T i Visser b 'Afketsen van fusie koude douche' De nieuwe Ceuntry 6 Western clubs 10 lessen 70,00 gaan weer van start ep 20 januari. m/v) au) 1 ACTUEEL r Dalende tendens inbraken doorbroken ilaar ETERS (m/v) ledewerkers sters voor iterdag Meer bekeuringen, maar ook meer ongevallen Danscentrum 24 en 26 januari spoedcursus 15 lessen 155,00 m 035-6036000 Politie zoekt getuigen van overval tabakszaak Ruzie om bon 'overdreven' Volkstuinvereniging weer dupe van vandalisme Tuin verbouwde watertoren wordt parkeerplaats PAGINA 2 WOENSDAG 13 JANUARI 1999 SOESTER COURANT Cultuurverschillen en financiën vormen obstakel PAGINA 3 Politie geeft schuld aan groep 'notoire inbrekers' Neem gratis je partner mee Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Soest, De Hypotheker Politie vindt ophef beetje voorbarig Buurt klaagt al over overlast Fikkiestokers gepakt Brasserie BRASSERIE MENU Volkspartij voor Vertier Doorlopen Specialist. Ook voor service moet u bij ons zijn .00 TOT 14.00 UUR. age prijs: alf kilo7.95 O9.95 in groothandel van groot- ledrijfsrestaurants. anuit Soest. ct zij op korte termijn voor iden/uitwerken van offer- r uit naar iemand met een i pre, terwijl nauwkeurig ste instelling die weet dat i collegiale sfeer. Inzet en istige secundaire arbeids- belangstelling heeft voor ie vóór 22 januari 1999 ie kunt u vooraf met hem it - Tel.: 035 - 609 81 81. opererende makelaars- >eman Croep die actiefis ting, nieuwbouwprojec- t ook op het gebied van 7. De Schoeman Groep is ■net vestigingen in Alme- elystad, Leusden, Soest, in de Schoeman Groep is thousiaste team verster- ede visie die kwalitatief int. ordelijk voor het verwer- vastgoedmarkt. Je zorgt indeling daarvan in be kken, administratie en :iviteiten.. Vereisten voor kniveau en een makelaar- d en kennis van de markt ben je ook enthousiast, gebreid cv aan Jan van oep). Graag binnen tien :red van der Bom (Assis- itallatiebedrijf n Nus ekt met spoed 'matie of een ek kunt u contact Ihr. W. van Nus, 03 aat 72 - Hoogland RSLAGERSl aal in Soest-Zuid ken wij en anaf 16 jaar. itie: 035 - 602 84 84 g naar Rob estraat 55-Soest vervolg van voorpagina) Directeur J. de Gruijl van de Mavo Soest spreekt van een 'koude douche' als hij reageert op het afket sen van de fusie met de AOC Mid den Nederland en de daaruitvoort- vloeiende gedwongen sluiting van zijn school. Cultuurverschillen zijn volgens hem een van de redenen geweest dat AOC Mid den Nederland de onderhandelingen heeft afgebroken. "Het was de opzet om i de Praktische Leergang (nu gevestigd aan de Soester Engweg-red.) te integre ren. Die school kent een antroposofische grondslag. Het grote bezwaar van AOC had betrekking op de cultuurverschillen. Wat ons betreft waren die geen pro- j bleem geweest," aldus De Gruijl die al jarenlang aan de Valeriaanstraat werk zaam is. 'Groene school' Met de Praktische Leergang zou de Mavo Soest een zogenoemde 'groene school' moeten gaan vormen. Een school, waar niet alleen theoretische kennis kan worden vergaard, maar waar tevens opleidingen voor onder meer milieutechniek en plantverzorging zou den worden ondergebracht. Dit zou hebben gepast in de landelijke herschik kingsoperatie, waarin theoretische en praktische leerwegen worden gecombi neerd. Een adviesbureau, door het mi nisterie van onderwijs ingehuurd als lan delijke regievoerder, adviseerde evenwel negatief, omdat er in Hoogland, Maar tensdijk en Utrecht al 'groene scholen' zijn. Een obstakel voor de beoogde fusie was tevens dat de Mavo Soest een nevenves tiging van AOC zou worden. Hierdoor zou de Mavo Soest geen zelfstandige school meer zijn, wat tot gevolg zou hebben gehad dat het rijk een belang rijk deel van de subsidie zou hebben in gehouden. Dat stuitte op financiële be- zwarpn bij AOC. Wat volgens De Gruijl ook een rol heeft gespeeld in de afweging van AOC, is het geld dat de gemeente Soest jaarlijks krijgt voor de exploitatie van de Mavo Soest. AOC wilde dit bedrag recht streeks op haar rekening gestort krijgen, maar daar dacht de gemeente anders over. Teleurstellend De Gruijl vindt het 'heel teleurstellend' dat de laatste mogelijkheid voor een fu sie nu verkeken is. Nog geen vier weken geleden verkeerde hij nog in de veron derstelling dat alles in kannen en krui ken was, maar het einde van de Mavo Soest is nu toch in zicht gekomen. In 1996 vierde de Mavo Soest het tien jarig bestaan. De school kwam destijds voort uit een fusie tussen de Openbare Mavo en de Van der Hucht/Ivo Mavo en ging verder als een bijzonder neutrale school. Tot vier weken geleden gingen ze er bij de Mavo Soest nog vanuit dat de fusie met AOC Midden Nederland zou door gaan. Op 17 december haakte het be stuur van dit opleidingscentrum af. Voor het eerst sinds 1994 is in poli tiedistrict Eemland-Nooid het aan tal woninginbraken gestegen. Korpschef E.W. Schutzmann schrijft de toename voor een be langrijk deel toe aan een groep no toire inbrekers in met name Soest. Zo gauw zij op vrije voeten zijn, wordt de politie geconfronteerd met meer inbraken. Zit deze harde kern achter slot en grendel, dan daalt het aantal aangiftes direct drastisch. Die tendens was eind vorig jaar weder om waar te nemen. In oktober en no vember ontstond een piek in de grafiek van woninginbraken. Maar toen de po litie een aantal zaken bewijstechnisch rond had en enkele 'bekende' daders kon oppakken, zette zich meteen een daling in. Overigens is het al jaren zo dat de meeste inbraken in de zogenoemde 'donkere maanden' worden gepleegd. In 1998 waren in Eemland-Noord (Soest, Baarn, Bunschoten en Eemnes) 572 huishoudens het slachtoffer van een inbraak. Dat zijn er 79 meer dan een jaar eerder, maar nog altijd veel minder dan in 1994 toen 1.162 inbraken werden gepleegd. De dalende lijn is mede ver oorzaakt door de woninginbraakpreven tie, waarbij burgers op verzoek advies krijgen over de maatregelen die ze thuis kunnen treffen. Dit jaar wil de politie nog eens 11.400 huishoudens (eender de van de woningvoorraad in Eemland- Noord) een gratis advies aanbieden. De politie loste minder inbraken op (83 tegen 114). Volgens Schutzmann heeft dat onder meer te maken met het nieu we tarievensysteem van justitie. Hoe meer inbraken iemand heeft gepleegd, des te langer moet hij achter de tralies. Schutzmann: "Hier valt iets voor te zeg gen, maar het vergemakkelijkt het op lossen van zaken niet." Tarievensysteem Verdachten zijn tegenwoordig minder geneigd te bekennen dan tot voor kort, toen de hoeveelheid inbraken niet bepa lend was voor de strafmaat. Inbrekers die destijds waren opgepakt, somden vaak nog een aantal inbraken op, onder het mom dat ze daarmee met een scho ne lei konden beginnen, zonder dat ze een langere straf zouden krijgen. Dat was goed voor het oplossingspercenta ge van de politie. Die streeft ernaar het aantal inbraken dit jaar onder de 500 te houden en er daarvan minimaal hon derd op te lossen. In 1998 nam het aantal insluipingen toe met negentien procent. Hiervoor heeft Schutzmann slechts één verklaring: "Dat de deur of het raam open stond of niet was afgesloten. Dat is slordigheid van de bewoners, voor ons een raadsel hoe dat komt." In november is de politie gestart met een helingsproject, waarbij handelaren die een registratieplicht hebben, worden gecontroleerd. De politie vergelijkt de voorraad goederen met de administra tie. In de eerste twee maanden werd zesmaal succes geboekt. Bekend is ech ter ook dat veel daders voor hun buit een andere afzetmarkt hebben. Veel goederen, zoals video's, computers en telefoons worden via doorverkopers doorgesluisd naar het zwarte circuit in België. Woninginbraken krijgen ook dit jaar de hoogste prioriteit van de politie, even als de veelvoorkomende criminaliteit, geweldmisdrijven, jeugdzorg en het ver keer. Met de Nederlandse Spoorwegen (NS) gaat de politie bekijken welke maatregelen getroffen kunnen worden om het aantal fietsdiefstallen terug te dringen. Ook bij openbare gelegenhei- den, zoals sporthallen, hoopt de politie iets te kunnen ondernemen. Verder wil de politie aan de hand van een analyse 'black-spots' in kaart brengen. Dit be treft locaties waar veelvuldig auto's wor den opengebroken. Een voorbeeld is de parkeerplaats bij kasteel Groeneveld. In overleg werd daar een toezichthouder aangesteld en dat wierp meteen zijn vruchten af. Het uitschrijven van meer bekeu ringen betekent niet dat de ver keersveiligheid wordt bevorderd. De politie Eemland-Noord deel de in 1998 meer bonnen uit (ruim tienduizend), maar het aantal ongevallen steeg licht (van 1.537 naar 1.540). Daarbij raakten 259 (was 269) men sen gewond en kwamen vijf (4) per sonen om het leven. Hard rijden, het negeren van het rode verkeerslicht, rijden onder invloed en het niet dra gen van de gordel zijn de voornaam ste veroorzakers van letsel en schade in het verkeer en krijgen om die re den veel aandacht van de politie. De doelstelling om in Soest, Baarn, Bun schoten en Eemnes 25.000 bekeurin gen uit te schrijven, werd bij lange na niet gehaald. "Die illusie had ik ook niet," aldus Schutzmann die met eni ge smart wacht op de snelheidscame ra's die waren toegezegd en zullen worden ingezet op onder meer de Koningsweg, de Stadhouderslaan en de Birkstraat. Hij blijft streven naar 25.000 proces sen verbaal. "We zullen er harder aan moeten trekken en efficiënter onze tijd besteden. Ook de surveillanten zullen tussen de meldingen door re pressiever moeten gaan optreden." Schutzmann vindt niet dat de politie heeft gefaald, omdat het aantal on gevallen is toegenomen ondanks de extra verkeerscontroles. Het verbali seren dient niet alleen de verkeers veiligheid, maar is ook bedoeld om het normbesef van de burgers aan te sterken. Zo schreef de politie vrijwel dagelijks bonnen uit in de blauwe parkeerzones in Soest. Tel. 035 - 601 79 54 Weegbreestraat 205-207 Internet: Sepp.demon.nl Ë-mail: danscentrum@sepp.demon.nl Gw/oC-i-yve/ j MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. YO0V IA/ ■l/Yb l\A/VÜy Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen, professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Steenhoffstroot 66, Soest Waarom naar De Hypotheker? Voor een overzichtelijk hypo theekadvies op maat en het afsluiten van de juiste hypo theek door een persoonlijke adviseur die u kosteloos al het werk uit handen neemt. Daarom naar De Hypotheker! Volledig objectieve en 100% onafhankelijke hypotheek bemiddeling Kosteloos advies op maat Keuze uit vele honderden hypotheekvarianten De meest gunstige voor waarden Alle fiscale aspecten tot op de gulden voorgerekend Begeleiding van A tot Z gedurende het hele aan kooptraject Ook na het afsluiten van de hypotheek volledige service Adviseur tvert-Jan Wijers en secretaresse Henriëtte Beijersbergen Maak een afspraak met De Hypotheker bij u in de buurt: Steenhoffstraat 66, 1 i Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. De politie is op zoek naar getui gen van de overval op sigaren- handel Van Kleef aan de Van Weedestraat. Op dinsdag 29 de cember eisten twee mannen on der dreiging van een mes de in houd van de kassa op. Daarna namen ze, achtervolgd door de eigenaar en enkele anderen, de benen. De politie zoekt naar mensen die in de Van Weedestraat iets van de over val of de daaropvolgende achtervol ging hebben gezien. Ook zoekt ze naar een jongeman op een fiets met een oorbel in zijn linkeroor en een plastic tas aan zijn stuur. Hij zou mogelijk getuige zijn geweest van het voorval. Rond kwart over vijf drongen de twee overvallers, met bivakmuts, de winkel binnen en dwongen de winke lier onder dreiging van een mes de inhoud van de kassa af te geven. Toen op dat moment een klant de winkel binnenkwam, sloegen de twee op de vlucht. De winkelier, geholpen door enkele andere winkeliers, zette de achtervolging in, maar stopte hier mee toen de twee in de lucht begon nen te schieten. Al schietend verdwe nen ze in de richting van het Slan genbosje. Zij hadden voor enkele duizenden guldens buit gemaakt. De allengs aangesnelde politie zette direct daarop de wijk af en kamde met twintig man en twee honden de wijk uit. Om half zeven werd een 23- jarige verdachte uit Laren aangehou den en meegenomen naar het bureau te Baarn. Ook is in de buurt geld gevonden, maar het was nog niet duidelijk of het de hele buit betrof. Toen de zoekactie om kwart over acht gestaakt werd, was van de twee de verdachte nog geen spoor. Deze, een 25-jarige man, werd de volgen de morgen in Laren aangehouden. De 'hoog opgelaaide' ruzie over een bekeuring aan de Peter van den Breemerweg, zoals vorige week be schreven in de Soester Courant, is lang niet zo erg als het lijkt. Dit zegt Paul Werkhoven van de politie. "Zo wordt de politie wel heel negatief afgeschilderd." "Ik heb een leuk gesprek gehad met mevrouw Van Rouwendaal, en duidelijk gemaakt hoe de vork in de steel zat," aldus Werkhoven, "De agent die mijn heer Van Rouwendaal aanhield zag op zijn rijbewijs Koninginnelaan staan. Ver keer van de Koninginnelaan is op de Peter van den Breemerweg geen be stemmingsverkeer, dus kreeg meneer een bon. Toen deze, overigens terecht zo bleek achteraf, protesteerde heeft de agent gezegd dat hij het uit zou zoeken. Dat mevrouw Van Rouwendaal de vol gende dag gelijk hier op de stoep stond, was een beetje voorbarig. Ik heb haar toen beloofd dat ze de volgende dag kon bellen. Wij hebben in de tussentijd het een en ander .uitgezocht en zo bleek dat de familie Van Rouwendaal inder daad aan de Van den Breemerweg woont. Toen ze terugbelde konden we haar dus meedelen dat ze de bon mocht verscheuren." Volgens mevrouw Van RouwendaaJ was het niet helemaal zo gelopen: "Dat met de Koninginnelaan klopt, maar die agent heeft nooit gezegd dat hij het uit zou zoeken. Allereerst heeft mijn man hem daar zelf op attent gemaakt. Mijn man heeft vervolgens geprobeerd duide lijk te maken dat hij inmiddels verhuisd was, maar volgens hem èn volgens zijn passagier was de man niet voor rede vatbaar. Hij schreef gewoon die bon uit. Bovendien, waarom zou je, als je iets nog uit gaat zoeken, wel al een bon uit schrijven? Daarom ben ik gelijk de vol gende dag naar het politiebureau ge stapt. En dan nog iets: onder bestemmingsver keer vallen ook mensen die bij ons op visite komen. Moeten die dan ook op de bon omdat ze hier niet wonen? Of men sen die hier werken? Mijn ouders ko men volgende week op het huis passen en die wonen hier ook niet; moet ik ze dan zakgeld geven voor de bekeurin gen?" De officiële omschrijving van bestem mingsverkeer is 'verkeer dat een her komst of bestemming heeft' aan de weg waar het bord staat. Behalve het hoe en waarom van de bekeuring lopen de twee verhalen gelijk. De bon is inmiddels ver scheurd en daarmee is de kwestie min of meer afgedaan, maar de meningen over de handelwijze van de dienstdoende agent blijven verdeeld. De Volkstuinvereniging Ons Bui ten is opnieuw de dupe geworden van vandalisme. Vlak voor Kerst en vorige week werden vernielin gen aangericht op het tuincom plex. In juni vorig jaar gebeurde dat ook al. Ditmaal moesten diverse ramen en goten van huisjes het ontgelden. Ook de complete zijwand van een kas en het mededelingenbord werden onder handen genomen. Een lid van Ons Buiten heeft de ac ties als 'zinloos' bestempeld. "Uit achtergelaten sporen blijkt dat de vernielers een volwassen postuur moeten hebben, maar als getroffen tuinders denken wij dat hooguit het postuur van de daders volwassen kan worden genoemd." De omwonenden van de watertoren aan de Oranjelaan, die zich vere nigd hebben in de "buurtcommis- sie", hebben bij het gemeentebe stuur geklaagd over de verkeers drukte en de parkeeroverlast in de straat. Dat is volgens hen nu al het gevolg van de goedgekeurde ver bouwing van het "monument" tot kantoor. De brief kwam onlangs - één dag voor de beslissende Collegevergadering - bin nen, maar dat was al te laat. De buurt- commissie doet haar beklag over de au to's (gemiddeld zes) die gedurig voor het pand geparkeerd staan of de door gang blokkeren. Soms staat zelfs de tuin vol, en dat kan volgens de commissie niet. "Of kunnen we verwachten dat de tuin geheel verdwijnt?" Volgens B. en W. is dat inderdaad het geval. Aan de vergunning is het voor schrift verbonden dat de fa. Smink op eigen terrein zes parkeerplaatsen aan legt. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan de klachten over parkeeroverlast - die volgens B. en W. trouwens niets te maken heeft met de bestemming van het pand - maar de keerzijde is dat de tuin bestraat wordt. Voor de rest zijn de bezwaren van de buurtcommissie bekend bij B. en W. Ze snijden echter geen hout. Het bouwplan voldoet aan de criteria van het bestem mingsplan. Zo wordt er pas opgetreden als het hele pand als kantoor in gebruik wordt genomen. Volgens het bestemm- mingsplan moet 60 voor "woning" beschikbaar blijven. En dat het buurtco- mité vreest dat de watertoren straks geen woning meer zal zijn is op zichzelf geen reden om de bouwvergunning te weigeren. De gemeente is zelfs verplicht de vergunning te Verstrekken als het bouwplan voldoet aan de eisen, wat hier het geval is. De politie heeft vorige week twee knaapjesuit Soest in de kraag gevat, die ervan werden verdacht op dinsdagmid dag een papiercontainer aan de St. Wil- librordusstraat in brand te hebben gesto ken. De jongens werden aan de hand van getuigenverklaringen opgespoord. Eén van hen, een jongen van 12 jaar, bekende dat hij het gedaan had. Hij wordt voorgedragen voor een Halt-straf. De ouders moesten de schade vergoe den. ÉUM^ onze ongeëvenaarde spareribs? Onze in-de-wok geserveerde roerbakgerechten? Onze beroemde spies van een meter? Het blijft genieten! (Al onze gerechten ook om af te halen) STTENHQFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 Kom in onze "Brasserie" genieten van een gevarieerd menu tegen een aantrekkelijke prijs! 34,50 BISQUE DE HOMARD kreeftensoep HERTENBIEFSTUK met wildsaus en kastanjes GEBAKKEN ANANAS met sinaasappelsorbetijs Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035 - 603 60 10 7 dagen per week geopend! WD en Kunst gaan niet samen, 't Klikt niet, sterker nog 't vloekt meestal. Zes jaar geleden pikte de fractievoorzitter van de WD, mevrouw Blommers, met steun van de Gemeenteraad tweehon derdduizend gulden uit de Kunstpot ten behoeve van andere zaken. Nu heeft ze zelf Kunst in haar financiële portefeuille, maar de enige in Soest die bij haar beleid ("min twee" zei Thonias- vaer) staat te juichen, is haar WD- vriendje Bert Krijger. De poorten aan de Koningsweg vindt hij prachtig liberal blue en de kunstverlich ting in de nieuwe brandweerkazerne associeert onze politieke vóóroploper en Veronica-verslaggever met ontucht en vertier. "Je moet maar durven met zo'n wethouder", sprak hij tijdens zijn nieuwjaarsreceptie. Gelukkig zijn er in onze gemeente nog enkele particulieren, die Kunst tentoon stellen. Een goed voorbeeld is de natio naal bekende Beeldentuin van de Haze laar aan de Bosstraat. Een ander, onver wacht voorbeeld, is te bewonderen (u gelooft het niet) in Soesterberg. Daar hangen zomaar in het "Kontakt der Kontinenten" niet minder dan 450 kunstwerken van bijzondere kwaliteit in permanente bruikleen: Ik wist niet wat ik zag. In dit conferentieoord van katholieke signatuur zwaait directeur Wico Buns- koek al bijna dertig jaar de scepter. Na een omvangrijke verbouwing en nieuw bouw in 1996 is de collectie in dit ver momde museum uitgebreid. De impuls hiertoe kwam van het KdK- stichtingsbestuurslid John Loose en van zijn Amsterdamse stichting Beeldende Kunst. Loose is een kunstverzamelaar met een eigen collectie van 2500 kunst werken. Regelmatig worden in het mar kante gebouw aan de Amersfoort- sestraat nieuwe kunstwerken aan de ver zameling toegevoegd, vervangen of in een andere samenhang geëxposeerd. De collectie bevat voornamelijk werk van tientallen hedendaagse in Neder land levende kunstenaars onder wie zeer bekende namen als Willem den Oude, Hans Landzaat, Auke de Vries en vele, vele anderen. Daarnaast hangt in de nieuwbouw een serie zeefdrukken van in Nederland wonende, gevluchte kunstenaars uit Joegoslavië, Iran, Armenië, etc. In café "De Wereld" is een verzameling prach tig werk te zien van kunstenaars van Su rinaamse afkomst. Geen plekje in het monumentale pand is onbenut. Van het trappenhuis en de gangen tot in bar "Réunion", van de St. Janszaal tot in het restaurant "De Oer stroom". In deze eetzaal speelt Nour- Eddine Jarram (Marokko) een westers spel met het afbeelden van de realiteit, hetgeen door de Islam verboden is. De Turkse kunstenaar Mustafa Sener is (in de lounge) geboeid door de vergan kelijkheid der dingen en hun achterge laten sporen. Omdat het leven zo snel gaat, schildert hij geen herinneringen of toekomstvisies maar zijn "Nu-zijn". Fascinerend in de oud-bouw zijn de vi trines met Afrikaanse kunst en de zoge naamde "kappersborden" uit Kame roen. Deze authentieke ready-mades hingen daar aan de bomen en hutjes, zodat de kappersklanten van tevoren hun gewenste kapsel konden uitzoeken. Ga kijken, maar bel (0346-351755) even van tevoren of uw bezoek gelegen komt. Een uitvoerige folder-catalogus ligt klaar. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1999 | | pagina 3