HIER Woonpassage Soest I? O dt&k! HOOIJER VUURWER Hooijer: yuurwerk-met-enthousiasme Alternatieve kerstmarkt geslaagd m Het Dick Koblens haalt doctoraal Frans □USB JHANDÊL WANDEL I 'ondwerk lijter B.V. jdering V. Schitterende Kerstshow Zondag 27 dec. van 11-17 uur Prijzenfestival Winkelkring WÊÈKÈËi .^GlNAiWOENSDAG 23 DECEMBER 1998 SOESTER COURANT PAGINA 9 Familietraditie blijft in stand HOOIJER Vah ICnteh 'an Amnesty en andere groepen ekenden gezond 1999 5 boiler door idelijke (2e Kerstdag gesloten) Middelman CENTRAAL VOORLICHTINGSBURO Jongensdroom komt uit Soester moet onbetaald werken wegens ontucht Tractorchauffeur pleegt verzet tegen arrestatie Verkeerde kant Snelheidscontrole DE CROWN COLLECTION Da's pas vuurwerk. Kwaliteitsvuurwerk met grondpotten tot 200 grams vulling! Professioneel vuurwerk voor de liefhebbers. Echt 'waar' voor je geld. Aarzel niet. Bestel nu! Voorverkoop t/m maandag 28 dec. 10% korting Afhalen bestellingen en directe verkoop: dinsdag 29 dec. van 8.00 - 21.00 uur woensdag 30 dec. van 8.00 - 21.00 uur donderdag 31 dec. van 8.00 - 18.00 uur vetboile» komende week staat weer in het en van het vuurwerk. Ook in est zal er vermoedelijk voor vele izenden guldens de lucht ingaan ët een hoogtepunt op Oudejaars- nd. V.l.n.r. Ab Hooijer jr., Ab Hooijer sr. en Evert Hooijer. Bij Hooijer weten ze daar alles van. Al |rtig jaar "zat" de familie in het vuur- Jerk, en dat is in de loop der jaren uit- jbgroeid tot de grootste vuurwerkhan- fcl van Soest. Het begon in 1986 in een Dein winkeltje aan de Bosstraat, waar hoeder Hooijer met Ab (junior) de rot- I jes en vuurpijlen verkocht. Alles stond pen nog los op de toonbank... Jegenwoordig zijn de milieu-eisen wel gjbel wat strenger. Dat blijkt wel bij een jezoek aan het vuurwerkmagazijn dat nds enige jaren in de loods achter de ^rovak-winkel aan de Soesterberg sestraat gevestigd is. Het magazijn is |hlangs nog flink uitgebreid en volgend jaar zal vermoedelijk een nog grotere yoorraad kunnen worden opgeslagen en $erkocht. De verkoop vindt dit jaar plaats op dins- l 29, woensdag 30 en donderdag 31 Jecember. Bij Hooijer zijn ze dan van 08.00 uur 's morgens tot 18.00 uur 's vonds (behalve tussen de middag) fepen om de bestellingen uit te leveren flie de laatste weken al in groten getale fijn binnengestroomd. teamwerk e vuurwerk-verkoop bij Hooijer is al- ij d weer een staaltje enthousiast team werk, waaraan naast vader Ab (senior) ok de broers Evert en Ab (junior) ïeedoen, net als Henk Steusel, die ja- ovatiesloopwerk mjdering S aagwerken A ten elen. 90 96 renlang bij de firma (nu een bloeiende technische groothandel) heeft gewerkt. Ze beschouwen het trouwens als de ge zelligste tijd van het jaar, ondanks de drukte. Hooijer is een van de weinige bedrijven die beschikken over de zwaarste milieu vergunningen. De kluizen hebben een opslagcapaciteit tot 10.000 kilogram. De zaak is uitermate goed beveiligd, o.a. met een sprinkler-installatie boven de verkoopbalie. Daardoor kan er ook bui ten de kluizen een flinke pakvoorraad voor handen gehouden worden. Het magazijn ligt achter de vroegere Hooijer-winkel (tegenwoordig Provak- Ceelen) aan de Soesterbergsestraat. Het pand beschikt over de modernste voor zieningen en ligt helemaal vrij; binnen een straal van 50 meter wonen er geen mensen. Evert Hooijer: "We zijn al idaar voor de grote knaller die de jaarwisse ling van 1999 naar 2000 wordt. We ho pen dat er volgend jaar vijf verkoopda gen komen, want dan kunnen de han delaren de verkoop en de opslag een beetje spreiden." Familietraditie Hoewel men tegenwoordig bijna overal wel vuurwerk kan kopen - "het zou mis schien tijd worden daar eens een halt aan toe te roepen" - blijven steeds meer klanten Hooijer trouw. "Daarom staan we er, ook na dertig jaar, nog steeds," aldus Evert. Volgens hem ligt dat aan het stukje enthousiasme en gedreven heid waarop de vuurwerkklanten bij Hooijer worden onthaald. De familietra ditie van de vuurwerkverkoop bij Hooijer blijft dan ook in stand. Dit jaar is vuurwerk leverbaar tot 200 gram, waar het vroeger beperkt moest blijven tot 40 gram. Er valt dus heel wat te "knallen", al komt het accent meer en meer op het siervuurwerk te liggen en op grote vuurpijlen. Hooijer heeft een zeer uitgebreide sortering. "We hebben bijvoorbeeld vuurwerkpotten die een paar minuten doorgaan, maar ook drie pakjes sterretjes voor een piek..." Stukje sfeer Evert Hooijer is een verklaard voorstan der van legaal vuurwerk. Vorig jaar ver telde hij in het tv-programma van Peter Jan Rens nog dat een ritje naar België tegenwoordig helemaal zo interessant niet meer is, omdat het toegestane vuur werk in Nederland ook mooi en zwaar is. Bij Hooijer is er trouwens altijd wel een extraatje: een oliebol, een cap, een telefoonblokje. "Het gaat er niet om dat we zoveel mogelijk vuurwerk verko pen," zegt Evert. "We willen op deze manier juist een bijdrage leveren aan een stukje sfeer in de gezelligste perio de van het jaar." BAKKERIJ amiteiten est - 7396 BJ Terwolde (bij Deventer) kmnesty International-Soest is te vreden over de "alternatieve kerst- narkt", die afgelopen zaterdag werd ;ehouden in het noodgebouw aan Ie Lange Brinkweg. Tot voor kort naakte de brandweer er gebruik an en binnenkort gaat het als lood-onderkomen van de Rabo bank dienen. ?er gelegenheid van de 50e verjaardag ■an de Rechten van de Mens had Am- lesty diverse andere "wereldverbeteren- groepen uitgenodigd om aan het jvenement deel te nemen. Daarop werd lositief gereageerd door de Amerpoort, ichting Dorkas, Derde Wereldgroep oest, Humanistisch Verbond, werk- ;roep Kerk en Samenleving, Rode uis, Paltz- en Eemgeuzen, Unicef, uchtelingenWerk, de commissie ZWO :n de Zonnebloem. Het geheel was on- lenkbaar zonder de steun van de Rabo- iank, die het gebouw gratis afstond, en e kerstbomen van het Vaarderhoogt. 'eelnemers en bezoekers werden be roet door Amnesty-voorzitter Leni irgner. Burgemeester Hans de Widt, lie was uitgenodigd voor de officiële rpening, stak een kaars aan als symbool 'an licht en hoop voor veel gevangenen ichter "prikkeldraad"; hij verstuurde Dok een kaart aan een van de vele ge wetensgevangenen die door Amnesty rijn geadopteerd. Jij de kraampjes, verdeeld over de ver- .chillende vertrekken van het gebouw, con men alle informatie opdoen over de activiteiten van de deelnemende groe pen. Er werden ook diverse producten verkocht, waarvan de opbrengst aan het eigen werk ten goede kwam. Na afloop van het evenement kon Am nesty tevreden zijn over de belangstel ling. Of er ook in de komende jaren een De kraam van de kaarsenmakerij van de Amerpoort trok veel belangstelling. "alternatieve kerstmarkt" wordt georga niseerd is niet zeker, maar Amnesty denkt daar, gezien het succes, wel over na. 70 0 0 m2 COMPLEET WOONPLEZIER >n in r milieu WONEN Birkstraat 99 le Soest. Telefoon035 - 601 10 04 Vrijdag koopavond. MEENEEMMEUBELEN Birkstraat 101 te Soest Telefoon035 - 601 34 03. Vrijdag koopavond. KIJK voor speciale aanbiedingen op internet www.tref.nl/eemland/scholten-bloemen "EEN VOORSPRONG OP UW HYPOTHEEK" Wij hebben het plan in de toekomst een huis te kopen en willen nu alvast een voorsprong op de hypotheek nemen d.m.v. het FUNDAMENTPLAN. Na twee jaar geeft ons dat al een besparing van zo'n ƒ36.000,- VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN BELEGGINGEN Bel gratis onze infolijn: 0800 - 0227477 en vraag naar de brochure. Mevrouw M. Bakker-Scheper is weer helemaal bij de tijd, als ze dat al niet zou zijn geweest. Ze mocht vrijdag een Seiko horloge ter waarde van bijna 500 gulden in ontvangst komen nemen bij Colitico aan de Van Weedestraat. In de afgelopen week werd zij als prijswinnaar getrokken uit de vele Soesters die een voordeel cheque uit het boekje van de Winkel kring Van Weedestraat verzilverden. Wekenlang stelden de deelnemende winkeliers prijzen beschikbaar aan de gebruikers van de bonnen. Op de foto overhandigt J. Littooij van Colitico het horloge aan me vrouw Bakker. Winkelkring-voorzitter Emiel Wort- mann legt de weg uit aan enkele hulp-kerstmannen. Na vijf en een kwart jaar voltijds zwoegen kon kortgeleden Dick Ko blens, op vierenzeventigjarige leef tijd, de Bul behorende bij zijn doc toraal in de Franse letteren in ont vangst nemen. Volgens eigen zeg gen was het een jongensdroom die uitkwam. Al van jongs af aan had Dick een voor liefde voor Frans, omdat daar, zo noemt hij het zelf, "muziek in zit". Al eerder had zijn fascinatie voor muzikaliteit zich geuit in zang en een interesse voor poë zie, vanwege het gebruik van ritme en rijm. Desondanks had hij, tot vijf jaar geleden, geen gelegenheid gehad om zich met Frans bezig te houden. Ook na zijn pensioen kwam het er niet direkt van, maar in 1993 nam Dick toch ein delijk het besluit naar de Universiteit van Utrecht te gaan en zijn droom in vervulling te laten gaan. Hij had zich van te voren het doel gesteld niet eerder te stoppen dan het moment dat hij zijn doctoraal daadwerkelijk in zijn zak had. Dat het hem vijf jaar en drie maanden zou kosten had hij niet gedacht. Tutoyeren Dick beschouwt zijn tijd als student als zeer boeiend. Ondanks de moeite die het soms kostte heeft hij het met plezier gedaan. "Uiteraard vergde het enige aanpassing; mijnerzijds om weer te stu deren als voltijdstudent, en van de kant van de andere studenten om met zo'n oud figuur opgescheept te zitten. Om te beginnen vind ik het helemaal niet erg om met jongere mensen te werken, en ik heb van het begin gelijk gezegd dat zij me onder geen voorwaarde meneer mochten noemen. Dat doe ik bij hun ook niet, dus andersom net zomin." Scriptie Na de studie moest de scriptie voor het doctoraal de uiteindelijke kroon op het werk worden. Hiervoor krijgt een stu dent meerdere opties: hij of zij kan één van de verschillende specialisaties vol gen, of zelf iets verzinnen, de zogeheten vrije ruimte. Aangezien Dick geen plan nen had na zijn studie nog een carrière te beginnen, koos hij voor de vrije ruim te. Hier krijgt een student de mogelijk heid om, rond een zelfgekozen ondfer- werp, een pakket samen te stellen dat zwaar genoeg is voor een eindexamen. Zo kwam Dick op het idee om twee hobby's te combineren. Hij ging zich verdiepen in het ontstaan van een be paalde vorm van Franse dichtkunst, de fabliau. De fabliau, pf boerde in het Nederlands, lijkt sterk op een fabel, maar is het net niet. Als belangrijkste verschil komen er geen dierfiguren in voor, maar zijn de hoofdfiguren gewoon mensen. Verder bestaat het hele gedicht uit acht letter grepen per regel, en heeft het een vast rijmschema. Verder komt het verhaal aardig overeen met een fabel. Er is een klein aantal vaste types, en er is altijd sprake van een duidelijke moraal. Voor Dick was het onderzoek hiernaar een leuke combinatie van het gebruik van de Franse taal, muziek (voor het rit me) en vertalen, met alle moeilijkheden die dat met zich meebrengt. Een gedicht Een 26-jarige Soester is wegens on tucht met een minderjarige veroor deeld tot honderdveertig uur onbe taald werken en een halfjaar voor waardelijke celstraf. De Utrechtse rechtbank acht bewezen dat hij het meisje vanaf haar dertiende, in 1996 en 1997, meerdere keren mis bruikte. De Soester heeft steeds ontkend dat hij ontucht pleegde. Hij had seks met het meisje, omdat ze smoorverliefd op el kaar waren. Zij zou het initiatief geno men hebben, toen ze veertien was. Maar hij zei te beseffen dat hij niet met haar naar bed mocht voordat ze zestien was. Het slachtoffer beaamde dat ze verliefd was op de Soester, daardoor kon ze hem geen weerstand bieden. Maar ze had hem verschillende keren verteld dat ze zichzelf te jong vond voor een seksuele relatie. Tegen de Soester was een jaar celstraf geëist, waarvan de helft voor waardelijk. vertalen is namelijk iets moeilijker dan een gewoon verhaaltje, zeker als je, zo als Dick, de structuur van de fabliau wilt handhaven. De vertaler moet dan niet alleen letten op een correcte vertaling, maar het moet ook nog binnen de regel passen en netjes rijmen. Al deze crite ria maakten het onderzoek moeilijk ge noeg om door de examencommissie goedgekeurd te worden als onderwerp voor een scriptie. Dankbaar maakte Dick gebruik van deze gelegenheid en kon uiteindelijk een boekwerk overhandigen dat, buiten de tekst die gewijd is aan het onderzoek zelf met alle moeilijkheden daaromheen, zo'n twaalfhonderd regels aan verzen bevat. Per vers heeft zijn buurman, Jan Swart, een aquarel gemaakt ter illustra tie, op eenzelfde manier als in de Mid deleeuwen ook gebruikelijk was. Dick denkt er nog over na om zijn scrip tie te publiceren en nog meer fabliau's te gaan vertalen, maar "een ander ken merk is dat er opmerkelijk veel schut tingwoorden in voorkomen en daar had ik me in eerste instantie van gedistanti eerd. Misschien kan ik er nu niet meer omheen." Op de A.P. Hilhorstweg kreeg de po litie het vorige week woensdag aan de stok met een 70-jarige Soester, die in het donker met een onverlichte tractor werd aangehouden. Op dat moment was er sprake van duisternis en mist, volgens de politie, dus 's mans gedrag was gevaarlijk. Bij zijn aanhouding zette hij de tractormotor uit en liep boos weg. Hij bleek niet voor rede vatbaar en wilde ook zijn naam niet zeggen, zodat hij werd meegenomen naar het bureau. Daar verzette hij zich tegen, maar de po litie kende geen pardon. De man moest uiteindelijk twee boetes beta len: 120 gulden voor de ondeugde lijke verlichting en nog eens 300 gul den wegens het verzet tegen zijn ar restatie. Op de Regentesselaan hield de politie vorige week woensdag een controle op de naleving van de verplichte rijrichting. Vijf automobilisten stoorden zich daar niet aan en reden de verkeerde kant op. Ze kregen een prent. De politie hield maandagmiddag een snelheidscontrole op de Soesterberg sestraat. Van de 320 auto's die binnen het uur passeerden reden er 24 te hard. De top lag op 75 km/u. Van de overtre ders bleken er nog eens drie nalatig te zijn op het punt van de veiligheidsgor dels. Op de Ossendamweg werden vier automobilisten bekeurd omdat ze zich niet hielden aan de voorgeschreven rij richting. SPECIALE VUURWERKHAL Soesterbergsestraat 4 - achter Soest Tel. (035) 588 06 44

Soester Courant | 1998 | | pagina 9