i Jm dienstencentra Soest trekken vooral ouderen uit directe omgeving >boom 'opdrukte tijdens onderwijsmarkt Lange Soesters voor nieuwe Soesters Familie Van Dijk 60 jaar getrouwd Soester J. Koldewijn kan op reis ACTUEEL B.V. 'Mm Hulleman opSek SOESTER COURANT PAGINA 9 ari *,999 541 55 94 j 'Drie Eikenbeter bezocht en gewaardeerd flSTMTlEF) M/V GERiv/v Q uwen waardig SUZUKI 35-60132 56 iddelbare scholen presenteren zich voor basisscholieren Al Bonnebonnebonne... Paard op hol Informatie GOS over wonen in een woongroep MONTUREN- OPRUIMING OP EEN GEDEELTE VAN DE COLLECTIE Drankorgel Bijstandsverlening voor zelfstandigen Meningen van lezers Gemeente verwelkomt ex-Baarnaars Riagg WÊÊÊM Drukte tijdens diamanten huwelijksfeest Ruim 450 deelnemers zetten tanden in kerstpuzzelkluif m i^FABREK incA Drachten, Soest I 'MerA trappen, stemK I :onstr)cHes enz. IERV vegrachta: n naar; rectie. /de kapsalon, kj'e nemen. j^an de drie SWOS-dienstencentra oor ouderen in de gemeente wordt "3e Drie Eiken" (Soesterberg) be ter bezocht en gewaardeerd dan "De JjVijverhof" en "Honsbergen" in £oest. De bezoekers komen er vaker oor gezelligheid en ontspanning. 3at blijkt uit het groots opgezette pnderzoek dat de SWOS naar het jiereik van de dienstencentra liet errichten door drs. Nel Verhoeven an Bureau voor Onderzoek Sta tistiek in Soest. f)e Drie Eiken is overigens het enige nenstencentrum dat over een vaste be- pepskracht beschikt. De kleinschalig- ieid van het vliegdorp en de grotere pciale samenhang spelen ook een be- ngrijke rol bij de grotere waardering. De activiteiten van het dienstencentrum guiten in Soesterberg ook iets meer aan op de behoeften van de bezoekers. Juist die laatste vraag was het uitgangs- iunt van de enquête, die Nel Verhoeven prig jaar in opdracht van de SWOS or- niseerde. In het zeer doorwrochte on- ferzoeksrapport - 64 kantjes met bijla gen - komt naar voren dat de diensten- Intra in het algemeen niet volledig te gemoet komen aan de wensen van de iongere" ouderen (55-65 jaar), die neestal nog bezigheden genoeg hebben en een vitaal sociaal netwerk, maar veel ieter aan die van de "oudere" ouderen (65 jaar en ouder). In de doelstelling jan de SWOS staat overigens dat zij treeft naar het welzijn van alle 55-plus- »rs in de gemeente Soest. Sociale kaart |et onderzoek heeft in elk geval ook en "sociale kaart" opgeleverd van de gmiddelde bezoeker van het diensten- ntra, afgezet tegen die van de niet- jzoekers. De bezoekers zijn gemiddeld }h jaar ouder dan de niet-bezoekers, gker vrouwen en alleenstaand, meest- al wonend in het naastgelegen woon- ntrum (met dezelfde naam als het jbnstencentrum maar organisatorisch heel gescheiden), met een over het feemeen minder hoge sociaal-econo- fische status. ezoekers en niet-bezoekers zijn in ge lijke mate mobiel, gezond en sociaal- !tief, dus daarin zit geen verschil. Be- "ekers zijn wel weer vaker lid van een 9.95 17.95 24.95' 29.951 18.951 11.50C 14.95C 18.750 13.750 16.950 15.500, 18.950, 15.950, 37.500, 9.950, 4.750,- 8.950, 19.950, 12.950, 14.750, 20.950 19.950, >on: 033-4650450 Prijs 8.900,- 10.900,- 18.900,- iwmet I dmet en met 1 deaux 19.500,- I 16.900,- 14.950,- 13.950,- ÏUW auwmet 1 oen met 1 Ivergrijs lauw met dauw met. 23.750,- 29.950,- 24.750,- 24.950,- l 29.500,- 21.950,- grijs met groen met groen met groen met groen met T===3L500" I 35.900,- 34.900,- l 44.900,- l 52.900,- ouderenbond. De verschillen zijn in Soesterberg minder groot; daar vormen de bezoekers een bredere vertegenwoor diging van de oudere bevolking en ko men ze uit de hele wijk. Een van de (verwachte) conclusies is dat de dienstencentra vooral van betekenis zijn voor de directe omgeving en de wijk waarin ze staan. Ter vergelijking is in het onderzoek ook de wijk Soestdijk opge nomen, waar géén dienstencentrum staat. De behoefte daaraan is ook niet zo groot. Organisatie Een ander punt is de interne organisa tie bij de dienstencentra. De activiteiten worden in het algemeen verzorgd door de vrijwilligerswerkgroepen, die zich echter in de loop der jaren vooral taak gericht (het nastreven van een gunstige exploitatie) dan doelgericht (het bevor deren van het welzijn van de bezoekers) hebben ontwikkeld. Ook is er sprake van nogal "hiërarchisch" denken, wat bij de "klanten" vaker tot ontevredenheid leidt. De SWOS zou zich wellicht moe ten beraden over een herijking van de organisatiestructuur, aldus het rapport, om in Soest hetzelfde goede resultaat te bereiken als in Soesterberg. Sterke punten van het welzijnswerk voor ouderen in Soest zijn de laagdrempelig heid, de deskundigheid van de beroeps krachten, het financieel beheer, het gro te aantal vrijwilligers (360, wat veel meer is dan in andere plaatsen) en de achtergrond-rol van de gemeente. Zwakke punten zijn de communicatie, met name tussen de verschillende "la gen" van de SWOS, de taakgerichtheid, de vrijblijvendheid (het onderzoek pleit concreet voor vrijwilligerscontracten) en de onduidelijkheid van de SWOS-orga- nisatie als zodanig. Alleen boven 65 jaar? Bij de beleidsaanbevelingen in het rap port wordt voorzichtig de mogelijkheid geopperd dat de SWOS zich in de toe komst meer zal richten op de groep ouderen boven de 65 jaar, zodat de leef tijdsgrens omhoog kan, óf meer activi teiten voor de "jongere" ouderen moet gaan opzetten. Ook de klantgerichtheid van de dien stencentra moet verbeterd worden, bij voorbeeld door kooruitvoeringen, open dagen, toneeluitvoeringen, kookcursus- Drs. Nel Verhoeven van het Bureau voor Onderzoek Statistiek. sen, een Seniorenvideojournaal, een Seniorentuin, etc. Niet-bezoekers halen hun informatie vooral uit de krant, daar om zou de Seniorenpagina in de Soes- ter Courant ook vaker moeten verschij nen. Vrijwilligers moeten beter geselecteerd worden op hun vaardigheden, is een andere aanbeveling. Ook in dat verband worden de vrijwilligerscontracten ter sprake gebracht, met een regelmatige evaluatie als een soort "functionerings gesprek". En tenslotte zou er ook in de Soester dienstencentra Honsbergen en de Vijverhof een beroepskracht moeten komen, die professionele ondersteuning biedt aan de vrijwilligers. Handen en voeten Het rapport is gisteren gepresenteerd aan de gezamenlijke pers en vanmorgen aangeboden aan wethouder Pieter ten Hove. De SWOS zal zich in de komen de weken en maanden intensief met het rapport gaan bezighouden. "Wat er al vermoed werd staat nu duidelijk op pa pier," aldus SWOS-coördinator Martin van Weelden, die zeer ingenomen is met de duidelijkheid van het onderzoek. "We zullen binnenkort met de diensten centra om de tafel gaan zitten om er in houdelijk verder over te praten. Op de een of andere manier zullen we het bin nen de SWOS-organisatie ook handen en voeten moeten geven." r;, iijiWiiiiiMLiii'iïïi "Nou, als ik hier toch niet verder kan lopen, kan ik net zo makkelijk even lezen wat er op dit informatie bord staat." Zo moet ongeveer ie dereen gedacht hebben, die don derdagavond de Onderwijsmarkt an de middelbare scholen uit Soest en omgeving bezocht, pijna alle Soester leerlingen uit de groe ten acht van het basisonderwijs waren gekomen naar de basisscholen De Weg wijzer en Overhees, in gezelschap van hun vaders, moeders en vaak ook broers en zussen. f'Ik wil niet naar die school, daar zitten ïllemaal watjes." Opmerkingen als deze of iets in de geest van "Ik wil daarheen, want al mijn vriendjes gaan daar ook Iheen" waren niet meer te tellen. Derge lijke criteria zijn de reden dat jaarlijks de Onderwijsmarkt georganiseerd wordt. Niet alleen om de kinderen, maar ook de ouders op één plek en in één keer de 4 mogelijkheid te geven de verschillende Ji scholen te 'keuren'. Het zijn tenslotte de ouders die bepalen naar welke middelbare school de kinde ren gaan. Alle scholen kunnen zich profileren, hun goede en minder goede punten to nen om de keus voor iedereen een beet je makkelijker te maken. De definitieve keuze kan altijd nog gemaakt worden, de scholen organiseren immers ook nog hun eigen open dagen, maar een eerste selectie is op basis van een dergelijke avond goed te maken. 'Gekkenhuis' Volgens rector J. Wind van het Grift- land College is het goed dat de avond in twee delen - eerst een uur voor de Soester jeugd en daarna een uur voor de Baarnse - is gesplitst. Anders zou het beslist te druk zijn geworden. "Voor gaande jaren was het niet gesplitst, dat was helemaal een gekkenhuis." Of het direct effect heeft, weet hij niet. "Alle scholen geven ook hun eigen open dagen en voorlichtingsavonden, maar het is een aardige introductie. Het is handig om een keer alles bij elkaar te hebben, dat is de charme van zo'n De politie hield maandag weer contro les op het Raadhuisplein. Daar werden drie bekeuringen uitgedeeld wegens het ontbreken van de parkeerschijf. Op de Birkstraat werden acht automobilisten geverbaliseerd wegens het niet-dragen van de gordel. Op de Ossendamweg werden bij een verlichtingscontrole ze ven fietsers en een bromfietser bekeurd. Op de Molenstraat \yas er sprake van een ruime vangst; acht bestuurders had den hun gordel niet om, een bromfiet ser had geen gele plaat, een ander had geen geldig certificaat en een automo bilist bleek niet in het bezit van een gel dig Nederlands rijbewijs. Dat leverde al met al ook nog eens elf bonnen op. Een politieman-te-fiets keek vorige week woensdagmorgen verrast op toen hij op de Wieksloterweg OZ werd ge passeerd door een dame-te-paard, die in de richting van de Lange Duinen reed, vooral toen hij hetzelfde paard even la ter zónder berijdster zag terugdraven. Het beest kon op het le Heezerlaantje worden aangehouden door een automo bilist met verstand van paarden. In de Lange Duinen trof de politie vervolgens de onfortuinlijke amazone aan, die ver telde dat het paard haar had afgeworpen en op hol geslagen was. Ze klaagde over pijn in de rug en aan een enkel, waar voor ze zich onder doktersbehandeling zou stellen. Geïnteresseerd luisteren de scholieren naar wat de leerkrachten te vertellen heb ben. avond." Ingrid Meijer, decaan en lerares van AOC Praktische Leergang, ziet ook ver schillen met voorgaande jaren. "Er ko men hier veel geïnteresseerde ouders, ze zijn goed op de hoogte van wat er te koop is. Ze zijn sterk erop gericht een goede plek te vinden voor hun kind, waar het goed kan aarden. Hun kind moet zich zonder stress goed kunnen ontwikkelen, dat belang wordt steeds groter." Volgens haar is de drukte wel vergelijkbaar met voorgaande jaren, maar worden de ouders steeds mondi ger. Groepswonen Ouderen Soes! (GOS) houdt op vrijdag 22 januari een informatiebijeenkomst over het wonen in een woongroep. Deze vindt plaats in de gemeenschappe lijke ruimte van Koningsdael. Koningsdael werd vijf jaar geleden ge opend en is het eerste woonproject van GOS. Het is te vinden aan de Koper wiek (achter Advisie). GOS hoopt dat binnenkort toestem ming wordt gegeven voor de bouw van het tweede project. Dat heet Gossen- burcht en moet worden gerealiseerd naast Braamhage. Over wonen in een woongroep wil GOS op 22 januari in formatie verstrekken. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Belangstellenden wordt verzocht zich tenminste enkele dagen van te voren aan te melden, tel. 6018554 of 6013738. O O.G Z O R G BRILLENOOGMETING - CONTACTLENZEN Register-optometristen - Contactlensspecialisten AN.V.O. BURG. GROTHESTRAAT10- 3761 CM SOESTDIJK-TEL 601 38 59 De politie heeft vorige week op de Van Weedestraat een 21-jarige automobilist uit Soest aangehouden, die door zijn rij gedrag - omstreeks een uur 's nachts - de aandacht trok. Hij kreeg een rijver bod van vier uur en een boete van maar liefst 1380 gulden. De afdeling sociale dienstverlening van de gemeente Soest voert de Al gemene Bijstandswet uit. Een on derdeel daarvan vormt het Besluit bijstandsverlening Zelfstandigen. Dit besluit voorziet in de mogelijkheid dat ondernemers die door bijzondere omstandigheden, buiten het normale ondernemersrisico, in financiële proble men raken een beroep op de gemeente kunnen doen. De bijstand gaat er vanuit dat door be trokkene eerst alle andere mogelijkhe den worden aangeboord, zoals bijvoor beeld het treffen van een voorziening met een particuliere bank. De sociale dienstverlening kan zelfstan digen onder wie bijvoorbeeld ook var kenshouders van wie de boerderij ge troffen is door de varkenspest - op twee manieren helpen: met een (aanvullende) periodieke uitkering en met een be drijfskapitaal. Uiteraard gaat het bij de bijstand om noodzakelijke en minimum bedragen. Zo heeft een echtpaar per maand recht op een minimumvoorziening van 1999 gulden netto per maand. Voor meer informatie kan men iedere werkdag langskomen bij de afdeling so ciale dienstverlening op het raadhuis, van 8.30 tot 10.00 uur. Bellen tussen 11.00 en 12.00 uur kan ook, tel. 6093558. Opvallend bericht was twee weken ge leden in de kranten te lezen dat de Ria- gg's bij elke huisarts een Riagg- hulpverlener willen plaatsen. Ook op vallend is het bericht in uw krant waar in het Riagg familieleden van schizofre- nen oproept om steun te verlenen. Bei de berichten zijn bedoeld om meer inkomen te creëren voor de psychiatrie en psychologie. Geen enkele discipline of tak in de ge zondheidszorg zal het in zijn hoofd ha len dergelijke voorstellen te doen of advertenties te zetten, omdat ze om komt in het werk. Volle praktijken en wachtkamers benemen de dokters de tijd om extra activiteiten aan te gaan. Er is echter een groep in de gezondheids zorg gedrongen die daar geen last van heeft. Zij heeft tijd over. Het is een groep die geen resultaten boekt en alleen maar geld vraagt. Het is een groep die haar eigen falen aanvoert om meer geld te krijgen. Het is die groep die haar eigen naam ontkent. Ondanks dat ze zich behandelaar en geneesheer van de psyche (de geest, de ziel) noemt, ontkent ze dat de mens een geest of ziel heeft. Zeer vreemd is dat ze de indruk wekt schizofrenie (gespleten heid van de geest) te kunnen behande len. De praktijk wijst uit dat ze geen re sultaten op dit gebied boekt. Waarschijnlijk is dat de reden dat ze overschakelen naar de familieleden van de zieke om dezen te "behandelen". Dat is net zoiets als de dokter die zijn patiënt niet kan genezen, maar avonden voor de familieleden gaat organiseren om ze bij te staan! Nog maar kort geleden vochten de psychiaters over de rug van een 17-jarig "uitbehandeld" zwakzinnig meisje die acht maanden lang aan rie men (kettingen is inmiddels verboden), in het AZU in Utrecht in een isoleercel werd vastgehouden, een geldkwestie uit. Tien jaar geleden haalde Jolanda Vene- ma met hetzelfde voorval de krant. Hoe lang mag deze tak in de gezond heidszorg met zijn verfoeilijke praktijken nog doorgaan en gemeenschapsgeld ver kwisten? Reijer Schaatsbcrgen Ze waren er bijna allemaal, de be woners van de zes huizen aan de Biltseweg die sinds 1 januari tot Soest behoren. Met z'n achten wer den ze vorige week feestelijk bin nengehaald in het gemeentehuis van hun nieuwe woonplaats. Burgemeester Hans de Widt was duide lijk in zijn nopjes met hun komst. Hij sprak een hartelijk welkomstwoord en stelde tot zijn genoegen vast dat de grenswijziging - de oorzaak van de "ver huizing" - in alle pais en vree was ver lopen. Hij hoopte dat de nieuwe burgers zich in Soest gauw thuis zouden voelen. Om dat te stimuleren werden de nieuw komers onthaald op Lange Soesters, het traditionele Soester gebak. De Widt sprak tegen dat ze in Soest te maken krijgen met aanzienlijk hogere gemeentelijke belastingen, zoals in een regionaal dagblad was gesuggereerd. "In Soest betaalden we minder OZB, om dat Baarn deze belasting al eerder had opgetrokken. Per saldo komt u waar schijnlijk op ongeveer hetzelfde bedrag uit," aldus de burgemeester. Hij gaf ver der een kort exposé over de gemeente lijke voorzieningen en diensten waarop men een beroep zou kunnen doen. Info-pakket Verder ontvingen de nieuwe Soesters een info-pakket van de afdeling Voor lichting, met o.a. een gemeentegids, een huisvuilkalender, een boekje over Soest en een plattegrond. Iets minder pro zaïsch was het afscheidsgeschenk van de gemeente Baarn, dat de nieuwe Soesters De nieuwe Soesters, geflankeerd door de beide burgemeesters: mevrouw Wolte- rink van Baarn en De Widt van Soest. persoonlijk werd aangeboden door bur gemeester mevrouw Wolterink-Oremus. Dat bestond o.a. uit een kruikje geest rijk Baarns vocht of een fraaie briefope ner, vergezeld van een zakje "Baarnse Naaldjes" (chocolaatjes). Volgens de Baarnse eerste burger had den de nieuwe inwoners van Soest geen aanbevelingsbrief nodig, zoals in de Middeleeuwen meestal het geval was om zich ergens te mogen vestigen. Ze keek ook met plezier terug op de har monieus verlopen onderhandelingen over de grenscorrectie en wenste haar oud-onderdanen alle goeds in hun nieu we woonplaats. Omringd door familie, vrienden en kennissen vierde woensdag het echtpaar Van Dijk zijn zestigjarig huwelijk. De hele middag was het een hectisch komen en gaan van be kenden, de recreatiezaal van verzor gingshuis Groot-Engendaal was bijna te klein om alle gasten plaats te bieden. Soms was het even moeilijk voor de twee om zich te herinneren wie tegen over ze stond, zoveel gezichten kwamen voorbij. Maar ook voor de overige gas ten was het af en toe bijna een spelletje wie eerst was om de ander te herken nen, zoveel mensen waren verzameld om het gelukkige paar hun felicitaties te geven. Toen omstreeks kwart over vier loco burgemeester Neks Blommers namens het voltallige College van B. en W. een bloemetje kwam overhandigen, konden de twee net korte tijd vrijmaken voor een praatje en een foto. Kort hierna was de rij wachtenden weer zo gegroeid, dat ze vlug weer aan hun tafellje gingen zit ten en alle gelukswensen aannamen. De heer Van Dijk (86 jaar) is geboren in De Bilt, mevrouw Van Dijk-Verwoerd (84) is geboren in Baarn, waar de twee ook zijn getrouwd, toen 26 ("bijna 27") en 24 jaar oud. Vlak na het huwelijk Trots kijken de echtelieden in de came ra terwijl mevrouw Blommers haar felir citaties aanbiedt. ging het echtpaar in Soest wonen, waar Van Dijk 57 jaar lang een manufactu renzaak beheerde aan de Schrikslaan. Inmiddels is de familie met vijf kleinkin deren en twee achterkleinkinderen flink gegroeid. Hoewel het feest 's middags plaatsvond in het verzorgingstehuis, woont het echtpaar nog zelfstandig in een aanleunwoning van Groot-Engend aal. Na het grote feest was diezelfde avond voor de naaste familie nóg een feestje gepland. De laatste tijd concentreert hij zich op cryptogrammen, maar als fer vent puzzelliefhebber nam hij ook de tijd voor de puzzel die de Soester Courant vlak voor kerst publiceer de. J. Koldewijn was een van de ruim 450 Soesters die hun tanden in de puzzel- kluif zetten en bij de trekking onder de goede inzenders kwam hij uit de bus als de winnaar van de hoofdprijs. Vrijdag morgen werd hem de reischeque ter waarde van 250 gulden namens de di rectie overhandigd door de redactie van deze krant. Moeilijk was de puzzel niet, vond Kol dewijn, en zonder problemen kwam hij tot de juiste oplossing: 'Het kerstfeest door de eeuwen heen heeft licht ge bracht voor iedereen. Het geeft ook veel gezelligheid, een blij gevoel, saamhorig heid'. Voor welk uitstapje Koldewijn de reis cheque verzilvert, weet hij nog niet. "Misschien voor een culinair weekein de," aldus de Soester. Behalve de hoofdprijs stelde de Soester Courant tien cadeaubonnen ter waarde van 25 gulden beschikbaar. Deze zijn gewonnen door: G.H. van Rouwendaal, RH. Verhaar, M.C. Hekspoor, L. Hertog, A.G. van Dorrestein, J. Prior, D. Huisman, C.J. Figee-Zuidgeest, P.A. Ruijssenaers en A. Hugen. De winnaars hebben de bon inmiddels per post ontvangen. ui "ti J-tzté i Hoofdprijswinnaar J. Koldewijn.

Soester Courant | 1999 | | pagina 9