competitie aanzienlijk belang rijker. Logisch, want daarin is Hees de ploeg met het minste aantal verliespun- ten. Zaterdag wacht de topper tegen Dalto (uit). Foto: Goos van der Wilt Verbeten duel om de bal tijdens Hees- OSM'75, een echte bekerwedstrijd met een spannende ontknoping. haar groep op het mentale terrein veel winst heeft geboekt. Het bewijs daar voor kwam na de eerste set die het jon ge, maar tevens over routine beschik kende DOK met 10-15 had uitgemaakt. In deze fase was Stam/SoVoCo niet volledig bij de les tegen het van tactiek wisselende DOK, kwam het passend in de problemen, wist Angela van Silfhout niet aan wie ze de bal kwijt moest en zochten de aanvallers naar hun plek. Beter georganiseerd was het spel in de drie volgende sets die met 15-12, 15-11 en 15-13 voor Stam/SoVoCo waren. "We hebben het toen goed opgepakt. Dat is de winst na vier wedstrijden," al dus Olthof die tot haar blijdschap had gezien dat haar ploeg ook in staat was geweest voor service-druk te zorgen. Ook dat is wel eens anders geweest. In de vierde set kwam er een hapering in het spel. Stam/SoVoCo leidde met 11-5, maar kon zich vervolgens slecht oriënteren op de zwabberservice van een DOK-speelster. De gasten kwamen akelig dichtbij, maar op het juiste mo ment toonde de Soester formatie nog maals mentaal sterker te zijn geworden. Heren In Weesp domineerden de heren van Stam/SoVoCo, van wie Ad van Brum- melen jr. de afwezige Jan Visser verving, de wedstrijd tegen Oberon. Met 6-15, 13-15 en 6-15 boekten de Soesters voor de derde maal een 3-0-zege. Stam/SoVoCo hield met een scherpe opslag de tegenstanders onder bedwang en had tegen de gevaarlijke midaanval- lers telkens een goed functionerend dubbel blok in de lucht hangen. De er varen buitenspelers van Oberon werden onschadelijk gemaakt, doordat Stam/ SoVoCo overal goed gestationeerd was. Dat het in de tweede set even minder ging, kwam onder meer doordat spel verdeler Jurrian van Slooten even naar de kant moest om zijn knie te bekijken. Toen hij weer terugkwam en Jaap van der Vinne in het veld was gekomen voor Sander van Ginkel werd de 13-8-achter- stand weggepoetst. In Etten-Leur deed Erik Tolboom zondag een aanval op zijn persoon lijk record (pr) op de halve mara thon. De missie mislukte doordat de weersomstandigheden slecht wa ren. De Soester bleef in 1.15.24 twee minuten van zijn beste tijd ver wijderd en werd dertiende. Gerard Klifman, die een week eerder zijn pr op de 10 kilometer scherper stel de, deed zondag in Haarlem hetzelfde op de 15 kilometer: 59.46. Toch was hij in de Pim Mulierloop, vernoemd naar de oprichter van de voetbal- en atletiek- bond, niet de snelste Pijnenburger. Be rend Drenth (57.23) was al even binnen, Henk Wallet (59.54) kwam vlak achter Klifman binnen en Rob Jansen had iets meer dan een uur nodig. Coopertest Op donderdag 5 november kan weer worden meegedaan aan een Cooperte st bij AV Pijnenburg. Die begint om 19.00 uur op de accommodatie aan de Wieksloterweg. Deelname kost 2,50 gulden. Voor informatie kan contact worden opgenomen met de begeleiders Henny Pot, tel. 6024228 (na 13. uur) en Co Limburg, tel. 6021271 (tussen 17.00 en 18.00 uur). De volgende winterwandelingen van Olympia zijn op zaterdag 9 januari en 6 maart. In Den Dolder (7 november), Bilthoven (21 november), Huizen (12 december en 20 februari) en Zeist (23 januari) rijn ook winterwandelingen uit gestippeld. Voor informatie over de tochten van Olympia kan contact worden opgeno men met mevrouw M. Visser, tel. 6024490, of W. van Steendelaar, tel. 6020005 (na 19.00 uur). Vanaf 4 november van woensdag t/m zondag kunt u spareribs, saté en kipkluifjes aan huis laten bezorgen. U kunt bellen van 16.00 tot 22.00 uur. Chef Theun zal het op en top verzorgen. I Het damesteam van Stam/SoVoCo I komt weer tot bloei. Na drie mage- I re jaren lijken de volleybalsters het I juk van onzekerheid van zich te heb- I ben afgeworpen. De derde achter- I eenvolgende overwinning - hoe lang I is dat al niet geleden - mocht er in I ieder geval zijn. I Na vier wedstrijden kunnen Inge Olthof J en haar speelsters reeds pronken met I negen wedstrijdpunten, vorig seizoen I sloeg de destijds kwetsbare formatie in I een heel jaar slechts vijftien punten bij I elkaar. I Kortom, een slecht hoofdstuk is afgeslo- 1 ten en stilaan wordt wellicht hier en daar I gehoopt dat de tijden van weleer in I sportzaal de Bunt herleven. Op dit mo- I ment vindt Inge Olthof het te vroeg om I te stellen dat Stam/SoVoCo thuishoort I op de gedeelde vierde plaats. In ieder I geval is het team, na de onverwachte I koploper Set Up'65, een van de pretti- ~e verrassingen in de eerste divisie. Op zaterdag 31 oktober is de eerste van drie wandelingen in de Winter- serie van Olympia. Routes zijn uit gestippeld van 5,10,15 en 20 kilo meter. Die leiden de deelnemers door onder meer de natuurgebieden de Zoom, Pij nenburg, de Paltz en de Lange Duinen. Vertrekpunt is het clubgebouw van AV Pijnenburg aan de Wieksloterweg, waar vanaf 10.00 uur het startbureau is be mand. Wie 20 kilometer wil lopen, moet vóór 12.00 uur op pad, de andere deel nemers hebben tot 13.00 uur de tijd om het startpunt te verlaten. Het inschrijf geld bedraagt drie gulden, ongeacht de leeftijd of de gekozen afstand. Hiervoor krijgen de wandelaars ook een herinne ring mee naar huis. I Plannen Het doel om in ieder geval buiten de I gevarenzone te blijven, lijkt nu al haal- I baar, wat daarna komt, wil de trainster I nog niet kwijt. "Plannen rijn er wel, J maar hebben nog geen vorm. In decem- I ber gaan we met de mensen praten. Ik heb niets aan iemand die zegt dat er al I zoveel clubs hebben gebeld. Of je meldt dat je blijft of je meldt dat je weggaat." I De volleybalsters weten dus wat ze heb ben aan Inge Olthof die best nog een speelster met eredivisie-ervaring in de ploeg zou willen begroeten. Zo'n type speelster staat min of meer klaar, maar is nog herstellende van een schouder blessure. Inge Olthof hoopt vanaf janua ri over haar te kunnen beschikken tij dens de wedstrijden. Stijlvol kan de vrijgespeelde Judith Lazonder de plek uitkiezen, waar ze de bal wil spelen. Stam/SoVoCo boekte de derde achtereenvolgende overwinning en verkeert weer in goede kringen. Foto: Aldo Allessie Wegens blessures van anderen hield team achter de hand. De eerste viel in, Stam/SoVoCo zaterdag Laura Oostrom evenals in de voorgaande duels. Op en Marianne Goebertus uit het tweede nieuw kon Inge Olthof vaststellen dat

Soester Courant | 1998 | | pagina 17