En dit zijn de knallers van deze week: Spullenhulp krijgt alleenrecht op huis-aan-huis-inzameling textiel Ondernemers wijzen verkeer de weg EXTRA ROTONDE KORTING 798 119 2990 125 179 IHOKA IftirK Tekort Soest nog groter College blijft plan voor nieuwbouw Rabobank steunen bereikbaar Gedoogbeleid coffeeshop en softdrugs een jaar verlengd 6027493 VERHUIZIHGS UITVERKOOP NU ENORME KORTINGEN HEDEN INBRENG KUNST EN ANTIEK Krol heeft bezwaar tegen 'indirecte subsidie' Nadelig saldo nu al ruim 3,7 miljoen 601 14 56 DE KAPSALON BIJ U THUIS 3 Actueel 5 Actueel 7 Actueel 11 Cultuur 15 Soesterberg 17 Sport Ach vaderlief... Bekeuring wegens oud-papierdump Raad neemt in november besluit f a L Overal borden langs omleidingsroutes in Soest-Zuid Wethouder Krol CDA) ijs tegen KLAREN Ook 's avonds en in 't weekend Van Breukelen Vast-goed J Assurantiën A. van der Lee NEFKENS MnderS SOEST V"e m OPEL. "0- \lanZTimaar'ee"s) ïnhilt herfstPracht v 'n het tuincentrum. gwfllIBBMSBHIIBI Magere hamlappen Boeren schouderham Domaine du Mas Rouche Hollandse appelen Fijn volkoren brood VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Computer weg Tel. 06 - 53 91 12 37 BESPAAR 36.000,= HET VLEESCENTRUM Als de raadscommissie Milieu vol gende week het voorstel van B. en W. volgt krijgt Spullenhulp volgend jaar het alleenrecht om tweemaal per jaar het (bruikbare) textiel in te zamelen, huis-aan-huis in Soest en Soesterberg. Dat is de voorlopige uitkomst van het overleg tussen het College en het bestuur van het kringloopcentrum. Spullenhulp heeft de gemeente voorge steld alle textiel die nog hergebruikt kan worden voortaan zelf huis-aan-huis te gaan ophalen. Het kringloopcentrum mag de opbrengst dan zelf houden. Voor het niet-bruikbare textiel (vodden) blijven de textielcontainers in de wijken beschikbaar. Dat "afval" wordt uiteinde lijk door de reinigingsdienst doorver kocht aan de VAOP. Als alle textiel naar de VAOP zou gaan, zou dat voor de gemeente wat lucratie ver uitpakken (opbrengst ca. f 6,12 per aansluiting); in het Spullenhulp-model is dat f 3,21). Toch kiest het College in meerderheid - gelet ook op de enorme goodwill die het kringloopcentrum bij de bevolking en de politiek heeft ver worven - voor het Spullenhulp-model. Alleen CDA-wethouder Bart Krol neemt een minderheidsstandpunt in. Hij is tegen zo'n "indirecte subsidie" aan het kringloopcentrum gekant, omdat de burgers naar zijn mening op die manier langs een omweg een bedrag van ca. drie gulden meebetalen aan de instand houding van het kringloopcentrum. Met de huis-aan-huis-inzameling ver wacht Spullenhulp het nog bruikbare textiel via de kringloopwinkel een goe de herbestemming te kunnen geven. Tot nu toe komt er met het textiel dat uit de containers afkomstig is ook een grote hoeveelheid textiel binnen dat helemaal niet meer bruikbaar is, en dus geen cent oplevert. 'Alleenrecht' Het is de bedoeling dat Spullenhulp het "alleenrecht" krijgt om de bruikbare tex tiel in te zamelen. Tot op dit moment staan er op diverse plaatsen in Soest nog een aantal particuliere (illegale?) textiel bakken; die zouden vervangen moeten worden door "Spullenhulp-bakken". Spullenhulp wil ook de voorlichting aan het publiek verbeteren, vooral over wat nog als "bruikbare" textiel beschouwd kan worden. Eventueel zou de inzame ling op den duur ook "op afroep" kun nen plaatsvinden, tegelijk met het opha len van andere goederen. Spullenhulp en de gemeente zitten ove rigens nog steeds niet op één lijn over de prijs die het kringloopcentrum aan de gemeente betaalt voor het textiel dat nu via de containers binnenkomt. Het kringloopcentrum vindt 50 cent per kilo al heel mooi en zou met dit bedrag kos tendekkend kunnen werken. De ge meente denkt er echter - gezien de con- rurrentie op dit gebied - wel een gulden per kilo uit te kunnen halen. Spullen hulp is eventueel wel bereid 75 cent te betalen, maar hikt dan volgens de bere keningen aan tegen een fors verlies (ruim 70 mille). 'Forse winst' "Dit verlies strookt niet met eerdere mededelingen dat de textiel noodzake lijk is om Spullenhulp financieel over eind te houden," staat er als ambtelijke kanttekening bij het voorstel aan het College. "De waarheid is natuurlijk dat Spullenhulp forse winst maakt op de textielhandel." Vervolgens staat er een hoeveelheid cijferwerk in het advies dat erop neerkomt dat Spullenhulp dit jaar volgens de gemeente wel 181 ton textiel zal binnenkrijgen, terwijl het kringloop centrum zélf uitkomt op 162 ton. Spul lenhulp maakt duidelijk onderscheid tussen "afval en recuperatie" enerzijds en "winkelkwaliteit" anderzijds, en schat dat er van heel die 162 ton slechts 28 ton echt bruikbaar is. De kosten van de verwerking alleen al bedragen 150.000 gulden. Bij de huidige inkoopprijs is de opbrengst 200.000 gulden en voor het verschil (de "winst") kun je geen profes sionele organisatie runnen, vindt Spul lenhulp. De gemeente komt echter tot Het tekort op de begroting van de gemeente Soest zal dit jaar nog groter zijn dan tot dusver werd verondersteld. Het nadelis saldo zal ruim 3,7 miljoen gulden be dragen, ongeveer twee ton meer dan waarmee vorige maand nog rekening was gehouden. Dat blijkt uit het tweede Tussentijds Bericht dat de gemeente voorgescho teld heeft gekregen. Soest kan welis waar bijna negen ton meer aan in komsten tegemoet zien uit het ge meentefonds van het rijk, maar die worden overwoekerd door fikse te genvallers De rente-opbrengst zal ruim een half miljoen minder zijn en aan uitkerin gen voor sociale vernieuwing moet Soest 310.000 gulden meer uitgeven. Voor de aanschaf van rolstoelen vol gens de Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) is Soest twee ton meer kwijt dan begroot en de exploitatie Rijksregeling Opvang Asielzoekers is 173.000 gulden duurder uitgevallen. Het nadelig verschil ten opzichte van het eerste Tussentijds Bericht be draagt 229.727 gulden. Het is niet de eerste keer dat het te kort over dit jaar is opgelopen. Bij de aanvankelijke begroting hield Soest rekening met een verlies van 1,7 mil joen. Bij de tweede wijziging werd dat licht positief bijgesteld, maar in de voor jaarsnota was al sprake van een nade lig saldo van 3,3 miljoen. Het tekort over 1998 wordt ten laste gelegd van de algemene reserve. MAIR - CARE Top-haarstyiisten bezoeken u thuis voor elke gewenste haarbeharrdeling w Ook 's avonds en op zaterdag V bel voor een vrijblijvende kennismaking. aanzienlijk hogere bedragen. Volgens het advies van reinigingsdirec teur J. van Gent kan dat zelfs oplopen tot tegen de 800.000 gulden. Hij meent dan ook dat de textielinzameling "zeer lucratief' is, ook al gezien het feit dat er heel wat concurrenten zijn die het werk dolgraag overnemen. Heikele zaak "In hoeverre u van deze winst de burger wilt laten meeprofiteren is een vraag waarbij een zuiver bestuurlijke afweging moet worden gemaakt," vindt Van Gent. Met andere woorden: dat is po litiek een heikele zaak. "Ik heb de stel lige overtuiging dat de gemeenteraad nauwelijks gevoelig is voor een zakelij ke opstelling als het om Spullehulp gaat," verzucht Van Gent. Hij kan zich dat - gezien de sociaal-maatschappelij ke taak die Spullenhulp in Soest vervult - ook wel voorstellen: "en dat mag geld kosten..." Het advies van de reinigingsdirecteur komt er dan ook op neer Spullenhulp drie kwartjes per kilo in rekening te brengen en er verder niet meer over te discussiëren. Het College heeft echter een andere insteek en houdt vooralsnog vast aan een gulden per kilo ("benade ring marktprijs"). Rechtstreeks...? Opmerkelijk is verder nog de kantteke ning die gemeentesecretaris Wim de Kam maakt bij het advies: "Wat 'de po litiek' niet wil horen moet m.i. tóch ge zegd worden. Het gaat hier om indirec te subsidiëring. Ik vind dit onjuist. Als men Spullenhulp wil subsidiëren moet men het rechtstreeks doen en niet via de textielprijs." De raadscommissie Milieu zal volgende week woensdag (4 november) haar licht over de kwestie laten schijnen. Soest wil bewegwijzering aanpassen. Bestuur, justitie en politie gaan samen jeugdproblema tiek aanpakken. Tekort Soest nog groter. Niet over, maar op het paard getild. Conflict over keuze kerkge bouw verscherpt zich in ge reformeerd Soest-zuid. Erepenning voor Lambert Rademaker. Renovatie ijsbaan Kampweg van start. Wereldkampioen gelooft niet in doping. De politie heeft zaterdagavond op de Koninginnelaan een 30-jarige auto mobilist uit Amersfoort aangehou den, die onder invloed van alcohol tegen een geparkeerde auto botste en een tuin inreed. In de auto zaten ook zijn beide dochters, een tweeling van 4 jaar, van wie de één een hersen schudding opliep en de ander een tand door de lip. Ze werden allebei voor onderzoek naar Molendael overgebracht. Vaderlief moest mee naar het bureau. Zijn rijbewijs werd in beslag genomen en er werd pro ces-verbaal opgemaakt. De politie heeft vorige week proces-ver- baal opgemaakt tegen een 15-jarig meis je uit Soest, dat op de Tamboerijn een doos met oud papier naast de vuilcon tainer had gedeponeerd. In de paperas sen vond de politie haar naam en adres, zodat ze gemakkelijk kon worden opge spoord. Gezien haar leeftijd wordt ze voorgedragen voor een alternatieve HALT-straf. De politie trad op na her haalde klachten uit de buurt over de rommel rondom de containers. Niet minder dan 150 brieven vielen aan het Raadhuisplein 1 op de deurmat, die betrekking hebben op de Rabobank aan het Kerkplein. De schrijvers hebben allen bezwa ren tegen het nieuwbouwplan van de bank. Toch wil het College medewerking ver lenen aan het plan. De bedenkingen zijn volgens burgemeester en wethouders ongegrond. Het is nu de vraag of een meerderheid van de gemeenteraad er net zo over denkt. Dat zal blijken tijdens de behandeling in de commissie ruim telijke ordening, op dinsdag 3 novem ber, en in elk geval tijdens de raadsver gadering op donderdag 19 november. De fracties mogen het zeggen. De bedenkingen hebben betrekking op verschillende aspecten. Zo wordt onder meer gesteld dat het beoogde, moderne bankgebouw de unieke plek in Soest onherstelbaar zal aantasten en er een gebrek aan parkeerplaatsen zal ont staan. Het laatste wordt door de ge meente tegengesproken, met betrekking tot het eerste beroept het College zich op de goedkeuring van het plan door de welstandscommissie en het feit dat een meerderheid van de commssie r.o. (de College-fracties WD, CDA en PvdA) in een eerder stadium al akkoord ging met de bouwmassa. Volgens het bestemmingsplan Soest- Midden mag de Rabobank nieuwbouw plegen. Het perceel waarop de Rabo bank wil bouwen, ligt immers niet bin nen, maar aan de rand van het be schermd dorpsgezicht. Dat het bebou- wingsvlak aan de voorzijde met twee meter wordt overschreden en de goot- hoogte twee meter hoger is dan toege staan, wordt door de gemeente afge daan als 'stedenbouwkundig marginale afwijkingen'. Er moet wel een vrijstel lingsprocedure voor worden gevolgd. Net als voor het dak. Het bestemmings plan schrijft een kap voor, maar de ar chitect heeft gekozen voor een overwe gend platte afdekking met een teruglig- gende derde bouwlaag. Vijf direct omwonenden hebben zelf een brief geschreven. Een zesde brief werd door 145 bezwaarmakers ondertekend. Het College heeft ontdekt dat van be paalde adressen meerdere brieven heb ben geschreven. Opvallend is dat een van de bezwaarmakers in Amersfoort woont. AUTO ROOI j -> Kerkstraat H CV- ft r u Si-- lil AUTO ROOIJ In Soest-Zuid zijn ze onderhand ge wend geraakt aan wegopbrekingen en omleidingen. Leuk is het niet, maar met name de ondernemers spelen er steeds beter op in. Vooral de autobranche wijst het verkeer de weg. Met naamborden maken ze de wegge- i bruiker erop attent hoe hun zaak kan worden bereikt. Pijlen, korte teksten, alles wordt aangegrepen om te voorko men dat potentiële klanten aan hun deur voorbijgaan. En in Soest-Zuid zijn nogal wat autobedrijven gevestigd. Eerst ondervonden ze hinder van de Het College van B. en W. heeft de gemeenteraad voorgesteld het hui dige "gedoogbeleid" ten aanzien van coffeeshops en de verkoop van softdrugs nog maar een jaartje te verlengen. Alleen CDA-wethouder Bart Krol is daar tegen. Onder de bestaande APV (algemene politieverordening) is de verkoop van softdrugs alleen toegestaan aan de éne coffeeshop die Soest rijk is: Hacas aan de Koninginnelaan. Deze regeling duurt officeel tot het ein de van dit jaar (31 december 1998), in afwachting van een nieuwe aanpak, waarbij Soest samenwerkt met de ge meenten Baarn, Bunschoten en Eemnes (het politiedistrict Eemland-Noord). In dat plan van aanpak moet het volks gezondheidsaspect (preventie en voor lichting) nog worden uitgewerkt. Dat accountancy 4 belasltngadviea Koningsweg 29, Soest /V\ Telefoon (35) 603 70 00 Burg. Grothestraat 54 zie pagina 20 Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 14 a u torn obielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 Ruim op tijd vo°r de Kerst kerel Volop herfstdecoraties in onze kas, sfeermakers in huis en verrassend mooie laatbloeiers op het buitenterrein. Genieten op z'n tijd ook in de herfst. Dorresteinweg 72b Soest Tel. 035 - 601 28 83 kilo vers van 't mes, 100 gram Fonkelrode, zachte, vriendelijke wijn JT O Per fles O f O Nu per doos a stuks Elstar, Jonagold, Golden delicious kilo heel f hoofdstuk is inmiddels uitbesteed aan de provinciale welzijnsinstelling Scha kels. De provincie betaalt de uitvoering van het hele plan, maar het staat inmid dels vast dat de datum van 1 januari 1999 niet wordt gehaald. Daarom gaat het College van B. en W. - als de gemeenteraad het ermee eens is - nog een jaartje door met "gedogen". Alleen CDA-wethouder Bart Krol, wiens partij zich altijd te vuur en te zwaard tegen het gedogen van de cof feeshop heeft verzet, neemt een minden heidsstandpunt in. o.a. SERVIEZEN, BESTEK KEN, GLAS EN KRISTAL, PANNENSETS, KEUKEN ATTRIBUTEN, KADO EN DESIGN ARTIKELEN ENZ. Soest: Van Weedestraat 54 Tel.: 035-602 53 88 Vanaf 20 november: Van Weedestraat 48. Overal in het door wegopbrekingen geplaagde Soest-Zuid hebben onderne mers, vooral uit de auto-branche, borden geplaatst om de potentiële klant de weg te wijzen. reconstructie van de T-splitsing Birk- straat-Vöndellaan, nu wordt hun geduld op de proef gesteld door de aanleg van de rotonde op de plek waar de Soester- bergsestraat, de Birkstraat en de Kerk straat elkaar ontmoeten. Het verkeer wordt met een boog om de bedrijven omgeleid, maar ondernemers zijn spits vondig. De eigenaar van een pompsta-f tion aan de Birkstraat geeft zelfs 'extra rotonde korting'. De gemeente heeft begrip voor de han delwijze, laat de verkapte reclame-uitin gen toe en helpt zelfs een handje. Op een aantal plaatsen zijn borden ge plaatst, waarop te lezen valt dat de on dernemers bereikbaar zijn. Onbekende daders hebben vorige week een computer ontvreemd uit de school de Achtbaan aan de Van Hamelstraat. Ze kwamen binnen door een ruit te bre ken. Aangifte bij de politie deed een 52- jarige Hilversummer. Lubbersen Autoservice Voor reparatie en onderhoud van uw auto ook aan huis. Zie adv. op pag. 7 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Riblappen kilo 195 Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Tussen 10.00-12.00/13.00-17.00 uur kunt u uw antiquiteiten inbrengen voor één van onze veilingen. Is het een totale inboedel of zijn de goederen te groot om zelf te brengen, dan komen wij geheel vrijblijvend bij u aan huis voor een taxatie en het transport. Veilinggebouw Van Zadelhoff Vaanweg 109 1217 SM Hilversum Tel: 035" 6247170

Soester Courant | 1998 | | pagina 1