I T Kraan helpt kraan helpt kraan helpt bus Openbaar onderwijs niet zelfstandig Frontale botsing op de Birkstraat UITVERKOOP 20-80% i KORTING Visser GRATIS VUURWERK ALTIJD PRIJS! ACTUEEL f The Outpost Kroon stelt Soester met illegaal huis in ongelijk Riet van Beijnum stopt na 25 jaar met reumacollecte Straatnamen worden voortaan verklaard in gemeentegidsje jac. de bruin nnnsnnnnnmm PAGINA 2 WOENSDAG 16 DECEMBER 1998 SOESTER COURANT PAGINA 3 i kerstfeest ed 1999 erk(st)er v/m ia/i IHenschen en motorrijles ifietscertificaat ook automaat" ven ook theorieles jrsus voor omfiets 1999. [ERGE jVan Den Brink: X GANT COTTONFIELD i op de gehele wintercollectie Hil-ton herenmode Riverwoods Dockers Duizend jaar Eemlanders SSpecialist. Ook voor service moet u bij ons zijn Wie vergelijkt leest de Soester Courant V Origineel Amsterdams café uit de jaren '50. 12,5 jaar getrouwd? 'Non-informatie' niet op bordjes iniiiiiiiiiini MAAK KANS OP 100,- Bij elke 95,- vuurwerk GRATIS scheurlot* f minimaal 2,50 korting www.diamond-collection.com ffeJfvzdvovv. Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Waarom naar De Hypotheker? Daarom naar De Hypotheker! Soest, 035-6036000 De Hypotheker Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. ïrdag 31 december ipen op: angevend in meubels >0m- Woonplezier. e zijn, zoeken wij op week) ftijd 20-30 jaar) administratieve computer en het aden van (telefoni- everanciers. rvice gerichte het positief kunnen natuurlijk een pré. en aan: Middelman, :m telefonisch "innen. Maar liefst drie kraanwagens moes ten eraan te pas komen om een bus, die half in de sloot was geraakt, weer recht op zijn wielen te zetten. Dat merkwaardige ongeval deed zich vorige week donderdag voor op de Wieksloterweg. In eerste instantie ging het om de als cateringwagen ingerichte bus van een bedrijf uit Hilversum, die in het bos had gestaan tijdens de tweedaagse filmopna men voor een tv-serie "De Trein". In de feestdagen vindt u iten tafellakens voor ;n zoals kerstkleden, ins of kussenhoesjes. ialzaak ON (035)5413521 Tel. 035 - 6022061 itotel. 06 - 51421431 eum en gymnasium conciërge, roept het ïten op voor de fulltime i kunt goed omgaan tar. Daarnaast beschikt een flexibele instelling lijk doch uiterlijk vrijstaande dienstwo- ikket met o.a. een func- st de secretaresse van de 60 41. aring en referenties kunt deze oproep richten Ihr. K. de Boer. voorafgaande nacht waren de laatste shots gemaakt en de cateringwagen ver trok in de vroege ochtend als laatste van de locatie. Achteruitrijdend werd de bocht verkeerd ingeschat en daardoor kwam de bus half in de sloot terecht. Er werd een zware (45 tons) takelwagen ontboden uit Amersfoort, maar die had aan de zachte berm te weinig houvast en kantelde op zijn beurt ook de sloot in. Daarop werd de assistentie van nog eens twee zware kraanwagens (resp. 90 en 160 ton) uit Hoevelaken ingeroepen, en De ravage aan de Wieksloot duurde de hele dag. daarmee lukte het uiteindelijk met veel pas- en meetwerk om de wagens op de smalle weg te krijgen. De Wieksloterweg was tijdens de werk zaamheden afgesloten voor het verkeer. De sloot moest gedeeltelijk gedempt worden en verstevigd, om een herhaling van de problemen te voorkomen. Het duurde uiteindelijk tot 's avonds voor het karwei met succes was afgesloten. De vormgeving van het bestuur van het openbaar onderwijs is in veel gemeenten onderwerp van discus sie. Ook in de gemeente Soest is het gesprek over de verzelfstandiging van het openbaar onderwijs ge voerd. De conclusie van de diverse participanten (zoals schooldirec ties, medezeggenschapsraad en raadscommissie) was dat er een groot draagvlak was voor het op af stand plaatsen van het openbaar onderwijs. Dit betekent dat het gemeentebestuur niet tevens het bevoegd gezag van het openbaar onderwijs is. De stichtings vorm was in dat verband het aangewe zen bestuurlijke model dat de meeste steun genoot. Het definitieve besluit van de gemeenteraad in zijn vergadering van 19 februari 1998 was het openbaar on derwijs in een stichting onder te bren gen. De gemeenteraad stemde toen tevens in met het vaststellen van de benodigde statuten voor de beoogde Stichting Openbaar Onderwijs Soest. Eveneens benoemde de gemeenteraad een vijftal bestuursleden. Deze bestuursleden wa ren door een benoemingscommissie voorgedragen. Met het stichtingsbestuur in oprichting is de afspraak gemaakt dat het bestuur de komende periode bij belangrijke za ken wordt betrokken. In de afgelopen periode is dan ook veel overleg gevoerd om diverse taken en bevoegdheden in kaart te brengen, teneinde deze aan het stichtingsbestuur te kunnen overdragen. Tijdens de diverse besprekingen is ge bleken dat omtrent veel over te dragen bestuurstaken overeenstemming kon worden bereikt. Kwaliteitsverbetering Er werden plannen ontwikkeld voor de kwaliteitsverbetering van het openbaar onderwijs in de gemeente Soest. Over de wijze waarop en de periode waarbin- nen dit gerealiseerd zou moeten worden, werd geen overeenstemming bereikt. Ook de risico's verbonden aan de priva tisering worden verschillend ingeschat. Een en ander heeft tot gevolg dat het raadsbesluit inzake het in het leven roe pen van een stichting voor het openbaar onderwijs niet verder op de aangegeven wijze uitgevoerd kan worden. Dit bete kent dat het gemeentebestuur voorlopig het bevoegd gezag van het openbaar on derwijs blijft. Zodra dat mogelijk is wordt met de diverse betrokkenen (raadscommissie, directie, ouders en personeel via de medezeggenschaps raad) de discussie gestart hoe invulling aan de verzelfstandiging van het open baar onderwijs kan worden gegeven. Vooruitlopend daarop zullen met de di recteur afspraken worden gemaakt waarbij binnen de door het bestuur aan gegeven randvoorwaarden aan de direc tie ruimte zal worden geboden tot slag vaardig handelen op basis van de bij deze managementfunctie behorende ei gen verantwoordelijkheid. Op de Birkstraat vond vorige week een frontale botsing plaats tussen een auto, bestuurd door een 43-jarige vrouw uit Soest, en een vrachtwagen, die bestuurd werd door een 32-ja- rige man uit Utrecht. Achteraf viel het letsel van de Soesterse nog mee. Ze werd ter observatie opgenomen in de Lichtenberg in Amersfoort. De chauffeur van de vrachtwagen klaagde over pijn in de nek en werd naar het St. Elisabeth-ziekenhuis ge bracht. Hij kon na behandeling naar huis. EET-VILLA Riant terras in het bos Lunch Diner Receptie gen en arra Bruiloften en Partijen High tea en brunch Ruime parkeergelegenheid Voor meer informatie: Stephan Ott en Sebastian Ott, Peter Spier uw gastheren Soesterbergsestraat 122 3768 EL Soest Telefoon 035 - 601 27 06 Telefax 035 - 601 97 18 i V. Weedestraat 8A - Soest 1 Deze maand is een bijzonder aardig boekje van 208 bladzijden verschenen, getiteld "Het Eemland 1 - Levensbe schrijvingen van bekende en onbeken de Eemlanders" uit de serie Utrechtse Biografieën. Het is een uitgave van de Stichting Pu blicaties Oud-Utrecht (SPOU) en voor vijfentwintig gulden te koop bij boek handel Van de Ven. Het rijk geïllus treerde boek, waarin negenendertig fi guren uit de geschiedenis van Soest, Leusden, Bunschoten, Baarn, Amers foort, Hoogland, Woudenberg, Eemnes en Achterveld worden neergezet, is het resultaat van de samenwerking van his torische vereniging en archiefdiensten in Eemland, het Utrechts Archief en de Stichting Stichtse Geschiedenis. De vroegst beschreven persoon is bis schop Ansfried (ca. 940-1010) en de jongste de schilderes Jeanne Fauré (1893-1987). "Het Eemland I" schetst slechts acht vrouwenlevens onder wie de femme fatale Jacoba Victoria Barto- lotti van den Heuvel (1639-1718), die een veerhuis en herberg liet bouwen aan de Kleine Melm (1681) en begraven ligt in de Hervormde Kerk van Soest. On der wie ook Dirkje Hilhorst (1824- 1906), de vroedvrouw en caféhoudster, die gedurende een halve eeuw bijna alle Soester baby's op de wereld zette. De opgenomen personen zijn uit alle tijden en alle lagen van de bevolking af komstig: van de notaris, priester, grootgrondbezitter, burgemeester, schoolmeester en kunstschilder tot aan de beurtschipper, fotograaf, tapijtfabri kant, veldwachter en rover. Spannend is de geschiedenis van Mees Rutgers (ca. 1600-na 1661), herber gier, heler, beschermer van een dieven bende uit het zeventiende eeuwse ro vershol Hees. Onthullend is de levensbeschrijving van Volkert de Graaff (1868-1950), de gek ke "Klokkenkoning" en dichter van de Korte Brinkweg. Interessant was het leven van de predi kant en geschiedschrijver Jacobus Jo- hannes Bos (1817-1913), die Soest schijnt te hebben beschreven vanaf de prehistorie in 500 handgeschreven pagi na's en 32 hoofdstukken. Dit tien centi meter dikke document van foliovellen ligt als oud goud in 25 katernen in de kelder van het Gemeentehuis. Nationale bekendheid kregen de' schil der Herman Isings (1884-1977), au teur van de beroemde, historische schoolplaten, en Jacobus van Looy (1855-1930), wiens werk als schrijver/ schilder door de tachtigers werd gety peerd als lyrisch realisme. Isings woon de aan de Kolonieweg en Van Looy van 1894-1907 aan de Lange Eind 113 A. De Soester verhalen werden geschreven door Ton Reichgelt, lange tijd archivaris van de gemeente Soest en nu in Amers foort, door gemeentesecretaris Wim de Kam en door Joop Piekema, de bevlo gen cerberus van onze Historisch Topo grafische Atlas (HTA). In de redactie van het hele duurzaam heidsproject zitten o.a.-oud-ambtenaar Wim Peters en ambtenaar Johan Hil horst. Hij vertelde mij dat er een jaar aan het boek is gewerkt, de redactie wel een selectie moest maken om iedereen tot zijn recht te laten komen en dat deel II volgend jaar verschijnt. Het zou een misser zijn als daarin niet het levensverhaal wordt afgedrukt van de Soester bioloog/schrijver Rinke Tol man (1891-1983) en van de beroemde Amersfoortse kunstschilder Piet Mondriaan (1872-1944). "Het Eemland I" is een boeiend ge schenk voor onder de kerstboom. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. De Soester Duinen RCSIAURAMIS PART* N Soesterbergsestraat 188 - Soest 035 - 603 60 10 7 dagen per week geopend! De gemeente heeft juist gehandeld door G.J. Smeeing een vergunning te weigeren en te sommeren zijn wo ning aan de Dorresteinweg te verla ten. Vervolgens heeft ook de presi dent van de arrondissementsrecht bank de juiste beslissing genomen door de gemeente in het gelijk te stellen. Dat is bepaald door de Raad van State, bij wie Smeeing in hoger beroep was ge gaan. De Soester woont volgens de ge meente in een illegale woning, omdat hij nooit een vergunning heeft gekregen om de voormalige schuur om te bouwen tot woning. Smeeing beriep zich op de mondelinge toezegging die wethouder Pieter ten Hove hem zou hebben gedaan. Maar zowel de rechtbank als de Raad van Sta te staat op het standpunt dat Smeeing zelf het risico nam door vooruitlopend op een eventuele vergunning te gaan verbouwen. De woning is in strijd met het bestem mingsplan. Om toch een vergunning te kunnen krijgen, zou het gemeentebe stuur van Soest eerst met het plan heb ben moeten instemmen. Pas dan zou de gebruikelijke procedure in gang kunnen worden gezet. Voordat van het bestem mingsplan afgeweken had kunnen wor den, had ook nog eens de provincie een verklaring van geen bezwaar moeten afgeven. De Kroon stelt in haar uitspraak dat de appellant (Smeeing) de gevolgen voor het genomen risico voor zijn rekening dient te nemen. De gemeente heeft de Soester enige maanden geleden reeds een dwangsom opgelegd. Smeeing had op 27 augustus j.1. zijn woning verlaten moeten hebben. Voor elke dag dat hij blijft, zou hij 1.200 gulden moeten betalen. Tot haar eigen grote verbazing stond Riet van Beijnum vorige week dins dag in het midden van de belang stelling. Vanwege haar afscheid als coördinatrice van de reumacollecte in Soest na 25 jaren van trouwe dienst, hadden alle collectanten een feestje georganiseerd. "Het was een totale verrassing, ik had Riet van Beinum (l.) en regioleidster Reini Roos. echt niets in de gaten. Ik zou naar een andere afspraak gaan, maar werd ineens hier afgezet. Zelf had ik gedacht af scheid te nemen in maart, als er weer gecollecteerd wordt, maar dat hoeft nu dus niet meer. Ik vind het wel ontzet tend gezellig." Uit handen van regioleid ster Reini Roos werd haar een verzilver de kandelaar aangeboden. Sinds de invoering van de nieuwe straatnaambordjes van het "retrof- Iecterende" type is er geen ruimte meer voor de verklaring van de straatnamen. Niemand kan op straat dus te weten komen dat Jo- hannes Post een verzetsstrijder was, om maar een voorbeeld te noemen, en wanneer hij omgekomen is. Voor de meeste gebruikers was dat vol gens gemeente-ambtenaar M. Vos- sestein (van de afdeling Wegen) trou wens toch maar "non-informatie", zoals blijkt uit zijn advies aan het College. De Historische Vereniging Soest heeft het vervallen van de "onderschriften" echter ernstig betreurd en het College om een alternatief gevraagd. Zo werd gedacht om de achterkant van wijkplattegronden te benutten voor een verklaring van de straatnamen, maar voor zo'n bewegwij zering heeft de gemeente Soest op dit moment geen geld. Vossestein heeft nu voorgesteld om de verklaring van de straatnamen voortaan op te nemen in het gemeentegidsje dat jaarlijks verschijnt. Daar zit al een straatnamenregister in en het kost maar vier extra pagina's als er bij elke straat naam één regeltje met een verklaring wordt afgedrukt. Totaal extra kosten: f 1550,-, waarvoor nog wel restantbud getten gevonden kunnen worden. Het is maar twee dagen werk om de re gels "aan te maken". Tussen de straat naam en de verklaring wordt de locatie op de plattegrond vermeld. Het Colle ge vindt het een mooie oplossing en heeft aldus besloten. Gallenkamp Pelsweg 1 - Soest (t.o. winkelcentrum Soest-Zuid) Telefoon 035 - 601 28 57 alleen tijdens de voorverkoop 'rve> j 0 v 4Aj 4/ iA/ Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer,' worden niet alleen professioneel, maar[ ook met enthousiasme en betrokkenheid' uitgevoerd. En dat verschil merkt u. direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Voor een overzichtelijk hypo theekadvies op maat en het afsluiten van de juiste hypo theek door een persoonlijke adviseur die u kosteloos al het werk uit handen neemt. Steenhoffstroat 66, Soest Volledig objectieve en 100% onafhankelijke hypotheek bemiddeling Kosteloos advies op maat Keuze uit vele honderden hypotheekvarianten De meest gunstige voor waarden Alle fiscale aspecten tot op de gulden voorgerekend Begeleiding van A tot Z gedurende het hele aan kooptraject Ook na het afsluiten van de hypotheek volledige service Adviseur Evert-Jan Wijers en secretaresse Henriëtte Beijersbergen Maak een afspraak met De Hypotheker bij u in de buurt: Steenhoffstraat 66, 1 1

Soester Courant | 1998 | | pagina 3