(PSII rins Chris I voert Knollen aan Radio Soest trekt op doordeweekse dagen ruim 2000 luisteraars Het proefdictee onder de loep Veertig spellers volgende week actief in Groot Soester Dictee Uitslag Soester proefdictee 1998 er Linden fj$] Recordgroei werkgelegenheid in provincie Utrecht T-shirt voor jonge dichter PAGINA SOESTER COURANT PAGINA 19 -prins Berend nu vorst Berend I |21.M 21.95 6?5 5.30 °'7L' 1995 )- Tel.: 035-6012490. EST ZUIüV |F TAMMER al uw werk in en om lis. I- en stukwerk, telputz. a. :n vloeren. I veel meer voor een zeer lage on: 035-601 02 50 1:06-53 99 36 07 Bereik van de zender boven gemiddeld 5.00 9.75 u?oörbokking2.00 ns,ibton9 12.50 -19.50 zalmfilet 0 paling izoek waard, ar goed NAILCOSMETIC Bert Jansen in 't Hart van Soest Amsterdams café uit de jaren '50. 40 jaar? De Soester Duinen Hasan Sahin wint poëziewedstrijd Geen enkele foutloze inzending Tien VIP's uit onderwijswereld Psychologisch Astrologisch Adviesbureau Perfect Fit i Voor: Foto: Goos van der Wilt Beaujolais Beaujolais kwaliteit Het is een keer nog naar ember MÜUJOUis I Smirnoff Prins Chris I, met links van hem ad judant Nico en rechts prinses Brenda. areuiu u,/ l. I-. Vodka 0,7 L. 1 1 R:sschop- jn 0,751 Underberg Mansion House doosje a 3 flesjes Scotch Whisky tri zen S Slijterij-Wijnhandel y-mv Chris I - in het dagelijks leven ikend onder de naam Chris Ken- r - is afgelopen zaterdag tijdens Jet Prinsenbal in de Knollenburcht officieel benoemd tot aanvoerder an de Soester Knollen. Hij zal de lenigte voorgaan tijdens de ko- ïende carnavalsviering. 'e feestvierenden moesten zaterdaga- )nd wachten tot het traditionele tijdstip an elf over elf voordat de nieuwe prins, iens identiteit tot dusver zorgvuldig eheim was gehouden, zich aan hen kon resenteren. Hij werd o.a. begroet door ethouder Bart Krol, die burgemeester Hans de Widt verving. De burgervader was weggeroepen naar de brand in het asielzoekerscentrum. Eigenlijk had ook de nieuwe prins daar moeten zijn, want Chris I is een van de vrijwillige steunpilaren van de Soester brandweer. Het dagelijks brood verdient hij bij een groot bedrijf in Veenendaal. De Soester Knollen kennen hem als de oude "muziekknol" en als bestuurslid voor P.R.-zaken en reizen. Hij is al ja ren zeer actief in de Soester carnavals vereniging. Prins Chris I wordt in zijn knollenheer- schappij terzijde gestaan door zijn echt genote, prinses Brenda, en door adju dant en hofdame Nico en Elize van den Berg. Hij kan ook rekenen op de steun van oud-prins Berend (Sieben) I, die benoemd werd tot "vorst" Berend I en in die hoedanigheid hulp en toeverlaat is van prins en bestuur. Vorst Berend onthulde tijdens het prinsenbal ook de "prinsengalerij", een aantal foto's van zijn illustere voorgangers. Het werd zaterdagavond een "giganti sche happening" in Bos en Duin aan de Bosstraat, waar afvaardigingen van maar liefst zeven andere carnavalsvere nigingen - van Amersfoort tot Ter Aar - het feest kwamen meevieren. st - Telefoon: 601 84 02 E WEEK 5 tong, middel cn van 42.50 voorO^.öU tongfilet _A m van 9.50 voor...„/.OU zeewolffilet 0 oc m van 3.75 voor....O.ZO Heer dan 5.000 inwoners van Soest in Soesterberg van 15 jaar en ouder uisteren wel eens naar Radio Soest. Zo'n 2.400 daarvan doen dat een of meerdere malen per week. Van deze 2.400 luisteren er per doordeweek se dag ruim 2.000 naar een of meer irogramma's van de lokale radio zender. In het weekeinde loopt dit terug tot gemiddeld zo'n 700 tot 1000 luisteraars. De programma's van Radio Soest wonlen door de luisteraars gemiddeld gewaardeerd met het rapportcijfer 7,2. Dit zijn de belangrijkste uitkomsten van liet onderzoek dat het bureau Market Scan vorige maand heeft gedaan naar tiet bereik van de publieke zender Ra dio Soest. Volgens de gegevens van Market Scan, dat gespecialiseerd is in onderzoek voor lokale omroepen, scoort Radio Soest met zijn bereik van gemiddeld 2.000 luisteraars tijdens de vijf werkdagen boven het gemiddelde van de overige lokale omroepen in ons land. Het totaalbereik en het wekelijks bereik echter is in de gemeente Soest lager dan het landelijk gemiddelde. "De Soesters die wel eens luisteren, doen dat kennelijk trouw en vaak", concludeert het onderzoeksbureau. In opdracht van het bestuur van Radio Soest heeft Market Scan met hulp van vrijwilligers van Radio Soest in de week van 12 tot 16 oktober j.1. 410 inwoners van Soest en Soesterberg boven de 14 aar telefonisch ondervraagd over hun luistergedrag en mening ten aanzien van de lokale omroep Radio Soest. Van alle ondervraagden bleek 74% ervan op de hoogte dat de gemeente Soest een pu- 3lieke lokale radiozender heeft. Van deze 74% zegt 20% 'wel eens' naar de uitzendingen te luisteren. Dit cijfer komt overeen met 15% van alle ondervraag den, welk cijfer staat voor het zoge naamde totaalbereik. Belangrijk' Nog steeds blijkt 10% niet te weten waar de zender zit (kabel FM 107.9, ether FM 105.9). Ook al luisteren ze misschien zelf niet, toch vindt meer dan kken poon im gratis i forel 3 voor moten zalm - oe n van 2.75 voor2.2b n van 3.75 voorOi2w FIATISMES :LEN RUIDEN de helft van de inwoners van Soest en Soesterberg die Radio Soest kennen, de lokale omroep "belangrijk" voor de ge meente. Slechts 9% vindt dat niet be langrijk en 11% heeft hierover geen mening. Van alle 410 ondervraagden weet 43% dat de Soester Courant elke week het programma-overzicht van Ra dio Soest afdrukt. Hoe ouder men is, des te groter is de kans dat men min of meer regelmatig afstemt op de programma's van Radio Soest. Jonge mensen tot 35 jaar luiste ren minder dan de middelbaren, terwijl deze weer achterblijven bij mensen bo ven de 50 jaar. Het ontbreken van jon ge mensen onder de luisteraars is naar de ervaring van het onderzoeksbureau een structureel probleem voor lokale en regionale omroepen. Mannen en vrou wen blijken in vrijwel gelijke mate naar Radio Soest te luisteren. Iemands oplei- ding zegt in Soest en Soesterberg niets over de vraag of de betreffende persoon luisteraar van Radio Soest is. Sympathie Het onderzoeksbureau Market Scan meent dat in de gemeente Soest een goede voedingsbodem voor lokale om roep aanwezig is. "De conclusie moet zijn dat de lokale omroep bij de bevol king sympathie heeft en niet gemist mag worden". Het totale bereik van Radio Soest ligt lager dan dat van de overige onderzoch te lokale omroepen in Nederland, maar gelet op de daadwerkelijke beluistering (6% op elke werkdag) steekt Radio Soest gunstig af bij de andere. Ook als de ondervraagden het aanbod van Ra dio Soest beschrijven, ontstaat een overwegend gunstig beeld, hoewel het algemene kwaliteitsniveau kennelijk voor verbetering vatbaar is. In dit ver band is het van belang dat 44% van alle 410 ondervraagden bereid zouden zijn om een verhoging van het omroeptarief met f 2,- per jaar (de zgn. lokale opslag) te betalen om de kwaliteit van de pro gramma's van Radio Soest te kunnen verbeteren. 31% Zegt 'nee' of 'weet ik nog niet'. Aan de 25% ondervraagden die Radio Soest niet kennen is deze vraag niet gesteld. Lokale opslag Sinds 1 januari wordt Radio Soest niet meer gesubsidieerd door de gemeente. Tevens heeft de gemeenteraad eind vo rig jaar het verzoek tot invoering van de lokale opslag van f 2,- per huishouden per jaar afgewezen. Voor zijn inkomsten is de lokale zender nu vrijwel geheel aangewezen op sponsors en adverteer ders. Maar de gelden die daaruit in 1998 zijn binnengekomen zijn niet vol doende om daarvan een enigszins pro fessionele exploitatie van Radio Soest te kunnen bekostigen. Hoofdpunten van beleid van Radio Soest zijn dan ook om in 1999 en volgende jaren te komen tot meer luisteraars en tegelijk daarmee tot meer sponsors, adverteerders en dona teurs. Hét adres voor: Gel- en Acrylnagels Nieuw in de salon Airbrush Applicaties met stempelmachine (net nieuw uit Amerika) Wendy Dievenbach Disselboom 7 - Soest Telefoon 035 - 601 34 76 In 't Hart van Soest, het Radio Soest- programma op dinsdag 24 november om 16.00 uur, praat Jan Visser met Bert Jansen. Deze Bussumer was vorig jaar de winnaar van het Groot Soester Dic tee der Nederlandse Taal. Hij is in het dagelijks leven verkoper van dameson- Samen met zijn vrouw Christl Kok is Bert Jansen (50) een fanatiek en profes sioneel speller. Hij won al heel veel spel lingwedstrijden in Nederland en Vlaan deren. Hij neemt zijn lievelingsmuziek mee. Deze aparte uitzending van "'t Hart" wordt onder de titel "Spelling-wijzer" twee dagen later herhaald om zes uur. Zie elders in dit blad. Zondag aanstaande wordt in "'t Hart" om één uur de opname herhaald van het interview met Eit Algra, met zijn echt genote Hans Algra en de column van René Eijbersen over de drempels in Sa- men-op-weg. Techniek: Frank Smit en Fredy Timmer. Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM Soesterbergsestraat 188 - Soest 035 -603 60 10 7 dagen per week geopend! Het totaal aantal banen in de pro vincie Utrecht is in 1997-1998 met een recordaantal van 27.861 toege nomen. Dit komt neer op een werk gelegenheidsgroei van 5,4%, de sterkste groei in de afgelopen tien jaar. Dat blijkt uit het jaarlijkse onderzoek naar de werkgelegenheid dat de provin cie Utrecht samen met de Regionale Arbeisvoorziening Midden-Nederland onder alle Utrechtse bedrijven heeft ge houden. De werkgelegenheidsgroei in de provincie Utrecht bevindt zich daar mee boven het Nederlandse gemiddelde (2,9%). Per saldo zijn er het afgelopen jaar 22.400 banen in bestaande bedrijven bijgekomen. Vestiging van nieuwe be drijven heeft 5400 nieuwe banen opge leverd. Het sterkst groeien bedrijven in de zakelijke dienstverlening, zoals com puterfirma's en ingenieursbureaus. In deze sector is sprake van 10.664 nieu we banen. Ook de afgelopen jaren trok deze sector de meeste werkgelegen heidsgroei aan. De uitzendbureaus namen in 1997-1998 het grootste deel van deze groei in de sector zakelijke dienstverlening voor hun rekening. Het aantal uitzendkrach ten nam het afgelopen jaar in de provin cie Utrecht toe met 19%. Dit komt neer op 4.836 nieuwe banen. Andere secto ren met meer dan tien procent groei zijn: informatie-technologie, administra tie -en makelaarskantoren, banken en verzekeringsbedrijven, een geringe groei van de werkgelegenheid trad op in de industrie (0,7%). In alle delen van de provincie is de werkgelegenheid met meer dan vier procent gegroeid. Het stadsgewest Amersfoort groeit met 6,3% het hardst, op de voet gevolgd door het stadsgewest Utrecht dat een werkgelegenheidsgroei van 5,6% kent. Opvallend is verder de groei van de werkgelegenheid in de in dustrie in het westen van de provincie (5,1%). Gemeenten met de meeste nieuwe banen zijn: Utrecht, Nieuwe- gein, Amersfoort en Woerden. Met name nieuwbouw op de bedrijfsterrei nen De Hoef (Amersfoort) en Lage Weide (Utrecht) zorgde voor groei van de werkgelegenheid in deze gemeenten. In de enquête zijn ook gegevens verza meld over parttimers. Ook voor hen geldt dat er meer banen zijn bijgeko men, namelijk 2.538. De werkgelegen heidsgroei van 3,8% is niet zo sterk als bi} fulltimers. Net als bij fulltime mede werkers was de meeste groei in de zake lijke dienstverlening. In met name het onderwijs zijn minder banen beschik baar voor parttimers. Zo blijkt uit het werkgelegenheidsonderzoek. f lÈ&dSi Minder dan een uur had hij nodig voor het eerste gedicht dat hij ooit schreef en prompt won hij een prijs. Hasan Sahin in de winnaar van de poëziewedstrijd die de bibliotheek in het kader van de Kinderboeken week hield. Een fraai t-shirt, met een opdruk van zijn originele inzending, hing donder dagmorgen om de schouders van de trotse leerling van de Klimop. De was voorschriften kreeg hij mee, want zo'n uniek shirt zal niet nog eens wórden gemaakt. Of in Hasan een toekomstig dichter schuilgaat, is de vraag. De scholier, die morgen zijn elfde veijaardag viert, is van plan om vaker gedichten te schrijven. Over voetbal, want dat is de grote hob- Hasan Sahin heeft een fraai t-shirt overgehouden aan de poëziewedstrijd van de bibliotheek. by van Hasan die in een jeugdelftal van Hees speelt. De deelnemers aan de poëziewedstrijd moesten de volgende dichtregels afma ken: Hasan Sahin deed dat als volgt: Kijk nou toch, ik zwaai naar jou Ik hier, jij daar, hoe moet dat nou Kom je me halen Dan zal ik jou met een cheque betalen lk wil naar huis Lekker voor de buis Je bent mijn vrouw Ik hou van jou De derde editie van het Soester proefdictee leverde een aantal be kende deelnemers op. En daaruit blijkt dat de toets van ons aller taal beheersing in de smaak valt. Meest in het oog springend dit jaar: geen enkele inzending was foutloos. Er waren dan ook wel enkele forse genie pigheden in de tekst verwerkt. Het gemeenste voorbeeld daarvan was in zin 3: "De logée lijdt een ziekelijk bestaan..."; het accent op vrouwelijke woorden met ee is vervallen, dat was bekend, maar de combinatie van lijdt en ziekelijk verhulde de instinker: leidt. Wie twijfelt aan de juistheid van lijden of leiden, die kan zo'n zin in de verle den tijd zetten. Liefst 42 inzenders had den dit ezelsbruggetje niet gebruikt. Bij de meerkeuzetoets waren een paar grote struikelblokken: pinguïns (20), privé-chauffeur (21), carrousel (19) en cabaretesk (16). Wie bij video-installa tie (22) de eerste oplage van het Groe ne Boekje volgde, kwam bedrogen uit, want na de vijfde oplage was een inleg velletje met 31 verbeteringen in de boekhandel verkrijgbaar, waarop het lig gend streepje werd toegevoegd. Niet netjes van ondergetekende om u daar mee aan de tand te voelen. Eveneens met opzet was het vreselijke woord 'ververwijderd' opgenomen: nor male mensen schrijven 'ver' los of even tueel met liggend streepje verbonden aan 'verwijderd'. Dat vonden 37 inzend(st)ers ook; er is dus niets mis met uw gezonde taalgevoel. Maar helaas hanteert het Groene Boekje somtijds onbegrijpelijke normen en vormen. Daarop af en toe te wijzen is nuttig, omdat een woordenboek/woordenlijst nu eenmaal nooit foutloos is. Vorig jaar luidde een commentaar: "...was aktentas hèt struikelblok". Hier past me schaamrood, want op blz. 36 over de accenttekens wordt in 5.7 [2] bepaald dat het klemtoonteken is het teken De eerste zin van opgave 2 be vatte de onjuiste vormen voorkómen en vóórkomen. De cliënt (20) heeft een trema nodig, dus cliënt. (Vindt u het ook zo hinderlijk dat op Teletekst het trema niet wordt gebruikt?) De derdendaagse koorts (met die oude naamvals-n) is de iedere derde dag te rugkerende koorts, veroorzaakt door een malariamug. Zie GB24, onderaan. Dit was een steek in de rug van 37 dap peren. Het dicteewoord weidse werd 21x gemist. En net als de fietsster kan de klaveijasster ook niet zonder die dubbele s (23x fout). De 'uilvalk' staat in de Grote Van Dale, met als synoniem 'sperweruil'. Zonder liggend streepje kwam het woordgrapje 'val-kuil' helaas niet uit de verf. De tus- sen-n in paddenstoelensoep (12) is niet nodig, evenmin als het dakje op zóne (17). De huidige schrijfwijze van loupe (15) vindt u boven dit artikeltje. De ver warring ontstaan door de vrijheid-blij heid-spelling, toen woorden met c en k door elkaar gebruikt mochten worden, zal nog wel even voortduren, zoals blijkt uit taktvol (17) en aktiviteiten (18). Een proces(-)verbaal mag niet los wor den geschreven; de meervoudsvormen zijn processen-verbaal en procesverba len/De verfoeilijke hakenkruizen mo gen met z én met s geschreven worden; liefst 30 deelnemers keurden de vorm met z af. Zie GB483 bij 'kruis' (1 en 2). De juistheid van 'Goese' (GB21, 4.2 [4]) werd 17x ontkend. Het oeroude dicteewoord 'onmiddellijk' ten slotte bleek er vroeger goed ingeramd: slechts 8x fout. Ton Majoor. Naast de dertig deelnemers die via de voorronde in de Soester Courant werden geselecteerd, heeft de SLAS (Stichting Literaire Activiteiten Soest) de directies van de Soester scholen uitgenodigd om aan het Groot Soester Dictee der Neder landse Taal mee te doen. Niet minder dan 27 scholen in Soest en Soesterberg werden aangeschreven, waarop slechts twee schoolhoofden spontaan met "ja" reageerden. Een aan tal antwoordde "nee" om uiteenlopende redenen, maar de meeste schoolleiders heten niets van zich horen. De SLAS besloot daarom vervolgens om in elk geval de winnaars van 1996 en 1997 van het Groot Soester Dictee als "prominente" deelnemers uit te no digen. Verder een ex-directeur die al een trouw deelnemer is aan de spellingwed strijd en vervolgens het hoofd van de gemeentelijke onderwijs-afdeling. Een paar telefoontjes van de SLAS leverden nog enkele "gewone" leerkrachten op, die het spel aandurven. De VIP-lijst ziet er nu als volgt uit: VIP's 1. Bob Boersema, winnaar 1996 2. Bert Jansen, winnaar 1997 3. Jacques Pot, hoofd afdeling Sport, Onderwijs en Welzijn 4. Henk Krops, oud-directeur St. The- resiaschool 5. Ankie Moerkamp, directeur Open bare Basisschool Soest 6. Rien Flinterman, directeur p.c. basis school De Werveling 7. Henk ten Seldam, adj.-directeur Griftland College 8. Alfred Sturkenboom, leraar r.k. ba sisschool De Achtbaan 9. Rob Wouters, leraar Wethouder de Haanschool, Soesterberg 10. Ria Toxopeus, lerares Prins Willem Alexanderschool. De dertig deelnemers die via het proef dictee uit de Soester Courant werden geselecteerd zijn (in alfabetische volgor de): de dames 11. G.P. Cuperus 12. P.C.J. Dijksma 13. Marijke Hofhuis 14. P.A. Hoogervorst-Moulijn 15. N. van Hulzen 16. H.J. Koning 17. Christl Kop (Bussum) 18. D.G.C. Krijger-Toppen 19. M.C. Majoor-van Bennekom (Soesterberg) 20. S.C. Pasman-Sakkers 21. Ria Schlebaum Cursussen astrologie. Individuele adviesgesprekken over jezelf, relaties, werk, gezondheid, kinderen, het spirituele pad, etc. BEL VOOR INFORMATIE TEL. 06 - 51075023 22. H. Slotboom (Leidschendam) 23. J.P.M. van der Vaart 24. Tessa Vrijmoed (Bussum) de heren 25. A.H.M. de Bakker 26. Jacques Bettelheim (Koudekerk a.d. Rijn) 27. J. Bosboom 28. H. Bosma 29. W.H. van den Broek (Diemen) 30. Piet van Dijk 31. Frank van Geffen 32. D.R. de Haan 33. C.P. Kessels 34. G.M. Muis 35. J.K.C. Postema 36. W.R. Ros 37. P. Somers 38. Arie Treur (Soesterberg) 39. Cees Verkerk 40. B. van der Wal (Amersfoort) Voorzover geen plaatsnaam is genoemd, komen de geselecteerden uit Soest. Allen zijn inmiddels telefonisch bena derd en hebben de uitnodiging aan vaard. Correctie en muziek Voor de correctie van de dictees op 26 november wordt opnieuw een beroep gedaan op de welwillende medewerking van een tiental leerlingen van mevrouw Hanny van Hunen, docente Nederlands van het Griftland College. Als het lukt zullen zij, onder (bege)leiding van "hoofdcorrector"/dicteesamensteller Ton Majoor en de SLAS-dames Leno- ra Crom en Idelette de Nooij, proberen de veertig dictees zo snel mogelijk na te kijken, zodat de deelnemers niet al te lang op de uitslag hoeven te wachten. Uiteraard gaat er toch enige tijd mee heen, maar die wordt gevuld door een optreden van "The Swing Selection" onder leiding van Joop van Tol. Zij ver zorgen van 19.30 tot 20.00 uur (het be gin van het programma) en in de pauze de muzikale omlijsting. Aan het Soester proefdictee in de Soester Courant van 21 oktober en 4 november j.1. - ook nu weer be doeld als "opwarmertje" voor het Groot Soester Dictee der Neder landse Taal - hebben exact 63 spel lers meegedaan. Dat zijn er precies evenveel als vorig jaar. Er waren geen foutloze inzendingen. Het aantal mannelijke deelnemers is weliswaar iets gegroeid (nu 28), maar de vrouwen hebben ook dit jaar de over hand: 35. Bij de dames variëren de leef tijden van 16 tot 96 jaar ("een eresaluut aan mevrouw Van de Leur-Luteijn", laat dictee-opsteller Ton Majoor weten), en bij de heren van 17 tot 81 jaar. Het selectiecriterium, waarbij de inzen ders doordringen tot de zeer eervolle selectie die wordt uitgenodigd om deel te nemen aan het echte dictee op 26 november, lag ditmaal bij ongeveer acht fouten. Dat is iets hoger dan vorig jaar (5), waaruit valt af te leiden dat het proefdictee van 1998 moeilijker was. Het proefdictee was ook nu weer ver deeld in twee opgaven. De eerste was een meerkeuzetoets, waarbij men uit drie gegeven mogelijkheden de juiste spelling (volgens het Groene Boekje) moest aangeven. In de hier volgende opsomming is de juiste spelling vet ge drukt. Opgave 1 1. a. privéchauffeur b. privé chauffeur c. privé-chauffeur 2. a. oudedags-voorziening b. oude-dagsvoorziening c. oudedagsvoorziening 3. a. videoinstallatie b. videoinstalatie c. video-installatie 4. a. woonwerkverkeer b. woon-werkverkeer c. woon-werk-verkeer 5. a. pinguïns b. pinquins c. pinguins 6. a. enigzins b. enigszins c. enigsinds 7. a.jogales b. yogales c. yoghales 8. a. therapuite b. therapeute c. terapeute 9. a. poëten b. poëeten c. poeeten 10. a. agresief b. aggressief c. agressief 11. a. takties b. tactisch c. taktisch 12. a. carrousel b. carousel c. caroussel 13. a. etablissement b. établissement c. établisement 14. a. geattaqueerd b. ge-attaqueerd c. geattaqueerd 15. a. kabarettesk b. cabarettesk c. cabaretesk 16. a. hoovaardig b. hovaardig c. hovaarddig 17. a. gekidnapt b. gekidnapped c. gekidnapd 18. a. baluustrade b. balustrade c. ballustrade 19. a. gallopperen b. galoperen c. galopperen 20. a. ververwijderd b. ver-verwijderd c. ver verwijderd Opgave 2 Bij de tweede toets ging het ook nu weer om tien volledige zinnen waarin de fout gespelde woorden moesten worden onderstreept en het totaal aantal fouten per zin moest worden ingevuld. Hieron der worden deze zinnen herhaald, met de fout gespelde woorden vet gedrukt; de correcte spelling staat erachter aan gegeven, evenals het aantal fouten. 1. "Ik zal voorkomen dat mijn cliënt moet vóórkomen", zei de grenzeloos ge ëmotioneerde advokaat. 5 fouten; correcte spelling: voorkómen, cliënt, vóórkomen, geëmotioneerde, advocaat. 2. De Middelburgse en Goese clubs speelden een revanchematch tegen de Goereese volleyballers. 0 fout. 3. De logée lijdt een ziekelijk bestaan, want haar jeuk is somstijds erger dan de derdedaagse koorts. 4 fouten; correcte spelling: logee, leidt, somtijds, derdendaagse. 4. In het wijdse landschap ziet men soms leeuwerikken, kievitten en koek koeken, maar tenauwernood uilvalken en valkuilen. 5 fouten; correcte spelling: weidse, leeu weriken, kieviten, koekoeken, ternau wernood. 5. De klaveijas- en jokermaraton in Soesterberg was een leuke heppening; veel klaverjassers, klaverjasters en jo- keraars deden mee. 3 fouten; correcte spelling: jokermara- thon, happening, klaverjassters. 6. Natuurliefhebbers konden onlangs op het terein van Sterrenberg te recht met hun loupe; er was paddenstoelensoep verkrijgbaar. 4 fouten; correcte spelling: terrein, te recht, loep, paddestoelensoep. 7. In de blauwe zóne gaven politiesur- veilanten een proces verbaal aan allen die geen parkeerschijf in hun autos had den gelegd. 4 fouten; correcte spelling: zone, politie surveillanten, proces-verbaal (of: pro cesverbaal), auto's. 8. De hakenkruizen waarmee vandalen de deur van de basisschool bekladden, werden onmiddelijk verwijderd. 2 fouten; correcte spelling: onmiddellijk, verweiderd. 9. De energiën in de chakra's en de aura kan men in een speciale kursus leren onderscheidden. 3 fouten; correcte spelling: energieën, cursus, onderscheiden. 10. Binnenkort zullen vijvenvijftigplus- sers taktvol geënquëtteerd woiden over de aktiviteiten van de dienstencentra. 4 fouten; correcte spelling: vijfenvijftig plussers, tactvol, geënquêteerd, activitei ten. Een aardige bijzonderheid is wellicht dat de zinnen 5 t/m 10 waren afgeleid uit de Soester Courant van 30 september 1998 (blz. 1 en 15).

Soester Courant | 1998 | | pagina 19