Danscentrum Gerla Visser ï©n in ket bij oest Soest wil bewegwijzering aanpassen ^ogterom Bestuur, justitie en politie gaan samen jeugdproblematiek aanpakken Nominatie voor Achtgoed l Service el Servies I 111 V/1 n Keulen a iACTUEEL! Het blijft genieten! Soester regels gelden straks ook op nieuw grondgebied VVD wil lans breken voor reizende beiaard Raatjes COUNTRY LINEDANCE PAGINA 2 WOENSDAG 28 OKTOBER 1998 SOESTER COURANT RLAND e/onderhoud een s-specialist alle merken BLD1 College hoopt nog dit jaar ANWB-borden te vervangen PAGINA 3 IvwlA' 'Brasserie ester BRASSERIE MENU banketbakkerij de beste, de lekkerste Auto gestolen en teruggevonden Kledingdiefstal mislukt Informatie beter coördineren en afstemmen SOESTER DUURZAAMHEIDS-DIALOOG houdt donderdagavond 12 november a.s. vrij in uw agenda! Kortom, voelt u zich betrokken bij een duurzame en leefbare gemeente Soest, nu en straks? Niet uitstellen, maar doen! Na grenscorrectie met Baarn Wel of geen stalling klokkenspel Klachten bezorging Soester Courant Beste jaarverslag uitgekozen door Aedes Cenakel Snorfietser (18) niet snel genoeg Albert Cuyplaan 198b Soest (voor beginners) 10 lessen voor f 85,- per persoon. Aanvang cursus; dinsdag 17 november. I\IÜK\IAniI\S(JlUIJVl\(j I Bauknecht 1299,00 f Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 schelpen ken zoekt een f" m/v isdag en vrijdag 0 uur. ;t schoonhouden rukkerij. werken is lelang. werksfeer, een itiedagenregeling. 'aag telefonisch 16743. iderstaand adres. INSTITUUT bv an 12 Baarn ersen traat 55 Tel. 035 - 601 29 98 zoekt een mooie en ïervolle parketvloer. U It kiezen uit vele soorten legstructuren. Dan 3et u bij Schipper Soest n. i/indt het er allemaal, at u er zeker vind, is een ?ed advies over spe- ieke eigenschappen van rket. Daarom wanneer u rket wilt kopen moet u <er bij Schipper in Soest i geweest. >k het leggen kunnen wij or u verzorgen. SM&-18 INDUSTRIEWEG KONINGSWEG ur. Zaterdag van 09.0016.30 uur. PifiMr tiiim.usuiiif M|WiSf'«sSS4ig I ijvTTi tiïWefHilmr t Nog dit kalenderjaar wil de ge meente de ANWB-bewegwijzering vervangen en/of aanpassen. Op veertien locaties zal worden inge grepen, mits de gemeenteraad op 19 november akkoord gaat met een krediet van 92.000 gulden (inclu sief btw). De aanpassing van de bewegwijzering is mede noodzakelijk geworden door de nieuwe hoofdwegenstructuur in Soest en waarvoor verschillende werkzaamhe den zijn of worden uitgevoerd. Met de ANWB is de huidige bewegwijzering onder de loep genomen en een nieuw plan gemaakt, dat moet leiden tot een effectievere verkeersafwikkeling en min der sluipverkeer. Nog een voordeel is dat de nieuwe armaturen van de ANWB 62 procent minder energie ver bruiken dan de oude. De ANWB heeft nieuwe handwijzers ontworpen, die ook op de meeste, be staande masten kunnen worden aange bracht. Alleen de masten op de Soester- BAR, GRILL RESTAURANT Onze in de wok geserveerde roerbakgerechten? Onze wildspecialiteiten? Al onze andere alom bekende vlees- en visspecialiteiten? (al onze gerechten ook om af te halen). STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 De ANWB-bewegwijzering wordt nog dit jaar vervangen, als de gemeenteraad akkoord gaat. Goos van der Wilt bergsestraat en het Nieuwerhoekplein zijn niet berekend op de nieuwe borden die zijn verbeterd qua vormgeving, lees baarheid en verlichting. Het College merkt in zijn raadsvoorstel op dat bin nen een termijn van vijftien jaar alle handwijzers aan vervanging toe zijn. De nieuwe handwijzers komen langs de hoofd- en invalswegen van Soest te staan. De verwijzing naar de drie bedrijventer reinen in de gemeente krijgt veel aan dacht en zal reeds op de snel- en pro vinciale wegen beginnen. Het gaat daar bij om de Grachten (ten westen van de Koningsweg), Soestdijk (ten oosten van de Koningsweg) en Soesterberg (Amersfoortsestraat en Veldmaarschalk Montgomeryweg). Het is de bedoeling dat het verkeer naar deze terreinen via de hoofdwegen (Koningsweg-route en Biltseweg in Soest en Amersfoort sestraat en Richelleweg in Soesterberg) wordt geleid. Dit kan worden bereikt door reeds op de snelwegen en de pro vinciale wegen te beginnen met de ver wijzing. Bij de toevalswegen van de drie terreinen zouden eventueel, in samen werking met de Soester Zakenkring, be- drijfsplattegrondskasten geplaatst kun nen worden. Als de raad over drie weken instemt met het plan, wil het College meteen het startsein geven. Voor het geld doet de gemeente een greep uit de reserve infra structurele voorzieningen. MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. YOOV i/v 'WV w Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Kom in onze "Brasserie" genieten van een gevarieerd menu tegen een aantrekkelijke prijs! ƒ34,50 MOSSELSOEP MET KERRIE GEBRADEN WILDE EEND met bessensaus TAARTJE VAN ROQUEFORT met walnoten en honing Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035 - 603 60 10 7 dagen per week geopend! Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012Ö50 Op de Molenstraat werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto weggeno men ten nadele van een 51-jarige Soes ter. De wagen, een Opel Kadett, werd enige tijd later beschadigd aangetroffen in Zeist. Omdat het al een gebrekkige auto was stond de eigenaar hem af voor de sloop. Bij een inbraak in een kledingzaak aan de Soesterbergsestraat hebben de da ders in de vroege ochtend van zaterdag vergeefs getracht een hoeveelheid kle ding mee te nemen. Ze probeerden de spullen door een gat in de etalageruit naar buiten te trekken, maar dat misluk te. De daders gingen er snel vandoor, maar werden nog gezien door een kran tenbezorger. Hij kon alleen melden dat ze op een snorfiets waren vertrokken. Voortvloeiend uit het bedrijfsplan van het politiedistrict Eem land- Noord heeft op 21 oktober j.1. een themabijeenkomst plaatsgevonden over de aanpak van jeugdproblema tiek, het belangrijkste speerpunt uit het bedrijfsplan. De politie heeft sa men met bestuurders van de vier ge meenten in district Eemland- Noord, het Openbaar Ministerie en de Raad van de Kinderbescherming gesproken over een meer gestructu reerde aanpak op dit gebied. Door alle deelnemende instanties wordt de jeugdproblematiek onderkend. Om efficiënter en effectiever deze vorm van overlast aan te pakken is het de bedoe ling om in de toekomst informatie op dit gebied beter te coördineren en op elkaar af te stemmen. In iedere gemeente wordt samen met jeugdwerkers en po litie naar oplossingen gezocht. Zo is de politie in het rayon Soest be gin 1998 gestart met een registratiesys teem "Voorkomen te Vóórkomen". Dit systeem verzamelt gegevens over het aantal meldingen, zaken, verdachten, bekeuringen, bemiddelingen, waarschu wingen en HALT-zaken in de gemeen te Soest waar minderjarigen bij zijn be trokken. Door het verzamelen van deze gegevens kan er beter inzicht worden verkregen en kennis worden opgedaan van probleemgebieden, doelgroepen en pro bleemsituaties. Hierdoor kunnen problemen vroegtijdig worden onder kend en kunnen (wijk)gerichte plannen met tussenkomst van partners in veilig heid, zoals gemeente, bewoners, wel zijnswerker en wijkagenten worden op gesteld. Door het organiseren van wijk- avonden en spreekuren kunnen zowel jeugd, ouders als omwonenden bij deze plannen worden betrokken. Trend vaststellen Aan de hand van de verzamelde gege vens kan worden bezien of plannen moeten worden aangepast en of reeds in gang gezette ontwikkelingen door ver plaatsing van de problematiek niet ach terhaald zijn. Daarnaast kan aan de hand van de verkregen informatie beke- Vindt u het belangrijk dat het ook over 10 jaar nog prettig wonen is in uw wijk? Vindt u recreatiemogelijkheid dichtbij huis voor u en uw kinderen onmisbaar? Wilt u meedenken en praten over de bereikbaarheid van uw bedrijf, nu en straks? Vindt u zaken als duurzaam bouwen, energie- en waterbesparing en hergebruik van afvalstoffen belangrijk? Houdt u van de natuur in en om Soest en Soesterberg en maakt u zich bijvoorbeeld zorgen over de verdroging van de bodem? Vult u zelf maar aan Geef u dan op voor de Soester Duurzaamheids-dialoog op donderdagavond 12 november a.s. in het gemeentehuis bij Joop van Haatten (tel. 609 35 12) of Sien Overduin (tel. 609 36 74). U ontvangt dan in de eerste week van november een officiële uitnodiging plus praatpapier en ideeënformulier. ken worden of de kennis en vaardigheid van de medewerkers moet worden aan gepast aan de (nieuwe) problematiek. Naar verwachting kan aan het eind van dit jaar de trend op het gebied van jeugdoverlast over de afgelopen 3 jaar worden vastgesteld, zodat ook de ande re gemeenten in district Eemland Noord de plannen hierop kunnen richten. Uit de inventarisatie blijkt al wel dat, ter voorkoming van delinquent gedrag, ruim voor het 14e-15e levensjaar ge ïnvesteerd moet worden in gedragsbeïn vloeding van deze jongeren. Dit heeft er in de gemeente Soest toe geleid dat reeds in het voorjaar, op basis van proef, gestart is met het preventieproject "Nee bedankt" op de Van der Huchtschool. Door -de positieve reacties van zowel leerlingen, leerkrachten en ouders is besloten om in 1999 te starten met dit preventieproject op ten minste zeven basisscholen in Soest. De gemeente Soest heeft hier inmiddels subsidie voor verleend. Ook in Eemnes vindt, met subsidie van de gemeente, een dergelijk project plaats. De andere gemeenten beraden zich over deelname aan jeugd- prevent ieproj ecten Jeugdzaken In 1996 zijn 1314 meldingen jeugdover last geregistreerd. In 1997 waren dat 1592 meldingen en voor de eerste drie kwartalen van 1998 staan 1071 meldin gen geregistreerd. Door het openbaar ministerie worden jaarlijks binnen dis trict Eemland Noord zo'n 100 jeugdza ken (misdrijven) afgehandeld. Met be hulp van het door de politie ontwikkel de registratiesysteem kunnen toekomsti ge jeugdzaken effectiever en efficiënter worden opgepakt en afgehandeld. Een andere ontwikkeling die positief zou kunnen werken is dat het openbaar mi nisterie onderzoekt of in district Eem land Noord een lik-op-stuk beleid voor jeugdigen op korte termijn kan worden ingevoerd. De gemeente Soest wordt per 1 ja nuari 1999 niet alleen 29l/2 hectare groter; ze krijgt er ook zes woningen en negen inwoners bij. Dat is het gevolg van de grenscorrectie met Baarn, waarbij de noordzijde van de Biltseweg de gemeentegrens wordt. Voor de negen nieuwe Soester ingeze tenen heeft dat allerlei gevolgen, al zal hun leven er waarschijnlijk niet ingrij pend door veranderen. Wat in elk geval wel verandert zijn de gemeentelijke voorschriften op diverse terreinen, zoals de belastingen en heffingen. Als de gemeente Soest verder geen ac tie onderneemt blijven echter de huidi ge regels (die van Baarn) nog twee jaar na de "machtsovername" gelden. Dat staat in elk geval in de Wet Arhi (wet algemene regels herindeling), tenzij Soest zijn regels en voorschriften expli ciet ook op het nieuwe grondgebied van toepassing verklaart. Anders zou de ge meente Soest de Baarnse regels moeten uitvoeren, en dat kan natuurlijk niet. Dat zou volgens B. en W. van Soest lei den tot een "niet logische en onwense lijke wijze van bestuur". Soester OZB Vanaf 1 januari moeten de bewoners dan ook onmiddellijk Soester OZB gaan betalen en zich onderwerpen aan Soester structuur- en bestemmingsplan nen. En verder is er een heel lijstje, va riërend van inspraakverordeningen en klachtenbehandeling, via het toekennen van erepenningen en de ideeënbus, een heel lijstje heffingen en invorderingen, en verordeningen over openbare orde, drank- en horeca, inzameling oud pa pier, en nog heel veel meer tot en met de monumentenverordening. De nieuw komers zullen wéten waar ze terechtge komen zijn... Helemaal je eigen stijl. Tot in het kleinste detail. Voor perfectie Natuurlijk laanstraa baarn 035 - 541 De WD-fractie komt dinsdag 3 november met een voorstel op de proppen om de Soester E.S. Raatjes een vergunning te geven voor de bouw van een carport, waarin hij zijn Reizende Beiaard kan stallen. Het College heeft de bouwaanvraag ge weigerd, maar de liberalen zijn van me ning dat Raatjes op zijn landgoed De Paltz een voorziening moet krijgen, waarin hij een van 's werelds grootst rei zende beiaards kwijt kan. Fractieleden zijn na een bezoek aan het landgoed tussen Soestduinen en Soesterberg tot de conclusie gekomen dat de aanvraag voor de vergunning gehonoreerd moet worden. De Reizende Beiaard is sinds vorig jaar in bezit van Raatjes en heeft veel publi citeit gekregen. Hij heeft zijn pronkstuk grondig laten restaureren, uitbreiden en verbeteren. Het telt 59 klokken met een totaalgewicht in brons van 10.957 kilo gram. Alleen de zwaarste klok al weegt 2.150 kg, de kleinste 8,5. Het klokken spel kan overal ter wereld worden inge zet. Voor het vervoer heeft Raatjes een Mack Super-Liner-Truck tot zijn be schikking. Om de imposante Reizende Beiaard te kunnen stallen, heeft Raatjes een bouw plan ingediend. Het beoogde gebouw is twintig meter lang, 5,60 meter breed en 6,40 meter hoog. Het College is van mening dat dit bouwwerk niet voldoet aan de voorschriften van het bestem mingsplan. De Paltz heeft de bestem ming natuurgebied, het klokkenspel past daar niet in. Eventueel zou vrijstelling kunnen wor den verleend voor kleine gebouwen, maar het gebruik daarvan moet dan ten goede komen van het natuurgebied. Dit is, aldus het College, niet het geval met de veel grootschaligere carport. De WD beweert volgende week een voorstel te lanceren dat klinkt als een klok. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bel len (tel. 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoordapparaat inspreken. In dat geval krijgt u de krant de vol gende dag in de namiddag be zorgd. Achtgoed Wonen en Bouwen is ge nomineerd voor de prijs voor het beste jaarverslag. De inzending van de corporatie, die veel woningen bezit in onder meer Soest, behoort tot de tien beste. De prijs voor het beste volkshuisvesting- verslag is uitgeloofd door Aedes dat tot stand is gekomen door een fusie tussen de overkoepelende organisaties NWR en NCIV. De verslagen worden beoordeeld op maatschappelijke verantwoording (de wijze waarop de corporatie duidelijk maakt een belangrijke rol in de samen leving te vervullen), positionering in de omgeving (de wijze waarop de organi satie haar unieke positie in de omgeving aantoont), tekst en vórm. Op maandag 2 november maakt de juiy van Aedes, onder voorzitterschap van voormalig minister Jan Terlouw (tegen woordig onder meer voorzitter van de Commissie Bedrijfstakcode Woningcor poraties) de uitslag bekend. Dat gebeurt tijdens het eerste congres dat Aedés houdt onder de titel 'Bedrijfstak wo ningcorporaties ondernemend de 21ste eeuw in'. Het kerkhofje achterin de prachtige tuin van het Cenakel aan de Amersfoort sestraat in Soesterberg, waar acht zus ters lagen begraven, is al "geruimd". De achttien nonnen in het slotklooster van de Congragatie van de Dienaressen van de Heilige Geest van de Altijd Durende Aanbidding gaan nu definitief maart 1999 verhuizen naar Utrecht of Uden. Het Cenakel komt dan in de organisato rische handen van het aangrenzende Kontakt der Kontinenten. Eind volgend jaar wordt het Cenakel na een ingrijpen de verbouwing in gebruik genomen voor cursuswerk en conferenties. Er komen veertig tot vijftig slaapka mers, drie congreszalen, een restaurant, een lounge, een bar, een kantoor, etc. Kosten: drie miljoen gulden. Van buiten blijft het monumentale pand intact. Volgens Van Dale betekent Cenakel: 1. zaal van het Laatste Avondmaal en 2. li teraire kring. De mooie naam blijft gehandhaafd. Sleutelwoorden voor de nieuwe identi teit van het centrum zijn: bezinning, ver dieping, persoonlijke ontwikkeling en groei. Of zoals Wico Bunskoek, direc teur van het KdK, het formuleert in een memo: "Cenakel - van contemplatie naar inspiratie": KdK de vaardigheids kant van het handelen (verbeter jezelf, begin bij de wereld) en het Cenakel de spirituele dimensie van het handelen (verbeter de wereld, begin bij jezelf). De prachtige kapel van het Cenakel (Delftse Schoolstijl 1939) blijft behou den voor diensten en wordt multi-func- tioneel geschikt gemaakt voor exposi ties, concerten (internationaal muziek festival van 18 juli tot 1 augustus 1999) en culturele evenementen. De muur schilderingen van Joan Collette en de ornamenten blijven behouden, enkele dingen gaan met de zusters mee naar Utrecht en de vloer komt op één niveau. Dertig jaar geleden raakte ik gefasci neerd door het rooms-katholieke bol werk waar toen een pater woonde die alles afwist van Dante Alighieri (1265- 1321). Met zijn lezing organiseerde ik mijn eerste literaire avond bij het Soes ter kunstenaarsnest in de Blauwe Ka mer van café "De Gouden Ploeg". Ik moest de bejaarde pater uit het Missie huis St. Jan in Soesterberg ophalen en weer thuisbrengen. Op 12 september 1992 zag de gemeen te Soest kans de kloostertuin tijdens de Open Monumentendag bij hoge uitzon dering open te stellen. Maar bij alle ge sprekken die ik met de nonnen gevoerd heb kwam ik nooit verder dan het luik je in de deur en de houten spijlen van het hekwerk in de spreekkamer. Toen ik de vorige week hoorde van de nieuwe ontwikkelingen omtrent het Ce nakel toog ik opnieuw naar Soesterberg, om nog één keer een poging te wagen (als man) in de hermitage door te drin gen, om de laatste religieuze sfeer te proeven voordat iedereen er volgend jaar in- en uitloopt. In aansluiting op de 400 kunstwer ken, die in het KdK te bewonderen zijn (ik kom daar nog een keer op terug) hangen er straks in het vernieuwde Ce nakel 195 linoleumsneden van Jan van der Pol ten toon voor iedereen die ze zien wil. Mijn pelgrimage lukte dankzij de be middeling van Wico Bunskoek en ik kreeg aan de hand van zuster Luca een rondleiding van de kelder tot in de ka pel. Langs de piepkleine slaapkamer tjes, de lange gangen, de glas-in-loodra- men, de immense zolder, de keuken, de eetzaal, het dagverblijf televisiede bibliotheek, het ateliertje, het kantoor (computer en fax), de vele trappen, etc. Een half uurtje divina commedia in het inferno van het vliegtuiglawaai en ver keersdrukte. De politie heeft zaterdagmiddag na een achtervolging een 18-jarige Soester ge arresteerd, omdat hij op een (geleende) snorfiets veel te hard langs de Dalweg scheurde. Hij negeerde alle stoptekens en trok zich ook niets aan van de gel dende verkeersregels. Bij de Schaep- manstraat dacht hij de politie te slim af te zijn door de snorfiets in een tuin ach ter een woning te deponeren en via het huis door de voordeur te ontsnappen. De opolitie had hem echter tijdig in de gaten en greep hem in de kraag. Hij kreeg een proces-verbaal wegens ver- keersgevaarlijk gedrag en het niet vol doen aan de aanwijzingen van de poli tie. dagelijks (behalve op zondag). Tel. 035 - 003 28 11 002 03 04 STOFZUIGERS MAGNETRONS FORNUIZEN VRIEZEN V co I Symphony Delay T2 couverts 4 programma s i Aquastop beveiliging *t,i i tïiïl f Gebruikt slechts 1 i6 liter water Startvertraging 1 aktieprijs f Voor de beste keuze! STOFZUIGERS MAGNETRONS FORNUIZEN VRIEZEN

Soester Courant | 1998 | | pagina 3