01 Wildschut Optiek Nep-zebra's zijn levensgevaarlijk voor de 'zwakkeren in het verkeer' Onderzoek verkeerssituatie in polder Verder praten over industrieterrein Soest roept gebruik bermen halt toe Het lACTUEEL T °x?f: Les zus f :t Burgers kunnen via internet met gemeente in discussie Ruim 60 deelnemers aan 'Soester proefdictee' Wij en de wijkagent (2) 'Overlast van de jeugd? Dat valt hier erg mee' De Reizende Beiaard krijgt toch onderdak op de Paltz M PAGINA 4 irkt bij i Doorn op 5 december rbonnen bij nhulp WOENSDAG 11 NOVEMBER 1998 SOESTER COURANT PAGINA 5 ZUIDPROMENADE 14 - 3768 EM SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (035) 602 22 12 Commissie eensgezind over 30-km-zones Zodra wegwerkzaamheden in zuid achter de rug zijn Gemeente gaat 'opknap-idee' aan ondernemers voorleggen Burgers moeten eigendommen binnen vier weken weghalen Volgende week uitslag selectie CENTRAAL VOORLICHTINGSBURO DE TROMSLAGER PARTY-SERVICE Klokkenspel bij eeuwwisseling op Raadhuisplein Snorfiets glijdt op nat wegdek onderuit Service bij „Schoemaker december (9.00-17.30 ^ndag 13 december 0 uur) zal er voor de reenvolgende keer een vonden gehouden in de ifshal van houthandel 3rn aan de Koningsweg. terd de kerstmarkt naar r 6000 mensen bezocht en een succesvol jaarlijks evenement geworden, kt heeft ook dit jaar een karakter met o.a. open vu- kerststal, arrensledeshow ptredens van zangkoren en mens wordt niet vergeten, worden mede bezet door rsonen die zelfgemaakte loartikelen verkopen, resse heeft voor een kraam, ter beschikking wordt ge- bellen naar tel. 6010167. ;eft vorige wek het parkeer- ntroleerd van de bezoekers igloopcentrum Spullenhulp ris. Er werden zeven bekeu- reikt. ntrale Voorlichting Soest BEHEER nelding in het kader van de Ie instelling zal aan de alge- bestuur gesteld, voldoen. vember tot 9 december 1998 van 8.30 tot 12.30 uur. elding als bedoeld in artikel 'uderijbedrijf. Er vindt geen geen meJkrundvee meer ge- ijderd. Een gedeelte van de aterialen. vember tot 9 december 1998 ran 8.30 tot 12.30 uur. n 6 Amerikaanse vogelkers i eventuele vergunning kun- aking kenbaar maken bij de 60 CA Soest, telefoonnum- i m vergunning ingevolge de met een verandering in de i verleend. De inrichting is 61a te jonden ter bescherming van ïtrekking hebbende stukken 112.30 uur UKE BEDENKINGEN te- ur (postbus 2000, 3760 CA r van een bedenking daarom Dit verzoek moet schrifte- i ingediend. EDENKINGEN inbrengen ichtenwisseling. De vergun- n deze gelegenheid gebruik ïaken. ger en de adviseurs, slechts ingen heeft ingebracht, tenzij jdig) bedenkingen in te die- >93593 81) AANKOOP VAN EEN KOMPLETE KINDERBRIL VRAAG NAAR DE VOORWAARDEN Gemeenten die hun informatie aan de burger ook op internet aanbie den zijn er al veel. Soest behoort tot de voorlopers en doet dit al bijna twee jaar. Internetters die de Soes- ter pagina's bezoeken, kunnen in middels ook al met een trefwoord de openbare gemeentelijke stukken doorzoeken. Diezelfde burgers een digitaal discussie platform met hun gemeentebestuur aan bieden, dat is een hele stap verder in het benutten van de interactieve mogelijk heden, die het nieuwe medium biedt. Met ingang van woensdag 11 november start de gemeente Soest met een expe rimenteel discussieplatform op haar site www.soest.nl Wie de homepage van de gemeente Soest bezoekt, kan met één klik op 'Soester Duurzaamheidsdialoog' dit dis cussieplatform bereiken. Na een welkom aldaar wijst een aantal hyperlinks (on derstreepte teksten die naar een volgen de pagina leiden) de internetter de weg naar de dialoog over het Duurzaam heidsplan, dat de gemeenteraad volgend jaar juni moet vaststellen. Ach tereenvolgens kan worden gesurft naar een inleidende pagina, naar de gemeen telijke berichtgeving tot nu toe, naar een verkorte versie van het "praatpapier" t.b.v. de Duurzaamheidsdialoog. Daar na komen de hyperlinks voor het inter actieve deel. Men kan op een invulpa- gina een idee formuleren en inzenden, dat enkele tellen later is terug te lezen op een overzichtspagina van alle ideeën en reacties tot op dat moment. Men kan dus of een eerste idee over een zelf ge kozen "duurzaam onderwerp" inzenden of reageren op het - op de overzichtspagina - door een kop weer gegeven idee van een ander. Experiment De gemeente presenteert het digitale discussie-platform als een experiment om ervaring op te doen met de interac tieve mogelijkheden van het medium internet. Het eerste onderwerp van het discussieplatform is echter volstrekt se rieus. Op donderdag 12 november, om 19.30, vindt de eerste ronde van de Soester Duurzaamheidsdialoog plaats over de thema's "wonen", "werken", "mobiliteit" en "buitengebied". Al meer dan zestig inwoners hebben zich hiervoor aange meld. Zij hebben zaterdag 7 november het papieren praatpapier plus ideeënformulier in de bus gekregen. Deze formulieren moeten uiterlijk 16 november aan de gemeente toegestuurd worden, om "mee te doen" bij de vol gende bijeenkomst op 10 december. Het experimentele digitale discussieplatform zal doorlopen tijdens het gehele traject voor de opstelling van het gemeentelij ke Duurzaamheidsplan. De response wordt door de gemeente zeer serieus genomen, op de een of andere manier beantwoord en waar mogelijk bij het plan betrokken. Voor meer informatie: Joop van Haaf- ten, tel. 6093512, of Joke van der Drift, tel. 6093530. De raadscommissie Milieu etc. is vorige week unaniem akkoord ge gaan met de aanleg van 30-kilome- ter-zones in Soest. Er is echter gro te twijfel aan de doelmatigheid van de "nep-zebra's" (ook wel "fop- vop's") genoemd. Namens de bewonersvereniging Soest- Zuid liet de heer Frijling de commissie weten dat deze organisatie blij is met de plannen, maar ook vreest dat de auto mobilisten zich er niets van zullen aan trekken en na het passeren van de 30- km-aanduiding weer vol op het gas zul len trappen. Hij kondigde aan dat de bewonersvereniging binnenkort zelf een breed voorstel zal doen om op wegen met meer dan 50 "wijkvreemd" ver keer de snelheid te matigen. Opvallend was het vernietigende oor deel van Soestdijk-bewoner Craenen over de (schijn)veiligheid van de nep- zebra's in de Van Weedestraat. De ech te "zondaren" zaten volgens hem overi gens niet achter het stuur, maar in de politiek en bij de afdeling Verkeer van de gemeente. "Ouders en moeders wachten angstig af of er niks aankomt, en dan steken ze met de moed der wan hoop maar over." Echte zebra's (over steekplaatsen dan natuurlijk) bieden pas echte veiligheid aan de "zwakkeren in het verkeer", aldus Craenen. Ingeramd Wethouder Pieter ten Hove (PvdA) wees erop dat echte zebra's niet zijn toe gestaan in 30-kilometer-zones. De com missie kon zich de bezwaren van Crae nen overigens heel goed indenken, al werd ook van "echte" zebra's weinig heil verwacht. D66-er Sielcken liet bijvoor beeld weten dat hij het zijn kinderen had "ingeramd" om bij een zebra nóóit een automobilist te vertrouwen. En Ellen Huberts (WD) vroeg zich af wat de juridische gevolgen zijn voor de ge meente als er op zo'n nep-zebra iemand wordt aangereden. Dat de Birkstraat en de Biltseweg ge deeltelijk 60-kilometer-zone worden vond de commissie een uitstekend idee. Alleen Gerard van den Dijssel (Ge meentebelangen) wilde die maatregel ook nog toepassen op de Soesterberg- sestraat tot Soestduinen, de Biltseweg tot het Spiehuis en de wegen in de Eem- polder, maar dat ondervond geen steun van de andere fracties. 'Natuur' Ten Hove meende dat de veiligheid van de verkeersdeelnemers zou toenemen als er meer aan hun "natuur" werd over gelaten, maar Jan Pieter Lokker (CDA) wees er nog op dat het doen van simpe le politieke uitspraken over bijvoorbeeld de zebra's alleen maar schijnduidelijk heid brengt en dat het geen zin heeft om de veiligheid over te laten aan het "vrije spel der maatschappelijke krachten". Zodra de reconstructies van wegen in Soest-Zuid achter de rug zijn, gaat de gemeente onderzoek doen naar de verkeerssituatie op de Peter van den Breemerweg. Op basis van de uitkomsten wordt bekeken of maatregelen nodig zijn. De polderverbinding tussen Soest en Amersfoort wordt volgens vijf inwoners van de keistad steeds vaker benut door sluipverkeer met alle gevolgen van dien. De rijbaan is eigenlijk te smal om twee auto's probleemloos elkaar te laten pas seren. Er wordt te hard gereden en daar door ontstaan voor de fietsers, onder wie een groot aantal scholieren, onvei lige situaties. Dat schrijven de Amers- foorters (en een Leusdenaar) in een brief aan het College. Ze wijzen daarbij tevens op het belang van de weidevogels en andere dieren die in het poldergebed verblijven. "Daar waar de 'weg door de polder' politiek zeer omstreden is, ge bruikt een toenemend aantal automobi listen de reeds bestaande weg door de polder," aldus de briefschrijvers. Ze zien het liefst dat de Peter van den Breemerweg en de A.P. Hilhorstweg geheel worden afgesloten, met uitzonde ring van het bestemmingsverkeer. 1\issen 7.00 en 9.00 uur is de Peter van den Breemerweg nu tussen de Spieker- weg en de A.P. Hilhorstweg gesloten verklaard voor autoverkeer in de rich ting Amersfoort. 1\issen 16.00 en 18.00 uur geldt dit in omgekeerde richting. Indien algehele afsluiting niet haalbaar is, wensen de Amersfoorters dat de hui dige beperking in ieder geval wordt uit gebreid. Op dit moment wil het College van Soest niet tot actie overgaan. De politie controleert en bekeurt weliswaar regel matig bij de gesloten verklaring, een juist beeld van de verkeerssituatie geeft dat vooralsnog niet. Nu in Soest-Zuid een rotonde wordt aangelegd, ligt het min of meer voor de hand dat meer au tomobilisten voor de Peter van den Breemerweg kiezen. Als de normale si tuatie in zuid is hersteld, zal de gemeen te een onderzoek instellen naar de ver keerssituatie op de Peter van den Bree merweg, antwoord het College de Amersfoorters. Pas als dat onderzoek is afgerond, kan worden overwogen of maatregelen gewenst of noodzakelijk zijn. Het College mag verkennende ge sprekken gaan voeren met onder meer de Soester Zakenkring over het industrieterrein Soestdijk. Be keken wordt of dit gebied kan wor den verfraaid. Dat heeft veel voeten in aarde, zo blijkt uit het idee dat ambtenaar Ad van Don gen onlangs lanceerde, maar de raads fracties vinden het een poging waard erover van gedachten te wisselen. Om dat het nog niet meer dan een idee is, moet het op veel punten nader worden uitgewerkt. Het idee, dat vorige week uitgebreid in deze krant werd gepubliceerd, komt erop neer dat de bedrijven aan en rond de Industrieweg zouden mogen afwijken van het bestemmingsplan als ze nieuw bouw plegen. Bijvoorbeeld: In plaats van acht meter zou bij nieuwbouw tot achttien meter hoogte kunnen worden gebouwd. Als dit wordt toegelaten, heb ben de bedrijven niet zo veel bebou wingsoppervlakte nodig en blijft er ruimte vrij voor andere zaken. Over de hoogte zijn de meningen in politieke kringen verdeeld. Gemeente belangen Groen Soest vindt achttien meter te veel van het goede, het CDA vraagt zich af of het wel nodig is. "In de praktijk zal het plan, denk ik, maar op een paar plaatsen realiseerbaar zijn," voegde Jan Smeeing, van huis uit bouw ondernemer, eraan toe. D66 opperde het idee dat één bouwlaag wellicht on dergronds kan worden gerealiseerd. GroenLinks/Progressief Soest lijkt het niet onredelijk wanneer er tot achttien meter hoogte kan worden gebouwd, mits dit maar niet aan de rand van het gebied (Vrijheidsweg) gebeurt. Voorwaarden Hoogbouw is, in welke mate dan ook, nodig, omdat de gemeente een aantal voorwaarden stelt. Van de bedrijven wil de gemeente aan de straatzijde vijf me ter van het bedrijfsterrein erbij krijgen voor openbaar gebied. Van het resteren de berdrijfsterrein zouden de onderne mingen 30 gulden per vierkante meter aan de gemeente moeten betalen voor de inrichting van dit gebied. Van de per celen zouden de bedrijven nog eens tien procent met groen moeten beplanten en natuurlijk dienen ze voldoende parkeer plaatsen aan te leggen. Zoals tegen woordig bij elk bouwplan geldt, moet de bouwaanvrager opdraaien voor even tuele planschade. Het revitaliseringsplan heeft in elk ge val de belangstelling van de raadsfrac ties gewekt. Ook zij vinden dat het in dustrieterrein een opknapbeurt kan ge bruiken. Alles hangt natuurlijk af van de ondernemingen. Daarom vinden de lo kale politici hef'goed dat het College met hen om de tafel gaat zitten. Het plan kan dan, in samenwerking met de provincie en de welstandcommissie, misschien vastere vormen aannemen. Ook met de buurtbewoners zal dan wor den gesproken. Een toenemend aantal inwoners, vooral van Soest-Zuid, meent de berm voor zijn woning naar eigen inzicht te kunnen inrichten. Dat heeft de gemeente vastgesteld tij dens controles. Deze burgers kun nen een brief van de gemeente ver wachten, als die al niet op de deur mat is gevallen. Daarin stelt de gemeente een termijn van vier weken, waarbinnen de berm moet zijn ontruimd. Gebeurt dit niet, dan zal de gemeente dat doen. Dat burgers de berm gebruiken, is een bekend verschijnsel. Volgens de ge meente komt dit meestal voort uit on vrede over de manier waarop Soest het onderhoud (niet) uitvoert. Het 'bermge- bruik' neemt steeds groter wordende vormen aan en kan hier en daar leiden tot 'stilzwijgende annexatie'. Op de Larixlaan werd geconstateerd dat een bewoner de berm voor zijn woning heeft laten uitgraven en het gat vervol gens met een dikke laag houtschors heeft afgewerkt. Sommigen mensen leg gen stenen in de berm of plaatsen er paaltjes, soms zelfs een hekje, om te voorkomen dat er auto's worden gepar keerd. De gemeente acht de tijd rijp om actie te ondernemen en doet dat in eerste in stantie per brief. De bermen zijn immers eigendom van de gemeente. Verkoop van de openbare grond aan de particu lieren is niet aan de orde, stelt het Col lege nadrukkelijk. Dit betekent tevens dat de gemeente niet zal ingaan op ver zoeken om in de berm een parkeer plaats aan te leggen. Sommige burgers hebben hierom gevraagd en willen daar zelfs voor betalen. De gemeente wil de bermen evenwel handhaven, zoveel mogelijk uniformiteit betrachten en blijven streven naar ver schraling, zodat onkruid geen kans krijgt. Over het onderhoud van de ber men wil de gemeente in overleg met de burgers treden. De gemeente zal bekij ken of wellicht de burgers het onder houd kunnen uitvoeren. h Aan het gebruik of blokkeren van ber men moet een einde komen, vindt de ge- meerite. Ruim zestig "spellers" hebben in de afgelopen weken meegedaan aan het proefdictee in de Soester Copu- rant, waaruit een selectie van dertig deelnemers wordt gekozen om hun krachten te meten bij het échte Groot Soester Dictee der Neder lands Taal op 26 november. De stroom inzendingen kwam aanvan kelijk wat aarzelend op gang, maar kort voor de officiële sluitingstermijn (vrij dagmiddag 15.00 uur) waren er tegen de zestig formulieren ingeleverd op het kantoor van de Soester Courant. Daar na kwamen er nóg een paar binnen, en de SLAS (Stichting Literaire Activitei ten Soest, die het dictee organiseert) besloot de hand over het hart te strijken en ook de laatkomers nog mee te laten doen. Van de Soester onderwijswereld - waar van de directeuren zijn uitgenodigd om op 26 november de maximaal tien VIP- deelnemersplaatsen in te nemen - blijkt een groot deel zich niet aan het karwei te (durven?) wagen. Het getal der aan meldingen is daardoor nog betrekkelijk bescheiden, maar de SLAS hoopt nog enkele directeuren - of andere leer krachten, dat mag natuurlijk ook - met succes te benaderen. Inmiddels staat vast dat het op donder dag 26 november weer een interessan te en gezellige avond wordt in de raad zaal van het gemeentehuis. Uiteraard is daar - buiten mededinging - ook ieder een welkom om het dictee op de tribu ne mee te maken, door toe te kijken of zelf mee te doen. Spellingexpert Ton Majoor is deze week nog druk doende met het nakijken van de ruim 60 ingeleverde proefdictees. Hij zal in de Soester Courant van volgende week de uitslag geven van het proefdic tee en de selectie bekend maken van de dertig inzenders die worden uitgenodigd voor het "grote werk" op 26 november. jO-i "EEN VOORSPRONG OP UW HYPOTHEEK" Wij hebben het plan in de toekomst een huis te kopen en willen nu alvast een voorsprong op de hypotheek nemen d.m.v. het FUNDAMENTPLAN. Na twee jaar geeft ons dat al een besparing van zo'n ƒ36.000,- VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN BELEGGINGEN Bel gratis onze infolijn: 0800 - 0227477 en vraag naar de brochure. Sinds enige tijd is ook in Soest de wijkagent weer "terug van weggeweest". Oe gemeen te is daarvoor opgedeeld in zes wijken. Elke wijk heeft zijn eigen wijkagent, die vooral als aanspreekpunt fungeert, toezicht houdt en contact houdt met de bewoners, scholen, buurthuizen, organisaties, de gemeente en andere instellingen in de wijk. In deze rubriek, die op gezette tijden in de Soester Courant wordt opgenomen, maakt de lezer kennis met de politiemannen die in de wijkzorg zo'n centrale rol spelen. Zij belichten telkens een aspect van hun werk. Deze week: Leen Bomhof, wijkagent van Soestdijk. "Dit is een leuke wijk," zo om schrijft Leen Bomhof zijn "opera tiegebied". Volgens hem komt dat vooral door de winkelcentra - de Winkelkring Van Weedestraat en de Koninginnelaan - waardoor er altijd wel wat te doen is. "Je krijgt te maken met alles wat er leeft, bijvoorbeeld een winterbraderie. Dan heb ik goed contact met de winkeliers. Maar ook met de cafés op de Koningin nelaan en de coffeeshop. Daar loop ik elke 14 dagen even naar binnen. In het begin keken ze daar wel van op." En hij is ook vaak te vinden bij het Griftland College, waar hij binnenkort elke vrijdagmiddag aan de jongelui van 15 en 16 jaar wat theoriekennis (ver keersregels etc.) bijbrengt, met het oog op het brommercertificaat", wat tegen woordig verplicht is. "Het is goed om daar betrokken bij te zijn. Zo leer ik hen Foto: Aldo Allessio kennen en zij mij." Binnenkort start er een voorlichtings campagne van de WN, waarin de (brom)fietsverlichting centraal staat.. Ook daarbij is Leen Bomhof nauw be trokken. "Over een tijdje houden we dan een fietscontrole, maar eerst hou den we het bij waarschuwingen." Over de jeugd hoort hij in Soestdijk weinig klachten. "Dat valt hier erg mee. Je ziet wel eens wat jongelui bij elkaar staan als ze uit school komen, bijvoor beeld op het Verzetsplein, en op de hoek van de Beetzlaan en de Nieuw- straat of de Schrikslaan. Er is hier in de buurt ook geen alternatief om even sa men rond te hangen. Maar ze roken een sigaretje en zijn met een kwartiertje weer weg, dus overlast...? Ach nee." Vragen of opmerkingen? Bel 5487411. De servicemedewerker van de politie noteert alle berichten en geeft ze zo nodig door aan de wijkagent. Het adres voor al uw feesten en partijen! Diverse soorten salades (uit eigen keuken). Luxe hapjes. Belegde broodjes. Koude- en warme buffetten. Voor particulieren en bedrijven! voor particmieren en Deanjveni T g<iP>l v 035 - 602 28 71 Steenhoffstraat 58 - Soest h »v* De Soester E.S. Raatjes mag op zijn terrein de Paltz toch een bouwwerk plaatsen, waarin hij de Reizende Beiaard kan stallen. Dat heeft hij te danken aan een initiatief van de WD-fractie die de steun kreeg van de coalitie-partners CDA en PvdA. Om een van de grootste klokkenspelen ter wereld en de Mack Super Line Truck - waarop het wordt vervoerd - te kun nen overdekken, is een gebouw nodig dat ongeveer twintig meter lang, 5.60 meter breed en 6.40 meter hoog is. Het bestemmingsplan laat de bouw daarvan niet toe. De WD vindt dat een uitzondering moet worden gemaakt, onder meer om dat een dergelijk gebouw op zo'n groot landgoed als de Paltz relatief slechts een klein oppervlakte in beslag neemt. Voordat het voorstel van de liberalen vorige week dinsdag in de commissie ruimtelijke ordening ter sprake kwam, hadden ze zich in de wandelgangen al verzekerd van de steun van het CDA en de PvdA. Met z'n drieën vormen ze een grote meerderheid in de gemeenteraad. Daarom is het zeker dat Raatjes een bouwvergunning zal krijgen. Het is aan het College om te bepalen in welke vorm. Gekozen kan worden voor een tijdelijke vergunning van vijfjaar. In dat geval kan het gemeentebestuur niet of nauwelijks eisen stellen aan de bouw. Een andere mogelijkheid is een artikel 19-procedure in gang te zetten, waar mee kan worden afgeweken van het be stemmingsplan. De provincie moet dan haar goedkeuring geven, hetgeen vol gens VVD-fractievoorzitter Bert Krijger ook te verwachten is. In dit scenario hoeft de carport niet na vijf jaar te wor den afgebroken, maar kan de gemeen te wel voorwaarden stellen aan het ont werp en de bouw. Het mobiele klokkenspel van Raatjes weegt bijna elf ton. Het bestaat uit 59 klokken, waarvan de zwaarste 2.150 ki- Het klokkenspel van E.S. Raatjes is tijdens de eeuwwisseling te zien en te horen op het Raadhuisplein. Daar wordt in de nacht van 31 december 1999 op 1 januari 2000 een feestelijk programma afgewerkt. Belast met de organisatie is een werkgroep van de gemeente Soest, maar de bevolking van Soest en Soesterberg (waar ook een programma zal zijn) kan mee denken. Tijdens de open dag (zaterdag 21 no vember) van de nieuwe brandweer kazerne aan de Lange Brinkweg vindt daar ook de Seizoenmarkt plaats. De werkgroep is aanwezig om het voorlopige programma te presen teren. Burgers kunnen dan hun idee ën spuien. Schriftelijk kan dan ook: Gemeente Soest, Postbus 2000 3760 CA Soest. logram en de lichtste 8,5 kilogram weegt. Raatjes heeft het vorig jaar ge kocht en laten restaureren. Op de Willaertstraat zijn vrijdagmorgen twee vrouwen uit Soest ten val geko men. Ze zaten op een snorfiets. De be stuurster remde om voorrang te verle nen aan een bus. Door het natte wegdek gleed het voertuig door, waarna de snor fiets achterop een auto botste. Beide vrouwen raakten licht gewond. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid t en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs i verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! esneu Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44

Soester Courant | 1998 | | pagina 5