S T i "De drempel is veel lager geworden" tv O., "Warm en gezellig in Seniorenbus" ir van! Visser [f P i ACTUEEL l~ e, Soester bekent seks, maar ontkent plegen van ontucht Verdachte aanranding blijft in voorlopige hechtenis Amnesty-avond over 50 jaar Rechten van de Mens VOS nodigt ouderen uit voor Kerst-Inn PAGINA WOENSDAG 2 DECEMBER 1998 TER ENSTAAF 6.95 ingoed m/v per m/v tmaker SOESTER COURANT lieuwe stijl 'Praten met B& W'persoonlijker en prettiger PAGINA 3 h wouden ÜÊ*rA Seniorenbus: tel. 6019190 I SWOS staat stil bij tien jaar vervoer en 125.000ste passagier g advies andelingen? naar »nsten! 50 jaar? lvw\A' Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Waarom naar De Hypotheker? Daarom naar De Hypotheker! Maak een afspraak met De Hypotheker bij u in de buurt: Soest, Steenhoffstraat 66, 035-6036000 De Hypotheker Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Cadeausuggestie: een dinerbon van 'tLuykje valt altijd in de smaak! Fakkelwake in Soest Zuid Controles I Vuurwerk Op Eerste Kerstdag in Molenschot Wim Butzelaar Telefoon weg 'Specialist, Ook voor service moet u bij ons zijn ondje geluidsapparatuur oper van je. f tel. 035-601 03 44 Don: (035) 601 03 44 spreekt wnzetf "De mensen komen wat makkelij ker binnenvallen. In de oude stijl 2ouden velen niet zijn gekomen. Ik neb het mijn bezoekers gevraagd en jze vinden dit prettiger." Volgens Bart Krol is de nieuwe stijl van 'Pra- [ten met B&W' aangeslagen bij de oevolking van Soest. Doorgaans sneeuwde de individuele burger onder tijdens de praatsessies met het dagelijks bestuur van de gemeente. Het leger ambtenaren en de bulk poli- jtici, die zich al jaren in het lokale circuit ■bewegen, vormden een emotionele bar- Irière voor de Soester die met vragen zat ^opgezadeld, zijn klachten kwijt wilde of K een oplossing voor zijn probleem zocht, B hoe groot of klein van aard dan ook. K Dat is nu veranderd. Voortaan kan de j( burger aanschuiven voor een gesprek S: onder vier ogen met burgemeester Hans lt de Widt of een van de drie wethouders. jHet viertal zat donderdagavond in het I gebouw van de Prins Willem AJexander- H school. De Widt, Krol, Neks Blommers I en Pieter ten Hove waren even terug in Ihet klaslokaal en leerden dat de per- I soonlijke benadering een goede greep is R geweest. Krol is daarvan overtuigd. I "Het is mij goed bevallen. In een volle Izaal zeggen de mensen niet zo snel I waarvoor ze zijn gekomen. Nu konden ze gewoon komen binnenlopen, ze wer- I den opgevangen door een ambtenaar als I ze moesten wachten en konden ook nog leven kwekken met De Kam (de baas I van alle ambtenaren - red.) als ze dat I wilden." Met een kopje koffie aan een tafel voor twee praatten de burgers vervolgens vrijuit. Krol schat dat zo'n twintig Soes- ters een bezoek aan de school aan de Beetzlaan de moeite waard vonden. In de meeste gevallen met vragen en op merkingen over het verkeer, zoals de invoering van de 30 kilometerzones, maar ook over hondenpoep, uitstallin gen op de Van Weedestraat en het ver plaatsen van een abri om maar wat in dividuele wensen te noemen. Ook was er een ondernemer die zomaar even op de koffie kwam bij de burgemeester. Nieuw is ook dat de College-leden soms zaken moeten bespreken die in het vak gebied van een van hun collega's thuis horen. "Sommige dingen weet je exact, omdat het je eigen portefeuille is, soms moet je bepaalde zaken meenemen. Maar beloven doe ik toch niets op dit soort avonden," aldus Krol die in fe bruari wederom van de partij zal zijn als het voltallige College aanschuift in Soesterberg. Dat betekent niet dat de inwoners van Soest worden overgeslagen. Waar de praatavonden voorheen wijkgebonden waren voor wat betreft de gesprekson derwerpen, kan nu iedereen op bezoek komen, ongeacht waar het College zich heeft genesteld. Nog een voordeel ten opzichte van de oude stijl is, aldus Krol, dat de mensen niet perse om acht uur aanwezig hoeven te zijn. "Als ze om negen uur denken: o, toch nog even langsgaan, dan is dat geen probleem. De mensen komen nu gemakkelijker, zo Er waren ook bewoners die een ge meenschappelijk belang dienden. Wet houder Neks Blommers schrijft het alle maal nauwkeurig op. Foto: Goos van der Wilt vanuit huis, binnenlopen. Dat werkt be ter dan bellen of een volle zaal. De drempel is veel lager geworden." De Seniorenbus is op werkdagen tus sen 9.00 en 16.00 uur bereikbaar via telefoonnummer 6019190. De bussen rijden ook 's avonds en in het week einde. Een rit door Soest (of 's middags naar Medisch Centrum Molendael in Baarn) kost 1,75 gulden, een rit naar Amersfoort 2,00 gulden. Voor col lectief vervoer (minimaal vijf perso- ten) gelden afwijkende bijdragen. In groepsverband kan de Seniorenbus tevens worden benut voor bezoek aan bijvoorbeeld een theater buiten de gemeentegrenzen. Een van de bussen is geschikt voor rolstoelvervoer. Wie hiervan gebruik wil maken, moet minimaal een dag van te voren reserveren en tien minu ten voor de afgesproken tijd klaar staan. De SWOS zorgt voor hulp bij het in- en uitstappen. gdheden mP lete ranqe STYLUS R PRINTERS inifieke printer Plezierige pnjs 3nd leveren wii ook e merken. \\m oeten ST M Soes/dijk Uw Renault dealer .itWsËÊ TROMP Een enkele chauffeur kan wel eens humeurig zijn, de drempels in Soest kunnen aardig wat teweeg brengen, maar verder steekt mevrouw M.A. Ipenburg de loftrompet over de Se niorenbus. De 69-jarige Soester- bergse stapte maandag uit met een grote bos bloemen in haar hand. Die kreeg ze, omdat ze de 125.000ste passagier is, die de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) in tien jaar tijd vervoerde. Elke maandag stapt ze op het Dorpsplein in om zich naar Aqua Indoor te laten vervoeren voor haar wekelijkse zwemuurtje. Zo ook eergis teren. "Kwam er plotseling een man naar voren. Ik vroeg of hij ook met de bus mee moest en toen werd ik ineens overvallen met bloemen", aldus de Soesterbergse. "Ik vind het lekker warm en gezellig in de bus, we praten over ditjes en datjes en hij is altijd op tijd." Elke dag worden 55-plussers thuis op- 1 gehaald, naar de winkel, het ziekenhuis, het theater, de tandarts, de bieb of fa milie gebracht en weer naar huis gere den. De SWOS staat deze week stil bij het feit dat de Seniorenbus al tien jaar rijdt. Tot en met zaterdag ontvangen alle passagiers een pen met inscriptie, voor mevrouw Ipenburg was er een bos bloe men én een presse-papier met het SWOS-logo, die haar drie mede-reizi gers overigens ook kregen. Lage bijdrage De SWOS beschikt over twee bussen, waarvan er één tevens is uitgerust voor rolstoelvervoer. Uit het Soester straat beeld zijn ze niet meer weg te denken, de busjes beplakt met reclame-uitingen. Het commerciële uiterlijk heeft alles te maken met de sponsoring van bedrijven. Dankzij deze inkomstenbron en de sub sidie van de gemeente kan de SWOS de bijdragen van de passagiers laag hou den. Voor een rit door Soest en Soester berg moet 1,75 gulden worden neerge teld, vervoer naar Amersfoort kost twee piek, maar de passagiers mogen ook meer betalen. Zeker niet onbelangrijk is dat de Senio renbus verder draait op de medewerking van vrijwilligers. Op dit moment zijn dat er 54. Het betreft chauffeurs en mensen die de telefoon bemannen, die allemaal belangeloos minimaal een dagdeel per week inzetbaar zijn. Tienduizenden kilometers leggen de twee bussen, die om de vijf jaar worden vervangen, af. Het aantal ongelukken valt mee. Een vrijwilligster van de SWOS kan zich eigenlijk maar twee on gevallen herinneren en daarbij ontstond gelukkig alleen materiële schade. "Maar we pakken nog wel eens een Amster dammertje mee. Vooral de paaltjes bij de bejaardentehuizen leveren problemen op." Mevrouw M.A. Ipenburg werd maan dag verrast met bloemen, voordat ze zich door de Seniorenbus naar Aqua Indoor liet brengen vóórhaar wekelijkse zwem uurtje. Origineel Amsterdams café uit de jaren '50. Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. De Soester Duinen RESTAURANTS VERGADERCENTRUM Soesterbergsestraat 188 - Soest 035 - 603 60 10 7 dagen per week geopend! MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. yOüV t/u -tvu w Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Steenhoffstraat 66, Soest Voor een overzichtelijk hypo theekadvies op maat en het afsluiten van de juiste hypo theek door een persoonlijke adviseur die u kosteloos al het werk uit handen neemt. Volledig objectieve en 100% onafhankelijke hypotheek bemiddeling Kosteloos advies op maat Keuze uit vele honderden hypotheekvarianten De meest gunstige voor waarden Alle fiscale aspecten tot op de gulden voorgerekend Begeleiding van A tot Z gedurende het hele aan kooptraject Ook na het afsluiten van de hypotheek volledige service Adviseur Evert-jan Wijers secretaresse Henriëtte Beijersbergen 1 "Ik heb gemeenschap met haar ge had, maar dat was geen ontucht", verklaarde een 26-jarige Soester gistermorgen voor de Utrechtse rechtbank. De man hoorde een jaar celstraf eisen, waarvan de helft voorwaardelijk, omdat hij meerdere keren seks had gehad met een meis je dat nog geen 16 was. De Soestse zag de man als broer bij wie ze haar hart kon luchten. Ze was ver liefd op hem en schreef hem veel brie ven. Maar met hem naar bed wilde ze niet, daar voelde ze zich te jopg voor. Dat had ze hem ook gezegd. Alleen door haar verliefdheid kon ze geen weerstand bieden. De moeder van het meisje diende bij de politie een klacht in. Haar dochter zou 11 jaar zijn geweest toen de verdachte haar voor het eerst zoende. Later be tastte hij haar en had ze vijf keer tegen haar zin gemeenschap met hem, vertel de het meisje de politie. De verdachte benadrukte gisteren dat zijn vriendinnetje 14 was toen ze voor het eerst seks hadden. En hij hield vol dat vooral zij het initiatief nam. Volgens de officier van justitie wekte de Soester ten onrechte de indruk dat zij hem een loer had gedraaid. En ze wees erop dat het ontuchtartikel in de wet juist is be doeld om jonge mensen te beschermen. De rol van het slachtoffer doet er daar bij niet toe. Ze legde alleen de ontucht ten laste tussen najaar 1995 en april 1997. Omdat de man na zijn arrestatie gelijk in therapie is gegaan, eiste de officier een deel van de straf als voorwaardelijk. En dankzij het nog blanco strafblad van de Soester mag het onvoorwaardelijke worden omgezet in 240 uur dienstverle ning. Volgens een psycholoog heeft de ver dachte geen pedofiele neigingen, maar is hij met zijn passieve opstelling wel licht verminderd toerekeningsvatbaar. Volgens advocaat mr. I. Janssen is het meisje daarentegen vroeg volwassen. Uit de gedetailleerde beschrijvingen van zijn cliënt zou af te leiden zijn hoe ervaren zij te werk ging. BAR,I5II(LL^R STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 De 26-jarige Soester die ervan wordt verdacht in augustus een plaatsgenoot in haar woning te heb ben aangerand, blijft in voorlopige hechtenis. De rechtszaak, die giste ren zou dienen, is aangehouden voor getuigenverhoor. De rechtbank verwees de zaak terug naar de rechter-commissaris om op ver zoek van advocaat mr. H. Veen het slachtoffer en een andere getuige te la ten oproepen. Maar zijn verzoek om opheffing van de voorlopige hechtenis wees ze af, omdat er volgens de recht bank voldoende grond voor verdenking is. Veen meent dat de verklaring van het slachtoffer alleen niet bewijst dat de Soester haar ook werkelijk heeft aange rand. Wel geeft de verdachte nu toe dat hij bij de vrouw in de woning is geweest. Zijn vingerafdrukken stonden op haar raam. Bij de politie ontkende hij zijn bezoek aanvankelijk. Volgens de officier beschikt justitie niet vaak over zulk duidelijk steunbewijs als vingerafdrukken. Bovendien is er vol gens haar een kans dat de verdachte de vrouw opnieuw opzoekt als hij vrij zou komen. Ook op de dag na de aanran ding zou hij bij haar zijn geweest. Bo vendien gaat hij regelmatig naar zijn ouders die bij de vrouw in de buurt wo nen. De zaak is voor maximaal drie maanden aangehouden. Amnesty International-Soest orga niseert op donderdag 10 december de jaarlijkse fakkelwake, ditmaal in het winkelcentrum Soest-Zuid (bij de vlaaienwinkel), van 17.00 tot 17.30 én van 19.30 tot 20.00 uur. Fakkels (f 2,50) zijn ter plaatse ver krijgbaar. De fakkelwake staat in het teken van de 50e verjaardag van de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens. Dat geldt ook voor de discussiebijeen komst die 's avonds vanaf 20.00 uur plaatsvindt in de Deel (achter de Oude Kerk). Deze avond wordt georganiseerd door de commissie Kerk Samenleving van de Raad van Kerken Soest, Amnes ty en het toerustingswerk van de Sa- men-op-Weg-kerken. Spreker is me vrouw H.R. Kraemer, secretaris van de werkgroep Mensenrechten van de (lan delijke) Raad van Kerken. In de discussie gaat het o.m. over de kerken en de mensenrechten. De kerken doen veel aan dit onderwerp; vrijwel onbekend is dat zo'n 80 van de Am- nesty-vrijwilligers uit de kerken afkom stig is. De deelname aan bijvoorbeeld het asielkamp van twee jaar geleden werd in kerkelijke kring overigens meer gekoppeld aan het bijbelse recht van de vreemdelingen dan aan de mensenrech ten, zegt Joop Verdonk, secretaris van de commissie Kerk Samenleving die de discussieavond mede heeft voorbe reid. Hij wijst er verder op dat de Icht- huskerk elke zondag een flinke groep asielzoekers herbergt. Sociale rechten In de Nederlandse samenleving bestaat volgens hem doorgaans meer belang stelling voor de vrijheidsrechten dan voor de sociale rechten van de mens, terwijl deze toch ook een wezenlijk on derdeel van de Universele Verklaring vormen. Omdat de staten - als bescher mers van de mensenrechten - steeds meer macht verliezen, moeten groepen als Amnesty zich langzamerhand ook meer en meer gaan richten op andere samenlevingsorganen, maar ook op het internationale bedrijfsleven. Op de discussieavond in de Deel is ie dereen welkom. De toegang is gratis. Vorige week dinsdag controleerde de politie de blauwe zone op het Raadhuis plein. Zes automobilisten hadden de parkeerschijf vergeten. Op de Peter van den Breemerweg werden drie automo bilisten bekeurd omdat ze de gesloten verklaring negeerden. Op de Birkstraat werd dinsdagochtend een controle ge houden op de fietsverlichting. Er wer den 89 fietsen bekeken; van vier bleek de verlichting niet in orde. Op de Insingerstraat is vorige week een PTT-brievenbus vernield. De bus werd vermoedelijk met vuurwerk opgeblazen. De daders zijn onbekend. De poststuk ken die al in de bus zaten werden op de gewenste adressen bezorgd. De projectgroep VOS, werkgroep van de Stichting Welzijn Ouderen Soest, organiseert op Eerste Kerstdag (25 december) een Kerst-Inn. De projectgroep no digt met genoegen 55-plussers uit, woonachtig in Soest en Soesterberg, die anders Eerste Kerstdag alleen zouden door brengen. De Kerst-Inn begint om 14.30 uur en zal circa 19.00 uur afgelopen zijn. De bezoekers kunnen rekenen op een ambiance die past bij Kerstmis: fees telijke drankjes, een smaakvol kerst buffet en een verrassend muzikaal optreden. Mede dankzij de sponsors wordt geen enkele financiële bijdra ge gevraagd! Het vervoer kan het probleem niet zijn, want ook dit kan gratis verzorgd worden, óók rolstoel-vervoer. Rea geer en reserveer zo snel mogelijk bij de VOS, Margöt Bultink, p.a. SWOS, tel. 035-6023681. De Kerst-Inn vindt plaats in de kof- fiezaal van verzorgingshuis Molen schot, Dalplein 6. De bekende Soester Wim Butzelaar (1918-1998) is onlangs plotseling over leden. Zijn vader was ook al een gebo ren en getogen Soester en heette in de volksmond: Schele Piet van Schrale Helmus van Dikke Jaan van 't Pad. Hel mus komt van Wilhelmus en met 't Pad werd het Kerkpad bedoeld. Als zevenjarige werd hij lid van het jon genskoor van meester Horvers en ze ventigjaar lang zong hij in het kerkkoor. Na twee jaar kweekschool werd hij in de crisisjaren leerling-kapper bij Klomp aan de Koninginnelaan. Elke dag wer ken van acht tot acht en op zaterdag van acht tot half twaalf 's avonds. Na tienen kwamen Jan van Breukelen (slager), slager Renes, Koenen (boer), Paul Dijk man (melkboer) en van Essen (kruide nier) nog even gezellig scheren en knip pen. In 1934 zong Jan van Breukelen bij de barbier dan steevast: "Wie met een zachte hand wil zijn ge- schoren Kome niet zondags, maar daags tevoren Want wie mij des zondags komt bezoeL ken 1 Vindt niets anders dan stompe messen en vuile doeken. De vaste klanten hadden een maand abonnement van f 1,75 voor drie keer scheren in de week en één keer knippen in de maand. In 1945 werd hij eigen baas aan de Steenhoffstraat en docent van de kappersschool van Hilversum. Tot hij er om gezondheidsredenen mee ophield in 1973 kwamen er vrouwen in de kapsalon die zeiden: ik mag niet van mijn man thuiskomen zonder dat u een mop hebt verteld. Hij had een boekje in zijn zak waarin wel 300 Soester grappen stonden. Zoals deze: "Er stapt een Soester zakenman ons sta tionnetje binnen en vraagt om een en kele reis Nanking. Dat heeft de loketbe ambte nog nooit meegemaakt en ver wijst hem naar Utrecht. Tevergeeft. Via Berlijn, Warschau, Moskou, Wladiwo- stok en Peking (overal moet hij uitstap pen om een vervolgkaartje te kopen) bereikt hij uiteindelijk Nanking. Na tien dagen moet hij terug en vraagt aan het loket een enkele reis Soest. Vraagt de Chinese lokettiste: Soestduinen, Soest- Zuid, Soest-midden of Soestdijk?..." Butzelaar was lid van de toneelvereni ging "Kunst Vermaak" o.l.v. gemeen tesecretaris J. Alders en elf jaar achter elkaar Prins Leut I tot en niet Prins Leut XI van de Narre Knollen. Daarna werd hij voorzitter van Orves, de Oude Raad van Elf in Soest, een functie die hij tot zijn dood toe bekleedde. Net als Toon Hermans kreeg hij in Limburg het "Grootkruis van Verdienste in de Orde van de Gulden Humor." Een glansrol vertolkte Wim Butzelaar als veilingmeester van de inventaris vaii de oude Petrus en Pauluskerk en twee jaar geleden nog als veilingmeester vari Spullenhulp in Artishock. Hij was lid van de Parochieraad en de liturgiecom missie. Zeven jaar speelde hij klarinet bij de Soester Harmonie, was 35 jaar lid van de Springbokken en 25 jaar speelde hij voor Sinterklaas op de Bonifacius- school. Als ceremoniemeester bij het honderd1 jarig bestaan van de Soester Onderlinge Brandverzekering vertelde hij over de brandweer van vroeger met z'n opper- brandmeester, kwartiermeester, pom- pers, pijpleiders, klokkenluiders, klep perlieden, voerlieden, etc. En dan zong hij de Soester topper: "Er is een hooiberg in de brand gevlogeri Hoal de spuut, hoal de spuut, hoal dè spuut, Toen de brandweer kwam al aangevlogetï Toen was 't uut, toen was 't uut, toen was 't uut. Met Wim Butzelaar is de vorige week ook een stukje Soest heengegaan. Hij ruste in vrede. Op de Van Weedestraat is vorige week een mobiele telefoon gestolen uit de auto van een 49-jarige inwoner van Schaik. Het apparaat werd weggenomen toen de eigenaar heen en weer liep bij het laden en lossen. Hij deed aangifte bij de politie. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1998 | | pagina 3