En dit zijn de knallers van deze week: vuurwer:. C> Hand op de knip voor subsidie C-drie =il Ni HOOIJER Honderd klanten klagen bij Remu Asielzoekers leren graag Nederlands NU AL OPEN! NU BESTELLEN10% KORTING Politie schrijft weer volop Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Soester Courant 6027493 WOENSDAG 9 DECEMBER 1998 77e JAARGANG NO. 16 035 - 601 14 56 Gemeente schakelt mogelijk organisatiebureau in In vier dagen tijd 126 bekeuringen Inbreker gegrepen NEFKENS jprS SOEST W'e 0 20,00 20,00 25,00 25,00 45,00 OJ SOEST Vuilniscocon opgeblazen 2,50 korting 2,50 korfing 2,00 korfing 2,00 korting 3,50 korting 9,00 korting VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest COMPLEET INGERICHTE SPECIALE VUURWERKHAL ACHTER PROVAK Surfen op Internet via kabel levert problemen op 3 Actueel Controle Morgenavond tweede ronde van dialoog over duurzaamheid 15 Soesterberg 16 Cultuur 19 Sport Tel. 06-53 91 12 37 BESPAAR 36.000,= Meer docent-vrijwilligers dringend nodig 7.95 A. van der Lee Extra voordeel a.s. zaterdag op onze kerstkraam; Winkelcentrum Hartje-Zuid Soesterbergsestraat 51, 3768 EB Soest, telefoon 035 - 601 24 00 DE KAPSALON BIJ U THUIS In het gemeentebestuur gaan stem men op om een organisatiebureau opdracht te geven om C-drie door te lichten. Het idee werd donderdag geopperd door GroenLinks/Pro- gressief Soest (GL/PS) en kreeg links en rechts bijval. Wethouder Neks Blommers wil eerst horen wat de leiding van C-drie en de biblio theek ervan vinden. De inzet van externe deskundigen zou duidelijkheid moeten verschaffen in de problematiek, waarmee C-drie kampt. De stichting verkeert in financiële moei lijkheden en heeft tot dusver de politie ke verontrusting niet kunnen temperen. Wethouder Blommers zal de suggestie van GL/PS overigens deze week in af zonderlijke gesprekken met de leiding van C-drie en de bibliotheek, die in de nieuwbouw aan de Willaertstraat gaan samenwerken, bespreken. Zolang er geen duidelijkheid is houdt de gemeente, als voornaamste subsidievers trekker, de hand op de knip. C-drie krijgt vooralsnog alleen voor de eerste helft van 1999 geld uit de gemeentekas. Maandelijks zal de Stichting met een afrekening moeten komen. In april wordt, bij de behandeling van de Voor jaarsnota, besloten of C-drie ook in de tweede helft van 1999 op subsidie van de gemeente mag rekenen. Dit door hét College bedachte scenario wordt ge steund door de zeven raadsfracties. Ze doen dat met tegenzin, omdat ze er niets voor voelen de verantwoordelijkheden van de besturen op zich te nemen, maar voelen zich gezien de huidige situatie tot deze stap genoodzaakt. Verantwoordelijkheid Blommers stelde dat de inhoudelijke verantwoordelijkheid bij de instelling blijft en dat het niet de bedoeling is op de stoel van het bestuur van C-drie te gaan zitten, maar dat de gemeente als subsidieverstrekker wel eisen mag stel len. Het CDA en de PvdA willen dat C-drie vóór maart alle gegevens op tafel heeft liggen, maar wethouder Blommers wei gert vooralsnog een limiet te stellen. Toch zal C-drie in ieder geval vóór de Voorjaarsnota-besprekingen op de proppen moeten komen met een water dicht plan én een sluitende begroting. Het verschil tussen de inkomsten en uit gaven van de theatervoorstellingen moet worden teruggebracht. Voor het seizoen 1998-'99 is tot nu toe 35 procent van het aantal beschikbare plaatsen ver kocht. In de eerste helft van volgend jaar zijn 25 voorstellingen geprogrammeerd, maar hoe het tekort moet worden terug gedrongen, is Wim Roest een raadsel. "Er is geen geld voor een publiekstrek ker," aldus het enige raadslid van D66. Volgens Blommers heeft C-drie dit sei zoen 440 cursisten ingeschreven, nor maal zijn dat er ruim vijfhonderd. Dit komt, aldus Blommers, onder meer doordat een aantal cursussen niet is De politie heeft vorige week (van dinsdag tot en met vrijdag) 126 be keuringen uitgedeeld. Op tal van lo caties werd gecontroleerd op onder meer verlichting, het gebruik van de parkeerschijf en het rijgedrag. Bij scholen aan de Dalweg en de Pau- ius Potterlaan hield de politie donderdag in de gaten hoe ouders hun kinderen van school halen. Met het oog op de verkeersveiligheid werd een aantal van advies voorzien. Twee ouders kregen een bon, omdat ze hun auto op het trot toir hadden geparkeerd. Parkeerbonnen vielen er ook te noteren op de Van Weedestraat, het Dalplein, het Raadhuisplein en de Smitsweg. De 27 betrokkenen hadden de parkeerschijf niet gebruikt of hun auto er te lang la ten staan, één was op een invalidepar keerplaats gaan staan. Dertien automobilisten werden op de bon geslingerd, omdat ze op de Ossen- damweg de verkeerde rijrichting kozen. Om dezelfde reden werden op de Fer- dinand Huycklaan twee mensen be keurd. Op de kruising van de Birkstraat en de Bartolottilaan hadden twee be stuurders lak aan de middengeleider. Ze hadden de pech dat de politie ter plaatse was. Op de Dalweg en de Beukenlaan trad de politie twaalfmaal verbaliserend op. De mensen, voor wie de boete bestemd is, negeerden het rode licht. Ook fietsers werden gecontroleerd. Hierbij ging het om de verlichting van hun voertuig. In Soest haalde de politie 25 keer pen en papier tevoorschijn, daarnaast kregen twee automobilisten een bekeuring vanwege defecte verlich ting. In Soesterberg werden drie fietsers bekeurd. Bij snelheidscontroles werden tien automobilisten opgeschreven, vijf anderen kregen een bon, omdat ze geen gordel droegen. Roest speelde voor Blommers nog een kritische noot. Hij vindt dat het Colle ge veel eerder dan in oktober moeten reageren op de slechte financiële situa tie van C-drie. "U had het eerder moe ten weten, maar het kwam u kennelijk niet uit. Eerst moest de eerste spa de grond in. Dat was nog niet gebeurd, of u signaleerde de problemen. Wij hebben u in juni al gewaarschuwd," aldus Roest. In Soest-Zuid heeft de politie donder dagnacht een negentienjarige Soester aangehouden, die bij een witgoedzaak aan de Soesterbergsestraat probeerde in te breken. Hij rende weg, maar werd achterhaald. Een half uur eerder was de politie tevergeefs bij een bakkerswinkel op de Zuidpromenade geweest. Daar was een ruit ingeslagen, maar de dader was reeds verdwenen. automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 zoekerscentrum Soest zijn bij een grote en groeiende groep bewoners bijzonder in trek. Daarom is uitbrei ding en versterking van het aantal docent-vrijwilligers dringend no dig. Het AZC zoekt nog tenminste 16 nieu we vrijwilligers, die de asielzoekers in klasjes van maximaal 20 personen kun nen begeleiden. De meeste leerlingen zijn uitermate gemotiveerd om de Ne derlandse taal te leren spreken, lezen en schrijven. Ook vanuit psychologisch oogpunt zijn de lessen een welkome af wisseling in het bestaan van de asielzoe kers. "Anders zitten ze misschien de hele dag te piekeren," zegt Henriëtte Sanders, die in het AZC de lessen Ne derlands en maatschappij-oriëntatie coördineert. Twee docent-vrijwilligers, Wieteke Jen- neskens en Arie Kleijne, kunnen uit ei gen ervaring melden dat het lesgeven aan asielzoekers zinvol en zeer "dank baar" werk is. "We hebben heel weinig verzuim, dus dat zegt wel wat." Wiete ke is oud-onderwijzeres en altijd al over tuigd geweest van de noodzaak dat de vluchtelingen zich hier zo snel mogelijk verstaanbaar kunnen maken. Ze werkt vooral met de groep asielzoekers die in hun thuisland nog niet veel onderwijs hebben gehad en zet zich dus in voor hun "alfabetisering". Arie is als oud-pre dikant (en ex-medewerker van Vluchte lingenwerk) ook vertrouwd met een stukje "onderwijs" en begeleidt twee groepen met een wat hoger kennisni veau. Armen en benen Een grote klas, van tegen de twintig leerlingen, is volgens Arie niet alleen veel gezelliger, maar ook beter, omdat de asielzoekers dan ook veel van elkaar kunnen opsteken. "De lessen gaan in het Nederlands, maar soms moet je je be dienen van Duits, Engels of Frans om begrepen te worden." Wieteke gebruikt niet zelden gebarentaal ("armen en be nen") om met haar leerlingen te com municeren, maar ze vindt dat erg leuk. "Soms is het wel moeilijk, als bijvoor beeld de ene Afghaan aan de ander uit leg geeft." Wieteke "focust", zoals ze zegt, vooral op de uitspraak van het Nederlands. Ze maakt gebruik van de zogenaamde TPR-methode (Total Physical Respon se), die niet begint met grammatica en kennis van woordjes, maar uitgaat van zinnetjes en klanken. "En je laat ook zoveel mogelijk zien wat je doet; als je TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining! ENGELS-FRANS-DUITS-SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS START DIRECT! Telefoon 033 - 4729097 HET VLEESCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Altijd kwaliteit en betaalbaar Schiesser slips, 2 stuks Schiesser singlets, 2 stuks Slater T-shirts, marine en wit, 2 stuks American T-shirts, marine, zwart en wit, 2 stuks Schiesser pyjama's, tricot Voor bouw- en interieurs Industrieweg 12 (Ind. terrein Soest Tel: (035) 60 29 468 Welkom op maandag t/m vrijdag van 08.30-17.30 uur. Zaterdag van 09.00-16.30 uur. Op de Kamperfoeliestraat is maan dagavond een vuilniscocon min of meer geëxplodeerd. De betonnen verzamelbak voor huisvuilzakken is vermoedelijk opgeblazen met wat de politie omschrijft als "grof vuurwerk". Door de klap werd een ijzeren deur twee meter weggeslingerd. Een even eens ijzeren deksel zeilde zelfs over een afstand van twintig meter door de lucht. Voorzover de politie kon nagaan was er kennelijk nergens schade aangericht. zegt: ik ga zitten, dan ga je dus ook zit ten." De meeste docent-vrijwilligers werken met een zgn. "koppelgenoot". "Je moet nu eenmaal veel herhalen, en dat kost tijd. Dan is het beter dat je el kaar afwisselt," zegt Wieteke. Ze werkt twee dagdelen per week in het AZC. - Bijna dagtaak Arie heeft er geen probleem mee dat de lessen voor hem bijna een dagtaak zijn geworden. Hij begint binnenkort ook met de lessen maatschappij-oriëntatie. "Dat is een beetje groot woord, maar het gaat erom dat de asielzoekers zich be wust worden van hoe het hier in Soest en Nederland reilt en zeilt. Het gaat dus over het bestuur, de overheid, de poli tiek, maar ook over geldzaken, de om roep, reizen en het verkeer, en nog zo het een en ander." De meeste bewoners van het AZC heb ben een heel spannende tijd achter de rug als ze in Nederland aankomen. "Dat kun je soms van hun gezicht aflezen. Het is dan erg belangrijk om ze wat af leiding te bezorgen. Daar zijn deze les sen heel geschikt voor," zegt Henriëtte. "Je bouwt een band met ze öp, en we gaan weliswaar niet in op hun persoon lijke problematiek en de procedure, maar die kun je toch ook niet helemaal wegstoppen. Dus soms gaat het best een beetje emotioneel toe. Maar de meesten kijken er elke dag naar uit, en op dins dag - als er gestempeld moet worden bij de vreemdelingendienst en er geen les sen zijn - hebben ze vaak een slechte dag..." Versterking De lessen beslaan voor de asielzoekers in totaal 14 uur per week, dat is althans de bedoeling: acht uur Nederlands, vier Arie Kleijne, Wieteke Jenneskens en Henriëtte Sanders van het AZC. uur maatschappij-oriëntatie en twee uur conversatieles. Er is op dit moment een groep van ca. 15 docent-vrijwilligers voor de lessen Nederlands actief in het AZC. Dat zijn er te weinig om aan alle wensen te voldoen, want er is inmiddels een lange wachtlijst. Daarnaast zijn er twee individuele huiswerkgebegeleiders voor de middelbare scholieren (van VBO tot VWO). Voor beide groepen zoekt het AZC dringend versterking - voor de huis werkbegeleiding met name iemand die thuis is in de exacte vakken ("liefst een gepensioneerde wis- of scheikundele raar," aldus Henriëtte) - evenals voor de lessen maatschappij-oriëntatie. Wie belangstelling heeft om docent-vrij williger in het AZC te worden kan con tact opnemen met Henriëtte Sanders, die van dinsdag tot en met vrijdag be reikbaar is via tel. (035) 6091554. in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 16.- Buiten Soest f 32,- Losse nummers 85 ot. Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Ik.j Bij inlevering van deze cheque ontvangt u: op drie heerlijke verse vloer broden van bakker Arie Bertram Deze cheque is geldig t/m 12 december '98 Bij inlevering van deze cheque ontvangt u: opeen vfeesworenpoWief van 3 ons boterfiomworsf, tervelootworstenkolenspel<(nonnool6,27) Deze cheque is geldig t/m 12 december'98 Bij inlevering van deze cheque ontvangt u: op een net clementines a 1 kilo Deze cheque is geldig t/m 12 december '98 Bij inlevering van deze cheque ontvangt u: op 2 pakken roomboter stroop wafels (normaal 2,98 per pak) Deze cheque is geldig t/m 12 december '98 Bij inlevering van deze cheque ontvangt u: op een kilo jonge kaas (normaal 12,50) Deze cheque is geldig t/m 12 december '98 Bij inlevering van deze cheque ontvangt u: op een kilo rundergehakt (prijs na korting 4,98) Deze cheque is geldig t/m 12 december '98 Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152* Telefax 035-6024904 Postbank 126156 SPECIALE VUURWERKHAL V\ Soesterbergsestraat 4 - achter Soest Tel. (035) 588 06 44 x Internetten via het kabelnet levert tot nu toe grote problemen op in Soest en Utrecht. In Soest hebben honderd klanten geklaagd dat ze niet kunnen surfen. Naar de aard van de problemen werd maandag en gistermorgen nog koortsachtig ge zocht door technici van Casema. Hen woordvoerder van de kabel-ex ploitant kon gistermorgen daarom nog niet zeggen wat de oorzaak is en om die reden evenmin aangeven hoe lang het zal duren, voordat de problemen de wereld uit zijn. De storing zou het gevolg zijn van de ouderè coax-kabels, waarmee de meeste huishoudens zijn aangesloten op het netwerk van de modernere glasvezels, dat door Soest is aangelegd. De signa len die via de glasvezelkabels worden doorgegeven, zouden in de coax-kabels afzwakken, waardoor ze het eindstation niet of onvoldoende bereiken. Een an dere woordvoerder van de Remu wilde dat niet bevestigen. Inmiddels heeft de Remu de betreffen de klanten een brief gestuurd, waarin staat dat hen geen abonnementsgeld in rekening wordt gebracht totdat alles functioneert. De Remu bood haar klanten onlangs de mogelijkheid tegen een vast maandtarief van ruim vijf tientjes via het kabelnet te Internetten. Ruim drie weken geleden werd bij de mensen thuis begonnen met de installatie van modems. In Soest na men 750 mensen een abonnement. Van hen hebben er al honderd bij de Remu en Casema aan de lijn gehangen, omdat ze het net niet opkunnen. De woordvoerder snapt er niets van. "Ik ben natuurlijk geen technicus, maar van te voren hebben we alle spullen uitvoe rig getest en alles liep naar wens. Dit hebben we op geen enkele wijze voor zien. Dit is ontzettend vervelend. Voor ons, maar vooral voor de klanten." Een klant, bij wie twee weken geleden een modem werd thuisbezorgd, kreeg van de technisch medewerker te horen dat hij in de aanloopfase rekening moest houden met problemen. Ook werd hem meegedeeld dat hij voorlopig niet zou hoeven te betalen, omdat de Casema nog niet alles in orde had. Bij een aan tal mensen doet zich het volgende pro bleem voor: zitten ze eenmaal op Inter net, dan valt de televisie in huis uit. Negen nominaties voor Gouden Oliebol 1998. Vijven en zessen bij reinigingsfusie met Zeist. Zaterdag verkoop tweede fase Boerenstreek. Gemeente garandeert f 0,10/kg oud papier. De politie hield maandagavond een controle op de Beukenlaan. Daarbij werd vooral gekeken naar de deugde lijkheid van de (brom)fietsverlichting. Twee personen gingen daarvoor op de bon. Een derde werd bekeurd wegens het ontbreken van een helm. Op donderdag 10 december is de tweede ronde van de Soester Duur- zaamheidsdialoog tussen de gemeen te en de bevolking. Die begint om 19.30 uur in het gemeentehuis en duurt tot 22.00 uur. De eerste bijeenkomst, in november, leverde ongeveer honderd ideeën en opmerkingen op. Die zijn inmiddels door ambtenaren voorzien van schriftelijke reacties, die zijn verza meld in een set. Deze set, alsmede een uitnodiging voor 10 december, is naar de deelnemers van de eerste ge spreksronde gestuurd. Mensen die er toen niet bij waren, kunnen alsnog inhaken door zich voor de bijeenkomst van morgen aan te melden bij Joop van Haaften (tel. 6093512) of Sien Overduin (tel. 6093674). De speerpunten van de dialoog over een duurzaam en leefbaar Soest zijn opnieuw geclusterd binnen de the ma's wonen, bedrijvigheid, verkeer vervoer en buitengebied. Speelveld Buys Ballotlaan is verspeeld. Kerstconcert Apollo met Soester Kinderkoor. Peter Visee wil in twee jaar naar hoofdklasse. Lubbersen Autoservice Voor reparatie en onderhoud van uw auto ook aan huis. [VAN DEN] accountancy t belastingadries Koningsweg 29, Soest AA Telefoon (35) 603 70 00 u Zie adv. op pag. 7 De Nederlandse lessen in het asiel- Kinderen Dames Heren KLAREN Ook 's avonds en in 't weekend 8§ Burg. Grothestraat 54 zie pagina 2 Hamlappen ot frikandeau kiloi Zie onze adv. op pag. 2 Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 17

Soester Courant | 1998 | | pagina 1