ÖITAK ƒ698.00 t>c zomne, wcetv zm Griftland luidt jaar uit met boeiende voorstelling Nieuw boek Dick de Vree zet licht op moordende vrouwen aruóhocb Golftoeri Familievoorstellingen op de zondagmiddag in C-drie 1 CULTUUR Zt WELZUNl Uit onze Fijr en een REISBUREAU GERTH B.V. WOENSDAG 23 DECEMBER 1998 SOESTER COURANT Vanaf januari maandelijks in het theater pagina Meningen van lezers Bescherm het milieu...? en misleidt je burgers Rode T-shirts Warempel, alweer een Automobilist licht gewond In verband met Inventarisatie en het omzetten van computerprogrammatuur zijn wij woensdag 30 december en donderdag 31 december gesloten. Vanaf maandag 4 januari zijn wij u graag weer van dienst. Wij wensen u prettige feestdagen kantoorefficiency "7TÏT# rS 'Kijken in en om en door en over de zee' Kaarslicht in 'Het Transpanoramaris 'Het hoeft geen medelijden op te wekken, wel begrip' Verkeerscontrole commode Aron 'The Wings of the D< WOENSDAG 2G Vanaf vandaag 'groene golf' op Koningsweg Heeft u om één of andere reden onze Vakantie krant niet ontvangen en u wilt deze graag inzien bel ons voor een exemplaar en deze wordt z.s.m. thuisbezorgd. 2 januari zijn wij Fietsertje valt Op negen hoh Jeugdnieui De kinderen kunnen in het komen de voorjaar weer volop genieten van spannende, mooie en vrolijke voor stellingen in het theater van Cultu reel Centrum C-drie in Soest. Iede re woensdagmiddag wordt er een kinderprogramma aangeboden, zo als: poppentheater, toneel, muziek theater, mime en jeugdfilms. Vanaf januari 1999 start het theater met speciale voorstellingen voor de hele fa milie op de zondagmiddag. Zondag 31 januari komt Hakim (be kend van Sesamstraat) naar Soest met zijn nieuwste voorstelling "Smoesjes". Een vrolijke voorstelling met muziek, dans, theater en smoesjes voor iedereen vanaf 4 jaar. Zondag 21 februari is er voor de al lerkleinsten vanaf 2 jaar een bewegings- theatervoorstelling "Een, twee, drie!" Een muzikale voorstelling, waarin de spelers dans vermengen met clowneske humor. Zondag 21 maart geeft Reint Laan een solovoorstelling over de Zot en de nieuwe kleren van de keizer. Voor ieder een vanaf 6 jaar. Het theater van C-drie biedt in het voorjaar een aantrekkelijk familiepro gramma. Deze familievoorstellingen beginnen al lemaal om 15.30 uur. Toegang: f 7,50 en f 10,- (volwassenen). Theaterfolder In de week van 21 en 22 december a.s. worden de theaterfolders met daarin op genomen het vooijaarsprogramma, weer huis-aan-huis verspreid in Soest en Soesterberg. Dit keer kan men gebruik maken van de speciale cabaretserie. Deze bestaat uit vier geselecteerde ca baretvoorstellingen die men in een serie bestelt. Daarbij krijgt men 10% korting op de totale toegangsprijs. Met het be stelformulier kan men de plaatsen reser veren. Wacht hier niet te lang mee, want de voorstellingen zijn snel uitverkocht. De voorstelling van Acda en de Munnik - deel 2 op 15 april is reeds uitverkocht! Telefonisch kaarten reserveren bij: Cul tureel Centrum C-drie, theaterkassa, ma. t/m vr. 13.00-17.30 uur, tel 035- 6022188. Kerstsluiting: 24 december 1998 t/m 3 januari 1999. Ter bescherming van het milieu is de Overheid op de gedachten gekomen om een hogere BTW op water te gaan rekenen. Omdat water een eer ste levensbehoefte is blijven de eer ste f 60,- van de rekening buiten deze hogere toeslag, omdat men de redelijkheid geen geweld wil aan doen. Maar is dat nu eerlijk, vraag ik me af? Immers een éénpersoons huis houding gebruikt minder water, dan twee- of meerpersoons huishoudens. Ook kan ik me voorstellen, dat mensen in de medische, verzorgings- of voedselproducerende beroepen hun witte kleding om hygiënische redenen meer moeten wassen en zullen dus meer water verbruiken. De hele maatregel is weer een klap in het gezicht van iedereen, die be wust al het mogelijke gedaan heeft, om het milieu te beschermen. Het zelfde gebeurde met de energie. We hebben spaarlampen aangeschaft, zuinigere verwarmingsketels geïn stalleerd, kortom op energie be spaard en toen het verbruik bij par ticulieren afnam (dus minder omzet) kwam de energieheffing. Ik neem aan dat milieubewuste bur gers nu al zoveel op water hebben bezuinigd, dat door het omzetverlies nu een hogere BTW nodig is. Het hele plan is gewoon weer een misleiding van de burger en gaat om een ordinaire belastingverhoging, waarbij ik steeds meer de behoefte voel me niet zoveel meer van het milieu aan te trekken, omdat be scherming van het milieu steeds meer gebruikt wordt om geld uit je zak te kloppen. Zal de belastingverhoging, inder daad het verbruik verminderen? Overheden ik heb nog een paar sug gesties voor u. BTW-verhoging op brood, groenten en aardappelen, minder verbruik en minder bemes ting, minder afval, dus goed voor het milieu. Toeslag op vleesproduc ten, minder verbruik en dus minder mest goed voor het milieu. Heffing op het openbaar vervoer, minder gebruik en dus besparing van energie en dus minder luchtvervui ling. Een hele goede zou zijn een hoge belasting op STEMFORMU- LIEREN voor verkiezingen, dan wordt er minder gestemd en komen er misschien wat minder onbenulli ge volksvertegenwoordigers, die toch alleen maar de burgers misleiden en de lasten leggen bij de minima en ouderen met alleen maar AOW. Het bedrijfsleven rekent de kosten verhoging, ook van het water, rustig door en moet ook door de goedge lovige burger worden betaald. Louk Nachbahr Tijdens een gezellig bezoekje aan mijn ouders, las ik vol verbazing het artikel over de rode T-shirts van Aqua Indoor. Ik woon al twee jaar in Utrecht, en na het lezen van dit bericht weet ik zeker dat ik daar nog heel lang zal blijven. In Utrecht mogen alle mensen, groot of klein, dik of dun, valide of minder-va- lide heel gezellig samen zwemmen, zon der rode' T-shirts. Ook na 1 januari 1999. Ik vind het een absurd idee dat ik, alleen omdat ik iets "onder de leden heb" zo als Geurt Vermeulen zo poëtisch ver woordde, een rood T-shirt moet gaan dragen. Door mijn jarenlange zwemtrai- ningen bij "De Duinkikkers" ben ik, in het water, nog steeds voor menig ge zond mens een goede tegenstander. Maar omdat ik sinds 3Vi jaar een chro nische ziekte heb, moet ik van Aqua Indoor een T-shirt aan. Wat een geluk voor Vermeulen dat ik met een kruk loop, maar hoe moet het nu met al die andere minder-validen waar je aan de buitenkant niks aan kan zien? Misschien moeten alle potentiële klanten van Aqua Indoor verplicht een medische keuring ondergaan. Niet ge zond? Rood T-shirt! En om fraude te voorkomen kunnen ze gelijk bij iedereen een chip laten implanteren. Maar wat is "iets onder de leden heb ben" precies? Moet je bij beginnende keelpijn een rood shirt aan en mag je met een reumatische aandoening wel zonder T-shirt zwemmen? En waar ligt de grens'eigenlijk. Moeten volgend jaar alle mensen met een uitkering een paars T-shirt aan en alle homoseksuelen een roze shirt? Niet het feit dat mensen zomaar kunnen doorlopen, maar het feit dat Aqua In door dit systeem bedacht heeft en gaat uitvoeren vind ik wrang! Inge de Jong. Voetangels, klemmen, diepe dalen komen vaak voor in ons bestaan; ze doen ons als een stier soms balen, alvorens we weer verder gaan. Ook drempels scoren in dit rijtje van kommernis en kwel héél goed; waag je de overstap of mijd je zo'n hindernis, gespeend van moed? Doch stel, je kunt ze niet vermijden, zoals die automobilist, die links en rechts door Soest moest rijden, naar dokter, drukker en drogist. Tig honderd drempels kwam hij tegen, de ene scheef, de and're schots; tig bobbels, knobbels, allerwegen, alle verschillend, alle knots. Bolstaand van de belastingcenten, tergden ze hem van 't Hart tot Hees; ontvang, oh Soest, de complimenten, van deze man met drempelvrees. Kond le Bisck, december 1998 Een 29-jarige Soester is zaterdagavond licht gewond geraakt bij een aanrijding tegen een boom langs de Soesterberg- sestraat, in de beruchte bocht bij Zon negloren. Door onbekende oorzaak vloog hij uit de bocht. Nijverheidsweg 24A 3762 ER Soest Tel.: 035-601 01 15 Fax:035-606 20 22 AllOffice Met een zeer boeiende theatervoor stelling luidde het Griftland College afgelopen donderdagavond het jaar uit. Het publiek wat in groten geta le gekomen was had niets dan lof voor de acteurs. Thema van het tweejaarlijkse evene ment was dit keer de Hel, met alle in terpretaties die erbij horen. Uitgaand van een concept-idee van de NCRV had de school een aansluiting gelegd bij de viering van vijftig jaar Rechten van de Mens. Zeker tachtig leerlingen, vanaf de der de klas en hoger, waren uitgekozen voor vertolking van de verschillende rollen, de band en het koor, hetgeen een in drukwekkend geheel vormde. Volgens de heer Struijs, die het geheel coördi neerde, sprak het stuk elke doelgroep aan, van de laagste klassen tot de oudste bezoeker, omdat de boodschap univer seel was; iedereen kon er iets van zich zelf in vinden. Vrijdag konden de leerlingen van de school zelf bekijken wat de groep ervan gemaakt had, waarna voor hen de kerst vakantie begon. Fanatieke acteurs leveren bestaande prestatie. Foto: Goos van der Wilt Eigenlijk zou hij nog tien boeken kunnen maken, zoveel materiaal heeft hij. Maar voor Soester Dick de Vree moet het wel leuk blijven, het is niet meer dan een hobby. Een uit de hand gelopen hobby weliswaar, maar toch. In zijn pas uitgekomen boek "Fatale Vrouwen" worden veertien vrouwelijke moordenaars geportretteerd, waarbij een zo uit voerig mogelijke beschrijving de le zer enig inzicht moet geven in de leefwereld van deze mensen. Ruim tien jaar na zijn laatste boek, "Doodsoorzaak: moord?", begon het toch weer te knagen. In de loop der ja ren had hij zoveel materiaal vergaard, dat het zonde zou zijn om er niets mee te doen. Dat was de aanleiding, maar pas heel wat later was de opzet com pleet. "Allereerst moet je een idee heb ben waar het over moet gaan," aldus De Vree, "Het moet voldoende afgebakend blijven, maar toch interessant zijn." Uiteindelijk zijn slechts veertien zaken overgebleven voor het boek. Slechts, aangezien De Vree beschikt over een kast met 430 afzonderlijke dossiers van moordzaken. Daarnaast sieren twee flin ke boekenkasten de muren van zijn woonkamer aan de Nieuwstraat, met daarin uitsluitend boeken over moord. Beroep De wortels van zijn hobby liggen diep in De Vree's arbeidsverleden. Als inspec teur van politie in Tilburg, waar hij van 1945 tot 1954 werkte, werd hij geregeld geconfronteerd met ongelukken en moordzaken. Het onderzoekwerk wat daarmee gepaard ging boeide hem der mate dat hij zich ook na zijn carrière bij de politie hiervoor bleef interesseren. Hij wist dit nogmaals te combineren met zijn werk toen hij vervolgens bij de KRO-radio ging werken. Daar maakte hij jarenlang reconstructies van moor den, compleet met alle onderzoeksgege vens en achtergronden. In het nieuwe boek komen, in tegenstel ling tot de twee voorgaande, geen Ne derlandse zaken voor. Dat komt niet al leen omdat andere zaken interessanter zijn ("Het komt vaak genoeg voor dat iemand die zijn vrouw vermoordt ge woon direkt bekent. Dan heb je je zaak wel rond, maar daar valt natuurlijk wei nig over te melden."), maar ook het rechtssysteem werkt anders. In veel lan den wordt rechtgesproken met hulp van een jury. Hieraan zit de noodzaak ver bonden dat alle gegevens openbaar rijn. Niet alleen is dat makkelijker, maar het is voor een compleet verhaal zelfs nood zakelijk. Bovendien bestaat de kans dat publicatie mogelijk schadelijke gevolgen kan hebben voor slachtoffers, nabe staanden of de dader zelf, ook jaren naderhand nog. "Ik heb voor de radio eens een zaak behandeld die eind jaren '40 gespeeld heeft. Na de uitzending werd ik gebeld door een mevrouw waar naast de betreffende dader kort daar voor, nadat hij was vrijgelaten, een wo ning had betrókken. Dat mens bedank te mij dus hartelijk voor het feit dat ze geen oog meer dichtdeed. Dat was in '84." Slechts één keer komt een Nederlandse naam voor in het boek. Ter vergelijking met een andere moordenares wordt Martha U., de verpleegster die meerdere ouden van dagen vermoordde, aange haald omdat de twee aan het zelfde syn droom lijden. "Toevallig is Martha ook een goed voorbeeld van het vrijer wor den van de informatie in Nederland. Brandpunt heeft ooit aan haar een vijf tig minuten durend programma gewijd, compleet met beelden waarop ze duide lijk herkenbaar is. Dat zou een paar jaar geleden niet denkbaar geweest zijn." Aanpak Om de hele gang van zaken actueel te houden, houdt De Vree ook nu nog goed het nieuws bij. Vaak vormt een klein berichtje in de krant aanleiding voor een grootse speurtocht in biblio theken, boekwinkels in binnen- en bui tenland en sinds kort ook het Internet. Dick de Vree bij zijn dossierkasten. "Voor de volledigheid wilde ik van ie dereen die ik in het boek behandel de huidige situatie weten. Voor sommigen was dat eenvoudig, daarvan was bekend dat ze al geëxecuteerd waren. Maar niet van iedereen wist ik dat zekér, dus heb ik eenvoudig een berichtje verzonden naar de gevangenis waar die persoon in de dodencel moest ritten, mèt de vraag of haar straf reeds voltrokken was of niet. Dat was toen nog niet zo." "Ik wil met dit boek laten zien dat een moordenares niet zomaar zonder meer te veroordelen valt door het publiek. Dat is vaak heel makkelijk als je een verhaal in de krant leest, maar heel vaak gaat een eerste aanleiding voor zo ie mand heel ver terug, tot in haar jeugd, het kennen van de omstandigheden maakt het vaak een stuk begrijpelijker. Niet gerechtvaardigd, het blijft immers moord, maar wel begrijpelijk." Op de Soesterbergsestraat werd vorige week woensdagmiddag een snelheids controle gehouden. Van de 302 passe rende auto's reden er 11 te hard; de top lag op 70 km/u. Elf automobilisten kre gen bovendien een bekeuring wegens het rijden zonder gordel. Een had er geen rijbewijs en ging ook op de bon. Op tweede kerstdag (zaterdag 26 december) ontsteekt kunstenares Linda Verkaaik in het Transpano- ramaris bij De Hazelaar 800 was kaarsen, weer of geen weer... Tevens is er een performance van Liesbet ten Cate, geïnspireerd op het werk van de Soester kunstenares Nadjezdja van Ittersum. Het Transpanoramaris (met een door snede van ca. 30 meter!) is de veel-la- gige titel van een kleurrijk kunstwerk, dat bestaat uit een twintigtal transparan te doeken, met een afmeting van 3 bij 10 meter elk, die elkaar gedeeltelijk overlappen. De beschilderde doeken staan als de elementen van een diafrag ma, die de beschouwer geheel omslui ten, opgesteld. In Het Transpanoramaris wil Linda Ver kaaik naar eigen zeggen opnieuw met beeldende middelen het onmogelijke met elkaar verbinden. Zoals ze dat ook deed in eerdere projecten: "Lac de Lu mière", "Wie kan over water lopen" en "Luchtspiegeling", allen tijdens het Oerol-festival op Terschelling. Linda Verkaaik (Utrecht, 1956) is beeldhouwer. Ze heeft verschillende in ternationale prijzen gewonnen en een groot aantal opdrachten uitgevoerd, on der meer in Dordrecht, Dronten, Nij- kerk, Baarn, Soest, Utrecht en Harder wijk. Haar werk is op vele exposities te zien geweest. Op deze tweede kerstmiddag is er te vens recent beeldhouwwerk te zien van de kunstenaars Hank Beelenkamp, Nadjezjda van Ittersum, Marja Stein- metz, Karola Veldkamp en de Slowaak Oto Bachórik. Locatie: Bosstraat 2, Soest-Zuid. Tijd stip: tweede kerstdag (zaterdag) 13.00- ca. 18.00 uur. Toegang gratis. kersen 122x93x42 cm 2 glasdeuren ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Maandag 28 december Opnieuw een verfilming van een van Henry James. Na Jane Campj, verfilming van "The Portrait of a Lal heeft Iain Softley zich aan "The Wi of the Dove" gewijd. De film hee Oscarnominaties gekregen, waaron één voor het scenario en één v hoofdrolspeelster Helena Bonham C ter. Amini heeft het verhaal van Jat iets in tijd opgeschoven, zodat het 1910 speelt in plaats van in 1902. ij door kan in de film meer van het derne denken van het begin van dl eeuw aan orde komen, vooral leven van de vrouwen betreft. Het thema van de film is het dileml tussen liefde en sociale status. Croy, erfgename van haar vermogei tante Maud, wordt verliefd op de ar maar hardwerkende journalist Met Densher. Kate is niet van plan als de personages van Jane Aust smachtend te wachten op haar w Zij is een meer doortastend type zowel geld als hartstocht wil hebben, geliefden smeden een plan, wat Merton trouwt met een rijke dame helaas een ongeneeslijke ziekte zodat hij haar vermogen erft en met Kate gelukkig kan worden. Juist om deze warwinkel van gevoele gaat het bij Henry James. Wie wil ievj loopt gevaar. Zowel Millie, die in hj te korte leven de liefde wil ervaren, Merton die werkelijk van haar gaat h. den, als Kate die gehavend en besmeu uit de strijd komt, voelen zich uiteinc lijk bedrogen. Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,-; CJ 65+f7,-. Tweede kerstdag: 14cms' grapjazz verpe huiselijke kerstsfeer Tweede kerstdag zou voor Artisho een reden kunnen zijn om geen conct te organiseren. Toch zal de uit Woerc afkomstige band "14cms" het gaan nemen tegen menig feestmaal en kers film. Zaterdag 26 december zal de a "Grapjazz" omschreven muziekstijl i heilige nacht ten gehore worden bracht. De term "Grapjazz" zal bij menig leze enkele vragen doen rijzen. 14cms (vee tien centimeters) gaat verder dan j: alleen; van hiphop tot country, van soi tot carnaval: het hele muziekspectnu komt bij 14cms aan bod. In 1992 wer 14cms (I foresee a mess) opgericht. Na dat er enkele wisselingen binnen d band hadden plaatsgevonden werd oo de uitleg van de naam veranderd. Ht vijftal centimeters bestaat uit "prater Roel Verburg, gitarist Erik Meenks saxofonist Ferdi Schukking, bassist Bei Oostveen en drummer Martijn va Jaarsveld. In februari 1998 kwam hu eerste cd uit: "Alle 14 Goed" was d toepasselijke naam. In de muziekper werd de cd lovend ontvangen en na op tredens met De Dijk, Skik, The Sceni en Rowwen Heze riet de toekomst voo 14cms er zeker lovend uit. 14cms zal zaterdagavond 26 decembe optreden bij Culturele Vereniging Artis hoek aan de Steenhoffstraat 46a. D entree bedraagt f 10,-. Leden, CJP ei 65+ betalen slechts f 7,50. Artishock' deuren gaan om 21.00 uur open. De afstemming tussen de verkeers regelingen ('groene golf) tussen di verkeersregelingen bij de Dalwegei de Vrijheidsweg op de Koningsweg route werkt afhankelijk van de ver keersdrukte. Vandaag wordt de no dige programmatuur in de regelau tomaten aangebracht. Het gaat om de kruisingen met de Dal weg/Dorpsstreek en de Clemensstraat. Vrijheidsweg. De afstemming tussen d twee regelautomaten biedt de mogelijk heid om auto's - die rechtdoor rijden na het 'groen' bij de ene kruising ooi 'groen' te geven bij de volgende krui sing. Deze regeling is alleen effectief als op - Koningsweg sprake is van een verkeers stroom van auto's, zoals tijdens de spits periodes. Een enkele auto 'een groem golf geven' zou voor het verkeer vanal de Dal weg/Dorpsstreek en de Clemens- straat/Vrijheidsweg een irritante ver keersregeling betekenen. Het kan voorkomen dat na de ervarin gen in de praktijk nog enkele aanpassin gen nodig zijn. SOEST - BAARN - LAREN - HILVERSUM - HUIZEN Soest Van Weedestraat 58, tel. (035) 6022144 Soest-Zuid Zuidpromenade 21tel. (035) 6012683 Baarn Brinkstraat 13-15, tel. (035) 5424944 Laren Naarderstraat 16, tel. (035) 5310070 Hilversum Gijsbrecht van Amstelstraat 166, tel. (035) 6238515 Huizen Achterbaan 19, tel. (035) 5242444 De politie schoot vorige dagmiddag te hulp bij eer gen uit Soest, die op de S met zijn fiets tegen de gevallen. Hij zat met ee: een gescheurde lip op e wachten. De politie ontfe hem en zijn kapotte fiets der hem kwam ophalen. De Golfclub Soestduir Op de negen holes baan rescerend staafje van 15 streep aangebracht. De28golfers, verdeelde ken in de vorm van sne worden opgemaakt. Ca\ Gaby Vromen werden dt nen houdt vaker een toei werd afgewerkt. Selby Voor de 'verandering' jeugdteam met 7-1. OSM uit Maarssenbroe pas. Alleen het enkel, Dirksen ging verloren, i den met enige moeite j de rest was Selby veel t Duinkikkers Het heren jeugdteam be de overwinning van het offer van de Duinkikke van de Haaien. Vanaf z en-om gescoord, totdat uitliep van 5-4 tot 7-4 slotte 7-5. De Duinkikkers •Zaterdag vertrok de Du zwemmers naar Driebe Speedo-wedstrijd van c Speedo-competitie is mers/zwemsters tot 11 Er werden door de E veel persoonlijke reco Denise van Rouwend; Clippelaar (1987) pre op alle afstanden een zwemmen. Verder z Rouwendaal (1989) b le plaats en behaalde zen (1988) twee keer dens de Speedo Clut ber werd deze ploeg 1' Soest Tegen Geinoord spet bijna onbespeelbaar tij. Het elftal liep uit i ge 3-0-zege. Vural Bi cuk scoorden de doe lair was de wedstrijd Staal en Ineke van B< den hun jongens naj scoorden. Ze vergatt diging. Resultaat: 8- 0800

Soester Courant | 1998 | | pagina 20