RE RE VAN EDE GLAS Met prikstok en bezem door de wijk College steunt uitbreiding Gemar Griftland-actie voor Midden-Amerika Geld voor jumelage is op Conferentie over Soester Somaliërs MONSTER VERKOOP 1 ACTUEEL ^9 eicpert schoemaker NIJHOf k Met Seniorenbus doordeweeks naar Molendael Ster repareren kenteken graveren naast postkantoor Soest draagt niet bij aan Stichting Betonschadevloeren Kerstpakketten Polen PIERO ERBACCI B.V. DT OT PAGINA6 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1998 SOESTER COURANT PAGINA 7 Dik, dun, lang, smal, breed, rond, schuin, groot, klein, enkel, dubbel, driedubbel, getint, gecoat... VAN EDE GLAS snijdt 't op maat waar u bij staat! 't beste, da's helder! en .AAR Bijna tachtig kinderen en tieners maken wijk de Eng schoon UIELBEURS Bezwaren Midden- en Kleinbedrijf ongegrond verklaard Opbrengst: zesduizend guldenFolo: Goos van der Wi" Kordaat meisje krijgt beer Portemonnee weg bij brandje in AZC De kracht van de reclame ligt in de herhaling Nog steun voor twee projecten in Kozle BANG OLUFSEN'CENTER Burg. Grothestraat 9, Soest. Tel, 035 601 03 44 Het geluid is minder bescheiden korting op alle fauteuils BOUW WOONWAREN MINERVAWEG 3, BAARN korting op alle kussens korting op alle eetkamertafels de armoedegrens, velen zijn alleenstaan de ouders. De Somalische inleidster Jawaahir Do- hir benadrukte dat vooral de kracht van de Somaliërs zelf aangesproken moet worden om te overleven en te integre ren. Verder werden er verschillende hulpverleningsvormen aan Somaliërs gepresenteerd; zoals de opvang van minderjarige Somalische meisjes, het project Spel-aan-huis en de verschillen de zelforganisaties van de Somaliërs. De Amersfoortse actrice Moniek Nusselein speelde op indringende wijze de rol van een Nederlandse vrouw die voor het eerst met de Somalische vluchtelingen wordt geconfronteerd. In diverse werkgroepen werden er voor stellen uitgewerkt om het contact tussen Somalische en Nederlandse Soesters te verbeteren en hun positie te versterken. Wie wil meewerken aan een van deze werkgroepen van Nederlanders en So maliërs, om hieraan verder te werken, kan zich opgeven bij Vluchtelingenwerk Soest, Ammy Langenbach of Elly van Ziel, tel. 6026053. De Seniorenbus rijdt van maandag rot en met vrijdag elke middag van Soest naar Medisch Centrum Mo lendael in Baarn en weer terug. Op maandag is de heenreis tussen 15.00 en 15.30 uur en de terugreis om 16.30 uur, van dinsdag tot en met vrijdag vertrekt de Seniorenbus tussen 14.30 en 15.00 uur wordt om 16.00 uur de terugreis aanvaard. De minimumbijdrage voor deze rit ten is 1,75 gulden per persoon. Wie gebruik wil maken van de Senioren bus, wordt verzocht zo tijdig moge lijk te reserveren, tel. 6019190. Dit kan op werkdagen tussen 9.00 en 16.00 uur. Op initiatief van de leerlingen van 3 Havo C heeft het Griftland College vorige week drie dagen lang actie gevoerd voor de noodhulp aan Mid- den-Amerika. Dat leverde al met al 6000 gulden op. Het kwaliteitsteam van Automark is op vrijdag 20 november van 09.00 tot 17.30 uur present op het parkeerterrein naast het postkantoor aan de Steenhoff- straat. Men kan er terecht voor het re pareren van "sterren" in de voorruit en het graveren van het kenteken. Door de snelle werkmethode zijn er meestal geen wachttijden. Het aanbrengen van gravu res kost enkele minuten, een ruitrepara- tie ongeveer een half uur: klaar terwijl u winkelt! Reparatie van de voorruit is kosteloos voor WA-Plus en All Risk verzekerden; het kentekengraveren kost f 25,-, inclu sief waarschuwingsstickers op de voor- portieren. Een speciale reflectielaag kost f 10,extra. Tevens kan men bij Auto mark terecht voor een zelfinbouw auto alarm (f 219,-), dat desgewenst gede monstreerd wordt. beze korting is geldig t/m 30 november 1998. 'i Woensdag werd er in de aula - tijdens de middagpauze - een spectaculaire zak- kenloopwedstrijd gehouden. De win naar werd beloond met een dropje en de "sponsors" stortten hun bijdrage in de actiekas. Daar bleef het niet bij, want aangestoken door het actievuur liet bij voorbeeld conciërge Martin van Gils zijn hoofd gebruiken als aambeeld voor het kapotslaan van eieren, a f 10,- per stuk. En technisch onderwijs-assistent scheikunde De Jong, die bij wijze van stimulans beloofd had zich kaal te laten Omdat veel mensen problemen hebben met de betonnen vloer in hun woning is de Stichting Beton schadevloeren Nederland opge richt. Een groot aantal vloeren blijkt te zijn aangetast door chlorideschade en het schadebedrag loopt vaak op tot in de duizenden guldens. Uit onderzoek van de stichting is komen vast te staan dat het probleem zich in minimaal 30 ge meenten voordoet. Daarom wil ze de problematiek lande lijk aanpakken en tevens een overkoe pelend orgaan vormen voor de vereni gingen van huiseigenaren en bewoners comités. Alle Nederlandse gemeente zijn aange schreven en verzocht om een financiële bijdrage. Soest zal geen geld overmaken. Het College stelt dat in deze gemeente geen gevallen van dergelijke schade be kend zijn en ziet om die reden geen aan leiding de stichting te ondersteunen. Wethouder Bart Krol (CDA) had graag over het verzoek van gedachten gewis seld met de raadsfracties, maar hij vormde hierin een minderheid in het College. scheren als het bedrag de 2500 gulden zou passeren, gaat voorlopig met een glimmende schedel door het leven! De 4e klassen van Havo en Mavo lieten zich evenmin onbetuigd. Ze stortten hun "stapgeld" - dat wil zeggen: het be drag dat ze anders in een weekend aan het uitgaan zouden besteden - in de pot, wat gemiddeld neerkwam op zo'n 300 gulden per klas. Ten slotte werd er in de docentenkamer ook nog een zeefdruk van tekendocent Marcel Kühne geveild, wat een bedrag van maar liefst 615 gul den opleverde. Het schoolbestuur van het Griftland College rondde het eindbedrag uitein delijk af op de mooie som van zesdui zend gulden. Ook dit jaar is er weer gelegenheid tot het versturen van kerstpakketten voor familie, vrienden en kennissen in Polen. Vanwege het grote aantal verwachte pakketten is het transport over twee weekeinden verspreid. Er zijn dus twee data, waarop een pakket kan worden ingeleverd. Het pakket zal in Polen ge garandeerd vóór kerst op het Poolse adres worden afgeleverd. Inleveren van pakketten kan geschieden bij: fam. De Groot, Di Lassostraat 40, op vrijdag 27 november en op vrijdag 4 december, van 17:00-22:00 uur. Infor matie: tel. 035-6024377. De pakketten moeten goed verpakt zijn, bij voorkeur in een stevige kartonnen doos, met plakband dichtgeplakt en met een stevig touw eromheen. De adressen van geadresseerde èn afzender dienen duidelijk leesbaar op de doos geschre ven te worden. De pakketten mogen óók brieven, tijdschriften e.d. bevatten, echter geen geld. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kg, de kosten zijn f 7,50 per pak ket plus f 2,50 per kilo. Bij het inleve ren van het pakket is men verplicht een legitimatiebewijs te tonen. HM-Hilffl HWH-'W» leverancier en groothandel fTC. Sjfgj in tassen houdt op: dinsdag 24 november a.s. van 10.00 - 21.00 uur In onze showroom vindt u verschillende wintercollecties tassen in leder en fancy materialen. Er is tevens een ruim aanbod in sport- en reistassen. Birkstraat 101A (rechts naast Otak) Soest. Telefoon 601 30 30 Koningsweg 20-!, 3762 EC Soest, Tel: 035-6016055 __rz 60 t/m 1972. 3l sterkte toe met alsvereniging re Knollen, Soest itelijke humor en ORVES vrienden keningen, kaarten, en, samen met de i en fijne woorden id bij het afscheid Els Smeeing Hof te Amersfoort, DO -16.00 uur. isicht- en tel.kaarten, )n, oude camera's enz. enpandjejzo ihthon Pieck, lijkt het.. ?n (werkt niet) en an- ir eiken deuren en de e 2e verdieping, een ak ca. 60 m2. en toegang naar kel tje. 2e verd.: 1 middel- en bergruimte. n tuin met uit- 2. Inhoud woonhuis ca. toilet en overloop. 2e kamer en royale voor- 3cte nabijheid. n ]rote berging diepe tuin met uitste- s, dat gebouwd is rond aal grondopp. 675 m2. met parket en voorzet ne open keuken met Ider, doucheruimte en 'open" badkamer met Tientallen jongeren haalden vorige week de bezem door de wijk de Eng. Foto: Goos van der Wilt kunnen plaatsen. De gemeente stelde de werkgroep geld beschikbaar voor een speeltoestel in de wijk. In overleg met de bewoners besluit de werkgroep wat voor een soort toestel er komt. De politie heeft vrijdagavond een beer overhandigd aan een 8-jarig meisje uit Soest, die zo kordaat was om direct het alarmnummer 112 te bellen toen haar moeder was flauw gevallen. Met haar 12-jarige zusje ontdekte ze dat hun moeder, een 39- jarige bewoonster van de Smitsweg, in huis niet goed was geworden. Ze was van de bank gevallen en reageer de niet meer. De gealarmeerde poli tie trof de moeder nog op de grond aan. De ambulance werd gewaar schuwd maar toen de vrouw bijkwam bleek dat er geen noodzaak was om haar naar het ziekenhuis te brengen. De politie heeft zaterdagavond een 15- jarige jongeman uit Soest gearresteerd op verdenking van de diefstal van een portemonnee tijdens de brand in het asielzoekerscentrum aan de Albert Cuy- plaan. Hij sprong achterop de fiets van een andere jongen die op de Van Goyenlaan stond te kijken en nam de portemonnee weg uit diens broekzak. De buit bestond uit een bedrag van ruim tien gulden. Tegen de tachtig kinderen, van vijf tot veertien jaar, zijn vorige week met prikstok en bezem door de wijk de Eng gegaan. In ieder gaatje en hoekje werd rommel weggehaald. De schoonmaakactie concentreer de zich op en rond het Saenredam- plantsoen en het Van de Velde- plantsoen. Aan de actie 'Herfstschoon', een initia tief van de Werkgroep Leefbaarheid en Veiligheid, werd meegedaan door leer lingen van de Desmond Tutuschool en jongeren die aan tieneractiviteiten deel nemen. Doel ervan was niet alleen de buurt schoner te maken, maar ook het onderlinge contact van de bewoners en dat tussen de bewoners en de instellin gen verder te verbeteren. De organisatoren en deelnemers slaag den in beide opzetten. Het gebied, dat werd opgeknapt, ziet er weer gelikt uit en na afloop werd bij de thee of limo nade met koek al gesproken over een vervolgactie. Het is zo goed als zeker dat volgend jaar de actie 'Lentefris' wordt gehouden. Dan gaan de jonge schoon makers de andere zijde van de Dalweg (de 'Schildersbuurt') aanpakken. Ook dan kunnen ze waarschijnlijk rekenen op de medewerking van de gemeente, de politie, de woningbouwvereniging Achtgoed en de welzijnsstichting Balans die vorige week woensdag al materialen, middelen en/of mensen beschikbaar stelden. Dat de acties van de werkgroep in de wijk op prijs worden gesteld, bleek uit de gebaren van Achtgoed en de ge meente. Van de woningbouwvereniging ontvingen de jongeren een symbolische cheque, goed voor de aanschaf van een videorecorder die ze in het buurthuis Bezwaren tegen het uitbreidings plan van de Gemar zijn door het College ongegrond verklaard. Ze waren ingediend door de Federatie Midden- en Kleinbedrijf Soest (MKB). De gemeente heeft nu bij de provincie een verklaring van geen bezwaar aangevraagd. Als die wordt afgegeven, kan de super markt gaan verbouwen. De zaak wordt dan uitgebreid van 960 vierkante meter verkoop vloer opper vlakte naar ongeveer 1.350 vierkante meter. Dat is inclusief de slijterij die in de nieuwe situatie inpandig zal worden gevestigd. De MKB vindt het maar niks. Evenals de Kamer van Koophandel had ze het gemeentebestuur in een eerder stadium geadviseerd medewerking aan de Ge mar te weigeren. De MKB stelt dat voor de uitbreiding geen distributieve ruimte meer is en deze dus ten koste zou gaan van ande re supermarkten. Het College bestrijdt dat, omdat de uitbreiding niet zozeer vertaald wordt in veel meer artikelen, maar in kwalitatieve verbetering. Daar bij kan worden gedacht aan een ruime re opzet met lagere stellingen en bredere gangpaden, alsmede meer kassa's. Het plan van de Gemar staat volgens de MKB wel, maar volgens het College niet haaks op het winkeibeieid. De MKB wijst op het concentreren en versterken van de winkelcentra in zuid en noord en dat in het beleid expliciet is vastgesteld dat verspreide winkels moeten worden teruggedrongen. Over dat laatste houdt het College er een andere mening op na. In het winkeibeieid, deel uitmakend van Deze korting is geldig t/m 30 november 1998 de Structuurvisie uit 1992, staat zelfs vermeld dat door een wizigend koopge drag door deskundigen is geadviseerd dat een supermarkt tenminste 1.100 vierkante meter verkoop vloer opper vlakte dient te hebben. De Gemar is nu nog kleiner. Ook wordt genoemd dat de verspreide winkels in beginsel de moge lijkheid moeten krijgen uit te breiden en op dit punt zijn de mogelijkheden alleen maar verruimd. Dat de uitbreiding in strijd is met het bestemmingsplan, zoals de MKB vast stelt, is juist. Het College stelt daar te genover dat het niet om een nieuwe ves tiging gaat en dat de meeste uitbreiding wordt gerealiseerd in een bestaande hal. Verder heeft de gemeente begrepen dat omwonenden geen bezwaar hebben te gen de uitbreiding en de parkeervoor ziening voor de klanten wordt op eigen terrein gerealiseerd. Het woord is aan de provincie, Deze korting Is geldig t/m 30 november 1998. Soest maakt deze maand nog twee bedragen over aan instellingen in Kedzierzyn-Kozle en dan is het geld voor de jumelage op. In principe behoort de (financiële) steun aan de stad daarna tot het verleden. Voor een therapeutisch muziekinstru ment voor een huis van zwaar lichame lijk- en geestelijk gehandicapte kinderen betaalt de gemeente 2.200 gulden. De Stichting Dom Pomocy had verzocht om deze hulp. Verder komt 2.800 gulden ten goede van een opvanghuis voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar, van wie de ouders zijn verslaafd. Met de opvang wordt getracht te voorkomen dat de kin deren in de criminaliteit verzeild raken. Het geld wordt besteed aan een project van drie maanden. De jumeiagepot is nu leeg. In het kader van de jumelage voerde de gemeente elk jaar 7.500 gulden op de begroting op voor hulp aan de Poolse stad. Omdat het gemeentebestuur, bij gebrek aan een maatschappelijk draagvlak, de jumelage heeft beëindigd, zal niet nog eens geld worden gereserveerd voor de Polen. De gemeente blijft wel ieder jaar 7.500 gulden reserveren voor internationale hulp. Aan welke doelen dit geld in 1999 wordt geschonken, is nog niet bekend. Het kan zijn dat met het geld (inter)nationaal georganiseerde acties worden ondersteund. Ook particuliere initiatieven voor hulp aan het buiten land komen in aanmerking voor onder steuning. OOIT KIEST U VOOR MOOIST De BeoSound Century kunt u overal neerzetten of ophangen. U krijgt altijd een kamerbreed geluid. Verrassend, van een systeem dat er zo bescheiden uitziet. En dat ook nog zo compleet is: CD-speler, cassetterecorder, FM-radio en actieve luidsprekers. 3 jaar garantie BANG OLUFSEN Vorige week vrijdag kwamen in het wijkcentrum Smitsveen Somaliërs en Soesters bij elkaar om zich te bui gen over de verbetering van de posi tie van de Somaliërs. De conferentie werd georganiseerd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Stichting Vluchtelingenwerk Soest. Een aantal inleiders gaf een toelichting op de problematiek van deze groep vluchtelingen. Er wonen ongeveer 150 Somaliërs in Soest; de meesten leven op i'4' ri

Soester Courant | 1998 | | pagina 7