Constanze rganger 'Nieuwe Rabobank: een kolos die vloekt met historische gebouwen' Rode Kruis huldigt jubilaressen Té kunt niet overal zelf aan denken. Soest heeft eindelijk zijn Hema 1 HANDEL WANDEL Koop de fiets van uw dromen en vraag het aankoopbedrag terug Galilei kamerthermometer Hulleman optiek E^pWNKEL arbeid maar wijs! Open brief aan de leden van de gemeenteraad van Soest ir vergrijzing meer irs aan Alzheimer Gevraagd VASTE BEZORGERS esteRDoourant Rabobank Rabobank Soest-Baarn Filiaal vanochtend geopend voor publiek Actie bij Jac. de Bruin Zn. Cadeautip van Hulleman Optiek: Laptop weg voor u EEN FEESTELIJK CADEAU EEN GALILEI KAMERTHERMOMETER PAGINA 8 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1998 SOESTER COURANT riiting Wereldwinkel Soest straat 9tel. 602 81 32 t jaar van de Global March ildlabour: de Wereldmars te- erarbeid. Volwassenen en ictievoerders en organisaties gelopen voorjaar door Azië nerika, Australië en Europa met het doel: Wereldwijd in :n om de rechten van alle kin- eschermen en te bevorderen ne het recht op gratis en goed Deze mars is een groot suc- st. Maar het doel is natuurlijk ijk dat het onder de aandacht :nsen moet blijven! Zeker nu! 20 november is het weer De e rechten van het kind. itudoen? nt uw bijdrage leveren. Want nent heeft u alle macht; mer- nkels willen per slot van reke- producten aan u verkopen, u hen dwingen fatsoenlijk za- ïn. Het moet normaal worden :delijke prijzen betalen. Het maal worden dat ze kinderuit- tbannen. U kunt daar in win- equent kritische vragen over i bij voorkeur merken kopen garanties geven. Dan zal er ;ruitbuiting een einde komen. ade Producten: Ie is een merk dat gegarandeerd kinderuitbuiting. Fair Trade is nerk van de Derde Wereld. Er ssortiment van 2500 originele n, van kleding tot sieraden, van ■d tot levensmiddelen. Alle eks en tegen een faire prijs in- bij coöperaties of bedrijfjes van ;n ambachtslieden, en verkrijg- J de Wereldwinkel. De openings in de Wereldwinkel zijn: maan- 13.00-17.00 uur; dinsdag t/m van 9.30-17.00 uur. PAGINA 9 Alvorens u stemt over de door B&W voorgestelde procedure inzake de bouw van de nieuwe Rabobank, verzoek ik u het volgende in overweging te nemen. 1. Samen met de Lange Brinkweg, de beide kerken en de rond deze gebouwen geschaarde huizen (resp. Kerkebuurt en Kerkplein), maakt het Kerkpad een in tegrerend deel uit van de historische kern van Soest. De functies en de bete kenis van deze elementen in het oudste deel van onze gemeente zijn uitvoerig beschreven en uiteengezet door de his- torisch-geografe Dr. M.K.E. Gott schalk*. 2. Mevrouw Gottschalk betoogt dat de historische kern van Soest teruggaat tot vóór de 11e eeuw. Als "brinkdorp" of "green village" behoort Soest tot het meest karakteristieke nederzettingstype van de Noordeuropese laagvlakte. De "brink" of "village green" lag tussen de Brinkweg en de Hoofdweg en werd doorsneden door het Kerkpad, een voetpad dat de langs de Brinkweg gele gen boerderijen verbond met de kerk (en sinds het midden van de vorige eeuw ook met de R.K. Petrus en Pauluskerk). Nog steeds zijn al deze be standdelen, voor wie er oog voor heeft, langs en rond het Kerkpad herkenbaar. Er is weinig weidegrond van de brink overgebleven, maar er liggen nog ver schillende prachtige boerderijen die sa men met de paden en wegen iets van die oude structuur onthullen. De meeste huizen die er in deze eeuw gebouwd zijn, voegen zich harmonisch en naad loos in dit kleinschalige, landelijke pa troon. Op dit cultuurbezit langs de oos telijke en zuidoostelijke rand van Soest moet men zuinig zijn. 3. Historische monumenten moeten na tuurlijk zoveel mogelijk worden ontzien en onderhouden. Niet alleen vanwege hun historische belang, maar ook omdat ze deel vormen van onze cultuur en daarmee betekenis geven aan ons be staan. Maar ook in Soest gaan nog steeds veel gebouwen van historische waarde verloren en grote delen van een prachtig landschap op de grens van de Utrechtse heuvelrug en het stroomge bied van de Eem zijn onherstelbaar aan getast. Op de Eng en in het Veen heb ben akkers en weiden plaatsgemaakt voor flats en huizen. Waar eens een zandweg liep, ligt nu asfalt. Deze veran deringen zijn wellicht onvermijdelijk. Maar vaak zijn veranderingen geen verbeteringen en "ongepast". De winkel bouw aan de Van Weedestraat heeft het aanzien van de eerste tweehonderd me ter van het Kerkpad Noordzijde ernstig verminkt. Ook een ander, meer recent voorbeeld mag niet onvermeld blijven: door ontwerp, schaal en uitvoering, ont siert "Visserstaete" een groot deel van de historische kern van Soest. Het is wat de Engelsen (altijd al gevoelig voor tradi ties) een "eyesore" zouden noemen: iets dat de schoonheid, aantrekkelijkheid en charme van een buurt aantast en be derft. Tijdens de vergadering van de Welfare-afdeling van het Rode Kruis zijn vorige week vijf leden in het zonnetje gezet wegens hun langdurig lidmaatschap. De dames Aleid Gijtenbeek (20 jaar!), Riek van der Linden, Jacky van Soest en Henny Jong- ma (allen 10 jaar) kregen uit handen van voorzitter Nel Pel- zer een oorkonde, een penning, een cadeaubon en een roos aangeboden. Ook Nel Pelzer zelf kreeg deze attributen uitge reikt wegens haar tienjarig lidmaatschap. 4, Als men wat het Kerkpad en zijn di recte omgeving aan schoonheid en historische waarde te bie den hebben wil bewaren, moet er bij elke voorgenomen nieuwbouw in dit deel van Soest zorgvuldig overwogen worden of een en ander zich redelijk voegt in de historisch gegroeide ambian ce van kleinschalige architectuur. Dit betekent natuurlijk niet dat er overal replica's van vroegere gebouwen zouden moeten komen. Maar veel buurtbewo ners menen dat het geplande gebouw van de Rabobank, waarover de laatste tijd zoveel te doen is geweest, niet be antwoordt aan het verlangen de histori sche kern van Soest te ontzien. Wat men ook vindt van het voorgestelde gebouw als zodanig, qua schaal en stijl past het niet in het kleinschalige en landelijke woongebied: het project is te monumen taal, te grootschalig en doet daarmee afbreuk aan het karakter van deze his torische buurt. Het College van Burge meester en Wethouders heeft zich tot spreekbuis gemaakt van de Rabobank en stelt dat het nieuwe gebouw "een antwoord is op de er tegenover gelegen kerk en muziekschool" (de vroegere pastorie). Veel mensen zijn het hier niet mee eens. Ze vinden het een kolos die vloekt met deze historische gebouwen. Als men al van een antwoord wil spre ken, lijkt het geplande gebouw van de Rabobank wat schaal en stijl betreft eer der te beantwoorden aan het nabijgele gen "Visserstaete". De toestemming van de gemeenteraad van Soest voor de bouw van deze dorpsreus lijkt nu een teken aan de wand. 5. De oorsprong van Soest reikt terug tot vóór het jaar 1000. De historische kern van het dorp - met het Kerkpad als een ruim duizend jaar oude weg - laat nog iets zien van een interessante neder- zettingsvorm en zijn geschiedenis. Ook toeristen komen te voet en met de fiets langs het Kerkpad om te genieten van wat Soest op het gebied van landschap en cultuurgeschiedenis te bieden heeft. Moet nog vóór de eeuwwisseling het unieke karakter van dit historische deel van het dorp verder worden aangetast door uit de toon vallende nieuwbouw in plaats van het zoveel mogelijk te ontzien en te behouden voor het komende mil lennium? Leden van de Gemeenteraad van Soest, ik wens u veel sterkte bij uw besluitvor ming. Met vriendelijke groet, Prof. Dr.A. Blok Voorzitter van het Comité "Kerkpad" M.K.E. Gottschalk, "Historisch-geografi- sche ontwikkelingen in en om Soest." Jaar boek Oud Utrecht 1970. (Vereniging tot be oefening en tot verspreiding van de kennis der geschiedenis van stad en provincie Utrecht.) Utrecht: De Vereniging Oud- Utrecht, 1970, pp. 103-132. Bert (31) Caria Visser (28) t pastor Jules Ypma overleed. Op jden bij de gedenksteen van zijn i vallende bladeren werden bloe- ïstor Jules Ypma zal een blijven- Je vergrijzing van de bevol- ïllen in de eerste helft van de de eeuw steeds meer mensen ziekte van Alzheimer lijden, de tweede helft van de 21e mag een stabilisatie worden :ht. nening verkondigden deskun- op 21 september j.1. op de wijd gehouden Alzheimerdag Momenteel telt Nederland 50.000 mensen die meer of r lijden aan deze vorm van ïtie. Leeftijd is en blijft de lamste factor bij deze ziekte, iker, hartinfarcten en beroer- dzheimer de vierde doodsoor- onze westerse wereld, ze Wereld Alzheimerdag ont- taatssecretaris voor Volksge- eid mevrouw Vliegenthart het exemplaar van het boekje en Hoop" uit handen van de tter van Alzheimer Nederland, :r Peijs. In dit boekwerk wordt cht gevraagd voor de duizen- lensen die de lijders aan Al- er verzorgen, begeleiden en ïn. ïedicijn Rivastigmine, sinds eregistreerd, vertraagt echter de voortgang van de ziekte bij ritte vorm van dementie. De is magertjes, het biedt geen ing. Een echt doeltreffend ijn is nog lang niet in zicht. A.d.V. i: Ref. Dagblad 22/09/98. in Soest voor de tmelden: tel. 601 41 52 V V, Bij het kopen van een huis, moet je met van alles rekening houden. Ook met dingen waar je niet zo snel aan denkt. Daarom heeft de Rabobank, als grootste hypotheek aanbieder, een eigen unieke gedragscode ontwikkeld. Zo rekenen we samen met u alle mogelijke scenario's door. Bijvoorbeeld wat er gebeurt als de rente stijgt of als uw in komen onverwachts zou verminderen. Door deze realistische kijk op de lastenberekening verschilt onze gedragscode merkbaar van de landelijke gedragscode die voor alle hypo theekaanbieders geldt. Om u het beste advies te kunnen geven, maken onze adviseurs er een sport van om beter op de hoogte te zijn dan anderen. En dat bewijzen ze elk jaar opnieuw door het Rabobank Certificaat Hypotheekadviseur te behalen. Dit certificaat geeft u de zekerheid van een up-to-date advies. Ook nemen we om de drie jaar of vaker, als dat nodig is, con tact op. Gewoon om te kijken of de hypotheek aangescherpt moet of kan worden. Waar u niet aan denkt, daar denken wij aan. Zodat u zorgeloos van uw huis kunt genieten. Het Rabobank Huis Hypotheekadvies. Een realistisch advies voor nu en later. Gaat u een nieuwbouwwoning kopen of kunt u uw huurwoning kopen dan hebben wij ook nog een extra financieel voordeel voor u. Bel voor een afspraak (035) 609 63 19. Eindelijk is het zo ver: vanochtend (woensdag 18 november) heeft de nieuwe vestiging van de Hema in Soest haar deuren geopend voor het publiek. De Hema ligt aan de Bur gemeester Grothestraat 2B - voor de nieuwe Albert Heijn-super- markt - en beschikt over ruime par keergelegenheid. SCHOONHEIDSSALON m. Weedestraat 211A (achter Valkenberg) Soest Tel: 60 1 O 71 7 Het Soester Hema-filiaal heeft een wat kleiner oppervlak dan gebruikelijk voor de meeste Hema's. Met de kleinere ves tigingen wil de Hema dichterbij de klant komen. In de afgelopen jaren zijn al 38 winkels van dit type geopend. Als gevolg van de kleinere verkoopop pervlakte - nog altijd zo'n 450 vierkan te meter - is een selectie gemaakt uit het bekende Hema-assortiment. Zo zullen van de levensmiddelen alleen de wijnen en een keus uit het assortiment koek, noten en snoep verkrijgbaar zijn. Tij dens de feestdagen worden er overigens ook roomboter-amandelstaven ver kocht. Alle andere afdelingen zijn zoveel mo gelijk in hun volle omvang aanwezig. Zo kan de klant bij de Soester Hema ook terecht voor de gordijnmaakservice en de tweedaagse fotoservice. Dat geldt ook voor de collectie kerstartikelen en Sinterklaascadeaus. Bijdetijds Met de overzichtelijke presentatie van de goederen biedt de Hema haar klan ten optimaal comfort, in een sfeervolle ambiance. Ook voor deze vestiging blijft de Hema-formule onverkort van kracht: een bijdetijdse winkel met eigen merk artikelen van goede vormgeving, goede kwaliteit, lage prijs en de "niet-goed- geld-terug"-garantie. Vijf jaar lang gerieflijk, inclusief de gratis gebruikelijke servicebeurt, rijden op een kwaliteitsfiets. En over vijf jaar het aankoopbedrag ook nog helemaal terugkrijgen. Jac. de Bruin Zn Soest biedt de fiets- liefhebbers tot en met 1 maart 1999 de gelegenheid om voor een dub beltje op de eerste rang te zitten. Bij aankoop van een gebruikte of over jarige nieuwe fiets met een waarde van minimaal f 500,- ontvangt iedere koper tot het eind van het jaar een zogenoemd Terugbetalingscertificaat, van gelijke waarde als het aankoopbedrag van de fiets. Terugbetalingpromoties bestaan al lan gere tijd. Het is eigenlijk niets anders dan een uitgestelde korting. "Toch is onze actie uniek omdat we het gehele aankoopbedrag van de bij ons gekoch te fiets terugbetalen. Men moet alleen een fietsdiefstalverzekering (voor drie jaar) van de Stichting Fietsactie afslui ten", aldus de inventieve initiatiefnemer De Bruin. Bovendien is per certificaat een bedrag van tien gulden admi nistratiekosten verschuldigd. Waterdichte constructie De koper van een fiets, uit het assorti ment van vele honderden fietsen bij Jac. de Bruin Zn gekozen, kan over pre cies vijf jaar na aankoop en binnen 30 dagen zijn of haar ontvangen certificaat verzilveren. "Als hij/zij correct en op tijd handelt, ontvangt de koper het aan koopbedrag op bank- of girorekening in guldens of euro's terug", weet De Bruin. De periode van vijf jaar begint op de uitgiftedatum die op het Terugbetalings- certificaat staat vermeld. "Het is een waterdichte constructie. Het aankoopbedrag wordt niet door ons, maar door "Verzekerd Keur" gegaran deerd en terugbetaald." Verzekerd Keur is bij de Kamer van Koophandel in Gel derland ingeschreven en heeft daartoe bij AON een verzekering afgesloten. "Dat is wereldwijd de grootste verzeke ringsmakelaar met een omzet van zes miljard gulden. AON is in 60 landen actief en gerespecteerd", aldus De Bruin. Spelregels Hij verwacht een enorme toeloop van mensen die de formule omarmen en de komende maanden beslissen om bij Jac. de Bruin Zn een fiets aan te schaffen. De actie is precies een week beproefd. "We hebben in Soest en wijde omgeving huis-aan-huis flyers verspreid. Maar er komen ook fietsliefhebbers uit andere delen van het land naar Soest." De Bruin verwacht veel respons op zijn unieke actie. "En er zitten geen mitsen en maren aan. Je moet als koper alleen zeer zorgvuldig omgaan met de spelre gels en de tijdslimieten die zijn gesteld." Alle informatie hierover vindt men in een door de Stichting Fiets Actie gepro duceerde fraaie folder. "Die geeft duide lijk aan wanneer en op welke wijze je als koper actie moet ondernemen om je geld terug te krijgen. Je moet daarvoor niet te vroeg of te Iaat aankloppen. Mensen die conciëntieus te werk gaan, kunnen gegarandeerd rekenen op terug betaling. Een drie-stappenplan wijst hen daarvoor de weg." De actie geldt voor gebruikte fietsen vanaf f 500,- en op overjarige nieuwe fietsen vanaf f 500,-. De actie loopt tot en met 31 december 1998. Inmiddels hebben al honderden mensen op de actie ingehaakt. De Bruin bekijkt gedurende dit winterseizoen of ze slaagt. "We beslissen aan de hand van de res pons of we ermee doorgaan." Voorlopig heeft de potentiële fietsenkoper dus nog ruim vier weken om te beslissen. Voor u een feestelijk cadeau, een Galiiei kamerthermometer bij Hulleman Optiek. Galileo Gali lei (1564-1642) constateerde al dat de dichtheid van vloeistoffen veranderde bij verschillende tem peraturen. Fabrikant Mühler heeft deze eigenschap benut voor u om er een fraai uitziende ka merthermometer van te maken. Het is een fascinerende thermometer met een onbeperkte levensduur. De temperatuur wordt door kogels aan gegeven, die een bepaald gewicht hebben wat onderling 2/1000 gram van elkaar verschilt. Bij verandering van temperatuur verandert de dicht heid van de vloeistof in de thermo meter. Als de omgeving zich ver ft. warmt dan neemt de opwaartse druk af en de kogels zakken langzaam naar beneden. Omgekeerd zullen de kogels stijgen als de omgeving kouder wordt. De vloeistof in de kogels kan van ver schillende kleuren worden voorzien. De temperatuur kunt u aan de on derkant van de zwevende kogels af lezen. De mondgeblazen kogels worden door glasblazers gefabriceerd en ge ven de temperatuur op de graad nauwkeurig aan. Bij Hulleman Optiek krijgt u deze unieke mondgeblazen thermometer ter waarde van f 79,- bij aankoop van een montuur met glazen. Hulleman Optiek, Burg. Grothestraat 10, Tel. 6013869. Geldig t/m 31-12-1998. Filiaalmanager Fleur Voortman en enkele vari haar medewerkers zijn de af gelopen week nog druk bezig geweest met het inrichten van de Hema-winkel. Bij de Hema-Soest vinden ca. 25 mede werkers een hele of gedeeltelijke ar beidsplaats. De nieuwe vestiging staat onder leiding van filiaalmanager Fleur Voortman. De openingstijden zijn als volgt. Maan dag: 11.00-18.00 uur; dinsdag, woensdag en donderdag: 09.00-18.00 uur; vrijdag: 09.00-21.00 uur; zaterdag: 09.00-18.00 uur. In de cember zijn er ook extra koopavonden voor de feestdagen. Bij een autokraak aan de Amersfoort- sestraat in Soesterberg is vorige week een laptop-computer buitgemaakt. De eigenaar, een 53-jarige inwoner van Hemrik, deed aangifte bij de politie. TER WAARDE VAN 79,- BIJ AANKOOP VAN MONTUUR MET GLAZEN VOOR O O G Z O R G BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Reglster-optometristen - Contactlensspecialisten A.N.V.O. BURG. GROTHESTRAAT 10 - 3761 CM SOESTDIJK - TEL. 601 38 59 Geldig t/m 31 december 1998

Soester Courant | 1998 | | pagina 9