Constanze E) 1 »e Engenhof ondergaat uitbreiding f jgü' f f iterke Tandenbus bij Waterinkschool Soester Dictee 1998 echte kraker *4 7ACTUEELf dventsconcert 'The Messengers Hulleman optiek eicperl (s%) schoemaker De Soester sinterklaasviering -5^!NA/OENSDAG 2 DECEMBER 1998 SOESTER COURANT PAGINA 7 HAATSBERGEN louwcentrum na zeven jaar al te klein irage Ruud ^Hutteribergl feil 4 '-4 1 il van Hengstum t nu eindelijk sluit genomen net Mariska i samenwonen. feliciteerd. e vrienden!!! Voorlichtingsproject over 'mondgezondheid' VOOR U EEN FEESTELIJK CADEAU EEN GALILEI KAMERTHERMOMETER TER WAARDE VAN 79,- BIJ AANKOOP VAN MONTUUR MET GLAZEN 1 ondag 13 december in NPB-kerk Onder invloed Aanraken toegestaan. BANG OLUFSEN CENTER Burg. Grothestraat 9, Soest. Tel. 035 601 03 44 Bert Jansen (Bussum) opnieuw winnaar Meningen van lezers Sterkedrank en spelling Valkuil Groot Soester Dictee 1998: hebben wij kennis gen. eel onverwachte overlig rdeerde collega vele jaren heeft hij ZJ ngezet voor ons bedrijf f /r. Lillian Schaatsbergerl en Patrick en overige fa| <racht en sterkte toe mJ ctie en medewerkers ex Balanceertechniek I en Reparatie alle merken f X. station tkeuring dieselmotoren jop auto's Imalaan 50 - Soest 00 n 035-6023608 Uw huisschilder voor X u r Schilder- en behang- werkzaamheden Inlerieurafwerking Meerjarenplanning Kleuradviezen Nachtegaalweg 26 L Telefoon 035 - 601 88 ét aantal bezoekers aan de Engen- »f, het rouwcentrum aan de Albert uyplaan, is soms zó groot dat er Det worden uitgeweken naar an- ére locaties. Daarom is besloten i condoleanceruimte uit te brei- n. ruimte wordt nu twee keer zo groot, lat het naar men hoopt niet meer zal lorkomen dat de bezoekers van een \vaart buiten in de rij moeten staan, Jals de laatste jaren wel eens is ge- §urd. Het is de bedoeling dat het nieu- centrum in de loop van maart vol- bnd jaar heropend wordt. De Engen- )f blijft tijdens de verbouwing overi- gns gewoon open voor gebruik, let aantal opbaringen in de Engenhof vooral nadat de opbaarruimte in zie- fenhuis Zonnegloren gesloten werd - de atste jaren aanmerkelijk gestegen. Een antal van 250 opbaringen per jaar is genlijk te veel. De maatschap die het itvaartcentrum beheert bestaat uit de Gooische Uitvaartverzorging, de Monu- ta Uitvaartgroep N.V. en de Christelij ke Vereniging voor Uitvaartverzorging Soest. Zij namen het initiatief om de Engenhof - zeven jaar na de totstand koming in 1991 - uit te breiden. Aannemer G.W. van de Grift is in ok tober met de verbouwing begonnen. Eind januari zal de bouw gereed zijn, verwacht men, en de officiële ingebruik name volgt dan in maart. Parkeren Naast de verdubbeling van de condo leanceruimte wordt ook het parkeerter rein uitgebreid. Dat gebeurt op het naastgelegen eigen terrein, zodat de omgeving gevrijwaard blijft van overlast. De uitbreiding is esthetisch verantwoord en past goed bij de huidige vormgeving van het gebouw. De inrichting van de verdubbelde condoleanceruimte doet zeker recht aan de wijze waarop de bij eenkomsten rond overlijden en uitvaart plaatsvinden. De verbouwing van het rouwcentrum is in volle gang. SCHOONHEIDSSALON v. Weedestraat 211A [achter Valkenberg) Soest Tel: 6Ü 1 O 71 7 VOOR -icht op het Colenso aaie natuurgebieden en open alkon, keuken, 2 slaapkamers. V.-blokverwarming en berging e groepen 4,5 en 6 van de Prof. J. aterinkschool aan de Smitsweg ebben vorige week een kijkje kun- en nemen in de Sterke Tandenbus. e bus is een initiatief van o.a. het Kruis, de GGD's en enkele andpastaproducenten. n de Sterke Tandenbus wordt speels ngegaan op onderwerpen als poetsen het onderhoud van het gebit. Ook ordt de mondverzorging erdoor gesti Kinderen van de Waterinkschool laten zich in de bus alles uitleggen over tan denpoetsen en 7o meer Foto: Goos van der Wilt muleerd. De mondgezondheid" van de jeugd is de laatste 25 jaar sterk verbe terd, maar er zijn aanwijzingen dat de daling van cariës (tandbederf) nu stag neert. In de bus kregen de kinderen een actie ve les over mondverzorging, met o.a. een speciale voorlichtingsfilm en een liedje. Met behulp van "gebitsmodellen" werd er klassikale poetsinstructie ven. De kinderen kregen verder een brochure mee. :.v.-gas en tuin met uit 3p. 166 m2. Inhoud woonhuis ca. dkamer, toilet en overloop. 2e net grote kamer en royale voor in de directe nabijheid. iet moderne bedrijfs- 'loers) aan doorgaande weg in oed zichtbaar. Indeling woon- i, kelder, toilet en hal. 1e verd.: overloop. 2e verd.: vaste trap irgruimte. Verwarming middels nenteel in gebruik als kantoor tnderhoud. Bedrijfsruimte: opp m. De bedrijfsruimte is in 1992 /oorzien, zoals: ISDN telefoon- •zen, alarminstallatie, systeem >troom, c.v.-gas enz. Uitstekend nder voorbehoud goedkeuring Op zondag 13 december om 14.30 uur wordt in de NPB-kerk aan de Rembrandtlaan 20 door "The Mes sengers" een adventsconcert gege ven O O G Z O R G BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Register-optometristen - Contactlensspecialisten A.N.V.O. BURG. GROTHESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDUK - TEL. 601 38 59 Geldig t/m 31 december 1998 Op de Koninginnelaan heeft de politie in de nacht van woensdag op donderdag een 47-jarige Soester staande gehouden, omdat hij met te veel drank op wilde deelnemen aan het verkeer. Hij reed nog maar tien meter toen hij tegen een zuiltje knalde. Zijn rijbewijs werd inge vorderd en er werd proces-verbaal op gemaakt. Op de Veenbesstraat hield de politie donderdagochtend in alle vroegte een 24-jarige Soester aan, omdat zijn rijge drag opviel. Hij moest blazen en kreeg een rijverbod van drie uur plus een pro ces-verbaal. Het koor wordt begeleid door een com bo bestaande uit een pianist, gitarist, dwarsfluitiste en een drummer. Mede werking zal worden verleend door het blokfluitkwartet "Cadache" uit Leusden, dit alles onder leiding van dirigent Gert Manree. Het wordt een gevarieerd programma, van Gospel tot acapella Christmas-Ca- rols. Bij sommige liederen kan er mee gezongen worden. Tijdens de pauze wordt een consumptie aangeboden. De toegangsprijs is voor volwassenen f 7,50; kinderen tot 12 jaar en 65-plus- sers f5,-- Toegangskaarten zijn verkrijg baar in de voorverkoop bij de VW en op 13 december aan de zaal of via de koorjeden. De zaal is open vanaf 14.00 uur. Kijk wat er gebeurt als u de BeoCenter 9300 met een vinger beroert. Het zwarte glazen paneel licht op en leidt u naar ongehoorde muzikale ervaringen. Beo Center 9300 met CD-speler, cassette-recorder en AM/FM radio. Beolab Penta actieve luidsprekers. 3 jaar garantie BANG OLUFSEN OOIT KIEST U VOOR MOOIST "Een echte kraker", zo omschreef een van de negenendertig deelne mers vorige week donderdag het Groot Soester Dictee der Neder landse Taal, dat de SLAS voor de derde achtereenvolgende keer in het gemeentehuis organiseerde. Ook nu ging de hoofdprijs naar de Bussumer Bert Jansen, die ook in 1997 de trofee won. Op één na waren de dertig spellers die via het proefdictee in de Soester Cou rant geselecteerd waren ten tonele ver schenen. Ook bij de zogenaamde VIP's - ditmaal gekozen uit de onderwijswe reld van Soest en Soesterberg - was er een uitvaller: de chef van de gemeente lijke afdeling Onderwijs - Jacques Pot - was ziek. Hij werd ter plaatse vervangen door een andere onderwijs-VIP, het te genwoordige raadslid Ans Mann-Voort- man van GroenLinks-Progressief Soest. Onder de tien prominenten schaarden zich ook de winnaars van 1996 en 1997, resp. Bob Boersema en Bert Jansen, die elkaar ook in deze editie van het Groot Soester Dictee behoorlijk op de huid zaten. Kort na het tijdsein van acht uur en de nieuwsuitzending van de NOS werd er vanuit de raadzaal overgeschakeld naar Radio Soest, dat het hele dictee "live" uitzond. SLAS-vicevoorzitter Jan Visser, die eerder de deelnemers en enkele tien tallen belangstellenden op de publieke tribune had begroet, gaf na het wel komstwoord en enige uitleg snel het woord aan Ton Majoor, de Soester spel- lingsdeskundige die ook dit jaar de tekst samenstelde. Bibberaties Daarvoor hadden de aanwezigen hun zenuwen alvast een beetje onder contro le moeten zien te krijgen, maar toen Majoor eenmaal van wal stak waren de meeste bibberaties wel over. Zoals ge bruikelijk las hij de tekst een keer hele maal door, vervolgens enkele malen in kleine stukjes en tenslotte nog een keer helemaal, voordat het definitieve "pen nen neer!" klonk en de blaadjes werden opgehaald. Een enkele maal klonk wat protest tegen zijn "sneltreinvaart", maar het voorlezen nam al met al toch onge veer een half uur in beslag. Daarna zetten twaalf leerlingen van de klassen 5 en 6 VWO van het Griftland College zich onder leiding van Ton Ma joor, en met "coaching" van hun docente Nederlands Hannie van Hunen, aan het reuzenkarwei: het corrigeren van de in geleverde dictees. Dat nam alles bij el- Donderdag 26 november heb ik deelge nomen aan het Groot Soester Dictee der Nederlandse Taal. Voor het eerst zag ik de raadzaal van binnen met zijn centrale verlichtingsarmatuur die er van buiten uitziet als een hangende kerst boom. Middelbare scholieren beginnen te stei geren als bijvoorbeeld een leraar schei kunde bij de becijfering van hun werk punten heeft afgetrokken voor spelfou ten. Ze vinden het belachelijk. Hoofd zaak is de inhoud, de stof. Spelling is iets voor Nederlands en dan alleen bij het dictee. Bij het dictee doet zich iets omgekeeids voor: je gebruikt de spelling naar beste kunnen, maar waf je schrijft, de inhoud, ontgaat je voor een deel, ze ker als de zinnen volgepropt zijn met woorden die je op het verkeerde been moeten zetten. Dat was bij het door de heer Ton Majoor samengestelde dictee ook het geval. Waar ging het over? Sinterklaas is aangekomen en ontvangen door de notabelen en door vele belang stellenden begroet. Heilige Nico is een soort drankorgel die je niets alcoholisch moet inschenken; ook met eetbare zaken moet je oppassen, want hij kan zich be vuilen. Geef de pieten maar een kroket of zo; zijn ze ook tevreden. Om gelazer te voorkomen kun je sint en pieten een cadeautje geven. De zinnen 4 en 8 waren een soort vul- zinnen, terwijl de slotzin met een woordspeling "een kritisch woordje" aankondigt dat buiten het dictee valt. Het samenstellen van zo'n dictee is geen sinecure, maar Majoor is er in geslaagd op landelijk niveau te schrijven. De administratieve verwerking van het ech te dictee, de proef en de verantwoording waren zorgvuldig uitgevoerd. De moeilijkheidsgraad was behoorlijk hoog, lieten de deelnemers blijken. De woordkeus had een sterk Franse slag. Zeker 32 woorden waren van Frans-La tijnse herkomst: gerenommeerd, soufflé, represailles, crapaudtje, enz. Het geniep zat vooral in allerlei letter- en woord combinaties: AOW'ers, L-kamers, vut ters (wat een goor woord eigenlijk, als of je een aandoening hebt), enz. Hier van waren er zeventien. Natuurlijk waren er ook enkele eeuwi ge dictee woorden: pijlers, nochtans, uit weiden, eega. Enig geërgerd opzien werd gebaard in mijn omgeving. Schrijf je arrenslee? Met een n? Het is een van de woorden waar de nieuwe woorden lijst die tussen-n ver heeft doorgedrukt. Wist u wat een ar was? Ik niet. Woor denboek er bij. Het blijkt oorspronkelijk een narrenslee te zijn. Dat narren slaat op de belletjes van paard, personen en tuigage. Sint-Nicolaas omschrijft Majoor in het dictee als "een gerenommeerd consu ment van alcoholische consumpties". Onder de laatste vallen ook Griekse ouzo en Schotse whisky. Hij, de sint, blijkt een cosmopolische drinker. Bij mijn weten heeft onze Spaanse bisschop liever whiskey uit het rooms-katholieke Ierland, dan whisky van die stijve Schot ten. Mijn whiskey (met e) werd afge keurd. Óók woordelijk is het oppassen met alcohol. J.K.C. Fostema kaar ook nog ruim een uur in beslag (de beste dictees werden dubbel gecorri geerd), zodat het pas rond tien uur was voordat de jury - naast Ton Majoor be staande uit de SLAS-leden Lenora Crom en Idelette de Nooij - opnieuw de raadzaal betrad. De gedwongen pauze werd op aangename wijze door de Swing Selection onder leiding van Joop van Tol, die ook voorafgaand aan het dictee al voor vrolijke klanken had ge zorgd. Hoogste eer De inmiddels teruggekeerde spanning werd gebroken toen Jan Visser de uitslag van de tien beste deelnemers prijsgaf. Daarbij bleek dat de Soester ambtenaar van de afdeling Financiën Bob Boerse ma (met 13 fouten) ook dit jaar zijn meester moest erkennen in Bert Jansen (8 fouten), de Bussumse lingerieverko per die taalspelletjes als hobby heeft en ook vorig jaar met de hoogste eer ging strijken. Op de derde plaats eindigde - voor de derde achtereenvolgende keer - de Soes ter journalist Piet van Dijk, die evenals mevrouw Hoogervorst 20 fouten liet aantekenen. De 4e plaats was voor Christl Kop (23 fout), de 5e voor me vrouw N. van Hulzen (24 fout), de 6e voor Arie Treur (28 fout), de 7e en 8e "ex equo" voor de heren C.P. Kessels en H. Bosman (elk 33 fout), terwijl de 9e en 10e plaats (eveneens "ex equo") wer den behaald door de heer J.K.C. Poste- De samensteller van het Groot Soester Dictee der Nederlandse Taal 1998, Ton Majoor, laat het volgende weten. "Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in!" De juistheid van dit spreek woord bleek weer eens, want in het Soester Dictee werd ten onrechte het woord 'totnpouces' gebruikt. In het Groene Boekje staan pal onder elkaar, doch zonder woordverklaring: tompoes gebakje), mv. tompoezen; tompouce damesparaplu), mv. tompouces. Mijn welgemeende verontschuldigingen aan alle deelnemers voor deze ontspo ring. Ton Majoor V.l.n.r. Bob Boersema (2e), winnaar Bert Jansen, Piet van Dijk (3e) en SLAS-vicevoorzitter Jan Visser, die de trofee uitreikt. ma en mevrouw H. Slotboom (36 fout). De andere deelnemers - ook de meeste "prominenten" - zaten dik boven dat aantal. Armlastig Bert Jansen kreeg de wisseltrofee dus opnieuw mee naar huis, nadat hij ove rigens tot zijn teleurstelling had gehoord dat de SLAS voor alle zekerheid de spelregels had gewijzigd en winnaars voortaan van mededinging uitsluit. Omdat, zoals Visser uitlegde, de goed deels armlastige SLAS (die het van een bescheiden gemeentelijke subsidie moet hebben) het zich niet kan veroorloven al binnenkort een nieuwe trofee aan te kopen. Voorafgaande aan de huldiging van de Dictee-winnaar werd onder applaus af scheid genomen van de Griftlanders, die in SLAS-stijl - niet voor niets de Stich ting Literaire Activiteiten Soest - wer den bedacht met een boekenbom Voor mevrouw Van Hunen waren er bloemen en Ton Majoor werd, ouder gewoonte, voor zijn kolossale inspanningen be loond met eën abonnement op de Kunstuitleen. 'Instinkertjes' Uiteraard ontbrak het na afloop niet aan discussie over het ai dan niet fout reke nen van bepaalde woorden. De deelne mers waren het over één ding in elk ge val roerend eens: Ton Majoor had het dictee dit jaar weer behoorlijk zwaar gemaakt, "maar niet om u te plagen," zoals hij liet weten, "Maar om u er wat van te laten leren." Alle deelnemers kre gen na afloop allemaal een exemplaar van het dictee-zoals-het-had-moeten- zijn, met een uitvoerige toelichting op de zeer menigvuldige "instinkertjes" van Majoor. De SLAS is zeker van plan het evene ment ook volgend jaar te laten plaats vinden, liet Visser nog weten. Als VIP's denkt het literaire samenwerkingsver band dan Soester secretarissen en secre taressen uit te nodigen. De tekst van het Groot Soester Dictee 1998 staat elders op deze pagina afgedrukt. 1. Ja zeker, de sint-nicolaasavond komt al naderbij; jong en oud, van havo'er tot vutter eri van baby's tot AOW'ers, allen tenslotte wachtten toen Sint-Nicolaas en zwarte Piet kortgeleden aankwamen. 2. De goedheilig man werd in buiig weer met alle egards verwelkomd door een comité van antiautoritaire magistraten en van illustere winkeliers, de ware pijlers van dit oer-Nederlandse volksfeest. 3. Het défilé door de vooraf gemelde route ten aanschouwen van vele geïnteresseerden verliep ouder gewoonte vlekkeloos; laat ons dus uitweiden over de viering binnenshuis in volgestouwde L-kamers. 4. Het dragen van een peper-en-zoutkleurige baard werd aanvankelijk geaccepteerd, omdat de etiquetteboeken geen concrete richtlijnen vermeldden; in een zo-even verschenen circulaire raadt men dit af. 5. De oeroude bisschop is een gerenommeerd consument van alcoholische consumpties; wilt u hem alstublieft geen milliliter sterkedrank schenken, dus geen glaasje ouzo of een goedbedoeld whisky'tje. 6. Het offreren van zachtroze tompouces, die sint normaliter tijdens het koffie-uur geblinddoekt naar binnen werkt, is uit den boze vanwege zijn exuberante gezichtsbegroeiing en besmettelijke glacés. 7. Hoewel de pieten vroeger een bordje nasigoreng niet versmaadden, kan nochtans nu met een kroket, een kaassouffleetje of gekonfijte vruchten worden volstaan; er hoeft niet te worden gefondued. 8. Maar hopelijk vindt je eega het klaarmaken van jan-in-de-zak, de au bain-marie bereide koek, of van marsepein, delicieuze opgaven; het oblie-ijzer hoeft niet per se tevoorschijn gehaald te worden. 9. Wilt u represailles voorkomen, geef hun in u aller aanwezigheid een exquis souveniertje, bijvoorbeeld een polaroidfotootje van sint, die hobbyist pur sang, gezeten in uw gecapitonneerd crapaudtje. 10. Ten slotte wijden we nog een kritisch woordje aan de kerstman, die meestomstreden figuur met zijn arrenslee, die van rooms-katholieke alsook Nederlands-hervormde zijde de zwartepiet krijgt toegespeeld. Ton Majoor Ook door de jury goedgekeurd: (1.) Zwarte Piet; (8) te voor schijn.

Soester Courant | 1998 | | pagina 7