E F ihtte DONCR cz ING PCOB Zorgen over de Zorg-verlening CZ. Imt ek ij onze ben we vtonde r u ^WELZIJN l Geen wachtlijsten door inzet specialisten en medewerkers in m.c. Molendael Start huiskamerprojecten van het project Vereenzaming Ouderen Soest (VOS) Kinderzegels en kaarten te koop bij stand in SNS-bank Extra concert Puntenburger Muzikanten in Honsbergen Vogelvrienden stellen deze week 511 vogels ten toon AGINA 22 FLYMO zuiger- en Vatt motor tige sterberq 367 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1998 SOESTER COURANT PAGINA 23 Samenwerkende Bonden van Ouderen [Tijd voor de griepprik! Tekenen schilderen bij Teleac Zo maar enkele krantenkoppen imkuk'g# Kerstmis en Nieuwjaar '98 in Soest Computercursus voor beginners Misschien laatste keer in Soest? Gooi het maar in mijn pet Oversteekplaats of zebra? Keuring 70-jarige automobilist blijft Ecotaks hoger Ken uw recht Informatieavond van Astma Fonds Eemland Concert Groeneveld CZ is er voor ziekenfonds èn particulier de U. Stichting Welzijn Ouderen Soest Dalplein 6 - Tel. 035-6023681 - 3762 bp Soest SENIORENSNIEUWS UNIE KBO 9e JAARGANG NR.7 I Zetten de specialisten en medewer- I kers in de dagpoli in Soest zich dan I niet in? De bovenste regel stond als I geruststellende mededeling in de 1 Soester Courant van 9 september j.1. I Bij doorlezen van het artikel blijkt I dit echter alleen om het ziekenhuis I Baarn te gaan. Voor de Soester be- I volking, en met name voor de oude- Iren, is de dagpoli van m.c. Molen- I dael aan de Dalweg echter heel be- llangrijk. Hierover wordt in het arti- Ikei echter met geen woord gerept. iDagpoli geen Molendael? Neem b.v. Oogheelkunde: in de I dagpoli te Soest een staaroperatie 1 uitgevoerd begin april met de af- I spraak, dat het andere oog zes we- Iken daarna eenzelfde behandeling I krijgt. Enige tijd daarna krijgt de I cliënt bericht, dat de geplande ope- I ratie verschoven is naar de periode I september/oktober. "Door allerlei omstandigheden worden vanaf he den veel minder (oog)operaties ver richt dan eerst de bedoeling was en zodoende wordt de wachttijd voor iedereen beduidend langer. U kunt hierover wel bellen, maar alleen als u de behandeling naar een later tijd stip wilt verzetten". Nu, begin november nog steeds geen oproep ontvangen. Men kan zich afvragen waarom de poliklinische behandeling dan niet naar Baarn wordt overgeheveld, want daar zijn geen wachtlijsten. Tevens rijst de vraag waarom de wachtlijsten in Baarn wel weggewerkt zijn en in Soest niet. Aan de inzet van de specialisten en medewerkers in Soest twijfelen we niet. De dagpoli in Soest is ook m.c. Molendael. Als men een bericht ver spreidt, geef dan een totaalbeeld. T.D. Het project Vereenzaming Oude- Iren Soest (VOS) van de Stichting IWelzijn Ouderen Soest is in de 1 maand oktober gestart met twee I huiskamerprojecten. Aan de twee I projecten nemen 8 personen in de I leeftijd van 55 jaar en ouder deel. Deze eerste twee bijeenkomsten Izijn door de deelnemers positief j ervaren! In de loop van deze I maand zullen er nog twee projec- 1 ten starten. I Vindt u het plezierig om meer so- I ciale contacten te hebben met leef- I tijdgenoten of u bent door een han- dicap veel aan huis gebonden, dan bent u van harte welkom bij het Ihuiskamerproject!! De opzet van het I huiskamerproject is dat 55-plussers i )r onze mooie ng van kleuren uij deze i besteding van 3n. t.o. Joh. Mets ■Elke winter wordt gemiddeld 5 tot ■10 van de bevolking geveld door ■griep (influenza). Voor zo'n 3 mil- Ijoen Nederlanders kan griep ernsti- Ige gevolgen hebben. Voor deze ■groepen is daarom de gratis griep- Iprik aanbevolen. De huisarts geeft Ide griepprik en de beste tijd is ok- jtober of november. ■Gratis vanaf 65 jaar |Als u 65 jaar of ouder bent, is het ■aanbevolen u tegen griep te laten ■inenten. Naarmate u ouder wordt, [kunt u door de griep ernstiger ziek ■worden en neemt ook de kans op ■complicaties toe. Dit kan gemakke- llijk voorkomen worden door de ■griepprik. Al veel 65-plussers nemen ■daarom de gratis griepprik. "in de folder "De O is weer in de naand: tijd voor de griepprik" staat •meer over griep en de griepprik. De folder wordt uitgegeven door de Ziekenfondsraad en ligt voor u klaar bij huisarts of bibliotheek. J.K. Bos Ziekenfondsraad elkaar eens in de 4 5 weken per toerbeurt bij elkaar thuis (de huiska mer) in een ongedwongen sfeer ontmoeten. Vier a vijf personen kun nen aan deze ontmc 2tingen deelne men. Door deze ontmoetingen kun nen waardevolle contacten ontstaan waardoor het leven meer fleur krijgt. De huiskamerprojecten vinden plaats onder begeleiding van het project VOS. Wanneer u mee wilt doen met het project, maar u vindt dat uw huiska mer niet geschikt is voor deze bij eenkomsten, is dit geen probleem! Er zal dan naar een andere huiska mer of accommodatie uitgeweken worden. Indien gewenst kan het ver voer ook voor u geregeld worden. Heeft u interesse om deel te nemen aan het huiskamerproject of wilt u meer informatie over het project, bel dan naar Margöt Bultink, pro jectleider, tel. 6023681. In december wordt door Teleac/ NOT een nieuwe cursus Tekenen Schilderen gepresenteerd. De cursus bestaat uit acht afleveringen en is bestemd voor mensen die al tekenen of schilderen of er een latente be langstelling voor hebben. De serie begint op zondag 6 december om 18.05 uur op tv 2. T.D. De volgende editie verschijnt op 16 december a.s. Kopy graag vóór 30 november inleveren bij de werkgroep "Seniorennieuws", p/a. SWOS, Dalplein 6, 3762 SP Soest. Iedere lens lijkt hetzelfde. Het verschil blijkt bij nader inzien. Wanneer u contactlenzen gaat dragen, is deskundig advies van een gediplomeerd contactlens specialist onmisbaar. Hij informeert u over verschillende typen lenzen en kijkt wat specifiek voor uw ogen de beste oplossing is. Bij Donker brillen - contactlenzen bent u aan het juiste, betrouwbare adres (gediplomeerd optometrist-contactlensspecialist ANVO). brillen - contactlenzen Smitsweg 30 3765 CT Soest Tel. 035 - 601 86 26 Aanschaf Mondriaan voor 80 miljoen Wij Nederlanders zijn een "Vïctory Boogie Woogie" (ode aan de vrij heid) rijker en met z'n allen tachtig miljoen armer. Het geld hiervoor komt uit het reserverfonds van de Nederlandse Bank als schenking. Er schijnt echter een bepaling te zijn, dat "overschotten" van die bank in de Staatskas moeten vloeien. Wij moeten nu dus 80 miljoen meer be zuinigen dan nodig was geweest. Hoe is het mogelijk dat enkele men sen (Kok, Zalm, Dir. Ned. Bank e.a.) dit zonder gevolgen kunnen beslissen zonder toestemming van dé volksvertegenwoordiging. Hagenaar mag mogelijk gratis naar Mondriaan Waarom alleen Hagenaars? Wij, 15 miljoen Nederlanders, hebben er uiteindelijk indirect allemaal, van jong tot oud, ruim vijf gulden aan meebetaald. Mondriaan gestolen uit Zeeuws Museum Uit het Zeeuws Museum is tussen donderdagavond en zaterdagochtend het schilderij "de Boom" van Mond riaan gestolen. Het doek vertegen woordigt een aanzienlijke waarde. Heeft men dan de hele vrijdag niets gemerkt? Mondriaan door actiegroep verborgen Er is dus hoop, dat het nog eens te rugkomt. Beloning voor tip over gestolen Mondriaan De beloning die nu wordt uitgereikt voor de gouden tip mag wettelijk niet hoger zijn dan tien procent van de waarde. Bij een waarde van één mil joen is dat al honderdduizend gul den. Als Als Mondriaan het schilderij van 80 miljoen nu eens als legpuzzel had opgeleverd, dan konden we met z'n allen proberen de vierkante gekleur de blokjes zodanig te hergroeperen, dat er iets herkenbaars vanuit zou gaan. T.D. IUUON ER N/ETSALANPOEN MENEER NeTEAAMWOE/ OPEN--.ENNE ■foEN VLOOG DE HELEBOEL- ERAE,,... MAAR WAAROM MOESE JU OOM ZO- ^JJOP/G> NIEZEN /ff EEN PUZZELOAE EEN M/EU WE BLMMPEK.,??? Het project Vereenzaming Ouderen (VOS) zal in de editie van de Soes ter Courant-Seniorennieuws van 16 december a.s. een artikel publiceren waarin u een overzicht aantreft van de Kerst- en Nieuwjaarsactiviteiten welke georganiseerd zullen worden door de vrijwilligers- en beroepsor ganisaties voor de 55-plussers in Soest en Soesterberg. Activiteiten zoals b.v. optredens van zangkoren, kerstdiners, kerstvieringen etc. Instellingen en organisaties die hier meer over willen weten kunnen hierover contact opnemen met de projectleider van het project VOS, Margöt Bultink, tel. 035-6023681. Per 25 november 1998 start er bij de SWOS een extra computercursus voor beginners. Omdat er voor de geplande cursus in januari 1999 zeer veel belangstelling was is er nu een extra cursus gepland die nog niet helemaal vol zit. De cursus vangt aan op woensdag 25 november en bestaat uit acht bijeenkomsten van 1,5 uur. De kosten bedragen f 150,- voor 55-plussers; voor 65-plussers is er f 25,- korting. Overigens zijn er bij diverse andere computercursus sen ook nog enkele plaatsen vrij. Informatie en aanmelding: SWOS tel. 035-6023681. Misschien ligt het wel aan mezelf, maar wellicht is het voor een nor maal mens niet meer te volgen. Langzamerhand raken we er wel aan gewend dat er voor ons en over ons wordt beslist. De Zorg met een hoofdletter vervult mij met grote zorg. En het denkpatroon van de Stichting Probos getuigt naar mijn smaak van een koker-visie. Bos-heffing Om met het laatste te beginnen. Stichting Probos lanceert de idee om degenen, die dicht bij het bos wonen, een heffing op te leggen, zodat de boseigenaren een exploita tie-subsidie kunnen krijgen... "Ons bos biedt schone lucht. U geniet er van en moet er dus voor betalen." Zo ziet de Stichting Probos het kenne lijk. Het bestuur van deze stichting ziet niet rechts noch links maar ko- kerbreed naar eigen gewin. Nergens lees ik de voorwaarden die tot de heffing zullen leiden. De overheid zou dergelijke heffin gen gemakkelijk kunnen overnemen en uitbreiden. Het geluk van-wonen dichtbij een bushalte of het voordeel van een voetbalstadion in de nabij heid of het culturele goed van een schouwburg in de stad: Allemaal redenen tot een extra heffing... Laat me niet lachen. Wat met de Zorg? Op 9 oktober kreeg ik een zorgjour- naal in de bus. Daarin las ik dat de Stichting Kruiswerk Noord-Oost, waarvan ik lid ben, een fusie is aan- Sinds vorige week zijn bij de stand in de SNS-bank (hoek Van Weede- straat/Prins Bernhardlaan) weer volop kinderzegels en kaarten ver krijgbaar. Mevrouw A. de Widt, echtgenote van de burgemeester, schafte zich traditiegetrouw de eer ste exemplaren aan. Zij kocht de zegels van mevrouw C. Burgerman, voorzitter van het comité kinderzegels - geheel bestaande uit UVV-vrijwilligers - dat in Soest al jaren de verkoop verzorgt. Het gezelschap werd in de bank welkom geheten door SNS-directeur A. Trippaers. Mevrouw de Widt wees in een kort toespraakje op het belang van de actie voor kinderen, waar ook ter wereld, die in de proble men zitten. Mevrouw Burgerman was wat somber gestemd over de resultaten van de afge lopen jaren, die nogal teruglopen. Vorig jaar was de score ruim 5000 gulden aan kaarten en iets meer dan 3000 gulden aan zegels. Er zijn volgens haar wel ja ren geweest dat de totale omzet van de stand royaal boven de 20.000 gulden utikwam. In dat opzicht was volgens haar de vrees gerechtvaardigd dat "Lei den" - het hoofdkantoor van de kinder zegels - de opdracht zal geven om maar met de speciale kraamverkoop in Soest te stoppen, zodat het misschien de laat ste keer is dat de zegel op deze manier in Soest aan de man/vrouw worden ge bracht. Onder deze kop stond in onze edi tie van 16 september j.1. een artikel over de oversteekplaatsen op de Van Weedestraat met een cartoon van de illustrator Ton van Beek. In het weekblad "Handelspost" van 8 ok tober j.1. ontwaardden we het artikel "Soest denkt toch na over ombou wen "zebra's". In het artikel bevestigt men van ge meentewege, dat de nieuwe over- steekvoorzieningen tot verwarring aanleiding kunnen geven. Toch wil men de zaak afzwakken door te stel len "Maar het feit dat er iets nieuws is, is waarschijnlijk de grootste oor zaak van de commotie". Maar de Soesters zijn over het algemeen niet zo behoudend en zien echt wel of iets nieuws in de praktijk ook werkt. In dit geval dus niet. En dat dit extra geld gaat kosten ligt voor de hand. Geld dat er eigenlijk niet is. Dat "Seniorennieuws" goed gelezen wordt daar twijfelen we niet aan, maar dat men er op het gemeente huis even goed voor is gaan zitten, dat doet ons goed. T.D. gegaan met de stichtingen Thuiszorg en maatschappelijk werk Noord- Oost Utrecht, Kruiswerk Noord- Oost Utrecht en Thuiszorg Eem- land. De fusie werd per 17 juli van dit jaar beklonken. Ik ben in één en ander niet gekend!! Er zullen onge twijfeld voordelen aan deze samenwerking verbonden zijn maar of er nu meer handen aan de zorg kunnen werken vraag ik me vertwij feld af. De verwarring is in elk geval ver groot. In het zorgjournaal lees ik als belangrijk telefoonnummer voor in formatie over alle facetten van hulp verlening 033-4634444. Mooi. Maar een dag later krijg ik een keu rige folder van de Stichting Welzijn Ouderen Soest in de bus met de na drukkelijke aankondiging dat er een zorgloket is ingesteld dat bereikbaar is onder telefoonnummer 035- 6090004. Ongetwijfeld is iedere betrokkene bezig geweest om de zorgaanvraag De keuring van automobilisten van af 70 jaar heeft geruime tijd de ge moederen bezig gehouden. Het door de ANBO en de Stichting Ombuds man aangespannen proces tot af schaffing van deze keuring heeft niet het gewenste resultaat opgeleverd. Kort geleden heeft de rechtbank te Zwolle in deze zaak uitspraak ge daan. De rechter wees er op, dat bij een niet te verwaarlozen aantal men sen het ouder worden leidt tot gebre ken, die een risicofactor vormen voor de verkeersveiligheid. Het is niet uitgesloten dat op lange re termijn de verplichte keuring naar 60 jaar wordt verlegd. Als het zo doorgaat moeten we in de toekomst ons steeds laten keuren vóór we ach ter het stuur kruipen. Zo kan het ook!!! In België wordt begin volgend jaar voor 55-plussers de mogelijkheid geboden gratis een opfriscursus verkeersvaardigheden te volgen. De cursus is niet verplicht en heeft geen invloed op het behoud van het rijbe wijs. In deze cursus geeft men advie zen over het rijgedrag en komt het verkeersreglement aan de orde. Het initiatief gaat uit van het minis terie van verkeer. In België voelt men echter niets voor een verplicht medisch onderzoek voor senioren. Wel adviseert men ouderen frequent achter het stuur te zitten om de vaar digheden te behouden. Zo hoort het, meehelpen de rijvaar digheid op peil te houden en nog gratis ook. T.D. Bron: Reformatorisch Dagblad te vereenvoudigen. Misschien moe ten de koppen nog eens bij elkaar gestoken worden en de informatie worden gestroomlijnd. Er staan nog veel meer telefoonnummers in het Zorgjournaal ook voor Soest en Soesterberg. Ik zal u er niet mee vermoeien. U heeft het vermoede lijk zelf kunnen zien. Ik wacht nu op een heldere reactie. Henk Koster De ecotaks stijgt volgend jaar. Een kubieke meter gas wordt ruim drie cent duurder. Voor een kilowattuur elektriciteit moet ruim twee cent meer worden betaald. De energierekening van een huishouden stijgt dan gemiddeld tien tot vijftien gulden per maand. Ter compensatie wordt een extra lage belastingschijf van 31 procent geïntroduceerd. De minima gaan er daardoor per saldo 1 procent op vooruit. "Ken uw recht" is een landelijk pro ject van de PCOB met informatie over de rechten en plichten van pa tiënten en consumenten in de zorg. Daartoe wordt periodiek een infor matiemap uitgegeven. Elke map behandelt een specifiek onderwerp over uiteenlopende on derwerpen, verband houdende met de zorgsector. Thans is de tiende info-map verschenen over het the ma: "Geven en ontvangen" Infor matie over orgaandonatie. Hierin worden verschillende aspecten be handeld, t.w.: Orgaandonatie, wat is dat? Wet op de orgaandonatie Geven wie is donor? Hoe vindt orgaandonatie plaats, en wat gebeurt er na de transplanta tie? en ontvangen. Wie is de ont vanger en hoe werkt dat? De volledige tekst van de "Wet op de orgaandonatie". In deze serie zijn eerder verschenen: map 1 -Medezeggenschap map 2 -Het recht op informatie map 3 -Het klachtrecht map 4 -Het recht op behandeling map 5 -Vertegenwoordiging map 6 -Het recht op privacy map 7 -Het recht op een tweede mening map 8 -Wilsverklaringen map 9 -Klachten over ziektekosten verzekeringen De informatiemappen zijn te bestel len bij de PCOB, postbus 1238, 8001 BE Zwolle, t.a.v. J. Duister- winkel. Kosten f 2,50 per stuk voor leden, f 3,50 voor niet-leden, exclu sief portokosten. De populariteit van de Puntenbur- her Muzikanten neemt steeds grote re vormen aan. Evenals de Rolling Stones en andere 'mega-attracties' moet het orkest van vijftig-plussers een extra concert geven. De belangstelling voor het optreden van vorige week dinsdag was zo groot, dat de zaal van Molenschot binnen de kor te keren was afgeladen. Een groot aan tal belangstellenden moest worden te leurgesteld. Daarom spelen de Puntenburger Muzi kanten op zaterdag 19 december nog een keer in Soest. Dat vindt dan plaats in de zaal van dienstencentrum Hons bergen aan de Wiardi Beckmanstraat. De aanvang is 19.30 uur, de toegang gratis. De Puntenburger Muzikanten treden regelmatig belangeloos op voor oude ren. In het orkest spelen verschillende Soesters. Vanaf morgenavond zijn in gebouw Vogelenzang aan de Parallelweg meer dan vijfhonderd vogels te zien. Ze zijn van 51 leden van de Soester Vogelvrienden die de jaarlijkse ten toonstelling houdt. De verscheidenheid onder de eigen ge kweekte vogels is wederom groot. Eu ropese cultuurvogels, postuurkanaries, gould amadines, zebravinken, diverse sijsen, in Vogelenzang is een ware kleu renzee te verwachten. De tentoonstelling wordt morgenavond om acht uur geopend door Thari Schrö- der. Tot 22.00 uur kan een kijkje wor den genomen. Dan wordt tevens bekend gemaakt wie de kampioenen van d't jaar zijn. De tentoonstelling is ook geopend op vrijdag (14.00-22.00 uur), zaterdag (10.00-22.00 uur) en zondag (1.00- 16.00 uur). De afdeling Eemland van het Astma Fonds organiseert een informatie- en demonstratieavond over Cara-medicij- nen en inhalatiemethoden. Deze avond zal op maandag 23 november worden gehouden in het Ziekenhuis Eemland, kapel De Lichtenberg te Amersfoort, aanvang 19.45 uur. De toegang is gratis, roken mag niet. Bezoekers worden vriendelijk verzocht geen eau de toilette, parfum, aftershave, e.d. te gebruiken. Aan deze avond zullen dr. H. Thiadens, huisarts, en drs. M. van Gemert, apo theker, hun medewerking verlenen. De heer Thiadens zal de bijeenkomst ope nen met een inleiding over Cara. Ver volgens zal de heer Van Gemert uitleg geven over de toegepaste medicijnen. Tevens zal hij toelichten hoe de medi cijnen en de eventuele hulpmiddelen te gebruiken. Ook zal de heer Van Gemert verschillende inhalatiemethoden de monstreren. De bijeenkomst wordt be sloten met de gelegenheid tot het stel len van vragen aan voornoemde perso nen. De Baarnse Muziekkring organiseert op zaterdagavond 21 november een abon nementsconcert in kasteel Groeneveld. Als solisten treden op Ernest Rombout (hobo, piccolo hobo en Engelse hoorn) en Alwin Bar (vleugel). Zij spelen wer ken van Martin, Telemann, Donizetti, Huber, Beethoven, Schumann en Lia- pounoff. Aanvang 20.15 uur. Entree: f 22,50; Pas65: f21,00. GR' OE P ZORGVERZEKERINGEN Vraag nu gratis een persoonlijke offerte bij: Tel./Fax: 035-601 60 11 REKEN DAAR MAAR OP.

Soester Courant | 1998 | | pagina 23