SC V t aruóhocK Humanistisch Verbond Soest/Baarn 50 jaar Nieir 1 CULTUUR WELZIJN}' Nieuwbouw Groenhorst College Maartensdijk krijgt vorm Zelfbouwmuziek in De Bron Zaterdag: Kleintje Karnaval in Bos en Duin Restaurant Bauers viert zijn tweede lustrum Colenso Consort concerteert in de Emmakerk Hakim zoekt kinderen met hele goede smoesjes Hek bi WOENSDAG 13 JANUARI 1999 SOESTER COURANT PAGINA 1( Open huis: 22 en 23 januari Voorstelling op donderdag 21 januari Karnavalsoptocht: 13 februari Assertiviteitscursus Gratis CD bij jubileummenu je Majeur Plus speelt 'Liedje van verlangen' Zonnewijzers Zondagmiddag 17 januari Voor voorstelling in C-drie op 31 januari 'Marius et Jeanette' NP V-jaarvergadering over alternatieve geneeswijzen 'Schizofrenie en seksualiteit' Sacred Dance Reden voor nieuwe initiatieven en aanbod Geprolor I Rechter sk Info van De Drie E Het belooft een (in)spannend jaar te worden voor het Groenhorst Col lege in Maartensdijk. In dit jaar moet het vernieuwde Groenhorst College zijn definitieve vorm krij gen, zodat in het najaar van 1999 het nieuwe gebouw feestelijk in ge bruik kan worden genomen. Een mooier begin van een nieuw millen nium is voor alle medewerkers en leerlingen van de school niet denk baar. De school ondergaat op dit moment een complete gedaanteverwisseling. Twee nieuwe vleugels, met in totaal tien nieu we praktijk- en theorielokalen worden aan het bestaande gebouw toegevoegd. Bestaande ruimtes worden uitgebouwd en het hele gebouw ondergaat van on der tot boven een grondige renovatie. Het onderwijs draait tijdens de bouwpe riode gewoon door. Met veel kunst- en vliegwerk slagen we er op dit moment nog steeds in om het "schoolse" leven zo normaal mogelijk te laten verlopen. In januari (vrijdag 22 januari van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag 23 januari van 10.00 tot 12.00 uur) organiseert het Groenhorst College gewoontegetrouw "Open Huis" dagen. Een mooie gele genheid voor een ieder om een indruk te krijgen van alle veranderingen in en om het gebouw. Tevens is er de moge lijkheid om informatie in te winnen over de inhoud en opzet van het onderwijs en de (leerlingbegeleiding die de school geeft. Deze dagen worden met name georga niseerd voor leerlingen die over moeten stappen van het primair onderwijs (spe ciaal onderwijs en basisonderwijs) naar het voortgezet onderwijs, maar ook voor leerlingen die al op het voortgezet onderwijs zitten, maar binnen dit voort gezet onderwijs willen veranderen van school. Het onderwijs is (opnieuw) aari vele veranderingen onderhevig. Vbo en mavo worden geherstructureerd tot vmbo. Binnen het vmbo wordt na de Basisvorming gestalte gegeven aan de zogenaamde Leerwegenstructuur die de doorstroming naar het mbo moet verbe teren. Deze ontwikkeling is ook binnen het Groenhorst College in volle gang. Op de "Open Dagen" van het Groen horst College zal ook de Oranje Nassau Mavo uit Bilthoven aanwezig zijn. Deze mavo is, sinds kort, gefuseerd met het Groenhorst College. De fusie is mede tot stand gekomen om de mogelijkhe den die ontstaan na de invoering van het vmbo optimaal te benutten. Op deze manier kunnen binnen het Groenhorst College alle leerwegen worden aange boden. Doorstroommogelijkheden naar allerlei vormen van mbo zijn aanwezig en er kan ruimschoots tegemoet geko men worden aan de aanleg, interesse en de motivatie van iedere leerling. Informatie: Groenhorst College, tel. 0346-211436. Stichting Het Klein Muziektheater geeft op 21 januari in Basisschool De Bron voor de leerlingen van de scholen uit de buurt een viertal voorstellingen van het programma 'Kazikketie-beng!'. Hierin wordt, zonder woorden, duidelijk gemaakt wat muziek maken is en hoe makke lijk je muziek en instrumenten maakt. Wat je allemaal met een eenvoudige houten klomp kan maken, behalve aan trekken, weten de drie musici als geen ander. Van een gewoon handzaam ding om op te trommelen tot zelfs een viool, alles is betrekkelijk eenvoudig te maken. Als voorbeeld voor een eindeloze hoe veelheid zelf te maken muziekinstru menten worden de verschillend bewerk te klompen gebruikt in het programma, naast stokken, buizen en alles waarmee geluid kan worden gemaakt. "Het programma is opgezet om de drempel voor kleine kinderen te verla gen en muziek maken aantrekkelijk te maken," aldus Hans Troost, één van de initiatiefnemers van het project. "Als je met een viool aankomt is dat vaak te hoog gegrepen. Dat is een tamelijk in gewikkeld instrument, waar je met het nodige beleid mee om moet gaan. Je kan ook al heel veel doen met je stem, vingers, hoofd en borstkas. Al doende kom je vanzelf op nieuwe muzikale ideeën. Van daaruit gaan we verder via plastic buizen in allerlei diktes en de klompen, totdat we aan het eind van het programma wel even de echte instru menten ter hand nemen, maar dat is slechts een uitwerking van het idee wat we over willen brengen." "Het algemene idee is om de kinderen een beeld te geven van muziek maken. Tijdens de voorstelling spreken we niet, we laten de instrumenten het woord doen. We beginnen heel eenvoudig met geluiden die we maken op ons eigen lijf, en bouwen van daaruit op naar een symfonie van de meest gebruikelijke en ongebruikelijke apparaten. Ons idee is dat je niet over muziek moet praten, maar het gewoon moet maken." Niet alleen de kinderen hebben wat aan de voorstelling, maar ook leraren kun nen zien dat muziekinstrumenten voor het onderwijs niet noodzakelijk duur en ingewikkeld hoeven te zijn. Zo laat Troost, naast muzikant ook pianostem mer en vioolreparateur, zien dat een eenvoudige pvc-buis te gebruiken is als meerdere slag- en blaasinstrumenten. Met een paar verschillende maten en diktes is een heel orkest uit te rusten. Behalve 'Kazikketie-beng!' is er nog een aantal andere programma's, waarvan de voorstelling 'Kalabassa' aanleiding is voor een nieuw project voor ziekenhui zen, de 'Muziekmand'. In 'Kalabassa' wordt net als bij 'Kazikketie-beng!' niet gesproken, maar ligt de nadruk op de natuur. Voorwerpen als kalebassen, exotische peulen en bamboe hebben van nature al de meest onverwachte muzika le eigenschappen en ze passeren tijdens de voorstelling allemaal de revue. De 'Muziekmand' is een idee om de natuur in ziekenhuizen te introduceren. "In een ziekenhuis is het vaak een steriele boel. Om daar wat verandering in te brengen hebben wij de 'Muziekmand' samenge steld. Dat is een grote mand met daar in alleen maar natuurlijke muziekinstru menten. Zo kunnen de kinderen lekker bezig zijn en hebben ze tevens iets na tuurlijks in hun vingers, waarmee ze in de rest van het ziekenhuis niet in aan raking komen." Geheel volgens traditie houden de Narre Knollen ook dit jaar, vooraf gaande aan het Grote Karnavals- feest, hun opwarming in de vorm van het Kleintje Karnaval. Dit vindt plaats op zaterdag 16 januari en wordt, zoals alle feesten van de Nar re Knollen, gehouden in Café-Par tycentrum Bos en Duin aan de Bos straat. Op deze avond is de muzikale onder steuning in de vertrouwde handen van DJ "Kees van Amersfoort", die muzi kaal ondersteund wordt door de Eem- lander Blaaskapel. Die viert samen met de moedervereniging PVO dit jaar zijn 100-jarig bestaan. De bezoekers kunnen ook kennismaken met enige gastverenigingen, zoals De Gooitrappers uit Hilversum, al jaren een graag geziene gast bij de Narre Knollen; De Kreukesaikers uit Koog aan de Zaan, die alweer voor de vierde maal de oversteek naar Soest maken, en een de legatie van de Reutemeteuters uit Amersfoort. Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor mannen die assertief willen worden. Deze cursus bestaat uit 12 wekelijkse bijeenkomsten op donderdag van 19.00 tot 21.30 uur voor een groep van man nen en vrouwen. De cursus begint in de tweede helft van januari. Voor wie is deze cursus geschikt? Wan neer je tè verlegen of tè agressief uit de hoek komt, de ervaring hebt zelf niet begrepen te worden of de reacties van de ander niet begrijpt. Je leert met res pect voor jezelf en de ander je gevoelens te uiten en je mening te geven. In de groep wordt geoefend met nieuw gedrag en je leert vastgeroeste patronen te ver anderen. Met elke cursist vindt vooraf een ken nismakingsgesprek plaats. Inlichtingen en aanmeldingen: mevr. drs. A. Nieme- ijer van Leeuwen, tel. 035-6018870. Bellen liefst tussen 8.00 en 8.30 uur 's ochtends of 18.00 en 19.00 uur 's avonds. Ook zal op deze avond Joris XXIII, Stadsprins over de Trekkersgat en Draakstekersland (Amersfoort en Om streken) met zijn gevolg bestaande uit Adjudant Frans, Hofdames Thea en Loes en zijn volledige Kabinet de narre Knollen met een bezoek vereren. Al met al weer een avond die de moei te van het bezoeken zeker waard zal zijn. De toegang voor deze avond be draagt voor niet-leden f 7,50 p.p.; leden hebben gratis toegang. Optocht Op zaterdag 13 februari vindt de Grote Karnavalsoptocht plaats. Sedert een aantal jaren gaat het steeds beter met de deelname en de kwaliteit van de op tocht. Een bewijs van de kwaliteit is de stroom prijzen die de Plattelandsgenots- knotsen en de Bosknollen, trouwe deel nemers in Soest, in de optocht in Hoog land behalen. Daarom is de deelname ook nu weer opengesteld voor particu lieren, verenigingen en bedrijven die op karnavaleske wijze hun vereniging of bedrijf aan de Soester gemeenschap wil len etaleren. Het vertrek is om 13.00 uur vanaf de Regentesselaan hoek Koninginnelaan en gaat via Nieuwerhoekplein, Burg. Grothestraat, v. Weedestraat, Steenhoff- straat, Molenstraat, Nieuweweg, Smits- weg, Weegbreestraat, Dalweg, Dorps- streek, Willaertstraat, Obrechtstraat, v/ d Weijdenstraat, Insingerstraat, den Blieklaan, Bosstraat tot aan de Knollen- burcht in Café-Partycentrum Bos en Duin. Deelname aan de optocht is geheel gra tis, terwijl door de deelnemers prijzen te winnen zijn. Gegadigden kunnen zich tot aan het vertrek van de optocht aan melden bij de commissie die op zaterdag 13 februari vanaf 11.00 uur aanwezig is in Café Willem I aan de Koninginnel aan. Telefonisch aanmelden kan ook op tel.nr. 035-6022332/035-6012020 of schriftelijk bij Postbus 368, 3760 AJ te Soest of bij Mw. W. Meijer, Den Bliek laan 47, 3766 AR te Soest. Na aanmelding krijgt men de reglemen ten thuisgestuurd. Restaurant Bauers aan de Burge meester Grothestraat viert deze maand zijn tienjarig jubileum. Hiervoor heeft het restaurant een extra feestelijke versie van zijn overbekende Quintet-menu sa mengesteld, waarbij klanten als cadeautje een gratis cd krijgen aangeboden. Het Quintet, een vijfgangenmenu voor vijfenvijftig gulden, loopt al vijf jaar met succes. Deze maand bestaat het Quintet uit vijf gangen: gerook te zalm met dillesaus, tomatenbouil lon, frambozenspoom, pepersteak en passievruchtenbavaroise. Het is echter slechts één van de vele mogelijkheden die het restaurant te bieden heeft. In een informele sfeer kunnen klanten aanschuiven voor een uitgebreid menu of alleen een hoofdgerecht. De verschillende dag verse specialiteiten staan genoteerd op het schoolbord boven de knusse open haard. Ook is a la carte nog een ruime keus uit vis- en vleesgerechten. Voor een drankje en een kijkje in de open keu ken, kan men aan de gezellige bar te recht. Voor reserveringen is het restaurant dagelijks bereikbaar op nummer 035-6012516. voor speciale aanbiedingen op internet Cultureel Centrum WiUaertstraaM9^teI^0^^8 Woensdag 20 januari 'Liedje van verlangen' is de tragikomi sche en bovenal muzikale geschiedenis van de Jonge Vondeling. Tussen zijn 263752 knikkers vindt de Jonge Vonde ling twee Tranende Ogen. Het zijn de ogen van de Ranke Slanke Dame. Op zijn zoektocht naar deze Dame ontmoet hij de wijze Oude Eik, Lucifer de ge vaarlijke Pyromaan, Scheetje het Stink- diertje dat met hem wil trouwen en de Rode Heer middenin het meer, die zo triest ten onder gaat. Maar als de Jon ge Vondeling dan eindelijk de Dame heeft ontmoet, doet hij een ontroeren de ontdekking die voor de rest van zijn leven van grote invloed zal zijn. Naast de orkestrale muziek op band, wordt er in deze voorstelling op het to neel muzikaal getoverd op de piano, saxofoon, concertina, mondorgel, toete- rix, schalmei, slee-bellen en banjo. Na tuurlijk zijn er ook veel liedjes te horen. Henk de Jonge speelt piano Henkie, Tobi Rix speelt toeter Tobi en Gertian Maassen speelt Dona Bella Donna. Te zien op woensdag 20 januari in het theater van cultureel centrum C-drie, Willaertstraat 49. Aanvang: 14.00 uur. Leeftijd vanaf 5 jaar. Toegang f 7,50/f 6,- (strippenkaart) f 10,- (volwassenen). Donderdag 21 januari Schudden (voor gebruik) met 'Amok' Emiel de Jong en Noël van Santen speelden met hun eerste programma 'Geschud' in heel Nederland voor volle zalen en minder volle. Vooral de.le gendarische badkuip/bobslee-act en de twee parende kikkers op de snelweg zal bij menigeen nog vers in het geheugen liggen. De Jong en Van Santen komen terug. Met veel gevloek, gezweet, getier, ge knuffel en gelach is het tweede pro gramma ontstaan. "De uitdaging ligt in het opzoeken van de simpelheid. Hoe krijgen we de vette lach, de ontroering of de walging met zo weinig mogelijk middelen? Onze lijven vormen hierin nog steeds onze grootste inspiratiebron." Te zien in het theater van cultureel cen trum C-drie op donderdag 21 januari 1999. Aanvang: 20.15 uur. Toegang f 17,50/f 15,- (CJP/Pas65/VW-le- den). Emiel de Jong en Noël van Santen van Schudden voor gebruik). De Soester Kring Secretariaat: <5. 1$ Albert Cuyplaan 136 Tel. 035-6017001 Al vanaf de vroeger oudheid wordt de tijd bepaald door het dag- en nachtrit me, het gevolg van de draaiing van de aarde om zijn eigen as en de stand ten opzichte van de zon. Men ontdekte dat de schaduw van een rechtop in de grond gestoken stok ook een weergave van dit dagritme was. Zo ontstond de zonnewij zer. Op 'woensdag 20 januari om 10.00 uur geeft de heer de heer Wiel Coenen uit Soest een dialezing over deze tijdme- ters. Hij verzamelt zonnewijzers en reist stad en land af om Nederlandse tijdme ters (ruim 900) te registreren. De heer Coenen is bestuurslid van de "Zonne- wijzerkring". Al'twaalf jaar houdt hij zich bezig met de "Gnomonica" oftewel zonnewijzerkunde. Een ieder is welkom in de zaal van de NPB-kerk, ingang P. de Hooghlaan. Aanvang 10.00 uur. Toegang f 4,-, incl. koffie of thee. Komende onderwerpen: 3 februari mys tiek in muziek en miniaturen; dialezing door de heer E. Algra uit Soest. 17 fe bruari Jan Visser, dichter te Soest, leest uit eigen werk. Volledig seizoensprogramma verkrijg baar tijdens de bijeenkomsten of op aanvraag bij het secretariaat, tel. 6017001. Het jaarlijkse concert van het Co lenso Consort zal dit jaar gegeven worden in de Emmakerk aan de Re gentesselaan en wel op zondagmid dag 17 januari om 15.00 uur. Onder leiding van de vaste dirigent, Gregory Hubert, zullen worden uitge voerd een Concerto grosso en een klavecimbelconcert van Handel, het concert voor twee trompetten en orkest van Vivaldi, een fluitconcert van Nau- dot, het beroemde altvioolconcert van Telemann en de vijfde symfonie van William Boyce. Solisten van buitenaf zijn de Baarnse trompettisten Frans de Vries en Johan Laseur (foto); de ande re solo-partijen worden ingevuld door leden van het orkest. Het Colenso Consort bestaat uit 20 ge schoolde amateur-musici, die zich heb ben toegelegd op het spelen van barok muziek. Het seizoen werd geopend met een concert in de sfeervolle St. Aegten- kapel in Amersfoort en na het concert in Soest volgen er nog concerten in Die- men, Kortenhoef en Bodegraven. De belangstelling voor de concerten is groot Frans de Vries en Johan Laseur wer ken mee aan het concert. en ook in Soest hoopt men weer veel bezoekers te ontvangen. De toegangs prijs is f 15,- (CJP f 12,50). Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW, Steenhoffstraat 9, en aan de kerk. Ook kan men tele fonisch reserveren via 035-6017698. Op 22 en 23 januari 'Gulle Glimlach' met blijspel in Schoof Toneelgroep "De Gulle Glimlach" speelt op vrijdagavond 22 januari en zaterdag avond 23 januari het blijspel "De Zuiderzon", geschreven door Hub Fro- ber. De uitvoering vindt plaats in De Schoof, Molenstraat 142. Kaarten zijn te verkrijgen bij De Schoof. De kosten zijn f 7,50 voor volwassenen en f 5,00 voor 65-plussers en, kinderen onder de 100 cm. Ook kan men kaarten reserveren tussen 09.00 en 13.00 uur via tel. 035-6017615. De voorstelling begint om 20.00 uur. Hakim komt op zondag 31 januari naar het theater C-drie in Soest met zijn nieuwste voorstelling 'Smoesjes'. Voor deze voorstelling wordt de me dewerking van kinderen gevraagd. De kinderen mogen hun beste smoes vertellen, spelen of zingen. Elk kind kan zijn eigen smoes verzinnen, maar mag ook met andere kinderen samen een smoes bedenken. In totaal mo gen 8 kinderen samen met Hakim in de voorstelling meespelen. Heb je een leuke smoes? Grijp dan deze kans en meld je direct aan bij C-drie! Wees er snel bij, want de eer ste 8 aanmelders mogen meedoen. De sluitingsdatum voor aanmelden is op donderdag 21 januari. Telefoon 035-6022188. Steenhoffstraat 46, lel. 60195 77 Maandag 18 januari De openhartige Jeanette voedt in h^. eentje haar twee kinderen van twee \e schillende vaders op. Ze woont in noordelijke, verpauperde volksdism- van Marseille, 1'Estaque, in een hoi waar de band tussen de bewoners heef is. Wanneer ze tijdens haar werk aj caissière in de supermarkt weer eer. haar ongenoegen over de arbeids standigheden uit, staat ze op straat. Als Jeanette in een oude cementfabrie, twee potten verf wil stelen, wordt betrapt door Marius, de bewaker van 4 fabriek. Hij stuurt haar weg, maar 4 volgende dag staat hij alweer bij Jeanet te op de stoep metde verf. Hij biec zelfs aan haar te helpen met het schil derwerk. Langzaam bloeit er iets moois tussen 4 twee. De kinderen zijn gek op de grote vriendelijke reus Marius en ook de bu ren volgen de ontwikkelingen met war me belangstelling en goedbedoelde ad viezen. Niets lijkt een gelukkig g leven in de weg te staan. Plotseling begint Marius zich echter te rug te trekken, zonder uit te leggen waarom. Voor Jeanette is het niet de eerste keer dat ze door een man verla ten wordt en ze legt zich er bij neer, le dereen in haar omgeving ziet echter hoe ongelukkig ze is en de buurmannen Jus tin en Dédé gaan op onderzoek uit, wat) naast een geweldige drinkpartij een ont hullende bekentenis tot gevolg heeft. De 44-jarige regisseur Robert Gué-j diguian is geen nieuwkomer. Hij maai te sinds 1980 al zes films die zich alle maal in het arbeidersmilieu afspelen, Guédiguian groeide zelf op in 1'Estaque en keert voor zijn films graag terug naai zijn roots. Entree f 9,00: CJP/65+ f 7,00. Agenda: za. 23; Left Luggage, ma. 25: Siberia. Op donderdag 21 januari houdt de af deling Soest van de Nederlandse Patiën tenvereniging (NPV) haar jaarvergade ring. De avond staat in het teken van alternatieve geneeswijzen. Om 20.00 uur begint het programma in een zaal van de Ichthuskerk, Albert Cuyplaan 2 te Soest. Op de agenda staan eerst enige huis houdelijke zaken. Daarna krijgt de heer W.G. van Dorp het woord over het on derwerp alternatieve geneeswijzen. Van Dorp, arts en docent geneeskunde aan de Christelijke Hogeschool te Ede, heeft van dit onderwerp een speciale studie gemaakt. Ook schreef hij er een boekje over. Na de pauze is er gelegenheid te reageren op het referaat en om vragen te stellen over het onderwerp. De vergadering is voor leden èn niet- leden toegankelijk, ledereen die geïnte resseerd is in alternatieve geneeswijzen of daarmee ervaringen heeft, is van har te welkom. Seksualiteit is een onderwerp waarover in het algemeen niet zo gemakkelijk wordt gesproken. Dit geldt ook voor patiënten met schizofrenie, hun familie leden en hulpverleners. Toch is het een thema dat ook bij deze groep leeft. Niet in het minst vanwege de invloed die schizofrenie, en zeker de daarbij beho rende medicatie kan hebben op het sek sueel functioneren. Tijdens de inloopavond van 18 januari a.s. zal de heer G.J. Postema, casema nager bij het RIAGG Amersfoort Omstreken, ingaan op een aantal aspec ten rondom dit thema, te weten de re latie tussen schizofrenie en de relatie tussen medicatie en het seksuele func tioneren. Een medewerker van het relatie- en contactbegeleidingsbureau Klikt 't, voor mensen met een psychiatrische achter grond, en tevens hulpverlener bij een RIAGG, zal het een en ander vertellen over de ervaringen van mensen met schizofrenie die een relatie willen en zich hebben ingeschreven bij dit bureau. Familieleden en directbetrokkenen van mensen met schizofrenie of een psycho se kunnen van 18.45 tot 19.30 uur op het aanloopspreekuur met vragen te recht bij een psychiater of sociaal psy chiatrisch verpleegkunde. Van 19.30 tot 21.30 uur krijgt men informatie over bovengenoemd onderwerp. De inloop avond wordt gehouden in het Sint Pie- ters- en Bloklands Gasthuis, Achter Da- vidshof 1 te Amersfoort. Informatie: mevr. A. Krale, afdeling Preventie, tel. 033-4603500. Vanaf maandag 18 januari is er in Soest gelegenheid een cursus Sacred Dance (meditatieve dans) te volgen. De cursus wordt gegeven door Fien Olthof op maandagmiddag, eenmaal per veertien dagen, van 13.30 tot 15.00 uur. In een cirkel worden eenvoudige dansen geleerd, die vaak een symbolische bete kenis hebben: o.a. kruis, cirkel en spi raal. Daarbij wordt gebruik gemaakt van bestaande folkloredansen en van- nieu we, speciaal voor sacred dance gecho reografeerde dansen op klassieke, reli gieuze en eigentijdse muziek. Sacred dance is een dansvorm die een meditatieve houding vraagt; dat bete kent: met volle aandacht in de dans aan wezig zijn. Dan komt men dichter bij zichzelf en kan men momenten van stil te ervaren. Danservaring is niet nodig. De dansen zijn eenvoudig van structuur en door iedereen te leren. Belangstellen den kunnen altijd een keer komen mee dansen. De cursus wordt gegeven in De Vriendschap, Nachtegaal weg 8B. Infor matie: tel. 6025750. In mei 1949 werd de gemeenschap Soest van het Humanistisch Ver bond opgericht. Daaruit is de huidi ge afdeling Soest/Baarn voortgeko men. Nu 50 jaar later wordt dit jubi leum aangegrepen voor een nieuwe impuls. Dat begint-met een introductiecursus humanisme, verdeeld over zes avonden, tegen de extra laag gehouden prijs van totaal f 90,-. Dinsdag 9 februari 1999 start de cursus. De docente is Hilde van Vlaanderen. Zij heeft deze cursus al ver scheidene malen in diverse plaatsen met succes gegeven. Als cursusboek wordt het in 1997 uitgegeven boek "De kost bare mens" van Bert Boelaars gebruikt, ISBN 90295 03327, uitgeverij De Ar beiderspers, Amsterdam. Het boek kost f 29,90. Waarom? Wat heb je daaraan? De burgemeester van Soest opende zijn nieuwjaarsrede met het schetsen van nieuwe ontwikkelingen. Vooral het vrij willigerswerk op allerlei terreinen toont aan dat de geïndividualiseerde mensen elkaar in allerlei nieuwe verbanden opzoeken. Het gemeenschapsleven bloeit: Vooral in kleinere plaatsen zoals in Soest en Baarn zie je dat moderne geïndividualiseerde mens niet samenvalt met de egoïstische alleen op zich zelf be trokken mens. Dit is een ontwikkeling waar het humanisme volledig achter staat. Daar staat tegenover dat er veel nieuwe ontwikkelingen zijn waarover je niet zo één twee drie een mening hebt. Het Humanistisch Verbond werkt aan een Humanistisch Perspectief, dat hou vast wil geven voor het denken over al het nieuwe dat in een steeds sneller tem po ons dreigt te overvallen. Ook Soest/ Baarnse leden hebben een actieve in breng bij het tot stand komen van dat Perspectief. Zoektocht naar antwoorden Wat vroeger vanzelfsprekend was, is te genwoordig vaak onzeker. Nieuwe ont wikkelingen roepen nieuwe vragen op. Hoe combineer je een drukke baan met je gezin? Hoe blijf je als oudere zo lang mogelijk zelfstandig? Steeds meer kin deren gebruiken drugs en alcohol, is die trend terug te buigen, en hoe? Waar lig gen de grenzen van medisch handelen? En is hulp bij zelfdoding aanvaardbaar? Allemaal vragen waar niemand een pas klaar antwoord op heeft. Ook het hu manisme biedt geen standaard oplossin gen. Laat staan een blauwdruk hoe je zou moeten leven. Wel kaï) het huma- HUMANISTISCH VERBOND SOEST/BAARN VIERT 50 JARIG JUBILEUM MET AANBOD van Introductiecursus Humanisme: totaal slechts fl. 90. In Het Poorthuis, Kerkstraat 28, Baarn, 9,16 en 23 februari en 9,16 en 23 maart van 20.00 tot 22.00 uur. Informatie of aanmelden vóór 18 januari: Ir. Menkolaan 33; 3761 XJ Soest, tel. 035 - 601 60 10. Voor de tweedel dorp zijn eigen komst en ook nu optreden van tw nuten werd het uitstekende wi Thomasvaer, ali en Pieternel, ali Een gegeven dat den als een vast I jaaris vastgelegt Maandag 4 januar en nabij de bar va de een gezellige dr geschud, vergezelc voor het nieuwe ja heette mw. Jean-N voorzitter van ht Burgstede een ied< korte uitleg over avond, o.a. dat o< van het te beluist. schreven door mw Direct daarop vol den van Thomasvi bekende kledij. In brachten zij het afj re, regelmatig ond< vo's en applaus, minuten onderbra om ook de aanw< heid te stellen hu ruim een kwartie optreden dat met gebracht. Mw. A nisme inspiratie bieden bij de belangrij- ke keuzes in het leven. Recht op eigen keuzes Humanisme is een levensovertuiging met als uitgangspunt dat ieder mens zelf moet kunnen bepalen hoe hij of zij wil leven: Met wie je wilt samenleven, wel ke medische ingrepen je wilt ondergaan, en hoe je oud wilt worden, en hoe je uiteindelijk wilt sterven. Zelfbeschikking s.taat centraal in het humanisme. Tege lijkertijd dragen we verantwoordelijk heid voor de mensen om ons heen. Het gaat humanisten om de kwaliteit van het leven en het zelf meeverantwoordelijk zijn voor een menswaardige samenle ving. Niet de kerk, de overheid of des kundigen behoren te bepalen wat die kwaliteit inhoudt. Recht op eigen keu zes. Niet als plicht of gebod, maar geïn spireerd door het humanisme proberen een menswaardige samenleving dichter bij te brengen waarin mens, dier en mi lieu worden gerespecteerd. De zoektocht naar antwoorden, en het recht op eigen keuzes worden in de cur sus grondig uitgediept. Dat kan helpen bij zingeving aan eigen leven, en het biedt mogelijkheden als vrijwilliger met meer achtergrond interessant werk te doen. De cursus wordt gegeven in het Poort huis, Kerkstraat 28 in Baarn, van 20.00 tot 22.00 uur op 9, 16 en 23 februari, en 9,16, en 23 maart. Voor aanmelden (graag vóór 18 januari) en informatie: Ir. Menkolaan 33, 3761 XJ Soest, tel. 035-6016010. De gemeente So den dat het I Soesterberg wo een hek. Dit be bestuursrechter verzoek om vooi door de eigena park de Meijeri ber een versperi tanks van Defer Het laantje loopt de familie Meijer, als openbaar te I Defensie vader M of er tanks over Meijerijlaantje wa: oefenterrein de VI een contract voor Sgende verlenging maar werd er zelf Integendeel, bezo - lowpark vluchtter de tanks. Het me de pad werd een afvoerweg voor ir, helemaal van de d gin december een nadat dochter Chi Dorpspie Telefoon 03 Grootouder-Bi Zondagmiddag 17 ders met hun klei uur welkom in 1 "De Drie Eiken" bingospel te beoefi ten 5 gulden per 2,50. De zaal is pend. Corsetterie Dinsdag 19 januai terie Diepenveen uur ondermode in De collectie is br naast vele modernt ook veel artikelen de oudere mensen Vertelochtend Maandag 25 janua de langzamerhan< 'vertelochtend' in I den. Een ieder dit daar welkom. En koffie klaar.

Soester Courant | 1999 | | pagina 14