b T Danscentrum Gerla Visser Alle lof voor de Van de Heidens, maar vertrouwensbreuk blijft E BESTE ENSEN 1.951 Anna Paulownahuis komt straks ook in handen van Galerie Wind UITVERKOOP SPOEDCURSUS •AKTIE ■visite Courant Lat/// Spring field 1 ACTUEEL! SLAS-verhalenwedstrijd over 'familie-album' SWOS krijgt geen extraatje voor eenzaamheidsproject MM Verbouwing watertoren gaat gewoon door Drempel Koninginnelaan toch weg pagina? 541 55 94 WOENSDAG 30 DECEMBER 1998 SOESTER COURANT PAGINA 3 ;.w.v./ 200,- t.w.v./100,- JAR11999 Echtpaar mag niet meer meedoen in Honsbergen Gascmdgffowd "EL. 035-6019954 f.PRÏJs] LAND 9.50 A.S. ZONDAG GEOPEND VAN 11.00 TOT 16.00 BURGCARAVANS Oudheusdens vertrekken per 1 februari -■gk-afcsa: jsiis A-rticles JeanPaul op de gehele wintercollectie V. Weedestraat 4 - 8 oMjjjnj xx9j/\[ judsg Geen duivenhok voor De Zwaluw Toontje verzorgt ook catering van luxe broodjes tot koud-/warm buffet IvtA^ Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Soest, 035-6036000 De Hypotheker Eerste prijs f250,-; tweede prijs f150,- Financiering uit eigen middelen Zaterdag 2 jan Middelman op TV bij Veronica Albert Cuyplaan 198b Soest Leer in 15 lessen nog voor de zomer dansen. Aanvang cursus; woensdag 13 januari. INFORMATIE-INSCHRIJVING Origineel Amsterdams café uit de jaren '50. 25 jaar getrouwd? Gouden Oliebol Muziek in Utrecht Ook voor service moet u bij ons zijn ma 9 uw kassabon en deze afgeeft ie naar één van alboft beljn Ze zijn er eigenlijk kapot van, maar ze willen zich niet laten kennen. Het echtpaar Van de Heiden uit Soest heeft na 11 jaar een punt gezet achter het vrijwilligerwerk in Hons bergen. Niet omdat ze dat zélf wil den, maar omdat ze moesten. Van de SWOS, of liever gezegd: van de vrijwilligerswerkgroep van het dien stencentrum aan de Wiardi Beck- manstraat. Tussen de werkgroep en het echtpaar Van de Heiden boterde het al een hele tijd niet. Vooral het optreden van Jan van de Heiden en zijn vrouw zat de rest van de vrijwilligers dwars. Ze gingen immers veel te veel hun eigen gang. En ze hielden zich niet aan de afspraken. En dat veranderde maar niet, ook niet nadat er al enkele stevige confrontaties Jiadden plaatsgevonden. En waar ging het dan over? "Ze vonden het bijvoorbeeld vervelend dat wij de oude bewoners in het dienstencentrum de koffie aan tafel brachten, want bij de andere vrijwilligers moeten ze het alle maal zelf aan het buffet komen halen," aldus mevrouw Van de Heiden. "Maar wij komen uit de horeca, dus dat zijn we gewend, en bovendien: het zijn allemaal oude mensen." Dat zij het wél deden en de andere vrij willigers niet, dat zette kwaad bloed. En natuurlijk kwamen er nog andere erger nissen bij. De Van de Heidens deden al tijd net alsof ze niks met de werkgroep te maken hadden (vond de werkgroep), en de kookgroep waarmee Jan van de Heiden van tijd tot tijd feestmalen aan richtte werd teveel beschouwd als "zijn lid van de Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven ileer met ons t 3 miljoen mensen elijke Volksgezondheid (NFGV) creie wens voor iemand in psychi- rden gebruikt voor een Beste 100 dagen van 1999. iel: 0900-9577 (45 ct p/m). istbus 5103, 3502 JC Utrecht. ,nl Wensen-box: www.nfgv.nl KNAUS i-i T Fendt-dealer i occasions -1001 accessoires lle merken remmentestbank r°paanfles j vullinq van oor 13-16, Almere-Haven, (036) 531 34 70 fel wat FOCWA /en allemaal bieden... geen probleem meer. Erkende autoschadeherstelbedrijven. g herstel. Met maar liefst 2 jaar garan- i, dag- en nachlservlce, een goede at- ig en een perfekte landelijke spreiding, antiebedrijf in de buurt. Zoals: IC Bi 1IJF B.V. 47 ES Soest. Tel. 035 - 6020339. club" (vond de werkgroep), en hij vroeg ook geld voor extra hapjes (meende de werkgroep) en nog zo het en een ander. Het verwijt was vooral dat de van de Heidens een houding uitstraalden van "zie eens hoe goed wij het doen"... 'Zij eruit of wij eruit' Zoals dat dan gaat: "Zij eruit of wij er uit," zei het werkgroepbestuur tegen de SWOS. Ook tegenover de rest van de vrijwilligers werd gedreigd met opstap pen, wat leidde tot de "unanieme" schriftelijke uitspraak van de vrijwilligers dat ze het werkgroepbestuur steunden. En sindsdien zijn de Van de Heidens niet meer welkom in Honsbergen. Dat stond ook met zoveel woorden in de brief van de SWOS, die hun persoonlijk door voorzitter Jan van Bommel werd overhandigd. Daarin is sprake van een "vertrouwensbreuk", waarvan een her stel uitgesloten wordt geacht. En de conclusie is dat het echtpaar redelijker wijs niet meer in het dienstencentrum kan functioneren... De SWOS betreurt dat, maar kan er ook weinig of niets aan doen. In de "afscheidsbrief" prijst Van Bommel "de enorme inzet en betrok kenheid" van de Van de Heidens voor de ouderen in Soest. Vertrouwen ontbreekt "Het is bijzonder triest te moeten con stateren dat het niet mogelijk is geble ken een oplossing voor de tussen u en de werkgroep ontstane problemen te vinden, maar helaas is het niet anders. Uw visie en die van de werkgroep en haar vrijwilligers lijken zo ver uiteen te liggen dat de noodzakelijke basis voor samenwerking - wederzijds vertrouwen - ontbreekt." De brief wordt besloten met een woord van dank en grote waar dering. De vrijwilligerswerkgroep heeft dus zijn zin gekregen: de Van de Heidens zijn weg. En ze komen niet terug. Alleen houdt Jan van de Heiden zich nog wel bezig met de organisatie van de kaart- avondjes, maar dan is het ook op. Zeer tegen hun zin, maar ja: wat moeten ze anders dan zich erbij neerleggen? Maar er is één ding waar ze absoluut niet in zullen berusten: de kwaadspre kerij dat ze óók nog gefraudeerd zouden hebben of geld in hun eigen zak gesto ken. 'Heel gemeen' Volgens de Van de Heidens worden die lasterpraatjes bewust verspreid door le den van de werkgroep. "Dat ze ons weg hebben gekregen is tot daar aantoe," al dus Jan van de Heiden, "maar dat ze ons ook nog beschuldigen van fraude, daar kunnen we ons niet tegen verwe ren, maar het is wel heel gemeen. Hoe kunnen we op die manier ons gezicht nog in Soest laten zien?" Volgens SWOS-voorzitter Jan van Bom mel - die de geruchten ook heeft ge hoord - is er van financiële malversaties echter niets, maar dan ook niets geble ken. "Ik kan het niet beoordelen, maar ik geloof het gewoon niet," zegt hij. Voor de Van de Heidens is dat in elk geval voldoende om met opgeheven hoofd verder door Soest te kunnen gaan. Ai zullen ze het werk in Honsber gen wel vreselijk missen... Het Anna Paulownahuis aan de Burgemeester Grothestraat, sinds enkele jaren een galerie, komt per 1 februari in handen van Joost Kreu- len en Lydie Wind van Galerie Wind, eveneens in Soest. Zij nemen, met instemming van het ge meentebestuur, de huur over van André en Ingrid Oudheusden, die binnenkort naar elders vertrekken. Kreulen en Wind exploiteren in Soest al een "kunst bedrijf1: galerie Wind aan de Steenhoff- straat. Zij willen het Anna Paulowna huis op dezelfde voet voortzetten en ook galerie Wind blijven exploiteren. De jemeenteraad moet de huurovereen komst nog goedkeuren. De voormalige "naaldvakschool" aan de Burgemeester Grothestraat, ooit een ;eschenk van koningin Anna Paulowna, ehoort tot de Soester monumenten. In de koninklijke schenkingsovereenkomst is destijds bepaald dat het gebouw uit fluitend een sociale of culturele bestem- iing mocht krijgen. Het Anna Paulownahuis aan de Bur gemeester Grothestraat. Foto: Goos van der Wilt Het Anna Paulownahuis heeft in de loop der jaren diverse functies gehad. Voor de "ombouw" tot galerie was het o.a. een dependance van het toenmali ge Centrum Maatschappelijke Dienst verlening (nu Thuiszorg). De bekende Soester kunstenaar Ton Paauw maakte er een galerie van en startte er zijn kaar- tenuitgeverij Kijkkader. Enige tijd was het Anna Paulownahuis ook het kunst zinnig onderdak van de internationaal vermaarde naaldkunstenares Cécile Dreesmann, die er haar museumcollec tie wilde onderbrengen. De laatste jaren werd de galerie met succes geleid door André Oudheusden (oud-directeur van Artishock en het Amersfoortse cultureel centrum De Hof) en zijn vrouw Ingrid. Joost Kreulen en Lydie Wind stichtten enkele jaren geleden hun succesvolle Galerie Wind in het eveneens monu mentale gebouw van de voormalige Sportstichting aan de Steenhoffstraat. Het verzoek van duivenvereniging De Zwaluw om een tijdelijk duiven hok te bouwen aan de Koningsweg is afgewezen. Volgens B. en W. was het niet zeker dat het hok daadwer kelijk tijdelijk zou zijn. De vereniging had het verzoek inge diend om volgend jaar een aantal dui ven te huisvesten voor een race, met als achterliggende gedachte meer leden voor de vereniging te krijgen. Er zouden dan tussen 1 maart en 15 september ongeveer zeventig duiven in moeten komen. In principe zou het hok in sep tember dus weer weg kunnen. In het geval dat zich daadwerkelijk nieu we leden aanmelden zou het hok echter een permanente status moeten krijgen, en dit is in strijd met het bestemmings plan. Hierin staat dat de plaats waar het hok moet komen weliswaar is bestemd voor recreatie, maar hiermee worden veldsporten bedoeld en daar valt dui vensport niet onder. Bovendien is voor de toekomst gepland dat op die grond bedrijven moeten komen en daar past een duivenhok geheel niet bij. Dagschotels woe 30/12 Cordon Bleu met aardappel schijfjes en snijboontjes do31 en vrij 01/01 Gesloten za 02 en zo 03/01 Warme fricandeau met stro- ganoff-saus pommes pari- siennes en boontjes ma 04/01 Kippotje met aardappel schijfjes en wortelen di 05/01 Lamsfilet met frites en bloemkool Birkstraat 7 - Tel. 601 33 37 (scwoi'irve' j 0 MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. i/v 'Vrv Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Steenhoffstraat 66, Soest Waarom naar De Hypotheker? Voor een overzichtelijk hypo theekadvies op maat en het afsluiten van de juiste hypo theek door een persoonlijke adviseur die u kosteloos al het werk uit handen neemt. Daarom naar De Hypotheker! Volledig objectieve en 100% onafhankelijke hypotheek bemiddeling Kosteloos advies op maat 1 Keuze uit vele honderden hypotheekvarianten De meest gunstige voor waarden Alle fiscale aspecten tot op de gulden voorgerekend Begeleiding van A tot Z gedurende het hele aan kooptraject Ook na het afsluiten van de hypotheek volledige service Adviseur Evert-Jan Wtjers en secretaresse Henriëtte Beijersbergen Maak een afspraak met De Hypotheker bij u in de buurt: Steenhoffstraat 66, 1 i 1 Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) organi seert deze organisatie i.s.m. de Soester Courant en Radio Soest voor de komende Boekenweek 1999 een verhalenwedstrijd voor jong en oud. ledereen mag mee doen. De eerste prijs bestaat uit een bedrag van tweehonderdvijftig gulden en de tweede prijs uit hondervijftig gulden. Deze prijzen worden uitgereikt in de Boekenweek 1999, op 13 maart, tijdens een literaire avond in C-drie. Het thema van de komende Boeken week is "Familie-album". Hierop inha kend kan men verhalen insturen over onderwerpen als: "Mijn oma", "Mijn schoonmoeder", "Haar stiefvader", "Onze oudste zoon", "Ome Dirk", "Mijn jongste dochter", "Onze familie", "Tan te Sjaan", etc. etc. etc. Een keuze uit de verhalen wordt gepubliceerd in de Soes ter Courant en uitgezonden door Radio Soest. Stuur de verhalen op twee, hooguit drie getypte A-viertjes naar de SLAS: Ger- rit van der Veenstraat 52, 3762 XM, Soest. Vermeld op de enveloppe het woord "Verhalenwedstrijd" en in de ge frankeerde brief naam, adres, leeftijd en telefoonnummer. De. jury bestaat uit drie bestuursleden van de SLAS: Lenora Crom (mede werkster van de Openbare Bibliotheek), Trees Nelissen (directeur Boekhandel Van de Ven) en Aad Post (redacteur Soester Courant). De inzendingen in drievoud moeten 1 maart binnen zijn. Nadere inlichtingen: tel. 035- 6014283. De Stichting Welzijn Ouderen Soest hoeft voorlopig niet te rekenen op medewerking van het gemeentebe stuur bij de 100%-financiering van het zgn. VOS-project. B. en W. vin den dat het project verder betaald moet worden uit eigen SWOS-mid- delen. De SWOS heeft met genoegen kennis genomen van de beslissing van de ge meenteraad om haar 50 van de sub sidie voor 1999 toe te kennen. "Voor ons impliceert dit het belang dat u ons het project toekent," aldus het SWOS- bestuur. Het wijst er wél op dat het project in de problemen komt als de rest van het pro ject uit het reguliere budget moet wor den betaald. Dat budget wordt de stich ting immers toegekend voor de door het gemeentebestuur opgedragen taken en de bedragen zijn in dat verband al lang "geoormerkt". Er zit geen ruimte in voor nieuwe taken. De SWOS hoopt de ontbrekende 50 door een eenmalige investering zelf te financieren, maar rekent voor de voort gang van het project - dat inmiddels in een duidelijke behoefte blijkt te voor zien - in 1999 alsnog op een "voldoen de en structurele regeling". Het College vindt dat de raadscommis sie Welzijn/Milieu een antwoordbrief aan de SWOS moet schrijven. Daarin moet - van het College - opnieuw dui delijk worden gemaakt dat extra projec ten en/of werkzaamheden niet onder het budgetcontract vallen en dat de SWOS daarvoor zelf opdraait. voor speciale aanbiedingen op internet Ondanks de hevige protesten van de buurtbewoners gaat de verbouwing van de oude watertoren aan de Oranjelaan gewoon door. De pro testen zijn volgens B. en W. niet ge noeg gegrond om uitgifte van de be nodigde vergunning tegen te hou den. In een heel uitvoerige brief hadden de bewoners, verenigd in 'De kleine Buurt- commissie', al hun bezwaren uitgelegd, met alle terzake doende argumenten er- bijgevoegd. Hierop is het college, samen met de welstandscommissie, de monu mentencommissie en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in vergade ring gegaan. Hieruit kwam de conclusie dat geen van de bezwaren voldoende reden is om de vergunning te weigeren. Bezwaren Allereerst zijn de bouw- en gebruiks voorschriften doorgespit. Het ingedien de plan valt in elk opzicht binnen deze voorschriften, dus zou de verbouwing gewoon uitgevoerd kunnen worden. Daarnaast hadden de bewoners nog een aantal 'persoonlijker' bezwaren. Zo wa ren de bewoners en ook de architect van mening dat het monumentale karakter van de watertoren zou verdwijnen. De verschillende commissies vinden dat niet, bovendien was het oorspronkelijke plan al flink gewijzigd. Aangezien de commissies (en dus zelfs Monumenten zorg) geen bezwaren hadden en zij wet telijk bevoegd zijn hierover beslissingen te nemen valt ook dit bezwaar weg. Volgens de commissies is er voldoende parkeergelegenheid, is de verhouding kantoorruimte/woonruimte volgens de regels en is het niet noodzakelijk dat de bewoner tevens werkt in hwet kantoor in hetzelfde gebouw. Vervolgens klaagt de bewonerscommissie dat de privacy aangetast wordt. Het recht op privacy wordt volgens B. en W. niet beschermd door het bestemmingsplan en is dus geen argument tegen het uitgeven van de vergunning. Tenslotte zullen, volgens de bewoners, de huizen in waarde da len. Hier heeft men uiterard geen zin in, maar omdat het gaat om iets wat in de toekomst misschien kan gebeuren (maar misschien ook niet) is dit voor nu geen bezwaar. Inmiddels zijn de bewoners middels een uitvoerige brief op de hoogte gesteld van het besluit en de redenen waarom de bezwaren niet zijn gehonoreerd. De vergunning is verleend en de toekomst zal uitwijzen wie uiteindelijk gelijk krijgt, maar dat de watertoren een bij zonder gebouw blijft staat als een paal boven water. Kijk om 19.05 uur naar TV-WoonmagazineI Mooi bij Middelman ffpp Birkstraat 99 te Soest.Tel. 035-6011004 De alom gehekelde verkeersdrem pel op de Koninginnelaan ter hoog te van café 't Hartje wordt zo spoe dig mogelijk verwijderd. Dit hebben B. en W., ondanks het kortgeleden ingevoerde parkeerverbod rond de drempel, besloten na aanhoudende klachten van bewoners in de directe omgeving. Hiermee is dus ook het parkeerprobleem bij het café verle den tijd. Niet alleen omwonenden waren onte vreden over de drempel, ook de chauf feurs van de bussen die er elke dag over heen rijden klaagden spreekwoordelijk steen en been. Het probleem zit, zo meldde de Soester Courant enkele weken geleden reeds, niet alleen in de trillingen die worden veroorzaakt telkens als een voertuig over de drempel rijdt, maar vooral in de middengeleider die erbij is aangelegd. Vaak kwam het voor dat auto's zodanig stonden geparkeerd dat op een norma le manier niet meer langs de middenge leider gereden kon worden. Veel auto mobilisten zijn dan ook betrapt op het aan de verkeerde kant langs de midden geleider rijden. Soms moesten zelfs bus sen dergelijke capriolen uithalen. Momenteel is rond de drempel een par keerverbod ingesteld, zodat de politie eventuele overtreders aan kan pakken. Zij kunnen echter niet continu blijven surveilleren, vandaar dat uiteindelijk toch is gekozen voor verwijderen van de drempel. Dit moet redelijk goedkoop kunnen, aangezien de drempels op het wegdek 'geplakt' zijn en dus redelijk eenvoudig weggehaald kunnen worden. Er wordt nog nagedacht over een alter natief om het uiteindelijke doel, het af remmen van het verkeer, toch te berei ken. voorfl45,- per persoon dagelijks (behalve op zondag). Tel. 035 - 602 '26 11/ 602 03 04 Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. De Soester Duinen RESTAURANTS PARTY EN VERGADERCENTRUM Soesterbergsestraat 188 - Soest 035 - 603 60 10 7 dagen per week geopend! De Soester journalist Piet van Dijk schreef de vorige week in de Amers foortse Courant over 't Geheim van de Gouden Oliebol: "Een oliebol is een smakelijk product, waar je warm van wordt." Om te voorkomen dat de letter knecht W.H. Schotel mij opnieuw be ticht van taalvervuiling, heb ik de bete kenis van het woord oliebol opgezocht in het woordenboek. De vierde betekenis van oliebol is vol gens Van Dale een scheldwoord. Zo'n oliebol is in mijn optiek aan het eind van jaar precies de juiste en goedaardige aanduiding voor al die ontelbare perso nen die zich in onze gemeente onbaat zuchtig inzetten voor de hele gemeen schap. Als zij daar morgen mee ophou den, storten talloze verenigingen en or ganisaties als een kaartenhuis in elkaar. Versier zo'n oliebol met een gouden kleur en een ereprijs van waardering en verdienste is gecreerd. De eerste Gouden Oliebol 1986 werd in café De Rode Haan uitgereikt. Daar or ganiseerde Progressief Soest elke maand het befaamde, politiek café "Proest". Winnaar werd toen de redactie van de muurkrant "Soest Erbij" (zie de foto). In 1987 volgde de milieuman Chris Uiterwijk en in 1988 de Turkse onderwijzer Sevki Oskaya. In 1989 ging de milieuvereniging "Soestdijk geen Stankwijk" met de eer strijken en in 1990 Ans Mann, hoofd van de Des- mond Tutuschool. Na de sloop van tante Annie's "Rode Haan" verhuisde het politieke café nog een paar jaar naar "'t Puntje" in het Hart en kreeg de Gouden Oliebol pootjes en een marmeren voetstuk. Na Wim van den Bergh in 1991 en Gep van Bercum in 1992 koos de fractie van Groen- Links/Progressief Soest in 1993 voor Amnesty International. Inmiddels was de prijsuitreiking (tevens nieuwjaars bijeenkomst) beland in het cultureel creatief centrum C-drie, waar in 1994 het echtpaar Hans Eit Algra de trofee in ontvangst nam. In 1995 viel het "Centraal Meldpunt Vrijwilligers" (Nel Peltzer) de eer te beurt, in 1996 gevolgd door "Vrouwen in de bijstand" (Olga Duijm). Vorig jaar kreeg Piet Pieren uit Soesterberg het kleinood en dit jaar werd een dertiende exemplaar gebakken voor de 54 vrijwil ligers van de Seniorenbus (mevrouw E. Leertouwer). Een juiste keuze. GL/PS had deze keer twee Soesterberg- se organisaties genomineerd maar een vervelende pennenlikker van "over de Bult" (eigen prijs, eigen nieuwjaarsre ceptie, Casino als monument slopen) schreef het volgende spottersbericht in de Soester Courant: "Gouden Oliebol passeert dit jaar Soesterberg". Nooit gedacht in 1986, dat sommige, gefrustreerde vliegdorpelingen zich zouden verslikken in zo'n smakelijke lekkernij. Zaterdag 2 januari, Domkerk: orgelcon cert door Jan Jansen, met werken van Bach: Toccata in F dur, Italienisches Konzert in F dur en Passacaglia in c moll. Aanvang 15.30 uur. Toegang vrij. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1998 | | pagina 3