Nieuwe herinrichting Rademakerstraat moet vooral winkelklimaat verbeteren Beeldkwaliteitsplan moet garantie zijn voor in omgeving passende nieuwbouw duurzaam de£Veke^f Burger heeft positief beeld van afdeling Planologie en Bouwen II nnen nop WIK PAGINA2 WOENSDAG 16 PECEMRFR iqqr OP 'T HOOGT PAGINA 3 ,ii. tt «aken is gs dicht igs Knelpuntenkaart Dependance Publiekszaken Vuurwerkverkoop van de Ge Milieuberieht Mateloos Mobiel INFO Onderzoek "Mateloos Mobiel" Werkgroep Duurzaam Soest en de Duurzaamheidsdialoog Soest zet stappen naar duurzaamheid. Want een beter milieu begint bij jezelf. i •id hieraan mee te in een bijdrage le- :r plan is ingelicht, is inschakeling van en de Kamer van eraard hebben ook de gelegenheid hun ïaar eerst moet de len met het moge- e bestemmingswij- en 48 uur een reac- gen; van de procedure de Verordening ideling; om meer ingewik- aarvoor een afdoe- ïaximaal zes weken :n zijn er op gericht snel mogelijk hel- :haffen. klachten ook schrif- het is.adres is dan: nator, Antwoord - 60 VB Soest is niet nodig). Dij de informatieba- neentehuis speciale ieren waar u gebruik n. Ie klachtencoördina- s kantooruren bereik- ïbliekszaken is don- nber (Oudejaarsdag)^ 's middags gesloten, ;n dus voor paspoor- en uittreksels alleen 113.30 uur terecht, t de jaarlijkse interne inkomst is het ge andag 4 januari van- :opend voor publiek. W N Soestert"»S is 2'jn bestaan al talloze r. nm^mma Hierm "a 'iaar' °pnieuw cen herinrichting op 11 ieder «eval volSen-l jaar een begin zijn gemaakt wil de gemeente in aanmerking komen voor de inmiddels aan gevraagde subsidie uit het provinciaal fonds stads- en dorpsvernieuwing. John Buitenhuis van de afdeling pla nologie en bouwen herinnert eraan dat de maatregelen die destijds op de Rademakerstraat werden genomen, vooral bedoeld waren om door hel plaatsen van bloembakken en hel aanbrengen van asverschuivingen de straat voor het doorgaande verkeer onaantrekkelijk te maken. Daardoor zou het min of meer gedwongen moeten worden om van de Amers- foortsestraat gebruik te maken. De herprofilering de Rademakerstraal heeft naar de mening van Buiten huis niet de sfeer gekregen die men voor ogen had: het scheppen van een gezellig winkelklimaat. In navolging van de Van Weede- straat en nu van de Soesterberg- sestraat in Soest hebben burgemees ter en wethouders besloten ook iets aan de Rademakerstraat te doen. De resultaten in Soest ook met betrek king tot het winkelen, parkeren hel uitstallen door winkeliers hebben tot nu toe de resultaten opgeleverd die ervan verwacht werden. De formele plangrens voor de her inrichting in Soesterberg betreft al leen het projectgebied Rademaker straat tussen de Prof. Lorentzlaan en de Kampweg. Buitenhuis vindt ech ter dat het tot studiegebied moet worden uitgebreid tot de Banninghal omdat dit gedeelte mede de sfeer in het hele gebied bepaalt. Aan de aan sluitende Banningstraat vindt men immers het ijsbaanterrein, het over stappunt voor buspassagiers en het nieuwe kunstwerk. De zijstraten, Van de Griendtlaan en Bakkene- slaan, vallen ook binnen het plange bied, omdat zij hierop direct hun weerslag hebben, evenals de fiets route van het Dorpsplein naar de Rademakerstraat. De gesprekken over de herinrichting met diverse belangengroepen waren bedoeld als startbijeenkomst, "meer een brainstormsessie om te 'proeven' wat de problemen en knelpunten zijn van de winkeliers en de gebruikers, jong en oud. Iedereen heeft zo z'n eigen gebruik en belemmeringen die hij ondervindt. We hebben toen al les op een 'knelpuntenkaart' gezet. Aan de hand hiervan hebben we een startnotitie gemaakt. We kunnen nog geen antwoord geven op de vraag waar we, afgezien van de fi nanciële middelen, wel en waar we niets aan kunnen doen", aldus Bui tenhuis. Er is inmiddels wel een draaiboek gemaakt als 'onderlegger' voor de uitwerking van het herin richtingsplan. In grote lijnen komt daarin een drie tal punten aan de orde: het parkeren (hier werd jaren geleden het haaks parkeren geïntroduceerd, al jaren lang hot item). In een evaluatie van de resultaten hiervan is unaniem aangenomen dit systeem te handha ven in het nieuwe plan," aldus Bui tenhuis. De Rademakerstraat heeft volgens hem de sfeer van de oude doorgaan de weg. "Daar kun je drempels in leggen wat je wilt, maar er ontbreekt een veilige en verantwoorde over- steekvoorziening voor voetganger. Waar je dan in eerste instantie aan denkt is een oversteekplaats voor fietsers en voetgangers in de route Dorpsplein-Van de Griendtlaan. Dat is toch wel het centrum van de Rademakerstraat. Daar zal zeker een voorziening moeten komen. Een ontwerp ervoor is overigens nu nog niet aan de orde." Hoewel er aan groenvoorzieningen al veel veranderd is in loop der ja ren, is ook rekening gehouden met nieuwe beplantingen in de vorm van bomen. "Dat is een kostbare zaak, en er is nog geen voorstel over gedaan. In ieder geval staat wel vast dat de oude markante bomen die langs de Rademakerstraat staan, worden in gepast. Voor de rest moet alles nog uitkristalliseren," aldus Buitenhuis. Over het langzaam verkeer, met name de fietsers, zijn verschillende signalen gekomen, hoofdzakelijk om het fietspad meer status te geven. "Meer kanaliseren en duidelijker 'body' geven zodat fietsers zich vei lig voelen. Een andere optie is: als straks de 30 km. zone wordt inge voerd, en dat is beleid in Soest, de fietsers op de rijbaan te laten rijden, maar dat is "een schot voor de boeg," zegt Buitenhuis. Het nieuwe plan behelst ook het meer in een keurslijf zetten van het uitstalbeleid. "Daarmee hebben we goede resultaten op de Van Weede- straat. De winkeliers aan de Soester- bergsestraat moeten er nog even aan wennen. Verschil met de Radema kerstraat is dat deze een typisch pro fiel heeft. Het gevolg daarvan is dat de ene winkelier een grote ruimte voor z'n deur heeft, waar niemand over een uitstalling zal struikelen, maar in andere gevallen zijn er plek jes waar vooral weggebruikers die niet zo mobiel zijn 'met handen en voeten' de weg over moeten. Dus ook voor de hele Rademakerstraat gaan uitstalregels gelden." In de meerjarenbegroting is voor een opknapbeurt van de Rademaker straat een bedrag van 500.000 gul den opgenomen. "Maar wilde de ge meente echt iets doen aan de proble men en deze daadwerkelijk oplos sen, dan kwam je aan 8,5 ton. een tekort dus van 3,5 ton. Dat was des tijds voor college van burgemeester en wethouders aanleiding het tem po wat te verlagen. In tussentijd kon gezocht worden naar mogelijke be zuinigingen en alternatieve financie ringsbronnen. We hebben de tijd van mei tot november hard nodig gehad om voor aanvullende subsidie in het kader van de stads- en dorpsvernieu wing bij de provincie aan te klop pen," aldus Buitenhuis. Inmiddels heeft de gemeenteraad unaniem een motie aangenomen om het nog ontbrekende bedrag indien nodig uit algemene middelen te ha len. Echter als voorschot, met dien verstande dat het geld terug moet komen als de provincie in de loop van 1999 de gevraagde subsidie verleent. Nu startnotitie gereed is, heeft de gemeente deze doorgezonden aan mensen die al bij de eerste inspraak ronde waren. "Je merkt dat het plan leeft in Soesterberg en dat er belang stelling voor is. Mensen denken er echt over na. Er zijn al een paar reacties binnen. Al die reacties sa men zullen leiden tot het aanpassen van de startnotitie. Dan volgt voor de definitieve vaststelling nog een sessie met een aantal mensen. Als dan alle neuzen één kant op staan, moet het aangepaste draaiboek de vormen voor het nieuwe herinrich tingsplan, waarvan begin volgend jaar de schetontwerpen worden ge maakt. Je kunt grofweg zeggen dat in een drietal stappen inspraak plaatsvindt. Medio maart 1999 is de presentatie van het plan gepland. Dan moet het zover klaar zijn, dat het door ieder een, in ieder geval zoveel mogelijk, door een groot aantal vertegenwoor digers uit de bevolking gedragen wordt, want we hebben met de pro vincie afgesproken een goed door timmerd plan voor te leggen, dat inderdaad subsidiabel is." De gemeentelijke afdeling Plano logie en Bouwen (P en B) heeft een onderzoek gehouden met als doel "te peilen hoe onze dienstverlening overkomt op de burger," aldus Jan. Hullegie, hoofd P en B. Het onder zoek houdt verband met het opzet ten van een kwaliteitszorgsysteem. Over de eerste resultaten is Hulle gie "niet ontevreden, want het to taalbeeld is positief." Om uiteindelijk een dienst te verle nen aan de burger moeten bepaalde processen worden doorlopen. Het onderzoek is gedaan om uit te vin den hoe de 'klant' de dienstverlening ervaart. "Als je ontevreden klanten hebt en je legt die als het ware naast de procedure, dan moetje kijken of je de procedure niet zo kunt maken dat de klant meer tevreden is". Daar om is aan mensen die een principe- aanvraag indienden voor het verbou wen, uitbreiden of gebruiken van een pand; een aanschrijven kregen wegens illegaal bouwen of gebruik, of een storing aan de mechanische riolering meldden, een oordeel ge vraagd over de kwaliteit van de dienstverlening. De vragen hierover betroffen onder meer de wijze van benadering door de behandelend ambtenaar, de voorlichting, de tijd van reageren en afhandeling door de gemeente, het nakomen van afspra ken en de duidelijkheid -ook taal kundig- van de brieven van de ge meente. Hullegie is verheugd dat zoveel mensen de moeite hebben genomen om te reageren. "Hoewel het maar een momentopname is, kun je er uiteindelijk toch wat mee. Het klinkt misschien raar, maar eigenlijk kun je het meest met de negatieve reacties. Die geven namelijk aan waar iets te verbeteren valt. Aan de andere kant geven de positieve reac ties aan dat je op de goede weg bent, althans dat het niet verslechteren moet. Ik zie ze in die zin ook als een aanmoediging." Vooral positief waren de reacties op de behandelingsduur van bouwaan- vragen (van de 587 het merendeel, 382, binnen een maand en zelfs 496 binnen twee maanden. Dit is temeer een 'opsteker', vindt Hullegie, "om dat de afdeling zich echt inspant om bouwaanvragen snel af te handelen. Uit de reacties blijkt dat dit ook wordt gewaardeerd door de bur gers." Ook over de manier waarop de ambtenaren met de betrokkenen omgingen, was men positief. De inzenders van de vragenlijsten maakten tamelijk veel positieve op merkingen als aanvulling op de stan daardvragen. Alleen de voorlichting over de verdere procedure scoort onder het gemiddelde en is dus voor verbetering vatbaar is. Deze uit komst verbaast Hullegie, "want we putten ons iedere keer uit om de procedure uit te leggen, maar blijk baar behoeft dit punt toch nog ver betering." De communicatie bij mechanische- storingsmeldingen kan nog worden verbeterd, evenals de snelheid van reageren daarop, maar over het alge meen was men toch tevreden. In middels is de afdeling bezig met het vervangen van het huidige storings meldsysteem (met buiten de kan tooruren een bandje) en aan het ver beteren van de terug melding naar bewoner/klant. Enkele opmerkingen van inzenders betroffen de hoogte van de leges, met name die voor de kleine bouw plannetjes. "Daaraan is uitvoerig aandacht besteed. Maar omdat er af spraken zijn gemaakt over kosten dekkendheid van tarieven, zijn er geen ingrijpende aanpassingen door gevoerd. Trouwens, het tarief in Soest ligt nog aan de onderkant als we naar de andere gemeenten in de regio kijken." Hullegie zegt tenslotte dat het on derzoek nuttig is geweest voor P en B. "Ik heb het idee dat we dit vaker moeten doen om te kijken of je ver beteringen ziet, hoger of lager scoort dan de vorige keer." In verband met de feestdagen is de Dependance Publiekszaken, geves tigd in het Dorpshuis aan het Dorpsplein in Soesterberg, zowel op dinsdag 22 en dinsdag 29 december ook op donderdag 24 december en donderdag 31 december gesloten. Dit jaar mag vuurwerk verkocht worden op dinsdag 29, woensdag 30 en donderdag 31 december. In het Vuurwerkbesluit Wet milieu gevaarlijke stoffen staat dit beschre ven. Landelijk is sinds een aantal jaren de regel van kracht dat vuurwerk alleen op donderdag 31 december vanaf 10.00 uur tot vrijdag 1 januari 02.00 uur afgeschoten mag worden. Aan jongeren beneden de leeftijd van 16 jaar mag geen vuurwerk ver kocht worden. Zo rustig als het rond de eeuwwisseling op de Rademakerstraat in Soesterberg was, zo zal het nooit meer worden. De verkeersdrukte is wel iswaar sterk afgenomen sinds de rijksweg ten noorden van het dorp in gebruik werd genomen, maar nog steeds blijft de Rademakerstraat door de winkelconcentratie en de weekmarkt een centrumfunctie vervullen. De gemeente wil de straat volgend jaar opnieuw aantrekkelijker maken door hem een eigentijds gezicht' te geven. Naar aanleiding van de Nota Architectuurbeleid van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu), heeft de gemeente raad van Soest besloten een Beeldkwaliteitsplan te laten opstellen. Dit zal zich in eerste instantie beperken tot het opvullen van open plekken en vervanging van bestaande gebouwen langs de hoofdweg door Soest bin nen de bebouwde kom. Hef doel ervan is niet alleen om op grond van een architectuurbeleid meer aandacht te besteden aan 'leuke', maar vooral ook passende architectuur. Er bestaat weliswaar een welstands commissie die de bouwplannen be kijkt, maar zij is van oordeel dat ze over te weinig 'instrumenten' be schikt om anders dan per geval over een plan te oordelen. "Ze zou graag een kader hebben om te zeggen dat het hier wat meer moet zijn of wat beter moet kunnen," zegt Ad van Dongen van de afdeling Planologie en Bouwen. Daartoe heeft de raad bij de behandeling van de begroting 1999 besloten door 50.000 gulden vrij te maken voor het maken van een Beeldkwaliteitsplan. Van Dongen juicht dit toe. "Je merkt vaak genoeg dat mensen het belang rijk vinden hoe een gebouw of de omgeving eruit ziet. Sommigen er geren zich als er een lelijk gebouw staat. Anderen vinden het leuk om langs een mooi gebouw te fietsen of te wandelen. Als men het belangrijk vindt hoe gebouwen eruit zien, dan moeten we er dus voor zorgen dat nieuwe gebouwen die er vanaf nu komen er mooi uitzien. Dat is eigen lijk de achtergrond van het Beeld kwaliteitsplan." Zoals gezegd, hiervoor bestaat de Welstandscommissie, "maar," zegt Van Dongen, "die heeft ook maar beperkte mogelijkheden. Het zou aardig zijn om bij nieuwbouw tussen bestaande gebouwen of als er aan sluitend daaraan iets nieuws komt, de vraag te stellen of dit er hetzelf de moet uitzien als de bestaande gebouwen of dat er iets heel anders kan komen, bijvoorbeeld omdat er sprake is van een bijzonder geval. Soms wil men iets juist 'los' maken van de omgeving om die te verande ren, zoals de maatschappij en ook het dorp verandert. Maar naar mijn mening moet dit dan zo gebeuren, dat dit het minste pijn doet aan de ogen." Het Beeldkwaliteitsplan geeft hier voor regels, zodat de gemeente, met name dan de Welstandscommissie, bij de beoordeling van een bouwplan voldoende rekening houdt met de omgeving. De commissie gaat vaak ter plaatse kijken, "maar niet over al en dat is één van de oorzaken dat er wel eens gebouwen ontstaan die toch niet mooi zijn. Een voorbeeld daarvan is Visserstaete. Dat vind niemand mooi, gewoon omdat het niet in de omgeving past. Daar had iets moeten komen in de sfeer van wat er stond, het Verenigingsge bouw." Rekening houden met de omgeving is dus noodzakelijk. Het is mogelijk om dit per geval te doen, maar het is volgens Van Dongen beter als er een overzicht bestaat van die omge ving en wat die in het totaalbeeld betekent. "Gaat het bijvoorbeeld om de kappen, is het de kleur van de kozijnen of de steen, zijn het de rui me tuinen, is het de lengte van de bouwblokken of juist de hoogte, is het de schreeuwerige reclame of zijn het de fietsenrekken waar je over struikelt Kortom, wat bepaalt nu in een omgeving datgene waar we op moeten letten." Die vraag geldt voor tal van aspec ten: ruimtelijke ordening, steden bouw, architectuur, reclame, inrich ting van de straat. Het Beeldkwali teitsplan beschrijft daarom enkele kenmerken van de omgeving, die belangrijk worden geacht als het gaat om het beoordelen van een nieuw- bouwplan in die omgeving. Daarbij zou het kunnen gaan om de afbraak van een pand waarvoor er bijvoor beeld twee in de plaats komen. Die 'verdichting' van de omgeving is volgens het bestemmingsplan soms mogelijk, maar zal dan voortaan op grond van het Beeldkwaliteitsplan in ieder geval niet qua beeld de omgeving mogen aantasten. voor deelname aan de geldt een termijn vai ien die periode mogei ort knipkaartsysteem keer een beroep doei 'e hoogte van de WIK op 70 procent van he iu. De uitkering word en lening. Na een jaal n of er niet te veel aail betaald en volgt dé ststelling van de uitker kunstenaar niet meef :ent van de bijstands!» ntvangen, hoeft hij de erug te betalen. voor zowel scheppen j 'eeld schilders, teke- lhouwers, regisseurs. als uitvoerende (ac- 5, musici) kunstenaars id voor kunstenaars dit™ n als toepassen, zoals (lustratoren en grafisch n het laatste geval gaat om jonge kunstenaars mst- of bouwkunstop- ïn gevolgd. Zij zouden e mogelijkheid hebben dat ze een renderende ijk kunnen uitoefenen. in Soest die een WIK- j Hen indienen, moeten I r Amersfoort. Daar is gevestigd die de be- iet, i informatie kan men gemeentelijke afdeling, tverlening. rite Soest Nr 7, december 1998 Dit is een uitgave van de Gemeente Soest afdeling Groen Milieu Postbus 2000, 3760 CA Soest Tel.: (035) 6093202 of 6093512 NIEUW NIEUW NIEUW Lopen, rennen, vliegen, vallen en weer opstaan! In het Milieu Educatief Centrum De Kwekerij' is tot 28 januari 1999 de ten toonstelling 'Mateloos Mobiel' te zien. In 'Mateloos Mobiel' staat het verkeer van mensen, dieren en planten centraal. Zowel positieve punten als knelpunten van mobiliteit van mens, dier en plant komen aan de orde. In de tentoonstel ling zijn natuurlijk ook weer veel interac tieve elementen opgenomen. Verplaatsen dieren en planten zich om dezelfde redenen als mensen? Hoe verplaatsen mensen, planten en dieren zich? Waar en hoe botsen de verschil lende belangen van mens, plant en dier? Wat doet de gemeente op het gebied van mobiliteit? Op deze en vele andere vragen geeft de tentoonstelling 'Mateloos Mobiel' antwoord. De geschiedenis van menselijke mobili teit, van wiel tot vliegtuig, komt aan bod. U kunt zien hoe een regenworm zich voortbeweegt. Er is een 'interactief' ver keersplein voor mensen, menselijke vervoermiddelen en dieren. Voor kinde- rén is er onder andere het Doolhofspel en nog een aantal interactieve spelen rondom mobiliteit. U kunt de tentoonstelling bezoeken in het Milieu Educatief Centrum 'De Kwekerij' aan de Molenstraat 157 in Soest. Openingstijden: dinsdag- tot en met donderdagmiddag van 13.00 tot 16.30 uur Voor vragen, opmerkingen of infor matie over de activiteiten die door het Milieu Educatief Centrum De Kwekerij (Molenstraat 157 te Soest) worden georganiseerd, kunt u contact opnemen met Johan Simon (035 6093202 6022530). Ook voor het maken van afspraken voor lezingen en georganiseerde les- bezoeken kunt u het eerder genoem de nummer bellen. De alsmaar toenemende automobiliteit is ook in Soest een vraagstuk, waar gemeente en inwoners niet om heen kun nen. Het zoeken naar goede alternatieven voor de auto is inmiddels gekozen als een van de speerpunten in de Duurzaam- heidsdialoog. Soest stopt al jaren extra geld in het loka le busvervoer. En met succes: in tegen stelling tot elders groeit het aantal buspas sagiers hier. De gemeente wil graag van de inwoners weten of er nog meer mogelijkheden zijn om de alternatieven voor de auto te ver sterken. Door middel van telefonisch onderzoek, uitgevoerd door onderzoeksbureau Tang ram zullen in de maand januari ongeveer 500 burgers uit Soest en Soesterberg wor den opgebeld om vragen te beantwoorden over verbetering van de wenselijke ver plaatsingsmogelijkheden binnen de gemeentegrenzen. Als u wordt gebeld, wilt u dan zo vriende lijk zijn om aan het onderzoek deel te nemen? De resultaten van het onderzoek zullen worden gebruikt voor de ontwikke ling van het beleid en de voorlichting daar over. Wat dit laatste betreft gaan de gedachten voor 1999 uit naar een com pact en overzichtelijk 'mobiliteitsgidsje', dat wordt meebezorgd met de gemeente- gids. In de vorige aflevering van deze rubriek meldden we dat de Werkgroep Duurzaam Soest eind dit jaar aan de slag wilde met het onderwerp "Verkeer en Milieu", of anders ge zegd "Mobiliteit". Toen, in september, was niet voorzien hoeveel tijd en energie van gemeente-zijde zou gaan zitten in de Duurzaamheidsdialoog, waarvan inmiddels twee druk bezochte themabijeenkomsten (op 12 november en 10 december) in het gemeentehuis hebben plaats gevonden. "Mobiliteit" is daarbij - naast "Wonen", "Werken" en "Buitengebied" een van de vier hoofdthema's, die in ruime mate aan bod komen. Diverse leden van de Werkgroep Duurzaam Soest zijn hierbij, mede vanuit hun eigen achtergrond, betrokken. De werkgroep is dan ook tot de conclusie gekomen dat het niet realistisch is om'van hen te verlangen dat zij hiermee - naast het traject van het Duurzaamheidsplan - nog apart bezig zijn of gaan. Van gemeentezijde zijn inmiddels stappen gezet om te komen tot intensivering van de voorlichting over alternatieven voor autoge bruik. (zie deze rubriek onder 'info'). Werkgroep Duurzaam Soest. Begin dit jaar is de Werkgroep Duurzaam Soest gevormd. Deze werkgroep coördi neert de uitvoering van 'duurzame' activitei ten in de gemeente Soest. 'Duurzaam' bete kent een stukje schoner en leefbaarder voor onszelf en (straks) voor ons nageslacht. In de werkgroep zitten vertegenwoordigers van diverse Soester groeperingen en instel lingen, zoals wijkverenigingen, milieu-orga nisaties, organisaties van bedrijven, vrou wenorganisaties, enz. Het afgelopen voor jaar organiseerde de Werkgroep Duurzaam Soest met succes de (tweede) Soester regentonnenactie. T

Soester Courant | 1998 | | pagina 35