Het incomplete overzicht van 1998 Asielzoekers Belangenverstrengeling Verkeerschaos Hangen Kampioen Warm HulpverL ooooooooc O iftifcn de Mi PAGÏNAg ^Ó|NSDAG 3C WOENSDAG 30 DECEMBER 1998 SOESTER COURANT Harddrugs AquaIndoor Historische grens Tariefsverhogingen Bekeuringen Noodweer Faillissement 700-ste bevallin: in Molendael Onderwijs Nieuwbouwwoningen 3 Salon de O wenst u O d.ra Bij een inval in Bar Zuid in juni treft de politie harddrugs en gestolen spullen aan. De handel komt aan het licht, nadat enkele Soester inbrekers zijn aangehouden en verklaren bun buit in het café om te zetten in hard drugs. De bar aan de Soesterberg- sestraat wordt onmiddellijk op last van burgemeester Hans de Widt ge sloten, Tegen vier verdachte dealers wordt twee jaar cel geëist. In oktober veroordeelt de rechtbank drie van hen tot gevangenisstraffen van één tot anderhalf jaar, de vierde moet 240 uur dienstverlening verrichten, In afwachting van een regionaal be leid, dat tn voorbereiding is, verlengt de gemeente het gedoogbeleid voor Hacas aan de Koninginnelaan. In de enige coffeeshop van Soest is ver koop van softdrugs toegestaan, tenzij de huidige eigenaar de zaak ver koopt. li Weekend-opvangdienst Matschappelijke Dienstve julp in dringende moeilij iterdag, zondag en algeme «stdagen, tel. 6245555. Stichting Hulpdienst Soe< (nip aanvragen dagelijks tus O.OO uur, tel. (0346) 152097. t Nazorg borstkankerpatiër uformatie: Borstkanker infc rum Utrecht (BIC), tel. 031 li.t/tn. vrij. 10.00-13.00 uc Werkgroep Kind en Zieken! Behartigt de belangen va ruders vóór, tijdens en na luisopname. Informatie', me ing, tel. 6014470. I Vrouwenspreekuur [edere donderdag 20.00- Stadsring 31A (Vrouwenhu oort, tel. (033)4616612. Als uilt blijven kan dat. Meidentelefoon Voor specifieke meisjes Maandag 19.00-21.00 uur 16.00-18.00 uur; donden 21.00 uur, tel. (030)232202 Vrouwen in de Bijstand Vrouwen die problemen hel terrein van de bijstand kunn terecht bij de werkgroep Vrc Bijstand, telefonisch dagel 13.00 of na 18.00 uur. 16017431 of 6018555. Spreekuur: elke 2e vrijd 'maand, 10.00-11.30 uur, in üonaal Vrouwencentrum. Sn VTO-samenwerkingsvert Vroegtijdige Onderkenning lingsstoornissen bij kinden 240, 3800 AB Amers (033)4637285. Slachtofferhulp Soest Praatpaal en vraagbaak voor van misdrijven en verkeers tel. 6027719. Slachtofferhulp Eemland 24 uur per dag telefonisch voor Soest, Soestdijk S tussen 7.00 en 23.00 uur: te tussen 23.00 en 7.00 uur: v kamer van de Amersfoortse 033-4666666. Al Anon-groep Soest Steun aan familie van deger matig veel drinkt of dronk, ti of 5415474 Baarn. Ouders van een overleder Landelijke zelfhulp-organist Contactadres: Eveline Mos breestraat 543, 3765 XR 6014310. Thuishulpcentrale Eemla De THC biedt partners en dementerenden, van chronisc ouders van verstandelijk of gehandicapte kinderen hulp of passief oppassen door v Informatie: tel. 033-463133' Contactpersoon Soest: Tinei tel. 6022395. Thuiszorg/Maatschappeli Stichting Thuiszorg en Maats Werk N.O. Utrecht. Bure Burg. Grothestraat 74, 3764 tel. 6036800, fax 6036888. Jongerenspreekuur GGD Voor jongeren van 12 tot 20 j dag 15.30-16.30 uur, Zon Amersfoort. Psyeho-profylaxe Stichting Psyeho-profylaxe ding op de bevalling. Contac v-d. Poll, Clauslaan 23, 3761 tel. 6031396. De gemeente en Aqua Indoor liggen weer eens met elkaar in de clinch. Dat is op zich geen nieuws, maar voor de tweede maal sinds do ope ningvan het zwembad in 1991 daagt de directie van het centrum de ge meente voor de rechter, Aqua Indoor wilde kwartaalbetaling voor de huur niet meer betalen, zolang de ge meente de voorschoten onder houdskosten niet vergoedt. Daags voor bet kort geding schuiven beide partijen weer aan tafel. De ontwikke lingen van de gesprekken blijven vooralsnog binnenskamers. In november wordt het bad opge schrikt door een bijna-verdrinking van een asielzoeker die niet kan zwemmen en epilepticus is, Een be geleidster legt een aansprakelijk- heidsclaim bij Aqua Indoor neer, maar de directie wijst elke verant woordelijkheid van de hand. De asielzoeker krijgt gratis lessen aan geboden totdat hij kan zwemmen. De directie kondigt tegelijkertijd het gebruik van t-shirts aan voor bezoe kers die een ziekte hebben en/of niet kunnen zwemmen. Deze mensen kunnen dat aan de kassa melden en krijgen dan een rood shirt ïn bruik leen, zodat de toezichthouders weten bij wie ze een extra oogje in het zeil moeten houden. Ook de kinderen die een zwemles volgen, krijgen een t-shlrt aangemeten. over C-drie zou hebben achtergehou den. De coalitie-partners WD, CDA en PvdA voorkomen dat de poten on der haar stoel worden weggezaagd. "O, is dat alles." De oudere inwoners van Soest hebben niet of nauwelijks moeite met de nieuwe machine die het vertrouwde rode potlood en biljet zal vervangen in het stemhokje. Het appa raat dat in de Werveling staat opgesteld, heeft meer problemen en valt tijdens de gemeenteraadsverkiezingen op woens dag 4 maart tot tweemaal toe uit. Toch kunnen 's avonds alle stemmen worden geteld. De WD (van 7 naar 8), GGS (van 3 naar 5) en GPV/RPF/SGP (van 1 naar 2) zijn de winnaars. D66 (van 2 naar 1) en BAM (van 3 naar 0) zijn de verliezers. Het CDA (6), de PvdA (3) en GL/PS (2) blijven even groot of klein. De installatie van de nieuwe raad bete kent het einde van de politieke loop baan van Ries van Logtenstein en Arie van den Breemer. De CDA-ers hebben er 28, respectievelijk zestien jaar opzit ten in de raad. Kort na hen vertrekt ook Sander Brunekreef (WD). Als direc teur van het Service Centrum Grondrei- niging zou hij opdrachten hebben ver strekt aan het milieubureau Pandion, waarin zijn vrouw financiële belangen heeft. Brunekreef beroept zich op zijn zwijgplicht en kan de schijn van belan genverstrengeling in zijn maatschappe lijke leven niet kan wegnemen. Mede onder druk van zijn fractie stapt hij op. Ook Teun Middelkoop (CDA) en Kees Boerkoel (PvdA) worden in verband gebracht met de 'schijn van belangenver strengeling' als het nieuwbouwplan van de Rabobank aan het Kerkplein aan de orde is. Middelkoop is voorzitter van de Raad van Bestuur van de bank, Boer koel is als ondernemer betrokken bij de constructie van de nieuwbouw. Bert van 't Holt van GGS wijst op de vermeen de 'dubbelrol' en noemt man en paard tijdens een openbare vergadering. De grootste oppositiepartij roept daarmee de woede van de zes overige fracties over zich af en incasseert - zonder daar van onder de indruk te raken - een mo tie van afkeuring. De oppositiepartijen zeggen in juni hun vertrouwen in wethouder Neks Blom- mers (WD) op, omdat ze informatie Eén gebouw, zes verdiepingen, 25 douches, 160 kamers, 350 bedden. Het voormalige onderkomen van Molen schot aan de Albert Cuyplaan is omge bouwd tot asielzoekerscentrum. In juni arriveren de vluchtelingen uit voorna melijk Iran, Irak, Afghanistan en voor malig Joegoslavië en nog 36 andere lan den. Omwonenden hebben hun komst met enige spanning tegemoet gezien. De vrees vooraf lijkt overbodig. Het AZC komt alleen in het nieuws naar aanleiding van activiteiten, zoals de drukbezochte open dag in september en de binnenbrand in november, die ver moedelijk is aangestoken. Doordat de bewoners de branddeuren laten open staan, kan de rook zich een weg naar boven banen en moeten de bewoners van twee verdiepingen elders overnach ten. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) krijgt een standje van het gemeentebestuur en moet vóór 4 januari a.s alle brand- en rookdeuren voorzien van kleefmagneten. Gebeurt dat niet, dan laat de gemeente het op kosten van het COA doen. 1 januari: Als na middernacht het nieuwt: jaar met vuurwerk wordt in geluid, telt Soest 43.762 inwoners. Dat aantal groeit gestaag en voor hei eerst in de bijna achthonderdjarige geschiedenis wonen in ons boeren dorp meer dón 44,000 zielen. De 'historische' grens wordt, zonder aansluitend feestje, in oktober over schreden. De toename is het gevolg van onder anderen de asielzoekers, van wié een groot percentage In bet bezit ts van een verblijfstitel en zich om die reden op bet Raadhuisplein mag laten inschrijven. Met de financiële positie van de ge meente gaat het bergafwaarts. De voornaamste oorzaak is dat het rijk minder florijnen naar Soest stuurt Het geraamde tekort voor 1998 loopt op tot 3,7 miljoen gulden en de komende jaren zullen eveneens mei een negatief saldo worden afgeslo ten. Dit jaar zal Soest dat nog com penseren niet een greep nit de alge mene reserve, daarna zal o«kde bur ger zijn portemonnee moeten trek ken. Vooral de onroerendzakenbe- lasting (ozb) gaat fors omhoog, in to taal tof dertig procent. Verder zullen onder meer de afvalstoffenheffingen de vergoedingen voor het rioolrecht en het reinigingsrecht stijgen, besluit de gemeenteraad. AZC-directeur Paul van den Heuvel daarover: "Het is ook spannend, want voor iedereen is het nieuw. Als mensen mij vragen: krijgen we overlast, dan zeg ik ja, want er komen 350 mensen bij. Maar het is niet de overlast die mensen misschien verwachten." tebestuur kan z'n geweten sussen met het idee dat er iets voor de jongeren op straat (welgeteld een handvol van hen is aanwezig bij de opening) is gedaan. 01 het de oplossing is, dat is ook de vraag. In de welzijnswereld van Soest veran dert er veel. De Stichting Welzijnswerk Soest, de Stichting Jeugdzorg Soester- berg, het Internationaal Vrouwencen trum en de Stichting Vrijwilligers Vaca turebank gaan samen verder onder de naam Balans. SWS-directeur Jaap van de Kooij moet het veld ruimen, Piet Tromp wordt de directeur van de nieu we stichting, waarin De Vrije Teugel de grote afwezige is. Het kinderparadijs heeft geen vertrouwen in de nieuwe structuur en kiest ervoor zelfstandig te blijven. Directeur Leo van den Berg gaat wel praten met Piet Tromp over de mogelijkheden van samenwerking op het gebied van onder meer jongeren werk. Voor hef cultureel creatief centrum C-drie zal 1998 niet als het plezierig ste jaar van zijn bestaan de geschie denis ingaan. Eerst komt het in de problemen door de grootscheepse verbouwing van het pand aan de Wil- laertstraat, dat volgend jaar ook on derdak moet bieden aan de openba re bibliotheek. De verbouwing blijkt veel duurder uit te pakken dan is ver ondersteld, De gemeente moet de stichting Willaert de helpende hand bieden, onder andere door de grond ónder het gebouw aan te kopen en zich garant te stellen voor een forse lening. De gemeenteraad volgt de ontwikkelingen met argusogen en als C-drie in bet najaar ook nog met de onaangename verrassing komt van een aanzienlijk exploitatiete kort, stelt het gemeentebestuur hef centrum min of meer onder curatele. C-drie krijgt alleen voor de eerste helft van 1999 subsidie en moet vóór april financiële duidelijkheid ver schaffen én een sluitende begroting overleggen, wil Soest tijdens de voor jaarsnota besluiten ook het tweede deel van de subsidie toe te kennen. De infrastructuur van Soest-zuid onder gaat de ene na de andere metamorfose. De reconstructie van de Ossendamweg en de T-splitsing van de Vondellaan en de Birkstraat (voor een betere doorstro ming van de Koningswegroute) en de aanleg van de rotonde bij de Kerk- straat/Soesterbergsestraat (voor de vei ligheid) betekenen dat het verkeer veel vuldig en langdurig moet worden omge leid. De herinrichting van de winkelkern in zuid en de bouwwerkzaamheden naast het winkelcentrum bevorderen de doorstroming ook al niet en soms kan gerust van een verkeerschaos worden gesproken, zoals hier op de kruising van de Soesterbergsestraat en de Vondel laan. De overlast is tijdelijk en inmiddels ach ter de rug, maar een structureel karak ter heeft het raadsbesluit om overal in Soest een maximum-snelheid van 30 kilometer per uur in te voeren. Voor de gefaseerde uitvoering (kosten 1,2 mil joen, waarvan het rijk de helft betaalt) trekt de gemeente drie jaar uit. Op de hoofdwegen in Soest blijft een limiet van 50 kilometer gelden. Niet minder dan 25,000 bekeurin gen wil de politie van het district Eemland-Noord in 1998 uitschrij ven. De politie moet weer de baas op straat worden en het normbesef van de huiler dient te warden verbeterd;, luidt de stoere rerklaring van de korpsleiding. Surveillanten (wier sa laris door de gemeente wordt be taald) en agenten schrijven zich blauw in blauwe zones, controleren pp snelheid, rijrichting, fietsverlich ting en nog veel meer en halen nog maar eens een nieuwe pen uit het magazijn. Het aantal boetes zal niet temin blijven steken op ongeveer tienduizend, nog altijd ruim drie keer zoveel als drie jaar geleden. De Vrije Teugel blijft vooralsnog aan het Vedelaarpad. De instelling had haar oog laten vallen op de witte boerderij op de Eng, maar er zijn veel meer kapers op de kust voor het monument aan de Soester Engweg. J. Lanser verkoopt het aan J. Smeeing van Smeeing Beheer. Hij wil het karakteristieke gebouw opknap pen en beraadt zich nog over de func tie die het zal krijgen. De eerste hangplek, prado (praat-doe- plek) of hoe de eenvoudige ontmoe tingsplek voor jongeren dan ook moet worden genoemd, wordt in december op de hoek van de Koningsweg en de Cle- mensstraat geopend. Of er in de winter veel gebruik van zal worden gemaakt, is de vraag, maar hij staat er. Het gemeen- Directie en medewerkers van de Soester Courant wensen neen voorspoedig 1999 Ook Soest ondervindt de gevolgen Van het noodweer dat inde nacht van 6 op 7 juni het midden van het land teistert. Politie en brandweer krijgen tientallen telefoontjes over onderge lopen straten en kelders. Naar ver luidt valt er óp één dag 77 millime ter regenwater en dat is iets te veel van het goede voor het rioolstelsel. Veel wijken worden geplaagd door wateroverlast, blubber vormt lagen in huizen en schuren, putdeksels spoe len weg. Persoonlijke ongelukken doen zich niet voor. schuld van ongeveer zeven miljoen golden valt bet doek voor de Stichting In de Ruimte. Het nieuws bereikt in januari de pers, de faitlis- sementsverkoping in juni neemt zes uur in beslag. De 1.126 kavels teen- gen een bruto-bedrag van 300.000 gulden op. Hei onroerend goed zal nog per opbod worden verkocht. De Evangelische Gemeente zet haar mensten voort vanuit de Julian3kerk Wat er met het terrein aan de Insin- gerstraat gaat gebeuren, is nog steeds niet bekend. De plaatselijke politici laten, kort na de onheilstijding, we ten dat woningbouw op deze locatie öp dinsdagmiddag 22 dece 16.58 uur heeft in medisch Molendael de 700ste bevallinj vonden. Een mijlpaal voor 19 vierd mocht worden. De trot: de heer en mevrouw Koel kavenswaaij, zijn door de af naecologie in de bloemetj Champagne en beschuit me hebben het feest compleet Mevrouw L.M. Koelewijn, t; s>stente in Baarn en woonacht schoten, heeft een gezonde z< wereld gezet. Hij heet Rowdj maar liefst 4230 gram. De vijf openbare basisscholen zijn gefuseerd, Ankie Moerkamp is als directeur aangetrokken en het wach ten is op het moment dat het ge meentebestuur zijn verantwoorde lijkheden overdraagt aan het nieuwe bestuur onder voor/Jttersschap van mr, G.B. Spruit Dat zal streven naar een groei binnen twee jaar van 750 naar negenhonderd leerlingen. Door verschil van inzicht tussen het huidi ge en het beoogde bestuur wordt, zo blijkt in december, de verzelfstandi ging voor onbepaalde tijd opge schort. Een andere openbare school, de Mavo Soest, zoekt een fusiepartner, /mdat het aantal leerlingen onder de rijksnorm is gedaald en sluiting in de nabije toekomst dreigt. Onderhan delingen met de AOC Midden-Ne derland Praktische Leergang, die een vestiging heeft aan de Soester Engweg, zijn nog gaande. In de Boerenstreek verdwijnt in de cember de eerste paal in de grond yoor de tweede fase van de nieuwste wijk van Soest. De komende jaren zuilen daar283 woningen verrijzen. Meer dan duizend mensen tonen in eerste Instantie belangstelling. Aan de Ir. Scbreuderlaan maakt een sloopbedrijf in november de aan leunwoningen van Braamhage met de grond gelijk, zodat dezelfde grond bouwrijp kan worden gemaakt voor een verzorgingscomplex van 120 ap partementen. Kleine projecten in Klaarwater (De Bongerd) en 't Hart (Binnenhof) krijgen in juli, respec tievelijk oktober hun beslag. De Bongerd bestaat uit elf koop- en 21 huurhuizen en twaalf kamers voor jongeren, de Binnenhof behelst tien sociale en vier duurdere koopwonin gen. q "Cleopatra-beha O pigmentvlekken, ac q Bel voi O C.M. O Oranjelaan OOOOOOOOC In maart neemt de gemeenteraad einde lijk een (zeer omstreden) besluit over de clustering van sportaccommodaties, maar de uitvoering ervan wordt vrij snel uitgesteld. De MHC Soest komt met een plan voor een geprivatiseerd hock- eycomplex bij het Griftland College aan de Noorderweg. Overleg met de ge meente mondt - om financiële redenen - niet uit in een voorstel, waarin beide partijen zich kunnen verenigen. Het College zegt daarom alsnog het raads besluit van maart te zullen uitvoeren. De hockeyers geven de moed op een eigen accommodatie niet op. Binnen de lijnen slaan Soesters wél spij kers met koppen. S.O. Soest viert uit- 'Spannend, warm, vrolijk én vooral duurzaam', wordt de nieuwe brandweer kazerne genoemd. Het onderkomen aan de Lange Brinkweg moest sober wor den, maar heeft uitstraling, stelt menig een vast vóór, tijdens en na de opening in november. De Vereniging Vrijwillige Brandweer, die het 75-jarig bestaan viert, had zich geen mooier veijaardags- cadeau kunnen wensen en beschikt ein delijk over een complex dat aan alle ei sen voldoet. Kosten: 7 miljoen gulden. De Soester brandweer is een van de koipsen die de collega's van Soesterberg assisteert als het bedrijfspand van No- motta aan de Sterrenbergweg in lichter laaie staat. De grootste brand van dit jaar is veroorzaakt door een ex-mede werker van de wol- en handwerkenleve- rancier. Schade: 3 miljoen gulden. Tijdens branden in 1998 vallen twee doden te betreuren. In februari komt een 54-jarige vrouw om tijdens een uit slaande brand in een woning aan de Willem de Zwijgerlaan. Oorzaak: kort sluiting in de televisie. In november is aan de Troelstrastraat een 63-jarige bed legerige vrouw niet meer te redden wan neer in haar woning brand uitbreekt. Oorzaak: roken in bed.

Soester Courant | 1998 | | pagina 14