f Start irUimHtë >n0 FIRST SALE expositie van Leny van Elk in het Slakkenhuis Handen op elkaar voor de Beestenbende pro ,fiteer reeds •weldiê nu van ^o0RD^^ 1 VARIA "Het vreemdste is dat ik zelf niets hoef te doen ZONNESTUDIO - SOEST Kerstconcert bij kaarslicht met Vidoubitchy-koor PAGINA, 'WOENSDAG 16 DECEMBER 1998 SOESTER COURANT Henny Visser-Dumoulin neemt afscheid ROC Amerlanden Jabloei1: Een klassiek-moderne visie op de natuur Kerkstraat 7 Soest Tel: 602 30 22 PAGINA 23 Zaterdagavond in de Oude Kerk f50,- per uur verdienen Psychologisch Astrologisch Adviesbureau Perfect Fit Voor: jER^pl/l/lNKEL Handel uit respect PenAeeVVan le\fs eeB .„„ftecue otixe itereen iQfl itaatNVM. mode die voelt wat je bedoelt Soesterbergsestraat 49A Soest - Tel. 035 - 602 35 84 u«« 7ovpntion iiinr actief te /iin pc- l is'jt Na zeventien jaar actief te zijn ge lest in de volwasseneneducatie, l&enit vanmiddag Henny Visser- Dunioulin afscheid van haar colle ga's van het ROC De Amerlanden. Met haar verdwijnt een voor Soest belangrijke pionier in vreemdelin- genwerk. Het begon in 1981, toen Henny, al ruim *«=r^ijen jaar actief als lerares, aangesteld d als coördinator van het Project Al- etisering en Educatieve Activiteiten •i de gemeente Soest. Dit was in de [ste plaats opgezet om Nederlandse hlfabeten te leren lezen en schrijven in n eigen taal. Daarnaast werd een aan- gemaakt voor taallessen voor Turk- jen Marokkaanse mannelijke gastar- ■ders. Dit gebeurde naar aanleiding i de Nederlandse lessen die één keer r week door de Volksuniversiteit wer- gegeven, eind jaren zeventig. Ge- ■pen door drie freelancedocenten ging project van start met een bureautje :en boekenplank op de afdeling on twijs in het gemeentehuis. Van hier- werd overal lesruimte bijeengesprok- ld om de leerlingen te kunnen huis- Iten. Toen het project redelijk succes- bleek werd van bovenaf steeds meer i beschikbaar gesteld. Omdat ook de ,neente het steeds belangrijker begon vinden, kwam ook vanuit deze hoek •er en meer 'stimulans'. 1987 werd vervolgens het project hgezet in de Gemeentelijke instelling 'or Basiseducatie TVema '87, met Hen als directeur. Ze kregen een eigen bouwtje aan de Klaarwaterweg, com- :et met twee leslokalen en een heus ntoor. "Dat was een verademing, t daarvoor was ik continu heen en Pc«- aan het racen. Nu zat alles in het- hfde gebouw," aldus Henny. In augus- is van datzelfde jaar werd de instelling Kvendien erkend door het Ministerie |n Onderwijs als 'echte' onderwijsin- èlling, en stond daardoor op gelijke Dogte met normale Mavo-, Havo- en Bdere onderwijsinstellingen. Dit bracht Iteraard voordelen, maar ook een aan- S verplichtingen. "De eerste periode ks veel vrijblijvender. Nu kregen we :ens meer bevoegdheden, maar moes- ai we ook voldoen aan de regels van de hderwijsinspectie. Dat was een stuk tenger." )rukte i Soest hebben we eigenlijk altijd ge perkt met mensen uit het onderwijs, pms hadden we iemand van de Socia- Academie, maar andere instellingen erkten nog veel met vrijwilligers. Van- f'87 kon dat dus helemaal niet meer. te vrijwilligers die hier nu nog rondlo- fen zijn ter ondersteuning." Ook het jeuwe gebouwtje kon de enorme groei ■et lang aan, en binnen de kortste ke- Henny Visser-Dumoulin. Leuk om weg te geven. Vraag naar de mogelijkheden. Kerkstraat 7 3761 CR Soest Tel035 - 602 30 22 Zonnebank met 2 gezicbtsbruiners 1<x 85,00 per keer 11,00 Snelbruiners met 2 gezichtsbruiners rlinnn extra pigmentlampen lOxfl 10,00 per keer 13,50 10 x 160,00 per keer f 18,50 Jumbo met 4 gezichtsbruiners ren werden meerdere portacabins erbij geplaatst. "Toen we in '81 begonnen hadden we een begroting van vijftigdui zend gulden, vanaf negentig liep dat al over een miljoen." De lessen werden in de loop der jaren ook steeds intensiever. Vanaf 1986 werd een les twee keer per week gegeven, en een jaar later werd een nog intensiever pakket aangeboden. Uit onderzoek bleek namelijk dat een minimum van zes uur per week pas voldoende effec tief zou zijn. Voor anderstaligen is een pakket van vijf dagen per week nu stan daard, en sinds kort is een driedaags pakket ook mogelijk. "Dit is echter geen garantie op snel resultaat. Er moet een langere leerweg doorlopen worden, aan gezien de meesten in het land waar ze vandaan komen öf helemaal nooit op school gezeten hebben, öf slechts de basisschool doorlopen hebben. Ze ken nen dus niet eens hun eigen grammati ca, laat staan de Nederlandse. We heb ben de leermethoden hierop aangepast; de grammaticalessen worden op een in directe manier aangeboden, zeg maar 'spelenderwijs'. Pas in de hogere groe pen wordt echt aandacht besteed aan grammaticales. Daarnaast hebben de meesten nooit echt leren studeren, aan gezien je dat pas in het hoger onderwijs leert." Geschiedenis Behalve de groeiende populariteit kreeg de 'school' ook van overheidswege extra werk. Tot enkele jaren geleden meldde Openingstijden: maandag dinsdag t/m vrijdag zaterdag SNACKSALADES I OF 250 GRAM 3.75 nü 2 V IN ONZE COFFEESHOP In het presentatiecentrum voor "beeldende kunst "Het Slakkenhuis" an de Dalweg is de tentoonstelling «Nabloei" te zien. Gedurende de feestdagen zal beeldend kunstena ars Leny van Elk uit Leur hier haar iquarellen exposeren. Eny van Elk heeft zich na haar oplei- fng tot beeldhouwster aan de Stadsaca- femie in Maastricht en de Academie 6or Beeldende Kunsten in Utrecht toe- Jlegd op het aquarelleren. Het uit- Ingspunt in haar werk is de bloem. Het thilderen van bloemen is niets uitzon- Mrlijks, ze hebben een vaste plaats in de Ihepping en hebben kunstenaars vaak pnspireerd. Anders dan doorgaans het Ival is, gaat het hier niet om een gede fileerd realisme. Te bloem (de "geziene" werkelijkheid) voor Leny van Elk slechts een aanlei- fag. In sommige schilderijen is de tem zelf niet meer herkenbaar, omdat ize geheel opgenomen is in het totaal- teld: het tweede leven van de bloem. Be sobere en uitgebalanceerde compo- ities worden door de sprekende kleuren tot leven gebracht. fvenals de verwerking van de bloem is fok de techniek van het aquarelleren Aders dan de kijker gewend is. In het foerk van de kunstenares wordt lang loorgewerkt tot het papier geheel ver- |digd is. Hierdoor krijgt het oppervlak in mat-glanzende textuur, die het werk iedere leerling zich vrijwillig aan. Na een verandering in de wet moeten nieuwe vluchtelingen, als ze een bepaalde sta tus toegewezen krijgen, een contract te kenen waarmee ze verplicht worden minimaal zeshonderd uur les te volgen. "De meesten gaan daarna echter vrijwil lig verder. Omdat het verplicht is, kijken de cursisten er in het begin vaak tegen op, maar ze gaan het vanzelf leuk vin den. Naast hard werken staat een goe de sfeer hoog op ons lijstje." Aan de samenstelling van de klassen is het verloop van de geschiedenis goed af te lezen. In het prille begin werd alleen lesgegeven aan Turkse en Marokkaan se mannen. Al gauw daarna werden ook de vrouwen in het programma opgeno men. Tegenwoordig komt het merendeel uit landen als Somalië, Afghanistan, Iran, Irak en natuurlijk voormalig Joe goslavië. "Desondanks zijn er vrijwel nooit problemen onderling. Iedereen is heel tolerant." Over haar afscheid is Henny kort en duidelijk: "Ik werk vanaf mijn zestien de en ben nu bijna éénenzestig. Dat vind ik genoeg. Ik ga andere dingen doen." Toch vindt ze het jammer dat het juist op het moment dat ze weggaat wat minder gaat: de subsidie van de ge meente dreigt een flink stuk minder te worden, maar daar zal ze tot de dag van haar afscheid, vandaag dus, intensief mee bezig blijven. "Ik doe mijn best zo lang het kan. We hebben in de loop der jaren iets heel moois opgebouwd, daar is heel veel tijd en moeite en zelfs een flinke hoop gemeentegeld ingestoken, en dat dreigt nu flink te verminderen. Dat zou ik zeer betreuren." Niet alleen over de toekomst van het ROC, maar ook over het feest is ze, zo als ze het zelf omschrijft, 'verwachtings vol'. Het zal één van de eerste keren zijn dat er iets zónder haar georganiseerd wordt. "In het weekend neemt het per soneel me mee, en ook de cursisten hebben iets voor mij verzonnen. Ik vind het allemaal heel leuk, maar ik mag zelf niets doen en dat is voor mij nogal vreemd." 13.00 uur tot 22.00 uur 10.00 uur tot 22.00 uur 10.00 uur tot 17.00 uur juweliers ZUIDPROMENADE 2 Het Oekraïense Vidoubitchy-koor geeft op zaterdag 19 december een kerstconcert in de Oude Kerk aan de Torenstraat. Het koor, bestaat uit zeventien hogeschool-zangers die allen hun opleiding genoten aan toonaangevende conservatoria in de Oekraïne en de voormalige Sov jet-Unie. Het koor staat onder leiding van diri- gente Valentyna Shovkun. Vidoubitchy heeft toernees achter de rug in Canada en Australië, met onder meer een optre den in de beroemde opera van Sydney. Het brengt naast een westers repertoire ook kerstwerken uit de orthodoxe koor literatuur. Het concert in de Oude Kerk zal plaats vinden bij kaarslicht, en ook de liefheb bers van liederen uit de Oekraïnse volkstraditie zullen aan hun trekken ko men. Aanvang van het concert is 20.00 uur. Toegangskaarten a 15 gulden zijn verkrijgbaar bij de VVV, of telefonisch te bestellen op 035-6012986 en 035- 5310945. Indien nog voorradig kunnen plaatsbewijzen vanaf een uur voor de aanvang van het concert worden ge kocht in het kerkgebouw. Vidoubitchy treedt in december voorts nog op in onder meer Den Bosch, Vlaardingen en Utrecht. Aanwezig is ditmaal de sopraan Tatjana Koemano- vskaja, die bij een eerdere toernee door Nederland en België nog ontbrak. Vidoubitchy geldt als het topkoor van Kiev/waar het onmiddellijk in de schijn werpers kwam te staan zodra de Rus- sisch-orthodoxe kerk in 1991 weer her leefde. Het koor schitterde tijdens de plechtige inwijding van de Sofia-kathe- draal in 1992 en kreeg sindsdien de ene buitenlandse uitnodiging na de andere. Op zondagen dat de koorleden in eigen land zijn, worden steevast twee optre dens verzorgd, in de Annunciatiekerk van de Mogilianskaja-universiteit en in het eeuwenoude Vidoubitchy-klooster waaraan het koor zijn naam ontleent. "Winde" van Leny van Elk. een intrigerende diepte geeft. Leny van Elk sluit hier aan bij de traditie van een aantal moderne kunstenaars, die met hetzelfde onderwerp gewerkt hebben, zoals Paul Cezanne, Emile Nolde, Ge- orgia O'Keeffe, alswel bij de werken met ldeurvelden uit het Modernisme. Be langrijke kunstenaars voor haar zijn Mondriaan, Rothko en Anish Kapoor. Ze exposeert regelmatig en haar werk bevindt zich in diverse collecties van particulieren, bedrijven en kunstuitle- De expositie is te zien op 25, 26, 27 december en 1, 2, 3 januari van 13.00- 17 00 uur. Het Slakkenhuis bevindt zich aan de Dalweg 183 (tegenover het ge meentehuis). Zet u zich dan in voor de collecte van Simavi, die van 22 t/m 27 maart 1999 gehouden wordt. In Soest wordt op dit moment nog geen collecte gehouden en daarom wordt nu al een oproep ge plaatst. Omdat het regelen van een col lecte nu eenmaal tijd kost. Maar als u wilt bijdragen aan een bete re gezondheidszorg in diverse ontwikke lingslanden in Afrika en Aae, pak dan nu de telefoon en bel: 071-5724283. U krijgt dan Monica Heikoop aan de lijn en zij zal u graag meer vertellen over het werk van Simavi in binnen- en buiten Inteder geval weet zij zeker dat de hulp helpt, omdat deze kleinschalig en direct is en op zelfwerkzaamheid van de lokale mensen is gericht. Laat de mensen in Afrika en Azie met in de steek en geef wat uurtjes van uw tijd. Zowel mensen om te organiseren en te collecteren zijn van harte welkom! Cursussen astrologie. A individuele adviesgesprekken over jezelf, relaties, werk, gezondheid, kinderen, het spirituele pad, etc. BEL VOOR INFORMATIE TEL. 06 - 51075023 ^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 602 81 32 Wie in de Wereldwinkel een pak koffie, speelgoed of een mooi cadeau koopt beschikt niet alleen over een goede smaak, maar steunt ook de ontwikkeling van koffieboeren, zilversmeden en ande re kleine producenten in het Zuiden. De wereldwinkels kopen al hun producten rechtstreeks van deze kleine producen ten voor een goede en eerlijke prijs. pepercervelaat 100 GRAM 2.75 ntl 1' RSHOMPOUCE 1.95 nü Daardoor kunnen zij bijvoorbeeld hun kinderen naar school sturen, een apo theek inrichten en hun eigen voedsel verbouwen. Eerlijke handel en een ef fectieve vorm van ontwikkelingssamen werking, waaraan u met uw aankopen in de Wereldwinkel een directe bijdrage le- Difbijna 400 Wereldwinkels in Neder land heten u van harte welkom. In de winkels vindt u een ruim en breed assor timent kwaliteitsproducten uit het Zui- Levensmiddelen: zoals koffie, thee, ho- ning, cacao, kruiden en wijn. Cadeau- en gebruiksartikelen: zoals sie raden, speelgoed, houtsnijwerk, tassen en serviesgoed. Huishoudtextiel: bijvoorbeeld hand- en theedoeken, spreien en tafelkleden. Alle producten zijn rechtstreeks inge kocht bij kleine producenten in het Zui den via erkende importeurs. Daardoor garanderen de Wereldwinkels u eerlijke handel. Handel met het oog op ontwik keling. De producenten in het zuiden ontvangen een goede prijs en zijn verze kerd van continuïteit in hun handelsrela ties. Bovendien ontvangen zij onder steuning bij verbetering van hun pro ductie en ontwikkeling van nieuwe pro ducten. De Wereldwinkels willen door de ver koop van hun producten de handel met het zuiden veranderen. Voor veel klei ne producenten is het immers van groot belang dat hun marktaandeel vergroot wordt. Verkoop van eerlijk verhandelde producten is daarom een belangrijke activiteit van de Wereldwinkels. Voor eerlijke handel is echter meer no dig. Vele miljoenen boeren, wevers en handnijverheidsproducenten in het Zui den profiteren nog niet van de eerlijke handel van de Wereldwinkels. Ook zij zijn gebaat bij betere prijzen op de wereldmarkt, redelijke arbeidsomstan digheden en bij het opheffen van han delsbelemmeringen. Door middel van voorlichting in de winkel en via pu bliekscampagnes willen de Wereldwin kels ook een bewuste consumptie bevor deren. Verras eens iemand met een origineel en eerlijk cadeau. En steun meteen de klei ne producent. Er zijn Wereldwinkel Kadobonnen van f 5,-, f 10,-, f 15,- en f 25,-. De bonnen zijn in alle Wereld winkels te koop en inwisselbaar. De openingstijden van de Wereldwinkel zijn maandag 13.00-17.00 uur, dinsdag t/m zaterdag van 9.30-17.00 uur. "Waar is de vlinder? Vlinder, kom eens hier, jij moet overal tussendoor fladderen. Zon en maan, jullie be groeten elkaar, dan zoemen de ster ren om de zon en de maan heen. Twee tellen later lopen drieëntwin tig kinderen van allerlei nationali teiten al zoemend, fladderend en schijnend kriskras door elkaar, sa men een kleurrijk geheel vormend. De Beestenbende is neergestreken in Soest, en dat willen ze weten ook. Voor drie dagen is de speelzaal van ba sisschool Klimop omgetoverd in een heuse repetitiezaal waar de groep kinde ren, afkomstig uit het Soester asielzoe kerscentrum, oefent voor de grote voor stelling van vrijdagmiddag. Decor en kostuums worden geprobeerd, iedereen studeert op zijn rol om op vrijdag zo goed mogelijk voor de dag te komen. Ter afwisseling wordt om de zoveel tijd pauze genomen en kan er gekleurd wor- den. De begeleiding lijkt haast overbodig, zo goed gaat het. Als één van de drie me dewerkers van de Stichting Beestenben de of de twee leiders van het AZC iets willen zeggen, is het bijna direkt stil. De kinderen zitten op het puntje van hun stoel te luisteren naar de nieuwe op dracht die ze krijgen, benieuwd wat ze vervolgens weer voor leuks mogen doen. Het is tekentijd. Op een groot vel papier mogen de kinderen gezamenlijk tekenen wat ze later op het podium uit zullen gaan beelden. Beestenbende Al sinds in 1995 de Zwitserse Philipp Ziegler de Stichting Beestenbende op richtte, is het een groot succes. Zelfs zodanig dat er geen tijd vrijgemaakt kon worden voor de vijfdaagse variant van de workshop en het AZC dus genoegen moest nemen met de driedaagse. Het doel van de stichting, om kinderen in moeilijke situaties te leren samenwerken en hun levensvreugde te vergroten, wordt keer op keer ruimschoots ge haald. "Omdat veel kinderen niet de zelfde taal spreken, wordt de nadruk ge legd op beweging en simpele gebaren. Daarom hebben al onze workshops een voudige thema's als het ontstaan van de aarde, de vier jaargetijden of allerlei die ren van rond de wereld. Ze leren zich uit te drukken op een voor iedereen begrij pelijke manier. Zodoende leren ze be langrijke dingen als samenwerken en communiceren, terwijl ze op hetzelfde «A moment met hun gedachte ergens an ders zijn dan de vaak slechte situatie waar ze vandaan kwamen," aldus Zieg- ler. Met behulp van maskers en simpele at tributen worden de kinderen omgeto verd in planeten, dieren, planten en nog meer. Vervolgens krijgen ze eenvoudi ge opdrachten als in een cirkel lopen, draaien en huppelen. Gecombineerd met de geluiden die ze maken -neuriën, pruttelen, praten, enzovoort- en interac tie met andere karakters ontstaat een kleurrijke voorstelling die voor iedereen een lust voor het oog is. "Uiteindelijk mag iedereen doen wat hij of zij wil. We laten ze redelijk vrij, we geven enkel richtlijnen hoe ze hun rol zouden kun nen uitbeelden. Zodoende leggen de kinderen een flink deel van hun eigen persoonlijkheid in hun rol. Ik heb nog nooit meegemaakt dat het geen mooi resultaat bracht." AZC "Kijk, ik heb een planeet getekend. Dat ben ik." De reuzentekening is bijna klaar. Ieder kind heeft een stuk voor zijn of haar rekening genomen en daarop getekend wat het in het toneelstuk uit beeldt. Zo is een bonte verzameling pla neten, sterren, zonnen en manen ont staan. Als de begeleiders het resultaat ophouden beginnen de kinderen te klappen voor elkaar. Als het aan Ahmed Maguilej had gele gen, hadden de kinderen de vijfdaagse cursus gehad. Als coördinator van alle kinderactiviteiten van het AZC zou hij de kinderen geen minuut rust gunnen, zoveel probeert hij te organiseren. Naast de Beestenbende, waar de kinderen nu voor het eerst kennis mee maken, heeft Ahmed nauwe contacten met verschil lende sportverenigingen en buurthuizen, en organiseert hij filmavonden, tafelten- nistoemooien en bingo voor de asielzoe kertjes. Via deze en andere activiteiten probeert hij de integratie met kinderen uit de buurt te stimuleren en ze zo eer der thuis te laten voelen. Nadat de laatste hand aan de reuzente kening is gelegd, gaan de kinderen weer oefenen. Hier en daar komen kleine extra opdrachten bij, zodat het ietsje moeilijker wordt. In opperste concentra tie doen de kinderen wat ze opgedragen wordt, zodat ze vrijdagmiddag een spet terende voorstelling kunnen geven die zijn weerga niet kent; het wordt één gro te zoemende, pruttelende, fluitende en fladderende beestenbende.

Soester Courant | 1998 | | pagina 23