STAKj r\ Stuur geen geld, maar neem nog een lekker chocolaatje. Meedenkende klokthermostaat nu ook in kleur nu Hartje Zuid fêteert 'herinrichters1 1 actueel! Spullenhulp mag volgend jaar zelf bruikbaar textiel gaan inzamelen 1Ü In Memoriam mevrouw Rupert Senior Oorpijn bij het vliegen expert PAGINA 7 V SPULLENHULP ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Max Havelaar Ketifmerk. Hoe meer ie koopt, Hoe meer ie helpt Kinderpostzegels PAGINA 6 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1998 Lange Soesters, bloemen, Kruukje Melm en boekje SOESTER COURANT Kenner van uw 100 beste CD's. BANG OLUFSEN CENTER SCHOEMAKER Meeste fracties vinden f 0,75 per kilo genoeg Auto gestolen Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum il'a (1990) met itectuur zowel in esthe- verspringende gevei on en vloeiende daklijn >r op de verdieping nog open haard en parket- ratuur, toilet en hal. 1e is-bergruimte en over- met 2 kamers en berg- ft u winkels, openbaar iden. lerne bedrijfs- aan doorgaande weg in :htbaar. Indeling woon- r, toilet en hal. 1e verd,: op. 2e verd.: vaste trap e. Verwarming middels in gebruik als kantoor- >ud. Bedrijfsruimte: opp. ledrijfsruimte is in 1992 T zoals: ISDN telefoon- arminstallatie, systeem- c.v.-gas enz. Uitstekend orbehoud goedkeuring U BENT OOK N HARTE WELKOM 00 TOT 14.00 UUR Vandaag is mevrouw Rupert in be sloten kring begraven. Velen uit de vroegere praktijk van haar echtge noot, zullen zich haar nog herinne ren. Als verpleegkundige opgeleid was ze geknipt om haar man terzij de te staan. En dat deed ze dan ook - niet part time, maar fulltime, niet vier of vijf dagen per week, maar zeven dagen, dag en nacht, eenmaal per jaar onder broken door een korte zomervakantie. Degenen die, zoals wij, haar op na bije afstand gadesloegen, waren ver wonderd over haar inzet en toewij ding voor haar gezin en de praktijk. Haar onstuitbare energie en rotsvas te levensovertuiging lagen daaraan ten grondslag, denk ik. Het is goed om deze bijzondere vrouw nog eens in de herinnering te roepen. Zij ruste in vrede. J.C. Rip Met enige regelmaat treft de lezer in de Soester Courant een nieuwe rubriek aan, waarin specialisten van Medisch Centrum Molendael uitleg geven over bepaalde veel voorkomende) aandoeningen. Dat gebeurt zoveel mogelijk in begrijpelijke en leesbare taai In deze aflevering behandelt E.A. van Dishoeck, KNO-arts Medisch Centrum Molendael, oorpijn. Veel mensen zijn de afgelopen zo mer weer naar warme en verre be stemmingen gevlogen. Uit een on derzoek dat in Engeland gehouden is, blijkt dat één op de vier reizigers tijdens het vliegen last heeft van oorpijn en hoofdpijn. Deze pijn wordt veroorzaakt door drukver schillen tijdens het stijgen en lan den van het vliegtuig. Hierdoor wordt veel reisplezier weggenomen. Als u reist met hooikoorts, een allergie of bijvoorbeeld een verkoudheid, bete kent het dat u met reizen nog meer moeilijkheden kunt ondervinden. Ge lukkig is er een nieuw apparaatje op de markt dat u in uw oor doet en dat er voor zorgt dat de drukveranderingen beter opgevangen worden. De extra pijn bij allergie e.d. heeft te maken met de aanwezige zwelling van het slijmvlies in neus, keel eventueel de neusbijholtes en de buis van Eustachius. Deze buis begint achter in de neus en loopt naar het oor. Rondom de neus zijn zestien holtes. Ook het middenoor is een holte. Al deze holtes staan in ver binding met de neus en moeten normaal gesproken een gelijke luchtdruk bevat ten als de buitenlucht. De kleine verbin dingsgangetjes moeten daarom openblij ven. Als dit niet goed lukt, zoals bij slijmvlieszwelling, dan ontstaan verve lende situaties. U krijgt dan bijvoor beeld last van dichtklappende oren, sui zen en hoofdpijn. Luchtdruk Bij het stijgen van een vliegtuig neemt de druk in de cabine af. De relatief ho gere luchtdruk die aanwezig is in de holtes moet via het ontsnappen van deze lucht worden verlaagd. Veel slik ken en gapen is meestal voldoende om vooral ook de buis van Eustachius be- ter te laten functioneren. Soms is het nodig om met gesloten neus en mond lucht in de keel-neusholte te persen. Dit is de zogenaamde Valsalva-manoeuvre. Soms lukt dit niet. Als het vliegtuig daalt, dan stijgt de luchtdruk in de cabine. Deze lucht moet de holtes dan kunnen bereiken om weer evenwicht te krijgen. U moet hiervoor weer slikken en gapen of de Valsalva- manoeuvre toepassen. Omdat deze me thodes bij het dalen veel sneller werken, moet u het wel voorzichtig doen. An ders krijgt u overdruk in de oren en dat is nog hinderlijker. Tips Om zo min mogelijk last te hebben van oorpijn tijdens het vliegen is het belang rijk om met zo goed mogelijk functio nerende slijmvliezen het vliegtuig in te stappen. Hieronder volgen enkele tips: Zorg ervoor dat u voor het vliegen zo min mogelijk gestresst of oververmoeid bent. Houd uw eventuele allergie onder controle door vooraf de juiste medica menten te nemen. Veelvuldig gebruik maken van neusdruppels is niet verstan dig- Neem de juiste voeding en drank. Als bepaald voedsel een verkeerde invloed op u heeft, vermijd deze voedingspro ducten dan voor het vertrek en tijdens de vlucht. Beweeg actief uw kaken. Drinken met een rietje met korte kleine slokjes is aan te bevelen. Een baby kunt u het beste voeden tijdens het opstijgen en het lan den, want door het slikken wordt het ongemak in de oren' tot een minimum beperkt. Overmatig snuiten of ophalen van de neus of keelschrapen doet de slijmvlie zen zwellen. Dat kunt u dus beter laten. Nieuw apparaat Ondanks deze voorzorgsmaatregelen kan het toch voorkomen dat u herhaal delijk lijdt aan oorpijn gedurende de vliegreis. Hiervoor zijn nu nieuwe druk- regulerende oorpluggen, de zogenaam de "EarPlanes" verkrijgbaar. Deze zor gen ervoor dat op een geleidelijke ma nier de druk in de buitenste gehoorgang verandert. Hiermee stellen zij de buis van Eustachius beter in staat de druk veranderingen op te vangen. EarPlanes bestaan uit twee elementen, namelijk een siliconen oorplug en een drukre gelend keramisch filter. Het siliconen deel heeft vier lamellen die ervoor zor gen dat er een luchtdichte afdichting in het oorkanaal ontstaat. Het keramisch element is een getest poreus filter dat de luchtdrukverschillen geleidelijker door geeft. Gebruik Het is verstandig voor het gebruik van de EarPlanes de gehoorgang goed te laten schoonmaken. Als er velletjes en oorsmeer in de gehoorgang achtergeble ven zijn, kan dit door de lamellen naar binnen gedrukt worden en een irritant gevoel geven. De EarPlanes worden in de uitwendige gehoorgang geplaatst en helpen de pijn en het ongemak te ver minderen. Zij zijn verkrijgbaar bij apo theken, medische speciaalzaken, thuis zorgwinkels en drogisterijen. E.A. van Dishoeck, KNO-arts Medisch Centrum Molen dael. Telefoon 6018730 De Schans 20, 3764 AX kringloopcentrum Openingstijden: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-17.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen brengen: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-18.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak. bureaustoel Jean gasgeveerd met relaxmechanisme Chocolade met hel Max llavelaar Keurmerk is net zo lekker als alle andere chocolade. Met één verschil. De bonen komen rechtstreeks van kleine cacaoboeren. tegen een eerlijke prijs. In vele merken verkrijgbaar. BIJ vrijwel elke supermarkt. Voor Informatlei 030 - 334602. De nieuwe designtrend in verwarming leder cognac frame blank gelakt Nieuw Italiaans design weekse dagen. Ook een vakantie periode kan simpel worden inge steld, waarbij de thuiskomer mag rekenen op een warm welkom thuis. Het meedenken van de nieuwe ThermoColor+ is voorts terug te vinden in het vermogen zich de temperatuur van de voor bije periode te herinneren. Door deze functie kan men belangrijke besparingen in stookkosten reali seren waarmee bovendien, en niet onbelangrijk, het milieu weer gediend is. Nieuw Italiaans design en diverse sfeervolle interieurkleuren De gemiddelde klokthermostaat is geen echt sieraad in huis. De ThermoColor+ onderscheidt zich daarvan door de zachte vloeiende lijnen die de nodige rust uitstra len en niet in de laatste plaats door de keus uit maar liefst 8 zachte, met de kleurstelling van het interieur harmoniërende tin ten of juist modische contraste rende kleuren. En met een knip oog naar de feestdagen is hij zelfs leverbaar in goud en zilver. Verandert het interieur, dan is er de mogelijkheid om een losse afdekkap in een andere kleur bij te bestellen. Op het altijd zichtba re display zijn de belangrijkste gegevens direct afleesbaar, zoals tijd en huidige temperatuur. Pas als het front wordt opengeklapt zijn de bedieningsknoppen zicht baar. De ThermoColor+ is uni verseel en daarmee voor de meest gangbare cv-installaties geschikt en is verkrijgbaar bij de erkende installateur. Voor meer informatie en verkoopadressen bel naar Arconell in Ede: 0318 - 690733. Of kijk op internet: www.warmteweb.nl/ thermocolor Vandaag (11 november) zijn 20 vrijwilligsters van de UVV in Soest begonnen met de verkoop van de nieuwe serie Kinderpostzegels. Daarnaast verkopen zij ook weer een uitgebreide collectie kerst- en nieuwjaarskaarten. De nieuwe serie kinderpostzegels komt heden officieel uit. Duizenden vrijwilli gers in het hele land zetten ach in voor de verkoop van Kinderpostzegels en kaarten. De opbrengst van de kinder postzegels is bestemd voor kinderen in binnen- en buitenland die in moeilijke omstandigheden verkeren. Bijvoorbeeld kinderen met een handicap, straat- en zwerfkinderen, werkende kinderen, kin deren die zijn aangewezen op jeugd hulpverlening en kinderen die slachtof fer zijn van geweld, uitbuiting of dis criminatie. Dankzij de kinderpostze- gelactei van 1997 kan de Stichting Kinderpostzegels Nederland dit jaar 17 miljoen gulden bijdragen aan projecten voor deze kinderen. De verkoopstand van het plaatselijk co mité in Soest is te vinden bij de SNS- bank, Van Weedestraat 5. De bank is geopend van maandag tot en met don derdag van 9.00 tot 16.30 uur en vrijdag tot 18.00 uur. Bovendien zitten er vrijwilligers in ver zorgingscentrum Molenschot op dins dag 24 november en dinsdag 8 decem ber van 10.00 tot 12.00 uur; in verzor gingscentrum Mariënburg op donderdag 26 november en donderdag 10 decem ber van 9.00 tot 16.00 uur; en in het zie kenhuis Molendael te Baarn op woens dag 25 november en woensdag 9 de cember in de hal bij de ingang, van 9.00 tot 17.00 uur. De waarden van de serie kinderpostze gels zijn 80 40 cent. Naast het velle tje kinderpostzegels, de serie en het PTT-mapje, verkopen de vrijwilligsters een uitgebreide collectie wenskaarten. fr. De ThermoColor+, in 8 verschillende sfeeirolle kleuren Nieuwe generatie klokthermostaten De ThermoCo)or+ is voorzien van de laatste snufjes op het gebied van temperatuurcontrole in centraal verwarmde ruimtes. De meeste van de nu verkrijgbare thermostaten zijn ongetwijfeld knappe staaltjes van microtech niek. maar voor veel gebruikers een bijna onoplosbare puzzel. De Italiaanse ontwerpers van de nieuwe ThermoColor+ hebben die bezwaren onderkend en ont wikkelden een thermostaat die meedenkt. Met een systeem waarbij onafhankelijk van het oorspronkelijk ingestelde pro gramma naar eigen inzicht kan worden gevarieerd, zonder de thermostaat weer helemaal op nieuw te moeten programmeren. Bovendien kunnen er twee af zonderlijke schakelprogramma s worden ingevoerd bijvoorbeeld voor weekends en de doorde- Highlander wollen Vaput' ONDERDEKEN 1 pers f 2 Molton Dry waterdicht, matrasbeschermer voor i pers. matras f 49,-. Wasi» Steitner, Lange Brinkweg 35 James Bond NINTENDO 64 f 65,- Wit?» commode f 65 - rli 6010166. ,ei- naren van het gemeentehuis bedankte hij voor hun inzet. Het is jammer dat het karwei nog niet helemaal geklaard is, aldus Schuitema ker, omdat de herbestrating van het deel bij de bouwput van de fa. Uyland nog moet wachten tot het voorjaar. Maar de metamorfose van het winkelcentrum blijkt ook bij het publiek in goede aar de te zijn gevallen. "We krijgen heel veel waardering," aldus Schuitemaker. "Zo armoedig als het was, zo gelikt ziet het er nu uit." Hij had verder geen wanklanken ge hoord, ondanks het feit dat de herin richting gedeeltelijk samenviel met de afsluiting van de Vondellaan en andere wegwerkzaamheden en het gebrek aan medewerking van de weergoden. Dat alles desondanks binnen de planning was gebleven was een groot compliment waard, aldus Schuitemaker. De werkers werden vervolgens onthaald op een boeket en een Kruukje Melm, nadat ze eerder al waren verwelkomd met koffie en een verse Lange Soester. D. van Boven sloot met een kort slot woord, waarin ook hij zijn waardering betuigde voor de inzet van de wegwer kers, de bijeenkomst namens de ge- Tot nu toe was de aanschaf van een klokthermostaat vooral een technische aangelegen heid. Bepalend voor wat er in de meeste huiskamers aan de wand hangt, waren de eventu ele programmeermogelijkhe den en de technische eisen die de verwarmingsinstallatie stelt. Het uiterlijk en vooral de kleurstelling speelden daarbij een ondergeschikte rol. Met de komst van de nieuwe Thermo- Color+ meedenkende klok thermostaat komt voortaan iedereen mooi, makkelijk en vooral kleurig de winter door. Uitermate makkelijke bediening Sebruikte FIETSEN /akman met Bovag-ga^J6 =li|wlelspeciaalzaak Jac a. Bruin, Gallenkamp Pelswen t.o. Winkelcentrum Soest 7 Tel. 035-6012857. 'l NFO PLUS computërshoc De zaak voor al uw computer printer- en fax benodicX Jen. Dillenburglaan 2>, Soest iel. 035-6032224. 1 De Ruijter Handel Verkoopt nieuwe en gebruikte BOUWMATERIALEN zoals hout, ijzeren balken, grenen delen, tuinhout, plaatmate riaal enz. Geopend: ma. t/m vr. 0700- 16.30 uur, zaterdag 07.00- 14.00 uur. Tel. 035-6099043/ 6099042. Adres: Zuidergracht 45 te Soest. MUGRO Autorecycling. T.k.g. loop, sloop, schadewagens Tev. verkoop van onderdelen Industrieweg 16a. Tel.: 035 - 6011276 Te koop gevraagd: eiken BANKSTEL f 50 tot f 200 Tel 033-4627075. Te koop gevraagd: Moderne GASHAARD of jonse schouw modelhaard ronde kachel kl-gr gevelkachel. 035- 6023731. Mooie WONING in Soester- berg. Geheel gestoffeerd, f 1.300,- per maand, 3 slaap kamers, grote woonkamer 0346-351295. Tijdens een feestelijke bijeenkomst, afgelopen maandagmiddag in de kantine van de C-1000 supermarkt, hebben de winkeliers van Hartje Zuid de "herinrichters" van het win kelcentrum even in het zonnetje ge zet. In figuurlijke zin, natuurlijk, want veel zon viel er ook deze dag niet ontdekken, al bleef het gelukkig wel droog. Eerst was het R. Schuitemaker die namens de verzamelde winkeliers van de Soester- bergsestraat en de Zuidpromenade een kort dankwoord sprak in de richting van de mensen van de fa. Van Asch uit Soest en de fa. Jaap Fijn uit Wezep, die het bestratingswerk voor hun rekening hebben genomen. Ook de vak-ambte- De BeoCenter 2300 kent de titels en de geselecteerde tracks van wel 100 CD's. Speelt u zo'n geregistreerde disc, dan hoort u uw selectie. Tussendoor kunt u desgewenst naar de ingebouwde radio luisteren. Beolab 2500 actieve luidsprekers. 3 jaar garantie BANG OLUFSEN meente af en bood allen een exemplaar van het boekje "Het gezicht van Soest" aan. Komende vrijdag (de dertiende) wordt de bestratingsklus afgerond. Dan kan het publiek in Hartje Zuid weer gaan en staan waar het wil, in een winkelcen trum dat bijzonder mooi is opgeknapt en dat er zogezegd weer een flink aan tal jaren "tegenaan" kan. Burg. Grothestraat 9, Soest. Tel. 035 601 0344 OOIT KIEST U VOOR MOOIST iet 7 kamers tuin. Perfect afgestemd iruimte, een fraaie wand- i een heerlijke zolder- itvloer, keuken, toilet en er en overloop. 2e verd.: kamers, voorzolder en er jaren. Sfeer- jarage en grote tuin op is circa 310 m3. en suite, keuken, toilet mers, doucheruimte en Rekening houden met Vanaf volgend jaar mag Spullen- hulp de textielinzameling in Soest helemaal zelf voor haar rekening nemen. Voor de kleding (inclusief vodden) die het kringloopcentrum dit jaar inzamelt betaalt het nog een vergoeding van drie kwartjes per kilo aan de gemeente. De inhoud van de textielcontainers op o.a. de milieu-eilanden wordt door de gemeentereiniging opgehaald en als vodden doorverkocht aan de \AOP, die daarvoor een aanzienlijk hogere prijs op tafel legt dat het kringloopcentrum tot nu toe. Dat is de niet verrassende uit komst van de discussie in de raadscom missie Milieu, vorige week woensdag. Spullenhulp-voorzitter Raymond van Gelder herhaalde daar zijn pleidooien voor een gematigd tarief voor de dit jaar ingezamelde textiel, die grotendeels uit de bakken van de gemeente afkomstig is. Een groot deel daarvan is onbruik baar, bijvoorbeeld omdat het nat gewor den is of vervuild door ander afval. De meeste fracties steunden daarom het te genvoorstel van Spullenhulp (f 0,75). Alleen het CDA (Els de Waard) hield vast aan de gulden die het College wil vangen voor elke kilo die bij Spullen hulp gestort wordt en GPV/RPF/SGP (Chris van Vuuren) dacht dat het beter was het tarief op basis van een nacalcu latie vast te stellen. Ellen Huberts (WD) twijfelde ook nog over de prijs Opnieuw is vorige week bij een dealer aan de Koningsweg een auto gestolen die daar door een particulier was neer gezet voor een grote beurt. Toen de 41- jarige eigenaar de dag daarop belde of de auto klaar was wist het personeel nergens van. Het gaat om een rode Vol vo 240 met het kenteken FZ-VR-42. en dacht dat het kringloopcentrum wel wat meer kon vragen voor de daar ver kochte textiel, maar ging uiteindelijk ook akkoord met drie kwartjes. Troosteloze puinhoop Over de "amateuristische" wijze waarop de textiel bij het kringloopcentrum wordt gestort en uitgezocht, zoals José Bijman (Gemeentebelangen) het om schreef, verbaasden zich nogal wat raadsleden die er zelf een kijkje waren gaan nemen. Ans Mann (GroenLinks- PS) sprak in dat verband van "een troos teloze puinhoop". Vanaf volgend jaar gaat Spullenhulp dus de (nog bruikbare) textiel huis-aan-huis in Soest inzamelen en dan zal het sor teren aan de Schans ook wel beter wor den. Van Gelder wist nog niet of de in zameling twee keer per jaar (zoals nu) zou gebeuren, of dat ze wordt gekop peld aan de inzameling van de andere zaken. Hij dacht dat er misschien nog wel iets aan de prijsstelling van de ver kochte textiel in de kringloopwinkel te doen was, maar wees in dat verband ook nadrukkelijk op de "sociale doel stelling" van Spullenhulp.

Soester Courant | 1998 | | pagina 7